Toch onderzoeknaar gif in Broekpolder Veel Schiedammers jf bij afscheid Te Loo Inbrekers actief in Vlaardingen Record voor Kolpabad Gesprek gemeente met Nieuwelaan leidt tot niets 'Ach, vlieg toch op' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG GDURANT W:- %ϧI Jaar na ongeluk: tweede motorfiets politie Maassluis Integratie pas na 1990 rond ;7' Wijnstok installeert migrantenraad Opstootje op Koemarkt Jagers maken Broekpolder onveilig DINSDAG 14 JUNE 1983 Maassluis De Maas- sluise politie krijgt bin- nenkort haar tweede 'motorfiets weer terug. Door een verkeersonge val heeft de surveillan cedienst het een jaar lang met maar één mo- tor moeten stellen. „We moeten allemaal inleveren", was de laco- nieke reactie van de po litie. Het gemeentebe stuur heeft nu echter besloten bijna zestien mille uit te trekken voor een nieuwe motor. lEen jaar geleden ging 'een agent pardoes met zijn motorfiets onderuit. Omdat het door ouder- domsverschijnselen niet meer de moeite waard was het op te knappen, werd het voertuig totaal vernield verklaard. De politie van Maassluis maakt veel gebruik van de motors tijdens bezoe ken van VIP's, bij bege leiding van lange voer tuigen en bij normale verkeerswerkzaamhe- i.den. Vlaardingen In Vlaardin- gen is maandag bij de politie aangifte van een serie inbra ken. Tussen vrijdag en maan dagmorgen half negen werd uit een bedrijfspand aan de Ja mes Wattweg een bedrag van 310 gulden gestolen. De inbre kers kwamen binnen door een ruit te vernielen. Ook de repetitieruimte aan de Vettenoordsekade van een plaatselijke popgroep werd door ongenode gasten bezocht. De dieven gingen aan de haai met twee versterkers, een bas gitaar en een microfoonstand aard. De waarde van de mate rialen bedraagt 2300 gulden. Een winkelwagen moest het dit weekeinde eveneens ont gelden. Het voertuig stond ge parkeerd in de Agricolastraat Onbekenden kwamen binnen door een raam uil de sponning te lichten. Zij namen kersen, druiven, aalbessen, pruimen, paprika's en conserven mee, met een waarde van in totaal tweehonderd gulden. Vlaardingen Het ge loosde kolkenslib op de oude stortplaats in de Broekpolder, waar vol gens SP-raadslid Remï Poppe „giftige chemische rotzooi" tussen zit, wordt toch door de gemeente onderzocht. Eind vorige week zei een woordvoer der van gemeentewer ken nog, dat er niets aan de hand was, dat het alarm van Poppe onno dig was. Nu is het onder zoek in volle gang. „Er schijnt nu dus toch iets te kunnenaldus Poppe. Met zijn eis tot stopzetting van de lozingen kreeg hij vrijdag nul op rekest. Hij stelde die eis nadat hij door mensen die wandelden in de Broekpolder was gewezen op de stank die bij de oude stortplaats van daan kwam. Toen hij ging kijken ontdekte hij een sloot je met vieze, borrelende drab. „We kunnen de lozingen niet stopzetten", zegt milieu-amb tenaar Molenaar. „Die kol ken moeten afgezogen wor den, anders loopt straks het water over straat. Dat is echt geen haalbare kaart." De SP'er wit dat het onder zoek snel wordt gedaan. „Er wordt verder geloosd en als ze niet opschieten zit die gif tige rotzooi er straks onder." Het nemen van monsters neemt niet zoveel tijd in be slag, maar het onderzoek van die monsters in het laborato rium duurt, zo zegt Molenaar, „altijd verdomd lang." Het laboratoriumonderzoek stelt de gemeente in handen van een particulier bedrijf. Bij de dienst centraal milieu beheer Rijnmond zou het, zo meent Molenaar, veel te langzaam gaan. In prijs maakt het volgens hem niet uit. „Daar moet de gemeente ook z'n bek maar eens over opentrekken vindt Poppe. Molenaar denkt dat er in het kolkenslib dat op de oude stortplaats wordt geloosd hooguit afgewerkte carterolie zit. „Het komt wel voor dat mensen dat in de putjes langs de straat lozen. Nou breekt olie wel af in de tijd, het heeft geen blijvende schade, maar toch moeten we dit soort zaken niet hebben. We moeten weten wat er via die kolken wordt afgevoerd." Poppe zal de affaire volgende week in de commissie milieu aan de orde stellen. Minder ontslagen bij Schielandziekenhuis Te Loo kreeg een schilderij 1 Schiedam De noodzakelijke inkrimpingsopera tie bij het Schielandziekenhuis wordt minder rigo- reus dan aanvankelijk werd gedacht. Zoals het er nu voor staat zullen er 35 gedwongen ontslagen vallen in plaats van zevenlig, waarnaar het eerst uitzag. De mogelijkheid bestaat dat dat aantal nog verder kan worden teruggebracht door de invoe ring van deeltijdarbeid. Vlaardingen Wethou der Jelle Wijnstok instal ler t vanavond het over- Wgorgaan migranten. De raigrantenraad, -zoals die wordt genoemd, is inge steld om het college van burgemeester en wethou ders adviezen te geven over beleidszaken die bui tenlanders aangaaan. Voorheen bestond al de con- ketcom missie migranten, maar die had geen advise- ™>gsbevoegdheid. Bovendien zaten daar ambte- jjjte leden in. De buitenlan ders vonden daarvan dat er te weinig naar ze werd ge- 'msterd en dat de ambtena- tep vaak de boventoon voer den. fo het nieuwe overlegorgaan j»tten vijf plaatselijke buiten- ^naersorganisaties en vvet- jtouder Wijnstok. Dat zijn de die stemrecht hebben, ^tnaast zijn er nog een «»tal adviserende leden, vertegenowoordigers landelijke belangenorga- 5pphes van buitenlanders. eerste wat de migranten- vanavond te doen krijgt >i« et biezen van een voor- Aanvankelijk zpu dat Wethouder worden van de Schiedamse kunstenaar Harr Wiegman aangeboden en loccburgemeester Scheeres kreeg de voorzittershamer terug Schiedam Het is gisteren op de afscheidsrecepties van mr. John te Loo drukker geweest dan vier jaar ge leden bij 2ijn installatie in Schiedam. Er bleven toen mensen weg, uit ongenoegen dat Jacques Wallage niet was benoemd. Gisteravond leek het wel, alsof er nie mand weg wilde blijven. Tot op de trappen van het stadhuis stonden de Schiedammers om van hun burge meester afscheid te nemen. Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus raakte niet alleen de burgemeester kwijl, maar tevens zijn ere voorzitter. Schiedamse burge meesters warden dat altijd van Orpheus. Daarom wilden de heren meer doen dan alleen Te Loo voor de laatste maal de haad drukken; zij zangen uit volle borst. In enkele composi ties waren de teksten voor de gelegenheid 'gesneden' op de scheidende burgemeester, die donderdag in Leeuwarden wordt geïnstalleerd. Vlaardingen Dank zij het mooie weer van de afgelopen twee weken boekte het Kolpabad een drukte-record. In één week werden meer dan 18.500 kaartjes verkocht. „We zijn natuurlijk sterk afhankelijk van het weer" vertelde de cassiere, „Op een dag dat het weer wat minder is, merk je dat natuurlijk meteen. Gisteren verkocht ik 2650 kaartjes en vandaag zal het wel be hoorlijk minder zijn." Meer dan de helft van de zomerse zwem mers bestaat uit jongeren. Te Loo blijkt door de commis saris van de koningin in Fries land, Hans Wiegel, reeds beë digd te zijn. Hij onthulde dat gistermiddag zelf, tijdens zijn slotrede in het stadskantoor. Nog eens maakte Te Loo dui delijk, dat hij zelf ook vond dat hij te kort burgemeester van Schiedam is geweest en dat hij zelf niet naar de Friese hoofdstad gesolliciteerd heeft. Hij was gevraagd, zei hij, en dat heeft het hem knap moei lijk gemaakt. De nestor van de Schiedamse gemeenteraad, de CDA'er Jan de Koning, merkte snedig op dat ïn de profielschets voor de nieuwe Schiedamse burge meester moet komen te staan, dat deze minstens zes jaar moet blijven. De voorganger van Te Loo, drs. Arie Lems, die ook gisteren weer aanwe zig was, heeft ook niet de volle periode in Schiedam doorge maakt en als dat een gewoonte van burgemeesters wordt, vindt De Koning dat niet net jes, zo zei de nestor. Behalve Lems waren er nog vele burgemeesters naar het Schiedamse stadskantoor ge komen: veertien uit Rijnmond, alsmede Rijnmond-yoorzitter Te Loo legt de ambtsketen at. André van der Louw. Namens de burgemeesterskring Rijn mond sprak de Ridderkerkse burgemeester Verplanke, die nogal sneerde over het nut van de burgemeesterskring. Hij sprak van „een mystiek en select gezelschap, dat meer in vloed heeft dan menigeen denkt." Te Loo was daar een goede voorzitter van geweest, vond hij als zijn plaatsvervan ger. Te Loo zelf ontkende, dat hij met ziijn Schiedamse pro blemen wel eens naar zijn col lega's is toegestapi, „Wat dat betreft ging ik er meer van uit, dat je eerst orde in eigen huis moet maken", zei Te Loo. Loco-burgemeester Scheeres, die van Te Loo de ketting en de voorzittershamer terug kreeg die hij Te Loo vier jaar geleden zelf gegeven heeft, zei dat Te Loo een afstandelijk bestuurder is geweest, die wel weinig wakker zal hebben ge legen van politieke problemen. Hij noemde Te Loo „de wissel speler van Wiegel", omdat het ook Wiegel was die hem des tijds voor Schiedam benoemde. De komende weken zal de di rectie de circa achthonderd personeelsleden middels een enquete polsen of zij er voor voelen korter te gaan werken, om 20 een aantal arbeidsplaat sen te kunnen behouden. Het is de bedoeling dat de enquete nog deze week de deur uitgaat en dat omstreeks half juli de uitkomsten bekend zijn. Direct na de aankondiging dat het ziekenhuis moest inkrimpen, noemde algemeen-directeur Sonneveld arbeidstijdverkor ting al als een van de moge lijkheden om arbeidsplaatsen te sparen. Het aantal ontslagen dal zou moeten vallen, omdat door de tegenvallende beddenbezetting gedurende het vorige jaar is geschrapt in de begroting door hei Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg iCOTG). kon onder meer worden terugge bracht omdat het ziekenhuis personeel met ingang van dit jaar drie roostervrije dagen ex tra heeft gekregen. Dat zou voor het Schielandzie kenhuis onder normale om standigheden negen arbeids plaatsen hebben opgeleverd: nu betekent het echter negen ontslagen minder. Een andere meevaller voor het Schiedam- ziekenhuis was de toeken ning door het COTG van een groeinorm van een half pro cent, waardoor tevens zo''n tien arbeidsplaatsen behouden kunnen blijven. Die reële stij ging van de begroting met een half procent heeft te maken met de fusie tussen gemeente en Noletziekenhuis, enkele ja ren geleden. Toen de twee ziekenhuizen nog zelfstandig waren, zat er in beide geen groei. Maar sinds het Schielandziekenhuis na de fusie een aantal bedden heeft moeten inleveren, gaat men er weer van uit dat de rijksbij drage aan het hospitaal jaar lijks met een half procent om hoog gaat. De directie wil de inkrimpingsoperalie nog dit jaar hebben afgerond, omdat het overtollige personeel an ders een extra aanslag op de begroting doet. Vakbonden en directie voer den gisteren overleg over de stand van zaken. Volgende week komen beide partijen weer bij elkaar. Behalve het aantal ontslagen kwam ook een beleidsplan op tafel, waar uit blijkt dat de directie ver wacht dat het ziekenhuis na de fusie van twee jaar geleden pas na 19.90 volledig geïnte greerd zal zijn. Een aantal af delingen van de twee zieken huizen is de afgelopen jaren, sinds de fusie zijn beslag kreeg, al samen gegaan. De AbvaKabo weet niet goed wat het met het beleidsplan aan moet, „In grote lijnen zijn we het er wel mee eens," aldus AbvaKabo-bestuurder Maria Caliouw. „Maar wat wij vooral willen weten zijn de effecten op korte termijn en daar ont breekt het volgens ons nog aan." Schiedam Een automobi list die gisteren aan het begin van de avond door de Schie damse politie werd aange houden op de Koemarkt is door opdringend publiek ontzet. In de verwarring wist hij te ontkomen. De man had op de Koemarkt een verkeersovertreding be gaan. Hij werd aangehouden, maar gedroeg zich volgens de politie recalcitrant. Hij wilde zich aan de aanhou ding onttrekken en maakte aanstalten om een café in te gaan. Toen de politie hem dat wilde verhinderen, sloeg hij een van de agenten. Het publiek op het terras van het café koos de zijde van de overtreder en liep op de agenten af. De aangehou den automobilist kon daarop het hazepad kiezen. De man is voor de politie geen onbe kende. Vlaardingen Het Vlaardingse college van burge meester en wethouders en de bewoners van de Nieu welaan zijn gisteravond tijdens een gesprek op het stadhuis onder voorzitterschap van de burgemeester niet nader tot elkaar gekomen. „Goudriaan wilde ons bewegen om akkoord te gaan met de architectenkeuze en met de sloop van onze huizen" zegt een ontstemde bewoonster Cocky van Dijk. „Nou ja, hoe haalt ie het in zijn hoofd." Het college wil voor de Nieu welaan zo snel mogelijk plannen ontwikkelen, zodat daar volgend jaar gebouwd kan worden. De toezeggin gen die wethouder Bas Gou driaan vorig jaar aan de be woners deed zijn door die snelheid onder tafel geraakt. De bewoners maken zich daar voorlopig nog geen zor gen over, want, zegt Van Dijk; „Er is toch geen sloop- besluit," Het gesprek begon al in een sfeer van wantrouwen. De bewoners lieten zich gister avond vergezellen van raads leden van CDA en VVD. „Dan kan Goudriaan ons niet meer voor Piet Snot zet ten. Wij doen in die gesprek ken met het college ons zeg je, maar dat wordt dan altijd door het college heel anders naar buiten gebracht. Wat wij zeggen wordt verdraaid en alle raadsleden geloven dat. Daarom hebben we nu voor de zekerheid maar een paar raadsleden meegeno men." Volgens Cocky van Dijk had het gesprek van gisteravond geen andere bedoeling dan de bewoners te bewegen om hun huizen te verkopen aan de gemeente en mee te doen aan de ontwikkeling van bouwplannen. Goudriaan wilde met het gesprek, „mis verstanden bij de bewoners wegnemen," De wethouder, de burgemeester en de aan wezige ambtenaar waren vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. Vlaardingen Jagers maken de Broekpolder onveilig. Gisteravond om tien over negen rukte de Vlaardingse politie uit, omdat de situatie niet meer te harden was. Vele wandelaars klaagden, dat de kogels hen om de oren floten. Een politieagent alarmeerde zijn bureau met de mededeling, dat .Jagen op zich best is, maar op déze manier..." Volgens de agent keken de jagers weinig uit, waar zij schoten. De politie kreeg ter plekke assistentie van enkele collega's. De Broekpolder werd echter niet ontruimd en er was geen jager die verbaliseerd werd. „Dat is een gelukje bij een bij na-ongelukje," aldus een Vlaardingse gemeenteambtenaar. Project voor klas vijf en zes: Vlaardingen In totaal vijfentwintig vijfde en zesde klassen van de lagere schoten in Vlaardingen doen deze maand mee met het onderwijsproject 'Ach, vlieg toch op' van de Kunstzinnige Vorming van de gemeentelijke inspectie voor het onderwijs. Centraal staat een bezoek aan de theatervoorstelling met de titei 'Ach, vlieg toch op'. Deze voorstelling gaat over een groepje kinderen, die vinden dat zij in hun doen en laten worden beperkt door allerlei regels en wetten van ouders, onderwijsgevenden en leeftijdgenoten. De te bezoeken voorstelling is een mengeling van theater en muziek «n k «meriaal door de spelgroep ,yan de KuVo opgezet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1