V olkshui svesting knipt renovatie Oost in drieën Politie sust gemoederen m. °ongZT Van Lier over 'welzijn zonder geld' Markt brengt lente in school VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEBAMSGKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m Schiedammer krijgt jaar Bomen Oudehavenbrug moeten in revisie In tuin overleden Hand klem Van Leeuwenhoekstraat nog probleem Wethouderschap Mees Duimelaar vrijwel zeker Meeste gemeentewoningen per 1 juli 5 procent duurder Veteraan Collé houdt t op bluf Balletschool contra Bleekstraat: m li raw I DONDERDAG 39 MEI 1983 Rotterdam/Schiedam Het Rotterdamse kantonge recht heeft een Schiedammer gjsteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden wegens 'voor- waardelijke doodslag'. Rechtbankpresident Meeter kwam daarmee tegemoet aan de eis van de officier van justitie, die twee weken geleden één jaar onvoorwaarde lijk had geëist. De raadsman van de Turkse man had vrijspraak bepleit hij noemde het zelf ook 'spectaculair, dat ik dit be weer' omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. De man had op 24 januari een landgenoot in de buik'geschoten. Voor café International op het Broersveld was toen rond middernachtelijk uur een massale knokpartij ontstaan, nadat twee vrienden van de Schiedammer een jongen wilden molesteren. Hij dacht de vechtende partijen de kunnen scheiden door in de richting van hun voeten te schieten... De Schiedammer is al vaker voor geweldple ging veroordeeld. Verkeer ondervindt hinder Vlaardingen De afsluit bomen van de Oude Ha- yenbrug zijn hard aan een opknapbeurt toe. Dinsdag middag nog bleven ze ge ruime tijd dicht, terwijl de brug allang weer naar be neden was. De motoren kraakten, voetgangers en fietsers glipten onder de bomen door, automobilis ten moesten lijdzaam wachten tot de afsluitbo men weer werkten. De commissie stadsontwik keling heeft ingestemd rnet een krediet om die bomen te repareren, omdat de directie bruggen van Rijkswaterstaat al eerder had ontdekt, dat daar iets niet aan deugt. De elektrovijzels van de brug over de Oude Haven zijn dringend aan vervanging toe, de elektromotor behoeft De revisie van de rood-witte bomen gaat negentigduizend gulden kosten. Een rapport van-Rijkswaterstaat wijst uit dat die revisie nodig is. „Dan Vil ik toch wel graag dat rapport zien", merkte CDA'er Henk van der Lin den op, die vond dal het hier toch wel om veel geld ging. „Die vraag had ik van Poppe verwacht en nou stelt me neer Van der Linden hem", constateerde wethouder Bas Goudriaan verbaasd, daar mee doelend op de vragen van Remi Poppe (SP) over de kosten van het trekken van heipalen bij de bejaar denflat aan de Westhavenka- de. Directeur Gerritze van gemeentewerken kon de CDA'er gerust stellen over de noodzaak van de repara tie. „Rijkswaterstaat heeft daar een rapport van zesen twintig pagina's over ge schreven. Vlaardingen De 52-jarige J. Conax is gisteren tijdens werkzaamheden in zijn tuin aan de Adenauerlaan in Vlaardingen onwel geworden. De man werd naar het Holy- ziekenhuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. Vlaardingen. Een 17-jarige werknemer van een bedrijf in deBellsiraat in Vlaardingen is gisteren met een zwaar ge wonde rechterhand in het Rot terdamse ziekenhuis Dijkzigt opgenomen. Tijdens zijn werk taakte de hand in een spuit- gietmachine beklemd. Aad Kok in zijn 'ge renoveerde' tuin: „Kijk, de bloemen bloeien alweer." SSSW-directeur Gerard Prins vertelt bijzonderheden over 'de 305', hier in een opgeleverde proefwoning aan de Wattstraat. Schuin achter hem kijkt VVD-raadslid Annie Renskers of het plafond nog niet lekt. Maassluis Het is vrij wel zeker dat de fractie voorzitter van de PvdA in Maassluis, Mees Duime laar, de nieuwe wethou der van deze gemeente wordt. Met zijn huidige werkgever Key en Kra mer is in principe over eenstemming bereikt over zijn voortijdig vertrek. Er waren enkele problemen met zijn opvolging bin nen het bedrijf. Er moet een nieuwe wet houder worden gekozen om de vacature op te kun nen vullen, die is ont staan door het plotselinge vertrek van PvdA-wet- houder Han Hummelen. Die heeft vanwege privé- omstandigheden zijn wet houderschap anderhalve week geleden neergelegd. „Ik moet nu nog even gaan praten bij de ge meente over het wethou derschap. dan kan ik bin nen enkele dagen beslis sen", aldus Duimelaar. Een knelpunt zou nog de periode tot 1 januari zijn, waarin Duimelaar part time toch nog wat werk zaamheden voor Key Kramer zou moeten doen. Huurverhoging volgend j aar wellicht groter Vlaardingen Het is niet uitgesloten dat diverse huurders van gemeentewoningen en van huizen van een van de Vlaardingse woningbouwverenigingen vol gend jaar een hoger percentage aan huurverhoging moeten betalen dan de afgelopen jaren gebruikelijk was. Onder dwang van de huurad viescommissie. moet de ge meente de nodige wijzigingen aanbrengen in de toepassing van het puntensysteem, dat voor het bepalen van de jaar lijkse huurverhoging wordt gebruikt. Vlaardingen Burgemees ter Fred van Lier is tijdens net jaarcongres van de Vere niging van Nederlandse Ge beenten op 31 mei een van de inleiders tijdens de dis cussies, die worden gevoerd over het thema 'gemeentefi- danciën op de minlijn', dat bjdens het congres centraal zal staan. Van Lier beschrijft ln zijn inleiding de gevolgen van de decentralisatie van het welzijnsbeleid zonder dat daar geld voor is. Hij zal aantonen dat de decentrali satie, waarbij de gemeenten het welzijnsbeleid van het rijk vrijwel volledig overne men, een geliefkoosd object voor de bezuinigingen is ge worden. Het lijkt er op, dat de gemeenten mogen afbre ken wat het rijk heeft opge bouwd. Daarbij komt dat de planningsmechan ismen kostbaar en centralistisch zijn, zo zal Van Lier de con gresgangers onder meer voorrekenen. Het congres van de Doelen wordt op 31 mei en 1 juni gehouden in de Rotterdamse Doelen, Van Liers betoog is gepland op 31 mei om twee Sinds de invoering van dat puntensysteem is Vlaardinger er, door de milieu-omstandig heden in de stad zwaar mee te laten spelen, in veel gevallen in geslaagd een lagere huur verhoging op te leggen dan el ders gebruikelijk is.Aan dat voordeeltje, dat de gemeente veel inwoners wist te bezor gen, wordt nu van hogerhand een einde gemaakt. Het puntensysteem houdt in, dat elke woning gewaardeerd wordt aan de hand van facto ren als grootte, ligging, de aan wezigheid van voorzieningen cm dergelijke, Ook met even tuele geluidshinder en lucht verontreiniging kan bij het toekennen of aftrekken van punten rekening worden ge houden. Het aftrekken van punten vanwege de slechte milieu-omstandigheden tn Vlaardingen heeft het ge meentebestuur de laatste jaren nogal kwistig gedaan en dat is ook voor het vaststellen van de huurverhoging van 1 juli het geval geweest. Die komende huurronde blijft daarom voor veel huurders van gemeente- en corporatie woningen weer redelijk bin nen de perken. Van de ruim 9700 gemeente woningen is voor 817 huizen geen enkele huurverhoging vastgesteld. voor 38 woningen wordt de huur met 3 procent opgetrok ken, 8124 woningen worden 5 procent duurder en slechts 708 huurders zullen 10 procent meer moeten gaan betalen. Bij die laatste groep zit onder an dere het complex van de Wil liam Pont woningen in de Bab- berspolder. Die huurverhoging heeft te maken met de renova tie, die daar heeft plaatsgevon den en de achterstallige huur- rondes, die nog moeten wor den ingelopen. De Vlaardingse wethoudt-r Bas Goudriaan verwacht dat door de ingreep van de huuradvies- commissie volgend jaar de ver schillen wel groter zullen zijn. „Er zullen huurders zijn, die hetzelfde of iets minder aan verhoging gaan betalen, maar anderen zullen duidelijk méér moeten gaan opbrengen We den ken echter dat de gemid delde huurverhoging ondanks die ingreep ongeveer gelijk zal blijven." Om de woonlasten te beper ken heelt Vlaardingen de ser vicekosten zoveel mogelijk on gemoeid gelaten. Slechts de hogere koster» van onder an dere gale rij verlichting worden dorberekend. Een plekje in een gemeentelijke parkeerga rage wordt per 1 juli vijf pro cent duurder. Schiedam De herhuisvesting van de bewoners maakt het onmogelijk om alle 305 woningwetwoningen van de vereniging Volkshuisvesting in Schie- dam-Gost tegelijk te renoveren. Zoveel opvangwoningen, als dan nodig zou den zijn, heeft de bij de SSSW aangesloten corporatie niet. Daarom is het renovatieplan in drieën geknipt. Begonnen wordt met 78 wo ningen in de Wattstraat, waar de commissie stadsvernieuwing gisteren vier opgeleverde proefwoningen ging bezichtigen. De SSSW heeft voor de bewo ners een herplaatsingsplan ge maakt. Uiterlijk in november zal fase één afgerond zijn. Daarna komt de renovatie in de Van Swindenstraat en de Villastraat aan bod en in derde instantie begint Volkshuisves ting aan de Oosterstraat, de Franklinstraat, het Edison- plein en de Van Leeuwen - hoekstraat. Alleen deze laatste straat levert nog problemen op. Al in 1975 startte het Rot terdamse bedrijf Geo-Tech- niek hier een onderzoek naar de fundering. Dat leidde eerst tot heL plan om de boe! te slo pen, maar dat stuitte op felle protesten van de buurt- Hoe wel het niet goedkoop zal zijn (er zou bij wijze van spreken voor 5,5 ton de grond in ver dwijnen), neigen gemeente en Volkshuisvesting nu toch naar behoud van de woningen. Maar hel is een feit, dat de scheefgezakte woningen niet meer zijn op te krikken. De huidige scheve stand zal dan voor 25 jaar zijn gegarandeerd. Het financiële probleem is echter dat bij handhaving van de verzakte panden in de Van Leeuwenhoekstraat wellicht de extra kosten moeten wor den doorberekend in de huren van de andere gerenoveerde panden. Dat bleek allemaal gistermid dag. toen SSSW-woordvoerder Heesbeen en -directeur Prins een toelichting gaven op de plannen. Zij leidden de raads leden rond door de proefwo ningen en men bleek er vol lof over te zijn, Gerard Prins gaf een technische uiteenzetting over 'bajonet-oplossingen' bij het wegbreken van muren, maar interessanter vonden raadsleden als Annie Renskers (VVD) en Hans van Kleef (PvdA) dat de Volkshuisves ting geleerd had van de fouten van een andere SSSW-club, Sint Jozef, in Schiedam-West. „Hier gelukkig geen alumini um-, water doorlatende ra men," complimenteerde Van Kleef. Mevrouw Renskers be wonderde de keuken van de 41-jarige buurtbewoner Aad Kok, die in de nu gerenoveer de woning geboren is. .Jk woon hier uitstekend," zei hij tevreden. Het was alleen Els Heil wig (CDA), die een beetje mopperde dat de tuinen niet meteen opgehoogd zijn. Prins zegde toe dat er trapjes komen. Bewoner Kok zei dat zijn huur gestegen is van 90 gulden tot 204 gulden, maar de komende jaren krijgt hij een flinke huurgewenning. Elk jaar zal hij twintig gulden meer huur gaan betalen tot, hij aan de ruim 200 gulden ntaandhuur zit. Kok noemt dat 'een prima rcRclini;'. Schiedam Kef Collé (CPN) houdt het op bluf. Het dreige- m en t vu n P vdA -fractieleider Gé Brouwer om de coalitie met de VVD op te blazen, als Schiedam een VVD-burge meester krijgt, neemt Collé niet geheel serieus. ,.Wat wil dat nou helemaal zeggen, die coalitie opbreken?" zegt hij. „Het enige wal dc PvdA kan doen is zijn drie eigen wethou ders terugtrekken. Maar die twee VVD-wethouders weg sturen, dat kan niet. Dat lukt ze nier, alleen met een motie van wantrouwen. Er is geen partijdie vanwege de komst van een VVD-burgemeester, een motie van wantrouwen te gen anderen ondersteunt Dan staat de PvdA dus af leen. Collo ziet er niets meer in dan een intentieverklaring van Brouwer, dat deze gewoon een PvdA 'er ais burgemeester van Schiedam aangesteld wil zien. En ook als er geen PvdA 'er komt, zal de PvdA netjes zijn drie wethouders op hun zetel laten zitten, voorspelt de poli tieke veteraan Collé. Een bezoekster van de voorjaarsmarkt laat zien, dat er op een handig koekbusje twéé prijzen staan vermeld. Vlaardingen Een houten step voor zes kwartjes, een kinderstoeltje met paardehoofd voor drie gulden vijftig: spotkoopjes. Ze stonden er nog, gistermiddag na afloop van de voorjaarsmarkt in de Vlaardingse Oostwijk, die niette min heel druk was bezocht. In het lokaal van de in buurthuis Oost gevestigde speelzaal Peuterleut aan de Oosterstraat 86, waar de marktkramen uitpuilden van de spulletjeskwamen niet alleen kinderen en hun familie kijken en kopen. Ook wijkbewoners zelf alsmede de bezoekers van het aangrenzende dienstencen trum waren nieuwsgierig gemaakt door de aanplakbiljet ten, die hier en daar hingen. Menigeen ging dik tevreden naar huis en de pue terspeelzaal zelf was ook blij, want steeds vaker blijkt zo'n activiteit geld in het laad je te bren gen. Overigens kon de balans gistermiddag nog niet wor den opgemaakt, want het opruimen kostte veel tijd, terwijl de scholieren zelf in de tuin achter het gebouw aan het spelen waren. Vlaardingen De verstandhouding tussen de bewoners van de Bleekstraat en de balletschool van Emmy Krebs slaat onder hoogspanning. De gemoederen raakten gisteren dusdanig verhit, dat ditmaal zelfs de Vlaardingse politie er aan te pas moest ko men om de zaak te kalmeren. Opnieuw leidde geluidsoverlast tot grote ergernis en bijna tot ruzie. „Zij laat de zaak exploderen", vertelt Martin Hoekstra uit de Bleekstraat. „Nou bad ze de muziek weer keihard aange zet. Het was een herrie op straat. De situatie gaat steeds meer kwaad bloed zetten. De sfeer is enorm gespannen." De bewoners belden gisteren naar de politie en naar wet houder Bas Goudriaan. Toen agenten evenwel niet op tijd verschenen, was de maat vol en wilden sommige bewoners het recht in eigen hand ne men. Hoekstra: „Een man, die buiten aan zijn auto bezig was, werd laaiend. Toen-ie naar bo ven keek. stonden leerlingen hem in z'n gezicht uit te la chen." De bewoner stormde de trap op, maar kon door Martin Hoekstra en een ander worden tegengehoude: Het bleef zo doende bij een emotionele scheldkanonnade aan het adres van Emmy Krebs. Het spreekt evenwel boekdelen over de relatie tussen de bal letschool en de Bleekstraat. „Vooral die leerlingen zijn nu aan 't irriteren", weet Martin Hoekstra. Emmy Krebs was niet. voor commentaar bereik baar. In de commissie stadsvernieu wing afgelopen dinsdag kreeg Emmy Krebs toestemming haar balletschool voort te zet ten, zeer tot ongenoegen van de bewoners. „Ze heeft daar alleen maar leugens verkon digd. Mevrouw Krebs beschul digde ons van terrorisme! Leu gens. We hebben nooit één vinger naar haar uitgestoken. We voelen ons bedreigd in ons bestaan", zegt bewoner Hoek stra. „Als daar brand uit breekt... het slaat zo over naar onze panden." Bromfietser gewond Schiedam Een I5-jarige in woner uit Schiedam is gisteren met hersenschudding en een gebroken pols naar het Schie- landzoekenhuis vervoerd, na dat hij was aangereden door een auto. De 15-jarige reed zonder helm op een bromfiets op de Obrechtstraat en wilde de Va- leriusstraat inrijden. Hij merk te de auto te laat op. Een 28- jarige automobiliste uit Vlaar dingen, die met de auto op de Valeriusstraat reed in de rich ting van de Laan van Bol'es, kon de jongen niet meer tijdig ontwijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1