14 4 GRAAGfiEDAAN. 5Stukgoed' nog geen stap verder Politie Dordt jaagt op auto 'Sassst--*. Leidenaar verongelukt Chemie blijft staande in diepe recessie Raad van bestuur Slavenburg in brief: KANS OP ONTSLAGEN BLIJFT D'66 alleen met ontwikkelingsplan voor Rijnmond Riezenkamp verplaatst Hilton-anker Man overleden door aanrijding met politiewagen Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 31 5333 RZ/RV/KY/RW Dordrecht Op rijksweg 16 bij Dordrecht is vanmorgen in alle vroegte de 46-jarige J.W.K. van der Horst uit Leiden om het leven geko men. Het slachtoffer kwam met zijn personenauto uit de richting Breda, toen hij door onbekende oorzaak bij de af slag Dordrecht tegen de vangrail aan de rechterzijde van de rijbaan botste. Via een pijler van een tunnel botste Van der Horst tegen een paal van een zogenaam de hoogtemelder. Aangeno men wordt dat het slachtof fer op slag dood was. Rotterdam Het is nog steeds niet zeker of er gedwongen ontslagen in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven zullen vallen. De kans dat het over twee weken wêl zo ver is, Is echter zeer groot, omdat de h aven werkgeversorganisatie SVZen de Vervoersbond FNV het volstrekt oneens zijn over geld dat via de Stichting Pen sioenfonds Vervoer- en Ha venbedrijven besteed moet worden aan de opvang van het overcompleet in het stukgoed. Verder wil de bond dat de overige sectoren van de haven (massagoed en containers) stukgoed werkers opnemen. De werkgevers beweren dat dit onmogelijk is. Na dertien uur vergaderen is de zogenoemde Commissie II gisteravond en vannacht nau welijks iets verder gekomen bij de oplossing van het werk gelegenheidsprobleem in het stukgoed. De partijen gingen vanochtend uiteen met alleen een concept-o vereen Komst, die aan de 'achterban' van werk gevers en werknemers zal worden voorgelegd, maar die bij voorbaat onuitvoerbaar lijkt. Men zit wel op één lijn wat be treft de invoering van tien procent werktijdverkorting, die in het cao-overleg verder wordt uitgewerkt. Verder is .men het erover eens dat de 'havenwerkerspool' van de SHB per 1 januari aanstaande even groot dient te zijn als het personeelsbestand bij de afzon derlijke stukgoedstuwadoors- bedrijven. Die 'pool' krijgt bo vendien een extra 'buffer* van honderd man, voor de piekpe rioden. Derden Werkgevers en werknemers gaan tevens een beroep doen op 'derden', voor de financie ring van de leegloop in het stukgoed. Dat gebeurt onaf hankelijk van het verzoek aan het bestuur van het haven pensioenfonds om geld. Als 'derden' echter voldoende geld bijeen zouden brengen een bedrag valt nog niet te noe men— dan wordt het verzoek aan het fonds weer ingetrok ken. Op drie halfjaarlijkse peildata -de eerste is 1 januari '84 zal het effect van die maatre gelen worden bekeken en als dan de personeelssterkte gro ter is dan de behoefte, zal tot gedwongen ontslag worden overgegaan. Als er geen overeenstemmj- is over deze zaak dan komt ttr geen eind-akkoord. De werk gevers zullen dan eenzijdig stukgoedwerkers gaan ont slaan. Datzelfde geldt voor het feit als de werkgevers weige ren stukgoed-personeel in de overige havensectoren te her plaatsen. 'Weigeren herplaatsing leidt tot ontslag' Vervolg van voorpagina Rotterdam De reorganisatie van het binnenland se kantorennet van Slavenburg is een vervolg op de nieuwe organisatiestructuur, die in 1981 werd inge voerd door mensen van de Franse staatsbank Cré dit Lyonnais. Dit staat in een brief, die de raad van bestuur van Slavenburg op 3 januari van dit jaar stuurde aan alle sectorhoofden binnen de bank. De raad van bestuur hult zich verder hierover naar het personeel en naar buiten toe nog steeds in stilzwij gen. Crédit Lyonnais, die 78 pro cent van de Slavenburg-aan delen bezit, heeft sinds maart 1981 de leiding over Slaven burg. Vanaf die tijd moesten de Fransen ruim 700 miljoen in de 'miskoop' Slavenburg pompen, onder meer omdat de bank in het verleden grote verliezen had geleden met te riskante kredieten in de on roerend-goed sector. Onlangs deelden ze mee, dat na de aan deelhoudersvergadering eind juni de naam Slavenburg zai worden vervangen door Crédit Lyonnais Bank Nederland. In 1981 veranderden de Fran sen, bijgenaamd de 'bloedhon den', Slavenburg ingrijpend door tien directoraten op poten te zetten en het Nederlandse kantorennet onder te verdelen in zeven regio's. De omvang rijkste regio werd regio Cen- traal-West met onder meer de kantoren in Rotterdam en Den Haag, waarin tweederde van Slavenburg's balanskapitaal van dertien miljard circuleert. Alle regio's worden nu binnen een jaar afgeslankt. De reorganisatie houdt in, zo blijkt uit de bewuste brief van de raad van bestuur, dat Sla venburg over een jaar vier soorten kantoren zal hebben: kantoren, waar alle bankza- Rotterdam Een voorstel van D'66 in de Rijn mond raad om te komen tot een regionale ontwikkelingsmaatschappij in Rijnmond heeft geen enkele steun gekregen. D'66 wilde alle bezuinigingen, die het da gelijks bestuur van Rijnmond had bedacht, gebruiken om zo geld voor werkgelegenheid te kunnen lenen. Rijnmond heeft door bezuinigingen op allerlei posten acht ton bij elkaar we ten te sprokkelen voor een lijst van prioriteiten. Werkgelegen heid, culturele minderheden en recreatie krijgen daarbij de meeste aandacht- Voor de werkgelegenheid is dit jaar 174.000 gulden extra ter be schikking. waartegenover ech ter een bezuiniging van twee arbeidsplaatsen op de afdeling economische zaken staat. Fractievoorzitter D.Teegelaar van D'66 vond een dergelijke beleidswijziging van het dage lijks bestuur geen enkel nut hebben. Hij stelde voor om al het beschikbare geld op één kaart te zetten. Met de acht ton aan bezuinigingen en nog eens twee ton uit de post on voorzien kan Rijnmond twaalf miljoen gulden ienen voor een werkgelegen heidsfonds. Als het rijk 60 procent voor zijn rekening neemt heeft een re gionale ontwikkelingsmaat schappij zo de beschikking over dertig miljoen gulden, waarmee werkelijk iets voor de werkgelegenheid kan wor den gedaan, aldus D'66. Het dagelijks bestuur van Rijnmond voelde niets voor de suggestie van D'66, Gecommit teerde Joh. de Jong betoogde, dat Rijnmond juist kleinschali ge werkgelegenheidsprojecten wil stimuleren en de zaken niet grootschaliger wil aan pakken dan Rijnmond kan. ken worden afgehandeld: kan toren met een beperkt pakket zoals kas, betalingsverkeer, kredietverlening, creditgelden en buitenland: twee verschil lende soorten kantoren, waar men zich bezig houdt met ad ministratie en tenslotte zoge heten commerciële steunpun ten. 'Franse slag' De kleinste bezetting van een kantoor is vastgesteld op zeven medewerkers, van wie er drie werkzaam zijn in de commer- c iele sector. Dit sluit direct aan op het streven van de raad van bestuur zich meer toe te gaan leggen op commerciële activiteiten en het administra tieve personeel te verminde ren. Doel is op de kantoren de rentabiliteit en de productivi teit te verbeteren en de doel matigheid te verhogen. Deze bezuinigingsmaatregel komt er in feite op neer, dat de kanto ren na de reorganisatie binnen één a twee jaar winst moeten gaan draaien. Volgens ingewij den binnen de bank zullen verliesgevende kantoren met de 'Franse slag' verdwijnen. In januari stelde de raad van bestuur van Slavenburg nog, dat de vermindering van ar beidsplaatsen kon worden op gevangen door natuurlijk ver loop. 'In principe* zullen geen ontslagen plaatsvinden, aldus de raad destijds. Inmiddels lij ken volgens ingewijden ge dwongen ontslagen onvermij delijk: het natuurlijk verloop en de herplaatsingen kunnen de reorganisatie naar hun zeg gen niet opvangen. Voorzitter L.Pieren van de on dernemingsraad is echter opti mistisch. Hij bevestigt, dat er sprake is van een personeels vermindering van tien tot twintig procent, maar voegt er aan toe: „Ons is verzekerd, dat alles wordt opgevangen met natuurlijk verloop en dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen." Gearresteerd Slavenburg onderzoekt voorlo pig per regio welke mensen kunnen worden overgeplaatst. Bekeken wordt, wie van hen in aanmerking komen voor een commerciële opleiding. Hei aantal vacatures voor een commerciële functie is totnu- toe groot. De overblijvende medewerkers kunnen buiten de eigen regio een andere posi tie krijgen met een passende reis-, verbüjfs- en verhuisrege- ling. „Hierbij zal zo mogelijk reke ning worden gehouden met persoonlijke omstandigheden", aldus de raad van bestuur van Slavenburg letterlijk in de brief op 3 januari. „Weigeren van een dergelijk aanbod leidt in beginsel tot een ontslagaan vrage." Overigens is de zogeheten vijf man sterke commissie Begelei ding Herplaatsing, voordat zij elders personeelsveranderin- gen kon doorvoeren, tot nu toe zelf het meest gewijzigd. Twee leden hebben afgehaakt; Ruud Slavenburg, inmiddels terug getreden als lid van. de raad van bestuur wegens zijn ver meende betrokkenheid bij cri minele geldpraktijken van de bank; de ander is het 62-jarige hoofd van het directoraat Bin nenland-Zuid, die vorige week maandag werd gearresteerd wegens zijn dubieuze activitei ten ais filiaaldirecteur van Sla venburg in Den Haag. Deze topman is overigens gisteren in de vut gegaan. Rotterdam De che mische industrie in ons land heeft vorig jaar, ondanks de diepe re cessie, haar marktposi tie kunnen handha ven. Volgens het van daag gepubliceerde jaarverslag van de Vereniging van de Ne derlandse Chemische Industrie (VNCI) is dat mogelijk gemaakt, dank zij de beheersing van loonkosten, lage inflatie, vele efficien- ey-maatregelen en een modern uitgerust in dustriepark. Van de omzet ter waarde van 33,5 miljard gulden (33,9 miljard in 1981) werd negentig procent geëxporteerd. De chemi sche industrie neemt hiermee een zesde van de totale export voor haar rekening. De vooruitzichten voor dit jaar 2ijn onzeker, hoe wel de resultaten van het eerste kwartaal enige verbetering te zien heb ben gegeven. Het bedrag van 1,7 mil jard gulden dat de indus trietak vorig jaar voor investeringen heeft uit getrokken, is voor een belangrijk deel besteed aan energiebesparing, verbetering van de doel matigheid en milieu-be scherming. Ondanks de recessie is de werkgelegenheid in 1982 met minder dan duizend banen verminderd. De chemische industrie biedt thans rechtstreeks aan negentigduizend mensen werk. De overcapaciteit bij de produktie van chemische basisstoffen (bulkehemie) heeft de winsten sterk gereduceerd of tot verlie zen geleid. Door onder ling overleg proberen de fabrikanten van buik- stoffen in de EEG tot sa nering te komen. De af zet van chemische vezels kampte met een zwakke markt, maar profiteerde niettemin van de in de afgelopen jaren uitge voerde saneringsmaatre gelen. De VNCI schrijft in haar jaarverslag dat de chemi sche industrie verlan gend uitziet naar een af slanking van veel wetten die onnodige rompslomp met zich meebrengen. Zij is van mening dat ver eenvoudiging van regels en voorschriften de kwa liteit van het milieu niet aantast, maar wel voor meer duidelijkheid zorgt en minder doublures op levert. Over het wetsontwerp milieugevaarlijke stoffen zegt het jaarverslag dat het veel verder gaat dan de Europese richtlijn, zonder dat het milieu wezenlijk beter wordt beschermd. De jarigen op een rij. Rotterdam In het ka der van het twintigjarig bestaan is het Rotterdam se Hiltonhotel gisteren ge start met'een reeks jubile um-festiviteiten. Een on derdeel daarvan vormt de expositie 'Rotterdam, ven ster op de wereld', die door ex-wethouder drs.J. Riezenkamp werd geo pend. De expositie geeft een beeld van de dominerende rol van Rotterdam op het gebied van de scheepvaart. Het cartogra- fisch materiaal en de route beschrijvingen zijn afkomstig van het Maritiem Museum Prins Hendrik uit Rotter dam. De werken zijn te zien in de Art Gallery van het hotel en duurt tot 30 juni. Kort voor de opening zorgde Riezenkamp er ook nog voor dat het anker, dat Conrad Hilton twintig jaar geleden als symbool voor het hotel legde, werd verplaatst van de Kruiskade naar het Wee na. Het 17e eeuws anker heeft een gewicht van 1500 kilogram en werd door de ex-wethouder onthuld door een Hilton-vlag te verwijde ren. Getuige daarvan waren elf jarigen, die op 30 mei 1963, gelijk met de 'geboorte' van Hilton Rotterdam, zijn gebo ren. Negentien jaar geleden werden zij uitgenodigd hun verjaardag in Hilton te ko men vieren. Gisteren werd dat andermaal gedaan. Van de 28 kinderen die toen aan wezig waren hebben zich vijftien aangemeld. Vier van hen hadden zich wel gemeld, maar konden niet komen. i Het anker verplaatst. Rotterdam De 78-jari- ge J.Roos uit Rotterdam is gistermiddag om het leven gekomen op de Bosdreef, toen hij werd aangereden door een sur veillancewagen van de politie. De man stak plot seling met zijn fiets aan de hand vanuit een pad in de bosjes, ter hoogte van het volkstuincom plex, de weg over. De bestuurder van een naderende personenwa gen kon nog net op tijd remmen. De chauffeur van de schuin naast de personenwagen rijdende politie-auto schepte de man echter. Op weg naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Dordrecht - De politie in Dordrecht is op zoek naar een personenauto, die mogelijk verband houdt met een vrij heidsberoving van een tot nu toe onbekende vrouw. De be trokken auto reed vannacht om half vier door de Kiltun- nel, waarvoor tol betaald moe» worden. Op het moment dat de autc stopte voor de slagboom bij dc tunnel, zag de tolgaarder dar er vier mannen en een vrouv» in het voertuig zaten. Di vrouw vroeg de tolgaarder dt politie te bellen. Op dat mo ment gaf de bestuurder vol ga; en reed dwars door de slag boom heen. De tolgaardei heeft nog wel kans gezien he kenteken van de betrokker auto te noteren. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng'daar even verandering in. Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I pQs. en goed beloond! Wantvoor die kleine» yy e: moeite krijgt u een ielefoönklapper. °0liPlaats: Adres: V Postcode. naar.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4