ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Industriebond: 9In 9'84 twee uur korter werken9 Slavenburg nam Fransen beet' Leegpompen gifschip Delta XIII begonnen Prinses Margriet opent Catharinagasthuis Brielle Kinderen: hebben bet nakijken Na cao-onderhandelingen in Rijnmond: Drs. PieterLakeman over9balansvervalsingen9 •iv. i'Ji Havenvakbeurs gaat niet door t Wethouder wil integratie verzorgingstehuizen RPHO succesrijk in Portugal ZATERDAG 4 JUNI 1983 Botterdam De Industrie bond FNV verwacht dat eind 1984 bij de metaalbe drijven en veel petro-chemi- sche industriën in Rijnmond twee uur korter wordt ge werkt Tot deze conclusie komt de bond bij het opma ken van de tussenstand van de cao-onderhandelingen. Volgens districtshoofd Henk Krul zijn de gesprekken dit jaar stroef op gang geko men, 'maar is de muur van veertig uur langzaam maar zeker gebroken'. Op grote weerstand stuitte de bond bij de multinationals in het Europoort-Botlekgebied: Shell, ICI, Cyanamid en pennwalt. Problematisch Bij de bereikte afspraken over de arbeidstijdverkorting leve ren de werknemers bi] nage- noeg alle bedrijven dè prijs compensatie in. De inmiddels afgerondde cao's 2ijn volgens Krul echter 'geen prachtige' contraeten. „Er wordt geen enkele garantie gegeven voor de werkgelegenheid", noemt hij als grote misser. Verder zijn er aan de onder handelingstafel harde woor den gevallen over de vloeren van de prijscompensatie en van het vakantiegeld. „Het kost grote moeite om de koop kracht voor de laagst betaalde op peil te houden", aldus Krul- Akkoorden over een collectie ve arbeidsovereenkomst zijn inmiddels bereikt bij UKF Al batros, Windmill, Chevron en Movi. In de metaalindustrie werd enkele maanden terug al een overeenkomst bereikt over 38-urige werkweek m 1985. Een principe-akkoord ligt er bij de Gekro. Met de Verenig de Glas en Synress zijn de on derhandelingen in een verge vorderd stadium. Problematisch verlopen de ge sprekken bij Cyanamid en Pennwalt, waar de onderhan delingen muurvast zitten. Af gelopen maandag liep de on derhandeling bij ICI vast, na dat de werknemers het bod van de directie afwezen. Bij Tiofine wordt nog helemaal niet gesproken, nadat de werkgever de vakbondseisen als irreeel bestempelde. Het optreden van Shell in de laatste cao-ronde wordt door de Industriebond FNV on maatschappelijk genoemd. De oliemaatschappij wees het cen- tare akkoord tussen werkne mers en werkgevers over de arbeidstijdverkorting van de hand en betaalde de prijscom pensatie uit. Bij een aantal bedrijven, waar onder Cabot en Alcao moeten de gesprekken nog op gang komen. Lastig verlopen de on derhandelingen bij Aluchemie en Meneba. Beide bedrijven hebben een reorganisatie aan gekondigd. En daar gingen honderden ballonnen de lucht in voor een lange reis om de wereld. De kinderen hadden het nakijken. Zij vonden hel veel te leuk om bij hun officieel geopende schooltje te blijven. Gisteren werd de openbare kleuter- en lagere school 'de Witte Werf' in de Beverwaard geopend door gemeentelijke inspecteur J. Baars voor het openbaar onderwijs. Na de opening vierde de 'Witte Werf' feest met een clown en een aoochelaar. Vervolg van voorpagina Rotterdam President-directeur mr. Piet Slavenburg barstte in woede uit bij het lezen van Pronk's rapport, waarin gewezen werd op gigantische verliezen bij Sla venburg, waarvoor geen reserves waren, 'Mr. Piet' stuurde Pronk meteen de directiekamer uit. De ac countant stortte onmiddellijk daarna in. Toen Pronk zijn inzinking te boven was, werd hij 'weggepromo veerd1 als hoofd van de afdeling controle op het direc toraat kredieten. Daarbij speelde ook mee, dat de raad van bestuur de rechtlijnige Pronk toch al lastig vond, omdat hij zich zo verzette tegen het 'zwart-geldbeleid' van de bank. Dc mensen van Crédit Lyon- nais, een van de vijf grootste banken ter wereld, zagen Pronk's rapport nooit. De meeste copiën van het stuk zijn vernietigd, maar politie en justitie beschikken nog wel over een versie, aldus zegslieden bij Slavenburg. De Fransen hadden er destijds best wel wat voor over om zich te vestigen in 's werelds grootste havenstad. Zij wisten, dat de toestand van Slaven burg niet best was, maar be- Slechte economie oorzaak Rotterdam De tweede internatio nale havenvakbeurs 'Portex '83' gaat git jaar niet door. De slechte ontwik keling van de wereldhandel is de oorzaak. In het najaar zou de haven- vakbeurs in Hamburg worden gehou den. Deze wordt nu uitgesteld tot mei 1885. Dit heeft de Nederlands-Duitse Kamer Van Koophandel gisteren meegedeeld. Vooral de havens in de ontwikkelings landen hebben te kampen met grote fi nanciële problemen. Doordat deze groep voor de havenvakbeurs belangrijk is, heeft de organisatie besloten twee jaar Jnger te wachten met de beurs, aldus de Kamer van Koophandel. "ortex' zal nu in 1985 tegelijkertijd borden gehouden met het Wereldha vencongres, waaraan afgevaardigden van 500 havens uit 74 landen zullen deelnemen. Volgens de beursorganisatie j-™ de handel over zee zich in 1985 dus danig hebben hersteld, dat de havenau toriteiten van de diverse landen de zakelijk investeringen niet langer gullen uitstellen. Krimpen a/d IJssel Rond half vijf gistermiddag is een be gin gemaakt met het leegpom pen van het gifschip Delta XIII, dat ligt afgemeerd bij scheeps werf Al bias in de Stormpolder in Krimpen aan den IJssel. De werkzaamheden gaan vandaag en zondagochtend door. Volgen de week zal alleen na vier uur, wanneer de werknemers van scheepswerf Al bias het terrein hebben verlaten, aan het schip worden verder gewerkt. Dit ge beurt op nadrukkelijk verzoek van Dick Alblas, eigenaar van de gelijknamige scheepswerf. Wanneer alles volgens planning verloopt, verwacht de Hollandse wegenbouw Zane BV, die het werk uitvoert, dat donderdag het leegpompen achter de rug zal zijn. Het bedrijf is hierbij afhankelijk van de afvalverwerking Rijn mond, die slechts een bepaalde hoeveelheid afval kan transporte ren. Dat is niet meer dan twee tan kwagens met een inhoud van 25 kubieke meter. De Delta XIII, die in zeer slechte staat verkeert, zit vol giftige che micaliën, afkomstig van de voor malige Exploitatiemaatschappij Krimpen. Rond het vaartuig is een oliescherm gelegd, dat moet voor komen dat eventueel vloeistof in de IJssel terecht komt. Tijdens de werkzaamheden in het weekend zullen de nodige veilig heidsmaatregelen worden getrof fen. Wanneer het vaartuig is leeg gepompt zal het worden schoonge- spoten, Dit gebeurt echter niet op de scheepswerf van Alblas, maar enkele honderden meters verder. Hiervoor dienen rijkswaterstaat en de scheepvaartsinspectie goedkeu ring te verlenen. vroedden met, hoe slecht die positie precies was. Pas toen de Fransen hun intrek hadden genomen in de directiekamers aan de Coolsingel in Rotter dam, merkten zij, hoe Slaven burg er werkelijk voor stond. Toen ontdekten ze, dat ze het ene gat na het andere gat moesten vullen om Slaven burg niet te laten 'ploffen'. Crédit Lyonnais kreeg bij de fusiebesprekingen geen waar schuwingen van de Neder- landsche Bank over de situatie bij Slavenburg. Volgens inge wijden was de Nederlandsche Bank op de hoogte van de mi serabele toestand van de bank. Slavenburg en de Nederland sche Bank geven nog steeds geen commentaar op interne zaken bij Slavenburg, die ook tijdens het recherche-onder zoek aan de orde kunnen ko- Drs. Pieter Lakeman, direc teur van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI), heeft juist vorige week aangedrongen op een straf- rechtelijk onderzoek naar ba- door Robert van de Roer iansvervalstngen en naar de omstandigheden, waarop met medewerking van het accoun tantskantoor Moret Limperg en de Nederlandsche Bank 'een pakket waardeloze aande len' Slavenburg zijn verkocht aan Crédit Lyonnais. Lake man deed dit in een brief aan Tweede-Kamervoorzitter Dol man naar aanleiding van het optreden van minister Kort hals Altes (justitie) tijdens het interpellatiedebat over zijn rol in het Slavenburg-onderzoek. „Die Fransen zijn beetgeno men", zegt Lakeman. „Het ei gen vermogen van Slavenburg stond onder nul. Slavenburg was in feite bijna failliet, toen men met de Fransen onder handelde, In de boeken had men de vorderingen van de debiteuren te hoog opgevoerd. De voorzieningen voor debi teuren met een dubieuze posi tie waren onvoldoende." Lakeman spande in 1982 een procedure aan bij de onderne mingskamer van het Amster damse gerechtshof over de jaarrekening van Slavenburg over 1981. „Dat proces is een uitvloeisel van dat verbergen van die verliezen", meent de SOBl-directeur. „Die jaarcij fers geven de onjuiste manier aan, waarop de verliezen zijn verwerkt. Die verliezen kun nen al van jaren terug zijn." Slavenburg heeft volgens La keman de jaarcijfers met opzet verkeerd opgemaakt. De jaar rekening toont naar zijn zeg gen ten onrechte een winst van 1 miljoen gulden, terwijl de bank in werkelijkheid een verlies van 124 miljoen heeft geleden. Slavenburg heeft een verliespost van 125 miljoen buiten de winst- en verliesre kening om van de reserves af geboekt, aldus Lakeman. Het geld is rechtstreeks over geboekt naar de 'stroppenpot' van de bank, meent hij. Dit is een voorziening, die bij zware verliezen en slechte economi sche tijden wordt aangespro ken. De inhoud van de 'strop- penpot' bij banken geldt als strikt vertrouwelijk. Slaven burg heeft de beschuldigingen steeds ontkend en spreekt van een 'boekhoudkundige zaak', waar niets achter zit. De uit spraak in de jaarrekeningpro cedure is eind van dit jaar. 'XH- SV-s*" ie vvys mmst Brielle Prinses Margriet heeft gistermid dag het nieuwe bejaardenverzorgingstehuis Catharinagasthuis aan het Slagveld in Brielle officieel geopend. Zij deed dit door het onthullen van een gedenk steen boven de ingang waarop de aankomst van zieken op brancards wordt uitgebeeld. De ge denksteen is een replica van de eeuwenoude gevelsteen van het eerste gasthuis dat in 1293 in gebruik genomen werd. De prinses, die eerder op de dag verplichtingen had in Hengelo, kwam tegen half vier per heli kopter in Brielle aan. Zij landde op één van de velden van het sportcomplex Noord-Leeuwe noord waar zij welkom werd geheten door de commisssaris van de koningin mr. Vrolijk en burgemeester De Ronde van Brielle. In de recreatiezaal van het gasthuis, waar de prinses werd verwelkomd met het lied 'Wij houden van ons Brieltje', noemde burgemeester De Ronde haar een bevoorrecht mens omdat zij de historische stad voor de landing eerst vanuit de helikopter heeft kunnen bewonderen. Daar na keek de burgemeester terug m het velleden vanaf het moment dat in 1293 het eerste gast huis in Brielle werd gesticht. In 1914 werd het tweede gasthuis geopend dat plaats bood aan veertig bejaarden Tot een grote verbouwing in 1959 hebben de bewoners daar in vrij primitieve omstandigheden geleefd. In 1968 werd dat gasthuis afgekeurd maar het heeft rond 15 jaar geduurd voor het huidige ge bouw in gebruik kon worden genomen. Strubbelingen Gasthuisvoorzitter Berkel memoreerde de vele strubbelingen die aan de bouw vooraf gingen. Maar nu is er dan een huis, dat niet alleen een voortreffelijk onderdak verleent aan zeventig bejaarden maar dat ook een sieraad is voor de omgeving Met name door het gebruik van ver schillende dakvormen past het gebouw bijzon der goed temidden van de historische wonin gen. Berkei noemde het gasthuis een open huis waar een ieder kan komen en gaan. Hij hoopt dat de bewoners zich snel in de samenleving zullen thuis voelen Omdat prinses Margriet te kennen had gegeven dat zij tijdens haar vrij korte bezoek in direct contact met de bewoners wilde komen werd af gezien van officiële en traditionele gebruiken. Het accent kwam te liggen op een wandeling door het huis waarbij de prinses met vele bewo ners een gesprek aanknoopte. Ze onderhield zich op ongedwongen wijze met de bejaarden die dit bijzonder op prijs stelden. Zaterdag 11 juni wordt m het nieuwe gasthuis open huis gehouden en kan een ieder het ge bouw bezichtigen. Het L-vormige complex be staat uit drie bouwlagen en is volgens de mo derne eisen ingericht De kosten van het fraaie gebouw zim rond tien miljoen gulden .-y 'V' Y Botterdam „Verzorgingste huizen moeten na de renovatie voor alle ouderen toegankelijk zijn, Alleen dan zal Rotterdam de problemen als vergrijzing en de bezuinigingen kunnen bestrijden. Deze integratie maakt een belangrijk deel van ons beleid uit, maar een nog belangrijker deel zullen de ou deren zelf hebben." Dit zei wethouder W.J. van der Have gisteren bij de ope ning van het gerenoveerde ge- Lissabon Het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest heeft succes geoogst in Portugal. De deelname aan het Internationale Mu ziekfestival in Lissabon, zorgde voor volle 2alen. In het oude Co- liseu, dat 4500 bezoekers kan herbergen volgden ongeveer zes duizend Portugezen het werk van de Rotterdammers. Het Rotterdamse orkest speelde werken van Berlioz en Beetho ven in de oude concertzaal Colisue. Enkele Rotterdamse musici konden kennis maken met de Portugese president en enkele be windslieden. Van der Have.... voor alle ouderen... meentehjke verzorgingstehuis 'de Nachtegaal' in Charlois. De wethouder somde in zijn ope ningswoord een aantal cijfers op over de vergrijzing in Rot terdam. De Maasstad telt op het ogen blik honderdduizend mensen ouder dan 65 jaar, dat komt neer op 17,5 procent van de bevolking. Terwijl de totale omvang van de Rotterdamse bevolking blijft dalen, blijft het aantal bejaarden in absolu te zin vrij constant. De gemid delde leeftijd waarop men naar .een verzorgingstehuis gaat is momenteel 83 jaar. Dat betekent dat 85 procent van de bejaarden zieh zelfstan dig en in eigen omgeving te handhaven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1