Hoekse strandexploitant levert drankvergunning in 'Nieuwelaan wil geen inspraak' it hikt tegen gemeenteheffing: aai Renovatie van 163 woningen Met licht aan. Werkloosheid toegenomen in Waterweggebied VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardinger valt met fiets Bouwcentrum kraakt renovatie St. Jozef Jïkihïaai Leeft u soms van het statiegeld?' Inbrekers bij 'wethouder Smit' In tegenstelling tot landelijk beeld Fietser duikt uit bosjes op 'iViet als enige betalen Bezwaren tegen uitrit Bewoners geven vrijbrief Kritisch rapport over gemeente werken klaar Uitslaande brand in boerderij Het Einde □WATERWEG DONDERDAG 16 JUNI 1983 Schiedam Het Bouwcen trum heeft in een rapport, dat aan nog maar enkele politici bekend is, een „vernietigend oordeel" uitgesproken over de renovatie, die de rooms-katho- lieke woningbouwvereniging Sint Jozef heeft laten uitvoe ren in de omgeving-Hu ijs mansstraat in Schiedam-West. Dat bracht PvdA-fractieleider Gé Brouwer gisteravond naar voren in de rondvraag van de commissie stadsvernieuwing. Brouwer noemde het rapport van het Bouwcentrum „een reden te meer om de vinger aan de pols te houden", omdat volgens hem een tweede reno vatie dringend noodzakelijk zal zijn. „En dat kan wel eens aardig in de papieren gaan lo pen," beaamde wethouder Van Tilborg, die zei de ontwikke lingen met argusogen te vol gen. „Het is inderdaad niet 20 fraai, wat er gebeurd is," merkte hij op, hetgeen Brou wer de reactie ontlokte dat dat de understatement van de maand was. Van Tilborg zei, dat er overleg gaande is tussen de gemeente, Sint Jozef en de betrokken be woners. Een aantal van hen weigert de verhoogde huur te beküen. Daarom dreigde Sint Jozef enkele maanden geleden al met de deurwaarder. me blauw lap iübhehje LAa* -Vt>; Wife m Uit het RN van 22 oktober 1982 toen slijter Van der Meer voor de derde keer zijn nood klaagde. ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜilllltlllllllllllllllHItltlIllIÜII Maassluis In de nieuwe kantine Westeinde in de Steendijkpolder, beter be kend als de Wethouder Sraït- hal, heeft de politie vannacht twee inbrekers op heterdaad betrapt. Om half vier stond de politie ineens voor hun neus. Het zijn twee Hage naars van 21 en 23 jaar. In de meubelzaak van Van Willigen aan de Zuidvliet is voor 260 gulden aan kasgeld verdwenen. De inbrekers kwamen binnen door op het dak enkele pannen te ver wijderen. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiitijfiiuiuiiiiimiuiiiii, laardingen j^aat slijterijen helpen Schiedam De gemeente Schiedam mag dit jaar van het rijk 163 vooroorlogse woningen renoveren. Gisteravond vroeg D66- raadslid Adri Reïjnhout naar het toegewezen renovatieeontin- gent. Volgens wethouder Van Tilborg laat dat ruimte voor drie projecten, waarvan er twee reeds in voorbereiding 2ijn. Het gaat om de renovatie in eerste fase in de Wattstraat en om geving, de renovatie in de Fultonstraat en Van Marumstraat en —onder voorbehoudrenovatie in de Fabristraat. Realisatie van het derde project maakt nieuw overleg met de bewoners noodzakelijk. Schiedam had hier eerst andere plannen dan renovatie, maar voor nieuwbouw js de eerste jaren geen mogelijkheid geboden door de rijksoverheid. Vlaardingen De Vlaardingse slijterijen krijgen een helpende hand van het gemeentebestuur toege stoken om uit de ergste misère te komen. De mees te van de 22 drankzaken gaat het niet bepaald voor de wind. Om die reden zal de zogenaamde dubbeltjesbelasting —in bepaalde gevallen tien tot twintig procent van de bruto-winst— trapsge wijs tot zes cent worden verlaagd. Voor sommige slijters scheelt dat al een slok op en borrel. Schiedam Tien minuutjes oud was gisteravond in het stadhuis de vergadering van de commissie stadsvernieu wing, of daar floepte ineens het licht aan. Hoewel de zon pas twee uur later onderging. Het was nog gewoon daglicht in de vergaderzaal Maar de bode deed niet meer dan zijn plicht en ontstak de grote, fraaie lamp bo ven het geheel vernieuwde stadhuismeubilair. Wethouder Van Tilborg wist het ook niet. Hij scheen het eerst niet door te hebben, maar vroeg zich na een minuut hardop af:Waarom moest dat licht nu eigenlijk ineens aan?" De bode was toen al de zaal uit en niemand wist het PvdA-fractieleider Gé Brouwer opperde: „Dat is, omdat wij de gordijnen dan beter kunnen sluiten." Maar die mogelijkheid zinde Van Tilborg niet. „Ik vind het nog zo licht. Sn ik heb een collega, die 2ich over energieverspilling erg druk kan maken.Hij doelde op Chris Zijdeveld, die op zijn we th ouders ka m er onder zui nige bureaulampjes pleegt te werken en het grote Jicht altijd uitlaat. Maar hoe licht het gisteravond in het stad huis dan ook wasniemand durfde het werk van de bode ongedaan te maken. De lamp bleef aan. Schiedam De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord is in de maand mei met 1,1 procent gestegen tot 9238. Landelijk nam het werkloosheidcij- fèr in diezelfde periode iets af. Het aantal bij het ar beidsbureau in. Schiedam geregistreerde vacatures daalde tot een dieptepunt. Volgens plaatsvervangend directeur H.J. Steehouwer komt dat vooral door het zéér beperkte aantal vacatu res in de metaal. „Vormde vorig jaar de vaca- Aanleg trambaan hindert winkelend publiek Bejaarde valt over vlonders Broersvest Schiedam Waar de winke liers op de Broersvest al we ken bang voor zijn, is gister middag om kwart over één gebeurd. Een vrouw strui kelde over het ongelijke, provisorisch aangebrachte wegdek en kwam zo lelijk teh val, dat zij haar heup brak. Het ging om een 82-ja- hge bejaarde. Zij is naar het Schielandziekenhuis ge bracht. De winkeliers zien wel va ker mensen struikelen over de vlonders, die in de loop van een dag soms een flink eindje wegschuiven. Dat jnaakt de Broersvest op en- plekken moeilijk be gaanbaar. Ook fietsers, die snel even van de vlonders gebruikmaken, omdat het betspad verdwenen is, ko- nu en dan lelijk klem te £Uten. De opbrekingen heb ben te maken met de aanleg van de trambaan, die overi gens al aardig opschiet. tures in de metaalsector nog 63 procent van het totale va caturebestand, in mei was dat nog slechts 18 procent," aldus Steehouwer. Bij het ar beidsbureau waren aan het eind van de vorige maand slechts 50 vacatures bekend. Dat betekent dat er tegen over elke vacature 185 werk lozen staan. Alleen in de bouw daalde de werkloosheid in geringe mate; van 773 naar 755. In de metaal, de handels- en kan toorsector nam het aantal mensen zonder werk met en kele tientallen per sector toe. De werkloosheid onder de jeugd tot 23 jaar bleef nage noeg* gelijk (plus 5). Een op de drie van het totaal aantal werklozen is jonger dan 23 jaar, terwijl een derde van de jeugdwerklozen schoolverla ter is. Het grootste aantal werklozen is tussen de 25 en 39 jaar. Van de beroepsbevolking in het gebied Nieuwe Water weg Noord was eind mei 13,4 procent werkloos. Bij de mannen ligt het percentage (11,6) iets lager dan bij de vrouwen (15,2). 574 werklo zen lieten zich vorige maand bij het arbeidsbureau in schrijven, terwijl 318 mensen een baan vonden. Van het totaal aantal werk lozen (9238) woont 42 pro cent in Schiedam, 35 procent in Vlaardingen, 13 procent in Maassluis, 6 procent in Ro zenburg, 3 procent in Hoek van Holland en 1 procent in Maasland. Zij waren gisteravond dan ook intens tevreden met deze uit spraak van de commissie eco nomische aangelegenheden, Vooral slijter Van der Meer van 't Stoopje, die al jaren te gen die 'tiende penning' aan- hikt. Hij was het ook in zijn eentje, die de zaak indertijd aanhangig maakte bij de ge meente. „Ik betaal me blauw aan die dubbeltjes. Op die manier zie je straks de laatste kleine slij terij nog uit de stad verdwij nen", liet hij bezorgd om zijn. eigen hachje meerdere malen weten. Wethouder Cees Bot —en met hem de raadsleden— begreep eigenlijk niet goed hoe de slij ters het tot nu toe hebben kunnen rooien, zoveel kosten als zij moeten dragen. „Als ik het zo hoor, vraag ik me af waar u überhaupt van leeft. Van het statiegeld van de lege flessen, denk ik?", vroeg hij zich af. Voor elke liter sterke drank moeten de gedistilleerd-verko pers tot nu toe een dubbeltje afdragen aan de gemeente. Dat loopt in een jaar tijd op tot een bedrag van gemiddeld zo'n drie mille, „Het klinkt mis schien gek", bekende Van Toor, één van de grotere slij ters in Vlaardingen, „maar dat dubbeltje kan je de das om doen. De situatie wordt steeds nijpender voor ons." Bijgestaan door zijn concurre rende vakbroeders bood Van der Meer de raadsleden giste ren symbolisch een lege fles jenever aan met daarop alle belastingen die zij op een liter gedistilleerd moeten betalen. Resultaat was dat na ingewik kelde sommen en zelfs kwa dratische formules het idee van liberaal Floor Quast door de andere raadsleden werd overgenomen. Hij stelde een geleidelijk oplopende schaal van zes tot tien cent voor: hoe meer sterke drank er wordt verkocht, hoe hoger de belas ting. Deze oplossing kan de kleine zelfstandige slijters 1000 tot 1500 gulden aan kosten sche len. Het betekent aan de ande re kant, dat de gemeente in to taal ongeveer zes mille aan in komsten moet missen. Schiedam Een 16-jarige fietser is gistermiddag om twaalf uur onder een auto ge komen, toen hij vanaf het fietspad langs de Horvathweg de Dr. Zamenhofstraat naar de Fahrenheitstraat wilde over steken. De bosjes langs het fietspad hadden hem het zicht op de wagen ontnomen. Op zijn beurt zag de 35-jarige automobilist, die in de richting van de Celsiusstraat reed, de fietser te laat uit de bossage opduiken. De jongen ligt met gekneusde knieën en een ver zwikte schouder in het Schie- land zieken huis. Wethouder Cees Bot bekijkt bedachtzaam de lege jeneverfles. slok op een borrel schelen. Verlaging van de belastingen zou veel drankhandelaren al een Hoek van Holland Strandexploitant Marius Lambermon heeft zijn drankvergunning ingele verd. De eigenaar van pa viljoen Marius heeft er ge noeg van om als enige ruim drieduizend gulden per seizoen te betalen voor de verkoop van sterke drank, terwijl in andere strandtenten ook een bor rel te koop is. Een paar jaar geleden was de verkoop van drank hele maal niet toegestaan. De deelgemeenteraad bepaalde' toen dat tegen een extra be drag aan pacht sterke drank verkocht zou mogen worden. Marius Lambermon: ,,De eigenaar die voor mij in dit bedrijf zat, heeft toen als enige op het strand die ver gunning aangevraagd. Sa men met een aantal perio dieke verhogingen bete kent het nu, dat ik zo'n 3500 gulden per jaar extra betaal. Dat is op zichzelf al veel te veel, maar daar komt nog bij dat je in elke tent hier op het strand ge distilleerd kunt kopen. Ik heb geen zin om als enige te betalen voor wat alle an deren gratis mogen, of mis schien niet mogen." Deelraadsbestuurder Piet van der Wel is van mening eal Lambermon in elk ge val het lopende contract zal moeten nakomen. „We hebben al de bedoeling om het hele gebeuren op het strand door te lichten wat betreft de verkoop van ge distilleerd", zo zegt hij. Van der Wel is van me ning, dat Lambermon geen ongelijk heeft met zijn een mansactie. Maasland Een aantal bewoners van de Konin gin Juliana weg in Maas land tekent bezwaar aan tegen het aanleggen van een uitrit van een be drijfsterrein, vlak voor hun huizen. Het bedrijf maakt tot dusver gebruik van een uitrit naar de drukke en smalle Maassluisseweg en heeft om een tweede uit rit gevraagd. Hellevoetsluis Een 21-jarige inwoner van Vlaardingen is gis teren rond het middaguur op de Rijksstraatweg in Hellevoetsluis met zijn racefiets ten val gekomen en gewond. Het ongeluk ge beurde, omdat de dynamo van de fiets losraakte en tussen de spaken van het wiel kwam. Door de val liep de man schaafwon den op aan gezicht, handen en benen. Hij is overgebracht naar het Holy2iekenhuis in Vlaardingen. Vlaardingen De projectgroep voor het centrum mag de ontwikkeling van de plannen voor de Nieuwelaan in de gaten houden, nu de bewoners dat zelf niet wil len. Jan Does, de projectcoördinator van het centrum, heeft dat gisteravond in de vergadering van de groep meegedeeld. „Afgelopen maandag, in het gesprek met Goudriaan en Van Lier, hebben de bewo ners ons een vrijbrief gege ven om buiten hen om te gaan", aldus Does. In dat gesprek lieten de be woners van de Nieuwelaan blijken, dat ze niets te maken willen hebben met de ont wikkeling van plannen voor hun straat. Ze zijn nog steeds niet bereid hun huizen aan de gemeente te verkopen. „Ze zeggen dat wij maar plannen moeten maken en daarmee naar hun toe moe ten komen, dat is compleet de omgekeerde wereld", al dus Does. „Ze willen blijk baar geen inspraak." De projectgroep moet nu de vinger aan de pols houden als de plannen gemaakt wor den. Het is de bedoeling van Does dat de groep er toch nog op de een of andere ma nier voor zorgt, dat de infor matie over de plannen bij de bewoners terecht komt. „We zullen het op een afstand volgen en kijken of de archi tect zich houdt aan de voor waarden voor het plan." De groep praat dinsdag over een week met de wethouder over de frustratie die bij de bewonersvertegenwoordigers nog steeds leven. Dat ge sprek zou maandag plaats vinden, maar kon toen niet doorgaan. De projectgroep heeft persoonlijke kritiek op de wethouder, die zij ervan beschuldigen dat hij hen bui ten de ontwikkeling van al lerlei nieuwbouwplannen in het centrum houdt. De on vrede kwam een maand ge leden naar buiten op een wijkbijeenkomst in buurthuis de Haven. Vlaardingen Wethou der Cees Bot heeft gister middag het officiële eind onderzoek van de leerlin gen van de Gemeenschap pelijke Opleiding voor Personeelswerk (GOP) ontvangen. In dit zoge naamde GOP-rapport is de handel en wandel bin nen de dienst gemeente werken kritisch onder de loep genomen. Een stuurgroep, waarin ook gemeentewerken en de mede zeggenschapscommissie zijn vertegenwoordigd en waarvan Bot voorzitter is, wil de resul taten van het onderzoek eerst natrekken. Zij zal het van commentaar voorzien en dan pas aan de raadsleden ter inza ge overhandigen. In het concept-rapport, dat SP-raadslid Remi Poppe op 15 april onthulde, wordt onder anderen wethouder Bas Gou driaan beticht buiten Gemeen tewerken om ie handelen. Verder blijkt negen ton te zijn uitgetrokken voor automatise ring zonder dat daar duidelijke voorstellen voor bestaan. Het eind-rapport zou niet veel afwijken van de eerdere con clusies. Wethouder Cees Bot van personeelszaken weigert echter in dit stadium iets te ontkennen of te bevestigen. Pas na het zomerreces zal het onderzoek in de openbaarheid komen. Verscheidene raadsle den, onder wie Poppe, willen echter al vanavond op het GOP-rapport ingaan tijdens de commissie personeelszaken, Poppe: „Dat rapport moet di rect naar buiten worden ge bracht. Het is in het belang van het personeel, dat zij we ten wat er loos is." In uiterste noorden van Schiedam Schiedam - Vonkjes uit de open haard hebben gistermid dag om kwart over vier een felle, uitslaande brand veroor zaakt in hel meest noordelijke puntje van Schiedam, in boer derij Het Einde, de laatste be bouwing aan de doodlopende Groene weg. Hier woont het gezin van CJ. Groene wegen, van wie men in Kethel zegt dat hij met zo'n naam nergens anders zou mo gen wonen dan juist aan de - Groeneweg De boerderij is te genwoordig eigendom van de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) in Maassluis. Deze stichting verwerft boer derijen met het oog op de re constructie in Midden-Delf land, De vonkjes uit de open haard, die brandde omdat er in de polder een flinke wind stond en het tamelijk fris was, dwar relden op tot bet rieten dak van de boerderij, dat daardoor ging smeulen, Plotseling laai den de vlammen hoog op. De brandweer moest meer dan zes kilometer afleggen, voordat men ter plekke kon zijn. Toch bleef de brandweer —met vijf tien man sterknog ander half uur daarna actief, omdat de angst bestond dat de dak restanten nog zouden blijven smeulen. De brand verwoestte alleen het dak, maar er is een aanzienlijke schade aan het in terieur aangericht door het blussen. De boerderij is bijna een halve eeuw oud. De eerste steen werd op 19 juli 1935 gelegd door Jacoba en Theodorus van Noordt. Deze herdenkings steen, alsmede de bijzondere keldervensters, bleven bij de brand in tact.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1