ftw® Protest OR Wilton tegen ontslagen Aanklacht Russen tegen Slavenburg voorgoed verworpen RflTTFKlllAM Rottó rdams "1Q Vermeulen gevraagd huuractie-verbod in te trekken 12:/l3: Br/ft- IIU I I LnUflITI RZ/RV/RY/RW 4 me: 1983 U CDA verwacht steun voor het gezin van bisschoppen Bromfietser overleden Protest tegen Midden- Amerika - reis... mr- 'tm DEUX- PIECES \AN 100% KATOENEN JERSEY 298,, BIJ DE BONNETERIE. de BONNETERIE Zorgen over Rotterdam als handels centrum Luxor weer bioscoop vrouw en kind. Schiedam De ondernemingsraad van Wilton Fijenoord heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam met klem ge protesteerd tegen de aanvraag van de di rectie voor het collectief ontslag voor 188 medewerkers. De raad zegt op geen enkel wijze akkoord te kunnen gaan met de her structureringsplannen van de bedrijfslei ding. In de brief aan het GAB schrijft de onder nemingsraad dat de directie zonder visie en zonder perspectief 'domweg' aan het afslan ken is gegaan. Volgens de werknemersver tegenwoordiging zal het ontslag alleen maar de bestaande onbalans tussen perso neelsbestand en outillage vergroten. Gevolg daarvan zou een te hoge uurprijs zijn. De ondernemingsraad acht het onaan vaardbaar dat er mensen gedwongen wor den ontslagen terwijl de directie van Wil ton Fijenoord nog steeds werkt met 'ge leend' personeel. De raad stelt ook vast dat de Wilton-direc tie onvoldoende bereidheid heeft opge bracht om door overleg gedwongen ontsla gen te voorkomen. Ondernemingsraad en vakbonden hebben voorstellen gedaan om via arbeidstijdverkorting meer banen te redden, maar die voorstellen zijn afgewe zen. Rotterdam Het CDA verwacht van de rooms-katholieke bisschoppen „een richtinggevend geluid" over de bijzondere betekenis van het gezin voor onze samenleving Dit kwam naar voren tijdens de eerste officiële ontmoeting tussen de top van het CDA en een delegatie van de bisschoppenconferentie gisteren in Rotterdam. Onderwerpen van gesprek waren onder meer: de plaats van religie en levensbe schouwing in de samenle ving; de verhouding gezins politiek en alternatieve sa menlevingsvormen; het vraagstuk van de jeugdwerk loosheid. Het kernwapen vraagstuk is niet aan de orde geweest, al dus een CDA-woordvoerder. Vorig jaar december had de top van de Partij van de Ar beid een gesprek met de bis schoppen. De bijeenkomst in Rotterdam vond plaats op verzoek van het CDA. Afge sproken is dat het gesprek zal worden voortgezet. Het CDA voerde al gesprekken met ondermeer het modera- men van de Nederlandse Hervormde Kerk. Namens de bisschoppenconferentie namen onder anderen deel kardinaal Willebrands, bis schop Simonis, hulpbisschop De Kok en secretaris-gene raal Van Munster. De CDA- -delegatie stond onder lei ding van voorzitter Bukman en bestond onder anderen uit fractievoorzitter De Vries en de kamerleden Van der Lin den. Cornelissen en Van der Burg. Rotterdam De 19-jarige L.J.A. Rommelse uit Rotter dam is gisteren om het leven gekomen door een aanrijding op de kruising van de Dorps weg en de Fuutstraat. Het slachtoffer kwam 's ochtends met zijn brommer door eon voorrangskwestie onder een trekker met oplegger. Rom melse werd ernstig gewond naar het Dijkztgt-ziekenhuis gebracht, waar hij 's middags overleed. Van Aardenne: lening voor reparatiewerf RDM Het El Salvadorcomité heeft gisteravond bij in Rot terdam wonende landelijke politici geprotesteerd tegen de voorgenomen reis van minister Van den Broek naar Midden-Amarika. Een tevergeefs protest waar schijnlijk, omdat het er niet naar uit ziet dat een meer derheid in de Tweede Ka mer die reis zal afkeuren. De politici kregen een zwartboek aangereikt over de dood van de vier Ikon- journalisten in El Salvador. Bij de familie Lubbers nam de zoon des huizes het zwartboek in ontvangst en minister mr. F. Korthals Al- tes stond de mensen van het El Satvadorcomitó zelf te woord. Voor de woning van PvdA'er Kombrink konden de actie voerders nog lachen. ADVERTENTIE ^%JjE Een luchtig tweedelig p.ikjc v.in lOO/o katoenen jersey in marine of licht blauw, niet contrasterend lengtcstrcepje en witte g;ir nering. Gevoerde rok, plooi voor en achteren zakken in de zijnaad. Mc 3b t/m 48, f 208 - (exd. ceintuur). Exclusie! bij de Bonneterie. Nieuw: aJles voor de bruid. Alléén bij de Bon neterie in Den Haag. UmurJjm A.iinntruur. t u Jiuflv.nvMal 02O ~t, II'ft I>t ll.i.JC W.U7(f-t)ïnS i 1 r,lil,r.!, 111/ lwih.iii'1 mo-ltnl25 Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat op korte ter mijn met de Kamer van Koop handel een uitwisselingspro gramma opstellen, met als voornaamste doel de produk- tenkennis van jonge Rotter damse zakenmensen te vergro ten. Die jeugdige zakenmensen uit de handelssector worden naar de oorspronglanden van agrarische produkten gestuurd en hun collega's en overheid sambtenaren uit die landen komen in Rotterdam stage lo pen. Het uitwisselingsprogramma is een van de zes onderdelen van een plan dat is opgesteld naar aanleiding van een onderzoek dat de Kamer van Koophandel heeft gedaan naar de functie van Rotterdam als handelscen trum. De Maasstad neemt in de wereld nog steeds een ster ke positie in als handelsstad, Door gebrek aan praktijkgerich te opleidingen maar het is zaak dat die situa tie ook zo blijft. Het gemeentebestuur begrijpt dat ook. De betrokkenen (vooral mensen uit de produk- tenhandel) maken zich met name zorgen over het gebrek aan opleiding m deze sector. Er bestaat geen typische han delsschool nieer waar een vak als warenkennis wordt gedo ceerd. Kamer en gemeente hebben nu de handen ineen geslagen om daarin te voor zien. De Erasmus Universiteit wordt er ook in betrokken. Ka een gezamenlijke inventarisa tie van de problemen zal het gebrek aan praktijkgerichte handelsopleidingen in Den Haag aan de orde worden ge steld. De gemeente zal tevens een onderzoek instellen naar spe cifieke vestigingsplaatsen voor handelsondernemingen en de eisen die daaraan worden ge steld. De Kamer probeert het (nog) niet exporterende mid den- en kleinbedrijf al dan niet via een handelsonderne ming aan te zetten tot export. Rotterdam Minister van Aardenne van eco nomische zaken is be reid de nieuw op te rich ten reparatiewerf van RDM geld te lenen. De lening onder normale voorwaardenis be doeld voor de aankoop van dokken, waarop nu beslag ligt van de Natio nale Investeringsbank. De minister heeft dit gisteren meegedeeld na een gesprek met wethouder Roel den Dun nen, die een Rotterdamse dele gatie aanvoerde. Deze delega tie, gesteund door een motie van de raad, heeft tevergeefs geprobeerd de minister over te halen de dokken ter beschik king te stellen van de nieuwe reparatiewerf tegen een sym bolisch bedrag. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken zei dat dit onmogelijk is uit concurrentie-overwegin- gen. Andere reparatiewerven in de Rijnmond zouden er vol gens hem door worden bena deeld. De dokken hebben voor het rijk gediend als onderpand voor aan RSV verstrekte le ningen. Minister Van Aardenne zal op korte termijn laten vaststellen wat de huidige verkoopwaarde van de dokken is. Volgens de curatoren is dat twaalf miljoen gulden, maar de gemeente (als de voornaamste financier van de nieuwe reparatiewerf) vindt dat bedrag te hoog. Rot terdam meent dat de dokken op dit moment onverkoopbaar zijn. Een woordvoerster van de ge meente Rotterdam heeft laten weten dat het definitieve standpunt van de gemeente en de beide deelnemende bedrij ven, Boele en SeanMarine, vandaag, na gezamenlijk over leg te verwachten is. Nieuwe financiële verplichtingen voor de gemeente zouden niet meer voldoen aan de randvoorwaar den, die de gemeenteraad heeft gesteld voor steun van Rotterdam. De Tweede Kamer heeft eer der in een motie gesteld dat de kosten voor verwerving van de dokken geen onoverkome lijke problemen in de vermo gensstructuur van de nieuwe onderneming mogen opleve ren. Rotterdam Het Haagse gerechtshof heeft gisteren defini tief de aanklacht van de Russische staatsoiiemaatschappij So- juznefte-export tegen onder meer Slavenburg's Bank over een tegoed van 200 miljoen dollar afgetvezen. Hierdoor is de zaak voor de Russen volgens de Haagse pro cureur-generaal mr.P.A.H. Bos in het Nederlandse strafrecht nu voorgoed verloren. Tegen de beichikking van het hof is geen eroep mogelijk. Onlangs wees ile Rotterdamse officier van ju.>titie mr.J. Schoonaard de vordering van de Russen ook al van de hand en in 1978 deed ,ustitie in Arnhem het- zelfde. De Russen menen, dat zij de ongeveer 200 miljoen dollar te goed hebben voor in 1976 gele verde, maar nooit betaalde olie aan de oliehandel Jocoil in Berg en Dal, waarvan John Deuss directeur was. Sojuznef- te-export zegt, dat Slavenburg zich destijds voor de hele transactie garant heeft gesteld. De bank heeft dit altijd ont kend. Ohehandelaar Deuss kwam steeds met verschillen de lezingen: de Russen hadden volgens hem meegedeeld geen olie meer te kunnen leveren, maar op een ander tijdstip riep hij, dat de Russen te laat olie hadden aangeleverd. De slepende zaak kreeg des tijds al een civielrechtelijk verloop, dat nog steeds niet ten einde is. De Russen spanden, toen justitie in Arnhem de strafklacht afwees, op Curasao een civiele procedure aan, om dat de betalingen zouden lo pen via de aldaar gevestigde First Curacao International Bank, waarvan oliehandelaar John Deuss eigenaar was. De rechter stelde de Russen in het gelijk, maar in hoger beroep wees het hof op Aruba de vor dering af. De civiele procedure ligt nu in ons land bij de Hoge Raad, die mogelijk eind van dit jaar uitspraak doet. De Zwitserse professor Max Keiler, hoogleraar internatio naal privaatrecht, ging na mens Sojuznefte-export met een bij het Haagse hof in be klag, toen de Rotterdamse offi cier Schoonaard afzag van vervolging. Schoonaard vond de affaire 'te civielrechtelijk van aard'. Ook volgens het hof is er geen sprake van oplichting door Jo coil en Slavenburg, zoals de Russen beweren. Het hof stelt tevens, dat de affaire is ver jaard. Ander formeel argu ment is, dat de zaak helemaal niet in Rotterdam hoeft te worden onderzocht, omdat er geen enkel verband bestaat tussen het arrondissement Rotterdam en de plaats waar de vermeende strafbare feiten zouden zijn gepleegd. De andere aangeklaagden wa ren Slavenburg's Bank en C.Rutteman, hoofd directoraat buitenland van Slavenburg. Het hof vindt niet alleen, dat er onvoldoende aanwijzingen zijn, dat Slavenburg en Ru tie- man zich schuldig hebben ge maakt aan oplichting, ook voor het plegen van meineed door Rutteman tijdens een voorlopig getuigenverhoor is geen bewijs, meent het hof. De Russen hebben steevast de indruk gehad, dat ze zijn opge licht, omdat er tussen de bank van Deuss op Curacao en Sla venburg een innige relatie be stond. Wijlen Thijs Slaven burg, oprichter van Slaven burg, was president-commissa ris van de bank van Deuss en ook C. Rutteman vervulde er een commissariaat. Procureur-generaal Bos oor deelt, dat de hele kwestie rond de rol van Slavenburg berust op een verschil van mening over de contractvoorwaarden, Sojuznefte stelt, dat Slaven burg zich telkens garant heeft gesteld. Volgens Slavenburg was dit alleen bij de eerste twee leveringen in 1976 het geval. Rotterdam De projectgroepen Agmesebuurt en Proveniers wijk dringen er bij wethouder voor stadsvernieuwing, Pnn Ver meulen. op aan zijn standpunt ten aanzien van het verbieden van huuracties te herzien. Ondanks het vorige week afgekondigde verbod van Vermeulen hebben veertig bewoners van de nieuwbouw op het Nemag-ter- rein in Katendreeht gisteravond besloten per 1 jvm oen huurtn- houdingsaciie te beginnen. Hun huisbaas 'Onze Woongemeen schap' heeft al laten weten, dat een huuraeiie bestraft zal wor den met tegenmaatregelen. De Ka tend rechters zien met belang stelling uit naar dergelijke stappen. De projectgroepen Agmese buurt en Provenierswijk heb ben de wethouder aangespoord tot het herroepen van zijn huuractie-verbod. In een pitti ge brief schrijven zij Vermeu len: „Tegenover de bedreiging, die hoge woonlasten voor de stadsvernieuwing vormen, moet de gemeente ruimte blij ven geven voor het voeren van Inhoudingsacties totdat een daadwerkelijke verlaging van die woonlasten is bereikt." In de projectgroepen werkten tot begin deze week ambtena ren en bewoners samen aan het voorbereiden van stads vernieuwingsplannen. Die sa menwerking is door de bewo ners opgezegd als protest tegen het verbod op de huuracties. Een minderheid van de ge mandateerde ambtenaren heeft zich nog niet achter de Vermanende brief aan hun politieke baas' kunnen scha ren. Zij zullen eerst wachten op het standpunt, dat hun af zonderlijke 'ambtelijke bazen' {directeuren van de in stads vernieuwing werkzame ge meentelijke diensten, red.) zul len innemen over het huurac tie-verbod. Twee projectgroepen nemen - zoals zij dat zelf noemen - kernachtig stelling tegen hei dwangmatig beeindigen van de huurinhoudingsacties. Deze gelden als een protest tegen het woonlastcnbeleid van het rijk. Zij noemen het van groot be lang, dat in hel samenwer kingsverband tussen bewo ners, gemeente en corporpora- ties immer de gelegenheid is geboden om te protesteren door middel van huurinhou dingsacties. „Juist deze acties vormden voor talloze bewoners uit de oude wijken het benodigde concrete perspectief om de sprong van een oude naar een nieuwe woning te wagen. Worden deze acties met meer gedoogd dan zullen nog meer mensen dan thans afzien van een nieuwe woning. In breder verband bezien verdwijnt de grootste kracht tegen het woonlastenbeleid van het rijk en valt te vrezen dat de wo ningen steeds meer onbetaal baar worden er steeds meer voor de leegstand gaat worden gebouwd", aldus de project groepen. Uiterst verontwaardigd zijn de stadsvernieuwers m de Agme sebuurt en Provenierswijk over de manier, waarop Ver meulen zijn maatregelen voor bereidde en bekend maakte 'buiten medeweten en achter de rug om van alle bewoners organisaties, projectgroepen en betrokken diensten in een rechtstreekse verklaring aan de pers*. De Agniesebuurt en Prove nierswijk zullen alle overige projectgroepen in Rotterdam - in totaal zijn het er twintig - verzoeken om bij de wethou der aan te dringen op herzie ning van het huuractie-ver bod. Rotterdam Vanaf don derdag 5 mei zullen in het Luxor Theater weer films worden vertoond, de to- neelprogrammaue van hei seizoen 1982-1983 is voor Luxor achter de rug. De openingsfilm is de befaam de Dokter Zjivago naar het bekende boek van Pasternak. De film werd bekroond met zes Oscars. De filmvoorstellingen worden twee keer per dag gehouden: om 14 uur en om 20 uur. T-shirt Boxershort jongensmaten Jongensmaten 128-176 128-176

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5