WATERWEG Fietsers zijn leuk, maar leveren geen cent op 'Subsidieert Schiedam alleen maar feestjes?' SPORT Veteranen tegen combinatie 'We mogen het niet meer uit handen geven' 'De schoonheidsprijs krijgen we toch niet' Pont Maassluis-Rozenburg: Ben W verdeelt kredietj es Henk Meijer fleurt op bij Schiedam Lêon van IJzerloo goed voor goud VZC naar nationale kampioenschappen Excelsior'20, Martinit en VDL bij elkaar Zwem vier daagse nieuw record Drukte voor het oprijden op de veerpont. „Leuk hoor, voetganger en fietsers, maar het brengt totaal niets op..." Maassluis Dicht tegen de reling aan staan de scholieren opeengepakt; tussen een wirwar van fietsen, schooltassen ach terop de bagagedrager. Een containerschip, de Condock, dobbert traag van hen weg richting reegat. De Staelduin doorklieft zonder enige deining de kabbelende golven van de Nieuwe Waterweg. In de verte vi- breert Europoort in de 1 i: warmte van de broeierige PfMBHP middagzon. De veerdienst Maassluis- Eozenburg. Na vijf minu ten stromen de fietsers en auto's weer van het dek het vaste land op. Het gaat niet goed met de oudste vervoerssector in het Waterweggebied, sinds de Batavieren op een vlotje de Rijn afzak ten. Het pontje van door Cock Rijneveen Vlaardingen naar Pernis is na een kortstondig le ven al weer opgedoekt en Maassluis-Rozenburg draait met miljoenenver' lies. In bijna vier jaar tijd daalde het - autovervoer met bijna vijftig procent. De veerdienst kan zich slechts verheugen op gro te aanhankelijkheid van (reereatie)fietsers en voetgangers. Maar dat zet financieel geen zoden aan de dijk. Gedoemd „Tot en met 1978", haalt wal kapitein Arie de Jong van het veer uit zijn herinnering op, „was er een enorme opwaartse lijn te zien. Voeren we ook nog met twee boten in de dienst. Maar sinds '79... is het alleen maar stroomafwaarts gegaan." De opening van de Botiektunnel en tegelijkertijd het tolvrij maken van de Be nelux waren het begin van de ondergang. Ach. je moet het wel reëel be kijken, zegt hij. Zelfs op hoog tijdagen haalde het veer maar één procent van wat aan auto's door de Beneluxtunnel gaat. „Als je hel zo bekijkt, hebben we nooit indruk gemaakt." De walkapitein kijkt somber en 'strijkt zijn hand door hel haar. „De veerdiensten zijn ge- idoemd te verdwijnen. Kan niet anders. Wat voor nut heeft het voor het autover keer. Als autoveer let wel, hè, ik zeg autoveer 1is er feen enkele toekomst." 'an docerend: „Je zal een veerdienst moeten houden voor die drie- vierhonderd voetgangers en fietsers. Dat is leuk, hoor. maar brengt totaal niets op. Het autoverkeer moet het geld opleveren. Als je ziet dat een voetganger zestig cent betaalt voor een overgang met een boot van twaalf miljoen..." Oplossing Toch voegt hij er gelijk aan toe, dat je juist door toedoen van dat enorme aantal fietsers de pont onmogelijk kunt op- heii*n. ni- mensen hebben totaal geen alternatief, Plus het feit dat je de ambulance van Rozenburg over moet kunnen zetten naar het Holy- ziekenhuis. En om dat voor el kaar te krijgen, kom je toch op zulke grote veerponten uit, dat het niet anders als zo kan." Zijn woorden steeds doorspek kend met een vaag glimlachje, geeft de walkapitein in feite bedrijfsleider toe dat er ei genlijk geen oplossing is: „Je zal wel met verlies moeten blijven varen. Alleen ging het vroeger met twee boten: nu niet één. Da's het verschil." Het personeel heeft provincia le waterstaat, waarvoor Dam- co/SBS BV het beheer voert, die halvering vanaf 1 april 1982 niet bepaald in dank af genomen. De bemanning van de Staelduin begrijpt de maat regel eigenlijk nog steeds niet. .►vind je het gek, dat we op die manier minder wagens ver voeren. En dan de prijzen die automobilisten moeten beta len. Krankjorum, zo hoog", merken ze openhartig op. I Tuurlijk, zeggen ze, door het verdwijnen van de werkgele genheid op Rozenburg, heb je Walkapitein Arie de Jong: „Waar is het openbaar ver voer wel sluitend*?" met veel minder overstekers te maken. Maar zou het aan de veerlui liggen, dan zouden de tarieven veel aantrekkelijker worden gemaakt „Wanneer je voor je vrachtwagen met aan hanger 48 gulden moet neer tellen... Rij je toch die zestig kilometer door de Beneluxtun nel om. Zelfs als er een file voor de Benelux staat", v/eet Arie de Jong, „rijden nog veel vaste klanten van. vroeger om," Hij vraagt zich trouwens af of je wat opschiet met het dras tisch verlagen van de prijzen. „Je omzet neemt er niet door toe en wellicht wordt het weer te druk voor één veerboot. En de ambtenaren van de provin cie hebben berekend dat één pont het meest rendabel is. Dus is 't zo", klinkt het cy nisch. Plots laat de walkapitein ook een andere kant horen, hoe wel dat vriendelijke lachje blijft. „Kom bij mij niet aan, dat we het werkelijk slecht, doen. Ja, als je de cijfers be kijkt. Maar dat kan toch op deze manier niet anders, We zitten echter wel ruim boven de meest optimistische progno se, die provinciale waterstaat destijds heeft opgesteld." Het veer Maassluis-Rozenburg vervoerde vorig jaar 513.000 automobilisten, wil hij dan wel onthullen. De Jong: „We doen het dus nog altijd beter dan de verwachting was." Hoewel het autovervoer op het veer Maassluis-Rozen burg sterk afneemt, is er verrassenderwijs een enor me toename van fietsers en voetgangers te zien. Drie tot vierhonderd van hen, die per dag de oversteek ma ken, is niets bijzonders. Volgens walkapitein Arie de Jong is dit te verklaren door het grote aantal scholieren, dat van de pont ge bruikt maakt Ook op fietsrecreanten blijkt de veer dienst aantrekkingskracht te hebben. De Jong: „En elke Nederlander vindt het tegenwoor dig het Interessant een racefiets te bezitten. Het is ook een beetje het gevoel van terug naar de natuur", voegt Damco-personeelschef De Groot er aan toe. „De veerdienst naar het eiland, dat is natuurlijk een leuk uitje." Het tweetal denkt ook dat veel automobilisten de wa gen voor .de veerboot laten staan. „Je hebt te maken met de veerprïjs voor een auto. Die is bijna zes gul den. Te voet of op de fiets ben je echter maar 85 cent kwijt. En reken maar dat automobilisten op de klein tjes gaan letten, hoor." Kritiek op gemeentebeleid weggewimpeld Vlaardingen De gemeente heeft in het geval van de Nieuwelaan een onzorgvuldig beleid gevoerd, zeiden alle partijen gisteravond in de commissie stadsontwik keling. Wethouder Bas Goudriaan wimpelde die kri tiek gemakkelijk weg: „We krijgen nooit de schoon heidsprijs. Niet van Rijnmond, niet van het rijk en niet van de bewoners." Het besluit om heel snel een plan voor zestig huizen achter de Nieuwelaan te maken, de manier waarop dat besluit naar bulten kwam en het in trekken van de financiële toe zegging aan de bewoners van de Nieuwelaan werden door de raadsleden niet gewaar deerd. „Het beleid is voor de bewoners onduidelijk", vond SP-raadslïd Remi Poppe. Hij nodigde het college uit alle be sluiten en plannen nog eens zwart op wit te zetten en met dat papier in de hand met de bewoners te gaan praten. De collegepartijen CDA en PvdA Legden zich echter ge makkelijk neer bij de gevolgde procedure. „We kunnen onze financiële toezegging niet na komen en dat is jammer", meende PvdA'er Willem Kwakkelstein. „Maar het is nou eenmaal niet anders." En Jo Schriel van het CDA vond het ook logisch, „dat je als ge meente wel eens een keer iets anders moet doen dan je had afgesproken." Wethouder Goudriaan vertel de dat hij het als zijn eerste taak ziet om de bouw in Vlaar dingen op gang te houden. „En met een schoonheidsprijs krijg je geen bouwplan van de grond." De gemeente zou bij de verdeling van de contin genten buiten de boot vallen, als er niet een voorraad bouw plannen klaarligt, zo redeneer den wethouder en collegepar tijen. Critici zeiden dat de gemeente 'zich bij het besluit niet heeft gehouden aan de algemene in spraak verordering en de nota organisatie stadsvernieuwing. Schriel kon daar overheen stappen, „Als je volgens boek jes te werk gaat ben je ner gens", zei hij. Waarop de be woners van de Nieuwelaan en andere mensen in de zaal zich hardop afvroegen, wat dan het nut is van die boekjes. Schiedam Vijfduizend gulden voor het vijftigjarig bestaan van Passage; achtendertighonderdvijfenvijftïg gulden voor het jubileum van Bijdorp; drieduizend gul den voor een festiviteitendag op het Frans Halsplein. „Hoe zit dat?" vroeg gister avond Hans Verlinde. „Sub sidieert Schiedam alleen nog maar feestjes? Beperken de nieuwe initiatieven in Schie dam, waarvoor incidentele subsidies worden gegeven, zich nu echt hiertoe?" Het waren vanaf de publieke tribune bij de welzijnseom- mïssie wat sceptisch bedoelde woorden. Er waren narrige discussies aan voorafgegaan: waarom de patiëntenbelan genvereniging Schiedam geen subsidie krijgt, waarom de raad voor het bejaarden- werk moet inleveren, waar om de stichting Lentefeest geen subsidie krijgt voor creatieve activiteiten voor gehandicapten. Lentefeest: juist het enige feest, dat geen echt feest is, kreeg niks. Pas sage, Bijdorp en het Frans Halsplein wel. De gesubsidieerde 'feestjes' stonden alle vermeld op een lijstje, waarop B en W aange ven hoe zij enkele kleine in cidentele subsidies verdeeld willen zien. De commissie kon er gisteravond op reage ren en liet dat niet na. Voor al het advies om Lentefeest voor die speciale activiteiten niet te subsidiëren bleek ver bluffend. Het advies was ge stoeld op een technisch! pro bleempje, waarbij twee rijks bijdrageregelingen in Den Haag aangepast moeten wor den om duidelijk te maken uit welke pot geld voor ge handicapten moet komen. „Is dat nou niet een beetje teveel aan ambtelijke perfectie om dat eerst rond te willen brei en en pas dan Lentefeest geld te geven?", vroeg WD- fractieleider Gerard Ver- hulsdonk. Alle commissiele den waren dat met hem eens. Het kwam erop neer, dat wethouder Hafkamp in het college van B en W mag gaan vertellen dat de com missie heel anders denkt over het collegebesluit. Bij de nieuwe initiatieven, die B en W wilden honore ren met incidentele subsidies en startsubsidies, bevonden zich ook het plan van de Schiedamse Gemeenschap om speciale Schiedam-pubÜ- caties op te gaan zetten (kos ten: 5000 gulden) en het voornemen van de stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers om (voor 4500 gulden) les 'in eigen taal en cultuur' te gaan geven aan Marokkaanse kinderen. Geen onnuttige dingen. Maar er zaten ook puntjes bij die belachelijk overkwamen. De vereniging Popoverleg Schiedam, maandag nog zo boos, krijgt 2500 gulden voor nieuwe kantoorspullen, maar is daar helemaal niet blij mee. „Zolang er andere wen sen van ons blijven liggen, is dit een verkeerde prioriteit". betoogde Jolie Hakkert ronduit Het aardigste agendapunt le verde echter de kassa voor de Blauwe Brug op. Dat ding moet zesduizend gulden gaan kosten, wordt dan ook door een computer 'gestuurd'. Op de vraag waarom er zo'n dure moet komen, durft al leen Verhulsdonk ronduit te zeggen dat het gaat om be strijding van fraude, kortom, met zo'n nieuwe kassa kan niemand zomaar geld uit de la halen. Een computer be duvel je niet Er werd gisteravond in de commissie heel oubollig over gedaan („Hoe kan zo'n duur ding nu kostenbesparend werken?") en daar ergerde wethouder Hafkamp zich een beetje aan. Bestraffend zei hij de commissieleden: „Ik verbaas mij altijd over het gemak, waarmee beslui ten doorgaan over getallen van meer dan vijf cijfers, ter wijl je daar veel kritischer vragen over kunt stellen." Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 22 juni 1983 Schiedam Op het terrein van Excelsior'20 wordt mor genavond een wel heel bij zondere cricketwedstrijd af gewerkt. Een aantal se mi- profs van SW, aangevuld met regionale sportverslag gevers, zal het dan opnemen tegen de veteranen van de Thurlede-vereniging, de landskampioenen van wel eer. Van SVV spelen onder meer mee doelman Bas van Noort- wijk, Rob Kïebert, Richard Dercks en tweede trainer Aad Putters. Allen hebben al cric ketervaring. Zo was Bas van Noortwijk in het verleden een verdienstelijk bowler en Ri chard Dercks bij het Haagse Quirk een meer dan gevreesde batsman. Bij de veteranen speelt de 72- jarige Koos Oosterholt mee. De bij zijn leven al legendari sche speler, onlangs mocht hij bij Karei Prior in het radio programma 'Kom eens langs in De Indes' zijn zegje doen. Oosterhoh is captain van het team dat de combinatie lik op stuk wil geven. Verder spelen mee Wim Bruning, die ballen pleegt te vangen via zijn hoofd en Henk Zuyderwijk, die als de Rupert Gomes van de vete ranen door het leven gaat. Ook Cees van Lingen, de voorzitter van de cricetafde- ling, zal meespelen. In totaal worden er tweemaal 25 overs gespeeld. De wed strijd begint om 18.30 uur. De opstellingen: Veteranen Excelsior - '20: Koos Oosterholt (captain), Henk Zuyderwijk, Wim Bru ning, Rob de Leede, André van Troost, Peter Schoenma kers, Cees van Lingen, Harry Vermaas, Cor van Boehove, Paul Weber en Cees van Beek Combinatie: Rob Kïebert (captain), Bas van Noortwijk, Richard Dercks, Aad Putters, Edwin 'Pino* van Hoeven, Jan Leermakers, Donald Bax. Chris Woerts, Norbert Klein- herenbrink, John Bun te en Martin de Vette. Maassluis Niet zonder rancune nam coach Hamilton Richardson resoluut aan de Henk Meijer vorig jaar halverwege de com- kant te worden geschoven. De in Maassluis petitie afscheid van de Rotterdamse hoofd- woonachtige verzekeringsadviseur vond on- klasser Sparta. Meer dan 10 jaar diende hij derdak hij Schiedam, dat hem toen de moge- het eerste team van de honkbalclub uit lijkheid gaf om te trainen. Spangen trouw, om na een conflict met „Ik heb het bij Schiedam ont zettend goed naar mijn zin. Het is natuurlijk wel een ver schil met Sparta, maar de overgang is me alleszins mee gevallen. Het deed me echt pijn dat ik Sparta moest veria ten. Op mijn achtste jaar was ik al lid. Ben weliswaar even lid geweest van Schoten en Kinheim, maar ik heb me al tijd het beste thuis gevoeld bij Sparta. Totdat de problemen met Richardson kwamen. Hij is een soort half-god daar en zijn wil is wet." „De mensen bij Sparta hebben me als een baksteen laten val len en dat had ik niet ver wacht. Ik had op zijn minst op een gesprek gerekend met het bestuur, mijn persoontje en Ri chardson. Het is er niet van gekomen. Ach, helemaal vreemd is het niet. Kijk maar naar een Johnny Jonker die ook na 10 jaar zo aan de kant werd gezet. Gelukkig kon ik onderdak krijgen bij Schie- Henk Meijer op de plaat in het tenue van Schiedam: „Vol gend jaar speel ik hier ook." Vlaardingen In totaal zul len acht zwemmers en zwemsters van de Vlaar- dingse zwemvereniging V2C meedoen aan de nationale kampioenschappen in Amersfoort. Tijdens de laat ste wedstrijd van de Kring kampioenschappen wisten de VJaardingers nog twee startbewijzen veilig te stel len. VZC eindigde in de eindrang schikking op een verdienstelij ke vierde plaats. Nautilus ein digde op een eerste plaats, ge- Vlaardingen De KNVB heeft voor het komende sei zoen de indeling van de com petitie vrij gegeven. Bijna alle waterwegclubs die in de derde of de vierde klasse uitkomen, zitten in één afdeling. Zo om- moeten bij de zondagamateurs Excelsior'20, Martinit en VDL elkaar in de derde klasse en FCN'66, De Hollandiaan en Schiedam in de vierde klase. Bij de zaterdagclubs is het al niet anders. In 4C spelen in de nieuwe competitie DSS'26, HVO, Satelliet en Vlaardingen tegen elkaar. De indelingen zien er als volgt uit Zaterdag: 3A: ARC, Die Haghe, DVO'32, 's-Gravenzand e. Hoekse Boys, JAC, Katwijk, Maasdijk, MW'27, Sportlust'46, SVPTT en Ter Leede, 3B: De Alblss, Bolnes. Capel- Je, Doto, DSVP, Excelsior P, Meer kerk, Piershil, Rijsoord, TOGR. TSB en VVGZ. 4B: Berkel, Hazerswoucise Boys, HBSS. Jodan Boys, Koudekerk, Oegstgeesi, Roda'46, Unicum, Val ken'68, VVOR, Zevenhoven en Zwammerdam. Zondag: IB: ADO, DCV, Hermes DVS, HION, HOV. Nieuwenhoorn, Oud Beijerland, Papendrecht, Spar- taan'20, RVC, Sliedrecht, VIOS en WesUandia. 2B: DBGC, DFC. DHS, EBOH, Fortuna Vlaardingen. De Musschen, Neptunus, ODS, Over maas. Slikkerveer. Sparta, SVW en Zwijndrecht. 3C: Bodegraven, DHZ, Excelsior'20, IFC, Martinit, Nieuw koop, SV'46. ONA, RFC, Transvalia, VDL en Zwervers (Capelle). 3D: Coal, DRL, Dubbeldam, EDS, Emma, Feyenoord, Fluks, Hekelingen, LM O, PFC. 5SW en VFC. 4G: Portugues, DBC, FCN'66, Groenwitten, HiUes- luis, De Hollandiaan, St. Lodewijk, Schiedam, SCO'63, SIOD, Swift Boys en Zwarte Pijl. volgd door De De vel en ZPB/Unico. Tijdens de laatste kringont- moeüng was er een gouden medaille voor Sonja Stein op de 100 meter schoolslag in een tijd van 1.36.2 minuut. Een eerste plaats was ook wegge legd voor Rei nier van de Bend, Astrid van Irsen, Jacqe- line Claas en Wouter Hoek stra. Voor de grootste uitschie ter echter zorgde Léon van IJ zerloo. Hij won in totaal drie gouden, één zilveren en twee bronzen medailles. Naar een tweede positie zwommen zich ook Reinier van de Bend, Gertine van den Berg en Wouter Hoekstra, Es ther de Koning, Mirjam Ha- gestein en een sterk zwem mende Carolien de baan zorg den nog voor een bronzen plak. De zwemploeg van VZC die in Amersfoort aan de nationale kampioenschappen deelneemt ziet er als volgt uit: Gertine van den Berg (100 meter rug stag, 100 meter vrije slag, 400 meter vrije slag, 100 meter vlinderslag, 100 meter school slag); Reinier van de Bend (200 meter vlinderslag, 100 meter vlinderslag, 200 meter vrije slag, 400 meter vrije slag, 100 meter vrije slag en 2 estafet tes); Astrid van Irsen (200 me ter wisselslag persoonlijk, 100 meter rugslag), Léon van IJ zerloo (100 meter rugslag, 100 meter vlinderslag), Sonja Stein (100 meter schoolslag), Robert de Vries, Wouter Hoekstra, Marco van IJzerloo en Reinier van de Bend (estafetteploeg op de 4 maal 100 meter vrije slag en op de 4 maal 100 meter wis- dam. Voor hetzelfde geld had ik bij Vlaardingen Holy of bij Euro Stars gespeeld, maar Schiedam reageerde gewoon als eerste." Ongeslagen Schiedam vaart wel bij de in breng van de werper. Fier staat het team van coach Wout van der Have ongeslagen bo venaan in de standaardklasse van het district West 2. Een positie die grotendeels aan het meer dan voortreffelijke wer pen is te danken van Henk Meijer: „Onzin om alle lof naar mij toe te schuiven. We zijn als collectief gewoon erg sterk. De sfeer in het team is uitstekend, het is allemaal heel erg gezellig en dat komt de prestaties natuurlijk ten goede. Jongens als een Hans van Ga len en een Fred Reijmer spe len gewoon ontzettend goed honkbal. En de jeugd staat nu alweer klaar om door te stro men. Nee, Schiedam heeft dit door Chris Woerts jaar een heel uitgebalanceerd en sterk team." Na de degradatie uit de tweede divisie twee jaar geleden, doet Schiedam er alles aan om het verloren gegane terrein terug te winnen. „We hebben het team om in die tweede klasse uit te komen. We spelen nu duidelijk onder ons niveau. Promoveren moet dït jaar. De druk op de jongens wordt na tuurlijk wel steeds groter. Daar hebben we de laatste we ken ook al last van gehad- Ie dere tegenstander wil nu een maal van de ongeslagen koplo per winnen. Er is veel over ge praat binnen het team en te gen Laakkwartier kon je al zien dat er meer ontspannen werd gespeeld." Henk Meijer leeft helemaal op bij de gedachte van een even tuele promotie: „Het zou voor mij een sportieve revanche be tekenen op Sparta. Het niveau is dan wel lager, maar de pres tatie wordt toch neergezet Een teken dat ik nog steeds mee kan. Als we volgend jaar één of twee versterkingen er bij krijgen en door zouden sto ten naar de eerste klasse, dan zou dat voor mij helemaal ge weldig zijn. Ik denk dat ze bij Sparta dan wel gek zouden staan te kijken. Ik heb geen haatgevoelens tegenover Spar ta, we zijn tenslotte allemaal mensen, maar promotie zou me wel veel voldoening ge ven." Het kampioenschap kan Schiedam nu al eigenlijk niet meer ontgaan. De voorsprong op de concurrenten het Zoe- termeerse Sullair/Birds en Blue Birds uit Delft is nu al vier punten. Het dubbelpro gramma over twee weken kan van beslissende betekenis zijn: „Als we in dat weekeinde de volle winst pakken, dat mogen we het nooit meer uit handen geven." Henk Meijer heeft voor zich zelf al één belangrijke beslis sing genomen. „Ook het vol gende seizoen speel ik bij Schiedam. Ik heb het er meer dan goed naar mijn zin. De ge zelligheid is er en de opvang is soepeitjes verlopen. Ik heb er weer veel plezier in en dat is tenslotte ook al heel wat te genwoordig/' Vlaardingen De zwemvierdaagse. die afgelopen maandag van start ging, heeft dit jaar een record aantal deelnemers. Meer dan 2000 zwemliefhebbers hadden zich maandagavond in het Kolpa- bad verzameld om 250 of 500 meter af te leggen. De ere-voorzitter van VZC gaf het startsein voor het vierdaagse spektakelstuk. Naast het zwemmen zijn er ook tal van andere activiteiten in het Vlaardingse zwembad. Zo is er vanavond een demonstratie pionieren door scoutinggroep 'Marnix van St' Al- degonde', een demonstratie van schermdub 't Trefpunt en een demonstratie van de modelbootclub Vlaardingen. Morgenavond, op de slotavond, is er onder meer een optreden van de boeren- kapel 'De vrolijke dauwtrappers'. De deelnemers ontvangen dan ook de herinneringsmedaille.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3