Bittere reactie planningsorgaan Vrije liggers richten eigen vereniging op VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GODBANT NIEUWE WATERWEG CODRANT Immm 'Niemand schrok toen ik mijn pistool trok' VAD komt terug op eigen uitspraken 'Gemeente wil ons een poot uitdraaien' Reconstructie Holysingel: ziekenhuis ligt dwars ''Werk goed gedaan en toch opgeheven9 Schiedammer schiet man in buik: eis 1 jaar Bloemen op Geuzengraf 'Ik wil bij u in bed9 VL 142 heeft motorpech 'U had eerst de nota moeten lezen' DONDERDAG 5 ME 1983 Schiedam De vrije liggers in Schiedam, de bootbezitters* die niet in een jachthaven maar in het vrije water lig gen, hebben een eigen water sportvereniging opgericht Ze willen daarmee sterker staan tegen het plan van de ge meente, om de vrije liggers hun jaarabonnementen af te nemen en de liggelden voor hen met rond de driehonderd procent te verhogen. Ze vin den dat daarmee groot on recht wordt gedaan. „Wat is dat nou voor stijl, man; het is een schandaal", roept Gerard Meijer (76) in de hut van zijn tjalk in de Schie. Die tjalk is de voorlopige 'residentie' van de watersportvereniging De Vrije Ligger. De gemeente zou de vrije lig gers het liefst naar een jacht haven zien ve' 1 „Maar wij hebben helemaal niet om een jachthaven ge vraagd", zeggen de bootjesbe- zïtters verontwaardigd. „We liggen hier goed." Ze willen dat de jaarabonnementen ge handhaafd blijven en dat de havengelden gematigd om hoog gaan. Tot nu toe is de gemeente dat niet van plan. „Ze willen ons een been uit draaien". zegt Meijer. „Ik kan me daar wel zo kwaad om maken." Briefpapier Goof Hendriks laat trots het nieuw ontworpen briefpapier van de vereniging in oprich ting onder de bootjesmensen rondgaan. Iedereen knikt te vreden: „Ja, een vereniging, dat moeten we hebben." Hendriks heeft De Vrije Lig ger opgericht, omdat htj in de sportraad als privé-persoon niet het woord mocht voeren voor de mensen met bootjes in de Schie. Hendriks: „We gaan nu eerst de statuten klaarmaken en ons laten in schrijven bij het register. Daarna saan we de gemeente door Aad Rietveld vragen om toegang tot de sportraad. Wij willen knok ken voor de kleine jongens." Als de verhoging doorgaat zijn die 'kleine jongens' vol gens Hendriks gedwongen hun boot van de hand te doen. Wethouder Remier Scheeres is bij de vrije liggers de gebe ten hond. De wethouder wil dat de Schie leeg komt, om dat die als doorgaande route voor het scheepvaartverkeer moet worden beschouwd. Daar lachen de bootbezitters om. ,,D'r komt hier niks doorheen, hoogstens een paar boten per jaar." 'Rotstreek' Scheeres zei bij een bespre king op 21 april, dat Schie dam wat liggelden betreft ook na invoering van de nieuwe regeling nog niet duur is. „We betalen al veel te veel", zegt daarentegen Meijer. En Goof Hendriks noemt het een 'rotstreek', dat de vrije liggers net zoveel zouden moeten betalen als de mensen die met hun boot in ,,20'n elite-jachthaven" lig gen. „We hebben hier geen voorzieningen, geen hekken om ons te beschermen, geen clubgebouw zoals m jachtha ven De Schie." Met hun vereniging hopen de vrije liggers de zaken nog een gunstiger wending te ge ven. „We hebben al iets be reikt", 2egt Goof Hendriks „Wethouder Scheeres is met het plan teruggegaan naar het college. Het is weinig, maar toch..." Meijer: „Wij zijn nou de ge beten pier. En waarom, waarom? We hebben hier heel ons leven al zo gelegen." De bootjes in de Schie. „Wij hebben hier ons hele leven ai zo gelegen", zeg gen de bezitters. Ambtenaren roepen commissie te hulp Vlaardingen De com missie voor verkeer en vervoer zal volgende week een uitspraak moe ten doen over de richting, die zij uitwil met de re constructie van de Holy singel en de Dillenburg- singel. De afdeling ver keer heeft in samenwer king met verkeersinge- nieur Van Loosbroek twee voorlopige varianten gemaakt, waaruit een keuze gemaakt moet wor den. De reconstructie is nodig in het kader van het verkeerscirculatie plan. Het grootste knelpunt bij de reconstructie lijkt op dit mo ment de ingang van het Holy- ziekenhuis te zijn. Het kruis punt in de Holysingel ter hoogte van het ziekenhuis zou volgens de verkeersambtena- ren het beste sterk vereenvou digd kunnen worden, in die zin dat verkeer dat op de Ho lysingel rijdt in de richting van Holy-Noord pas ter hoogte van de Dillenburgsingel links af zou kunnen, dus even voor bij het ziekenhuis. Dat verkeer zou dan vervolgens achter het benzinestation langs naar de hoofdingang van het zieken huis moeten. Verkeer op de Holysingel dat in de richting van de Burgemeester Heus- denslaan rijdt zou nog wel op de huidige plaats ter hoogte van het ziekenhuis rechtsaf het terrein op kunnen rijden. Volgens de verkeersambtena- ren is het laten vallen van het complete kruispunt voor het ziekenhuis de beste oplossing, omdat dan een relatief een voudige verkeerslichtenrege ling kan worden toegepast. Ook ontstaat een veel over zichtelijker verkeerssituatie. Het handhaven van de huidige situatie bij de toegang tot het ziekenhuis zou ook betekenen, dat de reconstructie 350,000 gulden duurder zou uitvallen. In dat geval zou ook op het 'ziekenhuis-kruispunt* een verkeerslichten installatie moe ten worden aangebracht. Dat op zich Is ook niet ideaal, om dat de verkeerslichten op de route dan onaanvaardbaar dicht bij elkaar komen te lig gen. Ook in de voorlopige opzet voor de verkeersafwikkeling op het kruispunt Holysingel- /Dillenburgsïngel zitten de no dige verschillen tussen de bei de varianten, die zijn ontwik keld. Daarbij gaat hei vooral om de manier, waarop de bus baan op de Dillenburgsïngel op de Holysingel wordt aange sloten. Uit de gesprekken die tot nu toe zijn gevoerd met het Holy- ziekenhuis is inmiddels geble ken, dat de directie van het ziekenhuis niet erg enthousiast is over de voorkeur van de ambtenaren om de toegang tot het ziekenhuis te wijzigen. Weliswaar blijft voor ambu lances vanuit de richting van de Burgemeester Heusdens- laan wel de mogelijkheid, di rect linksaf naar het zieken huis te rijden, maar dat die mogelijkheid voor ander ver keer zou worden afgesneden vindt het ziekenhuis een on verteerbare zaak. Hoewel de gesprekken nog gaande zijn ziet het er naar uit, dat het Holyziekenhuis wat dit aspect van de reconstructie betreft niet bereid is, water bij de wijn te doen. S&ê#' '"if Rotterdam/Schiedam „Toen ik mijn pistool trok, schrok niemand daar van. Ze gingen ge woon door mei vechten. Ik dacht toen het beste maar in de richting van hun voeten te schie ten." Zo had de Turkse Schiedammer Recep zijn bedoelingen in een brief aan het Rotter damse kantongerecht beschreven. Het resultaat van zijn actie viel evenwel wat anders uit. Een 26-jarige landgenoot werd door een kogel in zijn buik getroffen. Officier van justitie De Wit eiste gistermiddag zodoende een jaar gevange nisstraf wegens 'voorwaardelijke doodslag'. Wanneer ik iemand bewust wilde doden, had ik alle kogels op hem gericht. Ik zou het pistool nooit hebben gebruikt", verweerde de verdach te zich, „als ik wat minder had gedronken Voor het oploopje plaats vond, hadden hij en zijn kornuiten zich laten vollopen met cognac. Andere getuigen waren er echter met zo zeker van, dat Recep dronken was toen hij volgens een aantal gerichtschoot. Daarbij komt het feit, dat hij in de afgelopen twee jaar driemaal is veroordeeld voor geweldpleging. Rechtbankpresident Meeter schudde meewarig Op 24 januari was rond middernachtelijk uur het hoofd. Hij begreep t niet. „Als je du naar een massale knokpartij ontslaan voor café In- Turkse omstandigheden verplaatst, krijg je tien ternational op hel Broersveld. Een vriend en jaar gevangenis Of Recep het slachtoffer nog wel eens had gezien? Die wil mij doodschieten, liet de Schiedammer via de tolk weten. „Nou, dat zien we een volgend keer wel weer", sprak de rechter zonder medelijden. Het openbaar ministerie eiste in een korte toe lichting 1 jaar on voorwaar lijk. De verdediger hield het met de jurisprudentie in de hand op: een neef van Recep hadden het nodig gevon den een als „een beetje geestelijk gestoord" af geschilderde tiener op een fiets lastig te vallen en af te tuigen. Daarop stormde bijna het hele café naar buiten vijftien tot twintig man om de fietsende knaap te ontzetten. Het gevolg was, dat buiten het binnen de kortste keren één grote chaos ontstond van duwende, trekkende ..Het ten laste gelegde is met bewezen. Het was en vechtende mannen. ™""-t Wat er daarna gebeurde, is niet precies duide lijk. De verschillende getuigen spreken elkaar op dat punt tegen. In ieder geval trok Recep zijn pistool (kaliber 7.65 mm) en schoot van een meter of zeven acht in de richting van de meu te. „Ik wist helemaal niet dat ik iemand raakte. geen poging tot doodslag. Hy school uit paniek en dat is een slechte raadgever. Het is niet goed te praten, maar opzet was niet in het spel. Mijn diént zou daarom vrijspraak moeten krijgen." En na zijn gedachten opnieuw geordend te heb ben: „Ja. 't is wel spectaculair, dat ik dit be weer..." Vlaardingen Het Vlaardmgs Centrum voor Welzijnsplan ning (VCW) heeft uiterst bitter gereageerd op de nota van burgemeester en wethouders, om de planning uit bezuini gingsoverwegingen onder te brengen op het stadhuis. Het collegebeleid deugt volgens het VCW van geen kanten. De s'oorgestelde opheffing van de commissie democratische planning (CDP) wordt ronduit teleurstellend genoemd. Ener zijds prijst het college het werk van die commissie, maar in één adem daarmee wordt voorgesteld de CDP maar op te heffen. Wil den Harlogh haalt in zijn schriftelijke reactie fel uit naar de gemeente. De nota van Ben W over de planning van het welzijnswerk noemt hij onduidelijk. „De toekomst van de democratische plan ning wordt niet ingevuld, met qua organisatie, niet qua per sonele bezetting." Volgens nero heeft een wezenlijk on derzoek naar reorganisatie van het VCW. waar de PvdA bij de algemene beschouwingen m november 1982 om vroeg, helemaal niet plaatsgevonden. De gemeente heeft een jaar ge leden de planning opgedragen aan VCW en CDP. „Gelden de overwegingen die aan de keu ze van de gemeenteraad ten grondslag lagen een jaar later niet meer?", vraagt Den Har logh zich af. Een samenhan gend beleid voert de gemeente in ieder geval niet, vindt het VCW. „De voorwaarden om zo'n beleid tot stand te bren gen worden afgebroken." De opheffing van de commis sie van democratische plan ning noemt Den Harlogh :n één woord stuitend. In de nota staat, dat het handhaven van die commissie „wat teveel van het goede isDe besluiten kunnen volgens de gemeente zónder die commissie veel sneller worden genomen. Den Hartogh heeft waarschijnlijk gedacht: 'Zo kan ik ook bezui nigen', want hij stelt dat met hetzelfde argument ook de Culturele Raad en de Raad voor Sport en Recreatie de nek omgedraaid kunnen wor den. „Beleidsmatig dient deze argumentatie scherp te wor den veroordeeld", schrijft het VCW. „Het college breekt m haar voorstel alleen maar af en bouwt niets op." In het kader van de dodenherdenking hebben leden van Ex- pogé gisteravond, tra ditiegetrouw vooraf gaande aan de stede lijke dodenherden king. bloemen gelegd op het Geuzengraf op de oude begraafplaats aan het Emaus. Diver se oud-verzetstrijders waren bij die plechtig heid aanwezig. De meeste deelne mers aan deze her denking gingen na af loop naar het stad huis, waar twintig mi nuten later de stille tocht door het cen trum begon, georgani seerd door de stich ting Nationale Ge denkdagen. Bij het monument op het Verploegh Chassé- plein werden om acht uur twee minuien stil te in acht genomen en kransen en bloemen gelegd. Kerstpakketten nog niet betaald Vlaai dingen Een winkelier in het centrum is. naar nu is gebleken, vorig jtar rond de kerstdagen voor 3500 gulden het schip tn gegaan Een man bestelde kerstpakketten bij de winkelier. Die zijn wel afge haald, maar nooit betaald. De nog onbekende dader zei de pakketten te bestellen na mens een besloten vennoot schap Vlaardingen De bewoonster van een huis aan de Parkweg trof gistermiddag tot haar verbijstering een vreemde man aan in haar slaapkamer. De man, ongeveer 35 jaar oud, vertelde dat hij dakloos was en dat het bed van de vrouw hem een geschikte plaats leek om een tukje te doen. De vrouw was daar ab soluut niet van gediend en werkte de ongenode bezoeker resoluut de deur uit. Een onderzoek van de politie wees uit dat de man via een andere weg, door het slaapkamer raam te verbreken, binnen was gekomen Vlaardingen Het bestuur van de Vereniging voor Admi nistratieve Dienstverlening (VAD) heeft tijdens de een de zer dagen gehouden ledenver gadering geprobeerd, de uit spraken die een medewerker van het VAD enige tijd gele den tegenover hel Rotterdams Nieuwsblad deed over de fi nanciële problemen van wijk centrum De Heipaal in een to taal ander daglicht te stellen. „De betreffende verslaggever had zelf het een en ander ge suggereerd, en dat was door de VA D-mede werker alleen maar bevestigd, maar ai die /.aken sloegen alleen op de si tuatie bij De Heipaal, en mot op die bij de andere buurthui zen", zo hield het VAD-be stuur de leden voor Over de opmerkingen van de VAD- vertegenwoordiger m deze krant was hel bestuur ter ver antwoording geroepen in een brief-op-poten van buurthuis De Haven. Tegenover onze verslaggever verklaarde de woordvoerder van de VAD op 13 lebruan onder meer over de situatie bij De Heipaal' „De gemeente gaat ervan uit dat die mensen zo volwassen zijn dal ze met geld om kunnen gaan Maar die vrijwilliger, zouden het in de gewone maatschappij nooit zo ver schoppen En bij het buurthuis mogen ze opeens een monopoly spel spelen met echt geld, echte mensen en echte huizen Over de situatie bij andere buurthui/.en merkte de VA D-mede werker op, dat hij met verbaasd zou zijn als ook daar zich soortgelijke fi nanciële problemen als bij De Heipaal zouden voordoen. „Het is niet uniek Dat wereld je is slecht georganiseerd. Do vrijwilligers zijn niet in staat om te besturen, dus gaan dc beroepskrachten op de stoel van het bestuur zitten. Die spelen de rol van managers in het buurthuis." Vlaardingen De pas verlengde vrieshektrawler Voorwaarts, de VL 142. dobbert momenteel futloos rond op de Atlantische Oceaan Het schip van de harmghandclarij en rokerij Hoogendijk uit Vlaardingen vist op zijn eerste reis na de verlenging ter hoogte van West-Jerland op makreel, maar kreeg dinsdag motorpech. Hoe ernstig de schade aan de Vlaardingen-142 precies is, weet de heer Hoogendijk zelf ook nog niet. Geruchten als zou er een ontploffing in de machinekamer hebben plaatsgevonden, verwijst hij resoluut naar het rijk der fabelen. Pas maandag is bekend of de trawler eventueel voor reparatie naar Nederland moet terugkeren. Brief college aan bureau rechtshulp: Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen heeft in een brief aan het bureau voor rechtshulp in Schiedam haar teleurstelling laten blijken over een open brief, die het bu reau onlangs heeft rondgestuurd naar aanlei ding van een artikel in deze krant over de dis cussienota over de Vlaardingse sociale dienst. „Wij hadden verwacht dat u, alvorens com mentaar te leveren, eerst kennis zou hebben genomen van de inhoud van de 'gewraakte' nota", aldus het Vlaardingse college m de brief. Het Schiedamse bureau voor rechtshulp had in de open brief diverse kritische opmerkingen gemaakt over het fraudebeleid van de sociale dienst, waarover in het krantebericht was ge sproken. Er staan echter nog meer waardevolle dingen in de discussienota dan dat alleen, zo wordt het bureau voor rechtshulp in de brief medegedeeld. Het bureau heeft samen met de brief alsnog een exemplaar van de discussieno ta ter bestudering toegestuurd gekregen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1