ROTTERDAM 13 Verzekeringsgeld van Katina naar De Hoek Rusland reageert niet op aanbod visa Conflict met Franse binnenschippers GRAAG GEDAAN. ;bon BEL KX» 010-144144 Graveren op een OR Verolme Botlek stelt ultimatum Kind (3) aangereden Voor directeuren in Rotterdam Noodlanding zweef vliegtuig Uitgeroeid. Open huis maritiem museum V ooronderzoek Booy Clean in september klaar f oterra'-"- ^'^Zkz^moeite f Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 22 jum 1933 Rotterdam De deelgemeen te Hoek van Holland krijgt dit aar wellicht een extraatje van 60.000 gulden naar aanleiding van de vorig jaar door de tan- jeer Katina vervoorzaakte olie vervuiling op het strand. De dienst voor sport en recreatie in de Hoek moest toen de zes tig mille uitgeven voor stran- dreiniging. Inmiddels heeft de verzekering dat bedrag uitbe taald. Directeur Aalberts van de dienst voor sport en recreatie (S&R) in Rotterdam stelt voor om het geld in zijn geheel te doen toekomen aan de deelge- Rotterdam De onder nemingsraad van de re- paratiewerf Verolme Botlek 1500 werkne mers) heeft in een ulti matum aan de bewind voerders geëist dat voor het eind van de week de verzelfstandiging van het bedrijf rond is. Anders wil de onderne mingsraad dat de direc tie bij de rechtbank om een nieuwe bewind voerder vraagt. De o.r. meent dat de verzelfstandiging van de in uitstel van beta ling verkerende werf nu al weken wordt op gehouden doordat be windvoerders, economi sche zaken en RSV bet maar niet eens worden over een regeling voor de overname van het aandelenpakket. Vol gens Louis Couwen- bergh, voorzitter van de ondernemingsraad, komt dat door de 'twee slachtigheid' van de be windvoerders die zowel de belangen van de RSV als die van de overheid moeten die nen. „Een aparte be windvoerder zou voor Verolme Botlek beter zijn", vindt de o.r. Volgens Couwenbergh bestaat door de 'mana- na-polïtiek' van de hui dige bewindvoerders het gevaar dat klanten hun vertrouwen in Ver olme Botlek zullen ver liezen en in de toekomst hun orders bij andere werven zullen plaatsen. De ondernemingsraad en de directie van de werf hebben de leden van de vaste kamer commissie voor econo mische zaken van de problematiek op de hoogte gebracht. Daar bij is tevens aangevoerd dat ook andere RSV-be- d rijven zich in een soortgelijke positie be vinden. Rotterdam De 3-jarige Selcik Bagdar is gisteravond met schaafwonden en ge compliceerd gewrichtsletsel aan de voeten in het Zuider ziekenhuis opgenomen, na dat hij in de Polderstraat was aangereden door een politie auto. Het knaapje was plotse ling de weg opgelopen. meente Hoek van Holland. Dit in verband met de omvangrij ke werkzaamheden die de af gelopen winter moesten wor den uitgevoerd tengevolge van de zandafslag. Volgens de di recteur heeft dit werk een gat geslagen van 80.000 gulden in de beschikbare middelen en hij acht het wijkgebonden budget van de deelgemeente 'ten enenmale ontoereikend' om de bestrijding van dit soort calamiteiten op te vangen. Volgens Aalberts heeft de deelgemeente er weinig aan als het nadelig saldo van vorig jaar lager uitvalt dan begroot door de 'meevaller' van de verzekering. Men heeft het geld dringend nodig op dit mo ment. i Boegbeelden in een hoek. Botterdam De Sovjet- Unie heeft nog steeds niet gereageerd op het Nederlandse aanbod visa te verstrekken voor Russische direc teuren van in Rotter dam gevestigde Neder lands-Russische bedrij ven. Dat aanbod van de Nederlandse regering gold onder voorwaarde dat de door Rusland in het vooruitzicht gestel de stijging van de han del ook verwezenlijkt zou moeten worden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei de indruk te heb ben dat de Sovjet-autoritei ten het Nederlandse aanbod 'zeer zorgvuldig bestuderen'. Zoals bekend, dringt de Sov jet-Unie al jaren aan op ves tiging van een consulaat in Rotterdam. Ondanks druk van het Maasstedelijke ge meentebestuur, gesteund door het bedrijfsleven en dan met name de graansector, heeft Nederland dat verzoek steeds van de hand gewezen. Uit angst voor spionnage en omdat de consulaire afdeling van de Russische ambassade in Den Haag slechts een half uur van 's werelds grootste haven is gelegen. De Russen hebben herhaaldelijk ge waarschuwd dat weigering nadelige gevolgen zou kun nen hebben voor de Rotter damse haven: schepen zoü- den uitwijken naar Antwer pen en Hamburg. Indien de eisen echter zou den worden ingewilligd, dan zou een belangrijke uitbrei ding van de handel kunnen worden verwacht. De Nederlandse regering be sloot daarop het, wat minis ter Van den Broek aanduid de als 'dreigement', om te draaien en visa te verstrek ken voor een aantal Sovjet- directeuren. Ambassadeur Beletski noemde in januari deze bereidheid 'een eerste goede stap*. Maar sindsdien is niets meer vernomen van de Russen. i Yang Zhou tijdens zijn demonstratie micro-graveren. 's-Gravenzande Een 25- jarige zweefvlieger uit Rotterdam heeft gister avond een noodlanding gemaakt op het bouwland aan de Nieuwelaan in 's- Gravenzande. De man raakte niet gewond. Hij was opgestegen van vlieg veld Teriet en wist niet lang genoeg in de lucht te blijven om terug te ko men. Het vliegtuig is op de gebruikelijke wijze ge demonteerd en wegge haald. Rotterdam Nederlandse en Franse binnenschippers zijn met elkaar in conflict over een maatregel die de gezamenlijke Franse schippersbonden hebben inge steld. Die maatregel houdt in dat alle schippers in Frankrijk tien procent van hun vrachtsom moeten af staan ten behoeve van een 'lading wervend' apparaat yoor de Franse binnenvaart. P® Franse schippers echter noeven na drie exportreizen die tien procent niet meer af ie dragen indien zij lid worden van een onlangs opgerichte Beroepsorganisatie. Door die uitzonderingspositie betalen uiteindelijk de buitenlandse «hippers een door en voor de fransen ingestelde maatregel, Dat nu heeft de woede gewekt van de Nederlandse Toer beurt vereniging Noord-Zuid en de schippersvakbond ONS. Zij hebben in Parijs vergeefs geprobeerd de maatregel onge daan te maken. Uit represaille moeten de Franse binnen schippers die in Nederland grensoverschrijdende lading via de Beurs betrekken nu met een tien procent mindere vrachtprijs genoegen nemen. Volgens Jan de Vries van de ONS is staatssecretaris Scher- penhuizen (verkeer en water staat) op de hoogte gebracht van de problemen. Interventie van het ministerie heeft tot op heden weinig opgeleverd. Dé ONS vermoedt dat de Franse maatregel grondig is voorbe reid en ook lang zorgvuldig geheim is gehouden. De Vries vreest dat mogelijk een totale binnen vaartoorlog zal ontstaan tussen de Neder landse en Franse schippers als de ongelijkheid tussen de Franse en buitenlandse schip pers binnenkort niet ongedaan gemaakt wordt. De Belgen ebben inmiddels ook gepro testeerd tegen de maatregel die bedoeld is om de Franse binnenvaart weer gezond te maken. De overheid heeft ook al flink wat geld gestopt in het fonds. Nederlandse schippers vervoe ren jaarlijks zo'n half miljoen ton lading uit Frankrijk naar Nederland, Rotterdam Een 45- jarige roeier kreeg gisteren de schrik van zijn leven, toen hij plotseling een levensgroot anker aan boord gesmeten kreeg. Het ging om een mis verstand, veroorzaakt bij het afmeren van het Oostduitse zeeschip Magdenburg in de Waalhaven. Het schip probeerde achteruitvarend af te meren, maar na het sein 'vooruit' weigerde de motor. Het uitgooien van het anker was de laatste mogelijkheid. Het gebeurde iets te onnauwkeurig, waardoor het in de roeiboot terechtkwam. De roeier kwam met de schrik vrij en kon zich zwemmend in veiligheid brengen. De boot is met het anker mee naar de bodem verdwenen. Rotterdam Al sinds drieduizend jaar kent China de micro-gravu re. Calligrafie en af beeldingen, gesneden in stukjes ivoor ter grootte van een rijstkorrel. Gis teren beleefde Rotter dam de primeur voor Europa van de eerste demonstratie micro-gra veren. In Chinees-In disch restaurant Inter national aan de Wol- phaertsbocht in Rotter dam-zuid liet de uit het Chinese Xian overgeko men micro-graveur Yang Zhou zien hoe op deze wijze minuscule kunstwerkjes te ver vaardigen zijn. Yang Zhou is gespeciali seerd in het uitsnijden van tekeningen en calligrafie, die zo klein zijn dat ze door het oog van een naald kunnen. Hierbij werkt hij uitsluitend op gevoel, zonder behulp van speciale verlichting of een vergrootglas. Het ligt dan ook voor de hand te veronderstellen dat Yang Zhou over per fecte ogen beschikt. Hij ontkent dit echter. Vele jaren leed hij aan een oog afwijking, maar stelt na drukkelijk dat dit geen enkele invloed heeft op zijn werk, want Yang Zhou graveert zonder naar het stukje ivoor te kijken. De eerste vormen van deze door Yang Zhou be oefende kunst kunst wer den teruggevonden in de orakelbeenderen van de Shang-dynastie, die zijn opgegraven bij Shaanxi. Daar trof men op de schil den van schildpadden en beenderen van dieren schrifttekens aan ter grootte van een graankor rel. Het micro-graveren in China werd tijdens de op eenvolgende dynastieën steeds populairder. Hierbij ging het vooral om am bachtslieden, die net zo lang bleven graveren tot ze een bepaald onderwerp volledig in hun vingers hadden. Voor de huidige Chinese micro-graveurs, zoals Yang Zhou, is deze aanpak echter niet creatief ge noeg. Zij benutten deze kunstvorm in de eerste plaats voor het uiten van hun artistieke expressie. Yang Zhou ging echter zelfs zover, dat hij ook ex perimenteerde met het snijden in mensenhaar en natuursteen. De mensen haren bleken echter te fijn. Wel schreef hij met succes een gedicht op een varkenshaar. De kunstwerkjes van Yang Zhou worden zicht baar gemaakt door ze ten toon te stellen in kleine glazen stolpjes met boven in een loep. Het resultaat is verbluffend: landschap jes, vogels, garnalen, bloe men en calligrafie ter grootte van een rijstkor rel... Enkele minuscule werkstukjes van de Chinese kunstenaar. Rotterdam Vrijdag slaat prinses Margriet de eerste paal voor het nieuwe maritiem mu seum Prins Hendrik' aan de Leuvehaven. Toch zal men niet hoe ven te wachten tot dat gebouw klaar is voor dat men kan zien waar de mensen van het museum mee bezig zijn. Een museum zon der expositieruimte blijft natuurlijk een merkwaardig feno meen. Officieel is het museum nu immers gevestigd in een kantoorpand aan de Scheepmakershaven 48. In dat pand wordt zater dag tussen 11.00 en 16.00 uur een open dag gehou den. Bezoekers kunnen daar dan een groot deel van de verzameling zien: scheepsmodellen, kaar ten, prentenatlassen en boeken. Bovendien kan men ken nis maken met de activi teiten in het museum, zo als modelbouw, vormge ving en computer-ge- stuurde informatiever werking. Er zal voorts informatie worden ver strekt over de biblio theek, het werk van de educatieve dienst, de nieuwbouw. Er is een aantal video-program- ma 's te zien. Rotterdam Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de twee topmensen van het tank schoonmaakbedrijf Booy Cle an zal naar verwachting in september worden afgerond. Dit heeft reehter-commissaris mevr. mr. J.M.E. in 't Velt* Meijer, die de leiding heeft in het onderzoek, gisteren mee gedeeld. Eind augustus zal nog een aan tal getuigen worden gehoord, onder wie enkelen op verzoek van de verdediging. Na afsluiting van het gerech telijk vooronderzoek zal de Rotterdamse milieu-officier van justitie, mr. J, Schoonaard, moeten beslissen over vervol ging van het tweetal. De rechter-commissaris, noch de raadsman van de verdachte directeur, mr. G. Sprong, wil len zich erover uitlaten welke getuigen nog gehoord moeten worden. De rechter-commissa ris heeft inmiddels ongeveer twintig getuigen gehoord. Bij de politie zijn dat er aanzien lijk meer geweest. De twee topmensen van Booy werden op 7 maart van dit jaar aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en oplichting. In feite zoeken po litie en justitie echter naar be wijzen voor illegale lozingen door het bedrijf. Onderzoek van Rijkswaterstaat heeft na melijk uitgewezen dat de Geulhaven, waar het bedrijf is gevestigd, zeer ernstig is ver ontreinigd en dat de oorzaak daarvan vrijwel zeker gezocht moet worden bij Booy. Beide verdachten werden op last van het gerechtshof in Den Haag op 23 maart weer op vrije voeten gesteld. Er zijn mensen die onze krant nog me! lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even f Naam verandering in. - Adrsg. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pDs. en goed beloond! Want voor die kleine* c°de, moeite krijgt u een telefoonklapper. 00rjb(aafs Osfcod. Woon f Stuu rdebn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5