Werklozen kunnen ook in de Boterstraat aan de slag DELTAHOTEL PRESENTEERT DURE NOORDZEE-HARINGEN Eén-slurp, en Van Lier voelde zich weer thuis PSP'ers in Maassluis: nu oud en wijs genoeg Voor Eritrea 6000 gulden TRECHTER LAAT CLAIM SCHIETEN, MAAR: BALLON ZWEEFT NAAR POLEN Bewoner bekent brandstichting Ons Genoegen in de finale VISSEIZOEN INSPIREERT INBREKERS Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 'Ze komen echt uit hetzelfde tonnetje VIaardingen Dat waren dure haringen. Voor het allereerste kantje, dat vorige week aan de Hollandse bodem kwam, had de Crest-hotelgToep 5800 gulden neergeteld. Dat is een bedrag, dat meestal voor blijvende tastbaarheden betaald wordt. Maar een haring is niet bepaald een museumstuk. Dus die eerst aangeleverde Hollandse Nieuwe, hoe duur ook, die moest toch op. En Crest bedacht alle zestien hotels van haar groep in Nederland. Allemaal een portie. Zo kwam het dat de lunch van Vlaardïngs burgemeester Fred van Lier gistermiddag bestond uit ouderwetse groe ne haring. Hij nam de eerste 'slurp' in het Deltahotel, on derdeel van de Crest-keten, en hij deed dat met smaak. Nu werd die haring ook voortreffelijk gepresenteerd: zoals het hoort. Niet zo onno zel met een prikkertje en op een stukje witbrood, maar ge woon: haringen om aan te zuigen, haringen waar je let terlijk reikhalzend naar uit ziet. Kortom, haring op z'n Vlaardings, zoals je dat vroe ger in de haringstad al at. Die traditie is niet verloren gegaan. Van Lier, toch geen autoch toon, bleek een speciale affi niteit met haring ie hebben. Toen hij vroeger wethouder in Den Haag was, woonde hij kantje boord in Scheve- ningen. Daar heeft hij de ha ring Ieren kennen. Soms op pert een schalkse gemeente- voorlichter nog wel eens, dat Van Lier daarom naar Vlaar- dingen heeft gesolliciteerd: om de historische relatie tus sen Scbeveningers en Vlaar- dingers. De burgemeester voelde zich in elk geval weer thuis. Marcel C. Otte, die twee jaar geleden na de markante O'Herne directeur van het Vlaardingse Deltahotel werd, presenteerde zijn haringpri- meur met stijl. Hij had een haringschoonmaker van for maat over laten komen: de heer Aart Mirrer van Schmidt's zeehandel op het Vasteland te Rotterdam, niet de eerste de beste als het om zeevis gaat. Die man reinigde haringen met de snelheid van de haring zelf. En er bleef geen graatje in, „Ze zijn net zo lekker als vroeger", kreeg Delta-direc teur Otte van echte Vlaar- dingers te horen. Hij nam dat maar aan, want zelf kende hij de haringstad vroeger niet. Ja, hij kwam er wel eens met zijn ouders, kreeg dan ook iets zeer nostalgisch over zich toen hij na een An- tilliaanse periode voor Crest nota bene aan de Maasboule vard kwam te werken, maar die Vlaardmgse haring: nee, die kende hij niet. En de laat ste zes jaar was er ook geen echte Hollandse Nieuwe meer gekomen. Wel. harin kjes, bij tonnen tegelijk, maar allemaal voorbij Denemar ken. Het was een malle gewaar wording. Met het uitzicht op Shell Chemie aan de over kant van de Nieuwe Water weg werd gisteren de eerste Hollandse Nieuwe gepresen teerd, uit de Noordzee. Dat is die zelfde zee waarin steeds weer vieze goedjes in geloosd worden. Maar als je de eerste haring proeft, praat je daar niet over. En het gezelschap in Delta scheen er niet eens aan Burgemeester Van Lier slurpt de eerste Hollandse Nieuwe met een stralend gezicht: Scheveningse nos talgie. te denken. Of wilde het niet, want oh wat was die haring zacht. Vurrukkulluk: die term van Remco Campert doemt in zulke gevallen steeds weer op. door Kor Kegel Nu verschilde men gisteren wel van smaak. De één vond de Noordzee-haring vettig, de ander zout, en al slurpend kwamen de niet-Vlaardin- gers in het gezelschap lang zaam aan de weet dat hoe vettiger de haring, hoe min der zout zij is. De jongste ha rinkjes zijn het vetst. Zitten ze langer in de pekel, dan worden ze vanzelf zouter, en dat is het verschil tussen groene en zoute haring, of schoon dat allebei als Hol landse Nieuwe kan worden aangeduid. Maar er zijn reders, die te genwoordig niet meer peke len. De meesten stoppen aan boord alles al in de diepvries - Dat scheelt in zoutigheid, maar juist een Vlaardingse zeerob als Arie Wapenaar vindt die zoute het lekkerst. Zo zie je maar. Marcel C.Otte vond ook. dat er verschil zat in smaken. „De ene is zouter dan de an dere. En ze komen toch echt allemaal uit hetzelfde tonne tje". Hij prees de Schevening se reder, die vorige week al op de terugweg was met zijn lading haring, terwijl ande ren nog moesten gaan vissen Dat kwam omdat die reder toevallig al ter plekke was, toen de EG de tijdslimiet met twee dagen vervroegde. Over één ding was het gezel schap het gisteren eens Dat het een schande is, dat er zo veel visverkopers zijn m dit gebied, die oude haring ver kopen alsof het de meest ver se is. „Daar doe je niks aan", werd gemompeld, „de titel Hollandse Nieuwe is niet be schermd. Dat is net zoiets als Schiedamse jenever, die naam mag je ook gewoon ge bruiken". Dat was zowaar een voor beeld, waar Schiedam en Vlaardingen goed samengin gen... Maasluis De afdeling Maas sluis van de PSP viert vrijdag avond de zelfstandigheid. Zij is door het hoofdbestuur van de partij oud en wijs genoeg be vonden om op eigen benen te staan. Sinds november 1981, toen de afdeling werd losgekoppeld van Vlaardingen, steeg het le dental van vijf naar twintig en kreeg de PSP m Maassluis een eigen raadslid- Truusje Achter berg. Dat vindt de partij reden genoeg voor een bescheiden feest. Tot eind 1981 was de Maas- sluisse PSP een aanhangsel van de Vlaardingse afdeling. Vlak voor de verkiezingscam pagnes voor gemeenteraad, provinciale staten en Tweede Kamer kwam daar verande ring in. Dat legde de pacifisten geen windeieren Vrijdagavond wordt de zelf standigheid gevierd in het Pol derhuis aan de Rozenlaan in Maassluis. Om acht uur opent daar dos Noordhuizen de bij eenkomst. waarna een film vertoond wordt over 25 jaar PSP. Een live-optreden vormt de feestelijke omlijsting van het gebeuren. iiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimi Vlaardingen De collecte van Vlaardingen voor ontwik kelingssamenwerking (Vlos), die twee weken geleden is ge houden, heeft zesduizend gul den opgeleverd. Dat geld gaat naar kampen in Soedan, waar Enlrese vluchtelingen zitten Daar worden van het geld leermiddelen gekocht. De opbrengst valt de Vlos een beetje tegen. Vorig jaar werd er bij een collecte, toen nog voor een project in Nicaragua, ruim achtduizend gulden op gehaald. De collecte is overi gens maar één van de manie ren waarop de Vlos geld hoopt binnen te krijgen voor de Eri- treers in Soedan. Woensdag houdt de Vlos sa men met de wijkvereniging Hoevcnbuurt een thema- avond over vluchtelingen. Sprekers en film moeten de bezoekers duidelijk maken wat vluchtelingen zijn. Die bij eenkomst in zaal De Deel aan de Baarn hoeve begint 's avonds om acht uur. limiiiiuiiiiutmtHMiiiiiiMDiuinuiiiiiiiiiiimi m Leo Herwig, Willem Lagendaal en John Zwart vertellen op het zolderkamertje van de Federatie, hoe het AKS en Sjop elkaar gevonden hebben. Vlaardingen Eén van de ballonnen, die tijdens de wedstrijd op konin ginnedag werden opgela ten is helemaal in Polen terecht gekomen. Henryk Jancs vond de luchtballon van Vlaar- dingertje Robbert Pers- son bij zijn dorpje Swi- noujscie. Persson werd daarmee winnaar van de wedstrijd. De prijzen worden zater dagmiddag In gebouw Triangel uitgereikt. Ook degenen die de bal lonnen hebben gevonden zullen een aardigheidje ontvangen. De Stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardin gen heeft in totaal ruim 150 kaarten terugge stuurd gekregen. Daarvan kwamen er bij na vijftig uit oosterbuur West-Duitsland. Ballon nen werden onder meer gevonden in Walsrode, in de omgeving van Bre men, bij Essen en in de nabijheid van Fürstenau- HÖhne. Schiedam De 24-jarïge Schiedammer, die negen da- gen geleden zijn woning aan <fe Rhoonsestraat in brand stak. heeft bekend. Hij is voor geleid aan de officier van justi tie, maar nog niet op vrije voe ten gesteld. Volgens de politie hebben pri- vé-omstandigheden de jonge man zover gebracht, dat zijn huis in vlammen wilde zien opgaan. v Maassluis Het Maassluise zangkoor Ons Genoegen heeft een finaleplaats veroven in het zangconcours a capella van de bond van arbeiderszangver enigingen en de Vara. De finale zal op de televisie worden uitgezonden. Voor een deel live, op 18 juni van vier tot half vijf vanuit de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De rest zal enkele dagen later, op 21 juni, van acht tot negen uur op de buis komen. Voordat Ons Genoegen, onder leiding van dirigente me vrouw Van Os-Eijbergen, de finale bereikte, kwam het eerst de voorronden in Drach ten en Beverwijk door. Belangstellenden die Ons Ge noegen op 18 juni willen ver gezellen naar de finale, kun nen contact op met de heer J.Seegers, Burgemeester Wes- se linkstraat 293, telefoon 01899-14961. Maassluis De Maassluise politie kan merken, dat het visseizoen weer geo pend is Adjudant Van Leeuwen meldde de dief stal van visgerei uit diver se kelderboxen in Maas sluis. Maar ook m de school 't Hoekertje en het wijkge- bouw Steendijkpolder was ingebroken en daar was het om radto-apparatuur te doen geweest. Omdat de Schiedamse Come- niusschool en de eraan ver bonden kleuterschool 't Draai- tolletje hard aan een nieuwe stencilmachine toe zijn, hou den ze vanavond een bingo. Met de opbrengst van het fes tijn dat 's avonds om kwart voor acht begint m het ge bouw van 't Draaitolletje (Sin gel 24), hopen ze de machine te kunnen bekostigen. Schiedam Het werklo- zenproject Trechter laat zijn claim op twee panden aan de Boterstraat los. Volgens bestuurslid Leo Herwig kan de Trechter het niet aan om hier kleinschalige, alternatieve werkgelegenheid op te zetten en is die taak veel beter thuis bij de stichting Sjop, die ook al een pand beheert aan de Lange Kerkstraat. Herwig is behalve bestuurslid van de Trechter ook coördina tor van de Schiedamse Fede ratie voor sociaal-cultureel werk. Ook is hij samen met Willem Lagendaal initiatiefne mer van het adviescentrum voor kleinschalige werkgele genheid Schiedam (AKS), dat voorlopig op het zolderkamer tje van de Federatie is onder gebracht. Tot het AKS is Her- wig gekomen vanuit zijn coör dinerende functie in de werk groep voor werkgelegenheid en gemeentepolitiek Idéfiks. Herwtg vindt dat Sjop de aan gewezen instantie is om de panden Boterstraat 45-47 te gaan benutten voor vergader ruimte, werkplaatsen, ver kooppunten en kantines. Voor het AKS heeft architect Jan Weeda een opzetje gemaakt, maar Sjop heeft ook een eigen plan, waar coordinator John Zwart iets meer mogelijkhe den in ziet. Nu Herwtg dat zegt, ziet het ernaar uit dat de 'strijd' tussen de Trechter en Sjop in het voordeel van John Zwarts nij vere stichting beslecht zal worden. Volgens Zwart, La gendaal en Herwig is het al leen nog aan de Schiedamse gemeenteraad om de knoop door te hakken en in eerste instantie uiteraard wethouder Posthoorn, die overigens in het Trechter-bestuur zit. Maar volgens Herwig is nu goed duidelijk geworden, dat de Trechter het beheer en de exploitatie aan de Boterstraat niet aan zal kunnen, of het zou pas over vijf jaar moeten zijn zegt Leo Herwig. Hij denkt dat Posthoorn geen andere keus kan maken dan toewij zing van de panden aan Sjop. Daarmee komt dan een sa menwerking tot stand, die vrij belangrijk kan zijn voor Schie dam en vooral de ontwikke lingen op het gebied van de al ternatieve werkgelegenheid. Als Sjop na de Lange Kerk straat uitbreidt naar de Boter straat, dan gebeurt dat in nau we samenwerking met het AKS van Lagendaal en Her wig, waarbij een simpele doch lucratieve afspraak geldt. John Zwart, van Sjop dus, zorgt voor de mankracht en de uitvoering van de ideeen voor alternatief werk. Het AKS stelt zichzelf voorlopig als taak om te zorgen voor ruime in formatie aan werkzoekende werklozen en eventuele door verwijzing en marketing. Eer der al werd dit project gepre senteerd als een vuurtoren voor dat deel van onderne mend Nederland, dat het in de kleinschalige werkgelegenheid 2oekt, Daar vermoedt men een toekomst. Herwig: „Wij bouwen hier een informatiecentrum op en tk stel mij voor, dal er mensen door Kor Kegel komen die iets willen gaan doen. Als het goed is. weten wij of daar al andere mensen rr die brengen wij contact, en dan i>- .-n laak voor Sjop r -■ ^mtelijke mogelijkhe- «jt „n de praktische uitvoe ring te bekijken," „Wat voorop staat »s, dat er mogelijkheden komen voor mensen om hun vakkennis een beetje bij te houden en om wat regelmaat in hun dagpa troon te krijgen", zeggen Her wig en Lagendaal. Zij hebben in hun diverse functies vaak te maken met het verschijnsel dat Schiedammers, hun werk- lozenbestaan moe geworden, hun 'actieve' tijd naar de nacht verschuiven. Overdag slapen, 's nachts op pad. Weg is de re gelmaat, weg zijn de mogelijk heden om aan werk te komen. Wat het AKS nu van plan is, kan voor zulke mensen de functie van een opkikker heb ben. „Wie weer iets gaat aanpak ken, kan die regelmaat, die hij vroeger m zijn werk had, te rugkrijgen. Hij gaat weer met andere mensen om. Het geeft mensen de mogelijkheid weer wat nuttigs te gaan doen, waardoor zij het vertrouwen in zichzelf herkrijgen. Het is duidelijk dat die mensen, die tijdens hun werkloosheid toch hun vakkennis bijhouden, weer wat sneller aan het werk komen, als de markt weer gaat aantrekken." De wereld Sjop en AKS redeneren alle bei, dat er ondanks een grote werkloosheid nog genoeg te doen valt in de wereld. „Kijk maar eens om je heen." Alleen gebeurt het niet. omdat de overheid er geen aandacht voor heeft of geen middelen, of anders wel, omdat de be staande ondernemers terug deinzen voor experimenten En dat geldt dan al helemaal voor met-ondernemers. Zo ontstaat een gat in de markt. Instellingen als Sjop en AKS kunnen daar inspringen, door theoretische en praktische hulp tc bieden aan beginnende- ondernemers. Hier maakt Her wig overigens wel onder scheid. „Voor je begint, moet je de aard van het werk wel kennen", zegt hij Hij onder scheidt bedrijfjes, die zichzelf willen gaan bedruipen en de medewerkers salariëren, en bedrijfjes die geheel worden gerund door werklozen, die daar geen vergoeding voor krijgen. In het tweede geval is het voorzichtig handelen ge blazen, want dan geldt de voorwaarde dat het werk niet concurrentievervalsend mag zijn, kortom, dat andere be staande bedrijven niet de klos worden. In dat tweede geval moeten ook de deelnemers aan het project zelf duidelijk af spreken met de sociale dienst, dat hun nieuw gevonden werk 'alternatief' is en dat er geen vergoeding tegenover staat, want anders raken zij hun uit kering kwijt. De aard van het werk, dat aangevat kan worden, hangt in de eerste plaats van de deel nemers af. Maar op voorhand kunnen Sjop en AKS wel wat ideeen aangeven: een herstel werkplaats, waaraan Sjop de niet onlogische naam Resjop geeft; een aantal winkeltjes met zelf vervaardigde artike len; het zorgen voor kinderop vang; een drukkerij; een tim merbedrijf; een con fee tic-ate lier; het beheer en het runnen van een jeugdhotel; en het be heer van oefenruimtes voor bijvoorbeeld popgroepen Het is met gezegd, dat al deze voorzieningen ook m de Lange Kerkstraat of aan de Boter straat moeten komen. De herstelwerkplaats Resjop mikt op recycling van afge dankte produkten, zoals bij voorbeeld oude radio's of oude fietsen, maar John Zwart heeft er geen moeite mee om te denken aan renovatie van panden. In de Lange Kerk straat is dat tenslotte ook ge beurd en er is nauwelijks geld voor nodig, dankzij alle vrij willigers die meewerken. Zwart ziet deze renovatie al lerminst als concurrentiever valsend, want hij redeneert: de overheid heeft toch geen geld om een aannemer te betalen, dus Sjop doet dan werk dat anders niet zou gebeuren. Dat kan moeilijk concurrentiever valsend zijn. John Zwart heeft de indruk, dat de bestaande bedrijven het ook niet als zodanig beschou wen. Men lijkt er eerder blij mee te zijn, dat Sjop in het gat m de markt springt. Hij leidt dat af uit alle 'cadeautjes' die Sjop van enkele firma's gekre gen heeft: glazen, tegeltjes, lu xaflex dat maakt alles nog eens extra goedkoop. Als over enige tijd ook de twee panden aan de Boterstraat zijn opgeknapt en in gebruik geno men zijn, is het volgens La gendaal van het AKS zinnig om eens naar oude panden in andere wijken te gaan kijken. Ook daar zou Sjop actief kun nen worden. Voorlopig is al een ruimte geclaimd in het nieuw te bouwen wijkcentrum Schiedam-West,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3