ROTTERDAM 13 'Vermeulen slaat heilloze weg in' Kritiek ligt oud-directeur van RDM zwaar op de maag Fietstocht over IJsselmonde T, Roekeloos knikkeren met spoorverbinding Top-ambtenaar vindt beleid van wethouder on verstandig: Melcherts:Onvoldoende besef voor de dubbele petdie we op hadden Restauratie Grotekerk Dordrecht Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 7 mei 1983 Rotterdam „De verklaring van Vermeulenom de huurinhoudingsacties te willen afbouwen is uiterst on verstandig. Allereerst is het onverstandig van hem ge weest om zonder enige vorm van overleg met bewo nersorganisaties en gemeentelijke diensten de maatre gel achter gesloten deuren voor te bereiden (samen met de Federatie van Rotterdamse Woningbouwcorpo- raties). En dan óók nog eens die maatregel bekendma ken op een persconferentie, waardoor wij evenals bij het bekendmaken van de bezuinigingsplannenuit de krant moesten vernemen, wat er achter ons om was ge regeld." de Maatschappij voor Volks woningen, met een schuld van een ton opgezadeld. Volkswoningen derft ook huurgelden door de inhou- dingsactie van de huurders van de woningwet-woontoren aan het Antwerpse Hoofd op het Noordereiland. Daar houdt men elke maand 21 gulden in sinds de oplevering vorig jaar vanaf april. Bovendien ver huurt Volkswoningen het 490 tellende 'Simons-complex', waar inmiddels een huur schuld door wanbetaling is ge- Ir. Fred de Ruiter, directeur van het Projectcoödinatoren- collectief (PCC) ook wel Pro jectorganisatie Stadsvernieu wing neemt geen blad voor de mond: „In de tweede plaats leidt Vermeulens maatregel ertoe, dat het overleg tussen bewoners en ambtenaren in de stadsver nieuwing wordt verbroken. Het afbouwen van de huur inhoudingsacties is een heil loze weg, die leidt tot een es calatie van de problemen, ontstaan door de stijging van de woonlasten in de stads vernieuwingsgebieden. En dat terwijl het rijk in zijn vuistje lacht." Top-ambtenaar De Ruiter schreef eind maart al het col lege een kruidige brief, waarin hij liet blijken wet houder voor financien. Joop 'Linthorst, een domme bezui niger te vinden. Dit keer verzwijgt PvdA'er De Ruiter de kritiek op Vermeulen niet. Eerder deze week drongen de projectgroepen Agniesebuurt en Provenierswijk, waarin ambtenaren en bewoners sa men stadsvernieuwingsplan nen voorbereid(d)en, er bij Vermeulen reeds op aan zijn standpunt over inhoudingsac- tie te herzien. De Ruiter, baas van het over koepelend orgaan van alle Rotterdamse projectgroepen, groeid van twee miljoen gul den. En juist deze woningwet woningen komen als eerste stadsvernieuwingsnieuwbouw in aanmerking voor de huur- barmonisatïe, waardoor de hu ren met 150 tot 200 gulden zul len stijgen. Heroïne-aciie Volkswoningen weet nog met hoe de huurachterstanden ge vorderd moeten worden. Maandag is overleg daarover met Vermeulen. In dat ge sprek behoort ook de door de herome-ajitie in het Oude Westen ontstane huurderving van 154.000 gulden aan de orde te komen. Immers, bij een consequent invorderen van alle huurachterstanden zouden ook de Oude-Westena ren, die van oktober '80 tot fe bruari '81 huur inhielden, het moeten ontgelden. Maar zowel Volkswoningen ais het GWR, dat door de he- rome-actie een huurderving heeft bijgeschreven van 44.000 gulden, verwacht niet. dat zij hun huurders in het Oude Westen tot het terugbetalen van dat bedrag hoeven te dwingen. In Delfshaven ondervindt wo ningstichting Onze Woning de gevolgen van inhoudingsac ties. Eentje in het zogeheten 'BlO-project' {afkorting van Bouwen In Open gaten), waar huurders sinds december '82 hun trendmatige huurverho ging niet betalen uit protest te gen een te vroege doorbereke ning daarvan. De andere actie is gevoerd in het gerenoveerde IJzerblok-compiex, waar men in april '81 een maandhuur 'oversloeg' als protest tegen de toen al sluimerende huurhar- monisatieplannen. Extern deskundige van de Be wonersorganisatie Delfshaven, Jaap van den Berg, is bepaald niet bang voor een directe ac tie tegen de inhouders. Hij vertelt: „Het gekke is, dat Ver meulen wel Crooswijk, het Oude Noorden, Agniesebuurt en Provenierswijk schriftelijk aankondigde, dat er maatrege- HL Hoelang blijft zat de stadsvernieuwing nog kunnen door gaan? len op komst zijn, maar ons niet. Hij zou ons toch niet ver geten zijn?" Buiten kijf staat voor Van den Berg, dat de be woners alle contact met de ge meente verbreken, wanneer tot invordering van de inge houden huren wordt overge gaan. In Katendrecht doet zich een iets andere situatie voor. Veer tig huurders van de nieuw bouw op het Nemag-terrein besloten afgelopen dinsdag avond om een huurinhou- dingsacue te starten. Per I juni gaan de Katendrechters hon derd gulden per maand op een aparte, gemeenschappelijke bankrekening storten Wat de gevolgen ook mogen zijn van Vermeulens oproep tot afbouw van de huurinhou dingsacties en het invorderen van alle overige huurschulden, de noodzaak voor een écht se rieuze discussie over de ver wezenlijking van het doel van de stadsvernieuwing 'het bou wen voor de buurt', wordt er nog een extra door benadrukt. door Kees Jonker zal 'zijn' twee projectgroepen daarvoor niet op het matje roepen. Integendeel. De PCC- directeur is het helemaal met hen eens. Ook hij vindt, dat de voortgang van het Rotterdam se stadsvernieuwingsproces niet mag worden onderbroken door het verbieden van tegen het rijk gerichte huurinhou dingsacties, In Crooswijk, het Oude Noor den, Provenierswijk en Agnie sebuurt is dat overleg tussen bewoners en ambtenaren al verbroken. „We zullen nog wel door blijven werken. Maar beslissingen nemen? Dat kun nen we niet meer, zonder de bewoners", zegt De Ruiter. Veertig procent In Feijenoord. Delfshaven, het Noordereiland, Katendrecht en het Oude Westen ligt de stadsvernieuwing nog niet plat. Maar als wethouder Ver meulen de totale huurachter standen van de sociale huisba zen, het Gemeentelijk Wo ningbedrijf Rotterdam (GWR) en de woningbouwcorporaties, werkelijk wil invorderen, dan is staking van de voorberei ding van sloop/nieuwbouw- en renovatieprojecten niet uit gesloten. Juist in deze oude wijken blij ken de laatste tijd steeds meer mensen te wonen, die bij een verhuizing naar een nieuw bouwwoning plotseling veertig procent van hun maandinko- men aan woonlasten kwijt zijn. Als zo'n groep minder draag- krachtigen in bijvoorbeeld een te renoveren rijtje wonin gen van een woningbouwcor poratie een meerderheid vormt, dan kan die sociale huisbaas renovatieplannen be ter uit zijn hoofd zetten. Her huisvesting is vaak in veel ge- vallen onmogelijk. Wellicht is het stopzetten van de renovatieplannen door de bewoners van de Agniesestraat en Banierstraat, aan het begin van deze week, een voorteken 1 van deze ontwikkeling. Patri moniums Woningstichting kan haar plannen in ieder geval voorlopig eventjes opzij zetten. De voortgang van de stadsver nieuwing in Feijenoord, Delfs haven, het Noordereiland, Ka tendrecht en het Oude Westen hangt bij het invorderen van Mie huurachterstanden aan een zijden draadje. In Feijenoord houden honderd huurders van de nieuwbouw aan de Persoonshaven vanaf mei '82 77,50 per maand in. In een jaar tijd is de nuishaas, Rotterdam De kritiek die de laatste weken over zijn hoofd is uitgestort, is voormalig directeur J.C.Melcherts van de ex- RDM/WF-groep rauw op de maag gevallen. „Ik kan me best voorstellen dat mensen op Heyplaat de rol van de vroegere directie niet helemaal kunnen plaatsen, en met name mijn rol niet, maar de kritiek die is gespuid, is volkomen ten onrechte", zegt Melcherts, die na 36 jaar RDM nu directeur is van de reparatiewerf van Wilton-Fijenoord in Schiedam. Slapeloze nachten heeft hij gehad van alle opmerking die aan zijn adres waren gericht. Vond de reactie van wethouder Roel den Dunnen op diens kamer in het Rotterdamse stad huis ronduit onaangenaam. Melcherts: „Kort na een on derhoud tussen gemeente, be windvoerders en de vroegere directie haalde hij in het bij zijn van ondernemingsraadsle den en initiatiefnemers van het reddingsplan ongemeen hard naar ons uit. Ik heb toen direct protest aangetekend. Het was niet reel wat hij zei." Den Dunnen was geïrriteerd, omdat de directie in het ge sprek tussen gemeente en be windvoerders 'zijn' reddings plan kraakte. „Dat was voor mij het einde. Ik wenste daar na niet meer met hen te on derhandelen", verklaart de wethouder. Volgens Melcherts was er wei nig begrip voor de lastige posi tie, waarin de RDM/WF-groep door Nico de Vries foto: Henk Speksnijder moest opereren. „We zaten vanaf 1978 met een dubbele pet op. We waren zowel direc teur van de RDM als van Wil ton-Fijenoord. Op het laatst betekende dat, dat we uiterst moeizaam moesten opereren. Van de ene op de andere dag werden we van zuster-bed rij ven eikaars concurrenten zegt de werf-directeur. Integratie Aanvankelijk had een integra tie tussen Wilton en de RDM voor de hand gelegen. Die in tegratie had volgens Melcherts kort na 1978 tot stand moeten komen. „Dat was toen de op dracht van de raad van be stuur. Het samengaan van de directies was een begin, maar vergeten werd dat er een flin ke rivier tussen beide bedrij ven lag. Produktie-integraue kon niet. omdat het te kostba re was om steeds mensen over te varen." In het plan van de RSV-top lag verder een aanzienlijke in krimping van het personeel op de werf op Heyplaat besloten. Er werd in 1978 gesproken over vierhonderd man. Wat neer kwam op een capaciteits vermindering van ruim één miljoen uur tot zevenhonderd duizend uren. De geplande ontslagen kwamen er toen niet. De directie was daar on der meer uit oogpunt van soci ale onrust tegen. Het personeelsbestand werd echter 'onvoldoende' terugge bracht, zegt Melcherts. Het na tuurlijk verloop was minder groot dan verondersteld. Bo vendien ging het de werf in 1981 voor de wind. „Relatief draaide de RDM in dat jaar be ter dan Wilton", zegt Mel cherts. Maar vorig jaar zakte de scheepsreparatiemarkt in. Op Heyplaat werd een verlies ge maakt van elf miljoen gulden. Het zou de RDM fataal wor den. „Op basis van dat verlies cijfer heeft de raad van be stuur van RSV en het ministe rie van economische zaken in december besloten dat de RDM dicht moest. Als directie waren we het daarmee toen oneens." Geloof Geloof in de RDM heeft Mel cherts tot na het faillissement gehad. Het reddingsplan, dat echter was samengesteld door personeelsleden, heeft hij al tijd ondersteund, zegt de werf- directeur. „Ik ben meegegaan naar banken, de hoorzitting in de Tweede Kamer en naar wethouder Den Dunnen." Kritiek van de initiatiefne mers, die de RDM wilde red den, dat zij 'louter en alleen op tegenstand stuitte' wuift Mel cherts weg. „We waren het niet met de financiële onder bouwing eens. Dat is een stevi ge discussie geworden, maar dat moet kunnen", verklaart hij. De oud-RDM-directeur geeft toe dat hij op het laatst steeds minder voor de kansen van de reparatiewerf op Heyplaat gaf. „Dat verliep in de tijd. De kans op redding verminderde met de slechte marktsituatie die alsmaar aanhield", zegt hij. Het blik richtte hij langzaam maar zeker naar Wilton-Fije noord. Melcherts: „Op Hey plaat denken ze dat ik RDM'er ben, maar uit hoofde van mijn functie heb ik ook naar Wilton toe verantwoordelijkheden." Daaruit valt ook de interesse te verklaren, die Wilton kreeg voor de dokken van de RDM. „We reageerden op het mo ment dat Boele na het faillisse- Oud-directeur Melcherts met de RDM op de achtergrond: „De kansen van de RDM vermin derden met de dag" ment ging deelnemen in de RDM. Dat bedrijf probeert al jaren lang een dok bij de RDM te krijgen en 2ich voor de bruggen te vestigen. Toen het er naar uit 2ag, dat Boele voor een prikkie zich bij de RDM inkocht, hebben we gezegd: Wij gaan ook in de rij staan." Op Heyplaat werd deze actie als een dolksteek in de rug ge zien. „Maar", zegt Melcherts, „De reparatiemarkt is dermate slecht dat als de RDM was ge lukt, er bij Wilton een flinke capaciteits-mkrimping had moeten plaatsvinden. Ofwel, tweehonderdvijftig man eruit. Dat was de keuze." En over de RDM-nieuwe stijl: „Ik vraag me af of 2e het had den gehaald. Er was is in het reddingsplan totaal geen reke ning gehouden met een reser ve. Bij een kleine terugval in de markt hadden ze flinke klappen opgelopen. Ik vraag me af of die te waren overle ven geweest." Soms vraag kun je je in ge moede afvragen wat in de politiek prevaleert: het spel of de knikkers. Het bedrijven van politiek moet toch iets te maken hebben met vooruitzien en besturen. Maar bij de vervanging van de oude spoorlijn dwars door Rot terdam lijkt het meer te gaan om de tactiek in het politieke schaakspel, dan om de vraag met welke oplossing de direct be langhebbenden het meest gediend zijn. Die direct belanghebben den zijn de Spoorwegen en de gemeente Rotter dam. De Spoorwegen zijn het meest gediend met een storingsvrije spoorlijn, waarop de dienstregeling zonder beperkingen kan worden aangeboden. De Spoorwegen zeggen op ba sis van het huidige reizi gersaanbod en de gewen ste frequentie nu al be hoefte te hebben aan vier sporen. Dat leidt tot de wens een viersporige tun nel aan te leggen. Dat is uiteindelijk ook de keuze van de Rotterdamse raad. Het is een oud standpunt, dat weliswaar even aan het wankelen is gebracht door een plei dooi voor een viersporig viaduct/brugr. maar niet temin overeind is geble ven. Hoe kan het dan, dat de minister van Verkeer en Waterstaat toch langdurig afgewogen besluitvor ming botweg omver kan fietsen? Het heeft te ma ken met de wijze, waarop in dit land de macht ver deeld is. Als er iets op het functio neren van de stad in grijpt. is het de bouw van een nieuwe spoorlijn dwars door het centrum. De gemeenschap heeft een jaar of zeven met groot ongemak te maken, dat fi nanciële consequenties heeft voor het bedrijfsle ven. Als er één bestuursli chaam is, dat verantwoor delijkheid voor de besluit vorming dient te claimen, is het de gemeenteraad. Men zou kunnen zeggen, dat de Spoorwegen gast in Rotterdam zijn en zich dienen aan te passen aan de eisen, die de gemeente stelt. De raad heeft nu besloten, dat de spoorlijn in een tunnel moet worden ge stopt. Hoewel er op dit plein gepleit is het via- duct/brugplan degelijker te bestuderen, dient men nu uit te gaan van het vol gens de regels van het spel genomen besluit van de raad. Hier loopt de zaak stuk op het besluit van minis ter Smit-Kroes dat de nieuwe verbinding een tweesporig viaduct met een tweesporige brug moet worden: een simpele vernieuwing van de huidi ge lijn dus. Voor de minister is het een kwestie van geld. De nieuwe bovengrondse tweesporige verbinding is 330 miljoen goedkoper dan een vier-sporige on dergrondse lijn; 430 mil joen tegen 760. De ver wachte uitbreiding van het reizigersvervoer recht vaardigt geen verdubbe ling van de capaciteit, zegt ze. En als ooit ver dubbeling van de lijn no dig is kun je er altijd twee sporen naast bou wen, zegt 2e. (Waardoor irj de tijd gezien het vier sporige viaduct naar de prijs van nu honderd mil joen duurder wordt, in plaats van 130 miljoen goedkoper als je het vier sporige viaduct ineens zou bouwen). Tot dusver gaat het ver haal nog over de knik kers. Maar hier begint het spel in de affaire. Te vre zen is, dat er toch een dui delijke relatie bestaat tus sen minister Smit-Kroes en de WD-fractie in de lp*. 151 door Koos de Gast gemeenteraad, waarvan zijzelf lid is geweest. Een gegeven is, dat tot diep in 1982 er nooit enige twijfel heeft bestaan over de urgentie van een vier sporige tunnel. De raad was vrij unaniem. De workshop van Waldex Kooyman heeft daarna." twijfel gezaaid. Niet al leen is een tunnel erg' duur, de bouw zou het functioneren van de stad langdurig ontwrichten. Hij bepleitte de bouw van viaduct en brug: aanzien lijk goedkoper, bouwtijd korter, stedebouwkundig aanvaardbaar. Duidelijk werd, dat de WD-fractie (aanvanke lijk uit oppositionele overwegingen, later uit overtuiging) wat voor dit alternatief voelde. Minis ter Smit koos ook voor vi aduct en brug. Spoorwe gen en wethouder Laan in last. Laan en met hem het college van B en Wzet te toen de joker in. Er van uitgaande, dat de vierspo- righeid van de verbinding onomstreden was, dacht hij de minister schaak mat te zetten door de raad de keuze te laten tussen de viersporige tunnel en een tweesporig viaduct. Een viersporig viaduct achtte hij stedebouwkun dig onaanvaardbaar. Een afschuwelijk lelijk uitge voerde maquette moest die opvatting staven. In die situatie koos de meerderheid van de raad voor de tunnel. Een VVD* minister laat zich echter niet door een linkse ge meenteraad dwingen. Met nog steeds het kostenver schil als aanleiding hield zij vast aan de goedkope re bovengrondse lijn. En omdat het van het college geen viersporig viaduct mocht worden, moest het dan maar een tweesporige lijn blijven. Dat kwam haar goed uit, want dat bespaarde haar nog eens 200 miljoen extra. Intussen zit men met het gegeven, dat één minister het allemaal beter weet dan de Spoorwegen zelf, die de lijn moeten gaan gebruiken en de gemeente Rotterdam, die verant woordelijk is voor de structuur van zijn stads centrum. Rotterdam wordt nu op gezadeld met de korte-ter- mijnsbezuinigingspoli- tiek voor een voorziening, waarmee Rotterdam de komende honderd jaar heeft verder te leven. Dat maakt de beslissing van de minister onacceptabel. Het is slecht voor de stad een spoorlijn aan te leg gen, waarvan de capaci teit in een te overziene toekomst moet worden verdubbeld. Het betekent dat de stad tweemaal overhoop ligt en de kos ten in feite hoger uitval len. Het wachten is nu op de bemoeiienis van de Twee de Kamer. Met de erva ring met de RDM in het achterhoofd, moet men er niet teveel van verwach ten. Het zou geen verbazing hoeven te wekken als de Spoorwegen de komende maanden tot de conclusie komen, dat het oude via duct best nog voor een aantal jaren kan worden opgeknapt om zo betere tijden te kunnen afwach ten. Rotterdam Samen met de Stichting Sportief Actief en de VVV heeft Rijnmond op zaterdag 14 mei een fiets tocht uitgezet over het eiland IJsselmonde. De route is on geveer 45 kilometer lang en kan dus in twee tot drie uur worden afgelegd. Op drie punten kunnen deel nemers aan de toeht tussen tien uur en twee uur starten. Bij de startpunten worden gratis routekaarten uitge reikt, die op de beide andere punten als controle worden gestempeld, 's Middagsd om vijf uur sluiten de posten. De start- en controlepunten zijn metrostation Rhoon, Krabbendijkstraat, hoek Kalverpad en de oude Spij- kenissebrug aan de kant van Hoogvliet. Dordrecht De Grotekerk in Dordrecht wordt nog deze zo mer gerestaureerd- Volgens de architect ir.J.de Vries is een grote opknapbeurt dringende noodzaak. Het gebouw lijdt sterk onder de invloed van de luchtverontreiniging en onder de gevolgen van de vorige res tauratie, waarbij materialen op verkeerde wijze werden toege past. De stompe spits van de kerk verkeert nog in prima conditie en hoeft dus niet in de herstel plannen te worden opgeno men. Volgens de architect moet eerder gesproken wor den van een rehabilitatie dan van een echte restauratie. Het budget van 14 miljoen gulden is te krap voor een uitgebrei dere aanpak. De Grotekerk dateert van ongeveer 1457.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3