18 Tijdelijk lid minder in zieken huisbestuur Orpheus gastheer van Hongaars vrouwenkoor Schiedani niet in j 'atlas' Schiedamse mannen zingen zelf niet in Congresgebouw Projectgroep Vlaardingen-Cen trum Verbouwing Pollepol gaat toch niet door Stoppen met ontsmetting bezorgt VVD de kriebels Juwelen- dieven hengelen goud door gaatje Paarden uit weiland gestolen staat Spoed-cursus haringeten zoals 'an der Küste' Nog drie Rotterdams Nieuwsblad donderdag 23 juni 1S83 RW Remi Poppe: „Bewoners mogen op hou ten been rond- strompelen." Vlaardingen „We wa ren gewaarschuwd", schrijven de bewoners van Vlaardingen-Cen- trum, die zitting hebben in de projectgroep voor de stadsvernieuwing in hun wijk, in een brief aan de raadsleden. Ze zijn langzamerhand tot de ontdekking gekomen dat die groep betrekke lijk weinig te vertellen heeft. „De wethouder ge draagt zich meer als een projectontwikkelaar dan als bewaker van het beleid", menen de bewo ners. 'Wij hebben niets te vertellen' Maasland De verbouwing en de uitbreiding van het pand van het jongerencentrum Pol- lepol gaat nu toch niet door. Althans voorlopig niet, omdat Maasland plotseling geen ar beidskrachten volgens de werkgelegenheidsverruimende maatregelen (WVM) krijgt toe gewezen. Om te kunnen ver bouwen was daarvan wel uit gegaan. Aanvankelijk meldde het Maaslandse gemeentebestuur erin te zijn geslaagd om van de WVM gebruik te kunnen ma ken. De minister heeft inmid dels het aantal van 150 ar beidskrachten in het gebied van het gewestelijk arbeidsbu reau in Schiedam terugge draaid tot 100. Omdat er van die 100 onder tussen al 90 arbeidskrachten bij al aangekaarte werkzaam heden zijn ingezet, resteren er voor nog zo'n 250 projecten slechts tien. De directeur van het arbeidsbureau heeft het Maaslandse gemeentebestuur er dan ook op gewezen dat er voorlopig niet op de WVM-ar- beidskrachten hoeft te worden gerekend. De verbouwing van Pollepol is daarmee voorlopig van de baan. Het gemeentebestuur blijft zich wei beijveren om in 1984 van de WVM-regeling ge bruik te kunnen maken. Schiedam Al te gemakke lijk dreigt de gemeente Schie dam over de ontsmettmgs- dienst heen te walsen. In de bezuinigingsvoorstellen wordt een opheffing van deze dienst bepleit, maar VVD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk vraagt zich af, of wel goed over de consequenties is nage dacht. Hij kan zich voorstellen dat de ONS, waar de 'ontsmetters' bij zijn ondergebracht, er geen moeite mee heeft. Daar is bet louter een financiële kwestie. „Maar is het uit oogpunt van volksgezondheid wel toelaat baar?", vroeg Verhulsdonk gisteravond in de commissie volksgezondheid. De WD-voorman, die zijn suggestie om hier een onder- zoek naar in te stellen overge nomen zag door zijn partijge noot, wethouder Luub Haf kamp, wilde aangegeven zien hoe Schiedam in de toekomst ylooienplagen, mierenlegers en kakkerlakkenkolonies denkt te bestrijden. Meestal wordt de ontsmettingsdienst met zulke gevallen geconfron teerd, als mensen van vakan tie teruggekomen en de beest jes zich in de tussentijd flink hebben kunnen vermenigvul digen. „Ik krijg' de kriebels van het idee, dat er dan geen ontsmettingsdienst meer is", aldus Verhulsdonk. Overigens zou opheffing van die dienst, als het doorgaat, pas in feit worden. In de commissie stadsver nieuwing spuiden zij hun kritiek op wethouder Bas Goudriaan, daarmee een voorschot nemend op een ge sprek met diezelfde wethou- Die worden volgens hem aan het lijntje gehouden. „De ge meente heeft twee benen om op te staan en ze geven de be woners een houten been, waar ze op rond mogen strompelen. De gemeente doet toch wat ze wil." Hij wil laten onderzoek hoe de algemene inspraakver ordening werkt Voorlopig willen de bewoners nog wel verder werken. Met het bestemmingsplan voor het centrum ligt de projectgroep voor op schema en het draai boek voor de bebouwing ach ter de Nieuwelaan is in korte tijd tot stand gekomen. Dat waren de tekenen van goede wil die zij aanhaalden. „Wij hebben de tijd er graag voor over", aldus de bewoners, „maar dan moeten wij ook se rieus genomen worden. Wij hebben het gevoel dat dat niet gebeurt." Om te beginnen, vinden de bewoners, zou Gou driaan zich aan de spelregels moeten houden. Hoek van Holland Het elektronische alarmsysteem professio neel omzeilend hebben enkele juwelendieven hUn slag geslagen bij een juwelier in Hoek van Holland. Er werd een hoeveelheid goud ter waarde van twintig duizend gulden gesto len. In de elektronisch be veiligde etalageruit werd een gaatje gescho ten, dat niet grater was dan een kwartje. Hier door werden kostbare kettingen en andere sie raden naar buiten ge hengeld. De dieven zijn zeer selectief te werk gegaan, want ze namen alleen de meest kostba re stukken mee. De po litie heeft nog geen spoor van de daders ge vonden. door Aad Rietveld der dat dinsdag plaatsvindt. Daarin moeten de problemen worden opgelost. De bewoners zijn, zo schrijven zij, gewaarschuwd door men sen die eerder in een project groep hebben gezeten. „De projectgroep zou geen invloed hebben en de gemeente zou niet te vertrouwen zijn", was de waarschuwing die de bewo ners te boren kregen. De be woners in de projectgroep heb ben die waarschuwing echter in de wind geslagen. Maar als er niet snel iets veranderd, zei woordvoerder Martens, dan zullen de bewoners alle kwa lijke verhalen die zij gehoord hebben wel serieus gaan ne men. Laconiek Wat de projectgroep vooral dwars zit, is dat zij uit de krant moesten vernemen, dat er bouwplannen zijn voor de lo catie stadsboerderij, de Maas- sluissedijk en de achterzijde j van de Nieuwelaan. „Dat is niet de manier om de project groep te voorzien van infor matie," Goudriaan reageerde daar heel laconiek op. „Er zijn ook kranten die wel eenS iets nieuws te melden hebben." We moeten snel werken, was het verweer van Goudriaan, de bouw moet op gang blijven. „Met de stadsboerderij waren we al acht jaar aan het tobben, met* de locatie Maassluissedijk net zo. Het was nutteloos om de hele procedure van voren af aan te beginnen." In de wandelgangen wordt dat ver weer van de hand gewezen. „De gemeente mag dan jaren aan het tobben zijn met die lo caties, de concrete plannen zijn pas van de laatste maan den. Die hadden nog best even kunnen wachten." Het viel de bewoners op, dat Goudriaan geen verweer had waar het ging om de plannen voor de Nieuwelaan en omgeving. Vanuit de commissie stadsver nieuwing kregen de bewoners hoofdzakelijk meer kritiek. De projectgroep had maar eerder aan de bel moeten trekken bij de commissie. Dat kleine pro jecten buiten de projectgroep om gaan vonden de raadsleden niet zo vreemd. Houten been Alleen Remi Poppe steunde de bewoners in de projectgroep. Schiedam De toch al niet sterke greep van het Schfe- damse gemeentebestuur op de gang van zaken in hit Schielandziekenhuis wordt tijdelijk nog wat minde*. Maandag komen weliswaar enkele vertegenwoordigen van de gemeente in het Schieland-bestuur voor herben®- ming in aanmerking, maar het vertrek van burgemes- ter Te Loo Iaat een lege plaats achter, die nog niet md- een gevuld kan worden. 's-Gravendeel Utt een wei land aan de Maasdamseweg in 's- Gravendeel zijn gisteroch tend vroeg twee paarden ont vreemd. De diefstal had om een uur of half vijf plaats. Ooggetuigen zagen omstreeks die tijd drie mannen in een beige Peugeot 504 met aan hangwagen het weiland inrij den en de paarden inladen. Daama reed de auto weg in de richting van de Kiltunnel. De paarden zijn twee merries van resp. 10 en 12 jaar oud. Hun kleur is bruin en de fok- naam is New Forest. De waar den van de paarden, die eigen dom zijn van een *s-Gravende- ler, is niet bekend. De rijkspo litie, die tevergeefs een buurt onderzoek instelde, wacht op meer inlichtingen vanuit de bevolking. Inwoners kunnen daarvoor contact opnemen met het groepsbureau onder tele foonnummer: 01853-2444. M Het bestuur van Orpheus op een vertrouwd punt: aan de Lange Haven, waar vroeger in zaal Arcade werd gerepeteerd. Van links naar rechts Willem Balvers van de contactcommissie, secretaresse Elty Stouthandel, tweede secretaris Bram van de Tuyn, voorzitter Piet Smit en penningmeester Guido Du chateau. „Je kunt met zoiets beter over één nacht ijs gaan,dan dat je te snel iemand aan wijst," aldus gistermiddag loco-burgemeester en wet houder drs. Reinier Scheeres, zelf één der bestuurders die voor herbenoeming in aan merking komt. Ook het feit, dat Rabobankdi- recteur P. F. A. Pouwer niet voor herbenoeming in aan merking wil komen, levert de gemeente een lege zetel op, Behalve Scheeres zijn wel dr. f Joop de Jong en J. H. Hensen j bereid als ziekenhuisbestuur- der terug te keren. De Jong f werd benoemd in de periode, dat hij niet tn de Schiedamse gemeenteraad zat. Daar is hij inmiddels' wel weer lid van, Alleen Hensen blijft over als 'burgerlid' die namens de ge meente Schiedam is aangewe zen in het ziekenhuisbestuur. De lege stoel van Pouwer wordt nu ingenomen door ie mand, die wel zeer duidelijk een binding met de gemeente heeft: wethouder Luub Haf kamp. Het is volgens Scheeres helemaal niet zeker, of de op volger van burgemeester Te Loo iemand zal moeten zijn die gemeentebestuurder van Schiedam is, Het kan net zo goed als Hensen iemand van buiten het gemeenteapparaat zijn. zegt hij. Twee jaar geleden bestond bij de PvdA in de gemeenteraad veel weerstand tegen het feit dat de gemeente zoveel in vloed in het ziekenhuis uit handen gaf. De gemeente mag vijf bestuursleden benoemen, het rooms-katholieke Nolet als tweede fusiepartner ook. Voorts mag de medische staf iemand aanwijzen, als ook het personeel. Dan is er ook nog dokter J. Moor als vertegen woordiger van de gezond- heidsraad-in-opricbting. Schiedam Zelf zullen de heren van het ko ninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus niet zingen op het inter nationaal koorfestival, dat van 28 juni tot 3 juli in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehou den. Dat wil niet zeggen, dat Orp heus niets doet. Eigenlijk in tegendeel. Juist omdat Orp heus zo véél doet, kunnen ze volgende week in Den Haag niet van de partij zijn. „Het is een te druk jaar aan het worden om op zo'n belang rijk festival ook nog eens met een nieuw repertoire te kunnen komen", zegt Orp- heus-voorzitter Piet Smit. Nee, Orpheus zet zich óp ande re wijze in. Bij zingen hoort Vlaardingen Een groepje eerstejaars studentes van de Haagse Interhostess School heeft vanmiddag in het Vlaar- dïngse Visserijmuseum een praktische spoedcursus haring- happen gekregen. De tien. meisjes gaan vanaf aanstaande maandag een weekje naar Rheinland-Westfalen. Ze gaan daar de Westduitse bevolking een demonstratie haringeten 'wie an der Küste' geven. De hele opzet wordt beschre ven ais „een unieke samen werking tussen een onderwijs instituut en het bedrijfsleven." De jongedames gaan het Ne derlandse visserijbedrijfsleven in onder meer de steden Dort mund, Duisburg, Düsseldorf, Essen en Keulen promoten met deze oer-Ho land se rauwe eetgewoonte. Aan de hand van een dia-serie en een drietal sprekers is de tien studentes duidelijk ge maakt hoe je nu precies een haring tussen duim en wijsvin ger pakt "en die daarna lang zaam het keelgat in laat zak ken. De meisjes, die voor deze voorlichtingscampagne een deel van hun vakantie moeten opofferen, hebben echter ook het een en ander uitgelegd ge kregen over visserij-marketing en de export van Nederlandse vis naar de Bondsrepubliek. gezelligheid en bij gezelligheid gastvrijheid en daarom treedt Orpheus op als 'gastheer' van één van die 65 koren, die wél in Den Haag meedoen. Dat is het Hongaarse vrouwenkoor Volan Vasvarï, een gezelschap van veertig jonge vrouwen uit het 60.000 inwoners tellende stadje SzékesfehérvAr, dat 20'n zestig kilometer ten zuidwes ten van Boedapest ügt Het vrouwenkoor zal op kosten van Orpheus logeren in het Nivon-huis in Vlaardin gen, beter bekend als camping De Hooghkamer, Het mannen koor houdt er een aardigheidje aan over, want in april 1984 kan een tegenbezoek aan de Hongaarse dames worden ge bracht. Het is een stukje inter nationale uitwisseling, waar voor het ministerie van WVC zelfs met enige graagte subsi die over heeft. Toch kooravond Los van het feit dat het man nenkoor het al druk genoeg zal hebben om zijn gasten te onderhouden, Orpheus zou toch Orpheus niet zijn als er ook niet gezongen werd. Daar om is een speciale kooravond op touw gezet, waar behalve Orpheus zelf en het Volan Vasvari ook drie andere bui tenlandse koren aan meedoen: dat zijn de Hamburger Alster- spatzen uit West-Duitsland. het Parish Chamber Choir uit het Finse Imatra en ook het Mladinskï Pevski Zbor Mali- bor uit Joegoslavië, waar Urp- heus vorig jaar nog te gast was. Het concert van deze vijf koren vindt op 1 juli plaats in gebouw De Ark in Sehiedam- Noord en is bedoeld als onder steuning van het internationa le festival in Den Haag. De NOS heeft Zwolle en Schie dam uitverkoren om radio-op namen te komen maken. De vrijdagmiddag, die aan dit Schiedamse festival vooraf gaat, zal met de in totaal 215 leden tellende koren en een aantal leden der gemeenteraad doorgebracht warden in sport hal Margriet. De Schiedamse Gemeenschap verleent voor dit alles een subsidie van 2800 gulden, Orpheus heeft lang zitten dubben, wat aan de vrouwen van Volan Vasvéri als blijvende herinnering kon worden meegegeven. Geen aardigheidje leek aardig ge noeg. Uiteindelijk zijn het te geltjes geworden met een Schiedams stadsgezichtje en een Hongaarse tekst op de achterkant. Schiedam/Vlaardingen i— Schiedam ontbreekt in Je nieuw verschenen 'Aths van lokale initiatieven }n Nederland' op het gebid. van werkgelegenheid, cie deze week is uitgekomen bij de stichting Ecoto- misch Instituut in Tilburg. - De atlas geeft een overziïht van contactbeurzen, bed rij vin-; centra, financieringen, inno|a-' tie- en uitvindersbureaus pn- werklozenprojecten in bel Nederland, maar wat erjin Schiedam op dit front gebeirt, staat er met geen woord in.f)e stichting Sjop, actief aan Üe Lange Kerkstraat, en het reau voor alternatieve we gelegenheid AKS 2ijn in de las weggelaten. Dat het Schiedamse werlto- zenproject Trechter en jet Vlaardingse equivalent Mn- sen Zonder Werk ontbrekjn, is niet verwonderlijk, want le samenstellers van de atlas v r-- melden in een voorwoord at,, het gaat om kleinschalig wj-k dat echt als zelfstandige bedij- vigheid kan worden gez n. Bij Trechter en Mensen Zn-' der Werk is dat niet het geil. Sjop echter functioneert ree- lijk zelfstandig en het AS van Leo Herwig en Willm Lagendaal is in feite al een t- las op zich. Het bureau fn- geert als een 'vuurtoren v>r ondernemend Nederland', zo omschreef het RN de gidsfu c* tie van het AKS al eens. Sjop en AKS waren echter )ij atlas-samenstellers Irene n der Kruijf, Loes Weidemn, Frans Boekema en Leo Vjr- hoëf onbekend op het m- ment, dat het Tilburgse inii- tuut de zaak afrondde. Vjl- gend jaar verschijnt er wer een, wellicht staan de Sche- damse initiatieven er dan in opgenomen. Ridderkerk In de Drievliet blijken nog drie u- to's te zijn ontdaan van enkle waardevolle voorwerpen, fit een auto, die was geparkerd aan de Rosmolen, werd een 'a- dio-cassetterecorder vervij- derd. Uit een andere auto ver dwenen een geldbedrag wi 500 gulden en zonnebrillin. Uit een niet afgesloten aito werd een portefeuille met BI5 gulden meegenomen. Buurthuis Oost in Vlaar dingen houdt zaterdag een groot klaverjastoernooi in de sporthal bij het wijkcentrum. De hoofdsprijs is een fiets. Er worden drie maal zestien beurten gespeeld. Ook wordt een tombola gehouden. De sporthal kan worden bereikt door de zijingang van het wijkcentrum. De aanvang is acht uur. In het buurthuis zelf treedt die avond de Vlaardingse popgroep Inven tion op. In de bijgebouwen van de Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam wordt zaterdag een open dag en fancy fair gehouden. In de kerk is een grote verzame ling geestelijke lectuur te koop, er worden videofilms vertoond en het onlangs ge restaureerde orgel wordt be speeld. De rommelmarkt zelf wordt in de bijgebouwen van de kerk gehouden. De rom melmarkt gaat om tien uur van start. De commissie wijkwelzijns- planniog van de Hoekse deelgemeenteraad heeft voor maandagavond 27 juni een hoorzitting uitgeschreven. Het onderwerp is het concept wijkwelzijnsplan 1984. De openbare hoorzitting begint om acht uur in de secretarie van de deelgemeente. In het Broederhuis aan de Nieuwe Kerkstraat in VJaar- dingen wordt dinsdag 28 juni een schrijfavond gehouden van Amnesty International, Momenteel wordt een actie gehouden tegen politiële moorden en er kunnen bri-. ven worden geschreven arn de regeringen van Tjechosb- wakije en India. De aanvaig is om half acht 's avonds. Ontmoetingscentrum Wet en buurthuis de Haven (be de Vlaardingen) gaan van6 tot en met 13 augustus tp kamp naar Beilen. Het is b- stemd voor kinderen vjn acht tot twaalf jaar. Er zin nog plaatsen vrij. Inlichth- gen worden verstrekt bij te beide instellingen. In verband met het hoï- derd jarig bestaan van te Jan Ligthartschool (de vrtE- gere Gemeente school Vlaa- dingen-Ambacht of school -) wordt zaterdag 10 september een reünie gehouden. Inlitn- tingen kunnen worden ver kregen hij het hoofd van le school de heer F. Sam-Sin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4