ROTTERDAM 17 V# W 1 Bonden: Acties op Prinsjesdag Wijkorgaan boos op Bram Peper We] l wei gering van al lie ver] hogingen, maar: 9Geen tijd om parkeerbonn en te schrijven9 'Een gesloten fabriek meesjouwen. gaat moeilij k' Noodkreet van vrouw blijk loo alarm m Commissaris over controleurs:^™Peud^deJl^re,^licdfe Achter het nel gevist Slang in bosjes Inval in café 'UTRECHTSE WANDELING' ONVOLDOENDE 'Mathenesserdijk niet weer open g! Rotterdams Nieuwsbod woensdag RZ/RV/RY/RW 1 juni 1933 Woonlasteii- manifestatie Iaat vragen onbeantwoord Rotterdam Zo'n hon derd pankeercontroleurs delen per dag in Rotter dam net aan vierhonderd bekeuringen uit. Omdat ze elke dag tweederde van de tijd op straat moeten zijn en eenderde van de dag aan bureauwerk mogen besteden, hebben ze geen tijd om veel bekeuringen af te werken. Aan meer dan drie tot vier bekeurin gen per dag komen ze niet toe. Het D'66-raadslid Guus Faasen sprak er in de raadscommissie voor ver keer zijn verbazing over aanwezig zijn. Als ze te veel bonnen uitschrijven kost het op het bureau te veel tijd om die bonnen administratief af te hande len. Daardoor kunnen ze dan weer te weinig de straat op. Een verouderde en haperende computer zou daar mede debet aan zijn. ,,Als eenderde van de dag voor de controleurs niet genoeg is om de bon nen af te werken, moeten ze maar minder bonnen uitschrijven", lichtte hij toe. uit, dat de parkeercontro- bonnen uit te delen op leurs meestal met hun fout geparkeerde auto's, handen op hun rug door Polïtie-commissaris de stad slenteren zonder G.J.van de Beek maakte Rotterdam De snel veranderende politieke standpunten ten aanzien van de hmirinhoudings- acties heeft het de wijken Crooswijk, het Oude Noorden, Provenierswijk en Agniesebuurt giste- I ren niet gemakkelijk gemaakt om duidelijkheid te scheppen over de vragen of men doorgaat met de stadsvernieuwing en of het eind april verhro- ken overleg met de-wethouder hervat zal worden. Tijdens de door zo'n duizend bewoners bezochte manifes tatie in de sporthal aan het Schuttersveld beperkte men zich feitelijk tot het massaal weigeren van alle woonlas tenverhogingen. Op geen en kele manier werd echter se rieus ingegaan op het aanbod van wethouder ir.Pim Ver meulen om huurinhoudings- actics tóch toe te staan onder de uitdrukkelijke voorwaar de, dat de gemeente en cor poraties controle kunnen uit oefenen op de te plegen 'be stuurlijke ongehoorzaam heid'. Met het besluit alle verho- gingen weigerenverwijde- ren de vier wijken zich van het standpunt van de wet- houder. Deze wil inhou- t dingsacties toestaan, maar l piekert niet over het gedo- j gen van wanbetalingsacties, zoals deze gisteren zijn aan- gekondigd. - Los van het massaal weige- ren kondigde men in de bloedhete sporthal een twee- i tal nieuwe acties aan. In het J Oude Noorden zullen de be- woners van zeven renovatie- projecten in de maand juli slechts 19,83 gulden aan huur i betalen. De rest storten zij 'f niet op een gemeenscha ppe- t lijke rekening. De huurders houden de resterende huur- som in eigen portemonnee. r In de Agniesebuurt zullen de toekomstige bewoners van j een in aanbouw zijnd nieuw bouwproject zich gaan bera den over de manier, waarop zij de van hen verlangde huur niet zullen betalen. In augustus/september begint de oplevering van deze wo ningen. De bewoners voeren actie, omdat zij vinden, dat de aanvangshuren onrecht matig hoog zijn uitgevallen. De bewonersorganisaties uit de vier wijken moeten nog onderling regelen met wat voor eisen zij met Vermeulen in discussie zullen gaan, op dat het 'platgelegde' stads vernieuwingsproces weer kan worden hervat. De ver wachting is, dat het nog wel een aantal weken kan duren, voordat de bewonersorgani saties met eensluidende ver langens naar de wethouder zullen stappen. politie alle nutter dam De heeft vanmorgen vroegte vier Rotterdammers aangehouden, die even tevo ren een tuit van een winkel in hengelartikelen hadden ingegooid. De mannen na men een aantal hengels en molens weg, die door de poli tie in beslag zijn genomen. Rotterdam In wat struik gewas aan de Statensingel is gisteravond een slang aange troffen, Personeel van Dier gaarde Blijdorp zag kans het dier te vangen. Het bleek om een niet giftige Esculaaps- lang te gaan. De herkomst van de slang is niet duidelijk. Dordrecht De Dordtse poli- t,e is gisteren met veertien agenten het café Puree aan de Aardappelmarkt binnengeval- Jen, omdat daar in drug ge handeld zou worden. Alle be zoekers werden gefouilleerd, «j tien personen werden klei ne hoeveelheden soft drugs, bSD en cocaïne aangetroffen. Acht bezoekers 2ïjn later op de dag weer vrijgelaten. Twee Dordtenaars blijven in arrest, omdat zij van handel worden verdacht. Bloed Vermeulen, die zelf niet aan wezig was (hij is op werkbe zoek in Portugal), miste een als vanouds onvervalste brok klaagzang. Evenredig aan de verscherping van de bezuini gingsmaatregelen van het rijk wordt ook de agressivi teit, waarmee de bewoners hun klachten poneren, gro ter. Crooswijker Jan Schot bijvoorbeeld soleerde gister avond op een zelfs voor zijn doen uitzonderlijke wijze. De man, die altijd al goed is ge weest voor de meest boude actievoerders-taal, overtrof zichzelf door iedereen de straat op te roepen om te protesteren tegen het rijksbe leid. „We zullen knokken tot de laatste druppel bloed. We hebben niets meer te verlie zen", slingerde Schot de sporthal in. Daaraan toevoe gend, doelend op het kabi- net-Lubbers; „Hun chaos zul len wij nooit oplossen. Mooie Ruud en snelle Ed bekijken het maar." En richting Coolsingel: „Als het college van burgemeester en wethouders zich socialis tisch wil noemen, moeten zij ook bestuurlijk ongehoor zaam zijn." Maar over de mate van die bestuurlijke on gehoorzaamheid geen woord. Mevrouw De Vries van de Aktiegroep Tegengas uit het Oude Noorden wist de la chers op de hand te krijgen door op 'spitsvondige' wijze het CDA-volkshuisvestings- beleid te hekelen. Zij zei: „Gij zult niet stelen staat in de bijbel, maar dat doen ze daar juist wel in Den Haag." Resulotie Tegen het einde van de ma nifestatie bracht de Croos- wijkse forumvoorzitter Tom Bassant een resolutie in stemming. Daarin verklaren de vier wijken, dat zij de verlaging van de huursubsi die en de stijging van de woonlasten gepaard gaande met een daling van de in komsten onaanvaardbaar vinden. „We zullen ons niet langer laten pakken door knaken voor het zieken fonds, hogere tarieven voor slechter openbaar vervoer, achteruitgang van de uitke ring, verlaging van de sala rissen en stijgingen van tal van tarieven. We besluiten elke woonlastenstijging van af 1 juli aanstaande te boy cotten." De resolutie werd aangeno men. es Vier Rotterdamse wijken in actie Rijnmond houdt zich op manifestatie schuil Rotterdam De vakbondsleden uit Rotterdam en wijde omge ving zullen zich volgende week zaterdag op de landelijke de monstratie in Utrecht niet op een bijzondere wijze manifesteren. „We kunnen moeilijk een ge sloten fabriek op onze schou ders meenemen. Voor grappen en grollen hebben we hier geen tijd. Dag in, dag uit zijn de bonden hier bezig met be zuinigingen, afslankingen, re organisatie en sluitingen van fabrieken. Maar één zaak is duidelijk: het regeringsbeleid zit de mensen tot aan de nek", aldus districtsbestuurder Theo Meuwese van de FNV. Hij verwacht dat de opkomst van uit Zuid-Holland-Zuid massaal is. „Wanneer de Utrechtse bin nenstad helemaal plat ligt, zal Lubbers beseffen dat hij fout zit. Hij zal dan door hebben Ook buitenlandse huurders kwamen naar de sporthal Dordrecht De Dordtse poli tie heeft gistermiddag de auto achterhaald, die in de vroege morgenuren door een slag boom bij de Kiltunnel was ge reden. In de auto zaten vier jongemannen en een vrouw, die de tolgaarder van de tun nel vroeg de politie te waar schuwen op het moment dat de bestuurder de tol wilde be talen. De bestuurder gaf daarop vol gas en reed door de slagboom. De politie dacht in eerste in stantie aan een ontvoering. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat hiervan geen sprake was. De inzittenden van de auto kwamen van een feestje en waren allemaal aan geschoten. Omdat de bestuur der maar bleef rondrijden en de vrouw naar huis wilde, vroeg ze de tolgaarder de poli tie te bellen. Ze hoopte daar mee de bestuurder zo ver te krijgen, dat hij naar hub zou rijden. De automobilist krijgt een pro ces-verbaal, omdat hij door de slagboom is gereden. Omdat er geen bloedproef meer geno men kon worden, heeft hij geen bekeuring gekregen we gens het beschonken besturen van een auto. Rotterdam De kaderleden van alle bij de FNV aangeslo ten bonden in Zuid-Holland- Zuid vinden dat de landelijke demonstratie in Utrecht vol gende week zaterdag— een vervolg moet krijgen op Prins jesdag. „Die dag moet een vak bondsdag worden", betoogden de Rijnmondse kaderleden gis teravond op een door driehon derd man bezochte districts vergadering in Palace. Op de derde dinsdag van sep tember is een massaal protest tegen de 'crisispolitiek van het ka bi net-Lubbers' noodzakelijk, aldus de kaderleden. De P'NV verwachten volgende week zaterdag achtduizend man uit het zuidelijk deel van dc provincie Zuid-Holland. Gerekend wordt op tussen de vijftig- en zestigduizend aan de demonstratie meedoen. De vrouwen binnen het FNV doen als aparte groep aan de demonstratie mee. De vrou wen hebben zich verenigd in een actiecomité dat de komen de dagen probeert zoveel mo gelijk vrouwen te bewegen de demonstratie bij te wonen. Verschillende kaderleden spraken gisteren hun twijfel uit over het effect van de actie in Utrecht. „Het kan en mag niet bij een Utrechtse wande ling blijven. Aan stoom afbla zen hebben we niets. Utrecht hoort het startsein worden voor een verdere acties", aldus één hen. Felle kritiek op het regerings beleid was gisteravond niet van de lucht. Het huidige ka binet bewerkstelligt volgens de vakbondsleden uitsluitend afbraak van de werkgelegen heid. Van enig stimuleringsbe leid is geen sprake, zeggen zij. Grote vraagtekens zette de vertegenwoordigers van de RET bij de landelijke demon stratie. „We doen dan ook niet mee", deelde Carolien Tuijthof mee. Volgens de actieleidster bij de tweedaagse staking bij het openbaar vervoer is het ef fect van de demonstratie nihil. Rotterdam Het wijkorgaan van Bospolder/Tussendijken is kwaad op de burgemeester Bram Peper, omdat hij op nieuw de openstelling var» de Mathenes5erdijk voor verkeer in het college aan de orde heeft gesteld. „Elke keer als we denken gewonnen te heb ben, bedenkt iemand wel een truc om de zaak opnieuw in discussie te brengen", aidus een woordvoerder van het wijkorgaan. In het verleden hebben zowel winkeliers van de Nieuwe Binnenweg ais de Schiedamse- dijk voortdurend pogingen in het werk gesteld om de Ma- the nesserd ijk weer open te krijgen, nadat het eerste stuk van de dijk na veel actie van bewoners in de jaren zeventig was afgesloten voor verkeer en tot woonerf was gemaakt. Nog maar enkele maanden ge leden werden de winkeliers opnieuw afgetikt in de raads commissies voor stadsvernieu wing, verkeer en ook door het college. Twee weken geleden echter, tiidens een werkbezoek» van burgemeester Peper en wet houder drs. R. Den Dunnen (economische aangelegenhe den), wisten de winkeliers de burgemeester over te halen om de zaak opnieuw in het college ter discussie te stellen. Dankzij interventie van wet houder drs. J. Laan werd een besluit voor openstelling op het nippertje verhinderd. Aan staande vrijdag staat de zaak opnieuw bij Ben W op de agenda. Een woordvoerder van de se cretarie-afdeling Verkeer op het stadhuis bevestigt deze gang van zaken. Heropening van de Mathenes- serdijk zou nodig zijn zolang de metrobouw op de Schie- damsedijk duurt. De kosten voor de openstelling bedragen op z'n minst 250.000 gulden. De woonerfinrichting moet opgeruimd worden evenals een aantal parkeerplaatsen. In 1987 moet de hele boel weer in de huidige staat terug worden gebracht. De Verkeersdienst Rotterdam is het eens met de bewoners en verzet zich ook tegen openstelling. uat ue aemonstraue een start sein is voor een heel heet na jaar." Of de Rijnmondse wens tot een een nationaal protest op Prinsjesdag wordt bewaarheid, weet Meuwese nog niet. „We zullen deze vraag landelijk voorleggen. Daar wordt uitein delijk beslist of het al of niet kan." De FNV verwijt de re- gering-Lubbers dat het niet komt met een actief stimule ringsbeleid om de nationale economie uit het slop te halen. Acties naar de politiek worden al voor de derde dinsdag van september ondernomen. In het zuidelijk deel van Zuid-Hol- Jand gaat het daarbij om een publiekelijk debat met de re gionale politici over infra- structuele werken. „In Rijn mond en de Drechtsteden moeten we het eens worden over de oplossing van knel punten ïn de infrastructuur. Daar moet geld ingestoken worden." De FNV denkt onder meer aan de spoortunnel of -brug over de Nieuwe Maas. de sluf- terdam, het verwijderen van verontreinigde grond, de Blan- kenburgtunnei. verbreding van de Brienenoordbrug, de bouw van een chemische oven bij de AVR, de reconstructie van de spoorbrug bij Dor drecht en de realisering van het goederenstadon in Kijf hoek. Geld „Wanneer de regionale poli tiek en de vakbeweging het eens worden, kan we gezame- lijk in Den Haag om geld. Rea lisering van deze projecten be tekent werk voor duizenden." Het naijl-effecl is volgens Meuwese groot: „De projecten die we noemen, lossen de be langrijkste knelpunten in Rijnmond op. Op die manier wordt het voor bedrijven aan trekkelijk om te kiezen voor de motor van de Nederlandse economie. Eti wanneer die weer draait, zijn we daadwer kelijk bezig aan het herstel van onze economie." Verder is het volgens Meuwe se zaak dat Rotterdam en Rijn mond vaart zetten achter het acquisitie- en promotiebeleid, dat momenteel in voorberei ding is. Dat zowel de gemeente als het openbaar lichaam met een dergelijke aanpak bezig 2ijn is geen probleem, aldus de districtsbestuurder. „Er is overleg over dit beleid. En bij ten doet het elkaar niet. Al hoewel duidelijk moet zijn dat Rotterdam een naam in de we reld heeft en Rijnmond niet." De FNV-bestuurder verwacht dat het overleg met de regio nale politiek succesvol is. Öok hoopt hij dat het bedrijfsleven zal inhaken op de progingen in het Rijnmondse om oplos singen te vinden voor de stag nerende problematic. Op rede lijke wijze praten over ar beidstijdverkorting is één van zijn wensen. Verder hoopt Meuwese dat meer bedrijven gebruik zullen maken van de mogelijkheden die de regering de werkgevers biedt. „Er is een regeling waarbij de overheid voor ne genenveertig procent meedoet in nieuwe bedrijven en nadat de realisering een feit is zich langzaam terugtrekt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5