Bezuiniging maakt popgroepen razend Brandweer kan met ladderwagen minder V racht wagenchauffeurs worden 't bos ingestuurd Grootste schilderij nadert voltooiing VlAARDHlGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COlfflANT NIEUWE WATERWE6 CGDRANT Honderden mensen op de been voor schapen scheren 'Met hoogachting voor sommigen. Agenten gekneusd auto's total loss termeulen 595 'tls niet Het Einde' Van der Jagt installeert projectgroep Compact-discs in jfonotheek Brand in kelderruimte 'Meer belangstelling dan verwacht Buurthuis aan brand ontsnapt Jóngens schieten Wet buks Intensievere samenwerking Schiedam en Vlaardingen Jongeman beroofd Ron Molenaar (D'66): Broers in arrest na vechtpartij Bewoner schaduwt vernielers □WAÏÏRWEG MAANDAG 20 (UNI 1983 Vlaardingen Op het stad huis! van Vlaardingen geeft onderwijsgecommitteerde Lex van der Jagt van het openbaar lichaam Rijnmond woensdag het startsein voor de beroeps- lovalificerende educatie (BKE) Nieuwe Waterweg-Noord. Van der Jagt zal om elf uur de pro jectgroep installeren. Dit project, dat in september gaat draaien, richt zich spe ciaal! op de minderheidsgroe peringen in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Op pe BKE-cursus is plaats voor? 150 deelnemers, die zich bij bet Plaatselijk Educatief Centrum (telefoon 600859) in Vlaardingen of op De Maas kant; (01899-13510) kunnen op geven. Vlaardingen De Vlaarding- se fonotheek mag vanaf juli een experiment doen met het uitlenen van compact-discs. Om zo'n plaat te lenen zullen de klanten 2,50 gulden moeten neertellen. Het lenen van een gewone plaat kost een gulden. De gemeente wil niet dat het experiment, dat duurt tot no vember, extra geld kost. De fo notheek mag met de aanschaf vao de platen niet boven de vastgestelde begroting uitko men. Meer dan 150 discs mo gen er niet gekocht worden. Schiedam In de nacht van vrijdag op zater dag is de Sehiedamse brandweer uitgerukt om "een brand in een gemeenschappelijke kelder ruimte in een flatgebouw aan de Rotterdamse- dijk te bestrijden. In zeven kelderboxen, bleek brand te zijn gesticht en acht boxen waren opengebroken en doorzocht. Uit een onderzoek bleek, dat vlak voor de brand uitbrak een jon gen is gesignaleerd bij de boxen, die bestaan uit houten frames, afgespannen met gaas. Schiedam/Vlaardingen Hon derden inwoners van Schiedam en Vlaardingen hebben zaterdag ge zien hoe schapen van hun warme vacht werd ontdaan. Zowel bij kinderboerderij Holywood aan de Amsterdamlaan als in het park Kethel werden de schapen met be hulp van de tondeuze geschoren. Een gedeelte van de wol werd on- Met vaardige hand werden de schapen van de vacht ontdaan. middellijk gesponnen; een ander deel werd aan belangstellenden verkocht. Het scheren van de veertien scha pen door Jaap van der Kraan in het Sehiedamse park Kethel werd door enkele honderden Schiedam mers gadegeslagen. De wol van de dieren werd gesponnen door Ama- lia Voets. Ook konden de bezoe kers zich door imker Dick van Vliet laten informeren over de ho ningbij. Zijn betoog werd onder steund door een diaserie. Herman Ketel, van de Stadskwe- kerij, was na afloop uitermate te vreden met de belangstelling. „Het waren er veel meer dan we hadden durven verwachten", zei hij. „Het was de eerste maal, dat de boerderij van het park Kethel zo in de belangstelling stond. De boerderij is sinds april van dit jaar in gebruik als natuureducatief centrum en dagelijks bezoeken twee schoolklassen de boerderij voor het Yolgen van natuurlessen. Vandaar dat de boerderij al erg be kend is." Tot op heden hebben schoolklas sen lessen gevolgd met als onder werpen 'de poldersloot', 'nieuw le ven bij plant en dier' en 'De ho ningbij'. Kethel vindt het jammer dat men niet over meer personeel kan beschikken op de boerderij. Capriolen van een Maassluizer: Maassluis Een 19-jarige Maassluizer heeft zich dit weekeinde met zijn twee dagen eerder aangeschafte tweedehands Capri nogal verga loppeerd. Zonder rijbewijs en zonder achter lichten dacht hij een surveillerende politiewa gen van zich af te kunnen schudden. Het resul taat was slechts twee gekneusde agenten, een in elkaar geramde Citrobn 2CV plus een nachtje cel, terwijl zijn eigen auto in het Westland m een sloot belandde. De jongen was door de Maassluise politie tot Stoppen gemaand, omdat zijn lichten niet brandden. Omdat hij echter geen rijbewijs had, koos hij het hazenpad. Vervolgens vloog hij op de kruising van de Lijsterlaan en de Jacques Boezemanstraat uit de bocht en direct daarna frontaal bovenop het Eendje, dat total loss ach ter bleef. Toen één van de twee agenten het portier van de Capri opende, scheurde de tiener er evenwel opnieuw vandoor. Na een achtervolging door het Westland kon de Maassluizer bij Den Hoorn worden gegre pen. De Delftse politie had een blokkade opgeworpen. De knaap koos toen nog voor een cross-country door de weilan den, waar hij en twee inzitten den zich uiteindelijk in een sloot gewonnen moesten ge ven. Vlaardingen Een toevallige voorbijganger heeft zondag middag kunnen voorkomen dat wijkcentrum De Heipaal in Vlaardingen ernstige schade opliep door een container- brandje. De wandelaar duwde de brandende container weg bij het houten gebouw,- zodat bet buurthuis alleen een tikje geblakerd achter bleef. ■p brandweer bluste het ^tandje, maar kon niet voor komen dat de container verlo- Jeh. ging. Ook op het Sclaaven- burch laaiden zondag vlam den op uit een container. Het brandie ging met veel rook ontwikkeling gepaard. Schiedam Twee jongens dertien en veertien jaar vrijdagavond door de bpniedamse politie meegeno men naar het bureau, omdat R.Op de Westfrankelandsedijk Bh het wilde weg schoten met luchtbuks en een lucht- gtkpistool. De wapens zijn in ^slag genomen. De twee kre- Sca een proces-verbaal. Schiedam/Vlaardingen De brandweerkorpsen van Schiedam en Vlaardingen zullen in de toe komst met een gezamenlijke ladder wagen gaan optreden. Door een nauwere samenwerking kan één van de in totaal vier ladderswagens worden opgedoekt. Dat zal de ge meenten een besparing van zo'n kleine half miljoen gulden opleve ren. Momenteel beschikken zowel Schie dam als Vlaardingen over twee van dergelijke brandweerauto's. De korpsen zullen allebei een oude lad derwagen vervangen door een nieu we 2»j het kleinere auto. Van het huidige materieel blijft in de ko mende jaren slechts één wagen over, die gezamenlijk gebruikt zal worden. Hoe dat geregeld moet worden, is nog niet duidelijk, „Dat zien we te zijner tijd wel", meldt commandant De Jong. Hij 2iet in een intensievere samenwerking met de spuitgasten van Schiedam en ook van Maassluis een mogelijkheid om aanzienlijke bezuinigingen te bereiken. Schiedam De Sehiedamse popgroepen gaan kabaal maken over het bezuinigingsvoorstel van B en W, dat een herbezinning op het gebruik van de Sint Joris Doele inhoudt. Het voorstel maakt er geen gewag van, wat dat in de praktijk kan betekenen, maar het Sehiedamse popoverleg leest eruit dat de al drie jaar geleden be loofde popzolder aan het Doeleplein aan hun neus voorbijgaat. Daarom heeft de lijst van be zuinigingen het popoverleg, al dus secretaris Gijs van Rij, „bijna doen ontploffen van woede, verontwaardiging, kwaadheid enzovoorts," Waar het popoverleg nu al een slor dige vier jaar mee bezig is en andere popgroepen in een ver der verleden al, wordt nu „volkomen de nek omge draaid, om zeep geholpen, ver nietigd," aldus Van Rij in een woedende brief aan de ge meenteraad. De brief is onder tekend met een speciale groet: „Met hoogachting voor sommi gen, en voor wie de schoen past..." Het overlegorgaan wil, als spreekbuis van de Sehiedamse popgroepen, dat de gemeente raadsleden ieder gaan probe ren alsnog de belofte, oost ge daan door wethouder Herman Posthoorn, na te doen komen. Het gebrek aan repetitieruimte noopt de popgroepen tot actie Onder andere dcor het steeds ver der^ kortwieken van de brandweer en. het toenemende aantal brand stichtingen is 1982 vrij somber ver lopen voor het Vlaardingse korps, schrijft De Jong in het jaarverslag. Vooral de toenemende baldadigheid van de jeugd valse alarmmeldin gen, containerbrandjes en dergelijke zorgt voor veel extra werk. Voor bijna 3,5 miljoen gulden ging vorig jaar in vuur en vlam op. Slechts één dode viel bij die branden te betreu ren. over te gaan, als de popzolder van de verbouwde Doele een andere functie krijgt. Van Rij: „Al jaren worden wij nu over de zolder van de Sint Joris Doek aan het lijntje ge houden. De wethouder beloof de van alles, maar er komt geen schot in. Vorig jaar was de afspraak gemaakt, dat wij de sleutel zouden krijgen en aan de slag konden. Nog steeds weten wij met, wanneer de zaak nu eindelijk eens rond komt. Het is dan wel belache lijk (tijds- en geldverspilling!) om nieuwe vormen van over leg te gaan zitten bedenken en opleggen. Wij moeten nu weer met de Sehiedamse Gemeen schap praten, er moet een breed jongerencultuuroverieg komen, enzovoorts, terwijl op reéle plannen niet wordt inge gaan." „Inmiddels," aldus Van Rij, „zijn al tientallen bands opge heven en naar omliggende ste den vertrokken bij gebrek aan mogelijkheden hier... Na de laatste gesprekken met Post hoorn hadden wij juist de hoop, dat er eindelijk eens wat zou gebeuren rond de Joris Doele-zolder, daar deze ons toezegde dat rond de2e tijd een nieuwe kostenberekening aan de commissie zou worden voorgelegd." In ronde woorden constateert het popoverleg: „Dus of Post hoorns belofte is gelul, of dit bezuinigingsstuk is gelul." Overigens stoort de vereniging Popoverleg Schiedam zich ook aan andere bezuinigingsvoor stellen: „De termen sober en doelmatig doen ons het ergste vermoeden voor wat betreft het opzetten van leuke activi teiten. Zij zullen een nog gro tere leegloop van Schiedam veroorzaken." De popgroepen zijn het eens met het 'afstoten' van gemeen tepanden, maar wijzen er wel op dat zij daar r» eds in 1979 om verzochten. „Nu blijkt dat wij dus al zo'n vier jaar had- den kunnen oefenen," stellen zij vast. ADVERTENTIE Rlngenkant... Nostalgische vensterval van een gcede kwaliteit polyester In twee hoogtes In écru, 38 cm hoog Per meter van 8,95 voor 58 cm hoog per meter van 9.95 voor 6,95 oy \e>- 'Meer wensdromen dan onvrede9 Het Grootste schilderij van Vlaardingen nadert zijn voltooiing. Op 3 september, tij dens het Haring en Bierfeest zullen de vele beschilderde deuren aan de randen van het Liesvel dvi- aduct voor iedereen te kijk worden gezet. Ben paar maanden geleden kwam een zestal Vtaardin- gers op het idee om de bur gers van deze stad op oude deuren te laten schilderen over hun woonsituatie. Al die deuren, afkomstig uit sloop- panden, komen naast elkaar te staan en vormen één groot monument van hoe de Vlaar- dingers hun stad beleven. Annette Braad en Carmen Tomaello zijn een tikje ver baasd over wat de mensen op de deuren kwasten. „We hadden verwacht dat er meer onvrede te zien zou zijn, maar er wordt eigenlijk alleen aan de ideale woonsituatie geschilderd", zegt Annette. De groep gaat met haar schilderwerk scholen, bejaar dentehuizen en vrouwenorga nisaties af. Vlaardingers die deuren, verf of kwasten beschikbaar wil len stellen worden verzocht contact op te nemen mei An nette Braad, telefoon 340587 of met Clska Stam, telefoön 350785. S\A Schiedam Een I8-jarige Schiedammer is in de nacht van vrijdag op zaterdag be roofd van zijn portemonnee. Hij liep met een kennis op de Schiedamseweg, toen hij door drie onbekenden werd aange vallen. Hij werd geschopt en geslagen. Vervolgens werd zijn jaq'e, waarin de beurs zat, van zijn lichaam getrokken. Vlaardingen Ron Molenaar van D'66 vindt het onzin dat de gemeente 'klauwen geld uitgeeft' aan de bescherming van voetgangers, maar niets doet aan de bewegwijzering. Er moet volgens hem een sy steem komen, waarbij alle wij ken en industriegebieden een nummer krijgen. Chauffeurs kunnen dan gemakkelijker op de plaats van bestemming ko men. Vrachtwagenchauffeurs, zegt hij, worden dwars door de stad gestuurd en de bedrijven mo gen geen bordjes plaatsen. „Er komen in de commissie be waarschriften steeds bedrijven klagen omdat ze geen bordjes mogen ophangen. Dat moet een signaal zijn voor de ge meente dat het beleid vol strekt niet deugt." Molenaar noemt het voorbeeld van een chauffeur die naar Vlaardingen Oost Bedrijven moet. „Die neemt de afslag Vlaardingen, komt via Pruis singel, Van Beethovensingel en de Parallelweg voor de brug over de Wilhelminaha- ven. Maar daar mag hij niet overheen. De man crosst dwars door de binnenstad heen. Hij verdwaalt in Vlaar dingen". Industriegebied De Vergulde Hand is volgens Mo lenaar al net zo moeilijk te be reiken. De vele brieven, die de gemeente van scholen krijgt over verkeersveiligheid, vindt de D'66'er ook een teken dat de weg duidelijker aangegeven moet worden. Het D'66-raadslid vindt dat de gemeente maar eens snel iets moet doen aan de infrastruc tuur. „Ze zijn heel stoer aan het doen over dat verkeerssir- culatieplan, maar de huis-tuin en-keu ken-din gen kunnen ze nog niet eens regelen. Er wor den illegaal borden geplaatst en weer weggehaald, omdat ze volgens de algemene politie verordening de stad ontsieren en verkeersonveilig zijn. Alsof die vrachtauto's in de binnen stad dat niet zijn," Molenaar is niet de eerste die de bewegwij zering in Vlaardingen laakt, dat deed de Kamer van Koop handel ook tijdens een gesprek met de gemeente, enige maan den geleden., Schiedam Volgens vee houder Nico Maat, die aan het eind van de Groene- weg woont, moeten er fouten staan in het boek 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam' van de historische vereniging. Maat zegt in boerderij Het Einde te wonen, op num mer 61 aan de Groene- weg. In het boek van de historische vereniging Schiedam staat Het Einde echter op nummer 54, waar de brandweer vori ge week een felle uit slaande brand in het rie ten dak moest blussen. Zo kwam bet verhaal in de wereld, dat de boerderij van Maat in brand heeft gestaan. „Ik ben door tientallen mensen opge beld", zei hij vanochtend, „maar het was Het Einde niet." De boerderij waar het om ging. staat wel op nummer 54 en is van boer Groenewegen. Schiedam De Sehiedamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee broers aangehouden, nadat zij op de vuist waren gegaan met enkele agenten. De politie werd gealarmeerd, omdat bij een café aan de P.J. Troelstraiaan gevochten werd. Dat bleken de eigenaar van het etablissement te zijn en een 19-jarige bezoeker uit Maassluis. De twee werden door de agenten van elkaar gescheiden, waarop de Maas sluizer zich tegen de agenten keerde. Toen de agenten hem wilden meenemen naar het bureau, kreeg hij hulp van zijn 21-jarige broer. De politie nam daarop beide heren mee. De oudste van de twee, die ach terin de auto zat, legde echter zijn arm om de keel van de agent, die voor hem in de auto zat. De agent wist zich echter te bevrijden. Op het bureau werden de broers ingesloten. Vlaardingen Een bewoner van de Roemer Visscherstraat heeft in de nacht van zaterdag op zondag een tijdlang drie jonge mannen geschaduwd, die het hekwerk rond zijn tuin hadden vernield. Hij volgde de jongens onopvallend en zag dat zij het niet bij zijn hek lieten, maar in de Westwijk vernielingen aanrichtten aan auto's en bloembakken. Daarop waarschuwde de man de politie, die de drie jongens, twee Vlaardingers en een Maaslander, in de kraag greep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1