ROTTERDAM 17 GRAAG£EDAAN. «ÏÏÏfwwïi,, Rijnmond werkt door aan splitsing van provincie iSss&s* Onderzoek nodig naar jaar rekening Slavenburg9 Afval Tanker cleaning met gesloten beurzen7 de oven in Smit- Kroes: Minder geld voor water zuivering ;4ïflssll Tachtig woningen ontruimd na gaslek Zesde arrestatie Verschuiving van taken en personeel «I 'Buitenlanders moeten heft in handen nemen' i 'De laagst betaalden lijden het meest onder bezuinigingen' 15®, Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 25 me: 1983 SOBI in brief aan Kamervoorzitter: Rotterdam De jaarrekening over 1981 van Slavenburg's Bank moet alsnog strafrechte lijk worden onderzocht. Dit schrijft drs.Pieter Lakeman, directeur van de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie {SOBI), in een brief aan Twee de-Kamervoorzitter D. Dol man. Lakeman richt zich naar zijn zeggen tot Dolman, omdat mi nister mr.F.Korthals Altes (justitie) vorige week tijdens het interpellatiedebat over zijn rol in het Slavenburg-onder zoek de Kamer heeft 'misleid'. „De minister heeft een civiel .proces van SOBI tegen Sla- yenburg misbruikt voor af slanking van het strafrechte lijk onderzoek", meent Lake man. „Korthals Altes heeft piet alleen de Kamer, maar ook het openbaar ministerie misleid," Korthals Altes deelde donder dag aan de Kamer mee, dat een strafrechtelijk onderzoek naar de jaarrekening over 1981 niet nodig is, omdat hier over al een civiele procedure loopt bij de ondernemingska mer van het Amsterdamse,ge rechtshof. De minister zei, dat dit eerder ook zo was meege- door Robert van de Roer deeld aan de bij het onderzoek betrokken officieren van justi tie en dat zij daarna hadden afgezien van een strafrechte lijk onderzoek. Lakeman spande de bewuste procedure in juli vorig jaar aan tegen Slavenburg. Kort voor zijn benoeming tot minister trad Korthals Altes, die meer dan tien jaar 'huisadvocaat' was van Slavenburg, nog als raadsman op in deze zaak. „Het is apekool, wat de minis ter zegt", aldus Lakeman. Vol gens hem valt een procedure over een jaarrekening volledig in het niet bij een strafrechte lijk onderzoek. Frauduleus De SOBI-directeur heeft altijd gezegd, dat Slavenburg de jaarrekening over 1981 met opzet verkeerd heeft opge maakt. De jaarcijfers tonen volgens hem ten onrechte een winst van een miljoen gulden, terwijl de bank in werkelijk heid een verlies van 124 mil joen zou hebben geleden. Sla venburg heeft een verliespost van 125 miljoen buiten de winst- en verliesrekening om van de reserves geboekt, aldus Lakeman. Het geld is rechtstreeks over geboekt naar de 'stroppenpot' van de bank, meent hij. Dit is een voorziening, die in geval van zware verliezen en slechte economische tijden wordt aan gesproken. Slavenburg heeft de beschuldigingen steevast ontkend en spreekt van een 'boekhoudkundige zaak', waar niets achter moet worden ge- zacht. Volgens Lakeman heeft echter niet alleen de raad van be stuur van Slavenburg, maar ook het accountantskantoor Moret Limperg onjuist ge handeld bij het opmaken van de jaarrekening over 1981. „Frauduleus handelen in het jaarverslag wil ik niet uitslui ten", zei Lakeman in decem ber al. Toen had de ondernemingska mer net in een zogeheten 'tus- senarrest' bepaald, dat men functionarissen van het ac countantskantoor en de Ne- derlandsche Bank wilde horen over de jaarcijfers. Dat is in middels gebeurd. De uitspraak in deze zaak kan nu eind van dit jaar worden verwacht. Volgens Lakeman zou een strafrechtelijk onderzoek zich vooral moeten richten op eventuele balansvervalsingen en op de omstandigheden waaronder met medewerking van mensen van Moret Lim- Perg en de Nederlandsche Bank voor veel geld 'een pak ket waardeloze aandelen' Sla- venburg's Bank is verkocht aan de Franse staatsbank Cré dit Lyonnais. Deze bank, die 78 procent heeft van de Sla venburg-aandelen, heeft sinds maart '81 de leiding over Sla venburg. x. Lakeman heeft een afschrift van zijn brief gestuurd naar de procureur-generaal in Den Haag en de hoofdofficier van justitie in Rotterdam, die ook intensief betrokken zijn bij het onderzoek tegen topmensen yan Slavenburg. 'Brielselaan' verbrandde illegaal chemisch afval Rotterdam In de gemeentelijke vuilver brandingsovens (VVI) aan de Brielselaan is ja renlang chemisch afval verwerkt, dat afkom stig was van de Tankercleaning Schiedam. De VVI heeft voor het verwerken van dergelijk chemisch afval geen vergunning. Dit blijkt uit een vertrouwelijk ambtelijk rapport van de milieudienst van het openbaar lichaam Rijn mond. De VVI verwerkte voor het Schiedamse tankerreinigings- bedrijf zogenoemde sludges. Dat is chemisch afval, dat overblijft na het reinigen van scheeptanks en dat hoofdzake lijk bestaat uit olie, water, zand en restanten van aller hande chemicaliën. Om welke hoeveelheden het gaat, is onduidelijk. Een regis tratie beeft de VVI nimmer bijgehouden. In de wettelijke meldingsformulieren wordt gesproken van 4500 tot 9500 ton per jaar. De opgave van de vervoerder, de firma Van Nieuwpoort, spreekt van vijf duizend ton per jaar, maar de VVI schat dat jaarlijks maxi maal 1260 ton werd verwerkt. Voor de verwerking van het chemisch afval werd niet be taald. Het was een transactie met gesloten beurzen, waarbij het vervoersbedrijf Van Nieuwpoort vliegas van de VVI (een afvalstof van de vuilverbranding) kosteloos af voerde naar stortplaatsen in de Biesbosch. Sliedrecht en aan de Noordzeeweg. De verwerking van de sludges werd begin vorig jaar gestopt. Volgens een medewerker van het Schiedamse tankerclea- ningbedrijf gebeurde dat op last van het toenmalige minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne, nadat de VVI afval van het omstreden in dustriële schoonmaakbedrijf Booy Clean had verwerkt. Het zou om eenmalige aanvoer van Booy Clean gaan. De vaste vervoerder van Booy Clean ontkent echter dat hij afval over het huisvuil van de VVI heeft uitgespreid. Volgens hem gingen de restprodukten vanuit de tïeulhaven altijd door naar de AVR, het geëi gende bedrijf voor dergelijk afval in de regio. De VVI heeft een andere le zing voor de beëindiging van de verwerking. De directie zegt dat het contract met de Tankercleaning Schiedam om economische redenen werd ontbonden. Met het opzeggen van het contract kreeg de VVI meer ruimte voor het verbran den van huisvuil. Voor die tijd moest de vuilverwerking huis vuil afvoeren naar de AVR op de Botlek. Dat kostte het be drijf jaarlijks rond de ander halve ton. Deze 'economische argumenta tie' heeft bij de milieudienst van Rijnmond bevreemding gewekt. In het rapport wordt dan ook gesignaleerd, dat het ontbreken van vergunningen voor de VVI geen aanleiding was om de verwerking van de sludges te beëindigen. Eerste paal Kralinsse- Minister Smit (tweede van links) heeft zojuist de eerste paa; voor de zuiveringsinstallatie in Kralingseveer geslagen Rotterdam Politie en jus titie hebben gisteren weer een ex-directeur van het Haagse bijkantoor van Sla venburg aangehouden. Htet is de zesde arrestatie sinds de huiszoekingen bij de bank in februari. De aange houden 61-jarige ex-directeur uit Voorburg wordt ver dacht van valsheid in ge- schrifte. De bankier is sinds 1981 hoofd van het directoraat Binnenland-Zuid op het hoofdkantoor van Slaven burg in Rotterdam. Hij is vanaf 1953 werkzaam bij de bank. Met zijn arrestatie is nu de complete, driekoppige Haagse filiaaldïrectie van Slavenburg aangehouden, zoals die in de jaren tot en met 1979 werkzaam was. Personeel van het GEB zag kans binnen een uur het lek te dichten Capelle aan den IJssel Het rijk trekt minder geld uit voor de waterzuivering. Daardoor zal de bouw van nieuwe zuiveringsin stallaties met enkele jaren worden vertraagd. De schatkist heeft nu onvoldoende middelen om alle plannen binnen de daarvoor gewensts termijn te honoreren. Dat zei minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gisteren bij het slaan van de eerste paal voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie Kralingseveer in Capelle aan den IJssel. Rotterdam Een gaslek in een hoofdleiding was er de oorzaak van, dat alle tachtig woningen aan de Crooswijkse- bocht gisteren rond het mid daguur ontruimd moesten worden. Na een uur had per soneel van het GEB het gat gedicht en konden de bewo ners hun huizen weer in. Het lek ontstond tijdens werk aan het wegdek van de Croos- wijkseboeht. Door de druk van acht atmosfeer in de leiding, ontstond een metershoge 'gas- fontein'. Op het moment dat de brandweer ter plaatse kwam, hing er een sterke gas- lucht in de omgeving. Hierop werd besloten de woningen aan de Crooswijksebocht te ontruimen. Er sijn mensen die onze krant nog niet j[ lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I PostCOd en goed beloond! Want voor die kleine» L moeite krijgt u een telefoonklapper. O0l5Piaafs;. I Naam Adres: M P°stcod( I W< AlJty - Moeite °°öpfaafs; refefoon; Rotterdam Rijnmond gaat door met voorbereidingen voor de splitsing van Zuid- Holland in twee provincies. Rijnmond houdt daarbij vast aan 1 januari 1987 als eind datum. Om met de voorbe-^ reidingen door te gaan wil' het dagelijks bestuur van Rijnmond IVz formatieplaat sen vrijmaken. Het Openbaar Lichaam heeft een beleidsprogramma voor de komende jaren opgesteld, gericht op de toekomstige provinciale status van Rijn mond. Speciale aandacht in het beleid krijgen werkgele genheid en culturele minder heden. Om alle concrete wensen te vervullen, ontbreekt echter het geld. Rijnmond wil daar om vacatures in bestaande afdelingen afwegen tegen de nieuwe taken, die men zich stelt. Ook denkt het dagelijks bestuur aan overplaatsingen, eventueel met her-, om- of bijscholing om nieuwe taken te kunnen aanpakken. Nieu we arbeidsplaatsen zullen worden opgevuld op basis van een 32-urige werkweek. Over de grond waarop die nieuwe zuiveringsinstallatie wordt gebouwd is een felle strijd ontstaan tussen de ge meente Capelle aan den IJssel en het Hoogheemraadschap Schieland, Inzet van het con flict is de verkoopprijs van de grond: Capelle vraagt 100 gul den per vierkante meter; Schieland wil er maar 65 beta len. Het totale prijsverschil komt op elf miljoen gulden. Schieland is nu een onteige- ningspröcedure begonnen om het terrein toch in handen te krijgen. De installatie Kralingseveer moet over twee jaar klaar zijn. Het zal dan het afvalwater rei nigen van 300.000 mensen uit Rotterdam (rechter Maas oever), Bergschenhoek en een deel van Capelle. De totale kosten van het project bedra gen 184 miljoen gulden, waar van de helft wordt opgebracht door het rijk. Smit-Kroes be nadrukte het grote belang van de installatie voor de verbete ring van de waterkwaliteit in de Rotterdamse regio. De sa neringsplannen voor het ge bied beginnen nu gestalte te krijgen, vooral omdat vorige maand de Groote Lucht in Vlaardingen in gebruik is ge steld. De minister stelde voor de toe komst een beleid in het voor uitzicht dat meer aandacht be steedt aan de bodem van de oppervlaktewateren. „Tussen water en bodemslib bestaal een sterke wederzijdse be in vloed: ng die het nodig maakt beide aspecten in het streven naar een beter watermilieu te betrekken", aldus Smit-Kroes. Een ander probleem zou dan tegelijkertijd voor een groot deel kunnen worden opgelost. Dat van het verontreinigd bo demslib. De berging daarvan stuit nu nog op grote bezwaren van de meeste lokale overhe den. Dijkgraaf mr.L.van Heugten van het Hoogheemraadschap Schieland, vroeg de minister om het belastingstelsel te de centraliseren, waardoor ge meenten en waterschappen een eigen belastingbeleid kun nen gaan voeren. Van Heugten zei te geloven dat burgers dan meer begrip voor het werk van de lagere overheden krijgen. Zijn plei dooi voor het op de helling zetten van het hele vaderland se belastingstelsel werd voorts ingegeven door de praktische situatie waarmee Schieland de laatste jaren kampt. Slechts met pijn en moeite kunnen de jaarlijkse heffingen van circa 250 gulden per gezin voor zo'n 90% worden binnengehaald. Dat lukt echter alleen omdat zeer soepele betalingsregelin gen worden toegepast. Nederlanders grote afwezige op manifestatie: Rotterdam 'Buitenlanders en hun problemen rond werk- loosheid', is klaarblijkelijk geen probleem waar de Neder landers van wakker liggen. Gisteravond waren de Neder landers in ieder geval op twee handen te tellen. Ook de bui tenlanders waren schaars aan wezig, maar de afwezigheid van de politieke partijen en de vakbonden, die de buitenlan der vaak als verkiezingspaard- je inzetten, was pijnlijk. Over werk en werkloosheid van de buitenlandse arbeiders ging de door het Platform Bui tenlanders Rijnmond gister avond georganiseerde twee daagse manifestatie. „Geeft niets", begon voorzitter Rico van de landelijke samenwer kende organisaties voor bui tenlandse arbeiders, „deze weg blijkt een moeilijke, maar het is de enige goede. Het is een duidelijke graadmeter om te kijken hoe het ervoor staat mei de bewustwording van de buitenlander en de Nederlan der." Rico betoogde dat de maatre gelen van de overheid om de achterstandssituatie van de buitenlander tegen te gaan, ri dicuul zijn bij wat er werkelijk aan de nand is. „Ai die over- heidsnota's worden met veel kabaal gebracht, maar hebben weinig inhoud. We kunnen geen effectieve maatregelen van de overheid verwachten, we moeten als buitenlanders emanciperen, ons bewust wor den van de nadelige situatie waarin wij zitten en ons orga niseren. Die bewustwording heeft de buitenlander de afge lopen jaren ook nagelaten en heeft zich zodoende afhanke lijk gemaakt van de Neder landse overheid." De eigen organisatie zag Rico als het enige middel om dat grondwettelijk vastgelegde ge lijke recht inderdaad te krij gen. Hij riep de buitenlanders op zich bewuster te maken van hun situatie en zich te or ganiseren. „Daar moet het col lectieve emancipatieproces vandaan komen. De beste ma nier om niet te worden gedis crimineerd, is sterk te staan. We zijn in Nederland, hebben onze cultuur maar die cultuur verandert, dat is een levend iets. De problemen lossen we niet op door televisie kijken, maar we moeten zelf het heft in handen nemen." Ambtenaren zetten acties door Vervolg van voorpagina Rotterdam De bestuursle den van AbvaKabo menen da bezuingingsmaatregeien verre gaande gevolgen hebben vooi de laagstbetaalde ambtenaren en voor de bevolkingsgroep die regelmatig gebruik moet maken van het openbaar ver voer. Zij hebben gisteren een naar hun mening vruchteloos gesprek gehad met wethouders Linthorst en Jansen. Allereerst geldt dat voor het 'alternatieve avond net', een bezuinigingsplan, dat er voor moet zorgen dat de frequentie van het openbaar vervoer in de avonduren wordt terugge bracht. Volgens de Abva-leden van de RET betekent dit een verlies van vijftig arbeids plaatsen. „Bovendien heeft het verregaande gevolgen voor de oassaEiers". zessen zii. Bovendien is "het RET-perso- neel van mening dat, ook al door de aangekondigde tariefs verhogingen in het openbaar vervoer, de passagiers wegblij ven en naar alternatieven gaan zoeken. „Het Rotterdamse college heeft alleen gezegd eventueel bereid te zijn later de functies van individuele ambtenaren op te waarderen en op de be groting op le voeren. Alleen, om welke functies het gaat en hoeveel geld daar voor uitge trokken is, konden ze niet zeg gen. Voor ons is dat niet alleen te vaag, het betekent ook dat men de gemaakte afspraken niet wenst na te komen", aldus Abva-bestuurder Siep Doren bos gisteren. Dorenbos verklaarde dat het gemeentebestuur zich niet aan de afspraken houdt, die ge maakt zijn bij de eerste bezui nigingsronde. Dorenbos ver wacht dat de Rotterdamse ge meenteraad de plannen van het college in de raadsverga dering van morgen zal overne men. De bondsbestuurder sluit verdere, langdurige acties, dan ook niet uit. Steun „In tegenstelling tot Amster dam, Den Haag en Utrecht is Rotterdam als enige met der gelijke dwaze bezuinigings voorstellen gekomen", aldus een woordvoerder van de bond. ..Vandaar deze acties. Ik heb het idee dat Rotterdam to taal niet beseft wat men met deze maatregelen veroorzaakt. Want mocht het allemaal doorgaan, dan betekent het een ondersteuning van het be leid van het huidige kabinet, iets wat we van een links col lege ais Rotterdam pretendeert te hebben, niet mogen ver wachten." De belangrijkste protesten zijn echter gericht tegen het bezui nigingsbeleid voor het RET- personeel. De dreigende in krimping en het inleveren van prijscompensatie en zelfs twee procent van het salaris is vol gens hen onaanvaardbaar. Café voor straf dicht Rotterdam Op last van bur gemeester Peper is het café De Roef aan de Claes de Vriese- laan voor een maand gesloten. Deze maatregel is genomen nadat zich twee weken gele den ernstige vechtpartijen hadden voorgedaan. Tijdens het afgelopen pinksterweek- einde is dat opnieuw gebeurd. Daarnaast waren er klachten van omwonenden, dat bezoe kers van het café overlast zou den veroorzaken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5