13 Rotte 's Mannenkoor legt ziel in Slavische muziek Kans voor werkloze met ideeën Thaise boeren laten het sneeuwen in Hoek van Holland,.. Kaderleden FNV tevreden over haven-akkoorden af Ondernemers - centrum De Broedplaats start in augustus Buitenlandse kinderkoren in Ridderkerk Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 2 juk 1933 Rotterdam Het Rotter damse aandeel in het Inter nationaal Koorfestival is succesvol geweest. Door de medewerking van het Pra- ger Hochschulenchor der Karluniversitat uit Praag, het Belgische meisjeskoor Cantemus en het jeugdkoor TOs Vokalis', werd niet al leen aan de vraag om een in ternationaal gezelschap vol daan, ook kwalitatief bleef er voor de uitstekend bezette kleine zaal van De Doelen, weinig te wensen over. Op het gebied van Slavische muziek heeft de organiserende Kon. Zangver. Rotte's Man nenkoor een reputatie hoog te houden. Onder wijlen Jos Vranken maakten de ruim 100 zangers doorgaans op indruk wekkende manier duidelij'k dat het daarvoor noodzakelijke klanktype (hoge tenoren en diepe bassen) in ruime mate aanwezig was. Onder leidmg van René Ver hoef f liet het koor gisteravond nadrukkelijk merken die re- Gerard van den Heuvel putatie nog volledig te kunnen waarmaken. Wie de introduc tie 'Slavnostny Sbor' hoorde, een Tsjechisch vrijheidslied, liet zich door de zangkunst van het koor gemakkelijk overtuigen Er werd 'ziel' in deze muziek gelegd en dat was hier belangrijker dan verfij ning. Die ontbrak soms in de andere, door tekst en intonatie problematische, werken (Epi grammen van Cadow). Wer ken waarvoor overigens toch de hoed kan worden afgeno men, want de moeilijkheids- factor is dermate hoog, dat vrijwel geen enkel koor m de Maasstad dergelijke werken (Le Vent van Quignard) op het repertoire heeft Een première voor Rotterdam bleek 'Slaet op de Trommele' van ene Jean Lambrechts De eerste indruk: een aardig werk voor aan de bar. De Belgische en Noorse koren hadden aan trekkelijker 'folklore' in huis en droegen dit met vaak ver bluffend gemak voor. De roem van het Praagse koor was hen al vooruit gevlogen, want eerder deze week wer den radio-opnamen gemaakt Zonder meer een goed ge mengd koor, dat onder meer muziek van Bach het horen Verder visueel aantrekkelijk gemaakt door in klederdracht zingende dames en ten aanzien van het repertoire opmerke lijk, door de aanwezigheid van een werk van de Nederlandse componist Henk Badings Ba- dmgs is evenmin als Cadow een schrijver die veelvuldig de dirigentenl essen aar haalt, maar waarvan de composities doorgaans de moeite van het instuderen alleszins waard zijn. Het Tsjechische koor stond aanvankelijk onder directie van professor Jan Kasal. ïn de Rotterdamse mannenkoorwe reld geen onbekende Doch deze trad, eveneens in het ka der van het koorfestival, m Zwolle op. Hierdoor miste men het in Rotterdam populaire 'Chor der Prager Lehrer' Bas van Meggelen (31): „Niet van de wieg tot het graf begeleiden. Rotterdam Verscholen achter een bloemblad van rijkswe gen, ligt in Overschie het nieuwe ondernemerscentrum de Broedplaats. Geen centrum voor de energieke handelsman die de paden van het bedrijfsleven al weet te bewandelen. Nee, Rotterdam wordt de eerste stad in het land waar werk lozen met een goed idee maar zonder papieren hun eitje kun nen uitbroeden totdat zij op eigen vleugels verder kunnen. In een verwarmd nest, waar het niettemin hard aan toe zal gaan. Want, ondernemer worden moet je uiteindelijk zelf doen. Kersverse manager van de Broedplaats is Bas van Megge len. een goede bekende in het Zuid-Hollandse werkloos- heidscircuil. Per 1 augustus verruilt de* Brabander zijn werkplaats Den Haag, waar hij zes jaar bij de Provinciale Jeugdraad werkte, voor Rot- leidam en daarmee maakt het jarenlange welzijnswerk plaats voor het sociaal-economische terrein Hij is razend enthousiast, met te stuiten en als het aan hem zou liggen, zou morgen het on- dernemerscentrum al vol zit ten. Maar het huurcontract moet nog getekend en er staan nog enkele verbouwingen op stapel. „In augustus wit ik de voorbe reidende gesprekken beginnen met zes starters", vertelt Bas „Die kunnen dan in september beginnen en voor het eind van het jaar moet de Broedplaats zestien bedrijfjes tellen. Vol dus." Wieg tot graf Werklozen met een goed idee onder de 27 jaar en langer dan zes maanden werkloos komen voor een plaatsje in het Broed- plaatsproject m aanmerking. Samen wordt een gefaseerd ondernemersplan en een bege leidingsplan opgesteld. De starter komt in dienst van de stichting de Broedplaats en krijgt het minimumloon. Zo lang hij bij de Broedplaats werkt, gaan alle inkomsten en vergoedingen naar de Stich ting, die tevens de gereed schappen koopt Bas van Meggelen- „We willen met zoals het welzijnswerk ie mand van de wieg tot het graf begeleiden Hij moet het im mers straks helemaal alleen doen. We stellen een onderne mersplan op en als daar na drie maanden met aan wordt voldaan, dan moet hij of zij er uit. -Er worden keiharde zake lijke afspraken gemaakt en we door Karin Kuijpers Foto's: Henk Speksnijder houden de sociale aspecten heus in de gaten maar een starter moet met bij iedere scheet gaan janken Op de vraag of er nog wel ga ten in de markt zitten, knikt Bas heftig ja „Het toekomstige herstel van de economie moet uit het midden- en kleinbe drijf komen De kleine bedrij ven kunnen gaten opvullen die de grote bedrijven laten liggen Kijk bijvoorbeeld naar sc heepsan kers, voor kleine bo ten worden die met gemaakt. Daar kunnen wy weer een be drijf voor oprichten Ook in de kleine ambachtelijke sfeer i< nog werk genoeg te doen. En neem de computerindustrie Dat is nu het monopolie van de grote bedrijven 1,5 miljoen Het heeft lang geduurd voor dat de uitvoering van het Broedplaats project kon begin nen. Al in 1980 stuurden Hem Hanegraaf van de Federatie Vrtjbaan en Bas van Meggelen van de Provinciale Jeugdraad een vooistel voor een Experi menteel Arbeids Jeugdigen- project in Vanuit het alterna- Ridderkerk Van de 65 koren uit 21 landen die deelnamen aan het Internationaal Koorfestival in Den Haag hebben drie koren vrijdag een bezoek gebracht aan Ridderkerk. Die koren. Bulmershe Girl's Choir uk Reading (Engeland); het jongens- en mannenkoor Rauman Poikakuoro uit Rauma (Finland) en het kinderkoor „Glasbena Matica" uit Triest (Italië) hebben vrijdagavond samen met het Tienerkoor uit Ridderkerk o l.v. Jennifer van den Hoek een uitstekend en afwisselend concert gegeven in de Ontmoetingskerk. Vrijdagmiddag zijn de koren ontvangen op het gemeentehuis van Ridderkerk door burgemeester dr. C. J. Verplanke en wethouder K. van den Assem. Het gemeentebestuur heeft de koren daar een broodmaaltijd aangeboden. Drie koren van drie nationaliteiten en allen in hun koorkleding, tijdens se gemeentehuis. de broodmaaltijd in het Rldderkerk- Hel onderne mers-centrum de Broedplaats; uniek centrum voor jonge werklozen. tieve werk bestond al tijden hel idee om iets voor werklo zen te doen die verder wilden gaan dan werken met behoud van uitkering Maar helaas, de minister maakte een stop aan de EAJ- regeling en het zag er naar uil dat de Broedplaats niet verwe zenlijkt zou worden. Tol vier maanden geleden, toen het mi nister se op de valreep toch nog vijf EAJ-projecten, waaronder de Broedplaats, goedkeurde. De zaak was snel geregeld 1,5 miljoen van het rijk, driehon derdduizend gulden van de provincie voor de productie middelen en tachtigduizend gulden van de gemeente Rot terdam „Natuurlijk is het een miljoe nen project. maar over vier jaar hoop ik dat we zeventig procent hebben terugver diend", betoogt Bas. Tot de komst van de Broed plaats kende Nederland nog niet een voorziening voor werklozen die een goed idee hadden, maar geen geld en pa- pieien om daadwerkelijk voor hunzelf te beginnen. Rotter dam kent inmiddels Job Crea tion en het Bedryfs-Technolo- gisch Centrum, maar deze in stellingen zijn voornamelijk gericht op de energieke onder nemer „Werklozen die een loonvor- mend bedrijfje willen begin nen. hebben de meeste proble men met de vestigingswetge ving", is de ervaring van Bas van Meggelen (31) „Ze hebben geen vakpapieren, geen han dels- en credietwaardigheid en in de regel is zoiets funest voor uitvoering De Broedplaats wil die leemte opvangen Mensen zonder papieren en een goed product komen bij de stichting in dienst en kunnen hun afzet gebied ontwikkelen, hun vak- papieren halen en zodra het mogelijk ts op eigen wieken verder gaan Op die manier moet er weer plaats worden gemaakt voor nieuwe star ters." Het centrum aan de Ouden- dijkse Schiekade krijgt een centrale balie, een administra tie en een kantine. De bedrijfs ruimten worden zo ingericht, dat ze gemakkelijk te verande ren zijn. In vier jaar hoopt Bas zestig mensen te helpen met de start van een eigen bedrijf. Daarna zal Wurden besloten of het project wordt voortgezet. We moeten het 'ris even hebben over tapioca- mecl. Soms is het ver wonderlijk hoe binnen een luttel aantal dagen een onderwerp zich in verschillende aspecten aandient. Dat was deze week het geval met ta- piocameel. Het Is een weinig prozaïsch gege ven, maar het blijkt toch tamelijk politiek gela den. Vandaar. De gewestelijke vergade ring van de PvdA hield zich begin deze week uit gebreid bezig met de in vloed van de Rotterdam se haven op de ontwik kelingshulp. Het klonk min of meer als een ver wijt, dat we van alle hulp zelf alleen maar be ter worden. We verdie nen er aan. Toen schoot wethouder Roel den Dunnen (haven en economische zaken) uit zijn slof. Met het ta- piocameel als voorbeeld maakte hij duidelijk, hoe hier de ene hand de andere wast. Wat jaren geleden was er van aanvoer van ta pioca nauwelijks sprake. Tot een Rotterdamse ha venman brood in het ta- pioeameel zag. In de vee- voedermengindustrie is tapioca een uitstekende vervanging voor het pe perdure graan. Tapioca is rond 250 per ton goedkoper dan graan. Zo'n enorm prijsverschil heeft direct invloed op de prijs van ons vlees. Met de woorden van Den Dunnen: 'Door tapioca in het veevoer te mengen, kan de prijs van de kar bonade laag blijven'. Die Rotterdamse zaken man zocht dus uit waar hij tapioca kon kopen. Dat bleek Thailand te zijn. Door tapiocameel naar Europa in te voeren - gemiddeld vijf miljoen ton per jaar - doe je in Thailand goed werk. Daar leven acht tot tien miljoen boeren van de tapioca. Dertig procent van de Thaise inkom sten komen uit het tapio cameel. Voor Thailand is Europa een enorm be langrijk afzetgebied ge worden. Thailand blij. Europa ook, want op vijf mil joen ton tapioca win je ïn vergelijking met graan meer dan een mil jard. Iedereen gelukkig, denk je dan. Was dat maar waar. Het probleem is, dat het in Thailand klei ne boeren zijn, die de cassave verbouwen en kleine bedrijfjes, die er meel uit maken. Dat be tekent dat elk van die producenten niet in staat is dure installaties aan te schaffen om dat tapiocameel tot stofvrije korrels te verwerken. En daar begint dan de ellen de. Want als er in de Botlek of in Europoort een schip met tapioca voor de wal komt en de wind staat richting Hoek van Holland, dan sneeuwt het daar. De Graaneleva tor Maatschappij (dc GEM) neemt zowel bij het laden van de schepen - als bij de lossing zo goed mogelijke maatregelen om de stofoverlast tot een minimum te beper ken. Maar zonder stof te veroorzaken lukt het je nooit. Ziedaar de link naar de constatering, dat een on derwerp in verschillende facetten opduikt. In het begin van de week was tapioca nog een school voorbeeld van een goede, politiek verantwoorde vorm van ontwïkke- lingshulp. Maar wat la zen we gisteren in dc krant? 'De Vereniging Gezond en Veilig Hoek van Hol land gaat een proces aanspannen tegen de GEM in Europoort we gens de stofoverlast door door Koos de Gast de overslag van tapioca meel'. De Vereniging Gezond en Veilig Hoek van Hol land. Is tapioca dan on gezond Neen: de direc teur van de GG en GD' heeft ooit in antwoord op vragen van het raads lid Jan Rotmeijer (PvdA) verklaard, dat tapioca onschadelijk voor de omgeving is. Is tapioca dan gevaarlijk Neen: men hoeft niet be ducht te zijn voor explo sies en spingende ruiten. Overlast ondervindt Hoek van Holland wel. Auto's worden bedekt met een laagje stof en verlangen deswege een extra wasbeurt Je zult net de ruiten hebben ge zeemd en er w \at stof uit zo'n schip uit Thai land. Dat zint de Vereni ging Gezond en Veilig Hoek van Holland niet langer. De GEM geeft weinig sjoege op de eis de kosten van een extra au to wasbeurt te vergoe den. Daarom moet nu de rechter er aan te pas ko men. Wat zit de wereld toch ingewikkeld in elkaar. Wat kunnen die tien mil joen Thaise boeren het met hun tapioca die en-., kele tientallen Hoekena- ren toch lastig maken. In het kader van dc ont wikkelingsamenwer king schijnt de Thaise regering nu de bevol king van Hoek van Hol land gratis een au to was- straat te willen aanbie den.... Rotterdam Kaderle den van de Vervocrs- bond FNV uit de Rot terdamse haven hebben gisteren de resultaten van het overleg over de stukgoed-cao en het ak koord over de aanpak van het overcompleet in de stukgoedsector goedgekeurd. De meeste kaderleden beoordeelden de onder handelingsresultaten als 'zeer positief'. Ze zullen de komende dagen bij de stukgoed-stuwadoorsbe- drijven de vorige week moeizaam met de werk gevers overeengekomen principe-akkoorden met enthousiasme verdedi gen, zo heeft een woord voerder van de bond meegedeeld. De vakbondsleden zullen via een referendum hun, oordeel over alle punten geven; de uitslag daarvan, is 15 augustus bekend. Ook de werkegevsr raad plegen hun achterban Het belangrijkste punt uit de cao is de invoering van tien procent werk tijdverkorting per 1 janu ari a,s„ waardoor 335 ar beidsplaatsen kunnen worden behouden De stukgoedwerkers leveren daar bijna vijf procent van hun jaarsalaris voor in; de werkgevers beta len zo'n vier procent meer loonkosten Ten aanzien van het over compleet is bepaald dat de leegloop gefinancierd wordt door premievrij- stelling op pensioenen voor werknemers van 57,5 jaar en ouder die de haven hebben verlaten of gaan verlaten. Vanaf 1 januari *84 zal op vier halfjaarlijkse peildata worden nagegaan of er een verschil is tussen de sterkte van en de behoef te aan. stukgoedperso- neel. Het overcompleet zal gedwongen worden 'ontslagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3