REGIO van milieukwaliteit 11 •r-'^^^m, !<SS§M a 'Ik* wmimÊËsmêÊmmmmsmËÊmBmsm^mmÊgMËÊmmËËmmËmmmMSSSSÊmmSÊ^mÊgmimmimmmsÊÊm ,v ■■:^mms&i: -:^,^ IU'r' .V;- vTV-* - - c^y WéÊÊÊ? WSZ «WiilSill -~ 'Net een rubberen bal: als je hier drukt krijg je daareenbult' II Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 21 mei 1933 V- ""*a<»,STTü^Jïht i""" .«jatffjPTi X-* ^süt'- - - v -. v:~i - -V\ »-'»rt, t|* jp - »-, j- ,-^-..-;i■>;,- PS y* llll Sh*£- 'l y&^ilL ■U s r Z V""> fpg%^dkL?taj»3fo>4*|&A££^6aa5g!^&vai^^a igsg^gp Bouwplannen voor duizenden v/oningen aan weerszijden van de Nieuwe Wa terweg moeten volgens Rijn mond opnieuw zeer kritisch worden bezien. Rijnmond: Aan het stads-en dorpsgebied kan slechts een marginale uit breiding wor den gegeven binnen een zone van twee kilometer rond het haven- en industriegebied. Met name bui ten het centraal stedelijk gebied is terughou dendheid met de uitbreiding van de woning voorraad ge wenst. (Foto: Aero-Ca- mera B.V., Rot terdam) Wonen en werken langs de Waterweg aan banden Rijnmond gaat de ontwikkeling van nieuwe woon- en recreatiegebieden in de directe nabijheid van de industrie langs de Waterweg aan banden leggen. Voorheen stond vooral het milieu voorop. Nu wil het Openbaar Lichaam het ruimtelijke ordenings- en milieubeleid zo integreren dat wonen en werken in de regio een even belangrijke plaats krijgen. Deze 'koerswijziging' is in niet onbelangrijke mate ingegeven door de huidige economische recessie. De 'strenge' milieu- eisen uit het verleden blijven gelden voor bedrijven, maar. vindt Rijnmond, daarnaast moeten ze nu ook letterlijk de ruimte krijgen om toekomstige industriële ontwikkelingen mogelijk te blijven maken. „Uitgangspunt wordt dat ruimte voor werken van even essentieel belang is als de ruimte voor een gezond leef milieu", zegt Rijnmond van- daag-de-dag. Die ruimte gaat Rnnmond nu afbakenen in zones. In de praktijk betekent dit dat vooi- al het wonen een veer moet laten. Een groot aantal ge meenten in het Waterwegge bied moet er ernstig mee reke nen, dal ze hun huidige fraaie woningbouwplannen nooit zullen kunnen uitvoeren. „Halt, tot hier toe en niet ver der", zegt het Rijnmondbe- stuur tegen 'wonen', maar ook tegen 'werken'. Bedrijven moeten er eveneens rekening mee houden dat - zelfs binnen de huidig indus triezone - langs de Waterweg op bepaalde plaatsen voor hen een bordje 'verboden toegang' komt te staan. Voor hen zijn de gevolgen echter minder verstrekkend. Want, zo con stateert Rijnmond in de zone ringsnota, wat opvalt is, dat relatief maar weinig bedrijven gevestigd zijn op een plek, die in strijd is met het nieuwe zo- neringsbeleid. Geen wonder dus dat er voor al bij betrokken gemeenten wordt gemord. Bij Rijnmond probeert men het protest zo veel mogelijk te dempen met opmerkingen, dat het allemaal oog lang niet zover Is, en de soep niet zo heet wordt gege ten als opgediend. De gedachte achter zonering is eenvoudig: voorkomen moet worden dat woongebieden toe komstige ontwikkelingen van haven en industrie in de weg staan, terwijl anderzijds de in dustrie het leefklimaat in de bestaande woongebieden niet zo mag belasten, dat wonen en leven er eigenlijk onverant woord is. Uniek in Nederland Het afbakenen van de zones gebeurt aan de hand van mi- heubelastingskaarten. Uniek Nederland, vermeldt men b,J Rijnmond trots, het is de eerste keer dat deze methode net succes op regionale schaal werd toegepast. Metingen en ervaringsgegevens van lucht verontreiniging, stank, lawaai en onveiligheid zijn op een rij- ije gezet en geïntegreerd in een totaalbeeld, dat de mate van milieubelasting in het hele Waterweggebied weergeeft. Het resultaat lijkt op een weerkaart compleet met de pressies, hoge-drukgebieden en stromingen. Deze zonering zou geen enkel probleem geven, wanneer Rijnmond nog een maagdelijk gebied zou zijn. Niets is echter minder waar. Langs de Water weg ligt een strook van bijna dertig kilometer haven- en in dustriegebied. Bij de ontwik keling daarvan bekommerden planologen zich er nauwelijks om dat de industrie de woon gebieden soms letterlijk om singelde. Omgekeerd trokken de plaat selijke overheden zich weinig aan van de gevestigde indus trie als het ging om de bouw van nieuwe woonwijken. Lan delijke dorpskernen als Geer vliet en Heenvliet werden ver pakt in nieuwbouw en Hoog vliet groeide onder de rook van de Shell zelfs uit tot een kleine voorstad van grote broer Rotterdam. door Willem Nettinga Van de milieukaarten van Rijnmond kan men nu aflezen waar sprake is van een con stante normoverschrijdende milieubelasting. Die plekken zijn volgens Rijnmond eigen lijk te slecht om te wonen. Hieronder vallen onder meer delen van Hoogvliet, Rozen burg, Geervliet, de complete wijken Heyplaat en Pernis, en aan de andere kant van de Waterweg delen van Schie dam en Vlaardingen. Uiteraard is het onmogelijk om deze wijken te evacueren en helemaal af te breken. Die woonbebouwing kan gehand haafd worden, zegt Rijnmond, althans: „Voorshands"! Grote nieuwe bouwprojecten mogen in deze zone echter niet gestart worden. Alleen incidenteel een sloopwoning vervangen mag. Rijnmond zet daarmee de bouwplannen van een aantal gemeenten op losse schroeven, namelijk in Vlaardingen ruim 600 woningen, Schiedam ruim 200, Heyplaat 140, en Pernis 180. Een uitzondering is gemaakt voor andere wijken in Rotter dam. De milieu-overlast in de stad heeft volgens Rijnmond weinig te maken met haven en industrie, maar vooral met de grote concentratie van mensen. De woningen die Rot terdam momenteel bouwt in Delfshaven-buitendijks komen daardoor niet op de lijst met discutabele plannen voor, hoe wel de nieuwe woonwijk in 'besmet gebied' ligt. Industrie De industrie mag binnen deze voor wonen taboe verklaarde zone echter ook niet ongelimi teerd nieuwe activiteiten ont plooien. Voor de industrie heeft Rijnmond een zoge naamde Lijst van Inrichtingen opgesteld. Deze zogenaamde negatieve lijst geeft nauwkeu riger dan ooit aan in welk deel van de haven- en industriezo ne een bepaald bedrijf zich be slist niet mag vestigen of be paalde activiteiten ontplooien. De bedrijven worden beoor deeld aan de hand van gepro duceerde stank, stof en het po tentieel gevaar. De score op één van deze punten bepaalt de minimale afstand tussen het bedrijf en de woonbebou wing. Kernenergiecentrales, opwer kingsfabrieken „en andere met kernenergie of kernwa pens samenhangende activitei ten" zijn door Rijnmond bin nen een zone van vijf kilome ter vanuit de Nieuwe Water weg helemaal in de ban ge daan. De bestaande praktijk trekt zich echter ook hier niets van papieren grenzen aan. Geluk kig, zo constateert men bij Rijnmond, zit maar weinig in dustrie op een plek waar ze niet thuishoort. Bestaande be drijfsactiviteiten worden daar om ongemoeid gelaten. Wan neer nieuwe activiteiten ech ter in strijd zijn met de Lijst van Inrichtingen mogen ze niet bij de bestaande bedrijfs vestiging worden toegelaten. 'Bufferzone' Tussen de 'werkzone' en de 'woonzone' (in Rijnmondtaai heet dat inwaartse en uit- waartse zone) ligt nog een 'bufferzone'. In die zone is de milieubelasting hoog, maar worden de gestelde normen (nog) niet overschreden. De buitenste grens van deze zone ligt ruwweg twee kilometer buiten het haven- en indus triegebied. Ook wonïngbouwplannen in deze zone worden door Rijn mond zeer wantrouwend be keken. De bestaande woning voorraad mag op peil worden gehouden, maar dan houdt het ook op. Bij elkaar gaat het om plannen voor ruim zevendui zend woningen in de woon kernen Hoek van Holland, MssqIim'"!. Rhoon. Poortugaal, Hoogvliet, Heenvliet, Zwarte- waal en Rozenburg. De talrij ke bouwplannen van Schie dam en Vlaardingen binnen deze zone 2ijn nog niet door Rijnmond geïnventariseerd. Over het al dan niet doorgaan van de plannen valt nog te praten, zegt Rijnmond. In de beleidsnota wordt de gemeen ten echter tegelijkertijd duide lijk de wacht aangezegd: „Het voornemen bestaat om aan projecten die nog geruime tijd van uitvoering verwijderd zijn geen goedkeuring te hechten, tenzij blijkt dat de maatschap pelijke noodzaak dit toch ver eist." De bewijslast hiervoor ligt bij de gemeenten, en niet bij Rijnmond! Bestemmings plannen van gemeenten moe ten worden aangepast aan de zonering. „Dit zal kunnen in houden dat een geprojecteerde woonbestemming dient te worden herzien", aldus de zo neringsnota. 'Evacuatiewijken' Geen wonder dus dat planolo gen en stedebouwkundigen over de zoneringsplannen val len. „Als die milieubelasting werkelijk zo hard is, dan zou je de mensen uit die gebieden gewoon moeten evacueren", Met behulp van de compu ter worden de milieubelasten de factoren één voor één driedi mensionaal in beeld gebracht. Hier een weer gave van de bij Rijnmond bin nengekomen stankklachten, met pieken bij onder meer Vlaardingen. zegt Bouwde wijn Vester. hoofd ruimtelijke ordening bij de deelgemeente Hoogvliet en tevens PvdA-lid van de Rijn mond raad. Hans de Jong, stedebouwkun- dige in dienst van de gemeente Rotterdam, noemt het zone ringsplan halfslachtig. „Rijn mond verbiedt nu in feite bij voorbeeld de bouw van bijna drieduizend woningen, die no dig zijn voor de stedebouw- kundige afbouw van het Mid dengebied en het centrum van Hoogvliet. Aan de andere kant laat Rijnmond bijna twintig duizend mensen wonen in dat zelfde gebied, terwijl het zoge naamd te slecht is om er nieu we mensen te huisvesten." De Jong meent dat het Rijnmond- bestuur duidelijk moet kiezen: „Als een wijk te slecht is om in te wonen, dan moet je er een 'evacuatiewijk' van maken en een plan opstellen voor ge faseerde sloop. Zo niet dan moet je er alles aan doen om de wijk zo goed mogelijk tot ontwikkeling te brengen, en aan de industrie milieusane- ringsmaatregelen opleggen. Je moet de mensen in zo'n wijk niet dubbel straffen voor het feit dat ze de industrie als naaste buur hebben." Boudewijn Vester vraagt zich af hoe het zoneringsbeleid bij voorbeeld zal uitpakken voor Hoogvliets naaste buurman, de raffinaderij van Shell. Vanwe ge de aanwezigheid van deze buurman worden Hoogvliet drastische restricties opgelegd bij toekomstige bouwplannen. Bijna drieduizend woningen staan op de tocht. „Als de Shell op eigen terrein een nieuwe kraker wil bouwen, die pasL binnen de bestaande activiteiten", vraagt Vester, „waarom zou Hoogvliet dan de bestaande wijken niet mogen afbouwen?" Milieukaarten Op zich zijn de beide planolo gen het best eens met de uit gangspunten van het zone ringsbeleid. De basis voor de huidige zone-indeling vinden zij echter onacceptabel. Het belangrijktse fundament is de milieubelastingskartenng. Het rapport van Rijnmond-ambte naren over deze kartering ligt nog voor advies bij een twin tigtal wetenschappelijke bu reau's. Of de uitkomsten van het mi- lieubeslastingsonderzoek wel houdbaar zijn, betwijfelen De Jong en Vester ten zeerste. De integratie van verschillende milieubelastende factoren luchtverontreiniging, stank, lawaai en onveiligheid - komt in dit geval neer op het bij el kaar optellen van appelen en peren, vermoeden zij. Vester: „Neem nou de factor stank. Die is vooral gemeten aan de hand van telefonisch gemelde klachten. Dat is toch zo subjec tief als maar kan." Voor het bepalen van de luchtverontreiniging heeft Rijnmond alleen gegevens ge bruikt over de uitstoot van standaardrook, zwaveldioxide en stikstofoxiden. „Alleen die stoffen waarvan het vermoe den bestaat dat zij in hoge con centraties voorkomen in het Rijnmondgebied zijn in de mi lieukaarten meegenomen. On zin", zegt Vester, „de hoogte van de concentratie zegt op zich nog niets. Je moet alle stoffen meenemen, waarvan je kunt vermoeden, dat die m voor mens en dier gevaarlijke concentraties voorkomen," Het wordt helemaal te bont, vindt Rijnmondraadslid Ves ter, wanneer bij het meten van de milieubelasting bepaalde gegevens worden weggelaten omdat die het totaalbeeld gun stig zouden kunnen beïnvloe den. „Voor de component luchtverontreiniging is de lage belasting in de zomer niet weggesehrapt tegen hoge be lasting in de winter, maar is het gemiddelde van enkele op eenvolgende winters geno men", aldus de zone rings nota, want zo valt er te lezen: „an ders zou er sprake zijn van een te gunstige voorstelling van zaken." Op dezelfde, volgens Vester wetenschappelijk volstrekt on aanvaardbare wijze brengt Rijnmond de economische re cessie in rekening. De raffina derijen bijvoorbeeld benutten op dit moment slechts zestig procent van hun capaciteit. Om een reeel beeld van de mi lieubelasting te geven, 2egt Rijnmond, moet je daarom de gegevens van enkele jaren te rug nemen, toen de raffinage- capaciteit wel ten volle werd benut. „Maar", 2egt Vester, „het is de vraag of die capaci teit in de toekomst ooit nog volledig benut 2ai worden. Bo vendien worden er steeds nieuwe methoden ontwikkeld om de verontreiniging te be perken Rijnmond doet net of de tijd stil staat, en maakt zo ook de eigen milieuwetgeving uit het verleden ongeloofwaar dig." •Vester vindt het kwalijk dat op die manier een camouflage van wetenschappelijkheid wordt opgehangen. „Daarach ter schuilen een heleboel keu zen die al door ambtenaren zijn gemaakt, en die de Rijn mond raadsleden nauwelijks kunnen controleren", aldus Vester. Crole lijn Bij Rijnmond geeft men toe dat niet alle gegevens 'weten schappelijk hard te maken' "zijn. Anderzijds is het zo dat met name voor woongebieden ook op rijksniveau vaste mi lieunormen zijn vastgesteld. Daarnaast, vermeldt men bij Rijnmond mei enige trots, worden ook door het rijk de ervaringen van milieudeskun digen van Rijnmond in veel gevallen als maatgevend geac cepteerd. Wetenschappelijk hard of met. op grond van de milieubelas- tingskaarten kun je wel dege lijk de ergste knelpunten in het Waterweggebied eruit ha len. Op die manier kunnen verschillende indicaties toch een bruikbaar totaalbeeld ge ven, meent men bij Rijnmond. Verder wijst men er nadruk kelijk op dat het vooral gaat om de grote lijn. In de grenzen van de zones zit tien procent rek. Nadere afweging blijft mogelijk, maar de bewijslast ligt bij de bedrijven en de ge meen lelijke overheden. Het grote voordeel van de zo nering is volgens Rijnmond dat bedrijven en gemeenten ruimschoots van te voren we ten waar ze aan toe zijn. Dat voorkomt conflicten achteraf bij de uitvoering van bepaalde bouwplannen, die dan weer opgelost moeten worden met ad-hoe opgelegde aanvullende eisen van Rijnmond, Met zone ring krijgt het Rijnmondbe- stuur een beleidsinstrument in handen, waardoor het een ei gen regionaal be3eid kan voe ren, dat wat meer inhoudt dan een optelsom van lokale ge meentelijke beleidsbeslissin- gen. Wonen in Hoogvliet onder de rook van de Shell. Een wijk die op lange termijn ge sloopt moet worden, of na milieusaneren- de maatregelen toch afgebouwd zal kunnen wor den. In de Rfj- mondraad wor den de komen de weken de kaarten ge schud. Rubber bal Alles goed en wel, vinden de planologen De Jong en Vester, maar de basis van dit beleid is dan toch te zwak om de ver gaande consequenties op het gebied van woningbouw te rechtvaardigen. Een zone-in deling waarbij minimale af standen worden vastgesteld, die de verschillende soorten industrie tot de woongebieden in acht moeten nemen, moet voldoende zijn om het beleid, dat Rijnmond voor ogen heeft, uit te voeren, vinden De Jong en Vester. De 'bufferzone' tus sen wonen en werken zou dan wat hen betreft kunnen ver dwijnen. De Jong: „Zonering volgens de plannen van Rijn mond is op dit moment niet meer dan een rubberen bal: als je hier drukt, krijg je daar een bult."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5