16 Ook'Wijs op wegvoor spoortunnel GRAAG .GEDAAN. BON Buro voor Rechtshulp dreigt met kort geding 'Geen huis? Geef dan maar geld' Pers bij Cyanamid- affaire geweerd Russisch Staats circus in Ahoy' KLM- Airbus geregeld op lucht haven Piet Lap overleden Dansen voor ambtenaren Kapitein Katina schuldig aan aanvaring Marokkaan wil van N S geld na treinongeluk Rotterdam Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft verzuimd een groep van 250 bui tenlandse zeelieden te vertellen, dat het Buro voor Rechtshulp hen gratis wil bijstaan. De zeelieden, waarvan de mees ten al jarenlang in dienst zijn van het Rot terdamse bedrijf Nedlloyd Rederijdien sten BV, worden met ontslag bedreigd. iiiiiiHiiiiiiHinHuiiiiiiniiiimifiuuiiiHiuntmiiHiiiuiiiiiiimniiiiiRifniiniimimHnuiiiiiiiiiiiiumiioiiiiiiuuiuimtnniiiiiiiiinniniiiiiniiiiiiiiiiimuiiHiiuiiiiiiiiiiiiiuitiiriiuiituiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiinimiiriititniiitiutiiiiiiiiiiiniiiiiiniiini1 Geldkistje met elf mille gestolen .*3 Vijf jaar en tonnen boete geëist tegen koppelbazen Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 17 jum 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het Russisch Staatscircus komt van 31 augustus tot 4 september in het Rotterdamse Sport paleis Ahoy*. Op woensdag 31 augustus, donderdag 1 september en vrijdag 2 september gaat de 'tent' om acht uur open. Vierdag 3 septemoer en zondag 4 september treedt het circus tweemaal daags op: om twee en om acht uur. Het is voor de vierde maal dat het vermaarde Russi sche circus Rotterdam be zoekt. In 1979 waren zij voor het laatst in Neder land te 2ien. De toegangsprijzen varie ren van vijftien lot vijfen- dertig gulden. Kinderen tot en met 12 jaar en 65- plussers betalen op aüe rangen vijftien gulden. De nieuwe Airbus A 310 van de KLM is de laatste dagen re gelmatig op de Lucht haven Rotterdam te zien. Het toestel, de Albert Cuyp, is voorlo pig alleen in de lucht om de vliegvaardig- heid van de zes in structeurs op peil te houden. De nationale luchtvaartmaatschap pij kan de A 310 voor lopig niet in dienst ne men vanwege een loongeschii tussen de directie en de vliegers. Als gevolg daarvan is de opleiding van de piloten ook nog niet begonnen. In totaal heeft de KLM tien A 310-toestellen besteld. Het eerste is meteen verhuurd aan Airbus Industrie voor promotievluchten. De Airbus kan, afhankelijk van de cabine-inrichting, 210 tot 250 passagiers vervoeren over korte en middellange af standen. Bij de KLM gaat de A 310 de DC8- en DC-9-toe- stetlen vervangen. Het toestel maakt praktisch geen lawaai. Op Zestienho ven werd het geluid vergele ken met dat van een 'fluiste rende stofzuiger'. Rotterdam Op 87-jarlge leeftijd is in Rotterdam overleden de heer Pieter Cornells Lap, oprichter van het kledingbedrijf Piet Lap. In het bedrijf, dat het hoofdkantoor in de Maas stad en zeventien filialen in een groot gedeelte van de Randstad omvat, was de heer Lap opgevolgd door zijn twee zoons. Voor het vele werk, dat de heer Lap ook op maat schappelijk en kerkelijk gebied heeft gedaan, werd hij onderscheiden met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifiee en het ridderschap in de Orde van St. Silvester, Hij was oprichter en oud-voor- zitter van 'Kamphuis Ahoy' te Oosterhout. Vóórts was hij ere-voorzit- ter van de r.-k. sportvereni ging Leonidas. De uitvaartdienst zal op maandag 20 juni om elf uur worden gehouden in de St Bavokerk aan de Slinge te Rotterdam. Daarna volgt de bijzetting in het familiegraf op de r.-k- be graafplaats aan de Nieuwe Crooswijkseweg. Om de Rotterdamse amb tenaren die aan het Marconi- plein zetelen aangenaam te verpozen, hebben leerlingen van het Rotterdamse Conser vatorium gisteren in het lun- chuur de Parasoidans opge voerd. Met parasols als belangrijk ste decorstuk brachten de leerlingen een stukje vernieu wend theater. Tientallen ambtenaren sloegen met veel aandacht het schouwspel Rotterdam De gezagvoer der van de Griekse tanker Katina, die vorig jaar juni voor de Nieuwe Waterweg een aanvaring had met het Franse vrachtschip Pengall, is schuldig aan dit ongeval. De Raad voor de Scheep vaart heeft dat donderdag meegedeeld. Bij die aanvaring stroomde er ongeveer 1.100 kubieke meter stookolie uit de Kati na. waardoor de zee en de kust bij Den Haag werden vervuild. De schoonmaak kostte ruim zeven miljoen gulden. De raad vindt dat de kapi tein de Katina in een situa tie heeft gebracht die tot een aanvaring kon leiden: hij voer in dichte mist tus sen enkele ten anker lig- gende schepen door. „Hij maakte onvoldoende ge bruik van de mogelijkheid zich tijdig te laten informe ren of adviseren", aldus de raad, die de gezagvoerder geen straf kan opleggen omdat hij een buitenlander Rotterdam De Marokkaanse leraar N. Sbai heeft van de Nederlandse Spoorwegen een schadevergoeding van twaalfduizend gulden geëist. De man raakte tijdens zijn vakantie in ons land gewond bij het treinongeluk tussen Schiedam en Rotterdam, eind december. Hij behoorde tot één van de twintig gewonden. Sbai die met een heupbreuk, gebroken armen en gescheurde rib ben werd opgenomen in het Sint Franciscus-ziekenhuis, beweegt zich nog steeds met krukken voort. De Marokkaan beweert dat hij door het treinongeluk in moeilijkheden is gekomen. De man is inmiddels zijn baan kwijt geraakt, omdat hij niet op school verscheen. Sindsdien hebben zijn vrouw en twee kinderen geen geld meer ontvangen. Sbai zegt dat hij bovendien geld nodig heeft om terug te keren naar huis. De NS heeft laten weten dat het verzoek van Sbai voor de schadeloosstelling in onderzoek is. Met name roept de sociale kant problemen op. De ziekenhuiskosten en de terugreis worden in elk geval betaald. GAB blij ft in gebreke Nedlloyd vroeg kort geleden de ontslagen aan bij het ar beidsbureau, dat op zijn beurt de over de hele wereld rondvarende buitenlanders hiervan op de hoogte stelde. De werknemers vooral Portugezen en Spanjaarden kunnen zich tegen de ont slagaanvraag verweren. Het is altijd de gewoonte geweest, dat het arbeidsbureau na drukkelijk het principe van hoor en wederhoor hanteer de, „In dat kader is het ge bruikelijk, dat het arbeidsbu reau werknemers, die voor ontslag worden voorgedra gen, op de mogelijkheid van juridische hulp bij het indie nen van het verweer wijst", schrijft het Buro voor Rechtshulp in een gisteren Rotterdam De initiatiefgroep 'Wijs op weg' vindt dat minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat alsnog moet besluiten om de spoorbruggen in Rotter dam te vervangen door een spoortunnel en niet door een brug. In een brief aan de leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Water staat vraagt 'Wijs op weg' de kamer bij de minister aan te dringen op de bouw van een tunnel. De initiatiefgroep, die wordt gevormd door vervoers bedrijven, consumentenorganisaties en de werk- groep-2000. vindt het „huichelachtig" van de minis ter dat zij kiest voor een goedkopere brug met het argument dat er de komende jaren toch geen groei in het reizigersverkeer per trein wordt verwacht. Vol gens 'Wijs op weg' is het logisch, dat het tijdens deze kabinetsperiode sukkelen blijft met de lijn Rotter dam-Dordrecht als gevolg van aangekondigde tarief verhogingen en door de slechte kwaliteit van de treindiensten In de afgelopen jaren. Volgens de initiatiefgroep moet het argument van de minister, dat een brug veel goedkoper is dan een tunnel, worden afgewezen. Volgens 'Wijs op weg' És het verschil in kosten tussen brug en tunnel vcei kleiner dan de 128 miljoen die de minister sugge reert. Het onderhoud van. een tunnel zou namelijk 80 miljoen gulden goedkoper zijn. Als toch besloten wordt om een brug te bouwen blijft een belangrijk internationale spoorverbinding tot ver in de volgende eeuw zitten met een ernstige sta-in-de-weg, aldus 'Wijs op weg'. Bovendien komt de problematiek van het vervoer van gevaarlijke stoffen in de Rotterdamse regio niet tot een oplossing als voor een brug wordt gekozen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich ai een aantal malen uitgesproken voor de bouw van een tunnel ter vervanging van de oude brugverbindïng. Ook de Nederlandse Spoorwegen vinden dat er een tunnel moet komen. Op 22 juni spreekt de vaste ka mercommissie van Verkeer en Waterstaat weer over deze kwestie. minimin Rotterdam Bij een inbraak in d raak van een autorij school aan de Nobelstraat is een geldkistje, waarin elfdui zend gulden zat, gestolen. Verder namen de daders, die een deur hadden geforceerd, een videorecorder met negen bandjes mee. Met een valse sleutel dron gen inbrekers vannacht^ een woning aan de Rochussen- straat binnen. Zij namen cheques, geld en sieraden mee met een waarde van 12.000 gulden. Bij een jachthaven aan de Delftweg in Oversehie is vannacht een- buitenboord motor gestolen. De 45 pk zware motor heeft twaalfdui zend gulden gekost. Rotterdam Bij een make laarskantoor aan de Claes de Vrieselaan is gisteren door een overvaller vierhonderd gulden buit gemaakt. De dader vroeg de twee aanwezige personeels leden aanvankelijk of zij een woning voor hem hadden. Toen zij de man moesten te leurstellen haalde hij een mes te voorschijn en eiste geld. Na een kijkje in de kluis van het kantoor ging hij er met de vierhonderd gulden vandoor. De politie verrichtte direct na de overval een arrestatie, maar later bleek dat zij een toevallige voorbijganger in de kraag hadden gepakt. Rotterdam Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft gisteren zonder pers op de tribune de aanklacht tegen de Rozenburgse huisarts D.G. de Jong behandeld. Het verzoek om de pers te weren was afkomstig van regio naal inspecteur voor de volksgezondheid. Volgens de inspecteur had het tuchtcollege zich bij de eerste zitting laten leiden door de veelvuldige persberichten over de zogenoemde Cyanamid-affaire. Het was huisarts De Jong die anderhalf jaar geleden deze affaire aan het rollen bracht, nadat hij een rapport had ge maakt over gezondheids klachten van werknemers bij dat bedrijf. In dat rapport stelde De Jong toen dat de personeelsleden bloot ston den aan giftige stoffen. Onderzoeken van TNO en de Chemiewinkel bevestigden de stellingen van de huisarts. Later nam het in opspraak gekomen bedrijf de nodige maatregelen. Het rapport van de De Jong sloeg in bij de medische in stanties, die voor de gezond heid van werknemers heb ben te waken. Zij betwistten de m ed isc he be voegheden van de artsen om zich in te laten met de zaak. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin B misschien. Breng daar even f •Naam.-, verandering in. Adrt Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I R0s<c w en goed beloond! Want voor die kleine» 3'—- moeite krijgt u een °onRkafe; kruidenwïjzer. Adres; f "^°stcode: I f ^Uurde£,n verzonden brief aan het ar beidsbureau. Het Buro voor Rechtshulp vindt het onbegrijpelijk, dat juist in dit geval geweigerd wordt de buitenlanders te la ten weten, dat zij kosteloze juridische bijstand kunnen krijgen. „Dit geldt te meer nu veel werknemers zich op zee be vinden en zij slechts via hun door Kees Jonker werkgever verweer kunnen indienen. Er bestaat voor hen nauwelijks of geen gele genheid zich bij externe des kundigen te informeren over hun rechtspositie en de ge volgen van een eventueel ontslag"/aldus de juristen. En, mikkend op het wetsont werp Arbeidsvoorziening Zeevaart, dat de Tweede Ka mer dit najaar verwacht te behandelen: „De gevolgen voor betrokken werknemers zijn zeer verstrekkend nu zij dreigen te worden ontslagen en op grond van hun natio naliteit zeer moeilijk een an dere baan op een Nederlands schip zullen kunnen vin den." Maandag hoopt het Buro voor Rechtshulp van het ar beidsbureau te horen, dat de buitenlandse zeelieden nog geïnformeerd zullen worden over de mogelijkheid tot gratis juridische hulp. Zo niet, dan spant men een kort geding aan. Rotterdam De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr, H. van Brum- men, heeft gisteren tegen twee koppelbazen vijf jaar gevange nisstraf geeist en een boete van 300.000 gulden. Volgens de officier hebben de twee mannen, die in Zwitser land werden aangehouden, zich schuldig gemaakt aan fraude, verduistering en be drieglijke bankbreuk. Zij zou den de fiscus en de bedrijsf- vereniging hebben opgelicht voor zeventig- tot tachtig mil joen gulden. De mannen lieten verschillen de bv's failliet gaan, waarbij voor miljoenen werd verdon- kerenmaand. De officier staaf de zijn beschuldigingen met talloze verklaringen van zet bazen, afgeluisterde telefoon gesprekken en papieren, die eind 1981 bij huiszoekingen in beslag waren genomen. De Zwitserse autoriteiten wa ren aanvankelijk weinig toe schietelijk met het uitleveren van de verdachten. De Zwit sers vonden dat de aanklacht een te fiscaal karakter had. In deze koppelbazenfraude is een derde verdachte nog steeds voortvluchtig. Volgens mr. Van Brummen bevindt hij zich in Sri Lanka, waarmee ons land geen uitleveringsver drag heeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4