20 ROTTERDAM Rotterdam ziet af van redding RDM-werf Rotterdam belooft verzet tegen landelijke onderwijsmaatregelen Wethouder op wandelsafari m s'< Volks woningen ontslaat directie Dodenherdenkingen 3. 'Viersporige tunnel noodzakelij k' RET-personeel mag kliederen Kamer wil tekst en uitleg van Van Aardenne Te weinig medewerking van rijk en bedrijfsvereniging Rotterdam Rotterdam doet niet mee aan de oprichting: van een nieuwe RDM-re- paratiewerf. Daarmee is het doek voor de RDM definitief gevallen. 'Herindeling onzorgvuldig voorbereid' Simons geeft schoolhoofden invloed op beleid ÏMSÊ Ï5i» Rotterdams Nieuwsblad donderdag 5 mei 1983 R2/RV/RY/RW WTr- Woningbou wcorporatie zal Swaters zijn huis uitzetten: Rotterdam De directie van de Maatschappij voor Volks woningen is ontslag aange zegd. Directeur J. Th, Swaters en onder-directeur H. C. van Haeringen hebben van de raad van commissarissen van de woningbouwcorporatie moeten vernemen, dat zij hun werk niet langer hoeven verrichten. „Helaas zijn wij tot de conclu sie moeten komen dat de di rectie te licht is voor een goe de aanpak van de problemen. Er zijn te veel knelpunten en problemen. In zo'n geval is het beter om dan maar gelijk te zeggen tegen de directie, waar het op staat", aldus de voorzit ter van de raad van commissa rissen, ex-minister W. F. Schut- Het ontslag van Swaters en Van Haeringen komt niet als een verrassing. Eind december vorig jaar maakte deze krant ai melding van het besluit om de tweehoofdige top op een zij spoor te zetten. Vier vertegen woordigers van de Nationale Woningraad (NWR) kwamen de aan de Oostmaaslaan geves tigde corporatie toen verster ken. Doel van hun komst was het helder in kaart brengen van de financiële positie van Volkswoningen. Tevens zou den de NWR-vertegenwoordi- gers proberen de sinds de komst het duo Swaters/Van Haeringen verslechterde rela tie tussen de directie en perso neel weer te normaliseren. Een week of twee geleden hakte de raad van commissa rissen op advies van de NWR de knoop door: het ontslag van de directie kon niet vermeden worden. Sindsdien zijn Swa ters en Van Haeringen gestopt met werken. Wanneer Volks woningen het dienstverband van het tweetal werkelijk kan be eindigen, is nog niet precies bekend. Schut houdt rekening met een opzegtermijn van zo'n drie maanden voor Van Hae ringen; voor Swaters zou dat kunnen uitlopen tot een half jaar. Kwaad bloed Voor het personeel van de Maatschappij voor Volkswo ningen js het vertrek van Swaters en Van Haeringen een hele opluchting. Toen Swaters in augustus '80 werd aangetrokken, maakte het per soneel reeds ernstig bezwaar tegen de procedure, volgens welke de uit Arnhem afkom stige Swaters werd benoemd. Ook de binnenkomst van Van Haeringen, die in opdracht van Volkswoningen een on derzoek verrichtte naar de in terne situatie van de corpora tie, werd met argusogen gade geslagen. Swaters op zijn beurt zette kwaad bloed door te regelen dat hij in het vroegere kan toorpand van de maatschappij - aan de Oudedijk 21 - zou mo gen gaan wonen. Dat terwijl op de bovenverdieping van de oude, kapitale patriciërswo ning sinds '71 de familie Ar- don woonde, waarvan zowel man als vrouw werkzaam was bij Volkswoningen. De raad van commissarissen stemde met Swaters voorstel in. Dat betekende dat voor de Ardons een vervangende woonruimte moest worden ge kocht en het oude kantoor pand verbouwd mocht wor den. De raad van commissaris sen gunde Swaters een lage huun slechts één procent van zijn jaarsalaris moest Swaters aan maand huur gaan betalen. Ontslag betekent voor Swaters ook dat hij uit zijn tot woon huis verbouwde kantoorpand moet. Grot* belangstelling gisteren in Rotterdam bij da ver schillende dodenherdenkingen. Bij het monument 'De vallende ruiter' op het Zuidplein werd een krans gelegd door de commissaris van d» koningin, mr. j. Vrolijk en voorzitter J. M. Franken van de deelraad Charioia. Dé traditionele herdenking in de St. Laurenskerk werd gevolgd door een stille tocht, die via de Stadhuistuin en het monument voor omgekomen joodse stadgeno ten leidde naar het Stadhuisplein. Ook daar werden kransen gelegd bij het monument voor tie gevallenen. Reizigersvereniging: Rotterdam De vereni ging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) vmdt dat in Rotterdam een viersporige tunnel onder de Nieuwe Maas noodza kelijk is voor 'de kwali teit van de treindienst op het drukste baanvak van Nederland'. 'Rover' reageert daarmee op de opvatting van mi nister Smit van Verkeer en Waterstaat dat een tweesporige brug vol doende is voor het trein verkeer tussen Dor drecht en Rotterdam Volgens 'Rover' blijft de kwaliteit van de trein diensten daar al jaren achter bij de behoefte, als gevolg van de lange pe rioden dat de brug voor het scheepvaartverkeer geopend is. Volgens de vereniging kan aan deze 'onhoudbare situatie' ai- leen een eind worden ge maakt door het bouwen van een vrije kruising met de rivier, met aparte sporen voor stoptreinen intercity-treinen in beide richtingen. Rotterdam Het personeel van de RET, dat dagelijks wordt geconfronteerd met het bekladden van tramhaltes, trams, bussen en metrotreinen, blijkt ook zelf door de graffiti koorts te zijn gegrepen. Onder meer op de toiletdeur van de centrale werkplaats aan de Sluisjesdijk was dat te merken. Vandaar dat die deur nu is bewerkt met schoolbor- denverf. De directie stelde bo vendien krijtjes en een bor- denwisser beschikbaar. „Het personeel kan nu alle frustra ties op de toiletdeur kwijt", zegt de coordinator agressie- en vandalismebestrijding R. Koelemeijer van de HET. Rotterdam Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) zal de Tweede Kamer vol gende week tekst en uitleg moeten geven over het mislukken van de plannen ora op het terrein van de voormalige RDM-werf in Rotterdam een nieuw scbeepsreparatie- bedrijf van de grond te krijgen. Dat is de mening van het PvdA-Kamerlid Arie van der Hek, tevens voorzitter van de Kamer commissie voor economische zaken. Het is nog niet duidelijk of de minister in een algemeen debat duidelijkheid zal moe ten brengen of tijdens een overleg met de commissie. Centraal zal in elk geval staan de vraag of Roel Den Dunnen gelijk heeft met 2ijn beschuldiging, dat vooral de wei gering van economische zaken om in te stemmen met de overdracht tegen 'een symbolisch bedrag' van de dokken van de vroegere RDM aan de nieuwe maatschappij oorzaak is geweest van het mislukken van de plannen. Van der Hek heeft de indruk dat dit niet het voornaamste knelpunt was. Volgens hem was de minister in principe bereid hier financieel bij te springen. De VVD'er Jacobse zegt een dergelijke eis ook onrede- lijk te vinden. Op die manier zou concur rentievervalsing ontstaan, met name ten opzichte van de werf Wilton-Fijenoord. Zowel de PvdA als CDA en VVD willen weten hoe de minister heeft gehandeld om een door de hele Kamer aangenomen motie uit te voeren, waarin werd gevraagd mee te werken aan een financieel zo veel mogelijk onbelaste start van het nieuwe bedrijf. Ook wil men nadere opheldering over de opstel ling van de bedrijfsvereniging metaalindu strie. CDA-woord voerder Joost van Ierse! is van mening dat het doek nu definitief gevallen is voor de reparatiesector RDM. Hij noemt de hele gang van zaken 'buitengewoon te leurstellend'. De Rotterdamse wethou- Poortugaa! Het gemeente bestuur van Poortugaal vindt dat minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken het wetsont werp voor gemeentelijke her indeling van West-JJsselmon- de onzorgvuldig heeft voorbe reid. Poortugaal is tot deze conclu sie gekomen op basis van ei gen berekeningen, die uitwij zen dat de nieuwe gemeente met een begrotingstekort van circa twee miljoen gulden zal starten. Dit komt neer op een lastenverhoging van circa vijf honderd gulden per gezin. Poortugaal heeft onder meer berekend dat Albrandswaard, in tegenstelling tot wat de mi nister beweert, na de herinde ling geen extra compensatie- -uitkering krijgt. Volgens mi- Poortugaal: nister Rietkerk zou Albrands waard in de eerste vijf jaar in totaal zes ton ontvangen. Minister Rietkerk wil Poortu gaal {22.000 inwoners) en Rhoon (7.000 inwoners) sa menvoegen tot de nieuwe ge meente Albrandswaard met 12.000 inwoners, De resterende 17.000 inwoners, woonachtig in de westelijke wijken van Poortugaal, worden aan Rot terdam toegevoegd. Poortugaal heeft berekend dat het begrotingstekort tot 650.000 gulden beperkt kan blijven, als de 17.000 bewoners uit de westelijke wijken van Poortugaal niet onder de ge meente Rotterdam komen te vallen. Dit komt neer op een belastingverhoging van onge veer 65 gulden per gezin. Het wetsontwerp heeft ook al forse kritiek ondervonden van de ambtenarenorganisatie Ab vaKabo. Die is het er niet mee eens dat door de herindeling 145 ambtenaren uit Poortugaal en Rhoon hun baan zullen verliezen. Wethouder Ries Jansen van sport en recre atie bracht gisteren een onverwacht bezoek aan de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp. Vergezeld door directeur Van Dam en enkele medewerkers maakte hij een wandelsafari langs de dierenverblijven. Tijdens de tocht liet hij zich door medewerkers van de ver schillende afdelingen van de diergaarde voor lichten over de vele werkzaamheden. Het be zoek van de wethouder droeg een informeel karakter, bedoeld om meer te weten te ko men over over de dagelijkse gang van zaken in de dierentuin. der drs. Roel den Dunnen, die zich weken heeft uit gesloofd om de RDM voor Rotterdam te behouden, ziet geen mogelijkheden meer. Hij wijt het falen van de reddingspoging aan gebrek aan medewer king van minister Van Aardenne van economi sche zaken, minister De Koning van sociale zaken en de bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie, Na alle onderhandelingen komt het erop neer dat Rotter dam praktisch alle financiële risico's, meer dan twintig mil joen gulden, voor zijn reke ning moet nemen. Alleen ScanMarine en Boele Bolnes zouden een klein deel van de risico's, een bedrag tussen 2.5 en vijf miljoen gulden, op zich nemen. De onderhandelingen zijn mis lukt, omdat minister Van Aar denne niet bereid is de dokken van de RDM-werf voor een symbolisch bedrag aan de nieuwe werf over te doen. Volgens de minister zijn de dokken twaalf miljoen gulden waard, waarvoor hij we! een lening wil geven. Later zakte hij tot tien miljoen. De nieuwe werf heeft volgens wethouder Den Dunnen echter te weinig vermogen om die lening op zich te kunnen nemen. Daarbij komt dat de bedrijfs vereniging een claim op de nieuwe werf heeft van zeven miljoen voor uitkeringen aan de ontslagen werknemers van de RDM en nog eens drie mil joen voor werktijdverkorting en het niet opnieuw in dienst genomen personeel, als de nieuwe werf van start zou gaan. Van die zeven miljoen wil de bedrijfsvereniging de helft kwijt schelden en voor de an dere helft uitstel van betaling geven. Minister De Koning van sociale zaken was bereid de drie miljoen voor zijn reke ning te nemen. Door het uit stel had Rotterdam de kans om een proces af te wachten over de claim van de bedrijfs vereniging. Maar als Rotter dam dat proces verliest, wil de minister ook zijn bijdrage van drie miljoen van de gemeente terugvorderen. Voor wethouder Den Dunnen was dit resultaat van alle be sprekingen niet voldoende om door te gaan. „Met de gemeen teraad was afgesproken tien miljoen gulden aan aandelen te nemen en een lening van vijf miljoen aan de nieuwe werf te verstrekker». ScanMa rine en Boele wilden samen voor vijf miljoen aan aandelen meedoen, waarvan de gemeen te de helft van het benodigde geld aan beide bedrijven zou lenen. Slavenburgs Bank was bereid om een werk krediet van drie tot vijf miljoen te verstrekken voor uitstaande debiteuren". Volgens de wethouder zou het bedrijf bij deze opzet eind de cember op de rand van zijn vermogen terecht komen om daarna weer financiële ruimte te krijgen. Aan orders en toe zeggingen had de nieuwe werf al een portefeuille van 72 mil joen gulden binnen, genoeg om een jaar lang te kunnen draaien. Een extra aanslag op het vermogen voor de lening van de dokken kan hel bedrijf er volgens hem met bij heb ben. „Dit voorstel van dc mi nister geeft niet de gezonde vermogenspositie, waarom de Tweede Kamer in de motie Van der Hek heeft gevraagd", zei hij. Wethouder Den Dunnen vindt het niet verstandig om nog door te gaan met reddingspo gingen voor de RDM. „De zaak sleept nu al vanaf 11 ja nuari. Het is niet verantwoord de ontslagen werknemers van de werf nog langer hoop te ge ven. Bovendien had de werf al moeten starten. Het tij ver loopt nu". Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat zich verzetten tegen de stortvloed aan maat regelen die het rijk aan het onderwijs op legt Wethouder Hans Simons beloofde gis teren tijdens een vergadering met veront ruste schoollêiders dat hij alle maatregelen uit Den Haag eerst kritisch wil bezien, en dan (in overleg met het onderwijs) zélf be paalt of zij worden ingevoerd of niet. Tot nog toe werd alles zonder kritiek doorge voerd naar het scholenveld. niet", aldus de wethouder. „Nu er geen geld is voor meer faciliteiten, zullen we de eisen, De wethouder kiest voor een dergelijke 'ge meentelijke ongehoorzaamheid' omdat de scholen door alle maatregelen van Den Haag steeds meer overbelast raken. Een op merkelijke illustratie daarvan is het ziekte verzuim onder leerkrachten in het basison derwijs, dat op dit moment op maar liefst tien procent ligt. „We zullen prioriteiten moeten gaan stellen. Want steeds meer var» die aan de scholen worden gesteld, moeten de school verlangen en tegelijkertijd de faci- terugschroeven", aldus Simons, liteiten terugschroeven, dat kan natuurlijk ue wethouder beloofde de schoolleiders tij door Richard Stomp dens de bijeenkomst in de Bospolderschool ook meer invloed op het gemeentelijk be leid. Dat moet gebeuren in een overleg groep, die rechtstreeks met de wethouder praai en waarin het hele scholenveld is ver tegenwoordigd. De overleggroep krijgt een adviserende bevoegdheid. „Maar de advie zen zullen zeer zwaar wegen", beloofde de wethouder. Wat Simons betref kan de overleggroep nog dit najaar aan de gang. Op de eerstvolgende bijeenkomst van het schoolparlement wil men daartoe een besluit nemen. Werk ligt al klaar voor voor de overleggroep: ze zal moe ten kiezen welke taken de school nog wel en welke ze niet meer kunnen accepteren. De nieuw in te stellen adviesgroep moet zich ook bi «gen over een herverdeling van de financien in het onderwijs. Zoals bekend wil de weihouder op de schoolbegeleidings instituten bezuinigen, om de scholen zelf zo min mogelijk door de teruggang te treffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4