SPORT Emmy Krebs:'Buurt krijgt geen eentje last van mij' SJOP wil gemeentepanden kopen voor een gulden Waregem stuurt Popovics met vervroegd verlof Rotterdams Nieuwsblad Cup 1983 Rob Brunia favoriet iuuntiRniini«iiiiuiHiiiiiiiiiiiiifBiii[iiiui!ii(i]iiiiiiii}nuiuiiiiHiiii{iiDni[iiiiiii Oud bedrijfspand inzet van conflict BAH verhuisd naar Lange Kerkstraat SVV toch op zondag Leen Warnaar gaat toch door FC VVV profiteert Bestuur weet alleen dat een bal niet vierkant is7 Oudjes in actie Finale een week later i Rotterdams Nieuwsblad woensdag KW 4 mei 1983 UtlllllIllllllllllllftlltllllllillilIKiflJEIllllIlflIllirillJIllHIlflIlüiriHllElIllH Vlaardingen Een oud, al ja ren geleden verlaten bedrijfs pand in de Vlaardingse Bleek - straat, in de Oost wijk, is de in zet geworden van een conflict met de buurt. Het pand, dat ja renlang leeg heeft gestaan, wordt op dit moment met man en macht geschikt gemaakt om weer in gebruik genomen te worden, en de bewoners zien dat met lede ogen aan. Sinds enkele weken zijn er weer allerlei activiteiten in het hoge en flink verwaarloosde pand. Op de begane grond is een groep jongeren bezig een rommeiwinkellje in te richten. Er wordt getimmerd en ge zaagd, geverfd en geloodgie- terd, Er moet heel wat gebeu ren om de ruimte een beetje bruikbaar te maken. Op de eerste verdieping heeft ballet lerares Emmy Krebs wat pro visorische voorzieningen ge troffen voor de dansschool, die ze dolgraag in de grote zaal die daar te vinden is wil vestigen. Nóg een verdieping hoger wordt eveneens druk getim merd: hier moeten enkele ate liers komen voor beeldende kunstenaars. Parkeerruimte De groep bewoners is er nau welijks gelukkig mee, met die onverwachte activiteit aan de overkant van de straat. Een van hen, mevrouw Onderde- linden: „We waren toch al niet zo blij met dat gebouw in de straat, want het neemt een hoop licht weg en het is erg bouwvallig. Daarom waren we ook zo gelukkig toen we in de projectgroep hoorden dat het gesloopt zou worden en dat er parkeerplaatsen voor in de plaats zouden komen. Want aan wat extra parkeerruimte is hier grote behoefte." Dat parkeerplan was echter al snel van de baan. Op het stad huis was men later van me ning, dat het beter zou zijn op het terrein waar het gebouw op staat in de toekomst huizen te bouwen. Voorlopig is dat nieuwbouwplan in de plan ning opgenomen voor 1987, te gelijk met de nieuwbouw op het huidige terrein van de va- tenhandel van Kok in dezelfde buurt. Om op het terrein aan .de Bleekstraat te kunnen gaan 'bouwen, moet de gemeente ''echter eerst het pand in eigen dom verwerven. Het pand is van het visverwerkende be drijf van Kwakkelstein en mo menteel ziet het er niet erg naar uit, dat Kwakkelstein van plan is het pand van de hand te doen. Een van de nieuwe gebruikers van het pand, de balletlerares Emmy Krebs, zit nogal met hel ongenoegen van de buurt- bewoners in haar maag. „Ik vind het verschrikkelijk wat er nu allemaal gebeurt", zegt ze geschrokken door de acties die de bewoners op touw heb- ben gezet. „Ik moest onlangs plotseling de ruimte die ik voor mijn balletschool in ge bruik had verlaten, omdat ik daar door wisseling van eige naar niet langer welkom was, en toen stond ik met mijn leer lingen op straat. Maar ik heb binnenkort met een groep kin deren een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. De repetities daarvoor moeten wel door gaan, want anders kan ik die voorstelling wel afzeggen. Ik was dus vreselijk blij toen ik van meneer Kwakkelstein deze ruimte kon krijgen. Er moet nog wel heel wat aan ge beuren, maar het is een ideale ruimte: een schitterende zaal van uitstekend formaat. Maar dat aanvankelijk enthousiasme kreeg een flinke knauw toen ik hoorde van alle problemen die de straat er mee had. En ik begrijp niets van die mensen, want overlast zal ik zeker niet veroorzaken. Je hebt bij ballet helemaal geen harde muziek nodig: dat is alleen maar sto rend." De bedoeling was, op zo kort mogelijke termijn te beginnen met het opknappen van de zaal en de erbij horende ruim ten. De plannen liggen al klaar en mensen zijn er ge noeg die samen met haar in een paar weken tijd de zaak op orde willen brengen. Tot die werkzaamheden horen onder meer het aanbrengen van een goede vloer, die onontbeerlijk is voor een balletschool, en van allerlei brandveiligheids voorzieningen, sanitair en nog zo het een en ander. Door de protesten uit de buurt is Emmy er echter van terugge schrokken om al met die werkzaamheden te beginnen. Ze wil eerst duidelijkheid van het gemeentebestuur dat in derdaad de officiële toestem ming zal afkomen voor de nieuwe bestemming van het pand, „Het gaat erg veel geld kosten, en voor je dat doet wil je natuurlijk eerst zeker weten datje het niet voor niets doet." Alvast beginnen Intussen zat de balletlerares echter wel voor het nijpende probleem, dat ze na het verla ten van de vorige zaal nergens meer met haar leerlingen te recht kon. En dat met de uit voering van de balletschool voor de deur. „Ik heb er uitge breid met de ouders van de kinderen over gesproken en hen gevraagd of ze int de tus sentijd in een andere ruimte wilden repeteren. Daar voel den ze niets voor, want dan zouden die kinderen na enkele weken weer naar een ander adres moeten. Laten we dan maar alvast beginnen in de Bleekstraat, hebben we toen gezegd, al is het hier natuur lijk wel improviseren." Vandaar dat sinds korte tijd enkele malen per week de kale. stoffige zaal al door bal- lettende kinderen en volwas senen wordt gebruikt. In be perkte mate, want echt les ge ven is voorlopig niet te doen. „We kunnen alleen staande oefeningen doen: op die vieze vloer kun je verder niets uil- richten", zegt Emmy. „Het is geen ideale oplossing natuur lijk, maar waar moest ik op stel en sprong met al die leer lingen naar toe?" De bewoners hebben inmid dels een brief geschreven aan- het college van B en W en de gemeenteraad. In die brief wordt ook het feit, dat Emmy Krebs in het pand lesgeeft ter wijl allerlei voorzieningen nog niet zijn aangebracht, naar vo ren gehaald. „Maar daar gaat door Paul Houkes het ons natuurlijk niet echt om", geeft mevrouw Overde- linden, een van de bewoners, toe. „Dat is een tijdelijke zaak: daar zal best wel wat aan ver anderen. Het gaat ons erom dat we dat opnieuw ingebruik nemen helemaal niet zien zit ten. En die balletschool is waarschijnlijk niet het grootste probleem: ik denk dat we van die rommelwinkel nog veel meer overlast zullen hebben. Daar zijn van de week al tweedehands kasten en bank stellen binnengedragen. Als dat straks eenmaal draait wordt het veel te druk in de straat. Dat trekt automatisch extra verkeer aan, dat is on vermijdelijk. En dat zien we nou juist helemaal niet zitten." Sloop in '86 of '87 Ambtenaar Jan Landsheer op het stadhuis, belast met de Er moet nog heel wat aan de toekomstige balletschool gebeuren, maar Emmy Krebs wil eerst zekerheid dat er toestemming van de gemeente komt. Ondertussen geeft ze al wel lessen in het pand, „want ik kan met mijn leerlingen toch niet op straat gaan staan?" stadsvernieuwing in de Oost- wijk, kan zich de problemen van de bewoners wel een beet je voorsteilen. „Maar aan de andere kant: als je in het cen trum woont weet je dat je wat meer verkeer door de straat krijgt dan elders. Dat is nou eenmaal onvermijdelijk. Voor de gemeente is het overigens een tijdelijke zaak: wij gaan er van uit dat het pand in 1986 of 1987 wordt aangekocht en ge sloopt, en dat er nieuwbouw voor in de plaats komt." Over het feit dat Emmy Krebs voor uitlopend op de officiële toe stemming al begonnen is met haar balletschool merkt hij op: „Eormeel is ze daarmee na tuurlijk In overtreding: er moeten eerst voorzieningen getroffen worden en ze moet eerst toestemming hebben. Maar ik kan het me wel voor stellen, want ze kan inderdaad niet met die leerlingen op straat blijven staan." Volgende week zal de raads commissie voor stadsontwik keling en stadsvernieuwing zich over de zaak buigen. Dan j wordt de brief besproken, die de Bleekstraatbewoners aan de gemeente gestuurd hebben. Emmy Krebs wacht die ont wikkeling gespannen af. „Ik zou het vreselijk vinden als er geen toestemming kwam, want deze ruimte is ideaal. En echt, overlast zal ik niemand bezorgen. Ik hou zelf ook hele maal niet van knetterharde muziek: de meeste kinderen hebben door al die disco's toch al zo'n slecht gehoor," Schiedam „Het zou heel wat positiever zijn als de ge meente een andere constructie bedenkt in plaats van die kraakcontracten. Ik zou het geen gekke zaak vinden als in stellingen voor een symboli sche prijs een oud gemeente- pand kunnen kopen, in plaats van een contract met een op zeggingstermijn van een maand." Aan het woord is John Zwart van SJOP (Stichting Jongeren Opvang Project), Na veel ver wikkelingen heeft SJOP het monumentale gemeentepand bange Kerkstraat 56 in ge bruik. De gemeente voelde er aanvankelijk niets voor en dreigde zelfs met een kort ge ding om SJOP uit het ge kraakte pand te krijgen. Op het laatste moment zagen bur gemeester en wethouders er echter van af om het kraak pand via de rechter ta laten ontruimen en kreeg SJOP een zogenaamd kraakcontract. Het huis in de Lange Kerk straat stond al vijftien jaar leeg en was erg verwaarloosd. HESJOP, een renovatie/recy- clingsproject van SJOP heeft de opknapbeurt uitgevoerd met materialen die anders op de vuilnisbelt zouden belan den en met verfresten. In Schiedam zijn meer instel lingen die op dezelfde manier een oud en in slechte staat verkerend gemeentepand in hebben gekregen op basis van zo'n contract met een opzeg termijn van slechts een maand. Zo beschikt de wereld winkel sinds kort over een pandje op de Hoogstraat. En ook het vrouwenhuis is op een dergelijke manier aan een on derkomen geholpen. Een gulden „Op zo'n manier heb je dan wel een pand, maar je kunt er van de ene op de andere maand worden uitgezet", stelt John Zwart. „Bovendien, als je het opknapt gaat alle winst naar de gemeente. Een beetje opknapbeurt kost al gauw dui zenden guldens. Het 20U veel beter zijn als instellingen zoals SJOP een oud gemeentepandje voor de symbolische prijs van een gulden kunnen kopen. Die panden staan toch leeg en ver keren in een verwaarloosde toestand. He. voordeel voor de gemeente is dat het dan wordt John Zwart: „Die panden staan toch leeg." opgeknapt en voor de instel lingen betekent het dat ze aan eigen financiële middelen kunnen komen door er een hypotheek op te nemen.. We hebben nog enkele pandjes op het oog voor activiteiten van SJOP en ik heb grofweg uitge rekend dat, als we die voor een symbolische prijs kunnen kopen, we onze hulpverlening zelf zouden kunnen bekosti gen. Dan heb je ook minder subsidie nodig!" Bellenea In het SJOP-pand aan de Lan ge Kerkstraat is sinds twee maanden het tweedehands kleding- en sieradenwinkeltje Bellenea gevestigd. Bellenea wordt gedreven door twee werkloze meisjes, die er met behoud van hun sociale uitke ring ervaring kunnen opdoen om na verloop van tijd een be tere kans te hebben op een baan. Om hun kansen op werk te vergroten volgen ze tevens een vakopleiding- En begin deze week is ook het Bureau Alternatieve Hulpver lening, een onderdeel van SJOP dat voorheen was geves tigd in de woning van John Zwart, er naar toe verhuisd. BAH richt zich vooral op jon geren van twaalf tot dertig jaar, maar ook wordt aan ou deren immateriële hulp ver leend. Medewerkster Ton Meuïenkamp: „We geven on der meer adviezen over pro- blemeji met uitkeringen, huis vesting. Ook vangen we weg lopers op en jongeren die pro blemen hebben met justitie. Daar blijkt in Schiedam een grote behoefte aan te bestaan, want we hebben het er druk mee." BAH wordt gerund door zes vrijwilligers. Plannen Verder heeft SJOP plannen om in het pand aan de Lange Kerkstraat een koffiehuis an nex ontmoetingsruimte en een expositieruimte onder te bren gen. Ook heeft de stichting en kele andere leegstaande ge meentepanden op het oog waar ze onder meer een fiet- senwerkplaats, een zeefdruk- kerij en een jeugdhotel wil be ginnen. Ook daar zouden werkloze jongeren aan een baan kunnen worden gehol pen op de wijze zoals dat nu bij Bellenea gebeurt. „Het grote punt is echter het gebrek aan geld. We wachten nog steeds op subsidie van de gemeente. Er zijn plannen en mensen genoeg om ze uit te voeren. Maar als je geen geld hebt houdt het op", zegt Ton Meuïenkamp. Schiedam SVV speelt de laatste wed strijd van de compe titie tegen FC Wage- ningen niet zaterdag avond, maar gewoon op zondag. Alle clubs in het betaald voetbal moeten op zaterdag avond de wedstrijd afwerken, maar mo gen hiervan afwijken als voor beide clubs geen belangen meer op het spel staan. Bij SVV en Wageningen is dat duidelijk het geval. SVV speelt lie ver op zondag, omdat het de vaste speeldag is en omdat het veel scheelt in de kantine- omzet. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiifiiiiimiiiiiiumiiii! Schiedam Op de heenreis naar Venlo, waar SVV moest aantreden voor de door de KNVB in het leven geroepen extra competitie, kwam het bestuur van SVV tot overeenstemming met- Leen Warnaar, over de verlenging van het con- tract met nog een jaar. Oorspronkelijk zou de libero aan het einde van dit seizoen stoppen, maar nieuwe trainer Huib Ruygrok liet al onmiddellijk na diens aanstel- ling weten Warnaar te willen behouden voor 1 de Sehiedamse eerste divisieclub Bestuurslid Aad van Dijk: „We hebben een paar goede gesprekken met Leen achter de rug. Hijzelf wilde nog dolgraag een jaar doorgaan. - Daarom ook bereikten we snel overeenstem ming". Venlo SVV liet het tegen FC VVV vooral in de eerste omloop afweten. Waar de thuisploeg wel raad wist met de vele kansen, faalde de voorhoede van de Schiedam mers nadrukkelijk. De Venlo- se ploeg won dan ook met 4-2. Ferry Meerhof en Richard Dercks waren nog het dichtst bij doelpunten, maar paal en lat stonden toen treffers in de weg. FC VVV zelf had minder moeite nodig om doelman Bas van Noortwijk te verschalken. De score in deze wedstrijd van de extra competitie ('Karei Jansen Bokaal') liep voor de rust dan ook op tot een 3-Ö achterstand. Na de hervatting herstelden de Schiedammers zich enigs zins. Eerst was het Harry van Kapel die scoorde en even la ter trof Jan Konemann doel. FC VVV het het er niet bij zit ten en bepaalde vlak voor tijd de eindstand op 4-2. In de strafschoppenserie scho ten Richard Dercks. Jan Kon- neman, Leen Warnaar en Rob Koevermans raak. Alleen Henk Salari miste. Ook FC VVV wist vier strafschoppen te benutten. Waregem Vier wed strijden voor het einde van de competitie heeft de bestuurlijke leiding van de Belgische eersteklasser Waregem trainer Sander Popvics alsnog op een zij spoor gezet. Hoewel ma nager Germain de Lants- heere laat doorsijpelen dat 'Waregem niet de ploeg is die iemand voortijdig ont slaat' en dat 'wij hebben getracht het seizoen met hem vol te maken', kon Waregem naar zijn me ning niet meer om deze beslissing heen. „Popovics was niet langer houd baar", aldus De Lants- heere, die benadrukt niet onder dwang van de spe lersgroep te hebben ge handeld. Vooral de omzettingen die Po povics dit weekeinde halver wege de met 2-1 verloren wed- Popovics— nu al weg'. Waregem. door Donald Bax strijd tegen AA Gent aan bracht, zijn door de leiding van Waregem met de nodige vraagtekens begroet. „Die ne derlaag was te veel", vindt De Lantsheere, die aan Jean-Pier re Vandenbak (trainer van de UEFA's van Waregem) en Ro bert Goethals (oud-trainer van AA Gent) de technische lei ding heeft overgedragen. „Hij heeft bepaalde taktisehe beslis singen genomen, die ook bij de spelers niet in goede aarde zijn gevallen. Overigens gaan we als goede vrienden uit elkaar", vult De Lantsheere traditio neel nietszeggend aan. Popovics is op zijn beurt te leurgesteld, maar niet ver baasd. „De moeilijkheden", analyseert de voormalig oefen- meester van onder meer MVV'27 en SVV de oorzaken van het versnelde vertrek, „zijn eigenlijk voor negenen negentig procent ontstaan op het moment, dat ik bekend maakte volgend seizoen naar Vlaardingen Op het terrein van de Vlaardingse voetbal vereniging Satelliet wordt donderdag 12 mei (Hemel vaartsdag) het toernooi afge werkt om de 'Jaap Duk-wis- seltrofee' voor veteranen. Aan het toernooi wordt deelgeno men door Alexandria '66, DVO '32, VDL, Vlaardingen, GTB, De HoJandiaan, TSB en Satelliet. De prijsuitreiking staat gepland voor 16.00 uur. De prijzen worden uitgereikt door mevrouw Duk. De Graafschap te gaan. Toen stond ook het bestuur niet lan ger achter mij. De spelers heb ben misbruik gemaakt van mijn vertrek. Zij hebben totaal geen persoonlijkheid, zijn on derdanig, jaknikkers. Ook zij hebben mij laten zakken. Ach, misschien had ik beter zelf kunnen opstappen". De Hongaarse Nederlander lacht om de aantijgingen van het bestuur, dat hij enkele tak tisehe miskleunen zou hebben begaan. „Die mensen", smaalt de oud-Maassluïzer, „weten niet eens wat het woord tak- tiek betekent. Zy weten alleen, dat een bal niet vierkant is. Tegen AA Gent heb ik die wissels toegepast in verband met de harde wind die wij na rust tegen hadden. Ben ik met twee spitsen verder gegaan en heb ik mijn sterkste achter hoede opgesteld om Koudijzer aan banden te leggen. Van het bestuur heb ik in die twee jaar noch financiële noch morele steun gehad. Als ik de komen de trainer van Waregem zou zijn, pakte ik niet eens m'n koffers uit". Niettemin hoopt Popvics, die bij De Graafschap de naar SVV vertrekkende Huib Ruy grok opvolgt als trainer-mana ger, dat Waregem voor het Belgisch topvoetbal behouden blijft. „Waregem heeft nu twintig punten. Het staat er vijf voor op Tongeren en drie op Winterslag. Bovendien heeft het van alle degradatie kandidaten ook de meeste ge wonnen wedstrijden. Dat geeft de doorslag als een aantal clubs gelijk eindigt". Hel pro gramma, met uitwedstrijden tegen Winterslag, Standard Luik en Lokeren en één thuis wedstrijd tegen Beerschot, oogt evenwel weinig hoopge vend. Een beetje trots: „Onder mijn leiding is Waregem twee jaar in de eerste klasse gebleven, heeft het de finale van de Bel gische beker gehaald, heeft het tweemaal de beker van Vlaan deren gewonnen en versloeg het Standaard Luik voor de Super Cup. Ik heb in die twee seizoenen 150.000 gulden mo gen besteden aan nieuwe spe lers, Dat is zelfs voor Neder landse begrippen nul komma nul. Maar de resultaten die ik heb gehaald, kunnen ze me niet meer stelen..." De gevolgen voor de Neder landse spelerskern van Ware gem zijn vooralsnog niet af-: leesbaar. Zeker is dat Cor Peitsman transfervrij mag vertrekken (De Lantsheere: 'Cor komt snelheid tekort op dit niveau'). Henny Miechtel- sen heeft laten doorschemeren liever naar Nederland terug te keren of dichterbij z'n vader land te willen spelen (De Lantsheere: 'Er zijn tenslotte ook nog clubs in het Antwerp se'). Oud-SVV'er Hans Loo- vens, wiens contract afloopt, krijgt binnenkort een nieuwe verbintenis aangeboden. Schiedam De strijd om het open Schiedams schaakkampi oenschap kent na twee ronden vier koplopers. De Schiedam mers Ron Heusdens en Dik van der Pluym en de Rotter dammers Dick de Wit en Rob Brunia. in de tweede ronde won Ron Heusdens eenvoudig van club genoot Jos van den Dool. Dik van der Pluym versloeg in een Franse partij de Maassluizer Van der Vlist. De grootste favoriet voor de ti tel is dit jaar echter Rob Bru nia. In zijn tweede partij liet hij de nummer twee van het vorige jaar, Cor de Wit kans loos. Oud-kampioen Mario van Kleef maakte geen fout en volgt samen mei Joop Huyzer het leidende kwartet op een half punt. De uitslagen: Van den Dool- Heusdens 0-1, Brunia-De Wit 1-0, Van der Pluym-Van der Vlist 1-0, De Wit-Reitsma 1-0, Weitering-Huyzer 0-1, Schroe- der-Van Kleef 0-1, Hillenaar- Schotman 0-1, Van Heeren- Van Nïeuwenhuizen 0-1, Boonsua-Groen 1-0 en Juyn- Ameling 0-1. Vlaardingen In verband met de slechte toestand van de terreinen, konden de wedstrij den in de kwartfinale van de Rotterdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg gisteravond geen doorgang vinden. De wedstrijden zijn nu vastgesteld voor dinsdag 10 mei Aanvang 18.45 uur. De volgende ont moetingen worden dan afge werkt: VlaardingenVFC, Hermes DVS—Satelliet, DRZSchiedam en Zwalu wenExcelsior '20. De loting voor de halve finale heeft op 10 met vinden in de kantine van de vv Vlaardin gen in de Broekpolder. Peter Eikelenboom, de doelman van Zwaluwen zal rond de klok van 21.30 uur de vier clubs die zich geplaatst hebben voor de halve finale aan elkaar koppa; len. Door deze wijzigingen worden de kwartfinale, halve finale en eindstrijd een week later ver speeld, De finale wordt nu dinsdag 24 mei verspeeld, Plaats van handeling blijft-het terrein van tweedeklasser DHS, waar dan om 19.00 uur wordt afgetrapt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3