14 ROTTERDAM Rotterdam eist einde aan Shell-lozingen Kok had ruim drie ton in zijn schoenen GRAAG .GEDAAN. W44 'Lichaamsdelen niet buiten het voertuig houden' Els wil een eigen viool De zéven besten Nu vier parkeer garages en straks - misschien nog drie erbij Bejaarde beroofd Strijd tegen nieuwe vergunning Negen jaar geëist wegens heroïnehandel Man steekt zijn buurman neer Gif op vijf plaatsen in Hoekse bodem i FWZ: 9Geen sprake van discriminatie Ruim 40 inbraken opgelost Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 8 juli 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het college heeft gisteren in de raad het voor stel van de PvdA-fractie over genomen om vier parkeerga rages voor bewoners in het Oude Noorden en Oude Wes ten te laten bouwen en pas la ter te beslissen over de bouw van drie andere parkeergara ges in het Oude Westen. Een voorstel van de VVD om prin cipieel voor de bouw van par keergarages in de oude wijken te kiezen onder een aantal voorwaarden wees het college af. Burgemeester en wethouders hadden zelf geen keus kunnen maken tussen doorgaan met het bouwen van bewonersga rages. De meerderheid van het college was er om financiële redenen tegen, de minderheid was om de vele voordelen voor. De raad moest maar kie zen. Het VVD-raadslid G.W. van Gent somde de grote voorde len van het bouwen van bewo nersgarages op. Dubbel grond gebruik, geen verlies van wo ningen of van groen en geen aantasting van de woonomge ving. Wel meende hij dat er duidelijkheid moet komen of het idee van het college om de parkeerplaatsen overdag deels aan winkels en bedrijven te verhuren haalbaar is, of er voldoende belangstelling voor de parkeerplaatsen is, wat hei tarief zal zijn en of de veilig heid in de garages kan worden gewaarborgd. Hij stelde daar om voor door te gaan met de voorbereidingen voor alle ga rages en pas mei de bouw te beginnen als die duidelijkheid er is. De PvdA koos een andere be nadering. Mevrouw T. van der Vos-Broere diende het voor stel in om vier garages toch maar te bouwen en de bouw van de volgende drie te laten afhangen van de ervaringen met de huidige bewonersgara ges. Daarmee ontweek de PvdA de discussie over wense lijkheid en financiële gevolgen van het bouwen van dit soort garages in de stadsvernieu- wingswijken. Wethouder drs. J. Laan legde de voor- en nadelen nog eens omstandig uit. Momenteel kos ten de twee in gebruik zijnde garages de gemeente jaarlijks drie ton en is er een tekort op de bouwkosten, van 2,5 miljoen gulden. Hij zag niets in het VVD-voorstel. Duidelijkheid over de door de VVD gevraag de punten kon hij helaas niet geven. De wethouder vond het vporstel van de PvdA aan vaardbaar. Ook de tegenstan ders van het bouwen van be wonersgarages in hel college vonden het voorstel aanvaard baar, omdat er volgens wet houder financiën dr. J.M- Lin thorst dan tenminste een kans is dat de volgende drie garages niet gebouwd gaan worden. Het VVD-voorstel kreeg al leen de steun van SGP en CDA. Het CDA vond, dat het bouw zonder meer moest door gaan gezien de voordelen. Deze drie fracties stemden te gen het voorstel van mevrouw Van der Vos, dat wel een rui me meerderheid behaalde. Rotterdam Een. 71-jarige vrouw is gisteravond op de Prins Hendrikkade van haar tas beroofd door een jongen, die haar op een fiets passeerde. De knaap rukte de tas, waarin en bedrag zat van 33 gulden, uit de hand van de vrouw. Steef Arends en Frans van Riemsbergen: gevaarlijk..." „Die oude trams waren wel erg Rotterdam De oude tramstellen met open middenbalkon verdwijnen voorgoed uit het Rotterdamse straatbeeld. Zaterdag mogen de zogeheten Allan tramstellen hun laatste ver trouwde ritje maken op lijn 2 en lijn 12. Daar na voert hun weg naar het museum. Met de tramstellen verdwijnen ook de laatste twee tramconducteurs, die Nederland nog telt. Steef Arends (57) en Frans van Riems bergen (60) zullen zaterdag voor het laatst de kaartjes stempelen. De kniptang is al jaren verleden tijd. Ruim twintig jaar hebben Frans en Steef kaartjes verkocht. „De Rotterdamse trams staan erom bekend dat de conducteurs het publiek zo goed benaderden", glunderen Frans en Steef, die naast de kaartjesverkoop ook de passagiers van informatie voorzagen. Het afscheid zal voor Frans lichamelijk moei lijk zijn. Vorige week viel hij van zijn brom mer en brak zijn sleutelbeen. „Het eerste half jaar zal ik nog wel thuis moeten blijven", bromt hij. „Maar ze komen me zaterdag halen en brengen, dus dan kan ik mijn laatste ritje toch nog meemaken." Nuchter als echte Rotterdammers, vinden ze het een goede zaak dat de oude tramstellen verdwijnen. „Veel te gevaarlijk waren ze", zegt Steef. „Met die open deuren moest je constant opletten dat de jeugd er niet uit Laatste tramconducteurs nemen afscheid vloog. En veel tocht. Ik loop nu nog bij de fy siotherapeut. Zal wel iets van reuma zijn. 's Winters was het barkoud en 's zomers zat je te puffen." Zijn maat Frans, met wie hij de laatste zes jaar op de Allan trams heeft gezeten, heeft nog bij de fabriek gewerkt. „Het bedrijf ging failliet en in i960 nam de RET het hele zaak je over. Toen ben ik meegegaan, 'k Heb het altijd leuk werk gevonden, maar mijn hobby heb ik er niet van gemaakt." Tot 1970 hebben de Allan trams in de stad ge reden. De RET telde toen ruim 600 conduc teurs. Met de komst van de metro en de nieu we tramstellen, moesten de conducteurs hun taak overdragen aan de bestuurder. In zeven jaar tijd werd het bestand teruggebracht naar twee, Frans en Steef. Ook zij hebben jaren lang ander werk gedaan tot in 1977 de oude Allan trams weer in gebruik werden geno men. „Dat was toch het mooiste werk", zegt Frans. „Je was je eigen baas en je maakte een hoop mee." „Nou", zegt Steef, „ik weet nog dat een man met een doos gebak de tram instapte en bij een nogal bruuske rem die gebaksdoos uit zijn handen liet vallen. Toen zei ik, 'Joh, daar kun. je niet meer mee op een verjaardag aan komen. Als je nu deze hier laat en nieuwe koopt zorg ik wel voor deze. Elke dame die binnenkwam kreeg toen een gebakje. Dat zijn leuke dingen." Zwart rijden was er op de oude tramstellen niet bij. Zorgvuldig werd elk kaartje gestem peld. „Ach, er waren wel eens kwajongens die aan de bumper hingen, maar zwart rijden gebeurde niet", vertelt Steef. „Die open deu ren waren wel gevaarlijk. 'Jongens, stappie terug', zei ik dan, 'De lichaamsdelen niet bui ten de tram houden', 'k Heb er toch heel wat levens mee gered." Zaterdagmiddag nemen Frans en Steef af scheid van de RET. „Ik vind het fijn dat ze een gunstige afvloeiingsregeling hebben ge troffen", vindt Steef. „Anders had ik het toch wel rot gevonden." Ze pakt de zaken se rieus aan. De concen tratie is van haar ge zicht af te lezen. De voorbijgangers, die vertederd blijven staar», kijkt ze amper aan. Goed viool spelen ts voor de elfjarige Els Streefkerk, uit de Dui venvoordestraat het belangrijkste. Ze heeft eigenlijk geen tijd voor een praatje. „Nou even dan. Als het maar niet moeilijk wordt", zegt ze. Els wil graag een eigen viool en daar moet voor gewerkt worden, nietwaar? Dus nam ze zelf het initia tief de voorbijgangers op de Lijnbaan met haar spel te verblijden. Het instrument waar Els nu op speelt is van de muziekschool, die ze al drie jaar bezoekt. Els is orgineel. Spelen de meeste straatmuzi kanten oude hits uil de zestiger jaren, zij laat klassiek horen. Als be geleiding heelt ze een cassette-recorder, waaruit pianomuziek klinkt. Hoeveel een nieuwe viool kost weet ze niet, maar het is „heeeeel veeeel", zegt ze. „Alleen de strijk stok kost al tweedui zend gulden", weel Els. „Ik wil een grote viool, voor als ik later zeif groot ben", zegt ze vastberaden. „Soms lopen de men sen voorbij en zeggen ze dat ik zielig ben", zegt ze met een boze blik in haar ogen. „Of ze zeggen, daf ik door thuis ben gestuurd. Maar dat is niet waar. ik wil het zelf. In het begin was het eng, maar dat was snel voorbij hoor. Soms g komt m'n moeder er nog wel even bij 3 staan." u* Rotterdam Officier van justitie mr. D. Copper heefi gisteren negen jaar gevange nisstraf geëist tegen een 26-jarige Chinese kok uit Maleisië, die ervan wordt ver dacht, samen met vier landgenoten, vijftig kilo heroïne in Nederland te hebben afge zet. De rechtszaak tegen de andere verdach ten was reeds op 31 maart van dit jaar be handeld. Ook tegen hen werd destijds ne gen jaar gevangenisstraf geëist. Tijdens de zitting in maart verklaarden de Chinezen, dat de leider van de organisatie niet was gearresteerd. Hij zou naar Malesië zijn te ruggekeerd. Een dag na deze rechtszitting arresteerde de marechaussee op Schiphol de 26-jarige kok, die door de anderen als leider van de organisatie was bestempeld. Hij was on derweg naar Maleisië. In zijn schoenen trof.de politie 314.000 gulden aan, de op brengst van de heroïnehandel. In verH*_r»d met deze arrestatie, besloot de rechterlijke macht eerst de rechtszaak te gen deze Maleisier af te wachten, voordat de andere verdachten, die in maart te rechtstonden, definitief gestraft zouden worden. Gisteren bleek tijdens de rechtszitting, dat ook deze laatste verdachte ontkent de or ganisator van de groep te zijn. Ook hij zou alles in opdracht van anderen hebben ge daan. Mr. Copper meende, dat de kok daarom even zwaar gestraft diende te worden. Wraakacties Hoewel de kok tegenover de politie een gedetailleerde bekentenis had afgelegd, waarin hij precies vertelde hoe de organi satie in elkaar stak, ontkende hij gisteren bijna alles. Die plotselinge onwetendheid heeft volgens mr. Copper alles te maken met vrees voor wraakacties van anderen, die nog op vrije voeten zijn. Volgens de officier behoren alle verdach ten tot een grote organisatie, waar ook Chinezen uit Hong Kong deel van uitma ken. Hoewel hiervoor geen bewijzen zijn, is mr. Copper ervan overtuigd, dat de groep ook de honderd procent zuivere he roïne in Nederland importeerde. De heroïne werd afgeleverd in een wo ning in Leeuwarden, waar het met caffei ne werd versneden. Hierna werd het door de diverse .verdachten per pond afgele verd in Amsterdam en Rotterdam. In deze steden fungeerden Chinese restaurants meestal als contactadres. De zaak kwam indertijd aan het licht bij een routine-controle naar identiteitspapie ren van een van de Chinezen in het me trostation Zuid. De man droeg 4,75 kilo heroïne in zijn schoudertas. Hij had een briefje bij zich met het adres van de wo ning in Leeuwarden. Daar vond de politie nog wel vijftig kilo caffeine, maar geen heroïne meer. Uitspraken 21 juli. Rotterdam De ge meente Rotterdam is naar de Raad van State gestapt om nieuwe, ge vaarlijke lozingen van Shell Chemie in de ha ven tegen te gaan. De ge meente is bijna klaar met het schoonmaken van de Eerste Petro leumhaven, en vindt het onbegrijpelijk dat Shell nu een vergunning heeft gekregen van Rijkswa terstaat om opnieuw ge vaarlijke stoffen waaronder de beruchte 'drins' in de haven te spuien. „Als Shell doorgaat met lozen, staat de gemeente voor het probleem om de haven nog een keer schoon te maken", verklaart de gemeentelijke ju rist mr. J.W. Rus. Volgens Rus is er geen plaats meer in de haven voor nog zo'n operatie, waarbij de ge vaarlijke bagger wordt opge slagen in putten in de bodem. „Daarom moeten de lozingen in september, als het putten- plan klaar is, worden gestopt", aldus Rus. Omdat men vreest dat een procedure bij de Raad van Sta te te traag zal zijn, bereidt de gemeente tevens een kort ge ding tegen Shell voor. Men wil het bedrijf -ertoe dwingen het slib met de ge vaarlijke stoffen op eigen ter rein op te slaan. Zodra de zui veringsinstallatie van Shell klaar is kan dat slib dan wor den gereinigd. Tegelijk met de gemeente is de milieubeschermingsorganisatie Natuur en Milieu in beroep ge gaan tegen de nieuwe vergun ning van Shell. Rotterdam Een 28-jarige be woner van de Aleidisstraat heeft gistermiddag tijdens een ruzie zijn 39-jarige buurman Cor Leyen met een mes neer gestoken. Het slachtoffer, dat in zijn zij ter hoogte van de longen werd geraakt, is in het Dijkzigtzi ekenhuis opgeno men. De dader is door de poli tie aangehouden. De zeven beste leerlingen van de hogere zeevaartschool voor werktuigbouwkundi gen in Rotterdam werden gisteren tijdens de diplomauitreiking nog eens extra in het zonnetje gezet. Zij kregen tijdens de diploma-uitreiking een prijs voor hun goede prestaties. De twee beste studiehoofden (op de voorgrond) mogen als beloning zeils op reis met zeilschip de Eendracht. Hoek van Holland Op vijf plaatsen in Hoek van Holland is de bodem sterk verontreinigd. Dat heeft een woordvoerder van de milieudienst van Rijnmond (DCMR) gisteren meege deeld. Het openbaar lichaam Rijnmond heeft minister Winsemius (milieu) voorgesteld de lokaties op te nemen in het bodemsaneringsprogramma. Op geen van de plaatsen staan wonin gen, wel liggen er sportvelden, recrea tieterreinen en plassen, waar veel wordt gesurft en gezwommen. Aan de Prins Hendrikweg is 2000 ton puur gif in de bodem gevonden. Daar heeft het chemisch bedrijf Synres vol gens Rijnmond onder meer tolueen, fe nolen en tetrachloormethaan gestort. Dit is gebeurd met toestemming van de overheid. Chemisch afval is ook ge vonden op een voormalige stortplaats aan de nabijgelegen Lemaireweg. On der een parkeerterrein bij het strand zijn organische chloorverbindingen aangetroffen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f "aam, verandering in. a Adzes:. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Pos<Cod en goed beloond! Want voor die kleine» u/ J Wo°np/ddfs; ?tu»*3k<k ^°feer n, Q ?v'èaw!£Zoee.a<it kn*'ta*labor h" 't)Vl JJg; moeite krijgt u een telefoonklapper. v°o r de "ioejfe '0°nicl, hTaaiu; Adres;_^ I Postcode- Teleioon:^ ^uurdebo Rotterdam Het Buro voor Rechtshulp heeft de 250 bui tenlandse gezellen, die vanwe ge inkrimping van de vloot door Nedlloyd ontslag aange zegd hebben gekregen, juridi sche bijstand aangeboden bij een eventueel tegen de rederij te voeren kort geding. Het bu reau onderzoekt of die gezel- len een dergelijke steun wen sen. Omdat de meesten op zee zijn, zal dit nog wel enige tijd in beslag nemen. Het bureau geeft zijdelings de Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart (FWZ) de schuld van het ko mende ontslag, omdat deze FNV-vakbond erop zou heb ben aangedrongen buitenlan ders te ontslaan en geen Ne derlanders. FWZ-secretaris J. Gerritse ontkent die beschul diging, omdat reders en over heid jaren geleden al hebben bepaald dat het aandeel van Nederlanders op de vloot moet worden vergroot. Dat ligt ook vast in het wetsontwerp Ar beidsvoorziening Zeevaart. Gerritse: „Het gaat om gezel len die in Spanje en in Portu gal wonen en die geen enkele binding met ons land hebben. Ze wonen hier niet en ze beta len hier geen belasting. Met onze eigen grote werkloosheid ligt het dan toch voor de hand dat die mensen het eerst moe ten afvloeien." Rotterdam De politie heeft de afgelopen weken negen mannen in de leeftijd van 23 tot 56 jaar aangehouden, die betrokken zijn geweest bij 43 inbraken in Rotterdam en om geving. De totale waarde van de buit is twee miljoen gulden. Zes arrestanten zijn uit Rotter dam afkomstig, de overigen uit omliggende plaatsen. De inbrekers hadden het vooral voorzien op video- en geluids apparatuur en op exclusieve kleding.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4