ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Nieuwe politieschool kort leven beschoren is i GRAAG fiEDAAN. Rotterdam kan niet tegen Rooy Clean optreden Regering wil privatisering beloodsing doordrukken School op historische toer Overcapaciteit van honderd procent Eerste sleutel Pompenburg Vermist meisje uit Den Haag weer thuis Nieuw wijkcentrum in zicht voor Beverwaard Bedrijfs ruimten gaan samen !zid°b°° UDl ZATERDAG 2 TUU 1983 Rotterdam Hel gemeentebestuur van Rotter dam heeft geen vergunningen aan Booy Clean hoeven verlenen. Met eventuele overtredingen van de vergunningen heeft Rotterdam daarom geen bemoeienis. Dat behoort tot de competen tie van hogere overheden, zoals rijkswaterstaat, de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer en van verkeer en waterstaat en van Rijnmond. Dit antwoord het college op vragen van de VVD over Booy Clean. Do bevoegdheden van de gemeente liggen op het gebied van het ha venbeheer en de grond uitgiften. Volgens b. en w. is er nog geen noodzaak om de Geulhaven, die vermoedelijk van Booy Clean afkomstige verontreinigingen bevat, te baggeren. Als er ge baggerd gaat worden, zijn waarschijnlijk bijzon dere maatregelen nodig om het baggerslib te bergen. Het gemeentelijk havenbedrijft en gemeente werken zijn op de hoogte geweest van de ver vuiling in de Geulhaven, aldus het college. In de periode van 1972 tol 1983 heeft het havenbe drijf ongeveer 60 processen-verbaal opgemaakt over de vervuiling, die naar jusitic zijn doorge stuurd. Rotterdam zelf heeft geen bevoegdhe den om tegen de vervuiling op te treden. De gemeente stelt momenteel wel een onder zoek in naar de situatie rond Booy Clean en de Geulhaven. Dit onderzoek moet uitmaken of de overheidsinstanties iets te verwijten valt rond de vervuiling en welke maatregelen eventueel kunnen worden genomen. Rotterdam De regering wil de beloodsing van zee schepen per 1 juli 1985 als overheidstaak beëindigen en overdragen aan het particuliere initiatief. Het belood- sen wordt momenteel door zo'n 600 rijksloodsen en 160 Rotterdamse gemeente-loodsen gedaan. Het kabinet heeft minister Smit - Kroes van verkeer en waterstaat vrijdag ge machtigd met de gemeente Rotterdam over deze zaak te gaan onderhandelen. Vrijdagmiddag is er al een eerste gesprek geweest met havenwethouder drs. Roel den Dunnen. Over het integreren van de rijksloodsen en dc Rotter damse havenloodsen is al vele maanden op ambtelijk niveau overleg gaande. Het ziet er nu naar uit dat de re gering de in het kader van het regeerakkoord afge sproken privatisering in elk geval voor de beloodsing wil doorzetten. Doeltreffend De minister heeft vrijdag gezegd van de privatisering een verlaging van de kosten en een verhoging van de doeltreffendheid te ver wachten. Ir.H. Molenaar, directeur van het gemeente lijk havenbedrijf, is hel wat dit laatste betreft niet met haar eens. Hij vindt integra tie een slechte zaak. omdat in dat geval de specialismen verloren zullen gaan. Priva tiseren vindt hij nog slech ter, want dat zal de veilig heid niet ten goede komen. Molenaar: „Je krijgt dan een stichting of een organi satie, die andere doelstellin gen heeft dan een over heidsinstantie. Een particu lier bedrijf is dan monopo list in een haven en dat kan geen goede zaak zijn". Wethouder Den Dunnen heeft met de minister ge sproken over waarborgen voor de kwaliteit van de dienstverlening de Rot terdamse havrxi l",ok moet er volgens l duidelijk heid komen t'._: de uitein delijke zeggenschap in de haven. Minder mensen De christelijke ambtenaren bond £FQ vreest dat met de privatisering honderden ar beidsplaatsen zullen verval len. „Het particuliere be drijfsleven zal efficiënter werken en dus met minder mensen toekunnen", aldus een woordvoerder van de CFO. De bond neemt het minister Smit kwalijk dat de bonden niet eerst over de plannen zijn geïnfor meerd en zal maandag hier over een onderhoud hebben met de minister. De ambte narenbond zal in dat ge sprek eisen dat er geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. Bovendien vindt de CFO het onjuist dat de gemeente Rotterdam in belangrijke mate haar zeggenschap over hei havengebeuren in het Rijnmondgebied verliest. De bond vreest tevens dat het particuliere bedrijfsle ven hogere tarieven voor de beloodsing zal rekenen dan nu het geval is. Rotterdam De oudste be woners van de nieuwbouw op het Haagse Veer/Pom- penburg kregen gisteren de eerste sleutel uitgereikt. Nog voor de jaarlijkse bouwvakvakantie kunnen de 226 nieuwbouwwoningen worden betrokken. Archi tect van het rondlopende ge bouw is Hoogstad, Weeber, Schuize en Van Tilburg. De woningen zijn gebouwd ten behoeve van de stadsver nieuwing in het Oude Noor den, de Agnïesebuurt en de Provenierswijk. Een bos bloemen en een sleutel voor de oudste bewo ners. Rotterdam De Rotterdamse politieschool, die volgens mi nister Rietkerk van binnenlandse zaken moet sluiten, is pas drieënhalf jaar geleden in gebruik genomen. Toch komt het voornemen van de minister hij het Rotterdamse korps bepaald niet als een verrassing. Al in 1974 waren er voorne mens dc politiescholen van Rotterdam en Den Haag samen te voegen. Voordien waren er al ver ge vorderde plannen in een ge heel nieuw gebouw een oplei dingsschool te vestigen. Omdat die plannen voortdurend op de lange baan werden geschoven, heeft de Rotterdamse korpsiei- Het is, dat de fotograaf niet in pandjesjas onder de zwarte doek dook, anders zou het tafereel sprekend op het maken van een groepsfoto, anno honderd jaar terug, hebben geleken. Het eeuwfeest van de *s Graven weg school aan de "s Gravenweg 33 is gisteren begonnen met het maken van klassefoto's en verreweg de meeste leerlingen hadden gevolg gegeven aan het verzoek om in kleding van honderd jaar geleden te verschijnen. Die kleding doet ook volgende week nog dienst bij een reeks evenementen, zoals een feest programma, puzzeltocht, museum De Dubbelde Palmboom, sportdag met oud-Hollandse spelletjes, diergaarde- bezoek en zo meer. ding ongeveer vijf jaar geleden het besluit gendmen de oplei ding zelfstandig te modernise ren. Op 2 januari 1980 werd in Rot terdam een nieuwe politie school aan de Heer Bokelweg in gebruik genomen, omdat het oude vervallen gebouw in de Boezemdwarsstraat aan geen enkele eis meer voldeed. Ér werden video's aange schaft, een praktijklokaal in gericht en de opleiding voor de agenten werd enigszins ge- door Dirk Mellema moderniseerd, voornamelijk door toevoeging van een trai ning in sociale vaardigheden, waarvan alleen in Rotterdam sprake is. Regionaal In Nederland zijn momenteel vier regionale politiescholen. Rotterdam en Den Haag zijn de enige steden, die de luxe kennen van een eigen oplei ding. Het internaat voor de rijkspolitie en de hogere poli tieschool in Apeldoorn niet meegerekend. Minister Rietkerk zou graag zien, dat uit bezuinigingsover wegingen de twee gemeentelij ke scholen sluiten en dat zo wel Rotterdam als Den Haag hun nieuwe agenten putten uit de regionale scholen, zoals Amsterdam dat ook doet Volgens de secretaris van de Nederlandse Politiebond J.F.W. van Duijn hebben mo menteel alle politiescholen sa men een overcapaciteit van honderd procent. Zeifs als de vier regionale scholen ook de Rotterdamse en de Haagse agenten gaan opleiden, blijft er een kleine overcapaciteit be staan. Van Duijn: „Er moet wat gebeuren. Na de vakantie gaan we met de minister over leggen, hoe de inkrimping het beste tot stand kan komen." Bezwaren De korpsleiding in Rotterdam wil zich voorlopig van com mentaar onthouden. Zij wil eerst met de minister overleg gen. Volgens een zegsman, die goed op de hoogte is van de gang van zaken binnen de korpsleiding, 2ijn er nogal wat bezwaren tegen het voorne men van de minister. Vooral het feit, dat de Rotterdamse agenten voortaan in een inter naat worden opgeleid, wordt als een nadeel ervaren. De Rotterdamse politieschool is, evenals de Haagse, een ge wone dagschool. De leerlingen gaan 's avonds naar huis of naar hun gehuurde kamer. In Rotterdam is daar altijd veel belang aangehecht, omdat de leerlingen er zelfstandig door worden en de stad waarin zij gaan werken al leren kennen tijdens hun opleiding. Dit geldt vooral voor personeel dat uit andere steden wordt aange trokken. Bovendien staat de Rotterdamse opleiding goed aangeschreven en kennen de docenten, die allen voorheen als politieman of -vrouw in de Maasstad hebben gewerkt, de plaatselijke situatie erg goed. De regionale scholen zijn in ternaten, waar een strenger regime heerst dan op de dag scholen. Een ander bezwaar is dat de beslotenheid van de "politiecultuur* door de inter naten wordt versterkt. De agenten voor de Maasstad zou den worden opgeleid in Leus den. Verandering Van Duijn onderkent deze ar gumenten, maar volgens hem gaat er ook op de internaten het één en ander veranderen. „Het wordt meer in de vorm van een hotel gegoten", zegt hij. De politic-opleiding wordt vol gend jaar sterk gewijzigd. Er wordt een stageperiode inge bouwd en de duur van de op leiding wordt verlengd. Vol gens de secretaris zou de slui ting mogelijk een financieel voordeel voor de Rotterdamse politie kunnen opleveren. „Het is mogelijk, dat de minis ter een deel van het geld, dat hij uitspaart door de sluiting, toch aan de korpsen geeft. Ge zien de financiële situatie bij de politie, is dat geld meer dan welkom." De 14-jarige mavo-scholiere Nelleke Wakum uit Den Haag, die sinds zaterdag II juni zoek was, is weer bij haar ouders thuis. Naar aan leiding van krantepublica- ties heeft het meisje gisteren zelf contact opgenomen met de politie in Rotterdam, waar ze geheel vrijwillig verbleef bij een 26-jarige man. Zoals deze week bekend werd, had de politie vermoedens dat Nelleke Wakum tegen haar wil terecht was gekomen in de prostitutie- en/of drugswereld. Dit omdat het een jaar jongere zusje van Nelleke ziek was ge worden, na<It f ze van de cola had gedronken die Nelleke had aangeboden gekregen van de man in kwestie. Dit gebeur de in een Scheveningse disco theek, waar het meisje voor het laatst was geïien. Naar gisteren is gebleken is Nelleke vrijwillig met de Rot terdammer naar zijn huis ge gaan en is daar ruim drie we ken gebleven. Nadat ze zich zelf per telefoon tot de politie had gewend, heeft de kinder politie van Rotterdam haar op gehaald en naar huis gebracht. Het meisje 2egt noch te zijn misbruikt noch drugs te heb ben gebruikt. Rotterdam Dc gemeente raad 2al donderdag een besluit nemen over de bouw van een multifunctioneel wijkcentrum in de Beverwaard. Ruim twee jaar is een bouwcommissie be zig geweest aan de planom wikkeling van een dergelijk multifunctioneel centrum. Het wijkgebouw in Bever waard zal drie verdiepingen tellen met een oppervlakte van 1360 m2. Ais gevolg van de bezuinigingen is de omvang kleiner geworden dan aanvan kelijk de bedoeling was. De gemeente zal een kapitaalskre diet van een kleine vier mil joen beschikbaar moeten stel len om de nieuwbouw tn de Beverwaard te realiseren. Rotterdam In het ka der van de stadsvernieu wing zullen verschillen de bedrijfspanden in s t ads vern i eu w i n gsw ijk en worden samengevoegd. Tevens wordt hei be drijfsverzamelgebouw Spaansepolder ingescha keld om hiervoor ge schikte bedrijven te her huisvesten. Sinds 1980 is er een rege ling, die steun geeft aan bedrijven die als gevolg van stadsvernieuwing opnieuw gehuisvest moe ten worden. Deze rege ling zal onder meer wor den toegepast bij enkele panden in hei Oude Noorden en hel Oude Westen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even g ^arn- verandering in. g Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I pa en goed beloond! Want voor die kleiner - S C°dt moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de ^Oteer rr, Laurenskerk. I Wo"-PUaü. - TeleIoo„: lllv°Ordny "ur van ürea*kerk naar- p' 9een

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1