16 KUNST/RTV Glenn Gould, interessantste pianist van deze eeuw Genieten van angst Orkest groter dan publiek Frans de Ruiter: 'de mensen zijn minder nieuwsgierig dan ooit' Operaconcours via Belgische radio en tv Bommel film naar Moskou 'Kunstbeleid moet verschuiven' Bij de VPRO is juli 'siddermaand' Von Tuzzi: een mystificatie tentoongesteld Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 2 juli I9B3 Amsterdam De kans is zeer groot, dat het Holland Festival zich m de komende jaren meer en meer op Amsterdam zal terugtrek ken. Dat is tot nu toe de enige plaats, waar het gemeentebestuur garanties heeft gegeven voor de voortzetting van de subsidie Met Rot terdam en Den Haag wordt daarover nog on derhandeld. Dit verklaarde Frans de Ruiter, directeur van het Holland Festival, gisteren tijdens een persconfe rentie in Amsterdam Als de ontwikkeling zich voortzet, dat gemeenten steeds minder voor het festival over hebben, ontstaat straks ten oosten van Utrecht en ten zuiden van de grote rivieren een diaspora, waar van aanbod, kwaliteit en bezoek niets meer over is", aldus De Ruiter Het festival van dit jaar (het 36e) dat vandaag officieel af loopt werd door hem geken schetst als inhoudelijk een goed festival, met Japanse kunst als een sterk thema' Over de publieke belangstel ling zijn nog geen definitieve cijfers bekend maar de me ningen erover lopen nogal uit een Algemeen is de indruk ontstaan, dat de opkomst van het publiek dit jaar is tegenge vallen Een indruk die door De Ruiter met kracht werd weersproken ..Mede door de belangstelling voor het onder deel Japanse kunst kende een aantal andete voorstellingen een moeizame start Later groeide de belangstelling aan merkelijk en is uiteindelijk, zeker m deze tijd van bezuini gingen en«teruglopend theater bezoek. bevredigend te noe men Wel constateerde De Ruiter, dat bet publiek minder ge neigd is dan voorheen om risi co's te nemen „De mensen kiezen voor zekerheid, zijn minder nieuwsgierig dan ooit Het is, wat de cultuurfilosoof Jan Kassies 'verbravmg' noemt" Van enkele onderdelen erken de hij. dat cr voor de organisa tie van het Holland Festival het één en ander uit te leren viel Het Theaterfestival Rot terdam bijvoorbeeld was der mate in de tijd gespreid dat er zich geen echte festivalsfeer kon ontwikkelen, waardoor de publieke aandacht ver achter bleef bij de verwachtingen Ook op het gebied van de pu bliciteit stelde De Ruiter enke le verbeteringen in het voor uitzicht. die ertoe moeten lei- Holland Festival wordt Amsterdamse zaak Frans de Ruiter den dat de risicovolle' voor stellingen toch meer aandacht krijgen Gewaarschuwd Over de vier op de televisie uitgezonden avonden 'Aanval len van uitersten in Carré, die nogal wat stof hebben doen opwaaien wegens de vele con troversiële programma-onder.- delen, zei hij „Kunstenaars brengen verschillende kanten van de samenleving op een persoonlijke manier tot uiting Ook de minder leuke kanten Het Holland Festival moet ook die uitingen signaleren Oven- gens was van te voren vol doende duidelijk dat er op zienbarende dmgen zouden gebeuren Het pubhek was ge waarschuwd" Hoewel het Holland Festival vanavond zijn laatste voorstel lingen beleeft, zijn er nog en kele evenementen die doorlo pen, zoals het beeldhouwers symposium 'Oost West Forum' in Dordrecht en een aantal tentoonstellingen Van 26 au gustus t/m 4 september heeft bovendien nog het Festival Oude Muziek in Utrecht plaats In het Holland Festival 1984 zal de rol van centrale com mentator worden vervuld door de componist Dick Raayma- kers, hoofd van de opleiding muziekregistratie aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag Voor wat betreft de met-westerse kunst zal m 1984 het poppenspel centraal staan Den Haag Filmproducent Rob Houwer is uitgenodigd om zijn 'Bommelfilm' in te zenden naar het Internationale Film festival Moskou 1983, dat op 8 juli begint Volgens de Vere nigde Nederlandse he Film compagnie is het daarmee zeer waarschijnlijk, dat de Sovjet- Unie en andere Oosteuropese landen de lilro zullen aanko pen Dat zou betekenen dat 'Als je begrijpt wat ik bedoel m duizenden bioscopen tege lijk zal worden uitgebracht Tijdens het filmfestival van Cannes, in mei van dit jaar werd de film al aangekocht voor vertoning in de Verenig de Staten De premiere can de Engels gesproken versie wordt vei wacht met kerstmis Chinees Op hei festival m Moskou zal voor het eerst ook een Chinese inzending te zien zijn Het is 'De straat van de ondergaande zon van de regisseur Kan She Wc Hel festival, dat voor de dertiende ni.i.il wordt gehou den zal werk bevatten van duizend cineasten uit 104 lan den Onder de genodigden zijn de Griekse minister van cul tuur Mchna Mercouri en de filmacti ices Claudia Cardin.de en Annie Girardot .tan Kasstes; Den Haag .De ontwikke ling van de kunstbeoefening is gediend mei verschuiving van subsidies voor instellingen naar bijdragen voor op zichzelf slaande projecten en activitei ten Hierbij gaat het ook om activiteiten die tot nu toe in het beleid onderbelicht bleven zoals poppenspel en popmu ziek" Jan Kassies, voorheen onder meer directeur van de Am sterdamse toneelschool, schrijft dit in 'Notities over een heroriëntatie van het kunstbeleid', een gisteren ge publiceerd werkstuk in de se rie 'Voorstudies en achter gronden' van de Wetenschap pelijk Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) Volgens Kassies gaat het meer om een verandering van de inhoud van het beleid, dan om een verhoging van het budget Hij constateert, dat geld van de overheid voor kunst met heeft geleid tot navenante stij ging van de publieke belang stelling En „Cultuurspreiding werd ook met bereikt het be zoeken van kunstinstellingen is een aangelegenheid van een inflate elite gebleven" Concertgebouw, Amaierdam- Radio Filharmonisch Orkest o I v. Howard Williams, m m v. Karin Ott (sopraan) en Sven Olof Eliasson (bariton), werken ven Maderna, Smopoli en Berg Amsterdam Wanneer de veelbesproken Italiaanse diri gent Giuseppe Smopoli, die gisteravond het Radio Filhai- monisch Orkest in het kader van het Holland Festival zou hebben gedirigeeid niet ziek was geweest was hij het gister avond wel geworden In de grote zaal van het Conceitge- door Aad van der Ven bouw zaten zo n honderd men sen Het orkest was groter Het Radio Filhai momsch Or kest had het slechter kunnen treffen dan met Smopoli s ver vanger Howard Williams een hier volslagen onbekende 35- jarige Engelse dirigent Twee dagen voor het concei t was hij gevraagd Niettemin nam hij het met eenvoudige progiani ma zonder wijzigingen over Htj leidde het orkest heel be trouwbaar, waarbij hij zich duidelijk concentreerde op de grote lijn De spanning bleef er m, maar Williams dwtgeerde zo globaal, dat in het enige re latief bekende werk op het programma, de symfonische suite uit Alban Bergs Lulu' de subtiliteit ver te zoeken was Aan het doseten van klank verhoudingen binnen het or kest was Williams kennelijk met toegekomen Op deze ma nier is uit deze zo dicht gein- slrumen<cetde partituur een voudigweg niet meet wijs te worden Dat probleem was mei aan de orde bij de veel meer openge werkte, dunnere schrijfwijze van Maderna s Biogramma' éen van diens laatste en stellig beste orkestwerken (een lyn- sche althobosolo een feeneke instrumentatie, mysterieuze Televisie, morgenavond, Ned. 1, VARA, 22.15—23.15 uun Glenn Gould speelt Bach Volgende afleveringen: 11 juli en 11 au gustus. Hilversum Aangezien ik aan dit stuk een hekel heb wordt dit mijn eerste en laatste openbare uitvoering van de Chromatische Fantasie", zegt de Canadese pianist Glenn Gould doodleuk tegen zijn in terview ei Hij zegt het in de eerste van de drie aan hem en aan Bach gewijde televisie films van de Canadian Broad casting Corporation, die de VARA uitzendt En vervol gens speelt hij op verzoek van 7ijn gesprekspartner Bruno Monsdingeon het bewuste stuk, een van Bachs beroemd ste klavierwerken op een Televisie, woensdagavond 6 juli, VPRO, Ned 1 'Het toon van de sngst', eerste van een serie van vier filmprogramma's ge baseerd op het thema angst 20.28 21.20- 'Angst', docu mentaire van Susanne Piet en Thijs Ockeraen 21.20 23 05 'Straw Dogs', speelfilm van Sam Peckinpah. Woensdag 13 juli 'Repulsion' van Roman Polanski. Woens dag 20 juli 'Strangers on a train' van Alfred Hitchcock. Woensdag 27 juli 'Dracula' van Andy Warhol. Hilversum - Waarom willen mensen can angst gemeten en die toch niet echt Jijfcijjk on dergaan-1 Een nog niet hele maal opgelost raadsel Het pu bliek geeft zich graag over aan sidder- en rampenfilms en nog wat directer waagt zich aan steeds bloed stol lender sen saties op de kermis Waar schijnlijk in het veilige gevoel, dat het toch ntei helemaal echt is of dat werkelijk risico prak tisch is uitgesloten Susanne Piet studeerde al een »tijd op wat mensen beweegt om zich schrik aan te laten ja gen Zij vond de cineast Thijs Ockersen bereid er samen met haar een documentaire aan te wijden De VPRO zendt die woensdagavond uit en koppelt er in de maand juli op woens dagavonden een viertal spre kende filmvoorbeelden aan Het zijn overigens vooral films, waarin de amusements waarde van het huiveren sterk lelt Daarom hebben de makers van de documentaire ook geen psycholoog in dc- arm genomen om de/.e vorm van masochis me toe te lichten Dat is aan eén kant wel jammer, want op de tocht langs allerlei mensen die hun sporen op het gebied van angstverhaien hebben verdiend wordt men na een klem uur antwoorden toch mei zo veel wijzer Er hangen blijkbaar taboes over hel open hartig blootgeven van per soonlijke angsten Van regisseur Alfred Hitch cock tot regisseur Paul Schra- der Cat People') kreeg men nooit meer dan geestige of vage verdoezelingen over hun uitingen te horen Het thema door Piet Ruivenkamp blijft in een zekere abstracte onbestemdheid steken Eigen lijk koinl Catherine Deneuve (in een inleiding tot 'Repul sion') nog tot de meest bevre digende biecht Met haar inte resse voor het dreigende wil zij zich sterk maken, zich als het ware met een cirkel van vuur omringen, verklaart zij Effecten In de documentaire maakt men onder meer kennis met opvattingen over angst van de Paul Schrader, van de seen a rist Dan O'Bannon van 'Alien en 'Blue Thunder' en van de regisseur Sam Fuller, die tot de conclusie komt dat steeds sterkere effecten moeten wor den gebruikt om het pubhek in de greep te krijgen Hij ver telt onder meer, dat jonge mi litairen m een oorlogssituatie vaak door angst aan een. hart aanval sterven, een weinig be kend feit Aan de hand van interviews met de autocoureur Niki Lau- da en een bergbeklimmer kwamen de makers van 'Angst' tot de verrassende uit komst, dat een film vaak ang stiger overkomt dan de riskan te werkelijkheid Dat zal Catherine Deneuve aan angst ten prooi in 'Repul sion' waarschijnlijk te maken heb ben met de mampuJatiekraeht. waartoe een film in staat is Tot het moment, dat de truc wordt doorzien en krassere middelen moeten worden be dacht Films, die een beroep doen op de angst, mogen zeker ook be schouwd worden ais het plaatsvervangende avontuur in onze gemdustnaliserde sa menleving Zjj verschaffen de kick in een verder te voorspel baar geworden bestaan werkelijk duizelingwekkende manier Glenn Gould een Canadese pianist die vorig jaar op vijftig jarige leeftijd overleed en die negentien jaar geleden al af scheid nam van het concertpo dium In de genoemde televi siefilm speelt hij de sterren van de hemel En hij zegt af en toe, meestal terloops m een briljant betoog, verschrikkelij ke dingen Dat laatste althans voor wie componisten als Bach, Mozart en Beethoven als door Aad van der Ven onaantastbare grootheden be schouwt Gouid zegt rustig dat hij het grootste deel van de preludes uit Bachs Wohltem- penerte Klavier wel zou kun nen missen En dat Mozart ei genlijk niet te vroeg maar ie laat is gestorven. Want hij vindt Mozarts late werken lang met zo interessant als diens vroegere composities Dergelijke oordelen op zichzelf zijn eigenlijk met zo belang rijk Wel wat Gould, als éen van de opmerkelijkste denkers over muziek die deze eeuw heeft voortgebracht, als argu menten aandraagt In dat op zicht heeft hij het internatio nale muziekleven op een in drukwekkende nalatenschap getractecrd De artistieke erfe nis van Gould omvat niet al leen een groot aantal grammo foonplaten, maar ook talrijke publicaties, radio-documentai res en televisiefilms Pianospe len was maar eén aspect van zijn culturele veelzijdigheid Bestreden Gould was zowel door zijn spel als door zijn opvattingen over muziek misschien wel de felst bestreden pianist van de2e eeuw Maar technisch was hij onomstreden één van de aller grootste Bovendien één van de meest excentrieke We ho ren'en zien hem in de drie programma's op zijn onnavolg bare manier Bach, zijn grote liefde, spelen, zittend op de door hem zelf gemodificeerde keukenstoel met afgezaagde poten (niemand anders zit zo laag aan de piano), constant zwaaiend met zijn linkerarm als die mets te doen heeft Hoewel, onnavolgbaar7 Fne- dnch Gulda 2at precies zo met zijn linkerarm te zwaaien toen hij m de afgelopen weken m het Holland Festival optrad Zeker ook naar die televisie films gekeken Want er is na de oorlog misschien geen pia nist geweest, waar de collega's zo hoog tegenop hebben geke ken als Gould Toen de 25-jange Glenn m Moskou debuteerde zat de be roemde Russichc pianopeda goog Lev Obonn in de zaal Qnnuddelijk na hel horen van het eerste programma-onder- deel stuurde hij 2ijn aanwezige leerlingen er op uit om zijn collega's te waarschuwen En na de pauze zaten ze her en der verspreid Richter Gd els en nog een paar anderen Ze waren sprakeloos Zeven jdar later, in 1964 op het toppunt van zijn xoeni hij had, om maar iets le noemen, met Von Kaïujan m B"t lijn, met Bernstein in New York, met Menuhm. met Stravinsky samengewerkt trok hij zich terug uit het openbare muziekleven Dwang Een 32-jarige die afscheid neemt van het conccitpudium Hij was de conventies van het concertbedi ijf. de tompentic- zucht, de dwang om op een be paalde tijd een topprestatie le leveren beu Hij /ou voortaan alleen nog maar platen ladio- en televisieprogramma s ma ken En hij ontpopte zich als zo'n beetje de origineelste pro grammamaker van Canada niet alleen op muziekgebied, maar ook door ondei meer ex perimentele radio-documcntai- res over de meest uiteenlopen de onderwerpen Vorig jaar verscheen zijn laat ste plaatopname Bachs Gold- berg-varianes het werk waar mee hij dertig jaar geleden zijn internationale earn ere via de plaat begon Wat bleek7 De fa belachtige perfectie en helder heid waren gebleven Maar di verse tempi waren welhaast twee keer zo langzaam of twee keer zo snel geworden Gould is zijn hele leven blijven expe rimenteren met muziek waar in anderen jaar in jaar uit het zelfde proberen te vertellen akkooordopeen volgingen, wai wil men nog meer7) Ook eigenlijk met in de suite uit Smopoh's opera 'Lou Salo- mé' Smopoli is met alleen een dirigent met bijzondere kwali teilen, als componist schrijft hij voor orkest als geen twee de Toen 'Lou Salome' m 1971 in de Beierse S taatsopera première was gegaan hoorde en las men tn alle talen de klacht, dat het werk uitgespro ken ondramatiseh was, dus als muziektheater weinig ge slaagd Voor de suite die Smopoli er uit samenstelde geldt dat be zwaar uiteraard met En de muziek die hij heeft geschre ven is een voortreffelijk voor beeld van de momenteel in zwang zijnde neo-romantiek met Alban Berg als geestelijke vader en Benjamin Britten er Hans Werner Henze als verre neven Fraaie vokale soli van Karin Ott en Sven Olof Ehas son, die het werk uit het hoofd zongen met een vanzelfspre kcndheid en een souplesse als of het om Haydrts "Jahreszei- ten' ging GaleriA 'I Venster, Oude Bin nenweg 113, Rotterdam: 'Von Tuzzi, een «pel, een leven'. Ex positie over het Von Tum-pro- ject van Anne Mieke Backer Tot 1 auguetu». Rotterdam In 1981 en 1982 zat er in het torentje langs de spoorbaan m de Rotterdamse Wijnhaven een pop Een beeld van een heer, alleen zichtbaar voor de langs flitsen de trcinrei zigers op de lijn Rotterdam Dordrecht Van tijd tot tijd veranderde er iets aan de pose van de pop, of aan de attribu ten waarmee hij in zijn krappe verblijf was omringd Soms verdween hij even, en kwam dan onverwacht weer terug alsof hij op vakantie geweest was Wie behalve treinreiziger ooi krantelezer was, kon in die lijd kennisnemen van een bij- 11a onafzienbare reeks publica ties over het wel en wee van ir Utnch von Tuzzi, zoals het heerschap in het torentje heet te Alles, de pop, de belevenis sen ervan en de reacties daar op van pers en publiek, waren ontsproten aan het brein van Anne Mieke Backer, een kun stenares die momenteel haar project Von Tuzzi exposeert in Galerie 't Venster 'Von Tuzzi, een spel, een le ven', zo heet de tentoonstel ling Een neerslag van bijna twee jaar mystificatie, met grote ijver en vasthoudend heul tot stand gebracht door Anne Mieke Backer en een ieeks welwillende medewer kers, waaronder 'Les Archives Internationals des Rêves' hel 'dromen-instituut' van Pieter van Oudheusden Zelfs allerlei officiële instanties waren erbij betrokken, zoals de Neder landse Spoorwegen, die hot to renlje aan de kunstenares ver huurde Op de tentoonstelling zijn fo tos, briefwisselingen, peispu blicattes en een videoprogram ma te zien, waaruit na enig studeren een beeld ontstaat van Anne Mieke Backers kunstwerk - Want dat is het project, een kunst vernieu wend' werkstuk, zoals het m een subsidie-aanvraag aan hel ministerie van CRM wordt ge noemd Een project, dat door de kunstenares in gang werd gezel, en dat vervolgens gre tendeels 2ichzelf ontwikkelde Langs de weg van toevallighe den, misverstanden, acties en reacties kwam het tot stand slechts af en toe bijgestuurd door nieuwe initiatieven van Anne Mieke Backer Ir Ulnch von Tuzzi bestaal niet Maar hij is waarschijnlijk wel de meest besproken niet bestaande inwoner, die Rotter dam xn jaren gekend heeft Hij is inmiddels in het niets opge lost, het torentje in de Wijn ha ven is leeg Gedurende deze maand blijft hij nog voortbe staan in de vorm van de ont zagwekkende hoeveelheid ma te na al. die op de expositie te Brussel De BRT organiseert op 12. 14. 16 en 20 juli 's d- vonds tn de Koninklijke Muntschouwburg in Brussel het zesde Internationaal Ope ra- en Bei-Canto Concours Het wordt rechtstreeks uitge zonden via de radio (BRT 3) en de televisie (TV 2), telkens van 20 15 21 45 uur Twintig kandidaten uil tien landen worden begeleid door het Filharmonisch Orkest van de BRT onder leiding van Fer- nand Terby Een inter nat 16 na Ie jury beoordeelt de presta ties Uit Nederland nemen de sopraan Maria van Dongen en de banton Maarten Flip* deel Op het laureatenconcert .van 20 juli sluit een uitvoeringvaan van fragmenten uit Moessorgs- ki's opera 'Bons Godoenov met solisten van de opera wan Sofia

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6