ff Koorzang in Schiedam steekt Haags festival naar de kroon Britse humor verslaat onzin van eigen bodem GRAAGÜEDAAN. 5Së^ 'Som VLAARDINGG DAGBLAD SGHIEDAMSCHIGOURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Maar zes vacatures voor burgemeester ter meulen Vlaardingers in de sloot Spuitgast onwel Verstoten bijen naar Holy wood Op heterdaad betrapt in Koningshoek Dl MAANDAG 4 JULI 1983 Politie doorbreekt barricades in OJC Schiedam Er zijn op dit moment in Nederland maar zes vacatures voor een burgemeestersfunc tie. Van de zes betreffen de gemeenten is Schie dam veruit de grootste. Dat maakt het des te meer verwonderlijk, dat de' commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, slechts vier sollicitatie brieven voor Schiedam binnen kreeg. De vijf andere gemeen ten die zonder burge- meester zitten of binnen kort zonder komen te zit ten zijn Hazerswoudc en Dirksland in Zuid-Hol land, Barsingerhorn in Noord-Holland, Ootmar- sum in Overijsel en Wisch in Gelderland. Het zijn geen plaatsen waar goed ingevoerde politici doorgaans naar hunke ren. Schiedam is voor een car rière wat gunstiger, hoe wel ex-burgemeester Te Loo, nu in Leeuwarden, toch ook 'klein' begonnen is in een Drents dorpje. VLaardingen/Schiedam Met breekijzers gewa pend heeft de Vlaardingse politie zaterdagnacht het open jongerencentrum (OJC) Summerstreet moeten openbreken. Een groep jongeren had zich daar verschanst na buiten relletjes te hebben uit gelokt. Vijf raddraaiers werden gearresteerd we gens openlijke geweldpleging. De politiekorpsen van Schie dam en Vlaardingen hebben dit weekeinde in totaal vier keer moeten ingrijpen bij knokpartijen in discotheken en cafés. Naast het OJC trok ken nog twee andere disco's in .Vlaardingen geweld aan even als in het Schiedamse café Manhattan. Daar gingen zc zo te keer, dat een agent zelfs twee schoten in de lucht moést «De Hamburger Alsterspatzen: complete kinderboerderij.. ADVERTENTIE. Eerste klas natuurzemerw Soepele traangelooide natuur- zemen in een royale maat (ca 50 x 36 cm) en van een zeer goede kwaliteit Met optimale vochtopname Van 12,95 voor Kwikkie vloerwisser. Met uitwringmechamsme van 23.75 Reservespons voor 6,95 Schiedam De Ark is niet het Congresgebouw: de ruimte van het moderne kerkzaaltje in Sehïedam- Noord is minder cosmopolitisch. Toch stak het festival van vier buitenlandse koren, dat vrijdagavond in die Ark werd gehouden, qua akoestiek het Haagse koren festival naar de kroon. Niet alleen daarom moch ten de ruim driehonderd bezoekers van de Ark blij zijn, dat 2ij 'thuis in Schie dam' waren gebleven in plaats van naar Den Haag te gaan. Het was achteraf ook een verrassende ontwikkeling, dat drie van de vier koren, die in Schiedam zongen, op het internationale korenfes tival in het Congresgebouw in de prijzen vielen. Met andere woorden, Schie dam had op één avond de topkwaliteit in huis van wat een week lang in Den Haag aan koorzang te horen was geweest. Daarin lag nog een derde bij komend voordeel besloten. Een aaneenschakeling van koren dreigt nogal eens overweldigend te worden, wat beslist in Den Haag het geval Ls geweest, en in Schie dam was dat risico nu aan merkelijk verkleind. Hoewel sommige leden van het ko ninklijk Schiedams mannen koor Orpheus, die het festi val in de Ark had georgani seerd, toch al vonden dat vier koren achtereen vrij zwaar is om aan te horen. Hoogstaand Die zelfkritiek, althans, kant tekening bij de eigen organisa tie, sierde Orpheus, maar het publiek heeft er niet zwaar aan getild. Orpheus kan terug zien op een kwalitatief hoog staand festival, dat door de Schiedamse herenzangers op speelse wijze werd geopend: vrolijke kinderwijsjes, over donderend en met bravour ge zongen, zijn een liefhebberijtje van Orpheus. Het prikkelde de nieuwsgierigheid naar wat in de Ark verder allemaal ko men zou. Bij het Cantemus, het openingslied van de Ham burger Alsterspatzen, hoorde je bij wijze van spreken de mannenstemmen nog nagal men. Maar drie liederen later had het Westduitse kinderkoor zelf de ruimte in de kerkzaal weten te vullen, met een haast jazzy gebracht arrangement van het Israëlische volkslied 'Hava nagila'. door Kor Kegel Tweemaal kwam het publiek in de Ark tot staande ovaties. Het was aan het eind, toen het Hongaarse jonge-vrouwenkoor Volan Vasvari mocht delen in de huldeblijken over de ganse avond, en bij die Hamburger Alsterspatzen. Dirigent Jürgen Luhn, een beminnelijke man, heeft het kinderkoor een flink experimenteel stuk laten in studeren en het resultaat mocht er zijn. „Het lijkt wel alsof ze de hele kinderboerde rij van stal halen," riep een man, die achter de wethouders Scheeres en Van Tiïborg zat, bewonderend uit. Het was een avant-gardistisch tussendoor tje, dat goed toonde waartoe mensen met alleen hun stem zoal in staat zijn. Als je zoiets achter de mg hebt, blijf je nieuwsgierig naar een nieuwe climax met zo'n verrassende aanpak. Dat bleef uit en toch was dat niet jam mer. De koren, die volgden, hadden zo'n eigen stemming dat het niet nodig was om die kinderboerderij herhaald te krijgen. Het jeugdkoor Mla- dinski Pevski Zbor uit het Joegoslavische Maribor, met als dirigent Branko Kajsier, goede vriend van Orpheus- voorzitter Piet Smit, bouwdtj een hoge geluidswal op eri kwam tot een zang, die wel licht vergelijkbaar zou zijn met de wijze waarop de Sire nen Odysseus trachtten te lok ken. Het was inspiratieve zang, zoals je van een engelen koor zou verwachten. Het koor bleek dan ook, daags daarna, het Haagse internatio nale festival gewonnen te heb ben, „Zo zingen, dat kunnen wij niet," verklaarde Piet Smit. „Zij zetten die stem hele maal open, maar als wij dat doen, krijg je een soort uehe- uche-geluid." Het Parish Chamber Choir uit Finland bracht koorzang, waarbij ijle vrouwenstemmen als het ware over de Finse me ren gebracht werden door ge dragen mannenvocalen. Juist omdat dit zo harmonieus klonk, zo vredig vooral, was het een tikje teleurstellend dat dit koor de neiging niet kon weerstaan om te besluiten met de schlager onder de koor nummers, 'Soon ah will be done' van Dawson. Sympathie Het Hongaarse vrouwenkoor Volan VasvSri maakte bij de Orpheus-aanhang extra sym pathie los. Het waren niet zo zeer de variaties op het 'Avé Maria' die, onder leiding van dïrigente Judit Hartyanyi, de waardering deed stijgen, als wel het feit dat Orpheus een week lang met de Hongaarse vrouwen is opgetrokken in zijn functie als gastheer. Het koor heeft in Vlaardmgen bij De Hooghkamer gelogeerd en werd vannacht om vier uur uitgewuifd door een Orpheus- delegatie, nadat gisteren nog een bezoek werd gebracht aan de molens van Kinderdijk en het strand van *s-Gravenzan- de, en volgend jaar zal Volan Vasvari het Schiedamse man nenkoor op haar beurt in Hon garije ontvangen. Die uitwisseling verleidde Piet Smit tot de opmerking in de Ark. dat tussen koren de bui tenlandse betrekkingen wèl goed kunnen zijn. Alsof hij er- „mee bedoelde dat ook politici moeiemgaan zingen. afvuren om de gemoederen te bedaren. In Vlaardingen bleek het za terdagnacht in te zijn om el kaar met kapotte bierglazen en -flessen te bewerken. Bij OJC Summerstreet in de Zo merstraat ontstonden de pro blemen tussen een twintigtal op- en aangeschoten jongeren en de politie. De baldadige knapen hadden eerst verkeer- safzettingen en afval in "brand gestoken. Toen een poging om de vuurhaard zelf te blussen mislukte, moest de brandweer en politie er aan te pas komen Er ontstond vanaf midder nacht een „dreigende, uitda gende sfeer", die tweemaal es caleerde, zoals politiewoord voerder Gijs Bierling het om schreef. Op een gegeven mo ment had de jeugd zich in Summerstreet verschanst en de deuren hermetisch afgeslo ten en gebarricadeerd, zodat de politie er toe over moest gaan met breekijzers zich een toegang te forceren. De jonge ren bleken zich echter diep in het jeugdhonk te hebben te ruggetrokken, maar kwamen op laatst na een telefoontje naar het politiebureau— vrij willig te voorschijn om ergere toetakeling aan het interieur te voorkomen. Rondom het OJC bleef een spoor van ver nielingen (ook aan de Lijn baanhallen) achter. Kapmes In discotheek 't Packhuis op de Koningin WiJhelminaha- ven takelde een 20-jarige Schiedammer een twee jaar oudere Vlaardïnger toe. En in sociëteit De Vleet werd de arm van een 21-jarige Vlaardinger opengehaald. Gevolg was een slagaderlijke bloeding. Beide slachtoffers werden naarhet Holyziekenhuis gebracht. De ruzie in Manhattan op de Vlaardingerdijk in Schiedam, die al gauw een mannetje of 35 als publiek op de been bracht, was ontstaan nadat twee Schiedammers de toegang was ontzegd. De uitsmijter had hen van een vorige knokpartij her kend en weigerde zodoende het duo (28 en 31 jaar) binnen te laten. De mannen dropen af om vervolgens met een kap mes en een forse waterpomp tang op hun schreden terug te keren. Met de wapens werd de voordeur bewerkt. Om erger te voorkomen stormden uitsmijter en eige naar eendrachtig naar buiten, waarna er over en weer klap pen werden uitgedeeld en „aardig met het kapmes om zich heen werd geslagen", zo als de politie het betitelde. Pas na twee waarschuwingsscho ten van een agent kalmeerde de boel enigszins en kon de politic de twee ruziemakers inrekenen. Barendrecht Vier Vlaardin gers zijn dit weekeinde in Ba rendrecht gewond geraakt, toen de besyuurder van hun auto aan het eind van de Kil- weg de sloot inreed. Drie inzit tenden werden opgenomen in het Clara ziekenhuis, waarvan er een op de intensive care af deling. De vierde man werd na na behandeling in het zie kenhuis op het Barend rechtse politiebureau verhoord over de aanwezigheid van een gela den revolver in de auto. Schiedam De Schiedamse brandweer is zaterdag lang be zig geweest met het blussen van een uitslaande brand in de Stationstraat. Het gezin van een aangrenzende woning moest geëvacueerd worden. Eén spuitgasten werd onwel en moest met hyperventilatie naar een ziekenhuis worden gebracht. Eén van de vijf gearresteerde OJC-raddraaiers wordt door agenten afgevoerd, de handen op de rug geboeid. Vlaardingen 'Verstoten' bijen hebben zich voor korte tijd in Vlaardingen gevestigd. Aan een tak van een boom in de Coppel- stockstraat bij huisnummer twee dacht de koningin met haar meegevlogen onderdanen het juiste plekje te hebben gevonden om een nieuwe krof te stichten. Daar werd echter een stokje voor gestoken. De zwerm werd overgebracht naar kinderboerderij Holywood, waar meer bijen worden gehouden. Maassluis Ook dit weekeinde dachten mis dadige individuen hun slag te kunnen slaan in het Maassluise winkel centrum Koningshoek. Hoewel winkeliers al klaagden, dat de politie zich veel te weinig liet zien, werden gistermid dag twee Rotterdammers op heterdaad betrapt. Opnieuw fungeerde Car touche Mode als slachtof fer. Ook vorige week maan dag was er in deze kle dingzaak op het stilste plekje van het winkel centrum ingebroken. Toen verdwenen een tachtigtal spijkerbroeken. Ditmaal waren de sur veillerende agenten toen het alarm ging op tijd aanwezig om de bei de dieven aan te kunnen houden. Evenals bij vorige inbra ken in de Koningshoek was met een glassnijder een cirkel in de etalage ruit gesneden, waarna met een baksteen een gat werd geforceerd. Cartou che had afgelopen dins dag juist een nieuw raam laten inzetten. De beide Rotterdammers, 30 en 34 jaar oud, worden nog ondervraagd om na te gaan of zij ook andere inbraken in dit Maas- sluisse centrum op hun geweten hebben. Vlaardingen De tegenstel ling was even groot als wel kom. Had de Nederlandse groep Slipovernieuw met Hans Rikken als middelpunt de serie openluchtvaorstellin- gen van de Vlaardingse Kunststichting (VKS) op schrikbarende wijze geopend, de performance van British Event maakte een hoop goed. Deze EJpgelse straattheater groep wist de winkelende Vlaardingers op het Liesveld wel te boeien... Om twee uur zaterdagmiddag hadden heel wat mensen zich rond Slipovernieuw ge schaard, die zich op het enige overdekte plekje had gesta tioneerd. Na een afgrijselijk klinkend tweede nummer van deze vijf-mans formatie, waarin saxofoons de hoofdrol vertolkten, was het publiek echter binnen de kortste ke ren tot een handjevol geredu ceerd. Hun optreden draaide om Hans Rikken, die op onver staanbare wijze vergadertaai uitkraamde. Hij had simpel weg niets te vertellen maar dat was nou net de hele act en had dan ook boter zijn mond kunnen houden. Meer en meer volk droop geergerd af. Of, zoals een moeder te gen haar zoontjes zei: „Gaan jullie mee, jongens, voordat dit op julüe overslaat,.." Mar ten Putman, directeur van de Stadsgehoorzaal, Cees Ro mers, voorzitter van de Cul turele Raad Vlaardingen en cultuurwethouder Arij Maar- leveld hoorden het lawaai jok korte tijd aan, maar gin gen daarna ook verder. Weggaan was iets wat de middenstand op het Liesveld Slipovernieuw: herrie en verciader-onzin niet kon doen. Zij konden zich slechts beklagen over de enorme geluidsoverlast en kwamen met enige regelmaat kijken of het nu nog met af gelopen was, Organisator Luc Straub van de VKS vond het allemaal 'wel aardig'. „Het is iets waar de mensen even voor blijven staan en dan weer doorlopen. Nou, en dat was onze bedoeling." Veel rustiger en veel leuker deed British Event het na de Hollandse heren. Van alles en iedereen gebruik makend trokken zij al snel een grote rij belangstellenden. Speel den achteloos met vuurstok- ken, maakten zich druk, gooiden elkaar in discussies de fakkels toe en lieten het publiek lachen en genieten. Als apotheose was daar het kanonnetje of iets dergelijks door de drukte werd de si tuatie steeds onoverzichtelij ker dat met een flinke 'plof' een voorwerp langs de rij toeschouwers het bloe menperk inschoot. En terwijl iedereen een blik op de 'ko gel' wilde werpen, verdween British Event stilletjes uit het oog... om *s avonds nog een optreden in de stad weg te geven. Zondagavond rond een uur of tien uur speelde de 'moei lijke' jazzband Ter Weill op straat in de Hoogstraat. Voor een publiekje van zo'n 45 man, dat zich op het terras van De Steeg had geïnstal leerd, speelden zij uitstekend in de stilte van avondlijk Vlaardingen: al op de Markt waren de saxofoonklanken waarneembaar. De kunststichting zal om de twee weken nog zes voorstel lingen verzorgen, die door hen als modem en bizar zijn omschreven. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin a misschien. Breng daar even f verandering in. Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pDatcod en goed beloond! Want voor die kleine* yj moeite krijgt u een o kruiden wijzer. f j.ur alsdanlr n°te°r '°naee. rtJvui9; «aam.-. Adres;_^ I Pa*>code Teleloon:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1