Sociale dienst Vlaardingen wil compensatie voor1 juli- slachtoffers' Praten over Marathonweg Connie Eggink directeur Passage en Teerstoof CPN: 'Schiedamse minima vrij van belastingen' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOORANT NIEUWE WATERWEG COURANT Diefstal uit zwembad Ruit breekt: slagaderlijke bloeding Iaat voorschriften vallen Eerste stap naar integratie -terrein in de kop van Holy- Noord: GGD wil van vrijwillige keuring af Schiedam valt verder terug Mogelijk toch ook bungalows Gedeelte Nieuwland zonder elektriciteit Opsterland als voorbeeld Om de tafel Meer dan een miljoen huur achterstand mm VRIJDAG 8 JULI 1983 Vlaardingen De bewoners van de Floreslaan en Broek- weg kunnen woensdagavond (half acht) hun mening geven over de nieuwe verkeersplan nen in hun omgeving. De Ma rathonweg zal dan het over grote deel van het autover keer, dat van de rijk weg af komt, op moeten vangen. Zo doende kan de gemeente Vlaardingen de Westiandse- weg, Pruissingel en Van Beet- hovensingel meer ontzien. De twee uitgenodigde straten zijn de dichtstbij zijnde betrok kenen. Door de reconstructie, die waarschijnlijk nog dit jaar begint, zullen de bewoners van de Floreslaan veel meer auto's aan zich voorbij zien trekken. De splitsing van de Marathon- weg en de Westlandseweg zal zo worden veranderd, dat met de op- en afritten van de A 20 een doorgaande route ontstaat. Ook zullen er in de toekomst stoplichten worden geplaatst. Met de reconstructie is onge veer 2,5 miljoen gulden ge moeid. Schiedam Connie Eggink, adjunct-directeur van het Passage theater, is benoemd als de nieuwe directeur van het theater en van De Teer- stoof. Het bestuur van de Stichting Passagetheater, on der voorzitterschap van wet houder Herman Posthoorn, heeft dit gisteren besloten. De benoeming heeft de volle dige instemming van het Teerstoof-bestuur. aldus een verklaring van de Passage stichting. De benoeming van Connie Eggink zat al geruime tijd in de pen. Connie vervult de vacature, die al een jaar of vijf geleden is ontstaan na het vertrek van de toenmali ge directeur Henk Berg. In de tussentijd heeft Ruud Fil- lard (Schiedamse Gemeen schap) enige tijd waargeno men, maar die is uiteindelijk teleurgesteld weggegaan. Pillard had er op gerekend, dat een integratie van het Passagetheater met de Schie damse Gemeenschap tot stand zou komen, zodat hij directeur over beide organi saties zou kunnen worden. Dat is om allerlei redenen nooit doorgegaan. Met de benoeming van Eg gink als directeur van het Passagetheater en De Teer stof is een eerste stap gezet op de weg naar de volledige integratie van de beide Schiedamse theaters. Het zal nog wel enige tijd duren, voor die integratie in zijn ge heel is gerealiseerd. De be doeling is wel, dat De Teer stoof daarbij als theater zal blijven bestaan. Kopen van huis in Vlaardingen aantrekkelijker Vlaardingen Het kopen van een huis in de vrije sector, woningen waarvoor geen rijkssubsidie geldt, wordt aantrekkelijker in Vlaardingen. Al lerlei voorschriften, waaraan tot nu toe moest worden voldaan, komen te vervallen. Waterweg De genees kundige en gezondheids dienst Nieuwe Waterweg- Noord wil af van de vrij willige periodieke keuring van ambtenaren van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In het kader van de bezui- nigingen zouden deze ge- neeskundige onderzoeken kunnen worden afge- j schaft, hetgeen een bespa- 1 ring oplevert. j Tot nu toe kunnen ambtena- ren, die ouder zijn dan veer- 1 tig jaar, op vrijwillige basis êen periodieke gezondbeids- keuring laten doen. Onge veer tweehonderd van die j keuringen worden per jaar afgewerkt. Door het schrap pen van die keuring kan een arts. die de helft van zijn tijd aan die keuringen kwijt is, ander werk worden opgedra gen, hetgeen in personeels kosten scheelt. Door het schrappen van de vrijwillige keuring, waarmee de gemeentebesturen overi gens nog moeten instemmen, raakt de GGD ook inkom sten kwijt. De tweehonderd ambtenaren die zich jaarlijks laten onderzoeken betalen daar een eigen bijdrage voor, die in totaal zo'n 35.000 gul den bedraagt. Daarom is de uiteindelijke besparing die overblijft, als rekening met deze inkomstenderving wordt gehouden, slechts 15.000 gulden. Schiedam/Vlaardingen Als Schiedam nog 656 in woners kwijtraakt, be landt zij onder de 70.000 inwoners. Begin vorige niaand stond het inwoner aantal op 70.656. Zowel in april als in mei was het aantal met 128 vermin derd door sterftegevallen en vertrek uit de stad. Het aantal geboorten en vesti gingen in Schiedam woog daar niet voldoende te genop. In de eerste vijf maanden van dit jaar is het inwonertal van Schie dam met 624 afgenomen. Ook in Vlaardingen blijken er iedere maand weer meer mensen de stad te verlaten, dan dat er zich nieuwkomers vestigen. Uit het bevolkings overzicht van mei blijkt dat de oude haringstad die maand 22 inwoners minder ging tellen. Per 31 mei had Vlaardingen 76.836 ingezete nen. In de meimaand bedroeg het geboorteoverschot 20 en het •vertrekoverschot 42. De •Vlaardingse mannen zijn in middels duidelijk in de min derheid. Er wonen 39.033 vrouwen en er zijn 1230 ma*nen minder. Maand in maand uit trekken Vlaardingers de stad uit; vaak met als reden, dat in andere gemeenten een huis goedkoper kan worden betrokken. Dat komt, omdat elders vaak niet talloze regeltjes in acht hoeven worden genomen. En nu de contingentering van gesubsi dieerde woningen achterblijft en er toch gebouwd moet wor den in Vlaardingen, heeft de gemeente de uit 1979 dateren de bepalingen eindelijk laten vallen. „Ik werd er wat lacherig van, toen ik het voorstel las", is de korte reactie van Ron Mole naar (D'66). „Dit is precies wat wij vier jaar geleden voorstel den." En ook de VVD denkt er zo over. „Het besluit komt veel te laat", vindt Jaap Bar- nouw, „maar het college ver woordt wel precies wat in het VVD-programma staat. We zijn het er dus zeker mee eens." En Wim van der Vel den (SGP/GPV) is blij dat Vlaardingen nu aanlokkelijker wordt om je er te vestigen. De PvdA verdedigt uiteraard de ommekeer van het college. In 1979 nog een fel voorstan der van voorschriften en maatregelen; nu echter onder schrijven zij de ideeën van de overige partijen. „Ja, maar de omstandigheden zijn in die vier jaar ook drastisch gewij zigd", wil Kees van der Windt, fractieleider van de socialisten best uitleggen. „Door alle ont wikkelingen die zich hebben voorgedaan, moeten we straks toch een beroep gaan doen op de vrije marktsector." Voor de premiewoningen, waarvoor de bepalingen ook golden, zijn nu speciale anti- speculatiebedingen opgesteld, „Om te voorkomen dat perso nen, die een relatief goedkope met rijkssteun gebouwde woning hebben verworven deze bij de eerste de beste ge legenheid met winst verko pen", 20 licht het gemeentebe stuur toe. Bij de premie-A be tekent dat, dat de eigenaar tien jaar zelf in het huis moet wonen en bij eerdere verkoop mogelijke winst aan de ge meente moet afdragen. Voor de premie-B geldt slechts de tijdsduur van twee jaar. Enige tegenstander is klein links. De CPN en SP menen, dat de handel in huizen zo toch wordt aangewakkerd. „Je gooit de deuren zo wagenwijd open voor de speculanten", zegt Mieke Paalvast van de Socialistische Partij. ,,Die kun nen weer aan de slag." Vlaardingen De Rotterdamse project ontwikkelaar Euro- woningen wil 28 wo ningen bouwen op het zogenaamde bun galow-terrein in de kop van Holy-Noord in Vlaardingen. Hoe wel de contacten al van vorig jaar date ren, zijn de onder handelingen toch pas in een pril stadium. Wederzijds wordt be keken of uitvoering van de ideeën moge lijk is. De 28 bungalows zou den in het gebied bij de Albert Schweit- zersin£el en de OI- mendreef moeten worden verwezen lijkt. Het is niet de bedoeling dat de op zet hetzelfde wordt als nabij de Abelen- dreef, waar een zes tal zeer luxe villa's staat. De kosten voor een 'Eurowoning' zouden ongeveer de helft lager worden dan die van de dure villa's: rond de twee ton. Vlaardingen houdt in ieder geval reke ning met de mogelij ke bouw door deze project-ont wikkelaar. Met uit zondering van dit eerder genoemde ge bied, waar desnoods direct zou kunnen worden gebouwd, heeft het gemeente bestuur onlangs een nieuw bestemmings plan voor het bunga low-terrein aangeno men. Bouwbedrijf Van der Waal heeft voor het terrein bij de Platanendreef en Populierendreef een plan ontwikkeld voor 46 premie-A-wo- ningen. Schiedam Enkele straten in Schiedam-Nieuwland zit ten maandagmorgen tussen tien en twaalf uur zonder elektriciteit. De Prof. Aal- berselaan, de P. J. Troei- stralaan, het Wibautp)ein. de Wibautstraat en een deel van de Goeman Borgesius- laan zijn dan van stroom verstoken, omdat een Jaag- spanningskast aan de Wi bautstraat en de Troelstra- laan wordt verwijderd. De kast, die 29 jaar geleden werd geplaatst, wordt uit voorzorg weggehaald. Nu is het mogelijk via de bijna twee meter hoge kast op de luifel van het winkelcen trum te klimmen. Het elektriciteitsnet wordt na de verwijdering zo aan gepast, dat de kast met hoeft te worden terugge plaatst. Schiedam telt meer dan tweehonderd van der gelijke transformatorhuis- ies. Schiedam De CPN'er Ulferd Bruseker heeft er bij B en W van Schiedam op aangedrongen de zogenaamde minima vrij te stellen van de gemeentelijke tarieven en belastingen. CPN-raadslid Ulfert Bruseker stelt in zijn brief aan het college de Friese gemeente Opsterland als voorbeeld. Op deze plek in Holy-Noord zouden 28 niet te dure bungalows gebouwd kunnen worden. Ondanks circulaire staatssecretaris: Vlaardingen De Vlaardingse sociale dienst wil een compensatie vinden voor jeugdige werklozen, die door de nieuwste bezuinigingsmaatregelen van de staatsse cretaris voor sociale zaken plotseling in de financiële problemen raken. De medezegenschapscommissie (MC) van de GSD heeft in een open brief aan het college haar verontrusting uitgesproken over de maatregel. Schiedam Uit het zwembad Groenoord is een sporttas met kleding, horloge en bril geroofd. De kleding werd later op 'het terrein teruggevonden, maar het horloge, mét een waar de van 500 gulden, Is niet meer gevonden. Uit een cafetaria aan de Lange Singelstraat verdween uit de keuken een polstasje met een bedrag van 2500 gulden. Sinds i juli komen werkloze jongeren onder de 23 jaar niet meer voor de WWV in aan merking. Ze komen meteen in de bijstand terecht, zodat hun inkomen lager wordt. „Dat leidt tot een nog grotere inko mensongelijkheid tussen loon- en uitkeringsontvangenden", aldus de MC van de sociale dienst in haar brief. Het liefste zou de gemeentelij ke sociale dienst een afbou wregeling toepassen voor alle slachtoffers van deze bezuini gingsmaatregel. In een circu laire van het ministerie is er echter voor gewaarschuwd, dat een dergelijke maatregel niet is toegestaan. „We moeten daar erg voor zichtig mee zijn,, want als we dat voor iedereen doen, dan moet de gemeente zelf dat geld bijpassen. Toch willen we pro beren voor de mensen die echt in de financiële problemen ko men iets te doen. De meest schrijnende gevallen moeten toch een bepaalde compensatie krijgen", aldus directeur Jaap Florijn van de Vlaardingse GSD. De medezeggenschapscommis sie voorziet grote financiële en maatschappelijk problemen voor de jongeren die het slachtoffer worden van de maatregel. Zij verzoekt het college om haar ongerustheid over te brengen aan het minis terie van sociale zaken en werkgelegen heid Wageningen, Amersfoort, Weesp, Wormer en Zaanstad zouden een soortgelijke maat regel overwegen. Een dergelij ke vrijstelling levert voor de inwoners van de Friese ge meente Opsterland, die moe ten rondkomen van een mini mum inkomen, een jaarlijkse besparing op van ongeveer 250 gulden. Bruseker vraagt het college bereid is te informeren bij de verschillende gemeenten en de mogelijkheden te bestuderen ook in Schiedam 2o'n lasten verlichting in te voeren. Daar bij zou volgens de CPN niet al leen van de echte minima moeten worden uitgegaan, maar ook van de inkomens groepen die daar net boven liggen. De gemeente zou moe ten streven naar belastingen en tarieven volgens het draag- krachtprincipe, Bruseker: „Dit zijn dingen waar natuurlijk over gepraat moet worden. De PvdA heeft ook altijd beweerd dat de zwaarste fasten op de sterkste schouders moeten komen. Ik ben benieuwd..." Schiedam Gedeputeerde J. Noorland heeft woensdag om de tafel gezeten met gemeente Schiedam en het Hoogheem raadschap van Delfland, om dat hij wilde weten waarom Schiedam nog steeds niet is aangesloten op de zuiverings installatie De Groote Lucht. Tijdens het gesprek heeft het hoogheemraadschap de eis herhaald dat Schiedam vier tot vijf miljoen gulden bijdraagt in het exploitatietekort van de installatie, omdat het riole ringstelsel nog steeds niet is aangepast en het afvalwater nog steeds niet wordt afge voerd naar de installatie. Maassluis Een schilder, die op de Schollevaartstraat in Maassluis een ruit uit een ko zijn wilde halen, liep gister morgen een slagaderlijke bloe ding op, nadat de ruit was ge sprongen. De man wist de bloeding zelf te stoppen door de slagader dicht te drukken. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij verder werd behandeld. Uit een benzinestation in Ko ningshoek hebben inbrekers voor ruim 100 gulden aan pak jes sigaretten weggehaald. Ze kwamen de verkoopruimte van het benzinestation binnen door enkele draad glasrui ten en een roldeur te vernielen. De schade, die daarbij werd aangericht, bedraagt ruim 4000 gulden. Schiedam De dienst gemeentelijk woningbe- heer in SChiedam heeft nog steeds te kampen met grote bedragen aan huurachterstand, die door huurders moet worden ingelopen. Per 1 januari van het vorige jaar bedroeg die totale achterstand meer dan een miljoen: ongeveer 1.190.000 gulden. Ruim 300.000 gulden had be trekking op vroegere huurders, die al sinds 1972 vertrokken waren. Een deel van dat bedrag zal waarschijnlijk niet meer te innen zijn. Een groot gedeelte van de achterstand werd veroorzaakt door huur ders, die een of twee maanden hun huur niet betaald hadden. Er wa ren ook huurders, die al langere tijd hun ver plichtingen niet waren nagekomen. In 73 ge vallen schakelde wo ning beheer de deur waarder in, terwijl in 1981 zelfs in twaalf ge vallen een uitzettings procedure moest wor den gestart. In vijf ge vallen ging die uitzet ting inderdaad door.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1