'Ozobleu gaat niet dicht' Vakmanschap herken je zo. Schiedam: blabla-vrije gemeente V1AARDINGS DAGBLAD SCHKDAMSCNE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT W ibaut-meelopers moeten duidelijk gevolgen zien' Erfpacht gekraakt in onderzoek Studiefonds keert 12.000 gulden uit Aantal inwoners opnieuw afgenomen Open dag vogelasiel TIENER STEEKT DISC-JOCKEY NEER: 15 MAANDEN GEEIST Onderzoek Eigen Huis: ook Waterweggeineenten misbruiken machtspositie Bezoekers OJCin brief aan gemeente: Inbraak in bouwcon tainer Vrouwen plegen voor een ton uitkerings fraude CPN wil Schiedammers mobiliseren Vlaardingen verrijkt met 86 woningen E WraWEG WOENSDAG 25 MEI 1983 Schiedam Het aantal inwo ners van Schiedam blijft afne men. Ook in de maand april verlieten meer inwoners de gemeente, dan dat zich nieuwe meldden. Het totaal aantal is teruggelopen van 70.912 in maart tot 70.783 in april. Op 1 januari van dit jaar stonden nog 71.280 inwoners geregis treerd. Dat is voor de maand april een achteruitgang van 129 personen. Er werden de afgelopen maand dertig huwelijken ge sloten en twaalf echtscheidin gen uitgesproken. Er werden zevenenzestig baby's geboren en er overleden tweeenzeven tig personen. In totaal twee honderd zevenenvijftig perso nen verhuisden naar een an dere gemeente, terwijl er hon- derdrieendertig nieuwe inwo ners werden ingeschreven bij de secretarie. Schiedam Het vngelasiel Schiedam houdt zaterdag open huis. Tussen tien en twaalf en twee en vier uur is een ieder wel hom om de asiel ruimtes, de vogels en de diorama's in de educatieve ruimtes te bezichti gen. Tijdens de open dag zal een korte diaserie worden ver toond die een indruk geeft van de in Schiedam en omgeving levende broed vogels. Op het asiel verblijven mo menteel veel jonge vogels. Vooral eenden, merels en houtduiven die door de ouders zijn verlaten en nu op het asiel worden grootgebracht. Voorts zijn twee torenvalken op het asiel te vast Het vogelasiel ligt langs de Poldervaart m het volkstuin complex Vijfsluizen. Het een voudigst bereikt men het asiel door de brug over de Polder vaart te nemen bij de Spie- ringhoekflal (kuising Burge meester van Haarcnlaan/P.J. Troelstralaan) Schiedam Henk had hem niet meer dan een beetje bang willen maken. De disc-joekey in een Schiedamse dancing had op 19 februari het plaatje, dat de tiener aanvroeg, niet willen draaien. Dus zwaai de Henk met zijn mes voor zijn neus. enkel en alleen om de DJ angst aan te ja gen. „Ik hoorde pas nader hand. dat ik hem had ge raakt. Ik was ook dronken en zo en dan wordt ik al leen maar vervelender", zo verdedigde hij zich gisteren voor de Rotterdamse recht bank Officier van justitie mr. De Wit eiste evenwel vijftien maanden onvoor waardelijk tegen de net 19 geworden Schiedammer. De rechtzitting van gister middag mag als een voor proefje worden gezien van het grote proces, dat vol gende week woensdag le gen de Wibaut-groep wordt gevoerd. Henk was tot hij half februari door de politic werd gearresteerd lid van de bende, die de laatste jaren een aardige misdaad-reputatie in de wijk Nieuwland heeft op gebouwd. Een oneindige hoeveelheid diefstallen en inbraken heeft deze 'vrien denclub' op haar naam staan. Wibaut-groep In zijn requisitoir ging aan klager De Wit dan ook uit gebreid in op'de voorbeeld werking en de vergeldende elementen van de straf. „De Wibaut-groep heeft vanaf de strafrechtelijke kindertijd samen opgetre den. De meelopers moeten nu de duidelijke gevolgen zien. Het beangstigende is, dat zowel de aard van de agressie als het aantal in braken toeneemt. Personen als Henk hebben anderen nodig. Alleen is hij in feite niets." De Schiedamse jongen stond in eerste instantie te recht voor zijn poging tot doodslag. Betoogde de offi cier van justitie dal me disch ingrijpen het leven van de disc-jockey had ge red; de rechtbankpresident sprak over een messteek in de rechterzij kans van de borst van één centimeter. Duidelijkheid kwam daar niet over. Daarnaast had Henk op 8 februari bij houthandel Van de Wetering ingebro ken en twee geldkisten met totaal zo'n 3000 gulden ge stolen. Ook brandstichting werd hem ten laste gelegd. Hij had samen met een an der een brandende krant door de brievenbus van een kledingzaak geduwd, waardoor de deur in brand was gevlogen. Henk: „Toen was »k dronken. Achteraf vond ik het zelf ook niet zo geslaagd." Hoewel de rechtzaak van gisteren beperkt bleef tot deze drie feiten, memo reerde de rechter nog aan een waslijst van andere cri minele activiteiten. Vooral in de maand februari wa ren inbraken en diefstallen door Henk en zijn kornui ten 'schering en' inslag. Deze 'jeugdmisdaden' ko men volgende week zeker weer ter sprake bij het pro ces tegen ongeveer 20 Wi- baut-jongeren. Uitspraak 7 juni. Huiseigenaren grof gepakt Nieuwbouw in Schiedam-Noord. Ook daar worden eigenaren van woningen zwaar gepakt via de erfpacht, meent Eigen Huis. Waterweg Zeker in Schiedam en Vlaardingen, en in iets mindere mate in Maassluis, worden de eige naren van een eigen huis onevenredig zwaar door de gemeenten gepakt. Die gemeentebesturen maken daarbij grof misbruik van hun machtspositie. Dat stelt directeur H. van Herwijnen van de vereniging Eigen Huis De vereniging heeft in 26 gemeenten onder zoek gedaan naar de erf- pachtsvoorwaarden en is daarbij tot 'verbijsterende' conclusies gekomen. Uit het onderzoek blijkt dat veel gemeenten pure winst ha len uit grond, die via het erf- pachtsysteem wordt uitgege ven. Door automatische waar destijgingen van de grond, door het hanteren van de marktrente bij het vaststellen van de - erfpachtcanon, door het indexeren daarvan en door 'herwaardering' van de grond wordt meestal viermaal de in flatie "terugverdiend". Vergele ken met het kopen van eigen grond moet de gebruiker hier door twee tot ruim vijf maal zo veel voor de grond betalen, al dus de vereniging. Uit het onderzoek blijkt te vens. dat eigen huisbezitters die grond op erfpacht 'huren' een grote mate van rechtson zekerheid hebben, omdat de erfpaehtsvonrwaarden ten aüe tijde kunnen worden veran derd of omdat de erfpacht maar gedurende een bepaald aantal jaren loopt, m plaats van eeuwigdurend. Door het opdrijven van de erfpachtsca non wordt de subsidie, die bij voorbeeld op premie-A wonin gen wordt gegeven door het rijk, door dc gemeenten vaak dubbel en dwars teruggeno men. begint zo'n ondernemer hard te lachen als hij hoort dat een gemeentebestuur de grond in erfpacht wil uitgeven. Meestal pruttelt hij dan wat. krijgt ver volgens van de gemeente een dikke sigaar en kan gewoon de grond kopen. En dat is nou juist het ellendige kopers van een eigen huis hebben die machtspositie niet. Die zijn aan de willekeur van een ge meentebestuur overgeleverd." Maassluis Bezoekers en medewerkers van het open jongerencentrum Ozobleu hebben in een brief aan de ge meente Maassluis aangekondigd hun centrum niet te zullen sluiten. De gemeenteraad besloot eind vorig jaar, dat Ozobleu in juli 1983 de deuren definitief op slot zou moeten doen. Volgende week dinsdag wordt echter in het centrum een overlevingsplan voor Ozobleu gepresen teerd. uit betere tijden: in 1978 onderging Ozobleu een forse verbouwing, waarbij ook de I werd gemoderniseerd. Toen heette Ozobleu nog Jeugdhaven. Te weinig bezoekers en teveei geluidsoverlast waren de argu menten die het gemeentebe stuur van Maassluis aanvoerde om tot sluiting over te gaan. De briefschrijvers verwijzen die argumenten echter reso luut naar de prullebak. Het zou Ozobleu juist heel erg goed gaan. Het college wordt ver weten dat het Ozobleu bewust kapot heeft willen maken. Het vertrouwen in het bestuur hebben de bezoekers en mede werkers opgezegd. „Het is nu tijd geworden de eigen boon tjes te doppen." Dat ze dat kunnen betwijfelen de gebrui kers van het centrum niet. „We hebben allang bewezen het centrum zelf le kunnen Schiedam Aan de stads- trenzen van Schiedam prij- en sinds gisteren zes blauwe houten borden met de tekst BLA BLA VRIJE GEMEEN TE. De borden op de Laan van Bol 'Es. Vlaardlngerdijk, Rouerdamsdijk, Lorentzlaan, Horvatweg en de Pilipusweg zijn geplaatst door onbekende Schiedammers, die zijn vere nigd in de Samenwerkende ac t iegroepen Sch i eda m (SAS). Door middel van de borden protesteert de SAS tegen het plaatsen van borden 'kern- wapen-vrije gemeente', waartoe de gemeenteraad on langs besloot. De SAS vindt die borden niet krachtig ge noeg. „Zulke borden zijn even zinloos en inhoudsloos als borden met teksten als vrouwvriendelijke-, homo- vriendehjke of jeukvrije ge meente." aldus de SAS in een verklaring. „De tijd voor een concreet en zichtbaar signaal is reeds lang voorbij. We wachten op daden. Maar gezien de huidi ge samenstelling van de raad zal dat nog wel lang duren. We hopen dat dit soort blabla van de raad ons tn toekomst bespaard zal blijven." Vlaardingen Het gemeentelijke studiefonds heeft in het cur susjaar 1981/1982 een bedrag van ruim 12.000 gulden bijgedra gen aan studiekosten voor enkele Vlaardingers, die een oplei ding wilden volgen die niet door hel rijk gesubsïdeerd wordt. Het ging om zeventien studenten uit Vlaardingen, van wie de aanvragen door het provinciaal studiefonds, die de beoordeling voor, haar rekening neemt en die zelf ook een bijdrage levert, waren goedgekeurd. Van zeventien andere aanvragers oordeel de het provinciaal fonds, dat ze niet aan de voorwaarden volde den om voor een uilkering van het provinciale en het gemeente lijke studiefonds in aanmerking te komen. Het Vlaardingse en het provinciale studiefonds zijn bedoeld om bepaalde opleidingen te financieren, die niet door het rijk wor den vergoed. Als voorbeeld wordt door een woordvoerder op het Vlaardingse stadhuis een cursus op het instituut voor de auto handel in Driebergen genoemd. besturen, ons eigen beleid te kunnen voeren." „Tegen alle tegenwerking van jeugdconsulenten, wethouders of gemeenteraadsleden in draait het centrum beter dan ooit tevoren", schrijven de be zoekers en medewerkers die zelf het heft in handen hebben genomen. „Het bezoekersaan tal groeit, de sfeer is verbe terd, we isoleerden zelf al één muur en de rest volgt zo spoe dig mogelijk." De gebruikers van Ozobleu verwijten het college van bur gemeester en weihouders van Maassluis onbegrip voor hun situatie. „We hebben het cen trum nodig en maken er dage lijks gebruik van", schrijven ze. „Denkt B en W dan werke lijk dat wij te negeren zouden zijn. dat we niet bestaan9" In de brief wordt een gesprek met de gemeente geeist. In dreigende taal wordt du om schreven als, „de laatste po ging om een normale oplossing te vinden op basis van een werkelijke dialoog met echte argumenten." Wat de gebrui kers betreft is de geschiedenis van Ozobleu nog met afgeslo ten. De presentatie van het overlevingsplan vindt dins dagavond om acht uur plaats in Ozobleu. ..Al dan niet on dersteund door de plaatselijke overheid", aldus de briefschrij vers. Spijkenisse Bij een inbraak in een bouwcontainer in de wijk Vogelenzang in Spijke nisse is voor 4140 gulden aan gereedschap gestolen. Verdwe nen iijn twee boormachines, een handcirkelzaag, kabelhas pels, twee handzagen en twee klauwhamers. Vlaardingen Bij een onder zoek van de Vlaardingse re cherche zijn vijf vrouwen met een uitkering van de sociale dienst door de mand gevallen. Zij bleken naast die uitkering ook nog een betaalde werk kring te hebben, De vrouwen, waarvan de jong ste 20 en de oudste 53 is. ver zwegen hun inkomsten op de inkomsten verklaring, die bij de GSD moet worden ingele verd. Hiermee werd door de vijf vrouwen ten onrechte een ton aan inkomsten verkregen. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt wegens vals heid in geschrifte. Erg slecht Volgens directeur Van Herwij- nen van de vereniging is met name m Vlaardingen en Schiedam de situatie erg slecht. „Die beide gemeenten voldoen aan alle negatieve punten, die uit het onderzoek naar voien zijn gekomen. In Maassluis ts de situatie iets be ter, maar hel zit nog tn dezelf de buurt." Volgens de direc teur van dc vereniging is het ook lang niet voldoende om. zoals in Vlaardingen recent is gebeurd, de afkoopsommen voor de erfpacht te verlagen, als blijkt dat ze dusdanig hoog zijn dat premie woningen niet verkocht kunnen worden „In Vlaardingen zijn de grondprij zen hoger dan het landelijke gemiddelde dat zegt al wel wat Maar je moet van dat hele rare erfpaehtsysteem af Als een bedrijf zich ergens op een industrieterrein wil vestigen en het brengt werkgelegen heid voor 250 man mee, dan Eisen Eigen Huis heeft inmiddels aan de gemeenteraden van de 26 gemeenten waar het onder zoek zich op heeft gericht een brief geschreven waarin de uitslag van het onderzoek in grote lijnen wordt bekendge maakt In de brief eist de ver eniging dat de erfpacht altijd eeuwigdurend moet zijn, dat de gemeenten de canons niet tussentijds moeten kunnen wijzigen en dat er een billijke afkoopregeling moet komen die uitsluit dat er 'superwin sten' kunnen worden gemaakt. Of dergelijke brieven wat uit halen weet Van Herwijnen met „Maar we zijn op nog meer fronten bezig Ook de rijksoverheid wordt door ons benaderd. En als een bepaalde gemeente beslist met reageert, dan zullen we zeker plaatselij ke acties door onze ieden laten uitvoeren." ADVERTENTIE -4^«C At meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Schiedam Rij tienduizend Schiedamse gezinnen rolt deze week een folder in de bus van de plaatselijke CPN, om de be woners op te roepen tot een grote campagne tegen het re geringsbeleid. „Voor het be houd van de koopkracht van het minimumloon", is hei mot to van de communisten „De regenng-Lubbers moet gestopt worden", stelt de Schiedamse CPN m haar ge schriften. Door de campagne, die de communisten willen voeren samen met andere par tijen en de vakbeweging, moe ten zoveel mogelijk Schiedam mers ertoe bewogen worden op 11 juni deel te nemen aan de landelijke FNV-demonstra- tie. Vlaardingen Vlaardingen is in de maand april uitgebreid met tn totaal 86 huizen. De meeste woningen werden er in Holy-Noord op de Adenauer- laan bijgebouwd: 29. ïn deze buurt kwamen ook nog eens 24 huizen gereed op de Robert Schumannring; een zelfde aantal, dat in de Sta tionstraat werd verwezenlijkt. Verder werd de Zomerstraat zeven en de Oosthavenplaats in de vrije sector twee panden rijker. In Vlaardingen zijn momen teel nog 576 huizen in aan bouw. Dit cijfer is verdeeld in 279 woningwet-, 263 premie- en 34 ongesubsidieerde wonin gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1