Bibliotheek steeds meer in problemen Werkgelegenheids projecten in clinch Kroon stuurt aan op aanpassing W oudhoek mwM Veel bomen sneuvelen door vliegende storm UlAMDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NllilWE WATERWEG COURANT Klussensta tion besch uldigd van bedreigingen in timida tie 'Veel kritiek op Hargahoeve terecht' ^11*11» Renovatie Fabriplein start volgend jaar Gaslek door blikseminslag Hoofdbestuur dieren besch erming: Inbrekers in kraag gevat ABP wil bedrij f shallen bouwen in 's-Graveland Schiedam zal nieuw bestemmingsplan moeten maken 'A. VSX\r» Afscheid dr. van der Veen Lange Haven gestremd MARKT AANBIEDING TUINCENTRUM S: I'M WEB VRIJDAG 13 MEI 1983 Vlaardïngen Het lijkt steeds slech- ter te gaan met de gemeentebiblio theek in Vlaardingen. Het aantal le zers loopt op diverse filialen nog steeds achteruit; bij de centrale jeugd afdeling zelfs zo sterk dat van vergrij zing gesproken kan worden, terwijl de kwaliteit van het boekenbestand 'steeds verder achteruit loopt. Volgens directeur J. Lamens van de bibho- theek wordt de situatie wat het boe kenbestand betreft steeds zorgelijker. Het afgelopen jaar heeft de biblio theek door geldgebrek slechts 1115 nieuwe boeken of audio-visuele mid delen kunnen aanschaffen, hetgeen veel te weinig is om de boeken die wegens te slechte kwaliteit moeten worden afgeschreven, te kunnen ver vangen. Met name het boekenbezit in de filia len Westwijk en Babberspolder is door die problemen kleiner geworden, Om deze achteruitgang in het aantal titels te stoppen zal moeten worden overwogen, het afschrijvingspercenta ge te verlagen, zo schrijft Lamens in het jaarverslag over 1982, Het gevolg daarvan is, dat boeken die eigenlijk door het vele gebruik te slecht zijn ge worden om nog uit te lenen, toch nog in de roulatie moeten worden gehou den. Wil men zo'n kwalijke ontwikke ling niet, dan zal geaccepteerd moeten worden dat het boekenbezit stelselma tig kleiner wordt. Het enorme ledenverlies dat de ge meentebibliotheek in 1981 heeft ge boekt, toen tn het kader van de bezui nigingen de contributie opnieuw werd ingevoerd, is nog niet tot staan ge bracht. Ook in het afgelopen jaar heeft de bibliotheek weer leden verlo ren, Momenteel zijn ruim 24.0GQ Vlaardingers lid van de bibliotheek. Het aantal uitleningen nam eveneens iets af, zij het gering. Dramatisch is de achteruitgang van het aantal leden te noemen bij de jeugdafdeling in de centrale aan de Fransenstraat. In 1977 stonden nog bijna 3000 jeugdige leners geregistreerd; vorig jaar waren dat er nog maar 1799, Wel is in rgelijking met 1977 het aantal boeken, dat elk jeugdlid heeft geleend, verdubbeld. Ook de fonotheek, de geluidsafdeling van de gemeentebibliotheek, heeft met een duidelijke achteruitgang te kampen. Doordat er te weinig nieuwe platen kunnen worden aangekocht daalt het aantal uitleningen, omdat de leden niet meer vinden wat ze zoe ken, omdat de wachttijden bij het re serveren van platen te lang zijn en omdat vooral het oudere materiaal slecht van kwaliteit is. In het jaarverslag worden ook enkele positieve ontwikkelingen gemeld. De grote belangstelling voor de verkoop van afgeschreven boeken is daar één van. Daarnaast werd in 1982 de stu diezaal van de centrale bibliotheek geheel veranderd en voorzien van ap paratuur die het mogelijk maakt mi cro-fiches te gebruiken. Ook de be langstelling voor de wisselbibliotheek dienst ten behoeve van de bejaarden centra groeit nog steeds, evenals die voor de schoolmediatheekdienst. Schiedam Afhankelijk van de goedkeuring van de plan nen kan half februari 1984 een begin worden gemaakt met de renovatie van negentig wonin gen aan het Fabriplein in Schiedam-Oost. Per week worden steeds twee woningen aangepakt. De renovatie duurt per woning ongeveer tien we ken, Volgens de berekeningen worden de laatste huizen april 1985 opgeleverd. De Woningen zijn eigendom van woningbouwvereniging Schiedam Vooruit en zijn in de twintiger jaren gebouwd. Per woning kan een bedrag van 52.000 gulden voor verbeterin gen werden besteed. Bij alle woningen wordt het uiterlijk bekeken en waar no dig reparaties uitgevoerd. Bui tenwanden en dak worden ge ïsoleerd. Binnen in de huizen worden de kamers uitgebro ken, de schoorstenen opnieuw gemetseld en nieuwe plafonds aangebracht. Bovendien wor den alle kozijnen en deuren vernieuwd. In de keuken wordt een nieuw aanrecht ge plaatst en de wanden betegeld, In de-huizen wordt een dou checel aangebracht. De boven woningen krijgen op de slaap- etage een scnaartrap naar de vliering. De oude gas-, water en elektriciteitsleidingen wor den door nieuwe vervangen. Vlaardingen Tijdens een thevig onweer van woensdag avond sloeg de bliksem in een lichtmast aan de Churchillsm- gel, ter hoogte van de PTT- centrale. Een gasleiding, die m de om geving van de lichtmast ligt, raakte lek. Er ontstond geen brand, maar brandweer, GGD en het Gemeentelijk Elektrici- teits-, en Waterleidingbedrijf werden gealarmeerd. Er werd met man en macht gewerkt om het lek te dichten. Het ver keer werd tijdens de reparatie omgeleid via de Amsterdam laan en de Olmendreef. Schiedam Het landelijk hoofdbestuur van de dierenbe scherming vindt dat sommige kritiek op het Schiedamse asiel De Hargahoeve juist is. Al enkele weken voordat in het televisieprogramma 'Sonja op vrijdag' ex-beheerders van het asiel fikse kritiek uitten op het reilen en zielen van de afdeling Schiedam van de dierenbescherming, was het landelijk bestuur die mening toegedaan. Vlaardingen Nog voor er één spijker is geslagen, hebben de twee initiatiefnemers van werk gelegenheidsprojecten in Vlaar dingen al ruzie. Stedelijk is er De Grote Klus, de Vettenoordsepol- der heeft het Klussenstation. Bei den wilden een timmerwerk plaats. Tot samenwerking viel George Herders van het SISO: „Die jongens uit de VOP zijn verschrikkelijk tekeer gegaan. Het begon aardig op bedrei ging te lijken. Ik heb tegen onze oorspronkelijke deelne mers gezegd er voorlopig maar mee op te houden. Die stonden op laatst stijf van de zenuwen. Ze zaten te trillen in hun stoel. Er kwamen telefoontjes als nemers van het project in de VOP vanaf dat moment hun heil in bedreigingen en stem mingmakerij. Hij voelde er niets voor om 'zijn' mensen niet te komen en nu vliegen de besehuldigingen, over en weer. Het SISO (stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw), dat het stedelijk project begeleidt, be schuldigt de mensen achter het Klussenstation van bedreiging en intimidatie. bedreigingen bloot te laten an en heeft i aan staan en heeft hen gezegd er voorlopig maar mee op te hou den. De gemeente kan er bin nenkort een brief van het SISO over verwachten. „Dit kan echt niet meer", aldus een ontstemde Herders. „Hier moet een eind aan komen. Je zit gewoon werklozen een beetje gek te maken. Je vertelt ze dat ze aan de slag kunnen en dan krijg je dit." Herders was eerst van plan de timmerwerkplaats helemaal te laten vallen, maar nu blijken mensen in buurthuis Oost en de Heipaal er belangstelling voor te hebben. „Mochten die van plan zijn er hard aan te trekken dan ben ik best bereid om daarbij te helpen. Maar het betekent wel dat we een heel nieuwe opzet moeten kiezen, dat we helemaal opnieuw moeten beginnen." Het SISO wacht nu de eerste bijeenkomst van de gemeente lijke stuurgroep onder voorzit terschap van wethouder Jelle Wijnstok af. Die groep moet het college adviseren over sub sidie-aanvragen voor werkge legenheidsprojecten. De stuur groep komt op 26 mei voor het eerst bij elkaar. Mogelijkheden om voor die tijd alsnog tot overeenstemming te komen zien de begeleiders van de bei de projecten niet. Elke woning krijgt een houten I 'We halen jullie binnen twee buitenberging van twee bij drie meter. Door de renovatie worden de huren van de huizen verhoogd tot 253 gulden en 5 cent. De èerste vijf jaar na de renovatie worden de huren alleen met het gebruikelijke percentage verhoogd. Daarna kan de huur steeds worden verhoogd vol gens het puntenstelsel voor minimaal redelijke huren. In dienstencentrum 'De 4 mo lens' aan de Nieuwe Damlaan wordt maandag een informa tie-avond over het plan gehou den, die om acht uur begint. Maassluis Twee Maasslui- zers van 18 en 19 jaar zijn in de afgelopen nacht bij een in braak op heterdaad betrapt. Ze drongen een huis aan de In dustrieweg, waarvan de bewo ners niet thuis waren, binnen en ontvreemdden daar een geldkistje met twaalfhonderd gulden. De politie vatte hen echter in de kraag. De twee bleken nog meer inbraken op hun geweten te hebben. maanden onderuit'. Binnen een maand tijd was ik drie deelnemers kwijt. Ais dit wel zijnswerk anno 1983 is, dan hoeft het voor mij niet meer." Sjaak Sluijters, opbouwwerker in de VOP, reageert verbaasd: „Laat Herders dat eerst maar eens hard maken. Ik zit met mijn oren te klapperen. Hier heeft hij mij nooit iets van verteld." De gemeente heeft tien mille beschikbaar gesteld voor werkgelegenheidsprojecten. Die projecten moeten stedelijk georganiseerd worden, een ge meentelijke stuurgroep dient daarbij van advies. Volgens Herders is de Vettenoordsepol- der absoluut niet bereid om sa men te werken. „Die jongens denken dat alleen zij briljant zijn. Die willen het alleenrecht hebben op zo'n project." Sluij ters beweert echter dat de VOP best de twee plannen in elkaar wilde schuiven. „Maar wij hebben geen zin om ener gie te steken in die hele orga nisatie die het SISO erbij wil hebben. Zo'n administratief bureau De Grote Klus zien wij helemaal niet zitten." De samenwerking kwam er dus niet en volgens George Herders zochten de initiatief - Minstens 60 arbeidsplaatsen Schiedam Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) wil in het Schiedamse industriegebied 's-Graveland twee bedrijfshallen met kan toorruimte bouwen. Als de ge meenteraad maandag akkoord gaat, kan de bouw in juni be ginnen. In één der hallen komt het Zwitserse machine- en metaalbedrijf Suring SA, hetgeen voor Schiedam uit breiding van de werkgelegen heid oplevert met ruim zestig arbeidsplaatsen. Het gaat om bijna twaalfdui zend vierkante meter grond aan de Koolhovenstraat. De tweede bedrijfshal met bijbe horende kantoorruimte moet het ABP nog zien te verhuren, maar er is veel vraag. Hel ABP krijgt de grond in erf pacht. De komst van Suring naar Schiedam is het resultaat van acquisitie-activiteiten van het gemeentelijk bureau voor eco nomische aangelegenheden van mr Jaap Brouwer, Schiedam Het ziet ernaar uit, dat een deel van de be^ ïwaarschriften tegen het bestemmingsplan Woudhoek- Noord wordt gehonoreerd. De Kroon zal binnenkort uit spraak doen, vier jaar nadat gedeputeerde staten van Zuid- Holland het Schiedamse plan goedkeurden, en de gemeente verwacht dat die uitspraak zal leiden tot Teen zekere aan passing' van het bestemmingsplan. Omdat op het stadskantoor nog onduidelijkheid bestaat over de mate van aanpassing, vdl het college van burge meester en wethouders wach ten met wijzigingen in het be stemmingsplan, die los van ae kroonuitspraak toch al noodzakelijk waren geworden. P& situatie op de bouwmarkt ts immers ingrijpend gewij zigd, dat heeft tot gevolg ge- tjad dat het aantal nieuw te bouwen koopwoningen dras tisch teruggeschroefd moest worden en dat maakte een compleet andere woningdiffe rentiatie noodzakelijk. Inmid dels is gebleken, dat dat conse quenties heeft voor de bouw hoogte. Omdat nu meer wo ningen neergezet moeten wor den dan de 1900 die in het be stemmingsplan waren ge noemd, zal hoger 'gestapeld' moeten worden. Het is de vraag, of de Kroon dat toe staat. De gemeente wacht dat nu af en zal daarom met noodzake lijke aanpassingen even wach ten, om te vporkomen dat er straks dubbel werk moet wor den gedaan. Wel is noodzake lijk, dat de gemeenteraad nu reeds verklaard dat een her zien bestemmingsplan wordt voorbereid. Hierover spreekt de raad maandagavond. Die verklaring is formeel noodza kelijk om de verdere stadsuit breiding niet te stagneren en om ongewenste - ontwikkelin gen te kunnen tegengaan. Elk nieuw bouwplan in Woudhoek wordt zes jaar na de aanna me in de Schiedamse gemeen teraad nog steeds gereali seerd op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, dat bepaalt dat een ontheffing kan worden ver kregen voor de bouw in gebie den, waarvan de bestemmings plannen nog niet door de Kroon zijn goedgekeurd. Het hoofdbestuur heeft dat verklaard in een overlegver gadering met vertegenwoordi gers van de afdelingen, die half maart is gehouden. Let terlijk is toen gezegd dat 'hei hoofdbestuur zal bekijken wat hieraan gedaan kan worden, alhoewel zij van mening is dat veel kritiek op het bedoelde asiel terecht is'. Voorzitter J. van Rijn van het hoofdbestuur was vanmorgen met bereik baar voor commentaar. De beschuldigingen van de twee ex-beheerders komen er op neer dat op last van het be stuur willekeurig katten en honden zijn afgemaakt, omdat een langer verblijf in het asiel te duur zou worden. Boven dien zou ex-bestuurslid C. Spermon van de afdeling Schiedam, die tevens inspec teur was van de dierenbe scherming, zonder daartoe be voegd te zijn, zelf dieren heb ben afgemaakt. Ook uitten de twee ex-beheerders kritiek op het besteden van collectegel den. Hoewel er geld genoeg in kas was, aldus het tweetal, werd dat niet besteed aan hoognodige verbeteringen van de Hargahoeve. Het Schiedamse bestuur wim pelde de beschuldigingen be gin vorige week van tafel en royeerde tevens ex-beheerder Wiin Haslinghuis wegens het plegen van laster, het in dis krediet brengen van de afde ling en het onderhouden van contacten met de stichting Ombudsbeest, die volgens af delingsvoorzitter J.A. van Eek 'een kruistocht tegen de die renbescherming ten doel heeft*. Wim Haslinghuis is inmiddels bij het hoofdbestuur in beroep gegaan tegen het royement dat het Schiedamse bestuur op du bieuze wijze bekrachtigd wist te krijgen door de leden door onder meer aanwezige vrou wen, wier lidmaatschap op naam van hun echtgenoten, staat, uit te sluiten van de stemming. Meineed In zijn verweer, waarin hij on der meer wordt gesteund door een dierenarts en de universi- taire dierenkliniek in Utrecht; schrijft de ex-beheerder te hoz pen dat het Schiedamse be stuur hem voor de rechten daagt. „Ik hoop van ganse? harte dat zij dit aandurven* Beter gezegd het is mijn groot ste wens, daar de leugens die zij tijdens de ledenvergadering naar voren hebben gebracht voor een rechtbank geen leu gens zijn maar meineed," Wim Haslinghuis: „Die wan-" toeslenden heersen nu al veer tien jaar. Er moet gewoon iets gebeuren. Ik blijf doorvechten, juist om de dieren een veilig' asiel ie geven. Want de dieren krijgen dat laatste spuitje en niemand anders." "'"'•a 0 t 4? De brandweer had gistermiddag druk werk met de storm. Op het Weeshuisplein kwam een boom bovenop een auto terecht. Waterweg De vliegende storm die gistermiddag het hele land overviel heeft in het Waterweggebied veel ma teriële schade veroorzaakt, maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zuidelijke rijbaan van rijks weg 20 tussen Maassluis en Vlaardin gen was een uur gestremd omdat er een boom overheen lag. In Hoek van Holland moest het feest bij de ope ning van het strandseizoen worden af gelast. Kraampjes gingen tegen de vlakte, dekzeilen scheurden en rond vliegend hout beschadigde auto's. Politie en brandweer hadden het er druk mee. In Schiedam gingen vijf tien bomen tegen de grond, bouwstel- lingen moesten het ontgelden, dakpan nen en goten kwamen naar beneden en er was veel glasschade. De politie moest een extra wagen inzetten om aan alle verzoeken voor hulp te kun nen voldoen. In Vlaardingen en Maassluis was het al niet anders. Overal vlogen takken rond en kwamen bomen op de weg te liggen. De brandweer van Vlaardin gen kwam in actie in de buurt van NS- station West, omdat bomen daar over het spoor dreigden te vallen. De bo men werden met touwen vastgesjord en overeind gehouden. Op de Woudtseweg in Schipluiden rukte de storm een boot van een trai ler. Hierdoor liepen twee geparkeerde auto's ernstige schade op. Tevens moest de politie aan de Korpershoek vier op drift geraakte boten naar de kant halen. Rond kwart voor vijf brak de zon door en keerde de rust weer. Maassluis Op initiatief van een groep patiënten krijgt de Maassluisse huisarts Van der Veen morgen een afscheidsca deau aangeboden namens alle mensen uit zijn prak tijk. Dat gebeurt tijdens een receptie, die de heer en mevrouw Van der Veen is aangeboden en die morgenmiddag tussen twee en vier uur plaats vindt in het gebouw van de wijkvereniging De Flat aan de Burg. Schwartzlaan 2-c. Alle patiënten van de dokter, maar ook andere belangstellenden zijn tij dens deze receptie wel kom. Schiedam Dooi te hervat ten werkzaamheden aan de Appelmarktburg over de Lange Haven kan het scheepvaartverkeer binnen afzienbare tijd enkele dagen geen gebruik maken van de Lange Haven. Schepen kunnen op dinsdag 17, woensdag 18 en donder dag 19 mei de brug over de Lange Haven niet passeren. De havendienst van de ONS verstrekt meer gegevens over stremmingen. ADVERTENTIE en STEK-GERAN1UMS 6 vno 6 voor 10,- AERIKAHEN per bak 6,50 AllYSSUM per bak 6,50 ZAAI-GERANIUMS 7 voor 10,- HANG GERANIUMS 5 voor 10,' T«Moof» 0)0 - B29200 B28482 SCHAAPHERDERWEG 15, 13.00- 17.45, lim RIDDERKERK (RUSOORD) *5 -17.45, B.45- 17.00, vnidoaovond w 20.45 ixx

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1