Winkeliers zien omzet met driekwart gedaald Gif beangstigt Steendijkpolder r Voor maatschappeli j k werk VLAARDINSS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wijkbewoners willen Blauwe Brug beheren Vertrouwens commissie kan maandag van start Glas in oog Brand in boetiek Isolatieplan in Holy-Zuid klaar Stoppen mag, parkeren niet «II Korte Singelstraat boos over riolering Vlaardingers vindingrijk, maar minder goudeerlijk Vreemdelingen trekken weg Conflict met ambtenaren □WATERWEG VRIJDAG 24 JUNI 1983 Schiedam De gemeen teraad zal maandagavond een vertrouwenscommis sie instellen, die de com missaris der koningin zal adviseren bij het kiezen van burgemeesterskandi daten. In deze commissie komen de zes fractielei ders te zitten. Zij zullen onder geen voorwaarden informatie mogen inwin nen over de sollicitanten, want dat gaat te ver. Wel mogen zij met de belang rijkste kandidaten zelf spreken, evenals met de niet geselecteerde sollici tanten. In de verordening, waar in formeel het instellen van de vertrouwenscom missie wordt geregeld, staat dat een volstrekte geheimhoudingsplicht bestaat over de gehele procedure. Het kan vol gens politici wel eens de cember worden, voordat Schiedam weer een bur gemeester heeft. Vlaardingen Een 26-jarige automobilist uit Vlaardingen heeft glas in zijn oog gekregen toen hij van een voorbijganger een klap op zijn gezicht kreeg. De automobilist reed rond acht uur 's avonds in verboden richting de Patrimonium Dwarsstraat in. Een 30-jarige voorbijganger maakte zich hierover zo kwaad, dat hij de automobilist dwong te stoppen en hem een klap in het gezicht gaf. De bril brak en verwondde de be stuurder aan het oog. Hij voor behandeling overge bracht naar het Holy zieken huis. Vlaardingen In kledingboe- tiek Kokomo aan het Schra- vendijkplein is om ongeveer kwart voor tien 's avonds door kortsluiting in een lichtdim mer brand uitgebroken. De brandweer was snel ter plaat se, maar moest om het pand binnen te kunnen gaan de deur forceren. De brandschade bleef beperkt tot de vloerbe dekking. De kleiding liep door roet schade op. De eigenaar is legen brandschade verzekerd. Vlaardingen De plannen voor isolatie van de 108 Wis- singwoningen in Holy-Zuid zijn klaar. De gemeente onder zoekt nu of voldoende bewo ners er belangstelling voor hebben. Uitvoering van de iso latie leidt tot een huurverho ging van twintig tot vijfender tig gulden per maand. De isolatieplannen voor de Wissingwoningen zijn een i derdeel van het Vlaardings isolatieplan (VLIP). De bewo ners kunnen kiezen uit drie isolatiepaketten. Alleen als ze ventig procent van de mensen het huis warm ingepakt wil hebben gaat het project door. Op 7 juli is er in wijkcentrum De Heipaal een informatieve bijeenkomst, waar ambtenaren van het woningbedrijf en de gemeentelijke energie- en wa terleidingbedrijven vragen van bewoners beantwoorden. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. oriënterende van de ge- Maassluis De bewo ners van de Steendijk polder zijn angstig, dat zij op EifeTond wonen. Het eerste" onderzoek meente Maassluis en het Openbaar lichaam Rijn mond naar de vuilstort plaats aan de Albert Schweizerdreef heeft die vrees allesbehalve weg genomen. Meerdere ma len werd Lekkerkerk en Dordrecht in de herinne ring geroepen. In de Koningshof kregen de bewoners van deze dreet gis teravond te horen, dat er wel een bepaalde hoeveelheid troep was ontdekt, „Maar dat zegt nog niets over de ernst van de vervuiling", hield des kundige Sonnenmans van de DCMR (Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond) een vol le zaal voor. „Wat we nu heb ben gevonden, geeft absoluut nog geen beeld van het ge vaarsaspect." Een nader onderzoek zal pas kunnen aantonen, of de twee flats tussen de Albert Schweit- zerdreef, de spoorlijn en de Schenkeldijk destijds inder daad op vervuilde grond zijn gebouwd. De schrik zit er bij de buurt evenwei goed in. Ze hadden dan ook geen enkel goed woord over voor het feit, dat de uitslag van het volgen de onderzoek tot zeker vol gend jaar op zich zal laten wachten. Volgens het rapport van Rijn mond is gebleken, „dat vooral 's avonds na werktijd mogelijk illegale stortpraktijken hebben plaatsgevonden." Uit de mon sters is gebleken dat op de voormalige vuilstortplaats nu sprake is van een verhoogd gehalte van kwik, koper, chlo roform en fenolen. Op vragen van bewoners ol die rotzooi de gezondheid niet aantast, werd ditmaal door deskundige Van Eyck van DCMR betoogd, dat daarover nog geen duidelijk heid bestaat. „Ik kan op dit moment nog niet zeggen of we hier te maken hebben met ge vaarlijke stoffen. We weten het gewoon niet." Aan de gemeente Rotterdam zal worden gevraagd, waar de Steendijkpolder in feite op is gebouwd. Het gaat zeker om havenslib. „We weten niet waar ze dat vandaan hebben gehaald. We weten dus ook niet of het schoon is", aldus Sonnenmans. Rijnmond zal binnenkort van Rotterdam een rapport over de grond ont vangen en de bewoners zullen in oktober iets meer te horen krijgen. Bewoners van de Steendijkpolder kregen gisteravond in de Koningshof geen zekerheid over de toestand van de grond, waarop hun huizen zijn gebouwd. VCW pleit voor één instelling Schiedam Nu de GGD is verhuisd, heeft het volgens B en W geen zin meer om ter «oogte van het voormalige GGD-pand aan de Tuinlaan 80 een stopverbod voor auto's te jaten gelden. De ambulances hoeven hier niet meer uit te rukken, dus staat er ook nie mand in de weg. Een desbe treffend besluit uit 1957 wordt dan ook ingetrokken. Waar verder gaat het college n'et Het voelt er niets voor behalve het stopverbod 9°k meteen het parkeerverbod 1° te trekken. Daar had de raad voor bejaardenwerk om verzocht Die stichting zit ook «Urn de Tuinlaan, iets dichter "ij het centrum, en meent dat er te weinig parkeerruimte is voor de veelal oudere bezoe kers. De Korte Singelstraat. Ondanks de plankier blijft het een hele toer om bij de winkels te komen. Schiedam „Dit is a-so- ciaal. Het is nu al de der de week dat de straat open ligt. Het is hier le vensgevaarlijk. Ook de riolering ligt open en bloot. Die stank is af en toe niet te harden." Aan het woord is boekhande laar Bep van der Graaf uit de Korte Singelstraat in Schiedam. Hij is de woordvoerder van nog- twee ondernemingen in die straat. Zij ondervinden nu al drie weken ernstige overlast van de aanleg van de riool- persleiding. De drie midden standers van de Korte Singel straat zijn in het geheel niet te spreken over de manier van werken, Er is een meters diepe sleuf gegraven voor de nieuwe leiding. Die ligt al drie weken jen, ook al is het karwei daar klaar. Bovendien loopt de sleuf direct langs de gevels van de winkel- en woonpan- den. De winkels zijn daardoor onbereikbaar geworden voor het publiek. Een loopplank naar de betrokken panden werd pas na lange gesprekken met de gemeente Schiedam neergelegd. Een smalle plank zonder leuning. Verbinding Dat is volgens Bep van der Graaf geen verbetering. „De heren zijn precies voor de deur bezig met een dragline. Dat ding staat pal voor de loop plank. Nou, er is geen klant, die langs die draaiende kraan naar de winkels loopt." „Er is indertijd beloofd, dat tussen de sleuf en de winkel een looppad van, een meter zou blijven liggen, Dat was de ver binding met de Broersvest. Dat pad is er geweest, maar stortte na korte tijd volledig in. Daardoor waren de winkels onbereikbaar geworden. Wij in de winkel en de klanten aan de overkant van de sleuf maar naar ons zwaaien. Bin nenkomen is er niet meer bij" vertelt Van de Graaf. Doordat de wand van de sleuf instortte kwam de gasleiding, die onder druk stond, bloot te liggen. „Levensgevaarlijk", meent de middenstander. Volgens Van der Graaf wil de gemeente Schiedam niet toe staan dat er door middel van een stelling met planken een nieuwe loopverbinding ont staat met de Broersvest. „Dat kan niet volgens een opzichter van de gemeente, hoewel de ij zeren binten in de grond staan. Er moeten alleen maar planken overheen. Ik heb te gen die man gezegd dat hij voor het hout moet zorgen en dat ik het hem dan wel zal voordoen", zegt hij verbolgen. Daling Een doom in het oog van de drie winkeliers en bewoners van de Korte Singelstraat is de riolering, die open ligt. „Het stinkt verschrikkelijk, om van al die vliegen maar niet te spreken" moppert de winke lier. „Dat er gewerkt moet worden is duidelijk, maar het kan toch wel iets ordelijker. In het weekeinde hadden ze toch minstens dat riool kunnen af dekken." Loco-burgemeester Scheeres heeft op verzoek van Van der Graaf de Korte Singelstraat bezocht en zegde toe, dat er wat aan gedaan zou worden. „Dal Is inmiddels drie dagen geleden en ik heb nog nie mand gezien," De ondernemers zeggen dat zij de afgelopen weken hun om zet met driekwart hebben zien dalen. „Geen werk", oordeelt de een voor de ander. Zij heb ben inmiddels de Kamer van Koophandel benaderd en zijn van plan een schadeclaim in te dienen. „Ik denk er hard over om dit weekeinde met een kraam op de Broersvest te gaan staan", aldus de boze winkelier. Volgens de afdeling voorlich ting van de gemeente Schie dam is er van de zijde van de bewoners slechts eéo klacht binnengekomen. De werk zaamheden zouden zijn uitge lopen, omdat een stuk van de rioleringsbuizen „met een niet gangbare maat" gestolen is. „Daarom duurt het allemaal wat langer dan gepland", aldus voorlichter Bas van Bochove, „maar met een week is het karwei geklaard." Vlaardingen Hei Vlaardings centrum voor welzijnsplanning (VCW) is met het plan gekomen om alle instellingen voor maatschappelijk werk in Vlaardingen onder te brengen in één bureau. In 1985 wordt er anderhalve ton bezuinigd op het maatschappelijk werk. „Daardoor blijven er voor zes instellingen nog maar tien maatschappelijk wer kers over", zeg* Wil den Hartogh van het VCW. „Dat is tamelijk belache lijk." Het plan staat in een reactie van het VCW op de discussie nota van, de gemeentelijke so ciale dienst (GSD). In die nota staat in vier modellen beschre ven, of en op welke manier de GSD aan immateriële hulp verlening moet doen. Hel VCW vindt dat alle maat schappelijk werk, inclusief dat van de GSD, in één instelling moet worden ondergebracht. Of dat bij de sociale dienst ol bij een particuliere instelling moet gebeuren laat het cen trum in het midden. Volgens Den Hartogh zijn de reacties vanuit de instellingen verdeeld. „Sommige reageren instemmend, maar er zijn er ook die niet kiezen voor één instelling. Het is een bonte rij van meningen." Met name het Jongeren adviescentrum (JAC) pleit ervoor, dat de GSD zich beperkt tot hulpverlening die met de financiële positie van de hulpvrager te maken heeft. Andere hulpverlening hoort in die visie niet thuis bij de GSD. Dat alle instellingen vanuit een andere filosofie hulp ver lenen hoeft volgens Den Har togh geen probleem te zijn. „Daar is vast wel een formule voor te vinden. Je kunt den ken aan het opsplitsen van die instelling in een aantal bu reaus die zich richten op ver schillende doelgroepen." Het voornaamste motief van het VCW is het redden van ar beidsplaatsen. Door al het maatschappelijk werk samen te brengen kan worden be spaard op huisvesting en ad ministratie. Het plan wordt maandagavond in de commis sie voor democratische plan ning besproken. Vlaardingen Het is ver bazend te zien hoe de Vlaardingse bevolking meer bankbiljetten op spoort dan er worden ver loren. Uit een statistiekje van de politie blijkt bij voorbeeld dat in 1982 bij de afdeling gevonden voorwerpen 46 biljetten als vermist werden opgege ven, maar er daarentegen 63 als gevonden op het bu reau werden aangebracht. En ook kleding en schoe nen bleken vaker te zijn gevonden: 126 keer ver dween er iets, maar de goede vinder kwam 137 maal een kledingstuk te rugbrengen. In vreemde of eigen sleutels blijken Vlaardingers trouwens he lemaal niet geïnteresseerd. Zowel vorig jaar als in 1981 heeft nooit iemand aangifte gedaan van een zoekgeraakte sleutel. De politie werd in beide jaren evenwel overspoeld met sleutels: in totaal 286 exemplaren. Komen er echter waarde vollere spullen ter sprake, dan blijkt de bevolking toch niet zo vindingrijk en goudeerlijk. Zo verdwenen 378 portemonnees (103 ge vonden), 286 waardepapie ren (47), 239 sieraden (68), 104 horloges (65) en 167 tassen (63). Ook brillen werden maar mondjes maat teruggebracht. Nog niet de helft van 57 zoek geraakte monturen kwam weer op de afdeling 'ge vonden voorwerpen ter ta fel... Vlaardingen Vreemdelin gen blijken minder in Vlaar dingen te zoeken te hebben. Was er in 1981 nog sprake van een toename van 39 buitenlan ders. vorig jaar liet 85 van hen de stad voor wat het was. Toch herbergt Vlaardingen nog al tijd 3563 vreemdelingen ver deeld over 62 verschillende nationaliteiten. Dat is ruim vier procent van de totale be volking. Verreweg de grootste groep vormen de Turkse Vlaardin gers, die zich hier met 1.859 mensen hebben gevestigd. Na deze hoofdmoot nemen de Ma rokkaanse (351) en Britse (184) onderdanen de tweede en der de plaats in. Opvallend is ook de sterke 'afvaardiging' Jorda- niers met 154 personen. „Regelmatig werden er vreemdelingeneomroles ge houden in Turkse pensions en -kofiiehuizen alsmede in res taurants en eethuisjes die door vreemdelingen worden geëx ploiteerd". zo deelt de politie mee. „Tijdens deze controles werden dertig illegaal in ons land verblijvende vreemdelin gen aangehouden." Zij werden of op staatskosten op het vlieg tuig gezet of moesten de nood gedwongen terugreis uit eigen portemonnee betalen. Schiedam Het beheer van de Blauwe Brug, het wijkcentrum van Sehiedam- Noord, levert conflicten op tussen wijkbe woners en ambtenaren. Beide groepen willen zoveel mogelijk voor het zeggen hebben. De ambtenaren van het stadskan toor willen de grootste verantwoordelijk heid, omdat de gemeente het centrum subsidieert. En de wijkbewoners wijzen op de belofte, die hen ooit gedaan is, dat het wijkcentrum een zelfstandig project zou worden, waar zij zelf het gehele beheer naar goeddunken kunnen uitvoeren. „Het is tenslotte ons centrum", aldus Nel Kits, die namens de wijkljewoners deel uit maakt van de voorlopige beheerscommis sie. Aan die commissie moet nu, na drie jaar, eindelijk eens een definitieve structuur worden gegeven. Hierbij is van belang, welk artikel uit de gemeentewet wordt gehanteerd. Er kan een beheerscommissie komen op basis van artikel 61, dat aan de wijkbewoners een overheersende invloed toekent. En het alternatief is artikel 62, wat inhoudt dat de gemeente zelf de dik ste vinger in de pap houdt Een vergadering hierover is deze week kribbig geëindigd en wordt nu maandag middag om zes uur in het stadskantoor voortgezet: twee uur voor aanvang van de gemeenteraadsvergadering. Een voorstel van PSP/PPR-raadslid Bart de Leede om met een commissie nog twee jaar op proef te draaien bevalt Nel Kits niet. „Die jon gen bedoelt het aardig, hoor, maar wij draaien al zolang op proef." Over artikel 62 zegt zij: „Op zichzelf hebben wij daar geen bezwaren tegen, maar dan moet de gemeente niet spreken van een beheers commissie met wijkbewoners. Dat sugge reert dan veel meer democratie dan er feitelijk is." De wijkbewoners rekenen er al een paar jaar op, dat de gemeente nu eens een ver ordening op de welzijnscentra instelt die al deze centra een meer autonoom karak ter geeft. Voor zover bekend heeft het op non-actief stellen van Blauwe Brug-be- heerder Jouke Post niets te maken met de wensen van de wijkbewoners van Schie- dam-Noord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1