WATERWEG SPORT 'Kunst zou de droom van een cultuur kunnen zijn' VOP heeft haast met de vierde renovatiefase GUM Vlaardingen toont zich gewillig slachtoffer Mensen onnodig op kosten gejaagd Hermes D V S gretig Twee dagen later Rotterdams Nieuwsblad Gup 1983 Jan Kroes bedankt als voorzitter van MVV'27 Bert Krauwinkel exposeert in de Teerstoof: C.M. Bijna twee miljoen voor fietspaden Sociale raadslieden verlaten Kruisgebouw DRZ kansloos Excelsior '20 wederom finalist HVO in finale ^serves «zonder moeite Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW iS mei 1983 Poppei'Riool voor woonboten onzin' Vlaardingen De tien woonboten in de Vlaardingse Vaart hebben helemaal geen aansluiting op het riool nodig- Als de gemeente daar toch voor wil zorgen, jaagt zij zichzelf en de bewoners van de boten onnodig op hosten. Dat was het betoog van Remi Poppe (SP) gis- teravond bij de commissie stadsontwikkeling. - De aansluiting van de boten op het riool, zoals door de ge- meente wordt voorgesteld, kost in totaal zestigduizend gulden. Poppe had een lang .verhaal om duidelijk te ma ken. dat dat onnodige kosten zijn. „Het zelfreinigend ver mogen van stromend water is voldoende om de lozingen van die ongeveer dertig mensen te verwerken", was het argu ment van de SP'er. Het verhaal van Poppe was voor wethouder Bas Goudri- aan in ieder geval voldoende aanleiding om de zaak nog eens milieutechnisch te laten bekijken. „Want hier heb jij meer verstand van", gaf Gou- driaan toe. Poppe wees bovendien op een brief, die een van de bewoners van de boten, F. Trooster, in 1969 kreeg, toen hij de ge meente om een rioolaanslui ting vroeg. In die brief stond dat aansluiting van de woon boten op het riool, „voor nu en in de toekomst uitgesloten was." Hij voorspelde dat de be woners zich vooral zullen ver zotten tegen de hoge kosten die voor de aansluitingen moe ten worden gemaakt. Directeur Gerritze van ge meentewerken had tegenover de argumenten van het SP- raadshd niet veel anders te stellen dan dat het 'normaal' is om ook woonboten op het riool aan te sluiten. „Als je alle woonhuizen aansluit, dan moet je ook die boten meenemen. Die zijn als woning tn ge bruik." Daar was Poppe het met mee eens; „Als het niet nodig is moetje het ook met doen." Hij beloofde de bewoners de stuk ken toe te sturen die de ge meente over de aansluitingen heeft geproduceerd. „Die men sen krijgen deze stukken na tuurlijk", zei hij. En toen een van de raadsleden dat ontken de, merkte hij laconiek op: „Ja hoor, die krijgen ze van mij. Dat is democratisch." Bert Krauwinkel: „Alle kunst is eigenlijk illusie..." Schiedam Al zoekende naar collectieve intuïtie komt schilder/tekenaar Bert Krauwinkel tot verrassende ontdek kingen. „Mensen voelen collectief aan dat ze met de bomaf- faire worden belazerd." Tol eind mei zijn de werken van deze 43-jarige Rotterdammer in het Zoldertheater in de Teerstoof te aanschouwen. „Ik breng geen reclamebood schap, snel en flitsend. Naar mijn werken moet je of goed kijken of niet kijken. •„Ik heb het nooit geweten, tot- Jdat ik, vier jaar na 'De slapen de man met bom', 'Slapen on- der een zilveren wolk' teken de", vertelt Bert Krauwinkel tn zijn atelier „Toen pas drong het tot me door dat wij collec tief met de bomaffaire worden .belazerd. Ai de actie rond de .bom zie ik steeds meer als een rookgordijn en een tn slaap sussen. De vredesbeweging is een dogmatische zaak gewor den, met martelaren, mensen die zich opofferen voor een zaak die met waar blijkt le zijn. Want wij hebben geen grip op de onaantastbare macht, die bepaalt op de bom valt of niet." In do werken van Bert Krau winkel speelt het dogma in welke vorm dan ook, een be- Vlaardingen Geert den Hertogh, bevvonersdeskun- ^jjige in de Vettenoordsepolder, drong gisteravond in de ï^pommissie stadsontwikkeling aan op haast met de vier- .'•de renovatiefase in de Vettenoordsepolder. De gemeen te moet volgens de VOP proberen daarvoor in de herfst van dit jaar een extra contingent te krijgen. Wethouder Bas Goudrïaan wilde daar weinig over zeg gen. „Dat plan moet gewoon voor augustus ingediend zijn, idan draait het mee bij de Verdeling van extra contin- -genten." Den Hertogh wees kl°P' vertraging voor de bewoners meer betekent dan Na Nieuwland precies veertig dienstja ren heeft de heer C.M. Nieuwland in Rotterdam af scheid genomen van zijn .werkkring bij de PTT. Daar- van heeft hij ruim 28 jaar in Hoek van Holland doorge bracht als 'postconducteur*. "at wil zeggen dat hij op een neer reisde met de posttrei- ,£e.n om daarvoor onder meer j oneven te sorteren. Hij heeft gekozen voor een wacht- L Rcldregeling, alleen maar een half jaartje uitstel. „De mensen zitten weer een jaar in de kou en ondertussen gaan de huren omhoog. De vierde fase moet zo snel mogelijk van start gaan." De prijs van de renovatie van de huizen, waarover nog wordt onderhandeld, kan over ongeveer twee weken bekend zijn. Ambtenaar Ad Smit-Duyzentkunst ver wacht dat de kosten onge veer gelijk zullen zijn aan die van de derde renovatiefase. Dat was ongeveer 86000 gul den per woning. Goudriaan zei goede hoop te hebben dat Vlaardingen ook de vierde fase van de reno vatie nog mag uitvoeren. Maar dan is het volgens hem wel afgelopen met dat soort projecten. „We hebben nog geen garantie of de vierde fase doorgaat. En als het doorgaat is het in ieder geval het laatste project in Vlaar dingen." langrijke rol, wal veelal een somber beeld oplevert. „Als ik kijk naar de collectieve mensheid, ben ik zeer pessi mistisch gestemd, naar het in dividu heb ik dat niet. Ik zie de wereld als een organisme, waarin de mensheid als een kanker functioneert, die steeds erger wordt. Doris Lessing schreef al eerder dat de collec tieve mensheid gek is. De mensheid bedreigt de natuur. En die zal zich verweren." „In mijn werken probeer ik die dreiging te tekenen. Beel den met een mythologisch ka rakter. Naast het weergeven van die denktrant streef ik naar een stuk compositie. Bin nen mijn werk vind ik ook dat dualistische terug. Enerzijds die beelden, anderzijds de wil om je vakmanschap te tonen. Ik heb mijzelf ooit wel eens een mythisch realist genoemd. Mythologie is het uitbeelden van een ongeziene werkelijk heid. Neem bijvoorbeeld een schaduw op de wand, je kunt die schaduw .interpreteren, maar wat die schaduw echt is, is de werkelijkheid. Ik inter preteer." Brandstapel Zelf heeft Bert Krauwinkel al van jongs af aan te maken ge had met dogma's. Drie jaar se minarie en een religieuze op voeding. leverde hem veel ma teriaal. „Ik ging naar het semi narie omdat ik iets voor de mensen wilde betekenen. Na drie jaar ben ik ervan af ge gaan. Nog voel ik me met het katholicisme verbonden, maar ik heb het ontdaan van de my thologie." door Karin Kuijpers Door het schilderen kwam hij tot de gedachte dat oorlog en religie onlosmakelijk met el kaar zijn verbonden. Volgens de schilder is religie in welke vorm dan ook de uiteindelijke oorzaak van oorlog. „Religie is socialisme, kapitalisme, chris tendom, de vredesbeweging en ieder heeft zijn martelaren, bereid om de brandstapel op te gaan en bereid om anderen daarin mee te nemen." In de thema's die hij gebruikt is Bert Krauwinkel op zoek naar collectieve denkbeelden. „Ik heb niet het idee dal men sen geïnteresseerd zijn in mijn persoonlijke angsten en frus traties. Het is wel een station dat gepasseerd moei worden wil ik die diepere laag, het col lectieve. bereiken. Misschien heb ik daarom wel zoveel tijd nodig omdat ik or anders de diepte niet in krijg. Soms zou ik wel eens sneller willen wer ken, maar het zit er gewoon niet in. Die persoonlijke Frus traties zijn voor iedereen het zelfde. Het collectieve is een mechanisme, de kunst zou de droom van een cultuur kun nen zijn." Begrijpen Relativerend vervolgt hij. „Ach, uiteindelijk is het toch een stuk papier roet verf erop. een illusie. De grote kunst heeft me nooit geïnteresseerd. Kunst, gemaakt vanuit intuïtie en emotie trekt me aan. En de communicatievorm. Bij het maken van beelden, kun je de toeschouwer namelijk nooit wegdenken. Als ik denk 'ze begrijpen het met', probeer ik dat beeld sterker te maken." In het bcgm van zijn schilder- periode zat Bert Krauwinkel nogal vast aan de eisen van de academie. Zijn eigen stijl ging hij veel duidelijker bepalen toen een leraar zei, 'ga toch eens rotzooien, zorg dat je er plezier in krijgt. Dat is ge beurd en nu is bet voor hem een heilig moeten. Lachend besluit hij. „Ik ben begonnen met een zeilboot op de lagere school. Echt tekenen ging ik pas als puber. Ik teken nog steeds, maar ik hoop dat je daar verder geen conclusies aan verbindt." Maassluis Het aanleggen van fietspaden in de stad en de reconstructie van de Industrie weg en de MozartJaan in Maassluis gaan in totaal 1,8 miljoen gulden kosten. De ge meente hoeft niet dat complete bedrag ter beschikking te stel len. Van het rijk is met name voor de fietspaden een belangrijke subsidie te verwachten. Het college van B en W van Maassluis heeft vorige week de plannen goedgekeurd, die voor de werkzaamheden zijn gemaakt. Ze worden binnen kort besproken in de raads commissies voor openbare werken, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en verkeer. Daarna moet de gemeenteraad de nodige kredieten beschik baar stellen. hm Tineke Brinkman, coördina trice van het plaatselijk educa tief centrum (PEC), spreekt woensdagavond voor de ver gadering van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond, af deling Vlaardingen-Zuid. Ze vertelt in de Maranathakerk aan de Professor Mekelstraat in Vlaardingen over de projec ten van het PEC, De vergade ring begint om acht uur avonds. Aad Zoutendijk brengt don derdag tijdens zijn wekelijkse lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen werken van Anthoitie van Noordt, Sebastian Duron Dietrich Buxtehude. De orga nist speelt van kwart voor lot kwart over een. Het Rotterdamse en het Vlaardingse vrouwenhuis hou den donderdag 19 mei een zo genaamde Heksennacht, om dat zij er 'genoeg van hebben nagefloten, geknepen, aange staard, mishandelt en ver kracht te worden'. Om negen uur begint 'weerbaarheid in de schijnwerpers*, een demonstra tieve zelfverdeding, om half elf gevolgd door een fakkelop tocht. De Vlaardingse deelne mers vertrekken ongeveer kwart voor acht naar Rotter dam. Het filiaal De Loper van de gemeentebibliotheek in Vlaar dingen houdt donderdag 19 mei van tien tot twaalf uur een verkoping van afgeschre ven boeken. In het kader van de stads vernieuwing in Schiedam-Oost wordt voor de bewoners van de Laurens Costerstraat 21 tot en met 43, de Copernxcusstraat 1 tot en met 11, het Coperni- cusplein 1 en 2 tot en met 10 en de Van Swindensingel 44 tot en met 62 donderdag 19 mei een informatie-avond ge houden over de verbeteringen aan hun woningen. Deze avond wordt gehouden in de St. Janssehool aan de Lange Singelstraat en begint om acht uur. De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld houdt weer spreekuur in zijn voorlich tingswinkeltje aan de Hoog straat. Dat zal gebeuren op vrijdag 20 en vrijdag 27 mei. Beide keren van twaalf tot twee uur. De wethouder zal informatie geven over de werkzaamheden in de binnen stad. Schiedam Het instituut soci aal raadslieden Schiedam ver laat de ruimte in het Kruisge bouw aan het Bachplein in Schiedam-Noord- Momenteel kunnen inwoners van Schie dam-Noord elke dinsdagmor gen van negen uur tot elf uur problemen met de raadslieden bespreken. „We hebben gemerkt dat veel cJienten uit Groenoord naar het kantoor aan het Broers- veld komen en niet gebonden zijn aan het wijkspreekuur. Aangezien het voor veel cliën ten geen bezwaar is en we veel efficiënter kunnen werken vanuit één punt hebben we besloten daar weg te gaan", al dus raadsvrouwe Karin de Leeuw. De mogelijkheid bestaat, dat het instituut met ingang van 1 juni al uit het kruisgebouw vertrekt. „Ik ga met ingang van die datum weg en hoe mijn opvolgers dit regelen, is nog niet bekend. De kans be staat dat in de toekomst op af spraak wordt gewerkt, om on nodig lange wachttijden te voorkomen." Schiedam Twintig mi nuten lang koesterde DRZ de illusie zich te kunnen meten met Hermes DVS, maar toen Eric van der Gaag eenmaal 1-0 had binnen getikt waren de mannen van trainer Jan van der Velden niet meer te houden. Het werd ten slotte 8-2, een uitslag waarvoor DRZ zich echter niet hoefde te schamen, maar Hermes bereikte de finale om de Rotterdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg, Opmerkelijk gretig begon het in de competitie uitgeschakel de Hermes DVS aan het bij voorbaat al gewonnen duel Met Bart Kieft weer eens in de gelederen werd er van meet af aan grote druk op het doel van Marno Krabbendam uitgeoefend, maar de robuuste sluitpost wenste vooralsnog niet te capituleren. In dat eerste kwartier was de ploeg van trainer Harry van Haaren zeker niet de mindere van de eersteklasser en ope reerde brutaal met drie spit sen Toen echter Van der Gaag de score openbrak was het gedaan met het agressieve verweer van DRZ. De aanval lende impulsen van aanvoer der Kees Bruinsel ten spijt, hij voetbalt echt onder 2ijn niveau in de onderbond, kon DRZ zich na die openingstreffer nog maar nauwelijks aan de pressie van Hermes onttrek ken. Na een half uur strafte Jerry Visser een fout van laatste man Wim Zagwijn goed af en dat betekende 2-0. DRZ kwam via Peter Simons terug tot 2-1 en even leek er een verrassing in de lucht te hangen Na de rust stelde Hermes via een strafschop van Van der Gaag (3-1) en een subtiele voetbewe ging van Fred Meerhof (4-1) snel orde op zaken. Slecht Martin de Zwart en Hans de Roos werden voor Bob Riet veld en de leeggespeelde Bart Kreft ingebracht en dat ver hoogde de aanvalskracht van Hermes. Bij vlagen werden er oogstrelende combinaties op de mat gelegd en dat resulteerde uiteindelijk tn nog een kwartet doelpunten. Achtereenvolgens gaven Visser, Cock de Zwart (een 'wereld' lob van veertig meter) en Martin de Zwart (twee maal) de mei eens slecht keepende Krabbendam het nakijken. Opvallend was het feit dat Hermes ondanks de grote mar ge bleef jagen op meer tref fers. Simons maakte van de al gehele aanvalsdrift goed ge bruik door via een knap af standschot doelman Hans Eg- gelmeyer te verrassen en dat bepaalde de eindstand op 8-2 Wanneer Hermes met dezelfde gretigheid Excelsior'20 in de finale tegemoet treedt dan kan de ploeg van Piet Roozen haar borst nat maken Vlaardingen Vlaardin gen toonde zich een ge willig slachtoffer van het naar nieuw succes hunke rende Excelsior '20. De Thu rlede-vereniging, twee jaar terug al win nend finalist van de Rot terdams Nieuwsblad Cup voor de Waterweg, plaat ste zich door een 1-3 over- door Chris Woerts winning op Vlaardingen wederom voor de finale. Een eenvoudige zege voor de Schiedammers, die geen enke le moeite hadden om het team van Jaap de Roode in de ver dediging te drukken. Vlaar dingen, ook al eens winnaar van het toernooi, miste vooral op het middenveld de kracht om Excelsior '20 tegenstand van niveau te bieden. Met name het uitvallen In de tien de minuut van de wedstrijd Adrie Bierhuizen kopt de tweede treffer in. van aanvoerder Karei van der Mark betekende een flinke domper voor de Vlaardingse ploeg. De routinier haakte ge blesseerd af en daarmee was het venijn uit Vlaardingen. Excelsior '20, dat uit in plaats van thuis speelde tn verband met de slechte toestand van het terrein op Thu rlede, scoor de al na twintig minuten de eerste treffer. Edwin van Wijk iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiMiiiiiiiMiiimiuiiiiiiiiuiiiiiiifiMiiHiiiiiiiiiiiniiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Vlaardingen De finale van de Rotterdams Nieuws blad Cup voor de Waterweg: tussen Excelsior '20 en Her mes DVS, wordt niet op dinsdag 24 mei, maar op donderdag 26 mei gespeeld. Hennes DVS had veel moei te met 24 mei als speelda- tum, omdat het elftal van Jan van der Velden het pinksterweekeïnde een dub bel programma moet afwer ken. „Een te zware belasting voor de spelers," oordeelde men bij Hermes DVS. Het elftal van Jan van der Vel den wil het prestigeduel na tuurlijk winnen en daarom met een zo fit mogelijke ploeg aan de finale begin nen. Excelsior *20 werkte, als was het niet van harte, mee aan het verzoek om uitstel. De wedstrijd wordt nu dus twee dagen later, donderdag 26 af gewerkt. Op het veld van de Schiedamse tweedeklasser DHS zal om 19.00 uur wor den begonnen. llllllllJlfll Maasland MVV'27 moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Huidige voor zitter Jan Kroes heeft zijn mede-bestuursleden me degedeeld, zijn functie in het najaar, na de in okto ber te houden algemene ledenvergadering, te wil len neerleggen. Jan Kroes is zes jaar voorzitter geweest van de Maaslandse za terdagclub. Hij maakte al twee jaar deel uit van het bestuur, toen hij als opvolger werd ge kozen van Jaap de Bruijn. De factor tijdgebrek speelt Jan Kroes teveel parten om vol doende aandacht aan het voor zitterschap te kunnen wijden. Voorzitter Kroes heeft het als zakenman erg druk met zijn eigen automobielbedrijf. Maar naast het voetballen gaat zijn aandacht en tijd meer en meer zitten in een tweede sport, na melijk het wielrennen. Hij be geleidt daarin zijn twee talent volle zoons Arthur en Robin, terwijl ook zijn lidmaatschap van het wielercomité Maas land veel tijd vergt Het wie lercomité organiseert de jaar lijkse Ronde van Maasland, waarvoor de voorbereid kort na de verreden j weer van start gaan. Met de begeleiding v zoons reist Jan Kroes door het gehele land, zodat hij tijdens het raceseizoen op zaterdag vrijwel niet bij MVV aanwezig kan zijn. Aanvankelijk had Jan Kroes er in november 1982 al mee willen stoppen, maar zijn mede-bestuursleden wisten hem toen nog te bewe gen om te blijven zitten. Nu echter heeft hij aangekondigd dat zijn vertrek als voorzitter definitief is, terwijl hij het verzoek om als bestuurslid aan te blijven nog nader over weegt, ging goed door, passte op tijd naar de vrijgelopen Peter Boon die van dichtbij intikte. Doelman Ab Nijgh kon in eer ste instantie nog redding bren gen, maar in de rebound had Boon geen problemen' 0-i, Gelijk Dat Vlaardingen nog voor de rust op gelijke hoogte kwam, mocht best verassend worden genoemd. Aanvallend was Vlaardingen nog met gevaar lijk geweest, toen Hans Bree- man op rechts door mocht gaan. De slimme Kees Post kopte de voorzet op maat kei hard achter een geslagen Jan van Veen. Even koesterde Vlaardingen de illusie van een positief resultaat, maar Excel sior '20 liet zich met van de wijs brengen Nog voor de rust sloeg Excel sior'20 definitief toe. Via Adrie Bierhuizen werd de ban gebro ken Edwin van Wijk ging weer eens op avontuur en de poneerde de ba) op maat op het hoofd van de inkomende Bierhuizen. die geen moeite had om de ba! achter Ab Nijgh te deponeren. 1-2 De koek was daarmee nog niet op voor Excelsior '20 Uit een voorzet van Martin dc* Vette, was het de attente Adrie Bier huizen die zijn tweede treffer scoorde. Ane Ram vergat in te grijpen, waardoor de bal voor de borst van de rossige spits stuiterde. Met een eenvoudige beweging velde hij Vlaardin gen definitief; 1-3. Vlaardingen HVO heeft zich geplaatst voor de finale van de strijd c>m het Viaar- dings voetbalkampioenschap Het elftal van Ger Pijl won op overtuigende wijze met 3-1 van Satelliet. Een overwinning waar niets op af te dingen viel. HVO toonde zich aanvallend veel vaardiger en kwam zonder moeite op een i-Q voorsprong. Renaldo Maatsen scoorde het doelpunt. Via Marcel Zee- bregts kwam Satelliet weer even in de wedstrijd (1-J), maar via Frank Bakker en Klaas Bot werd het alsnog een royale zege: 3-1. Schiedam De reserves van SVV hadden in de oefenwed strijd tegen Excelsior Pernis, geen moeite met de tegenstan der. Het werd een 3-1 over winning voor het elftal van Aad Putters, die volgend jaar definitief de B-cursus gaat vol gen. De doelpunten in - de enerverende wedstrijd kwa men op naam van Eric Kol- meijer, Pieter van Wijk Jen Marcel van der Ven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3