IS EMmmmw 1 1 Ronald Liesting; zestig uur op een zeilplank mmi WIE MOOI WIK. GAAN, KAN HET INDE KRANT ZIEN STAAN. De onmogelijke som van de basisschool: 'Er zit zoveel L,t. 'Hei valt gewoon niet behappen 'Het kleuter- onderwijs wordt om zeep geholpen Snelheids controle voor motorboten Een week van 687 schepen Cr o os wijkcr wil wereld-duurrecord op Rottemeren verbeteren Roiterdams Nieuwsblad woensdag 25 ma 1983 RZ/KV/RY/RW Er zullen maar weinig onderwijzers zijn die bovenstaande som van een schoolmeesterlijke rode krul zullen voorzien als bewijs van goedkeuring. Toch is nou precies dat de som die het onderwijs de komende jaren krijgt voorgeschoteld: kleuter- en lagere school moeten worden samengevoegd tot één, en de ^resultante krijgt de weinig schone, maar solide naam basisschool. Een pittige som, temeer daar hij in 1985 keurig moet zijn ingeschreven in het rekenschriftje. Immers: op dat moment wordt de basisschool wettig... door Richard Stomp rvj aar ot die uiterlijke eenwor ding ook tot in alle ooderwijs- vezels zal worden doorleefd, blijft vooralsnog een vraag. Een vraag die het beste kan worden voorgelegd aan school hoofden zelf. Deel drie in onze serie gesprekken met school hoofden. „Het is alsof je" de huishoud school en de technische school samenvoegt." Jan de Vos is een schoolhoofd die tot in het diepst van zijn ziel betrokken is bij het onderwijs. Hij staat er mee op en gaat ermee naar bed. Als De Vos over 'zijn' kinderen begint te vertellen, houdt hij niet meer op. Toch heeft deze onderwijsman-in- hart-en-nieren weinig ver trouwen in een samengaan van kleuter- en lagere school. Hij zegt: „Het zijn twee ver schillende werelden: de kleu terschool creatief, de lagere school prestatief. Dat voeg je niet zomaar samen." De woorden van De Vos wor den bevestigd, ja zelfs ver sterkt door Leo van der Waal (Bloemhofschool): „Wat nu dreigt te gebeuren is het bij plakken van de kleuterschool aan de lagere schooi. Als dat zo doorgaat, zullen de goede elementen var» het kleuteron derwijs om zeep worden ge holpen. Onderwijzers zijn he lemaal niet op leerlingen van 4 tot 6 jaar ingesteld. Als zij nu in de kleuterschool gaan kij ken, valt hun mond open van verbazing over wat die meiden daar aan het doen zijn. Wer ken met kleuters leer je niet uit een boekje." Het 'grappige' is dat de onder wijzers niet ééns uit een boek je hoeven te leren om met kleuters te gaan werken. De onderwijzers van de lagere school mogen meteen gaan les geven aan kleuters, en het zijn de kleuterleidsters, die een aanvullende opleiding moeten gaan volgen voor de nieuwe basisschool, 's Ministers wegen zijn duister en ondoorgronde lijk. Minachting Er spreekt een zekere minach ting tegenover de kleuterleid sters uit een dergelijke onge lijkheid. Een minachting, die veel meer voorbeelden kent: immers, om te worden toegela ten tot de kleuterkweek heeft men 'slechts' mavo nodig te gen havo voor de onderwij zersopleiding- En een onder wijzer krijgt ook meer betaald dan een kleuterleidster. Der gelijke misstanden stroken wèl met het idee dat de kleuter school kinderen slechts bezig houdt, terwijl op de lagere school wordt geleerd. Ben Wehnes (Sint Theresia- school): „Eigenlijk zouden mensen van de lagere school een cursus kleuteronderwijs moeten volgen. Ik weet zelf te weinig af van de kleuterach tergrond. Praktisch niets en dat is natuurlijk een belache lijke zaak. Het brengt de iden titeit van het kleuteronderwijs in gevaar. Misschien kun je dat voorkomen door in de nieuwe basisschool een direc teur aan te stellen met een ad junct, zodat je de belangen van beide onderwijssoorten veilig stelt." Frans Meijer, hoofd van de Leeflangschool voor moeilijk lerende kinderen, is het meest uitgesproken in zijn waarde ring voor de kleuterleidsters: „Ik wil een lans breken voor het kleuteronderwijs, Men werkt daar heel gedifferen tieerd en doet dat met een ge mak en met een elan, waar het normale lagere onderwijs een voorbeeld aan kan nemen. Bo vendien slagen ze er dan nog in om alles bij te houden, een schriftelijke verslaglegging te maken per kind. Dat alles is des te opmerkelijker, omdat je in het kleuteronderwijs te ma ken hebt met de meest onge- zeefde leerling in het Neder landse onderwijs." In de visie van Meijer doet de kleuter leidster juist het moeilijkste werk. Angst Vele kleuterleidsters zijn be hept met de angst te worden opgeslokt door .de lagere de kleuterschool binnen komt, is een gegronde angst. De op zet was het kleuteronderwijs te laten infiltreren in het lager onderwijs, maar het gaat net andersom uitpakken: d'r ko men steeds meer leesvoor- waarden testjes en andere za- school. Zij staan numeriek al zwak, doordat er bijna altijd meer onderwijzers zijn dan kleuterleidsters en hebben psychologisch problemen van wege de eerder geschetste ach terstelling. Daardoor vrezen ze dat de lagere school als over winnaar uit de botsing der scholen naar voren 2al komen. Het kleuteronderwijs zal haar manier van lesgeven moeten opgeven, zo is de vrees. Jur Kats (Van Oldetibarne- veltschool): „De angst van het kleuteronderwijs, dat het leren ken die voorbereiden op het leren." Ook positief Toch zijn er niet alleen sombe re geluiden te registreren. Vier van de tien ondervraagde schoolhoofden meldden dat een samenvoeging in hun situ atie wèl slaagt: de twee experi mentele basisscholen Krui- meltjeskruidenhoek en Alberc Piesman, de nieuwe school Be verwaard en de Montessori school de Dukdalf. Anita van der Voordt (Krui- meltjeskruidenhoek) over de positieve ervaring op haar Je naplanschool: „Wij hebben in de praktijk een stukje kleuter school doorgetrokken naar de lagere school. Ook daar zijn nu speelhoeken in de klas, ook daar vind je nu materiaal uit de kleuterschool. Kinderen die van de kleuterschool naar de lagere school komen herken nen veel dingen, het is niet al lemaal zo vreemd meer." Maar op alle vier die scholen wijst men op de eigen uitzon deringspositie. De experimen- teerscholen hadden geld en tijd om de integratie te doen slagen en Beverwaard begon meteen al met een nauwe sa menwerking. Daar hoefde niets te worden veranderd. De Dukdalf geeft Montessori-on- derwijs en dat gaat van nature al uit van één lijn in het on derwijs. Papierwinkel De samenvoeging van kleuter en lager onderwijs wordt een papierwinkel. Alle scholen moeten op tijd een school werkplan hebben ontwikkeld, waarin de visie op het onder wijs is neergelegd en het on derwijs per vak moet worden beschreven. Marjolein Mörling (Bever waard): „1985 Is het jaar waar in dat geregeld moet zijn. Ik laat me niet opjagen. Met de schoolwerkplanontwikkeling zijn we heel intensief bezig, naast de dagelijkse schoolprak tijk. Hoever we zullen zijn in 1985 weet ik niet, maar dat vind ik ook niet het belang rijkste." Aad Vermaat (De Dukdalf): „Het grote probleem bij de in tegratie is de samenstelling van schoolwerkplan en jaar werkplan. Enorme klussen zijn dat, maar d'r is niet zo gek veel tijd voor... Er zijn veel mensen die over die plannen hun zegje moeten doen. Vroe ger waren we een klein schooltje met vijf klasjes en zes mensen. Nu heeft men alles bij elkaarte maken met twintig man!" Jan de Vos (Zonnekant): „In houdelijk lukt het niet. Het be langrijkste punt op dit mo ment is overleven. Wij hebben al zorgen genoeg om regelmaat in het lesgeven te krijgen; er komen immers zoveel dingen bij." Jur Kats (Van Oldenbarne- Werken met kleuters leer je niet uit een boekje veld): „Wij vergaderen tegen woordig om de twee weken, behalve als wij moe zijn: dan slaan we het gewoon over. We zien wel waar we uitkomen: er komt heus wel een school werkplan en desnoods nemen we er eentje dat in de handel wordt gebracht! Er zit zoveel humbug bij. Een schoolwerk plan is toch niet het belang rijkste. Het gaat er toch om wat je in de praktijk doet." Leo van der Waal (Bloemhof - school): „Een schoolwerkplan maak ik alleen maar als ik ge motiveerd ben. Als het moet van mijn baas wacht ik wel tot Malmberg er een uitgeeft." Anita Van der Voordt: „Inte gratie heb je niet van het ene jaar op het andere, 1985 Is een fictieve datum." Uerrit Visser (Alben Plesman- school) komt met de opmerke lijkste conclusie: „In Zweden heeft de vernieuwing van het basisonderwijs 25 tot 30 jaar geduurd. Hier wil men het in zoveel minder tijd proberen... Het valt gewoon niet te behap pen." Rotterdam Het Hoogheem raadschap Schieland, het Re creatieschap Rottemeren, de Dienst voor Sport en Recreatie en de gemeentepolitie gaan ook deze zomer weer scherpe snelheidcontroles houden voor motorboten op de Rotte, Noor derkanaal en Boezem. De instanties hopen hiermee de toenemende oeverbeschadi gingen en de overlast aan re creanten en woonbootbewo ners te kunnen terugdringen. De actie sluit aan bij de lande lijke actie 'Alstublieft, niet in 't riet'. De toegestane vaarsnelheid op de Rotte, Noorderkanaal en Boezem is 7,2 km/u, op de plassen 6 km/u. Om de water- recreant een idee van deze snelheid te geven zijn op de Rotte ter hoogte van de Prin- semolen twee rood-witte1 palen op een afstand van 120 meter van elkaar geplaatst. Van paal naar paal in één minuut levert een snelheid van precies 7;2 kilometer per uur op. Ook aan het begin van de Rotte, ter hoogte van de Boezem, zijn dergelijke palen geplaatst. Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 687 schepen metende 5.261.288 brt. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van, Pernis, Botlek en Europoort) 585 schepen, Schiedam 5, Vlaardingen 34, Dordrecht 28, Hoek van Holland 22, Zwijn- drecht 3 en overige havens 10. In hetzelfde tijdvak van 1982 kwamen binnen 624 schepen metende 4.898.962 brt. waar van 527 schepen bestemd wa ren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnengekomen 13.043 schepen metende 104.581,604 brt. tegen 13.874 schepen metende 111.351.775 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK: Beroepen te Hoogvliet. O. Weijenfeld te Makkum. te Hillegersberg, G.H. Abma te Eder- vecn. te Zoetermeer. J. den Hoed te Sliedrecht. te Stellendam, C.J. v.d. Plas te Delft. Bedankt voor Krim pen a.d. IJssei, D.H, Bosma te Rotter* dam-IJsselmonde. voor Randwijk, J.R. Volk te Bleskensgraaf. Aange nomen naar Klaaswaal, (toez) D. Heuvelman te Hoogblokland, die be dankte voor Boskoop, naar Nieuw- land en Oosterwijk, H.J. v.d. Veen vicaris te Kinderdijk. GEREFORMEERDE KERKEN: Be roepen. te Werkendam, N.J. Dekker te Olst, die dit beroep heeft aangeno men. te Zwijndrecht- Groote Lindt. drs. J.C. Eikelboom te Haamstede. - CHR. GEREFORMEERDE KER KEN: Beroepen te Rotterdam-Zuid, A. v.d. Veer te Zwolle, te Vlaardin gen. M. VJietstra te Bunschoten. GER. GEMEENTEN: Bedankt voor Vlaardingen en Temeuzen, B. Rea ders te Hardinxveld-Giesendam. voor Rotterdam-Zuidwijk-Pendrecht en Lombardijen en voor Alblasser- dam. M. Burggraaf, kand. te Rotter dam-Centrum. BAPTISTENGEMEENTE: Beroep baar N.A. v.d. Leer te Hoek van Hol land. Zevenhuizen' Het pakket wordt toch nog redelijk op tijd afgeleverd. „Dat moet mijn zeil zijn", zegt Ronald Liesting opge lucht, „Speciaal uit Hong Kong overgevlo gen." Niets laat de rasechte Crooswijker aan het toeval over. De 26-jarige Rotter dammer is er immers alles aan gelegen om het wereld-duurrecord windsurfen, dat met 277,1 kilometer in 33 uur en 55 minuten nu nog op naam staat van de 'surfende Fries' Gerrïe Jipping, eens fiks te verbeteren. Vanaf morgenochtend acht uur moet het gebeuren. Liesting, eigenaar van een surfshop aan de Noordsingel in Rotter- door Frank Hitzert 4 Ronald Liesting,*.straks zestig uur op de plank... 'ik vaar dat record gewoon aan flarden'.. dam, stapt die tijd op zijn speciale zeil plank en wil daar pas zaterdagavond klokslag acht uur, na zestig uur, van af komen. „En voel ik me dan nog steeds lekker", kijkt hij al weer even verder vooruit, „dan blijf ik nog een tijdje door gaan. Die zestig uur moet lukken, daar ben ik heilig van overtuigd. De conditie is prima." Koortsachtig loopt Ronald Liesting door het etablissement De Roerdomp in Zeven- huizep, gelegen aan de rand van de Rotte meren, het recreatiegebied van talloze Rotterdammers en aan het eind van de week ook het decor van Liestïngs gewaag de onderneming. Het strakke rubberen pak heeft hij reeds aan, want na al die ja ren is Ronald nog steeds niet van de plank weg te slaan. Ritssluitingen Tijd om het nieuwe zeil uit te proberen, heeft hij echter nog niet gehad. Het is voor het eerst, dat een dergelijk zeil, waarvan de oppervlakte door middel van ritssluitingen aan de weersomstandigehe- den kan worden aangepast, in Nederland wordt gebruikt. Het in China ontworpen nylon kon tot dusverre slechts worden ge test door Baron Amaud de Rosnay, een rijke Fransman, die in januari van de Ba- hama's naar Puerto Rico overstak. Ronald Liesting blijft dichter bij huis. „Met mijn ouders", zegt hij, „ging ik vroe ger varen op de Rottemeren. Op een mo torboot. Daar werd ik eerst helemaal gek van zeilen en toen zo'n negen jaar geleden het windsurfen op gang kwam, raakte ik daaraan echt helemaal verslaafd. Ach, in iedereen zit een surfer. Als je maar dage lijks oefent. En ik geloof, dat ik nu zo langzamerhand wel een klein mensenle ventje op de plank hec v^staan Wedstrij den heb ik ook vaak gevaren. Ben nog een keer derde geworden bij de Neder landse kampioenschappen. Maar later ben ik op het wedstrijdvaren afgeknapt; die mentaliteit en het gezeur met de bond, dat kwam me zo'n beetje de strot uit. Mis schien, dat ik het van de zomer weer eens ga proberen." Derlig uur Liesting heeft al eens dertig uur op de zeilplank gestaan. In 1979 was dat. Samen met vriend Rinus Heikoop, ook een Rot terdammer, voer hij op de tandem, een dubbele plank. Maar omdat de organisatie daarachter toen niet helemaal tot in de puntjes was verzorgd, kon het record niet oficieel worden erkend. En dat staat nu wel te gebeuren.' Graag zou hij zijn naam in het Guinness Book of Records vermeld zien. Liesting: „Die 277 kilometer van Jip ping moet te overbruggen zijn'. Zeker in zestig uur. Er wordt op de Rottemeren een baan uitgezet van één mijl. Staat er een flinke westenwind dat zou hier in Ze venhuizen natuurlijk het mooiste zijn dan vaar ik in een uur toch al gauw zes mijl. En kan ik dat volhouden, vaar ik dat record gewoon helemaal aan flarden..." cs *n 2? er -s F v' e/ocs m ÉV O Z..S Cs ff

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4