WATERWEG 9Zuur dat juist de goede mensen meer gaan betalen9 Bij een lunchconcert wordt niets gegeten SPORT 15 oRALDADIGo FC Maeslantsluys neemt het op tegen FC Antwerp Van Tilborg over woningverbetering: 's-Graveland verrijkt met twee paperclips Touwbaancomplex ideaal voor wandelaars en kinderen Inbrekers met shag Orgelspel voor een lege kerk ONS sta§kt ophalen van oud papier Nestor begrijpt operatie niet Petur Petursson als trekpleister Indeling Basket Boys Rondje Boskoop voor fietsers Coopertest AV Fortuna SPORTAGENDA Schiedam Het is vooralsnog niet te voorkomen, dat de Schiedammers, die per 1 januari 1984 gebruik wil len maken van een subsidie voor woningverbetering, daarna meer onroerend-goedbelasting moeten gaan af dragen. De hoogte van de OGB is nu eenmaal afhanke lijk van de getaxeerde waarde van een huis. En het is duidelijk, dat woningverbetering leidt tot een hogere waarde. Dat kwam deze week uit de bus tijdens een korte discus sie tussen Arie Zwamborn, voorzitter van de bewoners vereniging Schïedam-Zuid, en wethouder Cor van Til- borg, die over stadsvernieu wing gaat. De subsïdiemoge- lijkheid geldt in eerste in stantie, zoals bekend, alleen voor de gebieden Brugman straat, Mariastraat en Groe- nelaan/Dwarsstraat. Wethouder Van Tilborg noem de het „zuur dat juist de goede mensen, die bereid zijn hun woning op te knappen, meer aan OGB moeten gaan beta len". Zwamborn had geïnfor meerd naar de belastingtech nische gevolgen, als mensen gebruik gaan maken van de verordening over de woning verbetering, die binnenkort door de gemeenteraad zal wor den vastgesteld. Zo vroeg Zwamborn ook, of het aangaan van een lening, waartoe de gemeente eveneens de mogelijkheid gaat openen in geval van woningverbete ring, geen consequenties heeft voor de belastingaanslag. Hij vroeg zich af, wat aftrekbaar wordt. Van Tilborg kon hierop niet meer meedelen dan dat er een brief over gestuurd is naar de belastingdienst in de Lange Nieuwstraat en dat er nog teen antwoord op is binnenge- omen. Michiel Versteegh, woordvoer der van de werkgroep Schie- noko, opperde nog om het woord 'woningverbetering' in de verordening te veranderen in 'instandhouding'. Volgens hem kwam dat op hetzelfde neer en kan men moeilijk een hogere OGB-aanslag krijgen voor alleen het in stand hou den van een woning. Maar daar geloofde de wethouder niet in. „Hoe je het nu ook noemt, de waarde wordt toch groter. En een taxateur zal zich echt niet laten misleiden door het woordje instandhou ding," zei hij. Zwamborn stelde zich nog wat wantrouwig op en vroeg zich af, wat er nu gebeurt in het geval mensen komen informe ren of zij in aanmerking ko men voor subsidie voor een opknapbeurt van het casco, en dat vervolgens niet het geval blijkt te zijn. Dan is er een goede kans, dat die mensen niet tot verbetering overgaan, theoretiseerde Zwamborn. „En wat doet de gemeente dan? Stuurt die dan plotseling een aanschrijving naar die mensen toe om ze te dwingen op te knappen?" Zwamborn zat er vooral ook mee, omdat een aanschrijving de subsidiemo gelijkheid wegneemt. Zijn wantrouwen werd reso luut tegengesproken door zo wel Van Tilborg als ambtenaar Van Alphen van bouw- en wo ningtoezicht (bowoto). Gega randeerd werd, dat een subsi dieverzoek voor woningverbe tering niet zal leiden tot een aanschrijving of er moet sprake zijn van een bouwval, die voor anderen gevaar ople vert. Schiedam In een sigaren zaak op de Parkweg hebben inbrekers voor vierduizend gulden aan shag en sigaretten gestolen. Een plastic zak met vijfhonderd gulden verdween uit een groentewinkel in de P.J. Troelstralaan. In de Lan ge Singelstraat eigende zich ie mand onrechtmatig de eenas- sige aanhangwagen van een 25-jarige Schiedammer toe, een groene van 1200 gulden, keniekennummer FT-86-FX. Voor kantoorgebouw 's-Graveland staan de superclips van Daan Padmos in het gras. Schiedam Het stond er een paar dagen, zonder dat het de ambtenaren of bezoekers van kantoorgebouw 's- Graveland eigenlijk opviel. Een enkeling dacht nog, dat het voor een interne verbouwing van bureau huis vesting zou dienen en besteedde er geen aandacht aan. Totdat deze week drs. Gérard Smits, directeur van de sociale dienst, plotseling vroeg: „Heb je buiten dat kunstwerk van Daan Padmos al gezien?" Meteen gekeken. De stalen dat aan de nieuwbouw is be- buizen bleken inderdaad iets voor te stellen. Van roestvrij staal maakte Daan Padmos twee reusachtige paperclips. In het grasperkje voor 's-Grave- land staat er eentje nog „in tact", de andere staat er om heen gevouwen in een vorm, die veel mensen spelenderwijs aan paperclips plegen te ge ven. Met het ontwerp van die twee paperclips won Daan Padmos het bescheiden be drag, dat 's-Graveland nog aan beeldende kunst te besteden had. Er was nog een restantje. Bij de opening van "s-Grave land, ook wel het tweede stadskantoor genoemd, werd enkele jaren geleden ook werk van Cees Bouw en Ad van Ot- terloo gehonoreerd in het ka der van de een-procentsrege ling. Dat is een soort extra kunstsubsidie ter grootte van één procent van het bedrag. steed. Maar waarom nu paperclips? Bij de sociale dienst en de an dere gemeentelijke diensten in 's-Graveland houdt men er verschillende theorieën op na. Paperclip betekent volgens Van Dale gewoon een „meta len klemmetje om papieren aaneen te hechten" en het kan zijn, dat Daan Padmos gedacht heeft dat er nogal wat papie ren bij de gemeente zoekra ken. En dat hij dus heel grote clips maakte om de ambtena ren daaraan te herinneren. Maar een andere theorie is, dat de rijksoverheid net zo solt met uitkeringstrekkers, die bij de sociale dienst komen, als andere mensen sollen met pa perclips. Het kan ook gewoon een pla gerijtje zijn: Padmos heeft nu eens lekker paperclips ge maakt, die mensen nfet kun nen ombuigen. Vlaardingen Als alle toekomstige bewoners van het Touwbaancomplex en auto hebben, zullen ze groen en speelgelegenheid moeten inleveren. De gemeente re kent in de plannen voorlopig op acht auto's per tien huizen. Er is ruimte voor extra parkeerplaatsen gere serveerd, maar die wordt alleen gebruikt als zou blij ken dat dat nodig is. De toekomstige bewoners van het complex, waarvan de eer ste huizen waarschijnlijk in oktober worden opgeleverd, hebben zelf plannen mogen maken voor hun woonomge ving, zonder dat daarbij de ge meente een vinger in de pap had. Het is de tweede keer dat een inspraakproject op die ma nier, met beslissingsbevoegd heid voor de bewoners, is uit gevoerd. Eerder gebeurde dal bij een speelterrein aan de Willem Lodewijklaan. De werkgroep die de plannen voor de inrichting heeft ge maakt heeft gekozen voor woonerven. Daarmee wordt volgens hen de schaarse ruim te zo goed mogelijk benut. Voetgangers en spelende kin deren kunnen daarvan profi teren. Alleen het Bolderwerk, een straatje tussen de Maas straat en de le Van Leijden Gaelstraat krijgt een beperkte functie als ontsluitingsweg. Het door de toekomstige bewo ners ontworpen plan is door het college goedgekeurd. Vlaardingen 'Lunch concert in de Grote Kerk te Vlaardingen' staat bo ven het programma te le zen, maar er is niet één bezoeker die pontificaal zijn klaargemaakte boter hammetjes tevoorschijn haalt en smakelijk veror bert. Niet één. Geen dikbelegde boterham men met kaas, vleeswaren of zoetigheid; alleen stilte en mensen die wachten op de muziek. Dit is helemaal geen lunchconcert, maar een con cert tijdens de lunchpauze. Wat dan te doen? Het krenten brood onaangeroerd in de ver pakking laten? Daarmee wordt de naam van het concert aan getast. Wél opeten doet on recht aan de sfeer. Toch ver dient het laatste de voorkeur. Alleen... het openmaken van het plastic zakje waar het half je krentenbrood in is verpakt, veroorzaakt in deze stille om geving een afgrijselijk lawaai. Proef mislukt Schiedam Na een half jaar stopt de ONS met het ophalen van oud papier in Schiedam-Zuid en -Oost- De proef is mislukt, vol gens de gemeentedienst, want er kwam te weinig papier binnen. Vooral in Zuid werd weinig opge haald. Op woensdag 29 juni zullen de vuilnisopha lers van de ONS voor het laatst oud papier in de twee oude wijken ophalen. Daarna zal geprobeerd worden om Schiedamse verenigingen actiever te betrekken bij het inzame len van oude kramen. De indruk bestaat, dat er al veel verenigingen actief zijn, reden ook waarom de ONS zo weinig vergaarde. Schiedam De nestor van de gemeenteraad, CDA'er Jan de Koning, kan geen wijs worden uit de nieuwe bezuinigingsope ratie van B en W van Schie dam. Hij heeft gemerkt dat er een lijst is met 122 posten, Waarop bezuinigd kan worden, jmaar bij een heleboel punten 'ontbreekt de hoogte van het Vbedrag waar het dan om gaat. Wethouder Van Tilborg slaag de er deze week niet in De Koning aan het verstand te brengen, dat de PvdA/VVD- coalitie dat zelf ook nog niet weet- In een flink aantal ge vallen moet er nog het nodige onderzoek worden verricht en is er ook nog overleg noodza kelijk met betrokken instan ties en ambtenaren. Bovendien willen B en W van de diverse partijen en commis sies eerst een globale reactie, of met de posten, waarop be zuinigd moet worden, in prin cipe ingestemd kan worden. Daarna kan pas duidelijk wor den, of de taakstelling (vier miljoen gulden bezuinigen in 1984} haalbaar is. De spreekwoordelijke olifant in een porceleinkast zou min der lawaai maken en minder bruut te werk gaan. Het mo ment, dat het .potje hatvarine opengaat, wordt wijselijk uit gesteld totdat dit dankzij het orgelspel mogelijk is. De nog warme krentenboterham met spijs smaakt uitstekend. Aangenaam koel Het is aangenaam koel in de Grote Kerk. Organist Aad Zoutendijk maakt zich op voor zijn zoveelste lunchconcert. Als hij de eerste tonen ontlokt aan het kleine portatief, het koororgel, bestaat zijn audito rium uit slechts tien personen, die de tienerperiode al min stens enkele decennia achter zich hebben liggen. Geconcen treerd luisteren zij, allen geze ten in het schip van de kerk, naar de tonen van dc 'Canzona Francese' van Christian Er- bach. Door de grote ruimte galmt het geluid een beetje. Zo moet het ook drie eeuwen geleden geklonken hebben tijdens het leven van de componist. Zou- tendijks assistente slaat steeds keurig op tijd de pagina om. zodat hij kan doorspelen. Een maal is zij te laat en de orga nist moet een toon iets langer aanhouden. Net lang genoeg om de aandacht erop te vesti gen. Verstoorde gezichten kij ken naar het orgeltje. Een vrouw zit keurig rechtop van de muziek te genieten, de tas op de knieën, met in de rechterhand het programma voor het concert. Op de lege stoel naast haar ligt de brille koker, De aanwezige heren zitten er minder ofriciëel bij, De één zit voorover gebogen, de handen onder het hoofd, een tweede heeft de benen over elkaar geslagen en leunt, voor zover mogelijk op de rie- Lunchconert in de Grote Kerk; tussen de tien en twin tig bezoekers. ten stoeltjes met rechte rug, achterover. Af en toe komt er een bezoeker de kerk binnen. Het aantal verdubbelt in de loop van het half uur dat het concert duurt. Tussen de Canzona Sexti en Pachabels Arietta is het een minuut volledig stil in de kerk, omdat Zoutendijk naar het grote orgel boven de in gang moet lopen. Daarop speelt hij de overige stukken. Het meegenomen mes glijdt onhoorbaar door het brood. Ook het beboteren geschiedt geluidloos. Net als de snijtan den het oppervlak raken kijkt een dame om. Bij het aan schouwen van de voorraad le vensmiddelen die is uitgestald op de stoel schudt zij verbijs terd het hoofd. Ze concen treert zich weer op het 'Prelu dium en fuga in G' van Nico- laus Bruhns. Mee-eter En dan ineens: een mee-eter! Een man in een grijs kostuum schuift geruisloos de bank in en haalt een boterham uit z'n trommeltje. En nog één. En weer één. Wordt het toch nog een echt lunchconcert. Zoutendijk trekt letterlijk alle registers open tijdens het sluit stuk van het concert: 'Postlu- dium in F'. Terwijl het restant krentenbrood in de plastic zak verdwijnt, klinkt de inhoud van de maag, onder invloed van de zware bastonen van het orgel, in tot een stevige koek. Bij het opstaan valt wat poe dersuiker op de grond en blijft als restant van het 'lunchcon cert' achter. Nou ja, lunchcon cert. Bij dit concer twerd in elk geval weinig gegeten. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag gW 17 juni 1933 Yvonne Griffijn heeft een nieuw favoriet drankje Zal wel ieta met azijn te maken hebben Ze praat immers al met een flin ke scheut 'zuur' in haar stam Henk Zuy- derwijk weet nu ook al het verschil niet meer tussen muskieten en ratten Laat hij nu eerst maar gewoon een balletje vangen Arie Kurver weet zeke.r dat PPSC volgend jaar behouden blijft voor de eerste klasse Coen Winkelman en Dick Vos spelen ook volgend jaar in het eerste De naar corpulentie neigende Vos is inmiddels alweer in training Leny Zandbergen vult volgend jaar het club blad van DWS Ook bij MVV enkele nieu we redacteuren Zelfs wielrenner 'Arie* maakt deel uit van het nieuwe team Teun van Vliet reed in de ronde van Lu xemburg met een originele disco-bril Zelfs Mart Smeets (Studio Sport) was het opgevallen Volgende week een histo risch cricketontmoeting bij Excelsior '20 De veteranen nemen het dan op tegen een gecombineerd pers/voetbalteam Wim Buningk ïb als reserve aangewezen Henk Zuyderwijk is nog te jong en Koos Ooster halt heeft nog te weinig ervaring om als captain te kunnen fungeren Ab Bruine- kool heeft nog nooit zoveel schijnbewe gingen gemaakt in èén wedstrijd Piet Voorwald (Schiedam) staat volgend jaar definitief niet in de goal Zijn broer ge niet nog steeds de voorkeur Bob Dam mers wil volgend jaar doorgaan met flui ten Hij kan er maar geen genoeg van krijgen Zijn vrouw ziet hem liever thuis bij de buis Aad van Hassel is al sinds enkele weken niet meer gesignaleerd in de binnenstad van Schiedam Zeker aan het onderhandelen met enkele clubs De KNVB schitterde door afwezigheid op de kampioensreceptie van DVO '32 De ge zelligheid had er echter niet onder te lij den Ook veel vlubs Neten het overigens afweten Fer Groeneweg ziet Excelsior M niet nog een keer kampioen worden Arie Kurver tipt echter het team wél als kampt- oenspretendent Sjaak van der Ent is met de VUT Ben Versteege is voorzitter af van DVO '32 Ab Schotel gaat bij DSS '26 net zo lang door tot promotie naar de der de klasse een feit is Baldadig maakt ie dere week promotie. Petur Petursson, op deze foto nog in Feyenoord-tenue, is één van de Antwerpse vedetten. Maassluis Een uit spelers van Excelsior M, VDL en MVV '27 samengesteld voetbalteam bindt op 10 augustus de strijd aan met de Belgische eersteklasser FC Antwerp. Het initia tief van de wedstrijd is uitgegaan van de Rotary Club Maassluis en het batig saldo van de wedstrijd komt ten goe de aan het sleepvaartmuseum in Maassluis. Het wordt op lü augustus een bijzondere wedstrijd in Maas sluis. FC Antwerp komt in de sterkst mogelijk samenstelling naar de 'Eerste stad aan de Waterweg', omdat een week later de Belgische competitie van start gaat. De Belgen zien de confrontatie met het Maas- sluise selectieteam, dat onder de naam FC Maeslantsluys in door Chris Woerts het veld komt, als de laatste echte confrontatie voor de start van de competitie en het avontuur in de strijd om de UEF A-Cup. Excelsior M-trainer Fer Groenweg is keuzeheer van het elftal en hij zal van iedere vereniging vijf spelers selecte ren. Aanvankelijk was MSV '71 niet opgenomen in het rij tje clubs, dat speler levert, maar Fer Groeneweg Het nu al doorschemeren dat minimaal één speler uit de Steendijkpol- der deel zal uitmaken van zijn selectie. Secretaris Bouter van de Rotary Maassluis: „De Bel gen wilden persé tegen een heel sterk team spelen. Het moest geen 'makkie' voor ze zijn. Nu. MSV '71 speelt in de afdeling en het niveau leek ons niet afdoende om FC Ant werp op verantwoorde wijze tegenstand te kunnen bieden. Maar als Fer Groeneweg toch een speler van MSV '71 op het oog heeft, dan hebben wij er uiteraard geen enkele moeite mee." Selectie De Royal FC Antwerp, zoals de club officieel heet, komt dus in de sterkst mogelijke sa menstelling naar Maassluis, waar de wedstrijd op het ter rein van VDL wordt afge werkt. In de selectie bevinden zich ondermeer de spectaculai re doelman Svilar (ooit had Ajax belangstelling voor hem), de Hongaar Fazekas (36 al weer, maar onverwoestbaar), de international Mark van Linden en de nieuwkomers Petrovic (ex-Arsenal) en de Hongaarse voetballer van het jaar Poczik. De grootste trekpleister is ech ter de IJslander Petur Peturs son, de eens zo geliefde aan valler van Feyenoord, waar van hij drie jaar geleden met weemoed afscheid nam. „We hebben de verzekering gekre gen, dat al deze sterren naar Maassluis komen," weet secre taris Bouter nu al, „We willen niet zomaar een gezapig partij tje voetbal, maar een aantrek kelijke partij voetbal. FC Ant werp staat daar garant voor. Ik heb ze zelf herhaaldelijk zien voetballen en het zit echt goed in elkaar. Ze zijn natuur lijk ook niet voor niets derde in de competitie geworden en spelen ook Europees voetbal. Nee, het wordt zondermeer een uiterst aantrekkelijke wedstrijd.' Batig saldo Het batig saldo van de wed strijd komt geheel ten goede aan hel sleepvaartmuseum. Weliswaar krijg het museum van de gemeente Maassluis jaarlijks een subsidie van 15.000 gulden, maar dat bed- grag vloeit direct terug in de gemeentekas, omdat de huur eveneens 15.000 gulden be draagt. „We zijn dus heel blij met dit initiatief," oordeelde de heer Langelaar van het museum. „Het heeft ons echt allemaal overvallen. We heb ben ook nog geen enkel idee- wat we met hel geld dat we krijgen moeten gaan.doen." De Rotary Club Maassluis, een service-vereniging met 20.000 cJubs over heeJ de wereld, denkt aan een batig saldo van ongeveer 10.000 gulden. Bou ter: „We moeien minimaal 2.500 toeschouwers hebben om quitte te spelen. Ik reken ech ter op 3.500 toeschouwers. We hebben ook negentig bedrijven aangeschreven die als sponsor kunnen fungeren. Inmiddels hebben wij al toezeggingen tot een bedrag van 5.000 gulden." Toegangskaarten zullen in de voorverkoop verkrijgbaar zijn, Op het terrein van VDL wordt een aparte zit tribune bijge bouwd. Ziplaatsen kosten 10 gulden, staanplaatsen 7,50 gul den. De jeugd tot 16 jaar en 65- ptussers betalen vijf gulden entree. Vlaardingen De basketbal teams van Basket Boys weten, waar ze in de nieuwe competi tie aan toe zijn. De topteams van de Vlaardingsc vereniging zijn beide ondergebracht in de hoogste (eerste) klasse van de kern Rotterdam. Voor de da mes van Gerrit van den Berg verandert er niet veel. maar de heren zijn alsnog geporo- moveerd. Het in de tweede klasse achter kampioen RZ Shadows op de- tweede plaats ge*êindigde Bas ket Boys neemt in de eerste klasse de plaats in van Dra gons. De Ridderkerks© ploeg werd weliswaar kampioen in deze klasse, maar stelde de promotie naar de tweede klas se rayon pas veilig na een aan tal beslissingswedstrijden. Pas toen was ook Basket Boys ge promoveerd. De volledige Indeling ziet er ais volgt uit: DAMES Eerste klasse; New Blue Stars {Groot Ammersj. O en O {flolierdam), BV Rotterdam. Basket Boys {Vlaardin- gen), Cady'73 (Capelle aan den Us- sel}, 8V Chariots (Roiterdam). Kador- /Rowic {Dordrecht), Squirrels {Berkel en Rodenrijs), Flush" 72 {Papen- dreebt). Black Birds {Rotierdam). HEREN Esrsts klas*»: Torna Hawks {Maas sluis). RZ Shadows {Rotterdam), De- vel Devils (Zwtjndrecht), Basket Boys [Vlaardingen). Alexandris'66 {Rotter dam}. Squirrels (Berkel en Rodenrijs). Hurricanes (Spijkenisse). Flush"72 (Papendrecht). Baros (Rotterdam), Black Birds {Rotterdam). Schiedam De toerclub Rijn mond houdt zondag een fiets tocht over honderd kilometer. Aan de hand van een routebe schrijving fietsen de deelne mers geheel in eigen tempo over grotendeels landelijk ge legen weggedeelten richting Boskoop en terug. Inschrijven is zondag mogelijk tussen 10.00 uur en 11.00 uur in de kantine van de wieler baan aan de Olympiaweg in sportpark Harga. De kosten die aan deelneming zijn ver bonden bedragen 2.50 gulden. Wil men aan de tocht een her innering overhouden, dan is hei bedrag 7 gulden. Voor degenen die liever een kortere afstand afleggen is er die zondag ook een recreatie- locht over een afstand van 25 kilometer. Inschrijven kan in de kantine van de wielerclub tussen 11.00 uur en 12.00 uur. Deelneming kost 2.50 gulden en een 'piek' meer met herin nering. Vlaardingen De atletiek vereniging Fortuna houdt dinsdag 21 juni tussen 10.00 en 11.30 uur een coopertest op de atletiekbaan aan de Vlaarding- se Marnixlaan. In een zoge noemde twaalf minuten-proef kan iedereen op eenvoudige wijze zijn of haar lichamelijke conditie testen. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden. Voor verdere in lichtingen kan men telefo nisch terecht onder nummer 010—35.49.49. Zaterdag 18 juni: Atletiek: 11.00 uur prestatieloop over 2, 5 of 8 kilometer. Start in Holy tussen de Londertweg en de Luxemburgweg. 10.00 uur Open dag kanovereniging Natsec nabij café Vlleizicht aan de Trekkade Zondag 19 juni: Cricket: 11. 00 uur BloemendaalExcelsior '20, HQrmes DVSQuick Nijmegen, Honkbal: 14.30 uur Vlaardingen Holy—Euro Stars, 14,00 uur Laakkwartier— Schiedam, Fielten: 11.00 uur start toertocht over 100 kilomeier Ir sport park Harga richting Boskoop, 12.00 uur start recreaUetocht over 25 kilo meter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3