ROTTERDAM 1 Stroom cliënten alsnog geholpen metkapitaal 'Als schoolhoofden niet worden ontlast,kan je alle vernieuwing wel vergeten' M» Eerste sleutel.. Bell Lines wil terminal Rozenburg uitbreiden De Roef mag weer open De bovenmeester moet manager worden Na roof van 232.000 gulden uitkeringsgeld in Spijkenisse: Hl Klunder en Dolk geselecteerd voor de Admirals Cup A Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 4 jum 1963 Spijkenisse Veelal begrijpende reacties viel weinig meer te halen, nadat *s morgens sn nu cn dan een hardgrondige vloek kon- kort na de openstelling, twee gewapende den gisteren worden opgetekend uit de mon- mannen een overval pleegden. Met een tota den van degenen die bij de centrale kas m le buit van 232.000 gulden maakten zij zieh het gemeentehuis van Spijkenisse aanklop- uit de voeten. Daders en buit zijn nog steeds ten voor hun wekelijkse uitkering. Daar spoorloos. De gemeente kwam meteen voor de vraag te staan wat men aan moest met de te ver wachten stroom mensen, die hun uitkering zouden komen ophalen. „In zakjes en op alfa betische volgorde stond ieders uitkering 's morgens al klaar. En dat was dus in één keer al lemaal weg. Maar ja... de meeste mensen hebben die centen hard nodig, en je kunt ze toch niet een weekeinde of een hele week zonder geld la ten zitten", aldus de heer T. Wildenburg, hoofd van de af deling financiën- Dus werd er meteen met man en macht ge werkt om toch nog dezelfde dag de uitbetaling te doen plaatsvinden. Enkele parttime krachten zegden hun afspra ken voor hun vrije middag af en ook de man en de vrouw die 's morgens nog m de lopen van de vuurwapens van de overvallers hadden gekeken zetten zich, na eerst even van de schrik te 2ijn bekomen, aan de arbeid. Een ploeg van ze ven personen begon niet het klaarmaken van nieuwe geld zakjes nadat 'vers kapitaal' was aangevoerd zodat 's mid dags om vier uur de kas weer opengesteld kon worden en de clienten tot gisteravond half negen alsnog terecht konden om hun geld le halen. De centrale kas in het ge meentehuis, die is onderge bracht in de centrale hal, kent wel een aantal veiligheids maatregelen maar is met de gedeeltelijk open balie aller minst als een 'onneembare vesting* te omschrijven. Daar is bewust voor gekozen, aldus de beer Wildenburg. „Wij heb ben dat ooit wel eens overwo gen de balie helemaal afslui ten, maar dat leek ons geen goede zaak. Daarmee zou je als het ware gijzelingsacties kun nen uitlokken waarbij het pu bliek in de hal is hel alujd druk en de ambtenaren op naburige afdelingen nodeloos extra gevaar lopen. Zeker als door Ton van der Vliet je te maken hebt met gewa pende overvallers en er pa nieksituaties kunnen ont slaan." Ook in het nieuwe stadhuis, dat momenteel in het centrum van Spijkenisse verrijst, is de kas weer op een zelfde wijze en in de centrale hal gesi tueerd. De 41-jarige N. van Kempen werkt bij de gemeente Spijke nisse op de afdeling perso neelszaken en toen hij gister morgen op kantoor arriveerde zag hij zojuist de twee gehelm de mannen door de gang ren nen. en hoorde hij een vrouw schreeuwen 'hou ze tegen! Hou 2e tegen! Dat ss een overval'. Van Kempen draaide zich meteen om en zette de achter volging in: „Buiten heb ik mijn motorfiets genomen in een poging de overvallers te volgen. Daarbij ben ik langs verschillende uitgangen van de parkeergelegenheid bij het gemeentehuis gereden maar heb het tweetal niet meer ge zien." Molorfiets Dat kon kloppen wam de Rotterdam Wie op feest jes vertelt dat hij in het onderwijs zit, kan nog im mer op een smalende op merking rekenen. „Het on derwijs? Da's een mooi be roep: veel vakantie, elke dag vroeg naar huis en een fijn salaris..." Hoewel elke onderwijzer in hart cn nieren zal bea men dat zijn beroep moot is, klopt het geschetste beeld niet erg met de wer kelijkheid. Door een toene mend aantal taken voor de school aan de ene kant en sterke bezuinigingen aan de andere kant, dreigen de jaren voor de klas steeds meer tot tropenjaren te worden. De druk op de mensen voor de klas ïs nu al zo groot dat de 'vele va kanties' het instorten van de leerkrachten nog net kunnen voorkomen. Maar al te vaak gaan de leer krachten er toch nog aan on der door. Hel ziekteverzuim onder Rotterdamse leerkrach ten is ongewoon hoog, de leef tijd van de oudste leerkrach ten komt steeds lager te liggen. Steeds vroeger knapt men af op de ongewone werkomstan digheden. En het zijn de Schoolhoofden die het het moeilijkst hebben. Een onderzoek van de ge meente leerde dat de schoollei der anno-1983 in Rotterdam structureel overwerkt is. Er werden werkweken gemaakt van zestig tot tachtig uur. En nu at kan zelfs een leek voor spellen dat de situatie alleen maar erger wordt. Door de wei op het basisonderwijs wor den de taken zwaarder, terwijl door de bezuinigingen de faci liteiten alleen maar minder zullen worden. In het vijfde deel van onze serie gesprek ken met schoolhoofden praten de schoolleiders over zichzelf. Gerrit Visser is hoofd van de experimentele basisschool Al- bert Plesman in Ommoord. Of liever: Gerrit Visser is mana ger van de Albert Plesman- school, want daar komt zijn functie op neer, zegt hij zelf. Volgens Visser moet elk schoolhoofd in de toekomst manager zijn. „alleen al het maken van het schoolwerk plan is zo'n ontzettende klus. Als je dan niets weet van plan ning, organisatie, controle. Als je dan niet de juiste mensen op de juiste plaatsen weet in ie zetten, kun je het allemaal wel vergeten. Ik acht het niet uit gesloten dat in de toekomst mensen uit het bedrijfsleven, met een spoedcursus onder wijs, directeur worden van een school." Ben Wehnes (Sint Theresia- sehool) volgt een managemen topleiding bij het instituut So ciale Wetenschappen: „Ik vind dat een schoolhoofd een mana- gementcursus moet volgen. Je leert bepaalde technieken, krijgt een bredere kijk op or ganisatorische aspecten. Je leert vooral veel in de sfeer Marjolein Mörling: het schoolhoofd moet ambulant zijn; vrijgesteld van lesgeven. van de communicatie. Leert wat budgettering en financie ring en kunt in die zaken op niveau meepraten. Er zou een applicaliecursus moeten komen voor de school hoofden, of het vak manage ment zou op de opleiding aan de orde moeten komen. Zelf ervaar ik dat ik makkelij ker vergaderingen leid, ik heb dingen sneller in de gaten en ook best weten dat wij hebben getwijfeld of we dat gesprek met de krant wel zouden doen. Je haalt zoveel dingen op je nek. Ergens moet je een grens trekken, anders ga je er onder door." Wim van Kan <C'70): „Vorig jaar was het oudste nog func tionerende schoolhoofd in Rot terdam 53 laar. Dat zeet wel kan sneller bepaalde stand punten samenvatten. Het gaat allemaal efftcienter." Bedrijf Jan De Vos (Zonnekant- school): ..De bovenmeester van vroeger had zes klassen en één ordner. Teamvergaderingen waren niet nodig: als het schoolhoofd iets te melden had ging er een briefje de klassen rond. Nu is dat allemaal zo ontzettend veranderd. Als wij een teamvergadering hebben, gebeurt dat met 28 mensen er is zoveel verantwoording bijgekomen... De school is een bedrijf gewor den. Je hebt niet meer vol doende aan een potlood en een stuffie. Je 2ou al een heleboel moeilijkheden kunnen wegne men als je de leerlingenadmi nistratie zou automatiseren.. Op de teams wordt een zware wissel getrokken, teamverga deringen, extra scholing, aller lei andere vergaderingen, dat vreet allemaal tijd, meestal in de avonduren ook nog. Je mag iéts over het vak." Men is het erover eens dat de schoolhoofden ambulant moe ten zijn, wil de vernieuwing van de basisschool enige kans van slagen hebben. Dat wil zeggen: de schoolhoofden zul- door Richard Stomp foto: Henk Speksnijder len al hun energie moeten wij den aan de organisatie van de school. Er moet een eind ko men aan de situatie dat het hoofd der school hele dagen voor de klas staat les te geven. Als dat gebeurt heeft hij ge woon te weinig tijd over voor andere zaken, vindt men. Frans Meijer (Leeflang- school): „Voor vernieuwing van het onderwijs is het schoolhoofd een cruciale fi guur. In Amerika is een on derzoek geweest op de zoge naamde urban-schools. Daar uit kwam naar voren de per soon van het schoolhoofd èn een goed samenwerkend team de belangrijkste elementen zijn voor een goede school. Als aan die voorwaarden is vol daan nemen de leerresultaten toe en neemt de agressie af. Als het schoolhoofd zo belang rijk is, ontneem hem dan met zijn gereedschap, zoals nu ge beurt, Een schoolhoofd moet gewoon ambulant zijn." Marjolein Mörling (Bever waard): „Er is een onderzoek geweest naar de taakbelastmg van de schoolhoofden. Daar kwamen schokkende conclu sies uit, maar er is werkelijk niets mee gebeurd. Toch komt er een belangrijke conclusie uit naar voeren. Het school hoofd moei gewoon ambulant zijn, vrijgesteld zijn van lesge ven. zodat hij zich kan bezig houden met het leiding geven aan een school. Het tegenover gestelde gebeurt: schoolhoof den worden minder ambu lant." Jur Kats (Van Oldenbarno- veldschool): „Als het school hoofd niet ambulant wordt, komt er van integratie niets terecht. Het is van het grootste belang dat kleuterleidsters en onderwijzers bij elkaar gaan kijken om te zien hoe de ander onderwijs geeft. Maar dat is al leen maar mogelijk als de les sen gedurende die tijd wordt overgenomen. In de nieuwe basisschool moet iedereen overal inzetbaar zijn. Op deze manier kan dat niet!" Leo van der Waal (Bloemhof- school), „Zolang je schoolhoof den met ontlast van het lesge ven, .kun je alle innovatie wel vergeten. Maar dan ook alle!" Jan de Vos. „De hele functie van bovenmeester houdt niks in. Je moet leiding geven aan je school, maar daarvoor ben je niet geschoold. Bovendien is er geen tijd en geen geld. Ik ben nu directeur van de school, maar krijg geen gelegenheid om het waar te maken. Alsof je Björn Borg een partijtje laat tennissen tegen McEnroe en hem dan zijn racket afpakt..." In Rotterdam ïs het inzicht dat de schoolhoofden het niet lan ger aankunnen aan het door breken. Wethouder Hans Si mons is zelfs ove'rleg met 'het veld* gestart om een oplossing te vinden. De wethouder kiest alleen een andere oplossing dan de leer krachten. Hij wil het aantal ta ken van de school gaan beper ken en zoekt het dus niet m het vrijmaken van schoolhoof den voor de organisatorische taak. Wie wordt hoofd? Anita van der Voordt is hoofd van de experimentele basisschool K ruim eltjesk rui- denhoek. Zij is een van de weinigen uit het kleuteronder wijs die de machtsstrijd tegen de alleen al door de macht van het getal veel sterkere lagere school, heeft aangedurld Zij deelt de leiding nu samen met het voormalige hoofd van de lagere school en is bijzonder te spreken over die ongewone dubbel oplossing, Twee kapiteins op een schip dus, maar nu is iedereen daar aan gewend. „In het begin was het wel moeilijk „Jij weet toch niets van het lager onder wijs af", werd er gezegd door de collega's uit de lagere school, „Moet jij ons nu gaan vertellen hoe het allemaal moei... De acceptatie was bij een aantal collega's moeilijk", zegt Anita van der Voordt achteraf. „Laatst vroeg een kind: wie is er nou meer de baas. Rob of jij?" „Ik was heel jong hoofdleid sters en ik vond, toen het hoofd van de basisschool moest worden benoemd, dal ik ook rechten had" Je moet wel knokken om als hoofd uit het kleuteronderwijs erkend te worden. Er was zelfs eens een leerplichtambtenaar die met mij weigerde te pra ten. Daar moet je dan wel doorheen drammen!" Anita van der Voordt is een grote uitzondering. In de prak tijk blijken het toch steeds weer de hoofden van de lagere school te zijn, die directeur worden van de nieuwe basis school. Ook al zullen al die hoofden met de hand op het hart verklaren dat wat hun betreft de hoofdleidster net zo goed voor die functie m aan merking zou kunnen komen Vaak solliciteren die hoofd leidsters niet eens. Zij voeler» zich de mindere tegenover de, alleen al door hei grotere aan tal leerkrachten, 'sterkere* la gere school. De heer Noud van Kempen die de overvallers nog achter volgde. overvallers vluchtten met een molorfiets achter langs het ge meentehuis waarbij ze via een trappetje uitkwamen op het terrein van het busstation langs de Groenekruisvveg. Daar kreeg gemeentebode J. Koen, die ondertussen lopende de achtervolging had ingezet, van een buschauffeur le horen dat de motorfiets met de twee mannen inmiddels over de vrije busbaan met hoge snel heid was verdwenen... Een maal terug in het gemeente huis wachtte de bode nog een verrassing: „Toen ik die twee langs zag rennen en de vrouw hoorde roepen over een over val ben ik er achter aan ge rend. Tevergeefs dus Maar te rug in het gemeentehuis kreeg ik pas te horen dat ze beiden gewapend waren. En dan schrik je toch wel even hoor De rest van de dag moest de heer Koen voornamelijk beste den aan het te woord staan van clienten die de reis naar het gemeentehuis tevergeefs hadden gemaakt. „De meeslen toonden veel begrip. Infor meerden bezorgd of iedereen ongedeerd was gebleven Rotterdam Henk Klunder en Bert Dolk van de Rotterdamse zeil vereniging t RZV) ztjn met hun bemanningen geselecteerd voor de zee- ze il-wedstrijd en om de Admirals Cup, waarvan ook de beroemde Fasl- net-race een onderdeel is Bert Dolk met zijn 'Pro motion', Henk Klunder met "De Bierkaai' en Eindhovenaar Gerrit Jeelof met z'n Caiman vertegenwoordigen Ne- derland tijdens deze klas- semen tswcdstr ijd Ko mende week gaan de Rotterdammers in Enge land in training Morgen middag nemen zij om vier uur feestelijk af scheid van hun clubgeno ten op de jachthaven aan de Kraltngse Plaslaan 113 m Het dolgelukkige echtpaar, meneer en mevrouw Roobol, ontving gisteren uit handen van de voormalige wijkagent de eerste sleutel voor hun nieuwe woning in het Reginagebouw in de Provenierswijk. Het nieuwe gebouw bestaat uit 38 wonin gen en bedrijfsruimten en is ontworpen door Henk Klunder. Rotterdam Het jongeren centrum De Roef aan de Claes de Vrieselaan mag dit week einde zijn poorten weer ope nen. Twee weken geleden werd het jeugdcentrum op ge zag van burgemeester Peper gesloten. Dit gebeurde op ver zoek van de politie, die in een brief aan de burgemeester klaagde over twee vcchlpai tij en, die voor de deur van De Roef hadden plaatsgevonden Peper besloot hierop het jon gerencentrum voor een maand te sluiten. De vaste krachten en een aantal bezoekers van De Roef zijn »«-■..{* aanleiding van dit besluit actie gaan voe ren. Zij voerden onder meer als argumenten aan. dat de overlast van het jongerencen trum voor een groot deel lag aan de omgeving waarin het is gevestigd en dat de jongeren in de omgeving nu op straat stonden, waardoor hel vanda lisme in de hand werd ge werkt. Woensdag vond een gesprek plaats tussen vertegenwoordi gers van De Roef. de politie, de burgemeester en hel actie comité Middelland N'aar aan leiding van dit overleg heeft Peper besloten de sluiljng twee weken eerder ongedaan te maken dan oorspronkelijk in de bedoeling lag De containertermina! van Bell Lines in Rozenburg. Rozenburg Bell Lines, onderdeel van de Ier se George Bell Group, wil op de container ter minal m Rozenburg nieuwe, snelwerkende con tainer brugkranen installeren Tevens wordt overwogen om de kade te verlengen. De plan nen zullen zeker worden uitgevoerd indien de huidige marktverbetering aanhoudt, volgens George Hollwey, voorzitter van de raad van be stuur. 'Behalve de vervanging van ouder mate rieel, moeten w»j onze capaciteit zodanig inrich ten dat wij zijn voorbereid op de economische opleving als die verder doorzet', aldus Hollwey. De eigen coniainerterminal in Rozenburg ver vult een sleutelpositie in het geïntegreerde Rell-transportsysteem met wekelijks vier gere gelde lijndiensten naar Teesport, Newport. Londen en Waterford. Vorig jaar behandelde Rozenburg 146.000 containers. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3