SPORT 13 meisjes gaan met maatj es de grens over oBALDADIGo Piramidewoningen: 'Indrukwekkend mooi Excelsior 20 kan niet meerstuk P v d A -werkgroep ruilt principe in voor weidewinkel Praktijkles 'haringhappen' in Visserij museum Zijdeveld wil in voorjaar 1984 bouwen Topper tegen VOCkan doorbraak betekenen MVC en VCS bij elkaar Open Hoekse tennisstrijd Eagles te gast bij AMVJ SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 24 juni 1983 Vlaai-dingen De Schot keek raar op, toen hij en zijn vrouw gistermiddag het Vlaardingse Visserij- museum betraden. Corenwijn? Hapje haring' Ge- presenteerd door een groepje aardig ogende Hol- lanase meisjes. Verbazing alom, die echter binnen de korste keren omsloeg in interesse. Als bezoekers to worden verwelkomd in Nederlandse musea, nou, dan wilde de Britse hooglander zijn artistieke ken nis wel eens op peil brengen... Het was dus allemaal een tik keltje anders. Wat hier ge beurde was een unieke, zoals met nadruk werd gesteld, sa menwerking tussen bedrijfsle ven en onderwijs. Een tiental studentes van de Haagse Hos tess School kreeg even onder wezen hoe haring zegt u vooral geen vis, want haring is haring en niet een doodordi- naïr guppekoppie aan de man moet worden gebracht. De Duitse man dan wel te ver staan, want vanaf aanstaande maandag vertoeven de meisjes fir het Ruhrgebied om de faam van Hollandse Nieuwe in ere te herstellen. Na in zes jaar ;een echte 'maatjes' meer te lebben geleverd, is het nu tijd jeworden de ouderwetse Iek- cérnij 'wie an der Kilste' weer onder de neus van de ooster buur te houden. Hollands ;In West-Duitsland", ratelt PR-man Martin Kaptein in een enthousiaste doch chaoti sche woordenstroom, „kent men Nederland alleen van de bloemen, de kaas en de Volen- dammer mutsjes. Nou, dat Hol landse symboliseren we door die mutsjes van jullie en die drie vissen op jullie, ehh... ik zou haast zeggen ehh... borst." Pfff, zweetdruppeltje wordt van het hoofd gewist. De dames lichtblauwe rok, wit T-shirt met de mouwtjes modern opgerold en dus die oerhollandse kapjes op luis teren in het benauwde mu- ziekzaaltje van het Visserijmu seum stilletjes naar hun 'eerste praktijkles'. Waar het allemaal om draait is SSV, houdt Kap tein hen voor: Simpel, Sympa thiek en Verrassend. En tijdens de informatieve dia-serie, helaas vijf jaar oud en niets met haring of vis uit te staan, komt de PR-man tot opnieuw een verrassende af korting: TPV, Tijger Poep Verwijderaar. Wat dat zo gauw met vis te maken heeft? Het gaat hier om olieconcerns. Kaptein: „Ik kom, geloof ik, soms wel eens wat verwarrend over, niet?" „We zullen die Duitsers wel leren maatjesharing te eten. Ik hoop, dat het niet al te com mercieel voor de pers klinkt", verontschuldigt haringexpor teur Haasnoot zich om er wij selijk aan toe te voegen: „Ha ring in het land, dokter aan de kant." Voor de meisjes de taak, dat die Duitsers even uit te leggen. Goering De meisjes zullen dan ook zo charmant hoewel indringend mogelijk de burgemeesters van de verschillende Rheinland- Westfalen-steden een harinkje moeten presenteren. Zij zullen de overtuiging uit moeten stra len, dat 'maatjes' niet te ver smaden zijn en dat haring he lemaal niet goedkoop hoeft te zijn. Want het is een delicates se, meent Kaptein. Waarom is nu het Vlaardingse Visserijmuseum uitgekozen voor de spoedcursus haring happen? „Dat museum doet erg veel voor de visserij, hè. En Vlaardingen: een haring- stad", bedenkt Kaptein spon taan. „Maar... eigenlijk was dit de enige mogelijkheid- Het enige goedkope dus op korte termijn..." De meisjes, die „voor deze ge legenheid voor het eerst de costuumpjes dragen, die zij ook in Duitsland zullen gebruiken op hun sympathieke tocht", vinden het best. Interesse voor het product? Oh ja, knikken ze alle tien. Haring lekker? Hier en daar een wat minder sma- kelijk gezichtje. Waarom mee doen aan zo'n promotietoer? „Haring is bijzaak. We gaan gewoon met tien meiden naar Duitsland", floept het eruit. Ai, dat moest dus net de mee gereisde hostess-doeente ho ren. „Je doet een hoop erva- ring op. En het is ook goed voor je buitenlandse taal", voegt een br..ne'.-.e eraan toe. En de vroLjke >stuumpjes, wat vinden „elf van die verkleedpartijen? „Dat hoort er bij; net zoals de glimlach. Dat is het toneel, dat speelt..." je Holy's gastvrouwe Van den Bergh had 'umpire' Dalmulder inderdaad maar beter in Hoek van Holland kunnen afzetten Want ondanks zijn joviale houding nam de man achter de plaat tegen Euro Stars de meest vreemde beslissingen De weke lijkse schijnbewegingen kwamen ditmaal uit de hand van Ruud Stentler Ab Brui- nekool ligt in de knoop na zijn 'wisseltruc' van de vorige week Stance (moeder) en Cor (vader) Nïeuwenhuizen hebben er een dochter bij Het zusje van Cariine heet Ltndsey Marlous, weegt 3490 gram en is 53 cm lang Zou Cor dan toch een 'zeikerd- je' zijn? Tip voor SW-traïner Huib Ruy- grok: al eens gehoord van DHC-midden- velder Eric Wolf? Aad Moerman, de re delijk begaafde aanvaller van 'De Sport', die net de overstap naar Excelaior M niet maakte, was woensdag actief bezig op het strand van Hoek van Holland In gezel schap van Carlo de Leeuw (SC Cambuur), René van der Gijp (Lokeren), Maarten 'Bfokkte' Keizerwaard (Zwaluwen VI), Ron van Straten (Excelsior M) en Chris Woerts (FC Maeslantaluya) amuseerde de rossige horeca-exploitont zich voortreffelijk Wim •Brombeer* Bruning smeert zijn handen tegenwoordig in met groene zeep Dit op advies van Henk Zuyderwijk Koos Goufca schrijft de verslagen van het eerste alleen als ze gewonnen hebben Yvonne Griffijn heeft dus echt geen invloed bij Excelsior *20 Wat gebeurt er bij Norbert Klein He renbrink in de kelder? Griffijn staat nu echter met stip hoog op de ranglijst van de blunderbokaal John Beijer gebruikt gelukkig geen clichés in zijn cricketver slagen Wat te denken van: de boot ge mist en toch weer aan boord geklommen Nooit geweten dot zeilen iets met cric ket te maken had John Kloppers heeft meer dan gewone belangsteling voor trai ner Eric Gudde Hij zal toch geen rentree willen maken in het eerste De haren van Piet Roozen worden bij die gedachte al leen al weer heel wat grijzer Baldadig gebruikt al jaren de goede shampoo De 'maatjesmeisjes' aan de Vlaardingse haven. „We zullen die Duitsers wel leren hoe ze haring moeten eten." Schiedam Volgens Chris Zijdeveld, wethou der voor ruimtelijke orde ning in Schiedam, kunnen reeds in de lente van 1984 de eerste piramidehuizen in Schiedam worden ge bouwd. „Als alles tenmin ste meezit", voegt de wet houder eraan toe, „en wij het eens kunnen worden over een locatie en de fi nanciën." Met het krijgen van voldoende gegadigden voor zo'n goed koop, energiezuinig huis in de vorm van een piramide ver wacht hij geen problemen. Werkgemeenschap De Kleine door Hans van Reeuwijk aldus Zijdeveld, die de pirami dehuizen een „hele leuke woonvorm noemt". „Laatst ben ik in Boxtel wezen kijken en ik vind het zelf indrukwek kend mooi, Het is voor de toe komstige bewoners toch ook ontzettend aantrekkelijk. Je koopt een half fabricaat en zelf bouw je het af, waardoor je flink wat geld uitspaart. De moeilijke dingen laat je aan vaklieden over en de rest doe je zelf." Schiedam Het cricketseizoen kan voor de 'Trots van Schiedam', Excelsior'20, al bijna niet meer stuk. Na een stroeve start van de competi tie staan de Schiedammers nu op een comforta bele plaats in de middenmoot, ver weg (6 pun ten) van degradant Btoemendaal. Zondag komt landskampioen VOC op bezoek en tot ieders verbazing is de afstand tot de Rot terdammers slechts twee punten. „Ik verwacht zeker duizend toeschouwers", zegt captain Koos Gouka optimistisch. Speciaal voor deze krant laat hij zijn beschikbare spelers stuk voor stuk i de revue passeren. Fastbowler Garfield Charles. - Captain Koos Gouka. Aarde experimenteert met de piramidehuizen en bekijkt mo menteel met Schiedam de haalbaarheid om er in die ge meente acht neer te zetten. Op het terrein van de werkge meenschap in Boxtel staat al een jaar een experimentele pi ramidewoning. Er worden me tingen verricht om te checken of het gunstige energiever bruik, zoals dat door de ont werpers op papier is berekend, in de praktijk hetzelfde uit valt. Volgens Louis van Erk van De Kleine Aarde is het besparen op energie het belangrijkste uitgangspunt geweest van de architecten Gerard Schouten en Gerrit de Jonge, die de pi ramidewoningen samen met De Kleine Aarde hebben ont worpen. Een piramidewoning heeft slechts tien procent van het aardgas nodig dat in een 'normale' woning met dezelfde inhoud wordt verstookt. „Dat zit hem in de eerste plaats in de goede isolatie, maar ook het gebruik van zon- neénergie, zowel actief als pas- De proefwonlng in Vlissingen, die er vrijwel hetzelfde uitziet als die van De Kleine Aarde, is inmiddels weer afgebroken. Er was geen belangstelling voor. sief", weet Van Erk te vertel len, Met actief bedoelt hij het gebruik van collectoren, die de zonnewarmte omzetten in elektriciteit en met passief een dusdanige plaatsing van de huizen, zodat ze via de ruiten zoveel mogelijk zonnewarmte binnenkrijgen. „Ook zit er in de nok van de huizen een in stallatie, waarmee tachtig pro cent van de warmte die anders via het ventilatiesysteem ver loren zou gaan weer wordt te ruggewonnen." Van Erk vertelt dat in de pira midewoningen bovendien een soort serre is geprojecteerd, waardoor een enorme bespa ring op de energierekening wordt bereikt. „Overdag loopt de temperatuur erin zo op, dat wanneer het 's avonds kouder wordt het huis er voor een deel mee kan worden ver warmd. Bovendien kan het bij erg warm weer fungeren als een soort air conditioning." Een tweede uitgangspunt van de ontwerpers was dat het pi ramidehuis makkelijk ge bouwd moet kunnen worden voor een niet al te hoge prijs. Uiteindelijk is er een ontwerp uit de bus komen rollen, waar bij de toekomstige bewoners zelf er veel kunnen doen. „Een handige doe-het-zeïver kan het huis zo afbouwen", beweert Louis van Erk. „Een aannemer plaatst de funde ring, de vier ribben en de aan- en afvoerleidingen en de toe komstige bewoner doet de rest. Je kunt natuurlijk meer werk uitbesteden. Het ligt er maar aan wat je zelf wilt en kunt doen en hoeveel geld het mag kosten." Wordt een piramidewoning kant en klaar afgeleverd door een aannemer dan is de prijs circa 60.000 gulden, inclusief grondkosten, maar exclusief installaties, zoals zonnecollec toren en de warmteterugwin- installatie. „Het ding verkoopt zichzelf'. Vlaardingen Als het aan de PvdA-werkgroep financiën ligt, heeft Vlaardingen in de toekomst één buurthuis en twee GEWB-voorliehtsters minder en een weidewinkel en parkeer- ffleters meer. De werkgroep is drie keer bijeen geweest en somt ui het maandblad Achterban alvast een aantal manieren op voor de gemeente om tot besparingen te komen. De weidewinkel, die Vlaardin gen volgens de werkgroep een ten op jaarbasis oplevert aan erfpacht, is volgens het pro gramma van het huidige colle ge niet acceptabel. „Maar er is ögenlijk nooit gezegd waar na aldus voormalig raadslid «onald Ridderhof van de w®rkgroep. Hij zit als rechtge aard PvdA'er ook niet te jui- men bij het idee, dat er zo'n Amerikaans aandoend 'dis count-house' binnen de ge meentegrenzen komt. „Maar het levert de gemeente zo'n 1DÖ.OOO gulden per jaar op aan erfpacht. Dan denk je toch, waarom eigenlijk niet?" De voorlichtingsdienst van het GEWB in Vlaardingen, die 166.000 gulden per jaar kost, kan volgens de PvdA-werk groep best verdwijnen. Rid derhof: „De consumentenorga nisaties geven precies dezelfde informatie. Het zijn aardige dames die daar bij de GEWB zitten, maar als dat 166.000 moet kosten..." De werkgroep vindt dat er. om geld in het gemeentelijke laat je te krijgen, haast moet wor den gemaakt met het plaatsen van parkeermeters. „Op die manier is de strop van 115.000 gulden, die is ontstaan sinds de parkeerwachters op de ge meentelijke begroting druk ken, misschien wel te compen seren", meent Ridderhof. In tegenstelling tot het CDA vindt men bij de PvdA niet, dat het plaatsen van parkeer meters afhankelijk moet wor den gesteld van het bouwen van parkeergarages. Verder zou, als het aan de werkgroep ligt, buurthuis De Haven verdwijnen. „In andere steden is de norm dat er op 30.000 inwoners één buurthuis is. In het centrum van Vlaar dingen liggen maar liefst drie buurthuizen en dan hebben we het nog niet eens over het OJC", zegt het voormalig raadslid. „Wij vinden dat dat best wel wat minder kan. De tijd dat de bomen tot in de he mel groeiden is wel voorbij." Stokpaardje Naarmate Zijdeveld langer het woord voert over piramidewo ningen wordt hij steeds en thousiaster. Energiebesparing is dan ook het stokpaardje van de wethouder. De afgelopen jaren wist hij met energiezui nige bouwprojecten meerdere malen de aandacht op Schie dam te vestigen. En onlangs ontving hij uit handen van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer een zogenaamd Prego-predikaat voor de energiezuinige huizen die in Woudhoek zijn ge duwd. Als het aan Zijdeveld ligt, komen de piramidehuizen er zeker in Schiedam. Het enthousiasme voor het ex perimentele woningtype heeft hij ook al op de gemeenteraad weten over te brengen. Van de week nog kwamen vanuit de raadscommissie voor de ruim telijke ordening positieve reac ties toen Zijdeveld mededelin gen deed over de stand van za ken. Enkele jaren geleden maakte hij in Vlissingen, op excursie met de vereniging Centraal Wonen Schiedam en enkele ambtenaren, voor het eerst kennis met het woning- type. Sindsdien hebben diver se raadsleden de wethouder meerdere malen gevraagd hoe het met de mogelijkheden staat om iets dergelijks Schiedam te realiseren. Zijdeveld vertelt dat het er nog omgaat om met De Kleine Aarde een locatie af te spre ken, alsmede een constructie hoe de financiën moeten wor den geregeld. Met de aanpas sing van de bouwverordening nodig, omdat de piramide vorming volslagen anders is dan de conventionele bouw verwacht hij geen problemen. I „De raad is er immers ook en- thousiast over. Dus dat zal wel lukken." Rupert Gomes „Dit is zijn zesde seizoen als speler/coach, maar ik heb hem nog nooit zo goed en serieus gezien. Zijn batten en fielden zijn beter dan ooit Ik denk dat het ni veau van de hoofdklasse Ru pert bijzonder prikkelt om goed te presteren. Daarbij komt dat het openen hem een stuk rustiger heeft gemaakt. Hij kan zich nu veel beter con centreren op zijn eigen spel". Hans Gouka „Hans blijft dui delijk achter bij zijn prestaties van vorig seizoen. Dat komt misschien door het feit dat men hem nu goed kent, de verrassing is er een beetje uit bij zijn bowlen. Met hard trai- door Norbert Kleinherenbrink nen en veel inzet wordt de tweede helft van het seizoen hopelijk beter". Henk Kornet „Als wicket keeper is Henk aan een sterk seizoen bezig. Erg snel achter de palen, wat al een aantal stumps heeft opgeleverd, Aan bat heeft hij tot nu toe pas een keer een beslissende rol kun nen spelen (58 not out tegen Rood en Wit). Gezien zijn mo gelijkheden als batsman is dat eigenlijk te weinig". Rob Koevermans „Rob is duidelijk serieuzer met cricket bezig dan vorig jaar. Het heeft hem alleen met batten nog niet erg meegezeten. Hij heeft nog geen hoge score kunnen maken. Tot eind juli blijft hij voor ons beschikbaar. Voor die tijd hopen we nog een keer de echte Rob Koevermans te zien". Garfield Charles „Een rug blessure speelde hem in het begin van het seizoen danig parten. Als hij fit is, is Gar field de snelste bowler van Nederland, daar ben ik van overtuigd. Hij heeft ons tegen ACC en Quick aan een over winning geholpen. Van zijn batten verwacht ik ook nog wel het een en ander, Hij heeft erg moeten wennen aan de pitches, maar dat vormt nu geen probleem meer", Eric Dulfer „Erie is als off- spinner dit jaar goed doorge broken. Hij neemt regelmatig wickets en is dan ook voor Ex celsior een waardevolle kracht, mede door zijn goede fielden". Rob de Leede „Hij maakte te gen Bloemendaal zijn rentree in hef eerste. Ons veld is ei genlijk te klem voor zijn type bowlen, aangezien hij het vooral van de vangkansen in het verre veld moet hebben. Zijn prestaties van vorige week rechtvaardigen echter een tweede kans". Ton de Leede „Ton speelt nu in het tweede en is eigenlijk het slachtoffer van zijn broer Rob geworden. Hij heeft het in zich om een goede all-rounder te worden". Wim Schewe „Een routinier waar Excelsior nog steeds veel plezier aan beleeft. Zijn vecht lust is een voorbeeld voor de vele jongeren In het team". Loek Kornet „Loek is een be loftevol batsman, Hij is nog niet erg uit de verf gekomen, maar tegen Bloemendaal liet hij zijn ware gezicht zien. Mede door zyn harde trainen verwacht ik nog wel iets van hem". Wil van Gelderen „Hij is te ruggehaald vanwege zijn rou tine na een zeer geslaagd sei zoen in het tweede. Wil is tot nu toe slechts tegen Quick echt goed los gekomen". Koos Gouka „Ik bat en bowl nog steeds erg graag. De rest vul je zelf maar in. De sfeer is gelukkig prima binnen de groep en daar ben je als cap tain natuurlijk ook voor ver antwoordelijk". Tegen VOC kan Excelsior to nen dat het inderdaad in de - top van het Nederlandse ene- ket thuishoort Met als decor - haring, bier, zon en vele toe- schouwers kan in ieder geval de cricketsport een goede dienst bewezen worden. Vlaardingen De dames volleybalteams van MVC. VCS —het voormalige Both Partners— en de reserves van Broleco spelen de komende competitie samen m de pro motieklasse. De overige teams tut de Waterwegreeio ziin niet bij elkaar ingedeeld De indelingen zien er als volgt uit* Damn: Promotieklasse- Alexandria, WIK. Kangoeroes. Marlens Lek- kerkerk, Spint. Pondrechl. MVC, TOP, Broleco-2, Intermezzo, VCS en Krimpen; 3F: RVC Llbanon-4, Alcazar-2. Shell. Martens Lekkerkerk-3 Tanaco-2, Schovcomca-3. Holy. Van Wlnden-3, Hou Stand-3 CVV-3' VCS-4 en AIexandrla-4. Heren: Promotieklasse. DVO. WIK, Rlvo, Martens lekkerkerk-2 sP°rt-2. MVC, Van Winden Berkel. CVV. Intermezzo.' VCS-2, Krlmpen-2; 2D. RVC Libanon, Alcazar. HPV. Holy, Schoco- comca-2, Aiexandrla-4. Valeas. CVV-2. Hou Stand-2. Hovok, VCS-3 en Krimpen-4 Gevochten Dan rest nog het vinden van voldoende gegadigden om zo'n huis te kopen. Want zoals de zaken er nu voorstaan lijkt het alleen aantrekkelijk om er een stuk f acht te gelijk te bou wen, omdat de kosten dan kunnen worden gedrukt. De wethouder ziet dat echter vol vertrouwen tegemoet. „Ik ver wacht dat er om gevochten gaat worden", meldt hij opti- mïstish. KNCB-team I bij Excelsior Schiedam Zaterdag zal in het kader van de festiviteiten rondom het honderdjarig be staan van de cricketbond een KNCB-team tegen een R.A.F.- team spelen. Voor de KNCB zullen onder andere Steven Lubbers, Ron Elferink, Huib en Diederik Visée, Cees Rus kamp, Roland Lefebvre en Kees Mulder in het veld ko men. Aanvang 11.00 uur. Hoek van Holland De 'open' Hoekse tenniskampioenschap pen worden daar van 13 tot en met 21 augustus afgewerkt De clubkampioenschappen voor junioren en senioren zijn dan hele maal klaar, terwijl bovendien rond die datum de eerste vakan ti epiek tot het verleden behoort. De vereniging Tennispark De Hoek verwacht ook nu weer een sterk deelnemersveld, met in de B-klasse zelfs enkele buitenlandse spelers. Inschrijving voor dit toernooi is mogelijk bij mevrouw B. van Gastei, Dolphiin- straat 21 te Hoek van Holland. Rotterdam De herenploeg van Green Eagles neemt vol gende week deel aan de twee de week van de zomeravond competitie van het Rotterdam se AMVJ. De Maassluise bas ketballers, die dit seizoen pro moveerden naar de topsport-li- ga (eerste divisie), komen op het Schouwburgplein in Rot terdam m aktie tegen BV Voorne (Brielle), DAS (Delft) en Lokomotief (Rijswijk), Het programma voor Green Eagles luidt: maandag 2? juni: 19.10 uur Green Eagles—BV Voor ne. dinsdag 28 juni: 20.05 uur Green Eagles—DAS en vrijdag 1 juli LokomotiefGreen Eagles, L.^. ijmhHonkbal: 14.30 uur Vlaardingen Hoiy-Nuenen. Zondag 26 Juni: Cricket 11.00 uur Excelsior -20-VOC, 11.00 uur KZKC-Hermes DVS Ten- «ie: Rotterdams Nieuwsblad tunnisclcult op hei complex van TSF aan de'stad- Honkbal: 14.30 uur Nuenen-Vlaardingen Holy. 14.30 uur Botlek-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3