PvdA breekt coalitie bij komst VVD- burgemeester 'Gemeente wil hard werken aan proj ecten Schiedam krijgt toch borden 'kernwapenvrij' Opheffing VCW onwaarschi j nli j k mm HBB VLAARDIN6S 0A6BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA overhandigt Fries paspoort Te Loo genoemd voor Leeuwarde Te Loo begint op 16 juni als boargemastar9 in Leeuwarden 'De fata morgana van de VOP' Frits Bom tipt Maas boulevard Meisje (21) overlijdt op toilet van drogisterij Auto rijdt tegen huis Slippende auto schept fietster Merrie in de sloot Bot op open dag over werkloosheid Gemeenteraad beslist met één stem verschil 1IÏI11 DINSDAG 17 MEI 1983 gehuwd Als eerste onthulde het Rotterdams Nieuwsblad op 14 maart, dat Te Loo voor Leeuwarden was getipt. Vlaardingen „En dan heb ik nog een mededeling over die fata morgana, dat kunst werk voor de Vettenoordse- polder." De commissie sociaal- culturele aangelegenheden re ageerde gisteravond wat lac herig op die opmerking van wethouder Cees Bot over het kunstwerk dat op het plein voor buurthuis De Pijpelaar moet komen. De wijkvereniging VOP heeft nog twee weken om een nieuw plan voor een kunstwerk in tc dienen. Het vorige plan voor een staalconstructie is na veel kritiek van de gemeente door de wijk overboord gezet. De kunstenaars Fekkes en Figdor hebben al een tijdje geleden een nieuw ontwerp gemaakt. Maar dat ontwerp is nog steeds niet ingediend. Bot: „We heb ben er hier nog steeds niets van gezien. Ja, in de krant, maar het is nog steeds niet zo dat wij besluiten nemen op ba sis van wat er in do krant staat." Als het nieuwe ontwerp niet binnen twee weken is in gediend dan kan de Vette- noordsepolder zijn kunstwerk wel helemaal vergeten. „Dit is echt de laatste kans voor de VOP", aldus een woordvoer der op het stadhuis. Schiedam Een 53-jarige vrouw uit Schiedam is met een bekkenfractuur in het Sehie- landziekenbuis opgenomen. Schiedam Burgemeester Te Loo kon er gisteren niet -goed achterkomen, of om- budsman Frits Bom een grapje maakte. Bom, voor de gelegenheid gisteren ver kleed als Neptunus, werd door Te Loo van de boot ge baald en meteen herinner den zij zich allebei, hoe de ombudsman het al eens op nam voor de bewoners van het woonwagenkamp aan de to op de Nieuwe Haven was geschept. De bestuurder kon zijn wagen niet in bedwang houden, toen hij door een oliespoor in een slip raakte. Schiekade. „Sinds die tijd is Te Loo boos op me," zei Bom. „Die mensen moeten nu eens een nieuw kamp krijgen. En daarom zei hij gisteren tegen Te Loowandelend over de Maasboulevard en een breed gebaar makend: „Is deze plek niet iets voor een woonwagenkamp?" De scheidende burgemeester lachte een beetje zuur. Schiedam - John te Loo deel de het gisteravond tamelijk nuchter mee aan de gemeente raad: „Voor het geval u het nog niet gemerkt hebt, ik ben met ingang van 16 juni be noemd tot burgemeester van Leeuwarden, dus dit is mijn laatste werkvergadering in Schiedam. Tenzij zich nog ca lamiteiten voordoen." Gisteren heeft het kabinet- Lubbers Te Loo benoemd tot 'boargemastar* van 'Ljouwert'. De huidige Schiedamse burge meester is een geboren Fries, uit Harlingen, maar hij spreekt die taal nauwelijks meer. Niettemin overhandigde PvdA-raadslid Arie Verlinde hem gisteravond bij aanvang van de raadsvergadering een 'Frysk' paspoort. Te Loo heeft de raadsleden uitgenodigd vanavond in zijn woning aan de Weide zijn be noeming te komen vieren. Hij is drieëneenhalf jaar burge-^ Schiedam Het is al lerminst zeker, dat Schiedam na het ver trek van John te Loo opnieuw een PvdA-bur- gemeester krijgt. Het kabinet-Lubbers stuurt volgens welingelichte bronnen in Den Haag aan op een burgemees ter van andere politieke signatuur. Met name de VVD voelt zich in he- Rijnmondgebied wat burgemeesters betreft onderbezet. In het geval dat een VVD'er burgemeester van Schiedam wordt, breekt de PvdA-fractie de coalitie op die nu met de VVD bestaat. De PvdA. met veertien raadszetels, heeft drie wethouders, de VVD met ze ven zetels heeft er twee. PvdA-fractieleider Gé Brou wer verklaarde gisteravond, dat het machtsevenwicht in ernstige mate verstoord zou worden als een VVD-burge meester de stemverhouding in het college op 3:3 brengt. De stem van de burgemeester weegt bovendien zwaarder en dan zou de PvdA, met twee maal zoveel raadsleden, min der te zeggen krijgen dan zijn coalitiepartner. Brouwer: „Daar nemen onze partijleden geen genoegen mee. Zie je het al voor ie?" Brouwer zegt dan ook ie ho pen, dat hij met de VVD en met andere partijen wel tot een akkoord kan komen. „Ik ga er enigszins van uit, dat de raad het niet onredelijk zal vinden als er weer een PvdA- burgemeester komt." Ech:er, vanochtend deelde VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk mee, dat hij blijft bij zijn eerder gedane uit spraak dat de nieuwe burge meester een partijgenoot dient te zijn. Die voorkeur ziet hij gesteund door hel kabinets- streven om de drie grote par tijen in de regio's een evenre dig aantal burgemeesters loc te kennen. „De VVD is in Rijnmond nu met bepaald bevoordeeld," al dus Verhulsdonk. „Van de grotere gemeenten heeft al leen Capelle een liberale bur gemeester Hij verwacht geen problemen met coalitiepartner PvdA als er een VVD'er wordt be noemd, maar haast zich eraan toe te voegen dat de 'kleur' van de nieuwe burgemeester niet zo belangrijk is „als het maar een goede man is." „Wanneer de commissaris van de koningin hier komt voor een profielschets, vraag ik naar een vent die wat kan doen aan rassendiscriminatie, werkloosheid en de leegloop van de- stad. Er zijn zoveel pro blemen waar hij zijn tanden in kan zetten." Geen halszaak De liberale fractievoorzitter zegt van de politieke kleur van de nieuwe burgemeester geen halszaak te zullen ma ken. „Een fractiegenoot van mij heeft eens gezegd: beter een goede communist dan een slechte liberaal." In de CPN vertelt men, dat oud wethouder Eef Collé gaat solliciteren meester van Schiedam ge weest, daarvoor was hij eerste burger van achtereenvolgens Borger, Gasselte en Winscho ten. Hij bekleedt vele andere functies. Zo is hij vice-voorzit- ter van Veilig Verkeer Neder land en voorzitter van het Ne- derland-Israe! Comité. In hun reacties op zijn vertrek kwamen de meeste politici cis- es en Posthoorn, die in januari nog het standpunt van Ben W hadden gedeeld, stelden zich gisteren pragmatisch op en ga- wen er de voorkeur aan met hui. fractie mee te stemmen. Die ommekeer was er ook bij enkele andere fractieleden, zo dat CPN. D'66 en PSP/PPR, met Bart de Leede als nieuw komer, tevreden constateerden dat er een nipte meerderheid kon worden gevormd. Schamperend deed PvdA- woordvoerster Yvonne Siljee over het collegestandpunt. Aan de raad was voorgesteld tegen de borden 'Schiedam kernwapenvrij' te stemmen, omdat niet te garanderen zou zijn dat er geen kernwapens op Schiedams grondgebied zouden zijn. Stel dat er sche pen langs zouden varen met kernwapens aan boord, of dat er vliegtuigen over zouden vliegen, dan zouden de bordjes liegen, zo was de strekking van het collegestandpunt Sil jee m reactie daarop: „Als de schepen binnenkomen en over teravond tot de slotsom, dat Te Loo eigenlijk te kort in Schie dam is geweest. CDA'er Van Lingen sprak een sterke be hoefte uit aan een burgemees ter, die nu eens langer in Schiedam blijft, want ook Te Loo's voorganger Arie Lems ging alweer betrekkelijk snel weg uit Schiedam. Vervolg op pagina 11 Het opheffen van het Vlaar- dtngs Centrum voor Welzijns planning (VCW) en de bijbe horende commissie is een van de bezuinigingsplannen die de gemeente overweegt. Een mo gelijkheid waar veel meer raadsleden voor leken te voel den is het onderbrengen van het VCW op het stadhuis. Wethouder Cees Bot wil in ie der geval snel een besluit over de toekomst van het centrum. „We moeten op korte termijn een definitief besluit nemen. Ik heb er geen zin meer in om volgend jaar weer met dat ge donder te beginnen." Alle raadsleden waren ver baasd over de discussienota van de gemeente over het VCW en de commissie demo- Vlaardingen De 21-jari ge winkelbediende Petra van der Hoek is gister middag dood aangetroffen op het toilet van drogiste rij Cency aan het Veer- plein in Vlaardingen. Vol gens de politie is er geen sprake van een misdrijf. Het meisje zou onwel zijn geworden en een 'natuur lijke dood' zijn gestorven, hoewel een arts van de GG GD niet direct de doodsoorzaak kon vast stellen. De twintigjarige L. Verburg kreeg argwaan, toen na di verse malen te hebben aan gebeld niemand de winkel open deed. Zij wist dat haar collegaatje nog aanwezig moest zijn, omdat zij met de afwikkeling van de admini stratie bezig was. Onder rui me belangstelling moest de brandweer er later aan te pas komen om de achterdeur te forceren. Binnen in de zelf bedieningsdrogisterij werd Petra van der Hoek op het toilet ontdekt. De GG &GD moest er giste ren nogmaals aan te pas ko men. Op de Burgemeester Verkadesingeï voelde de 86- jarige Pieter Kloosterman zich niet goed worden en zakte op straat in elkaar. Nog voordat de bejaarde in het Hoiyziekenhuis was gearri veerd, bleek de Vlaardinger ten gevolge van een hartstil stand te zijn overleden. eratische planning (CDP). „Ik heb er grote bedenkingen le gen". zei Henny Goed knecht van de PvdA. „Die nota heb ik met stijgende verbazing gele zen. Eerst krijgen die twee in stellingen alle lof, vervolgens worden zowel VCW als CPD de grond in geboord." Voor opheffing van de twee instellingen pleitte alleen PvdA'er Leo ten Have. Hij liet duidelijk blijken, dat de ruim anderhalve ton die VCW en CPD de gemeente kosten hem teveel waren. „Dat werk kun nen de ambtenaren op het stadhuis ook doen," De andere commissieleden voelden er meer voor de clubs op het stadhuis onder te brengen, om daardoor op kosten van huis vesting te besparen. 's-Gravenzande Een 29-jarige automobiliste uit Maassluis is gisteravond tegen een woning aan de Maasdijk gereden. Zij raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. De vrouw liep geen verwondingen op. De politie heeft de zwaar beschadigde wagen meegenomen voor onderzoek. In de woning is schade ontstaan aan de binnen- en buitenmuur. De Schiedamse brand weer moest gisteravond in actie komen om een in de sloot langs de Harre- weg geraakte drachtige merrie op het droge te zetten. De klus werd ge klaard met assistentie van enkele polderbewo ners. Het kostte heel wat moei te om het paard weer met vier benen op de grond te krijgen. Het dier heeft geen nadelige ge volgen overgehouden aan het natte avontuur. Even later moest de brandweer in de binnen- stad een hond uit het wa ter halen. Het dier zwom hulpeloos in de Nieuwe Haven heen en weer en zag geen kans om op de hoge kademuren te klim men. Omdat de eigenaar zich niet meldde, is de zwarte hond in het asiel ondergebracht. Vlaardingen' Het werk is er wel, maar het geld is er niet. Dat was de voor de hand liggende conclusie die gisteren kon worden getrokken na de open dag over werkgelegenheid - sprojecten en vrijwilligerswerk in het wijkcentrum 't Nieu- welant in Vlaardingen. De gemeente wil nog dit jaar iets gaan doen aan zulke projecten. Wethouder Cees Bot (economi sche aangelegenheden) noem de de projecten voor werklo zen waar m Vlaardingen aan wordt gewerkt, „van een zoda- ■ug niveau, dat we er hard aan mee willen helpen. Maar", zo voegde hij eraan toe, „we heb ben daarvoor slechts zeer wei- big geld, dat is duidelijk." uit het publiek kwamen vol doende suggesties over werk dat gedaan moet worden, maar dat op dit moment blijft liggen. Bet onderhoud van plantsoe nen was volgens veel mensen iets wat best via een project door werklozen kon worden aangepakt, Wethouder Bot toonde zich daar een beetje huiverig voor. „Op zich is er best werk uit te voeren, maai we moeten oppassen dat we niet in de sfeer van de werk verschaffing terecht komen." De voorzitter van de forum discussie, Hein Hanegraaf van Vrijbaan, een vereniging die in Zuid-Holland projecten voor werklozen steunt, vond dat de gemeente voor een dub beltje op de eerste rij wil zit ten. De gemeente heeft voor werk gelegenheidsprojecten een pot van tienduizend gulden be schikbaar. „Met die tiendui zend gulden subsidie komt er geen project van de grond", voorspelde Hanegraaf. „Ik zit lang genoeg in ait werk om dat te weten. Je moet er wat geld insteken, dat komt in het tweede jaar wel terug." Een deel van het publiek leek weinig te verwachten van een werkgelegenheidsproject. „Hoeveel mensen kunnen er voor die tienduizend gulden aan het werk?", en „Hoeveel kost deze open dag?", vroegen mensen uit de zaal die nogal wat bedenkingen hadden. „Jullie kunnen onze proble men niet aan", zei een man. een vinger priemend naar het forum achter de tafel. Alle deskundigen achter de tafel gaven toe, dat een klusseneol- lectiel m geen geval de oplos sing kan zijn. Toch wil Vlaardingen nog dit jaar met die projecten begin nen. Het eerste project zal daarbij, 20 zei Bot, een test case worden. „En waar het dan om gaat", aldus besloot voorzitter Hanegraaf de dis cussie, „is dat er een paar mensen kunnen zeggen: „We zijn uit de ellende en we zijn voor onszelf bezig." Mr G.J. te Loo Foto: Henk van Westering. Schiedam Met een stemverhouding van 17 tegen 16 heeft de Schiedamse gemeenteraad gisteravond beslo ten toch borden aan de stadsgrenzen te plaatsen, die moeten aangeven dat Schiedam een kernwapenvrij ge bied is. In januari was het ook al aan de orde geweest, maar toen kwam het er niet van, omdat de PvdA-frac- tie verdeeld bleek. Gisteravond stemde de PvdA met klein links mee, uitgezon derd wethouder Zijdeveld en raadslid Joop de Jong Zij wa ren bij de stemming afwezig, om een conflict met hun ach terban te voorkomen De twee PvdA'ers voelden er niets voor om vóór de borden 'Schiedam kernwapenvrij' te stemmen, omdat de gemeente dat in hun ogen met garande ren kan. Burgemeester Te Loo betoogde dat eveneens en CDA en VVD waren dat met hem eens Het paradoxale was dat Zijde veld en De Jong juist door hun weglopen uit de raadszaal be werkstelligden dat de gemeen teraad met één stem meerder heid een besluit nam. waar zij eigenlijk tegen waren. Als de twee PvdA'ers op hun plek waren blijven zitten, hadden de borden aan de gemeente grenzen er met gekomen. Maar dan had Zijdeveld levens het risico gelopen, dat de PvdA zijn wethouderszetel er aan zou geven De PvdA-wethouders Scheer de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam gaan, komen r.ij met over Schiedams grondge bied. Dan is er dus mets aan de hand. Maar als er schepen met kernwapens richting zee- gaan, komen zij wel aan de Schiedamse kant van de Wa terweg, maar dan heb ik er minder moeite mee, want dan gaan zij tenslotte weg En wat mij betreft, mogen zij dan héél ver weg'" Zij betoogde dat, als de raad tegen de borden zou zijn, ook .veel verkeersborden zouden moeten verdwijnen. „Parkeer verboden worden ook overtre den. Moetje dan zeggen dat zij buiten de realiteit staan' Of is de intentie met belangrijker?" gaf zij het college als huiswerk mee. CDA-fraclieleider Aad van Lingen redeneerde, dat het wat hem betreft allemaal te ver ging, als die borden zou den betekenen dat Schiedam zich tegen parlementaire be slissingen gaat verzetten. Hij zag het nut van de borden niet. als Schiedam door de Tweede Kamer eens mocht worden aangewezen als kern gebied. VVD-aanvoerder Gerard Ver hulsdonk het weten veel res pect te hebben voor de men sen, die tegen kernbewapening zijn, maar hij vond andersden kenden bepaald ook geen on zin uitkramen. Hij ging in zijn besluit met het CDA mee Zie ook pagina 11 Commissie verbaasd over discussienota Vlaardingen VVD'er Floor Quast voorspelde gister avond in de commissie sociaal-culturele zaken, dat op heffing van de democratische planning zal leiden tot „hernieuwde polarisatie in de welzijnssector."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1