131 'Voor zaklopen krijg je geen Vlaardinger meer de stad in' 1 PvdA-top ontketent opnieuw schandaal ACHTERGROND Stichting wil van 5 mei een tweede 30 april maken Eén maand nada t Arie Lems de vrede liet tekenen Parkeerverbod drijft bewoners naar koningin Aanstoot Escaleren Opnieuw Rotterdams Nieuwsblad dinsdag KW 31 mei 1983 Vlaardingen Na koninginnedag zitten zij één maand 'op hun krent', zoals Jan Anderson het uitdrukt. „En dan beginnen we weer. Het wordt gelijk alweer een zware avond." Die zware avond is donderdag. Dan komt het 25 hoof den tellende algemeen bestuur van de 'stichting Natio nale Gedenkdagen Vlaardingen' bijeen om 30 april 1984 voor te bereiden. Want vergis u niet: daar gaat een oceaan van tijd in zitten. Deze keer helemaal. De stichting is van plan om ook van bevrijdingsdag een se rieuze gedenkdag te maken. Met andere woorden, een dag waarop wat te doen valt. Er is tenslotte geen dag in het jaar, die zonniger klinkt. Op 5 mei is ieder blij Jan Anderson, min of meer automatisch de woordvoer der van de stichting, vond dat er vorige maand maar een schril contrast bestond tussen de viering van konin ginnedag en de ledigheid op bevrijdingsdag. Eén op de twee Vlaardingers waren volgens zijn schatting op de 30-april-actïviteiten afgeko men. En dan waren de win kels in de binnenstad nog dicht, kan je nagaan. Maar de vijfde mei? „Alle ambte naren vrij, alle scholieren vrij, heel veel andere men sen vrij en wat gebeurt er? Niets. Als er nu in het parle ment zo over gesproken wordt om bevrijdingsdag ernstig te nemen, moet daar ook wat tegenover staan." Goed, in 1980 stond er een beetje extra subsidie tegen over en heel misschien zal dat in 1985 ook weer zo zijn. Eenmaal in de vijf jaar. Maar door Kor Kegel daar wil de stichting niet op wachten. In '84 is er ook een bevrijdingsdag en daar wil len Jan Anderson, Wim van Pelt en Jack den Hoedt, die voor de gelegenheid bijeen gekomen zijn, meer cachet aan geven. „Ga eens na: be- vrij-dings-dag. Dat mag toch best wat vrolijker gevierd worden," vindt Jan Ander son. „Ik vind dat een must," zegt secretaris Den Hoedt. „Tot nu toe was die dag een lacune," vindt Van Pelt. Geen Limburg Vooralsnog wil de stichting proberen om meer te doen voor hetzelfde geld. Het be- stuursdrietal prijst de Vlaar- dingse gemeenteraad, die heeft besloten de subsidie tot en met 1988 op hetzelfde peil te handhaven: 40.000 gulden per jaar. „Al die tijd al zijn wij buiten de bezuinigingen gebleven en dat toont toch aan, dat het gemeentebestuur het belang ziet van een ge slaagde feestdag. Vroeger, tien jaar geleden, lag dat nog wat anders. Koninginnedag was toen in die linkse ge meenteraad nogal omstre den. Moet dat nou, zeiden ze. Maar dat speelt de laatste ja ren niet meer. Weet je, aan het Haring- en Bierfeest zie je het ook: de mensen zijn blij als er wat gebeurt. De mensen gaan minder met hun auto ergens naartoe. Zij -blijven liever in eigen stad, maar dan moet er wel wat te doen zijn. Geef het volk brood en spelen." te zorgen dat sommigen niet te lang blijven en de ruimte in pikken. Of zoiets simpels als een klimpaal: er moet toch ie mand toezicht houden dat niet steeds dezelfde er met de cadeautjes bovenaan de paal vandoor gaat Kost weer een vrijwilliger. Gelukkig zijn er grote groepen, die zelf het één en ander ondernemen, zoals de jeugdbrandweer en de zeeka- detten. En neem Klaas van Vliet met zijn ver over de hon derd medewerkers van CJV Liefde Vrede, dat geeft ook de mogelijkheden om méér te doen. De academie voor kleu terleidsters komt met dertig meisjes helpen, prima. De buurtverenigingen steken de handen uit de mouwen, uitste kend. Houen zo. Maar zie je het probleem als je er dan nog zo'n dag tegenaan zet? Je moet op al die vrijwilligers nog eens een beroep doen." Alleen als daaraan gehoor wordt gegeven, zal er van be vrijdingsdag een tweede ko ninginnedag te maken zijn. Volgens secretaris Den Hoedt, die 'de Man van Staal' wordt genoemd, zal eraan gedacht moeten worden om zoveel mo gelijk gratis onderdelen bin nen te halen, „Dingen die be trekkelijk weinig kosten. Kin derspelen kosten niet meer dan een krijtje en wat prijsjes. Een wielerronde, een voet tocht, dat soort dingen. Het is leuk en kost niet veel. Pro bleem is alleen weer de man kracht," zeggen Den Hoedt en Anderson, elkaar aanvullend. Anderson: „De tijd is voorbij datje mensen alleen voor zak lopen naar de stad kon laten komen. Ze willen meer dan even in jute hippen. Je moet er attracties bijhalen, maar ja, het meest lullige dingetje kos ten al gauw een paar duizend gulden. We hadden vroeger Lee Towers en Lobo, toen ze nog niet zo bekend waren en dus goedkoper.. En zo'n pop groep als The Nits. Toen we die een half jaar geleden con tracteerden, zei het mij niets. Maar vorige maand bleken ze een publiekstrekker te zijn. Dan bof je. Maar het is telkens moeilijk te vinden." „Een talentenjacht? Tja, het nare is dat dat ten koste gaat van andere attracties. Je kunt tegenover Conny Vink niet een Marietje Poot uil de Lobe liastraat zetten. Dat kan ge woon niet." Het laatste bedoelt hij een beetje als grap, maar toch: ^Rlen wil gerecreeerd worden. Het is hier niet zo van: ik plak zelf wel die affiches en laat mij dat maar doen. Dat is het grote verschil met Limburg. Carnaval wordt daar gedragen door de hele bevolking, ieder een doet eraan mee. Maar hier zje je dat het om een klein clubje mensen draait en als dat clubje niets doet, gebeurt er ook niets." Mankracht •Daar stuiten we op het tradi tionele probleem van de stich ting (voorheen comité), wat o°k de uitbreiding naar bevrij dingsdag nog best lastig zal „maken. De mankracht. Zonder ^rijwilligers doe je niet veel. Wie koninginnedag dit jaar Meemaakte, snapt dat wel. Leen activiteit draait uit Zieh en. daar moet iemand bij staan. •rNeem nou zo'n luchtkasteel, •Waar kinderen op matrassen op en neer springen. Er moet 'Och iemand bij de ingang staan om niet teveel kinderen tegelijk binnen te laten en om Prinses Anderson draait al vanaf 1965 mee in de organisatie van acti viteiten op gedenkdagen. Van Pelt is er sinds 1973 bij. Hij was drie jaar de coordinator geweest voor de viering van 700 jaar Vlaardingen en rolde toen 'in dit feestneuzencomité', zegt hij. Den Hoedt cioet het nu zes, zeven jaar. „Ik geloof dat ze een secretaris nodig hadden," zegt hij bescheiden. Een buitenstaander zal mis schien denken, dat de stichting niet zoveel te doen heeft, want hoeveel gedenkdagen zijn er nu eigenlijk? De dodenherden king op 4 mei staat op het pro gramma en daar komen dan koninginnedag en bevrijdings dag bij. „Vroeger had je nog wel eens een prinses die trouwde en dan was het ook feest, maar zie je dat al zitten als Irene voor de tweede keer gaat trouwen?", zegt Jan An derson. Toch wordt het donderdag al 'een zware avond'. Dat er ver gaderd kan worden in het stadhuis, geeft al aan dat er een speciale vertrouwensrela tie is met de gemeente. Daar wordt dan ook het nodige mee voorbereid. Allerlei gemeente lijke diensten zijn bij die ene dag betrokken: politie, brand weer, gemeentewerken, plant soenendienst, GEWB. Midden standsorganisaties. Sociale en culturele instellingen, buurt centra, bejaardentehuizen. Als je Jan Anderson, Wim van Pelt en Jack den Hoedt hoort, krijg je bijna de indruk dat één jaar veel te weinig is om zo'n dag als koninginnedag voor te bereiden. En dan bevrijdings dag er nog bij: het kon nog wel eens een zwaar jaar worden, in plaats van een zware avond. „Geef het volk brood en spelen" Jack den Hoedt. grapt Jan Anderson, rechts aan tafel. Links Wim van Pelt, in het midden de secretaris met de stalen zenuwen, Maasland Het besluit van B en W om aan de Schildtale in Maasland een parkeerverbod in te stellen heeft tot een mas saal proiest van omwonenden geleid. Onlangs is een beroep schrift de deur uitgegaan, dat via de commissaris in Zuid- Holland mr. Maarten Vrolijk is gericht aan koningin Bea trix. Het beroepschrift is door 31 bewoners van Schildtale en Riemtale ondertekend. Het gaat om vier parkeerplaatsen. Volgens de bewoners leidt het instellen van een parkeerver bod niet tot de oplossing van het parkeerprobleem op de Schildtale. Vanaf 1977 konden er ongehinderd auto's staan. Twee alternatieven, handha ving van de bestaande situatie of het creeren van nieuwe parkeervakken, werden door B en W terzijde gelegd omdat zij geen afdoende oplossing zouden betekenen. In het bezwaarschrift wordt nu gesteld, dat de gekozen op lossing niet op democratische wijze tot stand gekomen is. „Er is slechts rekening gehou den met de wens van een tweetal bewoners die geen au to's van anderen voor de deur willen hebben." Parkeerklachten van die twee bewoners leidden er sinds vo rig jaar toe dat de politie regel matig naar de Schildtale moest komen. Zoveel zelfs, dat het vlakbij wonende CDA-raadshd Teun Goudswaard zich tijdens de rondvraag van een raads vergadering afvroeg, of er ter plekke zoveel poltiliemensen woonden of dat er wat anders aan de hand was. Tijdens zijn wekelijkse lunchconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen speelt Aad Zoutendijk donderdag 2 juni werken van Scheide- mann, Scheidt, Bohm, Buxte- hude en Krebs. Het concert duurt van kwart voor tot kwart over een. De Schiedamse stichting Lentefeest houdt donderdag weer een bingo-avond in haar pand aan de Broersvest 101. Aanvang acht uur. Gè Brouwer: „Geen commentaar." »Jos van der Lugt Ruurd van der Veer: „Geen commentaar." Schiedam Verzoening in PvdA. Het was de krante- kop van vorige maand, na dat oud-burgemeester Arie Lems de vrede had laten te kenen in de Schiedamse af deling van zijn partij, waar de beschuldigingen over fi nancieel gegoochel niet van de lucht waren geweest. Het blijkt nu een gewapen de vrede te zijn geweest, die heel wankel was. Lems, als voorzitter van een commissie die speciaal door het Zuidhollandse PvdA-gewest was ingesteld, was tot de slotsom gekomen dat de problemen in de PvdA-afdeling voor het grootste deel een voort vloeisel waren uit de affai- re-Konings, die twee jaar geleden de PvdA-Schiedam bijna verscheurde. En het heeft er nu alle schijn van dat de PvdA opnieuw een affaire-Konings beleeft, maar ditmaal met de een half jaar geleden bij de SSSN ontslagen opbouw werker Jos van der Lugt als zondebok. Het is weer mis. De verzoe ning was schijn. Dé PvdA- Schiedam gaat weer gebukt onder een schandaal. Afde lingsvoorzitter Ruurd van der Veer en fractievoorzitter Gé Brouwer hebben Jos van der Lugt gesommeerd de ge meenteraad te verlaten. Vol gens hen, hoewel zij dat niet openlijk toegeven, is de inte griteit van de raadsleden schade berokkend door de problemen rond Van der Lugt bij de SSSN. Uiteinde lijk lijkt Van der Lugt nu het der Lugt behalve opbouw werker ook gemeenteraadslid was voor de PvdA. door Kor Kegel slachtoffer te worden van de kritiek, die hem al begeleidt zolang hij het gemeente raadswerk combineert met zijn beroep als opbouwwer ker. Voor de één is dat best verenigbaar, voor de ander botsen hierbij de belangen, Toen de problemen over de SSSN-boekhouding eind vo rig jaar gingen spelen en Van der Lugt bij deze stichting voor samenlevingsopbouw m Schiedam-Noord ontslagen was, deed Van der Veer na afloop van een vergadering van het RSV-comité Rijn mond Alarm de aanwezige pers een speciaal verzoek: hij vroeg om in de publiciteit over de SSSN buiten be schouwing te laten, dat Van Zolang niet vaststond hoe de vork precies in de steel zat bij de SSSN, kon volgens hem het PvdA-imago ge schonden worden. In de pers is er zelden melding van ge maakt, dat Van der Lugt die twee functies combineerde. Het deed niet terzake. Het viel op, dat Van der Lugt zijn positie in de gemeenteraad niet misbruikte om het op bouwwerk m de kaart te spe len. Andersom is dat even min het geval geweest. Opvallend is nu dat Van der Veer, met Brouwer in zijn kielzog, zelf wel die koppe ling heeft gelegd. Hoewel beide voorzitters na het ont slag van opbouwwerker Van der Lugt nadrukkelijk stel den. dat er wat hun betrof geen gevolgen zouden zijn voor zijn raadswerk, denken zij daar nu geheel anders over. Zelfs is het zo, dat als Van der Lugt niet opkrast, hij door hen wordt voorge dragen voor royement uil de PvdA. Volgens PvdA-lede.n is het zover gekomen op aandrang van partijgenoten en ook ambtenaren,- die het vreemd vonden dat Van der Lugt ondanks de beschuldigingen jegens hem bij de SSSN mocht aanblijven als ge meenteraadslid. Sommigen namen daar aanstoot aan. Het zou de geloofwaardig heid van de raadsleden op het spel zetten. Van der Lugt zelf stelde echter, dat men in Nederland pas veroordeeld kan worden als de schuld be wezen is. En aangezien hij zijn schuld in de SSSN-kwes- tie bestrijdt (een advocaat is hiermee aan de gang) en bo vendien het VNG-rapport over de SSSN momenteel niet als bewijsstuk kan gel den, omdat hei slechts een ambtelijk stuk is voor B en W, vond hij het belachelijk om voortijdig de politieke schaduwzijde op te zoeken. Hij zou het, zei hij eerder a3 eens, als een staaltje van poli tieke oncollegiahteit en on fatsoen vinden getuigen, als zijn partijgenoten hem in deze situatie zouden afvallen. Toch gebeurt dat nu. Binnen de PvdA denkt men hier verdeeld over. Met name in de linkervleugel van de partij, die vorig jaar bij de lijstsamenstelling voor de ge meenteraad uitgeschakeld werd op de persoon van uit gerekend Jos van der Lugt na, kart men nu de stellige overtuiging vinden, dat de SSSN-affaire een directe aanleiding is om alsnog af te rekenen met de laatste der Mohikanen, zoals Van der Lugt door de linkervleugel wel beschouwd wordt. Men herinnert zich de woor den, die een jaar geleden op de woelige PvdA-vergade- ring tegen Van der Lugt werden geuif „Jou krijgen we ook nog wel." Dat werd hem toegesnauwd, lang voor dat de perikelen bij de SSSN gingen spelen. Hoewel een massaal opgetrommelde ach terban had willen proberen de Imkervleugel compleet monddood te maken, was het Van der Lugt toch nog ge lukt een raadszetel te pakken te krijgen. Het is hem toen reeds gebleken, dat er acties ondernomen zouden worden om hem te wippen. Elke aan leiding zou fataal kunnen zijn. De SSSN diende zich een half jaar later aan. Het geharrewar in de PvdA- Schiedam begon meer dan twee jaar geleden. Het toen malig PvdA-raadslid Hans Konings ging nogal robuust te werk; zijn politiek optre den was direct, maar niet al tijd even tactisch en door een meerderheid in de PvdA- fractie werd hij teruggeflo ten. De linkervleugel was met hem solidair. Dat gold ook voor het toenmalig afde lingsbestuur, voorgezeten door Konings' oude strijd makker Hans Bakker. Dai de campagne tegen Ko nings voortijdig uitlekte, red de hem, althans voorlopig. Vanaf die tijd bestond de PvdA uit twee groeperingen, die tegenover elkaar stonden. De ene groep probeerde de andere uit de gemeenteraad te manceuvreren en dat kost te ten laatste de linkervleu gel de kop. Het was later de com miss le- Lems, die constateerde dat de situatie nooit zo had mogen escaleren. Deze commissie greep in, toen het nieuwe PvdA-bestuur onder Van der Veer het vorige bestuur on der Hans Bakker ervan be schuldigde slordig met de partijkas te zijn omgespron gen. Volgens de commissie- Lems waren deze beschuldi gingen enorm opgeblazen en kwamen ze voort uit rancu ne. Hij forceerde een verzoe ning en nep op om meer aandacht te besteden aan po litieke punten dan aan on derling gekrakeel. Desalniettemin is het nu nog pas een maand later, dat er maatregelen tegen Van der Lugt op handen zijn. Het dreigt de PvdA opnieuw in de twee oude kampen te ver scheuren: de linkervleugel die de affaire-Van der Lugt in rechtstreeks verband brengt met de gang van za ken sedert de affaire-Ko nings, en de groep die stelt dat alleen de SSSN-proble- matiek de reden is voor het verzoek aan Van der Lugt om te vertrekken. Tot de tweede groep behoren Ruurd van der Veer en Gé Brouwer. Zij zouden Van der Lugt hebben laten weten, dat „het" destijds met Konings niet gelukt is, maar dat het deze keer zorgvuldiger wordt aangepakt... Brouwer en Van der Veer houden het allebei op: „Geen commentaar." Ge confronteerd met de opmer king, dat hun stilzwijgen al het nodige zegt, voegt Brou wer daaraan toe: „Als het waar zou zijn, zou het ver trouwelijk zijn. En als het niet waar was, lijkt het me niet iets om wat over te zeg gen." c'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3