ggy m 'Scheeres zou niet opgevolgd moeten worden' VLAAROINGS DAGBLAD SCHiEDAMSCHE CQURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eerste gerenoveerde woningen opgeleverd 'Verzwijgt Maassluis gegevens?' Krakers van geval tot geval bekijken WSÊSm Als hij burgemeester wordt: Auto in de sloot li - '<tgkiTtïk.fi I0rl4tw^ W&&3È& - De laatste rit van de Holybus Bouwcentrum moet Sint Jozef voor fouten behoeden Lijk gevonden VklIDAG 1 JULI 1983 Vlaardingen „Je moet dit college zeker maar op hun mooie blauwe ogen geloven", schampert SP-raadslid Remi Poppe. Zijn partij heeft met een cynisch briefje aan het 'geachte college' het doek over de affaire van de heipalen aan de Westhavenkade laten val len. Het college blijft toch met een grote bocht om de vragen heenlopen, meent de socialisti sche partij. Volgens de SP heeft het colle ge zich in de vreemdste boch ten gewrongen om te verkla ren waarom het trekken van de heipalen twintigduizend gulden méér heeft gekost dan het volgens de Nederlandse Federatie van Kraanverhuur bedrijven (FNK) had hoeven kosten. Zo bleken, toen het karwei werd uitgevoerd, er plotseling meer palen te zijn dan in de kredietaanvraag stond vermeld. „Dit geeft wei nig vertrouwen in de toekomst voor wat betreft het verstrek ken van eijfers van uw kant", aldus de socialisten in hun brief. Vergelijking met de tarieven van de FNK was volgens de antwoorden van het college weinig zinvol, omdat die slechts adviesprijzen opgeeft. „Van de gekke", noemt de SP dit antwoord. „Het is natuur lijk ondenkbaar dat een fede ratie van aannemers zijn leden het advies geeft om voor tien duizenden guldens beneden de prijs te werken." De SP gaf ook prijzen op van vergelijkbaar werk dat in uit voering was. Ook daar hechte het college geen betekenis aan. omdat die prijzen niet via een apenbare aanbesteding waren vastgesteld. „Werkelijk grof", aldus de SP, „want het college heeft de prijzen van het kar wei aan de Westhavenkade ook in overleg met de aanne mer vastgesteld. Zonder voor afgaande aanbesteding dus." De socialisten beschouwen mei dit briefje de zaak als afge daan. Ze verwachten geen ant woord meer van het college. „Daar hebben we onze buik van vol." Maassluis Is het gemeentebestuur van Maas sluis niet op de hoogte van het rapport over gif in de Steendijkpolder, of worden gegevens tot nu toe verzwegen? Jaao van der Griend (PPR) en Truus Achterberg (ÊSP) willen weten waar om ondertussen niet néér informatie aan zowel de gemeenteraad als de bewoners van de Albert Schweitzerdreef is verstrekt. In vijf schriftelij ke vragen dringen zij op opheldering aan. Ze zeggen niet te begrijpen waarom wethouder Izaak van der Knaap steeds te kennen geeft niet over meer gegevens te beschikken. De ge vraagde informatie zou volgens hen af te leiden zijn uit de definitieve milieu-effectrapportage berging baggerspecie, dat in augustus 1979 al is vervaardigd door het toenmalige ministerie van volksgezondheid. Op een bijeenkomst voor de desbetreffende buurt kregen de in groten getale opgekomen bewoners slechts te horen dat vervuilde grond was ontdekt. „Wat we nu hebben gevonden geeft absoluut geen beeld van het gevaarsas pect", hield deskundige Sonnenmans van de DCMR (Dienst Centraal Milieubeheer) hen ech ter voor. Aan Rotterdam zal worden gevraagd met wat voor baggerspecie de Steendijkpolder destijds in opgespoten. De PPR en PSP, eenmansfracties in de Maas- sluise gemeenteraad, zijn van mening dat er veel meer bekend is. „Bent u bereid op zeer korte termijn deze gegevens aan de bewoners bekend te maken?" Van der Griend en Achter berg vragen eveneens aan het college van bur gemeester en wethouders of het niet verstandig is de wijk te adviseren geen gewassen te eten die in de Steendijkpolder zijn geteeld. Vragen over gif Steendijkpolder Vlaardingen Van geval tot geval wordt beoordeeld of het ïinvol is gekraakte panden weer te ontruimen Dat antwoordt het Vlaar- dingse gemeentebestuur op vragen van CPN-raadslid Hans Poldervaart. „Het zonder meer gedogen van het kraken van huizen zou het woonruimteverdelings- beleid ernstig verstoren, waardoor andere woning zoekenden zouden worden gedupeerd", menen B en W. De communist had vijf schriftelijke vragen gesteld om meer duidelijkheid te krijgen hoe Vlaardingen te genover kraken staat. Het zonder meer betrekken van leegstaande panden vindt het college eigen rechter spelen en verwerpelijk En op de vraag of krakeis door hun (soms tijdelijke) bewoning een buurt leef baarder maken, antwoordt zij: „Het door bewoning leefbaar houden van een wijk is met afhankelijk van krakers, maar is het gevolg van een door ons terzake gevoerd beleid dat mede tot stand is gekomen in 0%'erleg met de groep 'Binnen zon der Kloppen'. Verolme Elektra los van het RSV-concern w T' -V Vlaardingen Een 26-jarige Schiedammer is vannacht met uchte verwondingen naar het Holyziekenhuis gebracht, na dat hij met zijn auto uit de bocht was gevlogen. Dat ge beurde op de Maassluissedijk. De auto kwam via het talud ondersteboven in een langs de dipj gelegen sloot terecht De bestuurder en zijn passagier konden zelf de auto verlaten, maar zjjjn jater gOQr <je GGD het ziekenhuis gebracht. Jmj de bestuurder werd de bloedproef afgenomen. Schiedam Als de PvdA in derdaad zijn zin krijgt en wet houder Reinier Scheeres de nieuwe burgemeester van Schiedam wordt, zou hij zijn huidige taken (economie, per soneelszaken) moeten blijven uitvoeren. Hij zou als wethou der dan niet opgevolgd hoeven te worden. Dat is de mening van klein links in de Sehie- damse gemeenteraad. Adri Reijnhout (D*66): „Dat spaart Schiedam vele tonnen uit." Op de vraag of hij er om die reden misschien voorstan der van is, dat Scheeres inder- .daad burgemeester wordt, zegt Reijnhout echter: „Ik zit in de vertrouwenscommissie. Daar kan en mag ik niks over zeg gen." De aanbeveling dat Scheeres - bij een eventuele benoeming tot burgemeester - niet opge volgd zou moeten worden als wethouder, kan Reijnhout ge rust aan de openbaarheid kwijt, omdat het louter een hypothese betreft en het toch al lang van klein links bekend was dat deze een vijfde wet houder voor Schiedam te veel van het goede vindt. Vier is genoeg, redeneerde de opposi tie vorig jaar en dat geldt nu nog. Reijnhout leest uit de profiel schets voor de nieuwe burge meester dat deze meer politie ke taken moet krijgen. In het geval van Scheeres zou de burgemeester als een soort vijfde wethouder kunnen fun geren. t v,;*~ v 'V 'Vu# j»~ 4. x y, -v Kostbare aangelegenheid voor ziekenbezoekers imiitmiimimimnimimmimmmiii iiinfiniiiiiiiifiiiiifffiiiiiifiiiHiiiiiiiii imiimmirmimiiiriiimiiiiiiriu Vlaardingen/Maassluis „U weet dat dit de laatste keer is?", vraagt de bus chauffeur. De dame, die haar strippenkaart laat af stempelen, knikt bevesti gend. „Ja, jammer..." Donderdagavond, acht minuten voor half zeven. De Holybus laat de Schoutenlaan, de vertrek- halte, achter zich: z'n laat ste rit van Maassluis naar het Vlaardingse zieken huis en terug. Vanaf van daag heeft deze buslijn opgehouden te bestaan. De chauffeur van de '000 Holy ziekenhuis' zit er niet mee. „Bezuinigingen, hè", zegt bij, „We moeten allemaal inleve ren." En dus moet de zoge naamde Holybus er aan gelo ven, omdat-ie nauwelijks ren dabel is. Gemakkelijk was het voor de Maassluïsse bezoekers van het ziekenhuis in Vlaar dingen, tweemaal per dag zo'n rechtstreeks lijndienst, maar de baten blijken niet op te we gen tegen de kosten. Twee ton verlies per jaar. meent de be stuurder te hebben vernomen. Ondertussen is hier en daar een passagier ingestapt. Wel- De Holybus: sinds vandaag voltooid verleden tijd... geteld vijf vrouwen en één man hebben zich over de gele bus van Westnederland ver spreid, Het veer van en naar Rozenburg wordt nutteloos aangedaan, evenals station Maassluis-West. Enkele haltes verder stappen nog twee da mes in, wat het totaal op acht reizigers brengt, 's Middags wil het wel eens drukker zijn. Maar dit is een normaal ge middelde. „Soms rij ik met één passagier..." zegt de chauffeur. Kostbaar Waarom de overheid heeft be sloten de Holybus uit de dienst te nemen, mag duidelijk zijn. Dat neemt echter niet weg, dat de Maassluizenaren, die ge bruik van de lijn maakten, nu heel wat gemakken zijn ont zegd. Sterker nog, voor dege nen die met enige regelmaat een zieke bezoeken, is de af schaffing van de Holybus een kostbare aangelegenheid. Zo wel wat geld als tijd betreft. Omdat zij nu zijn aangewezen op de normale buslijnen 125 of 126, die veel meer haltes in Maassluis aandoen en bij het Kglpabad in Vlaardingen ook nog eens moeten overstappen om bij het Holy-ziekenhuis te kunnen bereiken, verdoen de passagiers veel meer tijd dan voorheen. Konden ziekenbe zoekers eerst heen en terug voor zes strippen: door de lan gere reis moeten zij sinds van daag tweemaal vier strippen laten afstempelen. Dat kost hen per retourtje zo'n ander halve gulden. „Ik heb het ai een keer uitge probeerd", zegt een dametje. „Eerst deed ik een minuut of twintig over, maar met de nor- mate bus wordt dat gauw al ruim een uur." Daarbij komt, dat de Holybus bijna voor de ingang van het ziekenhuis stopte. De lijnen 125 of 126 (en desnoods ook de 136) hebben hun haltes veel verder weg. „En als je dan al wat ouder bent als ik", .zegt een andere vrouw, „dan valt het helemaal niet mee om zo'n stuk extra te moeten lopen. Nee, ik vind het vreselijk, dat de Holybus is verdwenen..." Maassluis Verolme Elektra (VE) uit Maassluis is losgemaakt van het Rijn Schelde Verolme-coneern. Sinds vrijdag 17 juni zijn de juridische kruisverbanden van het bedrijf met RSV doorgesneden. Direct na het bekend worden hiervan is de order portefeuille aangetrokken en werd er een zogenaamde langlopende order ter waarde van enkele miljoenen getekend. Door het losmaken van RSV is de werkgelegenheid voor 370 personeelsleden behouden. De stemming onder het perso neel wordt door de secretaris van de ondernemingsraad, de heer R. van der Hoeven om schreven als 'gematigd opti mistisch'. „Het optimisme wordt getemperd, omdat ie dereen langzaam ziet dat zijn collega's worden ontslagen", zegt hij. Volgens een in febru ari opgesteld overlevingsplan moest het aantal personeelsle den van 575 worden terugge bracht naar 370. Hiermee is in middels een begin gemaakt. Het zelfstandig maken van VE van het RSV-concern heeft langer geduurd dan in eerste instantie was verwacht. Al in maart werd dagelijks gewacht op het bericht dat het bedrijf zelfstandig zou kunnen door gaan. Er moesten echter meer juridische en financiële moei lijkheden %vorden overwonnen dan was verwacht. VE werd, sinds voor RSV sur- eeance van betaling werd aan gevraagd, genoemd als een van de RSV-bedrijven die ge doemd waren te verdwijnen. Minister Van Aerdenne wilde geen boedelkrediet geven. Het Maassluisse bedrijf, dat aan het eind van de vijftiger jaren door Cornelis Verolme werd opgezet had echter een order portefeuille, die gedeeltelijk tot 1988 was bezet door onder andere de levering van onder delen van de Leopard tank en pantservoertuigen voor de landmacht en mijnenvegers voor de marine. Om het be drijf In februari van dit jaar te kunnen redden werd een red dingsplan opgesteld, De provincie Zuid-Bolland en de gemeente Maassluis moes ten zich echter wel garant stel len voor elk anderhalf miljoen gulden. Als het bedrijf niet overleeft, moet het bedrag op tafel worden gelegd. Hoewel in eerste instantie door het se- noirenconvent van de Maas- sluise raad 'ja' is gezegd tegen de garantiestelling, heeft giste ren de commissie financien hierover vergaderd. Bewoners Jozef ïsraëlsslraat tevreden Wethouder Bas Goudriaan bekijkt met aannemer De Waal de nieuwe keukens. Vlaardingen „Mensen, praat nu niet 2oveel met elkaar, maar kijk eens naar de huizen", toeterde directeur Henk van der Waal van het gelijknamige bouwbedrijf gistermiddag regelmatig in het rond, toen de eerste twee gerenoveerde woningen in de Jozef Israélsstraat in Vlaardingen werden opgeleverd. Negen weken na het begin van de werkzaamheden zijn de eer ste twee huizen klaar. In totaal 96 huizen van woningbouwver eniging Samenwerking *77 worden door onder handen genomen. De huizen, die in 1916 voor 2500 gulden per stuk werden ge bouwd, krijgen nu een opknapbeurt van 74.000 gulden elk. De woningen worden voorzien van dubbele ramen, nieuwe deuren, verlaagde plafonds, keukenblok en hebben kunststof kozijnen gekregen. De wanden zijn afgewerkt met gipsplaat. De zolders van de bovenwoningen zijn zo vergroot, dat er nu drie slaapka mers en een douche zijn gemaakt. Bovendien krijgen alle wo ningen een schuur. Door de renovatie worden de huren opge trokken van gemiddeld 115 gulden naar 270 gutden per maand. De renovatie is voorbereid met een bewonerscommissie. Voor zitter P.M. Baumann is erg tevreden over die opknapbeurt. Hij zegt het alleen jammer te vinden dat de ramen in de woonka mers niet open kunnen. Er is alleen een klein havenlichtje aan gebracht. „Gezien het beschikbare budget kon dat er niet meer af". Schiedam Het Bouwcen trum in Rotterdam is bena derd om de rooms-katholieke woningbouwvereniging Sint Jozef voor verdere blunders te behoeden. De bewoners vereni ging Schiedam-West wil met nog eens het risico lopen, dat bij herstel aan de 213 wonin gen rond de Anthome Muys- straat zulke fouten worden ge maakt, dat er een schadepost van miljoenen guldens ont staat. Het Bouwcentrum heeft de re novatie, zoals de inmiddels failliete BV Kuypers, twee jaar geleden in Schiedam-West uit voerde, gekraakt in een rap port, dat behalve door de be trokken bewoners ook door PvdA-fractieleider Gé Brou wer Vernietigend voor Sint Jozef' wordt genoemd. Deze kritiek uit Schiedam- West valt samen met de zeer recente beschuldigingen van 'onkunde', die de bewoners van de 48 Empeo-woningen in de binnenstad op de SSSW af vuren, Sint Jozef maakt deel uit van de SSSW en beheert ook behalve de woningen aan de Anthonie Muysstraat en Huijsmansstraat onder meer ook de door Empeo gebouwde woningen tussen de Gedempte Baansloot en het Oude Kerk hof. De gemeenteraad zal bin nenkort worden gevraagd, of de SSSW wel voldoende capa bel is. Zolang wil Schiedam-West niet wachten. Een werkgroep, die door de bewoners is ge vormd, heeft Bouwcentrum- vertegenwoordiger Urbanus gepolst om het tweede renova tieproces te begeleiden. Daar toe zal Sint Jozef immers moe ten overgaan. De eerste reno vatie was zo slecht en leverde zoveel klachten op, die voor dien niet bestonden, dat Sint Jozef er nu opnieuw tegenaan zal moeten gaan. Het Bouw centrum moet hier intensief bij betrokken worden, vinden de bewoners van het complex van 213 woningen. Alle klachten, die de bewo nersvereniging vergaard heeft, worden officieel bij Sint Jozef gedeponeerd, alsmede bij het gemeentelijk houw-- en wo ningtoezicht. Er is een wen senpakket samengesteld In blok A, gevormd door Huys- mansstraat en Anthonie Muys straat. moeten eerst de kelders worden aangepakt, In blok B, voor wat betreft de woningen Anthonie Muysstraat 45-77, zou het vooral om vervanging van de water doorlatende alu minium kozijnen moeten gaan. De bewonersvereniging wil zich naar Sint Jozef toe in schikkelijk opstellen. Van het complete wensenpakket, dat zeven fasen telt, zou niet per se alles gerealiseerd hoeven te worden. Indien de problemen tot een aanvaardbaar niveau worden teruggebracht, hoeven eventueel resterende fasen niet uitgevoerd te worden Bo venaan de lijst staat het tegen gaan van stank in de krui pruimten onder de woningen, alsmede een natuurlijke venti latie in keuken en badkamers, ongeacht de isolatie. Tweede punt is het opnieuw voegen van metselwerk in de gevels. Belangrijk is ook het opvan gen van condensvocht op de aluminiumkozijnen; als dat goed kan, is vervanging mis schien niet eens noodzakelijk. Vervanging van die lekkende kozijnen is dan ook de laatst genoemde wens van de bewo ners. Vlaardingen De Rotterdam se rivierpolitie gisteravond in de Vulcaanhaven het stoffelijk overschot aangetroffen van de Somaliër A.M, GibrilL De zee man is zondag even voor elf uur verdronken, toen over boord viel van het Duitse schip Fridel. waarop hij voer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1