4 BllilENLANDl VS en Sovjet-Unie overleggen over Midden-Oosten OAE-lop 'versterkt eenheid' Thatcher omringt zich met getrouwen Leger El Salvador lanceert offensief 14?s Jaruzelski kan profiteren van bezoek paus Kerkedagen Van de tolerantie' VS-afgezant Stone somber over relatie Nicaragua-VS 14?s ter meuien Dodental mijnramp stijgt naar 25 Bioscoop stort in: 14 doden Vliegongeluk in Kenia: zeven doden China kiest zaterdag president Douane Miami vangt 450 kilo cocaïne Demonstraties verboden in Johannesburg Rotterdams Nieuwsblad maandag 13 juni 1983 (vervolg van voorpagina) Londen De kern van That chers nieuwe kabinet bestaat uit mannen op wier trouw zij kan bouwen. De als 'hard' gel dende Tory Nigel Lawson (voorheen energie) wordt mi nister van financiën. Defensie blijft in handen van Michael Heseltine, arbeidszaken blijft aan Norman Tebbit toever trouwd. Deze laatste is, met Thatcher vergeleken, zo moge lijk nog roomser dan de paus. Eigenlijk was hij voorbestemd voor binnenlandse zaken, maar de premier heeft, na het ontslag van Pym, de meer ge matigden in de partij niet te gen zich willen innemen door Tebbit naar deze 2ware post te bevorderen. Om die reden heeft zij ook twee andere 'linkse* ministers als een soort alibi-figuren aangehouden. Ja- door onze correspondent Ewout Janse in Londen mes Prior blijft de portefeuille van Noord-Ierland beheren, Peter Walker (voorheen land bouw) gaat naar energie. Cecil Parkinson, voorzitter van de conservatieve partij en rech terhand van de eerste minis ter, ziet zich beloond met het nieuwe ministerie van handel en industrie. Terwijl Thatcher op Downing Street en op het landgoed Che quers haar kabinet in elkaar timmerde, maakte een vak bondsleider voortijdig Foots plannen bekend. Clive Jen kins, voorzitter van de bond van leidinggevend personeel, onthulde gïstern dat Foot na oktober 2ïjn functie als La- bour-leider wenst op te geven, Michael Foot zelf was zeer ontsteld over deze indiscretie. In zijn Londense woning die ïrslaggi gerd weigerde hij het bericht te bevestigen. Zijn vrouw, de schrijfster Jill Craig, vroeg de journalisten niet langer te pos ten omdat geen nadere mede delingen te verwachten wa ren. Intussen nemen de book makers reeds weddenschappen voor de opvolging van Michael Foot aan. Tot nu toe hebben zich drie kandidaten gemeld: de als 'links' geldende Neil Kinnock, de gematigde (maar zeer anti-Europese) Peter Sho re en Roy Hattersley die even eens tot de rechtervleugel wordt gerekend. Enkele duizenden motorrijders woonden tijdens de kerke dagen een speciale openlucht-kerkdienst bij. Bonn Met een massale godsdienstoefening in een voetbalstadion, waar.meer dan 80.000 mensen het avondmaal gebruikten, zijn gisteren de 20e Duitse kerkedagen afgesloten. Erhard Eppler, president van de protestantse ker kedagen, tevens SPD-be- stuurslid en tegenstander door onze correspondent mr. Bert Tigchelaar in Bonn van nieuwe kernwapens, noemde de kerkedagen in Hannover 'de dagen van de tolerantie'. In honderden discussiebijeen komsten. kerkdiensten en bij- belstudiegrocpen hebben men sen met elkaar gepraat, gedis cussieerd en gebeden. De grote controverse tussen de tegen standers van nieuwe NAVO- kernwapens en de voorstan ders van het NAVO-dubbelbe- sluit is uitgebleven. Tijdens de afsluitende kerkdienst in het Nedersachsen-stadion zalen prominente politici, waarbij bondskanselier Helmut Kohl Belgrado Het aantal doden als gevolg van het mijnonge luk van afgelopen dinsdag in de buurt van de Servische stad Nis, is gestegen tot 25. Van de 53 kompels die bij de ontplof fing van methaangas zware brandwonden opliepen, zijn er sinds dinsdag 17 bezweken. De ontploffing deed zich dins dag op 800 meter onder de grond voor in de bruinkolen- -mijn Aleksinac, ongeveer 200 km ten zuiden van Belgrado. Een onbekend aantal mijnwer kers ligt nog in kritieke toe stand in ziekenhuizen in Bo- grado en Nis. en bondspresident Carstens op de eretribune en zij keken aan tegen een deinende zee van paarse doeken, waarop een duidelijk 'nee' tegen de kern wapens geschreven stond. De actie met de paarse doeken had voor de kerkedagen grote opschudding gewekt, omdat iedereen een heftige confron tatie verwachtte tussen voor- en tegenstanders van het NAVO-besluit. Erhard Eppler, die zelf geen paarse doek wil de dragen, concludeerde dat deze confrontatie is uitgeble ven en dat dat een uitstekend teken van tolerantie is ge weest. Toch zijn de tegenstel lingen tussen de vredesgroepe- ringen binnen de protestantse kerk en groepen die de huidi ge christen-democratische re gering steunen niet uit de weg geruimd. CDU-minster van defensie Manfred Worner hield vol dat de tegenstanders van kernwapens juist de vrede in gevaar brengen met hun ideële pacifisme. Ook de Fran se publicist Alfred Grosser verweet de pacifisten dat ze op een gevaarlijke weg waren, maar het merendeel van de overwegend jonge paarse doe kendragers, liet zich daardoor niet beïnvloeden. 2aterdag werd er gedemonstreerd door zo'n 20.000 man, met bekende leuzen tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens, terwijl bij de forumdiscussies opmerkin gen als: 'Je kunt niet God en de atoombom dienen' veel bij val kregen. Echt nieuwe gezichtspunten leverden deze kerkedagen niet op. De politieke tegenstellin gen waren bekend, alhoewel het opvallend was dat de deel nemers dit keer ook in groten getale hebben meegedaan aan bijbelstudies en religieuze dis cussies. Ook het thema werk loosheid werd in Hannover uitvoerig behandeld en in te genstelling tot de roerige ker kedagen in Hamburg, twee jaar geleden, verliepen de bij eenkomsten dit keer uiterst gedisciplineerd, afgezien van de enkele dwaas die toch altijd weer de microfoon weet te grijpen. New Delhi Veertien men- 'Sen zjjn omgekomen en meer 'dan 40 werden gewond, toen vrijdag in Birkramganj, in de Indiase deelstaat Bihar, het dak van een bioscoop instortte door een wervelstorm. Mombasa/Nairobi Zeven mensen zijn zaterdag omgeko men toen hun vliegtuig bij de Keniase stad Mombasa neer stortte. Onder hen was de Westduitse consul-honorair in Mombasa. 'Het toestel, een Cessna, kwam na de start in moeilijkheden en stortte in een rivier. De slachtoffers zijn naast de ge noemde Westduitser (Wolf- 'gang Koehler, vertegenwoor diger van de rederij 'Deutsche Ostafrika-Linie'), twee Kenia- nen, een Brit, een Oegandees en de Indiase piloot. Peking De Nationale Volksassemblée van China, die momenteel vergadert, kiest zaterdag een president van de Volksrepubliek. Dit berichtte vandaag het pers bureau Nieuw-Cbina. Al enkele weken circuleert in Peking als mogelijke kandidaat de naam van Li Xiannian, vijfde in belang rijkheid van de Chinese lei ders en 78 jaar oud. Laatste president van China een ambt dat eind vorig jaar opnieuw is ingesteld na tijdens de Culturele Revolu tie van 1966 tot 1969 te zijn afgeschaft was Liu Shao- qi, in de gevangenis overle den in 1969 na door Mao Zedong aan de kant te zijn gezet. Zaterdag zal ook een viee- -president worden gekozen. Dit zou waarschijnlijk zijn geworden de 75-jarige Liao Chetigzhi, maar hij overleed vorige week vrijdag aan een hartverlamming. De afgevaardigden moeten ook een voorzitter van de Centrale Militaire Commis sie kiezen. Dat wordt waar schijnlijk 'sterke man' Deng Xiaoping, reeds voorzitter van de Militaire Commissie van de Chinese Communis tische Partij sinds 1981. ■Washington/Beiroet/Je- ruzalem De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie voeren 'serieuze gesprek ken' over het Midden-Oos ten. Dit heeft de Ameri kaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten, Morris Draper, gisteren gezegd in een televisie-in terview. „Het is van belang met Mos kou in contact te blijven over de ontwikkelingen, omdat de situatie risico's in zich bergt", aldus Draper, die meent dat het gevaar van een grote con- frontatie tussen Israël en Syrië 'aanzienlijk' is. In dat verband noemde hij ook de leverantie van Russische luchtdoelraket ten van het type Sam-5 aan Syrië. De Amerikaans-Russische ge sprekken hebben geen betrek king op een eventueel geza menlijk initiatief voor een te rugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon, aldus Draper. Niettemin toonde hij zich 'redelijk optimistisch' over de kansen op een Syri sche troepenterugtrekking uit Libanon. In Jeruzalem heeft het Israëli sche kabinet aan het slot van zijn wekelijks beraad gisteren opnieuw duidelijk gemaakt dat het geen plannen heeft tot eenzijdige terugtrekking van zijn troepen uit Libanon. Dit ondanks druk van de publieke opinie, die het dodencijfer in Libanon met de dag ziet groei en, Israël streeft nog steeds een te rugtrekking na van alle bui tenlandse troepen in Libanon en vertrekt niet tenzij Syri sche en Palestijnse eenheden dit ook doen, zo zei regerings- woorder Dan Meridor. Syrië heeft gisteren overigens op nieuw duidelijk gemaakt dat het er niet over piekert zich aan te sluiten bij het Libanee s/Israëlische akkoord over troepenterugtrekking. Aanslagen Bij een reeks bomaanslagen en raketaanvallen zijn in Libanon dit weekeinde verscheidene mensen, onder wie Libanese burgers en Israëlische solda ten, gewond. Het aantal Israë lische militairen dat sinds het begin van de invasie in Liba non, vorig jaar juni. in het noordelijke buurland is gestor ven, is gisteren tot 500 geste gen. Officieel zijn 379 Israëli sche soldaten omgekomen bij oorlogshandelingen, 45 bij ver keersongelukken en 76 bij de reusachtige ontploffing op het Israëlische hoofdkwartier te Tyrus in Zuïd-Libanon. Miami De douane op het vliegveld van de Amerikaanse stad Miami in Florida heeft gisteren aan boord van een Colombiaans vrachtvliegtuig tussen een lading bloemen 450 kilo cocaïne aangetroffen. De waarde van de drugs wordt geschat op ongeveer 840 mil joen gulden. Elders op het vliegveld werd nog eens 4,5 kg gevonden, zo zei een officiële woordvoerder. In de haven van Miami werden twee sche pen met marihuana in beslag genomen, In een Zuidameri kaans schip zat 1590 kg, in een ander 13.600 kg. De 17 Colom biaanse bemanningsleden van dit laatste schip werden gear resteerd. Een bataljon van het Salvadoraanse regeringsleger maakt zich op te vertrekken naar het gebied bij de vulkaan Chichontepec, waar de guerrilleros het heft in handen hebben. San Salvador Zesduizend Salvadoriaanse élitesoldaten hebben het grootste offensief sinds het uitbreken van de burgeroorlog ruim drie jaar geleden gelanceerd tegen link se guerrilleros. De operatie 'welzijn voor San Vicente' maakt deel uit van wat open lijk wordt beschreven als een 'pacificatie-programma' a la Vietnam. Lichte vliegtuigen spelen via luidsprekers volksliedjes en droppen pamfletten boven po sities van het verzet op de hel lingen van de Chinchontepec- vulkaan, 34 kilometer ten oos ten van San Salvador. Militaire bronnen in de hoofd stad zeggen dat de operatie geldt ais een 'buigen of bar sten'-test voor het leger, dat tekenen van verbetering ver- Managua De Amerikaanse speciale afgezant voor Mid- den-Amerika, Richard Stone, heeft zaterdag een verbete ring van de betrekkingen tussen de VS en Nicaragua uit gesloten, tenzij Managu de betrekkingen met de binnen landse oppositie en omringende landen verbetert. Stone is 24 uur in Managua geweest en werd koel ontvan gen. Kort voor zijn aankomst beschreef de regering van Nicaragua de sluiting van zes Nicaraguaanse consulaten in de Verenigde Staten en de uitwijzing van 21 diploma ten als een 'nieuwe daad van vijandigheid in het kader van Reagans beleid voor het destabiliseren van Nicara gua'. Minister van buitenlandse zaken d'Escoto, die Stone al heeft gebrandmerkt als een reactionair, was een van de gesprekspartners van de Amerikaanse bezoeker. Slone sprak voorts met president Daniel Ortega, en oppositione le leden van politieke organisaties, vertegenwoordigers van de katholieke kerk en zakenlieden. Een uitnodiging om met eigen ogen in het grensgebied met Honduras te gaan aanschouwen wat de invallen van de antï-sandmistische rebellen aanrichten, sloeg hij af. Na een bezoek aan Guatemala, waar hij de 'positieve veran deringen' in de militaire junta prees en 2ei 'de meest pro ductieve dag' van zijn missie te hebben gehad, rondde Stone gisteren zijn tiendaagse tournee door Midden-Ame rika via Belize en Mexico af. Honduras De regering van Honduras wil van de Verenigde Staten de toezegging dat zij hun troepen zullen inzetten als Nica ragua Honduras aanvalt Dit heeft generaal Alvarez Mar tinez, staf-chef van de Hondurese strijdkrachten, gezegd in een vraaggesprek met de Washington Post dat zaterdag werd gepubliceerd. De strijdkrachten van Honduras zou den zich kunnen verzetten tegen de eerste aanval, zo zei hij, maar daarna zal het noodzakelijk zijn dat de Verenig de Staten ingrijpen. Hij voegde er overigens aan toe dat hij geen aanval van Nicaragua voorzag. Een dergelijke aanval 'zou de grootste vergissing zijn die dat land zou kunnen begaan'. Johannesburg In de Zuid- af rikaanse stad Johannes burg en omgeving waren op grond van de wet op de bin nenlandse veiligheid tot van morgen zes uur alle manifes taties verboden. Dit naar aanleiding van de terecht stelling donderdagochtend van drie leden van het ANC in Pretoria. Vier bijeenkom sten die dit weekeinde zou den plaats vinden, werden, door de maatregel getroffen. Vandaag zullen 21 studenten van de universiteit van Fort Hare in de Ciskei, die don derdag waren aangehouden bij een betoging tegen de te- rechtstellingen, voor de rechter moeten verschijnen wegens 'geweldpleging op de openbare weg'. toont nu de effecten van ver hoogde Amerikaanse steun voelbaar worden in de rangen. Het verzet is ook zijn uitrus- door Paul Eltman in San Salvador ting en taktiek aan het verbe teren. Daardoor is de oorlog plotseling grootschaliger en gewelddadiger geworden. Lei ders van de guerriliaeoalitie FMNL zeiden vorige week dat 'een overwinning tot de reële mogelijkheden behoort". Hoewel beide kanten blijven zinspelen op de mogelijkheid van. een vreedzame oplossing, geloven maar weinig mensen in San Salvador dat gesprek ken in welke vorm dan ook mogelijk zijn, zolang de mili taire situatie onduidelijk blijft. Observer-dienst ADVERTENTIE Royale koffer. De ideale opvouwbare vakan tiekoffer in een modern des sin en grote maat (55 x 34 x 15 cm). In grijs/groenhof grijs/rood. Van 19,95 voor Handige sporttas. Rol sportbag voor al je sportspullen. Met hand- en schouderriemen. In rood, ma rine of zwart. Afm. 56 x 30 cm. Van 2L95 voor Warschau Een ruim 18 meter hoog stalen kruis van vier ton bepaalt het beeld van het voetbalstadion in Warschau, waar paus Jo hannes Paulus II vrijdag een mis zal opdragen voor één miljoen mensen. Aan de voet van het kruis bewaken jonge politiemannen met machinegeweren het altaar. De opzichter is onder de in druk van de productiviteit van de arbeiders. „In ande re omstandigheden zouden ze zeker zes maanden nodig hebben om iets van die lengte omhoog te krijgen. -Maar omdat het voor de paus is, doen ze het in tien door Christopher Bobinski in Warschau dagen". Priesters, die veel hebben geleerd van het bouwen van hun eigen ker ken houden in het stadion een oogje in het zeil. Dit wordt het tweede be zoek van de paus aan zijn geboorteland. Pauselijke be zoeken lopen het gevaar routine te worden. Kardi naal Josef Glemp heeft het al over het derde bezoek. Zenon Komender, plaats vervangend premier en hoofd van de officieel er kende Pax Christi-organisa- tie hoopt dat niets toekom stige bezoeken in de weg zal staan. Veel hangt af van het ver loop van dit bezoek. De au toriteiten zijn bezorgd dat de menigten hun afkeer voor de regering en steun voor Solidariteit zullen to nen. Zij kniezen over wat de paus zal gaan zeggen. Ze hoeven zich echter geen zorgen te maken. Een voor aanstaande kerkelijke auto riteit zegt: „De paus is intel ligent genoeg de waarheid over de situatie te vertellen zonder de regering tegen zich in het harnas te jagen". Volgens hem zullen er geen té politieke demonstraties voorkomen tijdens de mis sen. „Het zijn religieuze ge beurtenissen en de mensen respecteren dat". Hoe staat het dan met de traditionele V-tekens die de Polen na veel missen ma ken? „We adviseren de au toriteiten daar niet op te let ten", zegt hij. De autoriteiten zijn bereid een heleboel dingen niet te zien. Zij slagen hier zo goed in, dat de aanhangers van Solidariteit zich ondanks het voorgenomen gesprek van de paus met Lech Wa lesa zorgen maken dat het bezoek legitimiteit zal toevoegen aan het militaire regime van generaal Woj- ciech Jaruzelski. Het bezoek kan ook een ommekeer worden in de re laties met hei Westen. De Poolse kerk is tegen econo mische sancties. Kardinaal Glemp heeft al laten door schemeren dat de EEG weer voedsel aan Polen moet gaan leveren tegen ge subsidieerde prijzen. In ruil daarvoor zou de noodtoe stand kunnen worden opge heven en zou een algemene amnestie kunnen worden verleend, waarom de paus vraagt. Er is nog een andere reden waarom de paus en de Pool se kerk willen dat het be zoek zonder incidenten ver loopt. Johannes Paulus II hoopt het lot van christenen in de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen te ver beteren. De bisschoppen uit Littouwen hebben hem al uitgenodigd voor een be zoek. Dus zal de paus er veel aan gelegen 2ijn hei Kremlin te tonen a at de kerk een constructieve kracht kan zijn in een socia listisch systeem, als haar rechten worden gerespec teerd. Observer-dïenst Addis Abeba De 19e top conferentie van de Organi satie van Afrikaanse Een heid (OAE) is gisteren in de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba in betrekkelijke harmonie geëindigd met een resolutie, waarin Ma rokko en Polisario worden opgeroepen onderhandelin gen te beginnen over de sta tus van het westelijk deel van de Sahara. In zijn slottoespraak zei de Ethiopische voorzitter, kolo nel Mengistu Haile Mariam: „Wij hebben onze eenheid versterkt en de organisatie nieuw leven ingeblazen. De Afrikaanse 'eenheid is ster ker dan ooit en we hebben onze kracht hervonden". De volgende vergadering wordt mei 1984 in Guinee gehou den. Algiers ziet in de resolutie een belangrijk succes voor de eigen diplomatie. Al maanden probeert Algerije te bemiddelen tussen Ma rokko en het Polisario- -front, die elkaar het bezit betwisten van West-Sahara, een voormalig Spaanse ko lonie. Voor het eerst spreekt een OAE-document van 'de partijen in het conflict', tus sen wie Algerije 'recht streekse onderhandelingen' op gang wil helpen. De Sahara-kwestie, waar de conferentie vorige week al leen al twee keer voor uit gesteld moest worden, had opnieuw een breekpunt kunnen worden. De proble men voor de Organisatie van Afrikaanse Eenheid worden beheerst door de vraag of de DARS, de door Polisario uitgeroepen De mocratische Arabische Re publiek Sahara, recht heeft op het lidmaatschap van de OAE. Afgelopen februari werd die vraag met een heel ma ger 'ja' beantwoord, toen 26 van de 50 lidstaten zich voor het toetreding van de DARS tot de OAE verklaar den. Veel gematigde leden houden echter vol dat de DARS geen lid kan zijn, zo lang er geen sprake is van een 'onafhankelijke en soe vereine' staat. Toen bij het begin van de negentiende OAE topconfe rentie Polisario toch aanwe zig bleek te zijn, dreigde een aantal landen de confe rentie te boycotten zodat er geen voldoende meerder heid was om besluiten te jkunnen nemen. Woensdag loste Polisario zelf de ont stane impasse op door zich terug te trekken van de OAE-op. Gadaffi De sluitingsceremonie werd niet bijgewoond door de Li bische leider kolonel Gadaf- fi, die oorspronkelijk gast heer van deze topconferen tie zou zijn. Die had in 1982 in Tripoli moeten worden gehouden, maar onenigheid over de DARS en de kwes tie Tsjaad verhinderde tot twee maal toe dat de confe rentie van de grond kwam. Hierdoor liep Gadafft het voorzitterschap mis, In Gadaffi's afwezigheid kon het hete hangijzer 'Tsjaad' overigens zonder ai te veel problemen getegeld worden. Vorige week don derdag besloot de top een commissie in te stellen die de Tsjadische klacht tegen Libië gaat onderzoeken. Het Libische leger houdt name lijk al jaren een deel van Noord-Tsjaad bezet. Misschien houdt Gadaffï wat dat betreft nog een ver rassing achter de hand. Vertegenwoordigers van de verdreven Tsjadische rege ring (GUNT) van ex-presi dent Goukouni Oueddei, die gesteund wordt door Gadaf- fi, kondigden vorige week aan dat de troepen van de GUNT klaar staan om op te rukken naar de hoofdstad om Habré te verjagen. Mis schien zou Gadaffi daarbij wel eens een handje kun nen helpen. Voorlopig echter heeft Ga daffi weer zijn heil gezocht bij de Arabische wereld. Hij verrastte de wereld vorige week met een reis langs hoofdsleden van de gema tigde Arabische landen, waar hij zich al jaren niet meer had vertoont. Gisteren kwam hij weer tn zijn eigen hoofdstad Tripoli aan. Wat het resultaat van zijn toena dering tot de gematigde Arabieren is, zal de komen de maanden blijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4