1 w Minister houdt vast aan grote slufterproject Informatiesysteem kan Rotterdamse haven versterken Invoering nieuw stuwadoorstarief Opvattingen aanhang niet in CDA- program AbvaKabo zet bussen in Ambtenaren moeten verlof nemen voor demonstratie SVZ lanceert wereldomvattend plan :g*< Geen proef met kleine lokatie Topruiters gestrand in Hoekse manege Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 27 met 1983 Rotterdam De me ning van grote delen van de gelovige CDA- aanhang is niet terug te vinden in het ver kiezingsprogram. Het voortbestaan van het CDA kan daardoor op langere termijn in ge vaar komen. Dit stellen de politicologen Van Mierlo en Pijnenburg van de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit. Ztj hebben een on derzoek gedaan naar de opvat tingen van CD A-aanhangers en de manier waarop deze in het verkiezingsprogramma zijn verwerkt. Volgens de onderzoekers be staan er aanzienlijke verschil len van mening onder de ver schillende gelovige stromin gen, die samen het CDA vor men. Dit geldt voor zaken als defensie, ontwikkelingshulp, zedelijkheid, abortus, verdo vende middelen en openbare voorzieningen. De verschillen hangen nauw samen met het geloof. De Nederlands-her vormde kiezers denken meer vooruitstrevend, terwijl de ge reformeerde en rooms-katho- lieke achterban meer conser vatieve standpunten huldigen. De onderzoekers concluderen, dat het met de tanende in vloed van kerken en zuilen in Nederland wel meevalt. De drie religieuze stromingen in het CDA hebben wel degelijk eigen normen, waarden en ideeén, die de indruk vestigen dal in de politiek nog geen sprake is van oecumene. De religieuze verscheidenheid is overigens ook een kenmerk van de aanhang van VVD en PvdA. C Rotterdam De staking van het Rotter damse openbaar vervoer heeft de organise rende bond AbvaKabo er toe gedwongen bussen van particulieren te huren. Zonder die vorm van alternatief openbaar vervoer zou het voor werknemers van bijvoorbeeld het Delta Ziekenhuis en de GEB-centrale op de Maasvlakte onmogelijk zijn geweest deel te nemen aan de demonstratie op de Cool singel. Rotterdam Ambtenaren, die giste ren aan de werkonderbreking en de demonstratie op de Coolsingel heb ben deelgenomen, zullen een snip perdag moeten opnemen. Alle diens thoofden werden via een schriftelij ke mededeling eraan herinnerd dat burgemeester en wethouders geen uren cadeau geven aan werkonder- brekers. Wel kunnen vakbondska derleden, die betrokken waren bij de demonstratie, extra verlof krijgen. Vanuit het stadhuis hebben verschil lende ambtenaren aan de demon stratie deelgenomen. Wel eiste het bureau personeelszaken dat alle af delingen zodanig bezet bleven, dat een minimale dienstverlening ge handhaafd bleef. Voor zover bekend is nergens een hele afdeling leegge lopen. Rotterdam gaat 120 miljoen nu invullen Vervolg van voorpagina Rotterdam In 23 voorstellen heeft de gemeenteraad aangegeven, waar het col lege de bezuinigingsvoorstellen moet bij sturen. Het bedrag, dat bezuinigd moet worden blijft daarbij wel overeind. Niet al die voorstellen haalden een meerder heid. Zoals het voorstel om alleen op de nieuwe bibliotheek te bezuinigen en niet op de filialen, het niet invoeren van con tributie voor de jeugd lezers of het voor stel om Trefcentrum, Stedelijk vor mingswerk, MAI en Stedelijk opbouw werk te handhaven. Terwijl demonstranten hem de nodige minder vleiende woorden toeriepen, neemt burge meester Peper de petitie van de ambtenaren in ontvangst. Voorstellen die het wel haal den zijn: Schrappen van sluiting van het Piccolo-theater totdat her inrichting van het Schouw burgplein aan de orde komt. Handhaven van de educatie ve afdeling van Diergaarde Blijdorp. Geen sluiting van school- werktuinen of kinderboerde rijen, maar op ander wijze be zuinigen. Handhaven subsidie Stich ting Ondersteuningsorgaan Eerstelijns Gezondheidszorg Rotterdam, tot er een andere financier is gevonden. Niet besparen op sporthallen door hogere tarieven, maar door opvoeren van het gebruik overdag. Niet bezuinigen op bureau en bestuurscommissie centrale Rotterdam De Rotterdamse haven moet haar opera tionele functie zoals op- en overslag van lading, in dustriële activiteiten versterken door de introductie van een wereldomvattend informatiesysteem. Dit 'In formatie Deltaplan' moet gebaseerd zijn op een totaal concept, waaraan weg-, water-, rail- en luchttransport zowel naar het voorland als naar het achterland kun nen worden gekoppeld. Dit plan is afkomstig van de havenwerkgeversorganisatie Samenwerkende Vervoer- en Zeehavenondernemingen (SVZ) en is voortgekomen uit een mede door de SVZ betaald onderzoek van de professoren dr. H.J. van Dongen en dr. G.G.J.M. Poeth naar de toe komstmogelijkheden van de haven. In het jaarverslag over 1982 schrijft SVZ-voorzitter P.K.H. Meyer Swantée dat het van groot belang is dat Botterdam een centrale functie vervult op Eerste diploma's participerend leren Rotterdam Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) reikt op 13 juli in Rotterdam de eer ste diploma's uit, die zijn be haald via de nieuwe methode van het participerend leren. De MTS-Zuid is een van de vier eerste scholen in ons land die aan de nieuwe manier van. lesgeven hebben deelgenomen. Bij het participerend leren is de leerstof telkens gegroe peerd rond een thema in de praktijk. De vakken zijn geïn tegreerd en de leerling werkt geheel zelfstandig, zowel bin nen de school als in de prak tijk. De leerkracht geeft geen les, maar begeleidt de leerling. het gebied van verwerking en transport van informatie. De SVZ denkt aan een gecoör dineerde aanpak van bedrijfs leven en overheid, waarbij het informatie-computercentrum zou kunnen worden onderge bracht bij het gemeentelijk ha venbedrijf. Een overkoepelen de organis 'ie in de vorm van een stichting zou het beheer moeten voeren. Volgens Mey er Swantée zou de investering voor het systeem van de over heid moeten komen. Gebrui kers van het systeem moeten daarvoor betalen." Het 'Informatie Deltaplan', dat na een op korte termijn te starten proefperiode in zo'n vijf jaar volledig opgezet kan zijn, heeft voor de verbindin gen met het achterland een aantal 'inland terminals' no dig. Voor de verbinding met het voorland is koppeling met een satellietsysteem nooodza- kelijk. De SVZ vindt dat Rotterdam een nieuwe dimensie moet krijgen in de definitie 'Rotter dam Informatie Centrum Eu ropa' en in het kader daarvan zullen er research- en infor matiecentra moeten worden ingericht. „Vestiging van dit soort veelal universitaire cen tra in de binnenstad verdient de voorkeur", aldus Meyer Swantée in het jaarverslag, Rotterdam Er komt met ingang van 1S84 een. vereen voudigd stuwadoorstarief, dat gebaseerd is op de reéle kosten van de goederensoorten, verschijningsvormen en scheepstypen: het 'Haventarief Rotterdam /Amsterdam'. De Vereniging van Rotterdamse Stuwadoorsbedrijven en de Vereniging van Rotterdamse Controlebedrijven heb ben daartoe in nauw overleg met Amsterdamse stuwa doors en cargadoors besloten. Herstructurering van de bestaande tarieven was noodzakelijk vanwege de ingrij pende veranderingen in de conventionele stukgoedsec- lor. De huidige stuwadoorstarieven en de daarop aanslui tende cargadoorstarieven zijn namelijk niet representa tief meer. Tot 1 januari '&4 zal alle betrokken reders en ladingbe langhebbenden de gelegenheid worden gegeven tijdig in te spelen op de nieuwe tarieven, zo kondigt de haven werkgeversorganisatie SVZ in het jaarverslag over 1982 Een stukje 'levende have' uit Blijdorp sprong tijdens de betoging in het oog. Rotterdam Het staat vrijwel vast dat de voorgenomen ber ging van verontreinigd bavenslib voor de kust van Voorne (slufterdamproject) niet zal worden uitgevoerd in de vorm van een kleinschalige eerste fase binnen het gebied bestemd voor haven- en industrie-activiteiten. Dat blijkt uit een brief van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat aan bur gemeester Hoffmann van Westvoorne. Het stulterdamproject richt zich op een gebied van vier honderd hectare, waar vijftien jaar lang jaarlijks tien miljoen kubieke meter havenslib wordt geborgen. Rekening moet worden gehouden met een tweede fase, waarvoor eveneens vierhonderd hectare nodig is. In plaats daarvan heeft West voorne voorgesteld te begin nen met een proefproject in de vorm van een klein gebied, geschikt voor vijfjaar berging. Het gemeentebestuur is dan ook voorstander van een, door een combinatie van bagger- maatschappijen, gelanceerd plan, dat eveneens uitgaat van een kleine eerste fase, die niet de doorgetrokken demarcatie lijn overschrijdt. Bovendien kan deze lokatie worden inge richt op de zuidwestpunt van de Maasvlakte (zandbergings- gebïed). waardoor binnen het bestaan industriegebied wordt gebleven. Tijdens een gesprek dat burge meester Hoffmann op 12 april had met minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zei de minister over het slufter- project nog geen standpunt in te nemen. Wel sprak de suggestie van een kleinere proeflokatie haar aan. „Ik kreeg de indruk dat de minister voor het eerst met deze gedachte kennismaakte en het geen gek idee vont: aldus burgemeester Hoffmann Maar op 29 april schrijft de minister aan de burgemeester: „Mij is gebleken dat uitvoering van een proefproject, zoals door u is voorgesteld, niet tot het beoogde resultaat zal lei den." Leemtes in de kennis over de gevolgen van het sluf terproject. die een dergelijke proef noodzakelijk zouden ma ken, zullen worden opgevan gen in de projectnota die nu wordt opgesteld. Verder zal een proefproject de tijd die no dig is voor de procedures, niet verkorten. Hooguit zal het de pot, door zijn geringere om vang, iets eerder in gebruik genomen kunnen worden dan een groter depot. Maar het na deel van deze geringe tijdwinst is dat vrijwel meteen na de in gebruikneming van het proef project met de procedure voor de tweede fase moet worden begohnen. De tijd voor proce dure en aanleg is minimaal 3'/s jaar. De minister verwacht dan ook dat door een proef project de reeds bestaande pro blemen verder zullen toene men. Burgemeester Hoffmann: „Een teleurstellend, maar wel be grijpelijk antwoord. Na de eer ste reactie van de minister op de suggestie van het proefpro ject is er natuurlijk overleg ge volgd met haar ambtenaren. Dat heeft geleid tot haar afwij zende standpunt. Het kleinere proefproject zal niet in de stu dies worden meegenomen en is naar mijn gevoel dan ook volledig van de baan. Een trieste zaak." Hoek van Holland Tien beroemde paarden zijn giste ren met hun berijders gestrand in manege Hoek van Holland. Ruiters en dieren waren op weg naar een springwedstrijd in het Engelse Sheerness. Door de harde wind bleek de overtocht met de nachtboot niet mogelijk. Vanmorgen zijn ze alsnog vertrokken. Eigenaar Frans de Jong van manege Hoek van Holland verleende vannacht onderdak aan de groep bekende ruiters, onder wie de Westduitser Arwin Schockemölle en de Nederlanders Johan Heins, Anton Ebben en Rob Ehrens.* administratie voor het Maat schappelijk Werk, maar een onderzoek naar privatisering - en bundeling van allerlei ad ministratieve functies. Meer bezuinigen op museum Boymans-Van Beuningen en minder op de drie kleinere musea. Maritiem Museum. Land- en Volkenkunde en het Historisch Museum. Wethouder dr. J.M. Linthorst betoogde, dat Rotterdam als gemeentelijke overheid mede verantwoordelijkheid moet nemen voor de economische recessie en net zo min als het rijk kan ontkomen aan verso beringen bij de collectieve uit gaven. Hij stelde, dat de ge meente aanspreekbaar moet blijven voor de noden van de burgers en dal daarom geld voor nieuw beleid nodig is. Ook een sluitende begroting is nodig om Rotterdam een eigen beleid te laten blijven voeren. De wethouder waarschuwde wel, dat er grenzen zijn aan de mede-verantwoordelijkheid van de gemeente. Daarom wil de hij niet verder gaan dan 120 miljoen bezuinigen op een ver wacht tekort van 180 miljoen. De rest, vooral de extra gelden voor werkloosheidsuitkerin gen, die de gemeente moet bij passen, wil hij toch van het rijk eisen. Zowel hij als zijn collega M.J.D. Jansen wezen de raad erop, dat de ambtenaren bij de bezuinigingen niet gespaard kunnen worden. Het is niet zo, 1 dat de ambtenaren moeten be- zuinigen om de begroting slui tend te houden, maar om de werkgelegenheid van zo'n 300 ambtenaren te handhaven. Het PvdA-raadslid J. Wage naar zei begrip te hebben voor de acties van de ambtenaren. Hij wees er echter op, dat ex tra waarderingen voor ambte- naren in de loop der jaren zijn uitgegroeid tot verworven reen ten. „Daarin stijgt Rotter- dam uit boven het rijk en an- - dere gemeenten", verdedigde hij het collegevoorstel om de ambtenaren te laten inleveren. „Wij willen de dienstverlening, aan de burgers zo goed moge-' lijk in stand houden en moe-, ten de pijn van de bezuinigin-; gen daarom verdelen." De CPN dacht er duidelijk an ders over. R. van Veldhuizen- vond, dat de ambtenaren te recht boos zijn op hel college, nu zij naast de bezuinigingen door het rijk ook nog eens hun Rotterdamse extraatjes kwijt raken. Zijn partijgenoot A.P. Boelsma wees bezuinigingen op uitloopbevordering en. diensttijduitloop resoluut van-, de hand. Ook de versobering van de faciliteiten voor de me dezeggenschap achtte hij on aanvaardbaar. CDA en VVD hadden ook kri tiek op de bezuinigingen op de ambtenaren. Namens het CDA zei B.F. Bohré, dat ambtena-' ren, die in de randstad wer- ken, wel iets extra verdienen boven hun collega's in mooiere en bosrijke streken. Daarom heeft Rotterdam die extra's ook ingesteld. Hij vond het bo vendien onjuist om ambtena ren te laten inleveren voor an- •dere zaken dan voor het be houd van werkgelegenheid. Aan het begin van het debat stelde G.Chr. Faasen van D'66 zich volledig achter de bezui nigingen van het college, C. Oosterwijk en mevrouw E. Boxhoorn-Boot van de PSP- PPR zeiden ook volmondig met de bezuinigingen akkoord te gaan, al hadden ze er wel moeite mee. Pvd A-fractie voorzitter J.H.A. Henderson hield vast aan het principe van een sluitende begroting voor Rotterdam en kon daar om de bezuinigingen ook goedkeuren. Het CDA vond, dat het college een discussie had moeten hou den over noodzakelijke ge meentelijke taken en met voorstellen had moeten komen om andere taken dan af te sto- ten. Met de noodzaak om te bezuinigen was deze partij het i eens. De VVD liet bij monde van W.J. van Dam eenzelfde geluid horen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6