12 ROTTERDAM Poetry is sterker dan bezuinigingen GRAAG £EDAAN öaSSKjBs 'De Kaap moet naar rechter Cao-akkoord in graanoverslag Rijnmond: 'psycho logische' blunder Voor stellingen afgelast Margriet slaat paal Peper: Motorrijder tegen lichtmast Anderhalve ton voor Rode Kruis Twee gewonden door explosie Onder invloed Naar Spanje f® GSD blij met soepeler overgang wwv- uitkering Gecommitenrde De Jong: 'Bouw windmolens in Rijnmond gemeentezaak' ote' O S.fa'W"""161 Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 7 juni 1983 RZ/RV/8Y/RW Rotterdam Het openbaar li chaam Rijnmond heeft haar excuses aangeboden aan het Psychlogisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Rijnmond had de psychologen in de kou gezet door te verge» ten dat er een introductie- avond was belegd voor deelne mers aan het onderzoek naar de geurbeleving in het Rijn mondgebied. Op de bewuste avond stonden leden van het onderzoeksteam, deelnemers en een vertegen woordiger van de het ministe rie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening op de be wuste voor een gesloten deur van de DCMR. Volgens het dagelijks bestuur van Rijnmond was de oorzaak een ernstige interne communi catiestoornis. Dit zegt het be stuur in antwoord op vragen van het raadslid Rob Wark van PPR/PSP. In die beantwoording geeft het bestuur toe dat de fout nadelig is voor de beeldvorming van Rijnmond. In overleg met de onderzoekers zal Rijnmond nu nagaan of hei incident nadeli ge gevolgen heeft voor het on derzoek. Rotterdam De voorstellingen van het Pentra-theater die vanavond in de Lantaarn zouden beginnen, zijn afge last. Een van de spelers heeft hinder van een blessure en is voorlopig uitge schakeld. Rotterdam Prinses Margriet zal vrijdag 24 juni het sein ge ven voor het slaan van de eer ste paal van het nieuwe Mari tiem Museum Prins Hendrik aan de kop van de Leuveha- ven. Rotterdam Burgemeester Peper heeft gisteren in de po- litiecommissie bewoners van Kate nd recht geadviseerd om naar de rechter te stappen om te proberen zo het prostitutie- probleem op de Kaap aan te pakken. Peper suggereerde, dat de woningbouwcorporaties de aangewezen instanties zijn om dit in een civiele procedu re te doen. De burgemeester zei dit in een reactie op een opmerking van aanwezige bewoners van de Kaap, dat zij zelf niet zo'n gauw zo'n stap zullen onderne men. „Mensen uit een arbei derswijk gaan niet zomaar even naar de rechter", aldus een bewoonster. „Zij vinden, dat de politie hun probleem moet aanpakken." Volgens de bewoners neemt het getippel en de overlast daarvan op de Kaap momen teel zienderogen toe: „Het is niet alleen meer de Atjeh- straat. Ook op de Sumatraweg en de Veerlaan wordt flink ge tippeld. Er moet intensiever gesurveilleerd worden door de politie. De vrouwen duiken nu ook vaak weg, als de politie er aan komt." Volgens de bewoners moet aan de prostituees vaker de gebrui kelijke boete van 150 gulden door de kantonrechter worden opgelegd. De leden van de po- litiecommissie zien daarin evenwel geen heil. „Zo'n boete helpt niets", aldus het D'66- raadslid G. Faassen. „Dat zie je in Middelland. Op de Ciaes de Vrieselaan zwaaien de hoeren naar de politie." De politiecommissïe meent meer te zien in een combinatie van een werkwijze met boetes met daarnaast een civiele pro cedure. „Immers ook het dichtspijkeren op de Kaap is moeilijk geworden", zei hoofd commissaris A. Vermeij. „De bewijslast daarvoor is steeds moeilijker te verzamelen." Rotterdam Werkgevers en vakbonden in de graanoverslag-sector 1200 werknemers) van de Rotterdamse haven hebben gisteravond laat een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor dit jaar en de eerste drie maanden van 1984. De cao komt in grote lijnen overeen met de vo rige. De onderhandelingen over andere ar beidstijden en mogelijk daaruit voortvloeiende nieuwe banen worden medio augustus voortge zet en zijn tevens inzet van de cao voor volgend jaar. Het akkoord over de graan-cao, die geldt voor drie bedrijven (Graan Elevator Maatschappij, Gratnwave en Maashaven Silo), is het eerste dat dit jaar in de Rotterdamse haven is bereikt. Vandaag wordt onderhandeld in de sector ko len- en ertsoverslag. Bij het komende overleg over gewijzigde ar beidstijden wordt het recente voorstel van de werkgevers als uitgangspunt genomen. Een po ging van de Vervoersbond FNV, om op korte termijn 170 arbeidsplaatsen te scheppen bij de GEM door de invoering van andere werktijden is daardoor mislukt. De vakbond wil havenwerkers uit de stukgoed sector overhevelen naar de graanoverslag, om de conventionele havenbedrijven af te helpen van een deel van de overcapaciteit. De werkge vers voelen echter niets voor overneming van personeel van stukgoedbedrijven anders dan via de daartoe bestemde vacaturebank. 'Zwarte markten horen in Rijnmond niet thuis' Rotterdam Met een ver brijzelde knie en inwendige kneuzingen is een twintigja rige motorrijder na een onge val op de Schiekade opgeno men in het Bergwegzieken huis. De man kwam gister middag met zijn motor in botsing met een auto ert be landde vervolgens tegen een lichtmast. Rotterdam Vlooienmarkten of zwarte 'markten zijn een staaltje van oneerlijke concurrentie en ho ren in het Rijnmondgebied niet thuis. Dit schrijft de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en Be neden-Maas aan de gemeenten in Rijnmond. In het Rotterdamse zijn er en kele van deze markten, die de Kamer liever ziet verdwijnen. Onder meer die in Heinen- oord. Volgens de brief aan de colleges van B en W is de in tentie van de zwarte markten niet onsympatiek, maar de or ganisatoren sehieten hun doel veelal voorbij. In opzet zijn de vlooienmark ten bedoeld voor particulieren die overtollig huisraad kwijt willen. De praktijk heeft ech ter uitgewezen dat ook veel handelaren de markten bezoe ken om hun handel kwijt te raken. „Het percentage beroepsmati ge handelaren kan oplopen tot zestig 4 tachtig procent van de totale zwarte markt. Het oor spronkelijke doel, niet be drijfsmatig verkopen aan par ticulieren, wordt daardoor ge weld aangedaan", aldus de Ka mer van Koophandel, Als belangrijke consequentie van het toestaan van vlooien markten noemt de Kamer het ontduiken van tal van wette lijke bepalingen. Afhankelijk van de situatie kunnen de markten onder meer in strijd zijn met de drank- en horeaca- wet, het bestemmingsplan, de hinderwet, de algemene poli- tieverordering, de winkelsluï- lings- en vestigingswet en de wet op de omzetbelasting. Rotterdam Het registerac countantskantoor Moret Limpberg in Rotterdam heeft anderhalve ton geschonken aan het Nederlandse Rode Kruis. Het geld is bestemd voor het verbouwingsfonds van het vakantiehuis voor ge handicapten IJsselvlfedt in Wezep. Het bedrag is opgebracht door cliënten en relaties van Moret Si Limpberg. De accountants van dit kantoor vierde onlangs het honderdjarig bestaan. In plaats van bloemen en andere geschenken vroeg de jubilaris geld, dat werd bestemd voor het Rode Kruis. Rotterdam Twee werkne mers van Hunter Douglas zijn vanochtend omstreeks half zes gewond door een ex plosie in de fabriek aan de Piekstraat. H. Maarscjialker- weerd werd ernstig gewond en M. Kügüksaygin raak minder zwaar gewond, De explosie ontstond door onbekende oorzaak, toen de fabriek van de ene oven op de andere oven was overge schakeld en deze al een poos je draaide. Door de ontplof fing ontstond geen brand. De brandweer maakte klein alarm. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Spijkenisse De politie heeft een inwoner van Spijkenisse aangehouden, die onder in vloed achter het stuur zat De man was na een ruzie met zijn vrouw in zijn auto gestapt en er vandoor gegaan. Uit een nader onderzoek bleek dat hij nog vier boetes van in totaal 700 gulden heeft te beta len. De man is ingesloten. m De zeesleper Rode Zee (11.000 pk) van Smit International is gisteren uit Rotter dam vertrokken met aan de tros de Griek se bulkcarrier Galine (16.562 ton draagver mogen). Voor de 24 jaar oude ertstanker is het de laatste reis. Het schip wordt in Spanje gesloopt. Rotterdam De GSD is te vreden over de wijziging die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft aange bracht in het wetsontwerp, dat het vervallen van een ww-uitkering aan werklozen onder de 23-jaar mogelijk moet maken. De GSD had felle kritiek op het feit, dat de staatssecretaris de leeftijd op de dag waarop de uitke ring werd aangevraagd wilde laten gelden als grens. Men sen die op dat moment nog geen 23 jaar waren zouden geen wwv-uitkering meer krijgen. Onder druk van onder meer de gemeente Rotterdam heeft de Tweede Kamer nu gezegd dat de dag, waarop de wet van kracht bepalend is. „Met deze wijziging is een stuk on rechtvaardigheid in de nieu we wet voorkomen en daar prijst de GSD 2ieh gelukkig mee", reageert de Rotterdam se sociale dienst. Het kabinet streeft er naar om de maatregel per 1 juli van kracht te laten worden. Waarschijnlijk wordt dat la ter omdat de wet ook nog naar de Eerste Kamer moet. Voor schoolverlaters van 16 en 17 jaar betekent de nieu we wet, dat zij hun uitkering verliezen en terug moeten naar huis voor kinderbijslag op het moment dat de wet van kracht wordt. „Alleen mensen met een lopende uit kering onder 23 jaar, die ge durende drie jaar minstens 2'/j jaar een dienstbetrekking hebben gehad, kunnen nog in aanmerking komen voor een maximale wwv-termijn van een jaar", aldus de GSD. Rotterdam Poetry Inter national 1983 heeft de bezui nigingen glansrijk door staan. Niet alleen kan dit veertiende poëzie-eest zelf zeven dagen dichters in de Doelenongestoord door gaan, ook de tienduizend grulden 'eregeld' zullen in 1983 worden uitgereikt. Par ticulieren en het ministerie van WVC hebben dit moge lijk gemaakt. Poetry begint zondag met het grote volksfeest 'Poetry in het Park' en wordt vanaf maan dagavond voortgezet in de Doelen: een week lang iedere avond poezie uit alle delen van de wereld. Langzamer hand zijn ook de activiteiten die niet direct betrekking heb ben op het basis-idee van emi nent belang geworden. Het feest in het Park is zó ge programmeerd, dat vooral de etnische minderheden daar aan hun trekken komen. Or ganisator Martin Mooy schroomt ook niet 'Poetry in" het Park' het grootste volks feest van Rotterdam te noe men. De dichter Jan Eïjkel- boom, dit jaar sterk betrokken bij de organisatie van Poetry, heeft de gebeurtenissen in het Park hei meest internationale onderdeel van het festival ge noemd. De optredende artiesten ko men grotendeels uit de landen die in de Rotterdamse bevol king sterk vertegenwoordigd zijn: Marokko, Spanje, Turkije en de Kaapverdische Eilan den. Van de dichters die in het Park optreden vallen vooral de oudgedienden Rafael Al bert! (Spanje), Breyten Brey- tenbach (Zuid-Afrika) en Ka- zuko Shiraishi (Japan) in het oog. Vertaalproject Het 'Vertaalproject' in Poetrv wordt gewijd aan een Neder landse dichten Remco Cam- pert. Tot nog toe waren het vooral buitenlandse dichters die hun werk in het Neder lands vertaald zagen, Paul van Ostaijen en Rein Bloem gingen Remco Campert als Neder landstalige dichters voor. Een nieuw element in Poetry '83 is de 'Night of British Poe try die op maandag (13 juni) in de plaats komt van Poetry National. Argument van de Rotterdamse Kunststichting is, dat de Engelse poëzie op het ogenblik een geweldig hoogte punt beleeft, dat zich in twee stromingen uit: de Ierse poëzie en de beweging die zich 'The Martians" noemt. James Fenton heeft speciaal voor Poetry vijftig coupletten van vier regels geschreven over Vietnamese en Cambod jaanse kinderen, die in Italië worden opgevoed. Uiteraard wordt de deelname van de Zuidafrikaan Breyten Brey- tenbach, die sinds '71 betrok ken is geweest bij Poetry, als heel bijzonder ervaren. Brey ten is pas onlangs -vroegtijdig losgelaten uit een Zuidafri- kaanse gevangenis, een feit waar Poetry mogelijkerwijs via het 'eregeld' aan heeft meegewerkt. Nooteboom Er is dan wel geen 'Poetry Na tional', er zijn dit jaar dertien Nederlandse dichters bij het festival betrokken en dat is meer dan meestal. De laatste die zich heeft aangemeld is Cees Nooteboom, die vanwege zijn grote buitenlandse reizen als onbereikbaar werd be schouwd, maar nu toch te ken nen heeft gegeven gaarne deel te nemen. Jaarlijks wordt er ook een 'Poetry International Collo quium' gehouden, vorig jaar heette dat 'Index on Censors- hip' over het thema 'poëzie als misdaad'. Dit jaar wordt vanaf maandag 13 juni In de dakfoy er van de Doelen een collo quium gehouden over 'Poëzie als geschiedschrijving', voorge zeten door Scott Rollins en Gregor Laschen (VS en West- Duitsland); het colloquium is vrij toegankelijk en begint 's middags om twee uur. Het nieuwe literaire tijdschrift 'Van Overheidswege* (eerste jaargang nummer 4) heeft een zeer uitgebreide bijlage 'Poe try' met het programma en ruime toelichting. Het door de Rotterdamse Kunststichting uitgegeven tijdschrift WAR zal eveneens aan Poetry zijn ge wijd en doorgaan op het collo quium-thema van vorig jaar. Er wordt een lijst in gepubli ceerd van ruim 450 dichters- schrijvers die gevangen zijn gezet. Dat maakt het de com missie die het 'Eregeld' moet uitreiken, financiële steun aan schrijvers die vanwege hun mening werden opgesloten, op z'n minst moeilijk, Ho Hsiang-Iin Vrijdagavond 17 juni zal de Chinese dichter Ho Hsiang- Lin optreden in de Doelen en dat is de eerste Chinees die aan Poetry deelneemt. In ge noemd blad 'Van Overheids wege' heeft Herman de Co- ninck een interview met de dichter, die zich uitstekend met zijn publiek zal kunnen onderhouden: hij is hoogleraar Engels. Ho zal ongetwijfeld een nieuw geluid op Poetry brengen: hij heeft zich lange tijd onder drukt gevoeld door wat nu in China 'De Bende van Vier' wordt genoemd de Culturele Revolutie was zijns inziens in principe mooi, maar ontaardde door het misbruik van ge noemde bende in vervolging van intellect. Er komen nogal wat dichters op PotTy die naam en/of school hebben gemaakt en die zich' gr«ag laten voorstaan op hun engagement. In onze Uitkram van morgen staat het volledige programma benevens de namen van de deelnemende dichters. Schiedam De gecommiteer- de voor ruimtelijke ordening van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft gistermiddag in Schiedam tijdens een sym posium over de toepassing van windturbines in de Rijnmond gemeenten gezegd, dat de bouw van windmolens een zaak van de gemeenten is. Volgens De Jong moet Rijn mond hierbij in de toekomst .slechts in uitzonderlijke geval len betrokken worden. Het gaat hierbij naar zijn zeggen steeds om een bouwaanvraag: „dus een gemeentelijke aange legenheid. Het planologisch beleid van Rijnmond ten aanzien van het bouwen van kleine en middel grote windturbines noemde de Jong in de toekomst Voor- waardescheppend' en in het algemeen neemt Rijnmond ten aanzien van de toepassing van windturbines een 'soepele hou ding aan'. In principe mogen, stelde De Jong, overal in Rijnmond windmolens verrijzen. Hij maakte echter een uitzonde ring. Windmolens die hoger zijn dan 28 meter mogen onder geen beding worden gebouwd in landschappelijk waardevol le agrarische gebieden. Ten aanzien van de te ver wachten geluidshinder stelde De Jong zich soepel op. Per soonlijk wilde hij zelfs verder gaan dan in de nota 'De toe passing van windturbines in de Rijnmondgemeenten' wordt gesteld. Daarin staat dat "de ge- luidsproduktie, die van het achtergrond geluid niet mag overschrijden. „Zelf ben ik ge neigd om iets ruimhartiger te zijn door vijf decibel boven het achtergrondniveau toe te staan", deelde hij het meer dan vijftig bezoekers tellende auditorium mee. Naast De Jong voerde gister middag ook de Sehiedamse wethouder Reinier Scheeres het woord. Hij noemde het een ernstige zaak, dat door exploi tanten van electriciteitscentra- ies wordt overwogen een boete op te leggen voor het installe ren van een windturbine, „Het mag duidelijk zijn dat op die manier de weinige initiatieven die op dit moment levensvat baar zijn, op die manier alsnog de kop ingedrukt worden", al dus de Sehiedamse wethouder, Er zijn mensen, die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin - misschien. Breng daar even f Naam. verandering in. Ad Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde mini-poesjes thuisbezorgd Adr©s. I P°stccde: I Wo^PJaats; Tele loon: ®hiurd«» pJaJefc,- a 'Poesiesa^.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4