8BIÏ 'Lngo Op school bij Strauss leer j e pij It j es gooien De ouderwetse roos nog lang niet uit de tijd 'Vroeger gaven we nog fiets- lessen' Darthet nieuwe m Rotterdams Nieuv/sbied zaterdag 2 juh 3983 Engelse rozen kleuren en geuren in Oostvoorne Oostvoorne ,,'t Is allemaal zo'n vier jaar ge leden eigenlijk als hobby begonnen", zegt de in Oostvoorne wonende en in Engeland gebo ren mevrouw Verhue, terwijl ze in de palm van haar hand een prachtige roos streelt en er glimlachend en vertederend naar kijkt. Om haar heen, midden in het mooie natuurlij ke polderlandschap van de badplaats Oost voorne, bloeien naar hartelust zo'n driehon derd verschillende rozen, die hun zoete geur over een grote afstand verspreiden. Geurende rozen, die zeldzaam zijn en bovendien nog ou derwets zijn ook. Het vermeerderen van deze rozen, die in Nederland niet meer gekweekt worden, is een hobby van het echtpaar Verhue. Sa men zijn ze er zo'n jaar of vier geleden mee begonnen. De tuin rondom hun riante huis aan de Molendijk stond al gauw vol met allerlei variaties van Engelse rozen. Rozen, die hun oorsprong hebben rond de eeuwwisseling. „Onze rozen stammen vanuit "de tijd rond 1850 tot 1920. Rozen die allang niet meer door de Nederlandse kweker gekweekt worden. Jarenlang zijn ze, om zo maar eens te zeggen, uit de tijd geweest, maar sinds mijn man en ik de rozen uit Engeland naar hier hebben gebracht, hebben ze al veel bekijks gehad. Engelsen zijn gek op rozen, maar de Nederlanders ook", zegt mevrouw Verhue lachend en oprecht. Veel passanten Toen de rozen rond hun woning in bloei stonden, kwamen er veel passanten aan de Molendijk voorbij om even te genieten van de kleurenpracht en de geur van de ouderwetse rozen. „Dat heb ik jaren niet meer geroken", hoorde ze steeds maar weer foto's Jacques Zorgman Vooral mevrouw Verhue hoorde dit verwonderd aan, want in haar geboorteland En geland is men nu eenmaal ver zot op rozen. Rozen die ruiken, wel te verstaan. Het echtpaar Verhue, eenmaal begonnen aan het kweken van door Arle Kraak hun rozen, werden er als het ware bezeten van. Met beide handen grepen ze zo'n twee jaar geleden de mogelijkheid aan om een stukje polderland in gebruik te nemen om daar een rosarium aan te leggen, wat de naam „Belle Epoque" heeft gekregen waardoor dui delijk werd, dat men er te ma ken had met rozen uit een verleden tijdperk. Op dat stuk grond is het echtpaar aan het rozen kweken geslagen. Nu staan er-al zo'n driehon derd verschillende soorten, voorzien van een label, waar op men kan zien mei welke roos men te maken heeft. De aangelegde paden rond de per ken zijn van splinters hout, waardoor het rosarium een echt natuurlijke omgeving heeft, achter een boerderij, waarachter een metershoge mestvaalt ligt. „Die mest ge- Een van ds rozen uit het rosarium. bruiken we voor onze rozen", zegt mevrouw Verhue dank baar. Al lopend door haar rosarium geeft ze uitleg aan iedereen, die het maar horen wil en er in geïnteresseerd is. Zo nu en dan knijpt ze een verwelkte roos af. Stilstaand bij een roze- struik: „Dat is een doorbloeier, die bloeien bijna het hele jaar door", legt ze uit, terwijl ze neerknielt bij een hele kleine lage roos. „Zijn dat geen scha- tjes, die kleintjes. Die worden vaak in boeketjes gebruikt", legt ze uit. Het assortiment rozen is groot. Naast de ro zestrui ken van soms meer dan een meter vindt men in het polderse ro sarium ook kruiprozen. die laag bij de grond blijven maar ook klimrozen voor tegen een muur of aan een pergola. Alle maal rozen, die hun eigen geur hebben. Ruikers Alle rozen in het rosarium 'Belle Epoque' aan de Oost- Weer of geen weer, bezoe kers heeft hef rosarium altijd. voornse Hoofdweg, zijn af komstig uit Engeland Door de jaren heen zijn de rozesiruiken vermeerderd. Met nadruk stelt mevrouw Verhue dat haar ro zen niet zijn gekruist, zoals dat vaak door de Nederlandse kweker wordt gedaan. „We stekken ze gewoon van de moederplant, waardoor ze blij ven ruiken". Het niet ineer zo sterk ruiken van de zoge naamde Nederlandse roos komt volgens mevrouw Ver hue door het steeds maar ver mengen van de rozen. De Nederlandse kweker heeft zich vooral toegelegd op het kweken van rozen op kleur. „Als men dat gaat doen dan verliest de roos zijn geur", zegt ze. Direct daarop zegt ze in alle eerlijkheid, dat haar volle natuurlijke rozen niet lang hun mooie kleur houden. „Na de bloei, waarin de rozen prachtig van kleur zijn, ver bleekt na korte tijd de kleur. Maar dat is gewoon volgens de natuur, waaraan we niets af en toe willen doen", geeft ze volmondig toe. Lopend door het rosarium kom je onder meer Chinese, Polypom- en Polyant rozen en de David Austinrozen tegen. Geurende klimrozen en parkrozen van ouderwetse allure. Probleem loze struiken, zoals de Rugosa- rozen vindt men er als gebruik voor heggen. Ook vindt men er de Gallica- rozen, de oudste tuin rozen, die oorspronkelijk uit Frankrijk stammen. Het is maar een kleine greep uit de grote ver scheidenheid die het rosarium biedt. Kijkers Tussen al die struiken en hees ters lopen mensen, die steeds weer stilstaan bij de geurende rozen. Mevrouw Verhue loopt op vier dames toe, die zojuist aankomen. „Dat zijn Belgen, die komen uit Antwerpen", zegt ze. Ze geeft uitleg aan de dames, die enthousiast zijn. „Ik geef graag uitleg aan men sen die zich voor rozen inte resseren", zegt ze met voldoe ning. „Wij, mijn man en ik, willen graag dat de mensen komen kijken als de rozen in bloei staan. Als ze in het najaar een roos willen kopen, dat weten ze hoe dc2c er uit ziet als zc in bloei staat. Dan weten ze wat ze kopen. Daarmee voorko men we ook, dat er in het na jaar verkeerde rozen aan de mensen worden afgeleverd. Want vaak is het zo als je een roos op naam koopt en hem niet gezien hebt. dat men dan een andere roos krijgt, dan be doeld werd. Als dat bij ons voorkomt, dan krijgt men zo de goeie roos terug", zegt me vrouw Verhue overtuigend. In haar woning aan het Mole neind, op een paar meter af stand van het rosarium aan de Hoofdweg, rinkelt de telefoon „Morgenmiddag, goed hoor", zegt ze. Bij het afscheid nemen vertelt zc haastig: „Morgen komt er weer een groepje vrouwen uil Groningen naar de rozen kijken. Leuk hé, die interesse voor rozen Dat doet me erg goed". Jubilerende rij wielhandel Rotterdam De rijwiel handel A F. van Zessen en zoon bestaat vandaag 75 jaar. Een ouderwets ge zellige fietsen zaak, waar vader in de werkplaats een babbeltje met de klan ten maakt, terwijl de zoon de fietsen repareert. ..Een zaak van de oude stempel", noemt de oude Van Zessen het zelf. „Wij zijn niet goedkoop, maar we geven een goede servi ce. Én zo hoort het ook", iaat hij er gedecideerd op volgen. In 1947 nam hij de rijwiel- zaak over van H. W. P. Willemse. „Een aardige baas", vertelt hij. „mijn klanten hebben het nog wel eens over hem. Hij be gon deze zaak al in 1908. Zijn zoon voelde echter niks voor het fietsenma kersvak en zodoende kon ik de zaak overnemen. Nu is het echt een familiebe drijf", zegt hij en wijst op zijn zoon, die een fiets staat te repareren. „Zes dagen per week werkt die jongen", ver volgt hij trots. „Hard wer ken en goede service, dat is ons motto. Zo hebben we m de loop der jaren ook een vaste klanten kring opgebouwd. Ik heb er zelfs mensen uit Belgie bij", vertelt hij en grijpt meteen een stoffig boek van de plank. „Kijk, hier staan de klan ten uit 1947 genoteerd. Dit is er bijvoorbeeld één uit Belgie. Hij kocht in juli een fiets. Hier staat precies welk merk fiets, welke re paraties eraan verricht zijn en wat het dynamo nummer is". Hij bladert het boek door en wijst nog meer voorbeelden aan. „Als één van onze fietsen gestolen wordt, weten wij binnen vijf minuien alle kenmerken van die fiets. Daarmee lopen we dus al zo'n 35 jaar op de ANWB vooruit", grinnikt de oude baas. „Maar ja, laten we eerlijk zijn", vervolgt hij. „Het is niet meer wat het geweest is. Na de oorlog was de fietshandel een goudmijn. Ik gaf toen zelfs fietsles- sen. Een vermoeiend werkje overigens, want je moest maar achter die fiets aanhollen. De laatste jaren gaan echter veel rij wielhandelaren over de kop. De goede tijd is voor bij." „Hoewel, eigenlijk mag ik niet mopperen", vervolgt hij. „Ik heb een goede zaak en daarbij ook nog een zoon, die my opvolgt Eigenlijk ben ik schatrijk", aldus een tevreden vader Van Zessen Schiedam Nog even en je kunt geen café meer binnen lopen, of er suizen pijltjes door de lucht. Berg je dan maar! Veel mensen zijn er al voor bezweken. Zij gooi den één keer en waren voorgoed verkocht. Nu doen zij het elke dag en er zitten fervente dartspe lers onder. Zo schijnt het vaker te gaan. Die pijltjes zijn gevaarlijker wanneer je ze in de hand hebt, dan wan neer je gewoon aan de bar gaat zitten, met de rug naar die rare darters toe. Zolang je tenminste het dartbord niet op die rug hebt hangen. Oarl Wat mag dat betekenen? «Jeetje," zegt Rta Lamers, «wat betékent dat? Wat bete kent rugby? Het is gewoon een Engelse naam." Een Neder landse woord is er niet voor. Wie het heeft over pijltjes werpen is niet normaal. Die is oneerbiedig. Je moet dart zeg- [en. fct schijnt een nieuwe versla ving te zijn. 't Is net zo in op komst als surfen, alleen een bkje en nog een tikje goedko per. Al negen In Schiedam bestaan inmid dels al negen darlcafé's, alle maal met eigen teams, die zo veel mogelijk aan competities «oen. AI zo'n vierhonderd Schiedammers blijken te dar ten. „Vrouwen evenveel als juinen", zegt Richard Strauss. Deze jeugdige naam- jenoot van de oude componist l®eft in het café van Ria La ders, aan de Singel in Schie dam, een darttoemooi georga niseerd, dat in grootte het tweede landelijke toernooi Uoet worden. Het krijgt de "aam Open Randstad 1983 mee en een reisje naar Londer» voor twee personen plus 250 gulden is de hoofdprijs. Ri chard doel dat samen met zijn vader Toon, de Rotterdamse dartorganïsatie RDO en de bierbrouwerij Guinness. In derdaad: Engels bier, dat hoort door Kor Kegel bij dart. Het schijnt dat er in de café's, die aan dart doen, ook meer Engelsen over de vloer komen. Voor Toon Strauss begon het daar ook mee. Hij heeft een hotel in Rotterdam, Risa, en daar hing een dartbord. En elke avond opnieuw kwamen daar Engelsen pijltjes gooien pardon, darten. „Nou, toen zijn wij hier in de Dutch Inn ook maar begonnen," zegt Toon Strauss. Zoon Richard meldt met trots, dat het café aan de Singel met elf banen inmiddels het grootste gelijk^. vloerse dartcentrum is van Nederland. Bkte vrouwen i ivt dartcentrum, tevens café dus, is gevestigd in de voorma lige discotheek Papillon, die volgens Toon Strauss slecht bekend stond. „Het is een half jaar dicht geweest, vóór wij hier begonnen," zegt hij. Als Dutch Inn is het pand nu sinds februari open en in die" tijd hebben zich zes complete teams gevormd, die in compe tities van twee landelijke bon den en de Rotterdamse mee draaien. Het team waar Ri chard in zit promoveerde pas. Want dat kan. Sterker nog, je kunt met dart zeer rijk wor den. „En het mooiste is: ieder een kan het. Het is alleen een kwestie van oefening en con centratie," zegt Richard. Er zijn mensen bij, die hoef je maar een plekje op de schijf aan te wijzen of zij mikken er hun pijltje in. Anderen raken die hele schijf nog niet eens. Ligt dat aan het pijltje? Nee, het is gewoon even wennen, zegt Richard. Beginners heb ben wel meestal een orienta- lYtLV» fsraH&NOSTMi taiJXM.v» Ria Lamers en Richard Strauss spelen vaak samen een spelletje dart. Er zit brood in. tiepuni nodig; in de praktijk is dat gewoon het eerste pijltje van de drie, die je gooien mag. „Toch zijn er veel verschillen de pijltjes," zegt hij en hij laat er een paar zien. Op de flight staan afbeeldingen. Je hebt ge woon goudkleurige, maar ook met blote vrouwen. Pijltjes mei kernkoppen zitten er nog niet tussen. „Het is de snelst groeiende sport van Nederland", zegt Ri chard. Nu is het ook betrekke lijk simpel om het aantal ba nen in een café uit te breiden. Je haalt een tafeltje weg en je hangt een schijf neer en klaar ben je. Dat ding moet wel op de goede hoogte hangen: het middelpunt moet 137 centime ter boven de vloer zitten en bovendien mag de afstand tus sen speler en schijf niet min der dan 237 centimeter zijn. „Er komen bij onze toernooien veel andere Schiedamse kaste leins kijken om te zien hoe het gaat," zegt Richard. Ook landskampioen Jilles Vermaat en Fred Etman, die onlangs Rotterdams kampioen werd. komen vaak darten in de Dutch Inn. Middelpunt Omdat de jeugd het ook zo leuk gaat vinden, heeft vader Strauss plannen om een dart- school tc gaan dirigeren. Met de landelijke bond en de ka mer van koophandel heeft hij al contact opgenomen. „Even tueel beginnen we die school hier", zegt hij, maar het kan nog een andere plek worden Er worden goede leraren aan gezocht. sommigen hebben zich al bereid verklaard, zegt Toon. Het zijn een paar Engel sen, logisch, die al meer dan vijftien jaar aan dart doen. Die lui gooien zo goed, die vin den hel middelpunt al met eens meer het interessantste. „Er zijn legio spelletjes be dacht met die schijf," zegt Ri chard, die ze allemaal kent. Van 501 tot tactics. „Veel men sen denken, dat je de meeste punten krijgt, als je alles in het midden gooïi", zegt Richard, „maar dat is niet zo." Hij gooit drie pijltjes en legt het uit. Er is geen dag, dat er niet ge- dart wordt. Echt, het wordt nog erger dan klaverjassen of bingo. Want nogmaals, er zit geld in en dat trekt. Toons hu zarenstukje komt dus op 10 juli, 's middags om één uur be ginnen ze al. Er worden hon derden darters verwacht publiek niet meegerekend. Binnenkort kan er een circus nummer geschrapt worden: de messenwerper is er dan niks meer bij. Dan bestaat Schie dam uit allemaal Willempjes Ttjïl-zonder-kruisboog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5