CONSUMENTEN INFORMATIE 1 Koelkast 'met garantie' - maar wie betaalt meneer S. z'n 107 terug? Kans op gevaarlij ke bacteriën in geweckte groente (L Merk-cassettebandjes worden steeds beter Rosé is uit, witte wijn in Weer echte kop en schotels in TEE-trein langs de Rijn Uw klacht Sigaretten Nieuwe mode trend is zeer onveilig Dit zijn de prijzen van de TEE 35 onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en - Guus van den Oudenalder Rotterdams Nieuwsblad donderdag 23 juni 1983 Hebt u als consument iets- onaangenaams beleefd dat u totaal heeft verrast? Meld het ons gerust. Schrijf een brief aan de Zo-redactie met alle gege vens die van belang zijn; ook rekeningen, briefwis seling, enzovoort. Wij doen ons best om uw klacht voor u op te lossen. Geluk kig lukt dat nogal eens. Maar soms ook stuiten wij op situaties waarin je .als consument vrijwel altijd in de puree belandt. Doordat er iets niet deugt, of door dat er iets erg onduidelijk- is. Daar waarschuwen wij dan op deze pagina voor. Want wat de een gisteren overkwam, dat kan een ander morgen gebeuren. 'Garantie' die vlot wordt be loofd, maar nooit wordt waargemaakt. Het is een ma nier van doen waar de consu ment onbeschermd tegenover staat. Hier is weer zo'n geval: Het begint op 18 december 1980. Meneer S. ziet in de showroom van de technische handelmaatschappij Nell- Stutterheim in Den Haag een inbouw-koelkast van het merk Imperial. Die kast zal mooi in zijn keuken passen. Hij informeert wat hij kost. Het is een buitenkansje. De adviesprijs is ƒ1.096 maar hij kan hem krijgen voor ƒ675 omdat het een 'toonzaal-mo del' is. Dat wil meneer S. wel. Maar op één voorwaarde: met een jaar garantie, zoals dat nor maal ook op deze koelkast zou zitten. Die garantie wordt hem vol ledig toegezegd. Deur breekt In april 1981 breekt het deur- In een grote koelkastenfabriek kan natuurlijk wel eens een fout worden gemaakt. En bij een dergelijke massa-produktie zit die fout dan al gauw in enige honderden kasten. Vol gens de monteur van Van Rijn had de fabrikant van de koelkast van meneer S. achteraf de deurtjes van de vriesvakken laten vervangen. Maar meneer S. draaide als koper zelf voor de kosten van deze correctie op. Ondanks zijn garantie lieten alle tussenleveranciers hem in de steek. tje van het vriesvak van de koelkast. Meneer S. vraagt Nell Stutterheim om repa ratie onder garantie. Na ver loop van tijd komt er een monteur van de servicefirma Willem van Rijn uit Amster dam bij hem. De monteur ziet het euvel en zegt meteen dat dit te wijten is aan een verkeerde ophan ging van het deurtje. De fa briek heeft volgens hem al veel van die deuren bij de handel laten vervangen. Maar in dit geval heeft hij van zijn baas geen opdracht gekregen de reparatie onder garantie uit te voeren, zegt hij. Hij mag alleen maar wat aan de kast doen als meneer S. de kosten en het voorrijta rief betaalt, samen 107,13. Dat zal dan wel weer via de verkoper worden terugbe taald aan meneer S. Bellen en schrijven Nu begint een reeds twee jaar durende actie van me neer S., die tot nu toe vruch teloos is gebleven. Na een aanvankelijke gerust stelling van Nell Stutter heim dat het met het geld van de reparatie in orde zal komen, laat deze firma niets meer van zich horen. Meneer S. belt en schrijft vergeefs, op het laatst op boze toon. Dit lijkt te helpen. In april 1982 krijgt hij een kort brief je van Willem van Rijn B.V., c'e firma dus die de monteur had gestuurd, waarin staat dat men zijn boze brief van Nell Stutterheim heeft doorgestuurd gekregen en dat Willem van Rijn nu deze brief op zijn beurt heeft ge zonden aan de importeur van Imperial, Hauenschild-Ne- derland B.V. te Woerden. „Wij vertrouwen dat binnen kort contact met u wordt op genomen", besluit Willem van Rijn. 'Niet verantwoordelijk' Na een maand heeft de heer S. nog niets gehoord en hij laat dit aan Willem van Rijn weten. Van Rijn heeft nu heel ander nieuws voor hem: gebleken js dat de firma Hauenschild geen importeur meer is van Imperial. En kijk, W»llem van Rijn deed wel het repa- ratiewerk voor Hauenschild, maar is niet verantwoorde lijk voor 'het produkt als zo danig'. Dus staat Van Rijn er verder buiten. Meneer S. wendt zich tot de Zo-redactie en wij leggen voor hem de kwestie op nieuw voor aan Nell Stut terheim. Deze firma erkent de koel kast onder garantie aan me neer S. te hebben verkocht, maar noemt die garantie krampachtig 'fabrieksgaran tie'. „Uiteraard hebben wij nooit toegezegd de reparatie te be talen, waar wij ook geen re den voor zien, slechts om te bemiddelen", aldus Nell- Stutterheim. Om meneer S. terwille te zijn heeft thans 'opnieuw gevraagd' of terug betaling mogelijk is. Dat is in mei 1982. Eind augustus 1982 hebben wij, noch de heer S„ verder meer iels van Nell Stutter heim vernomen. Wij schrij ven dan opnieuw naar de fir ma. Onze brief blijft onbeant woord. In februari 1C33 sturen wij weer een herinnering. Ook deze blijft onbeantwoord. Niets mee te maken... Eind april doen wij nog een poging en ontvangen uitein delijk een teken van leven van Nell Stutterheim. Helaas blijkt uit dit met ken nelijke tegenzin geschreven antwoord slechts dat de fir ma die hem een koelkast verkocht en hem er garantie op toezegde, met de proble men van meneer S. verder liever niets meer te maken wil hebben. Men spreekt nu nog slechts van 'het geschil tussen uw lezer en Willem van Rijn, dat zal samenhan gen met de wijziging van agentschap', en eindigt met: „Wij zien niet goed in wat wij na drie bemiddelingspo gingen nog meer kunnen doen". Zo blijft dus de consument met de strop zitten. Met heel zijn mooie garantie. Het kiezen van een muziek <compact)cassette is voor veel gebruikers erg lastig. Er zijn zoveel merken, typen en soorten dat het je vaak dui zelt als je geen deskundige bent. Van buiten lijken 2e al lemaal op elkaar en topkwa liteit en rommel zijn op het oog niet te onderscheiden. Volgens het blad 'Koop kracht' van het Konsumen- ten Kon takt komt er nu ge lukkig meer eenheid in. En ook dalen de prijzen bij voor betere kwaliteit, dat wil zeg gen van de bekende merken. Opvallende uitkomsten bij metingen en luisterproeven stelt het blad vast bij de TDK AD-X cassettes, die bewijzen dat er ook hoogwaardige (goedkope) ijzeroxyde-ban- den zijn. Verder worden ge noemd de cassettes van Agfa, BASF met chroombanden, Sony met chroomsubstituten, en de fijne nieuwe metaal band van Fuji. Ook de cassettes zelf worden steeds verbeterd. afw i kkelspoeltjes steeds beter. Ook techniseh beier Vergeleken met een jaar of zes geleden spreekt 'Koop kracht' van een duidelijke kwaliteitswinst bij cassette- Waardering van Konsu- menten Kontakt ook voor de Agfa Superchrom HDX- cassettes. bandjes over de gehele linie. Ook de cassettekast 2elf, bandgeleiding en de op- en Gewaarschuwd wordt voor goedkope aanbiedingen van onbekende merken. Daar blijkt vaak goedkoop duur koop door slechte kwaliteit. Niet alleen voor wat de ge luidskwaliteit betreft, maar ook ten aanzien van kop- penslijtage en verlies (door verpoederen) van de magne tische laag. Dure metaalband heeft vol gens het consumentenblad al leen zin voor mensen die met goede recorders en hoog waardige randapparatuur zelf 'live' opnamen maken. Roséwljnen, enige jaren geleden sterk favoriet bij het Neder landse publiek, raken helemaal uit. Ze vormen nog maar 9 procent van de wijnverkoop. Witte (veelal Duitse) wijn is daarentegen sterk in opkomst, en het marktaandeel daarvan kwam vorig jaar in de grote steden op 38 procent en elders m het land nog hoger. Rode wijn is hier favoriet, thans is in de steden 53 proeent van alle wijn die men drinkt rood. Dit blijkt allemaal uit een onderzoek van het Hoofdprodukt- schap Akkerbouwprodukten, dat ook nog vaststelde dat twee op de drie Nederlandse huishoudens regelmatig wijn kopen. De2e wijndrinkers kochten in 1982 gemiddeld 22 flessen. Dat is twee meer dan het jaar ervoor. Rutm 65 procent van de wijn koopt men bij supermarkten en levensmiddelenzaken. Een kwart van klanten haalt in één keer drie flessen van de zelfde wijn in huis. Caballero zonder filter is in ons land al jaren de meest gerookte sigaret. Het marktaandeel ervan is ech ter in dalende lijn, zo meldt het detailhandelsvakblad Levensmiddelenmarkt. Ca ballero heeft 15,5 procent van de hele sigarettenver- koop. In het oosten en zui- dern van het land roken ze dit merk het meest: 19 pro cent. Nog altijd wordt er twee keer 2oveel Caballero gerookt dan de nummer twee op de verkooplijst, Pe ter Stuyvesant. Ook in nieuwe kookboeken, zo-, als 'Conserveren' van Time-Life, wordt weer aandacht aan wecken besteed. In dit geval kan het vei lig, want er wordt 'zuur' bij ge bruikt. „Het wecken van groente, zoals wor telen, sperciebonen, doperwten, snijbo nen, en van vlees is niet zonder gevaar en moet zelfs met klem worden afge raden". Deze waarschuwing komt, via het Voorlich tingsbureau voor de Voe ding, van dr. J. P. Ade- tna, inspecteur voor de volksgezondheid. In ge weckte groente kunnen botulisme-bacteriën ont staan. Die zijn zoals be kend zeer gevaarlijk. Ze kunnen ernstige verlam- Eiingen veroorzaken, en bij veel slachtoffers heeft de ziekte een dodelijk verloop. In de meeste huisgezinnen Wordt tegenwoordig niet meer geweckt. Het is een ou derwetse methode om groen ten en vlees te conserveren. Maar door de nostalgïe-trend beginnen sommige mensen er weer aan. In bepaalde winkels zijn weer weckfles sen te koop, samen met de weckketels, waarin „de weck" moet worden verhit. Zomergroenten van eigen volkstuin, geweckt voor de winter: het klinkt zo aardig en onschuldig. Er zijn echter wel degelijk ri sico's, dat wil zeggen met groenten en vlees. Fruit wel De waarschuwing van dr. A- dema geldt niet voor fruit, en ook niet voor groenten waar azijn bij wordt gedaan voor het maken van 'pickles'. Dat levert geen enkel gevaar op. De botulisme-bacterie groeit namelijk niet in een zure omgeving. Hoe vreemd het ook iijkt, fruit heeft van zichzelf veel 'voedingszuur en kan daardoor ook veilig geweckt. Fruit en pickles kunnen wel door andere bac teriën bederven, maar dat merkje vanzelf en het is niet riskant voor de gezondheid. Je merkt niets Het grote gevaar van botu lisme-bacteriën in weck flessen met groenten of vlees is, dat je er zelf niets van merkt. De groente is niet bedorven, de kleur Is nog hetzelfde, de smaak ook. Wat er bij het wecken ge beurt is dit: De glazen potten met inhoud worden tot 100 graden verhit, K en stoom drijft de lucht er uit. Als het glas afkoelt con denseert de stoom. Doordat er geen lucht meer in de pot ten is, is de druk in de glas lager dan erbuiten en drukt de buitenlucht het deksel vast. Het doel van dit alles is: micro-organismen dood ma ken en ze buiten de weck flessen houden door een goe de afsluiting. Niet eruit Het verhitten tot 100 graden is echter niet voldoende om alle bederf-gevende beestjes kapot te maken. Er blijven met name .sporen" achter, die later tijdens het bewaren weer doodgewoon tot bacte rie uitgroeien en de boontjes of dorperwtjes verknoeien. In de praktijk valt het wel mee. De meeste soorten be derf heb je tijdig in de gaten doordat het deksel van de pot loslaat of doordat (helaas) de groenten zuur zijn geworden. Maar, zoals gezegd, het grie zelige is dat je van de botulis me-bacterie (die Clostridium botulinum heet) niets merkt. Ook van deze bacterie kun nen sporen achterblijven, die graag groeien in een omge ving waar geen Jucht is In een weckfles dus. Tijdens de groei wordt een gevaarlijke gifstof gemaakt, die zich in het lichaam van de mens aan zenuwuiteinden vast hecht en ernstige ver lamming veroorzaakt. Een slachtoffer kan er uiteinde lijk aan overlijden. Volgens dr. Adema sterven over de hele wereld honder den mensen aan botulisme, veroorzaakt door geweckte levensmiddelen. „Lang niet altijd wordt de ziekte door artsen herkend, waardoor in de officiële ziektecijfers de ziekte vaak niet wordt geregistreerd", zegt hij. Blik veilig Bij groente in blik bestaat het risico niet. Bij industriële verwerking wordt er heel precies rekening gehouden met de eisen, en tot hogere temperaturen verhit. Thuis krijg je dat niet voor elkaar, ook niet in de hoge- druk pan. De enige veilige manier van conserveren thuis is diepvriezen, dat wordt natuurlijk ook het meest gedaan. Een TEE-retour vanaf Den Haag Centraal kost naar Koblenz ƒ258,60, naar München 512 en naar Basel 492,40. Vanaf Rotterdam Centraal is de prijs van deze kaartjes res pectievelijk 239,80; ƒ493,20 en ƒ473,60. Er zijn kortingen voor houders van internationale 65+ kaarten. Ter vergelijking; een retour 2e klas in de D- trein naar Koblenz kost 148,80, dik honderd gul den minder dus. Consumpties in de TEE- trein kosten: Potje koffie of thee 5 Koek vanaf 1.80 Portie ijs 3 Flesje fris 3 of 4 Flesje pils ƒ3,80 Belegd broodje 5,60 Goulashsoep met brood ƒ6 (In de clubwagen is meer te koop). Van de luxueuze TEE-trei- nen, die langs de Rijn diep naar het zuiden van Duits land rijden is er nog maar één overgebleven, de Rhein- gold. Je moet er vroeg je bed voor uit, want hij vertrekt "s morgens om tien voor half negen uit Utrecht, één keer per dag. En zelfs deze enig overgeble vene heeft het moeilijk, want er wordt minder en er wordt goedkoper gereisd. De Spoor wegen zeggen zelf heel na drukkelijk: „We hebben last van de bus. De bussen baren ons zorgen. Wij zien ons marktaandeel afkalven. De busmarkt biedt zeer lage prij zen en minder comfort. Er is publiek dat dat wil". Wat moeten ze dus doen, om de TEE Rheingold te hand haven? Nog minder bedie ning en nog meer plastic be kertjes voor de koffie? Dat is precies wat er niet ge beurt. In de Rheingold (alleen eer ste klas, zoals alle TEE's) pro beren 2e de ouderwetse luxe weer op te poetsen. Beter, aardiger en keuriger perso neel. Men komt vragen wat je wilt hebben. Koffie niet meer uit bekertjes, maar uit echt servies van dik, stevig porselein. Je gelooft je ogen niet. Je krijgt een potje koffie, goed voor twee kopjes. In Duitsland wordt er boven-' dien nog een zogeheten „clubwagen" aangekoppeld, dat is een bar met zitjes en met vermaak. Vlaggeschip Het zijn vooral de Duitse Spoorwegen die geloven dat dat werkt. Kan er niet een tweede klas wagon mee, zo dat ook minder bedeelden van porselein en clubamuse ment kunnen genieten? Bij zo'n vraag kijkt de Bun- desbahn slechts verbaasd. Ongegeneerd zeggen ze: „De Rheingold moet exclusief zijn en blijven. Dit is het beste wat we te bieden hebben. Ons vlaggeschip". Je moet er dus flink geld voor neertellen. Als je dat De clubwagen met zitjes en bar. hebt (en het er voor over hebt), krijg je waar voor je geld. De Rheingold is niet te ver gelijken met bijvoorbeeld de gewone D-trein, die er vol gens onze eigen ervaring een paar jaar geleden nog de hele dag over deed om m Basel te recht te komen. Hei restaura tierijtuig onvindbaar ver. Op het koffiewagentje alleen koffie-Hag voorradig. Een onaangename reis. Half vier De vernieuwde Rheingold is 's middags om half vier al m Basel. Het stuk dat naar Munchen gaat arriveert daar om zes uur. Het maakt spe ciaal voor de toerist een om weg van drie kwartier door het romantische Neckardal. Koblenz zou je zelfs m één dag uit en thuis kunnen doen. Om kwart over vier 's middags komt er weer een TEE richting Nederland langs. Je hebt dus een paar uur om langs de Rijn te wan delen of om een van de be roemde kastelen in de buurt (Stol zen fels schijnt heel fraai te zijn) te bekijken. Wie onderweg bedenkt dat hij toch liever een nachtje blijft, kan de stewardess in de trein een kamer laten re serveren. Ze belt van uit de trein op, voor Koblenz naar hotel Hóhmann op het sta tionsplein. Hotel en trein hebben een aanbieding: een tweeper soonskamer voor DM 81 per persoon per nacht. Een koop je? Nee, natuurlijk niet, maar als je op een vlaggeschip reist, dan stoppen ze je niet m een armetierig kamertje. Waar in Irein Nog een paar punten om re kening mee te houden: Bij het reserveren moet je opgeven waar je in de trein wilt zitten: in 'n coupé met z'n zessen, of in een lang rij tuig met vliegtuigstoelen, Er zitten aan deze trein ook doorgaande rijtuigen naar Zwitserland, naar Brig (Rhönedal) en naar Chiasso (Italiaanse grens). De Rheingold begint zijn reis in Amsterdam. Reizigers uit Den Haag en Rotterdam moeten dus eerst naar Utrecht met een Intercity. Er is maar een paar minuten overstaptijd. Als een van de treinen een beetje vertraging heeft heb je misschien het nakijken. Volgens de NS wordt er wel gewacht. Zelf zouden we de gok niet ne men. Zelfs op een vlaggeschip gaat er wel eens iets mis. In ons geval had op de terugweg het stuk TEE uit Munehen het deel uit Basel gemist. De clubwagen reed met het Mtinchendeel mee, het res taurant met de Basel-trein. De ene groep reizigers kan dus niet dineren, en de ande re mist de gulle gaven van de VVV, die het amusement in de clubwagen verzorgt. Ben je een kniesoor als je daar op let? In een exclusieve trein verwacht je geen exclu sieve fouten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5