'Bezuinigen kan 9 maar niet op voeding' Baam De bezuinigingen van zowel politiek Den Haag als de gemeente Rotterdam hebben de bevolking tot nu toe enorm be ziggehouden. Waar ook gesnoeid moest worden, overal volgden onmiddellijk protesten, acties en felle discussies. Want niemand, in wat voor sector dan ook, had de overtuiging dat op hun gebied iets kan worden ingeleverd. Dat geldt ook voor de Rotter damse Dienst voor Sport en Recreatie, waar men min of meer moet zorgen voor het georganiseerd verstrooiing zoeken voor kansarme jonge ren. En bovendien, scholen moei proberen een jaarlijks goedgeslaagde werkweek aan te bieden. Tot op heden bestaat die mo gelijkheid, doordat drie kamphuizen door de Dienst worden geëxploiteerd. Het huis in UI venhout wordt echter al bijna gesloten, in december is dat een feit. Blijft over het huis in Baam en in Leersum. Voor zolang het duurt overigens, want de gemeentelijke bezuinigingen strekken zich eveneens uit tot deze huizen. Sluiting is momenteel nog een gerucht, maar dat er ingeleverd moet worden, dat is wel duidelijk. Maar is die bezuiniging, die de gemeente voor ogen heeft (een langzame afbouw totdat de twee huizen niet meer zullen bestaan) nu wel doel treffend? Volgens de beheerder van het kamphuis in Baarn, G.H.Spek, niet. „Het is schandalig dat kinderen, die toch al kansarm zijn, de dupe worden van een crisis, door ouderen veroorzaakt. Boven- De krachten bundelen en dan maar proberen de bal zo ver door Martijn Verwaaijen foto's Henk Speksnijder dien is er in deze opzet nog voldoende te bezuinigen zon der dat er enige sprake is van het opheffen van de kamphuizen." Hoe, daar heeft Spek eigen lijk niet eens zo lang over na hoeven te denken. Hij vormt, samen met zijn vrouw en twee meisjes in vaste dienst, de staf die door de gemeente Rotterdam wordt betaald. Daar staat echter nogal wat tegenover. Nauwelijks va kantie, dagelijks de meest onmogelijke uren maken, psycholoog, maar ook bouw vakker zijn en aan de ver wachting van zowel de meereizende leiding als aan die van de kinderen voldoen. Kortom, Spek en zijn perso neel wordt geacht een verge lijking te vertonen met een duizendpoot. Dat wordt ook wel duidelijk in het gesprek. Geen minuut kan hij even rustig praten. Dan weer komt een leerlinge van de Piet Heinschool uit Delfshaven binnen, omdat ze door een wesp is gestoken. Een bekend 'zoetmakertje' en de pijn is verdwenen. Kort daarna neemt Spek een sprint naar buiten om 'even te kijken hoe de sportdag van de scholieren verloopt'. En en passant wil hij ook nog wel eens op speelse wijze bio logieles geven, omdat de bos wachter toevallig met va kantie is. wil houden. Een school in noem maar, Capelle, Vlaar- dingen of Krimpen, die moet hier toch ook terecht kun nen, Echt, de bezetting is re delijk tot goed, maar ik vind dat de onrendabele weken opgevuld moeten worden met instanties van buitenaf." Verhuren Iets, wat op beperkte schaal ook al gebeurt. Zoals de weekeinden, als per definitie de zaak gesloten is. Sport en Recreatie is er nu pas toe overgegaan om te proberen in die periode het huis in Baarn te verhuren. Spek: „We hebben nu twee keer een korfbalvereniging uit Vleuten gehad die het week einde kwamen. Dat was een groot succes. Ik denk dat vooral het sneeuwbaleffect hierbij belangrijk is. Men zegt het tegen een ander en die raakt ook geïnteresseerd. Zo moet het mogelijk zijn om tot een optimale bezetting te komen. Desnoods maar een beetje commerciëler denken, dat is toch geen bezwaar?" Het kamphuis in Baarn wordt, evenals de andere twee, voor het grootste ge deelte bezet door lagere scho len, waar een weekje vakan tie wordt gecombineerd met werken. Spek: „Maar waar om zouden er geen middel bare scholen bij kunnen. Ook daar zijn werkweken georga niseerd. Maar die gaan nog steeds richting Engeland, terwijl het voor de ouders steeds moeilijker wordt om een dergelijk bedrag op te brengen. Drie keer fruit Bovendien weet de beheer der best nog wat posten op te noemen waarop bezuinigd kan worden. Ais het maar niet de voeding is. „Want ik voel er niets voor om ineens van drie keer fruit per dag terug te gaan naar twee of een keer. Op voeding en reinheid moet je niet beknib belen. Natuurlijk, als het al lemaal erg commercieel wordt opgezet kan ik ook op deze post bezuinigen. Dan gooi ik een uur voor het eten een snoepwinkel open en eten de kinderen zich toch wel vol met chips, marsen en meer van dat soort. Maar daar pas ik voor, dan geef ik liever iets meer uit voor een Beheerder Spek staat patat te bakken. „Ik weiger op de voeding te bezuinigen", zegt hij. gezonde maaltijd." Maar Spek heeft wel andere posten, die hij graag zou wil len benutten om geld in te leveren. „Neem de wasseret te, een post van zo'n achtdui zend gulden per jaar. Dat is dan alleen het wekelijks wassen van de lakens, die de kinderen van het huis te leen krijgen. Is het nou zo erg om die kinderen zelf twee lakens en een kussens loop mee te laten nemen? Dat is al een aardige bespa ring." Fielsen „Dan heb ik ook nog het idee om hier fietsen te gaan verhu ren. Als de gemeente nou ge woon een stuk of tachtig fiet sen hier neerzet. Die zijn best wel voor een habbekrats bij de politie ie koop. Die fietsen verhuur je voor zeg maar een tientje. Voor de scholen scheelt Enthousiast „Het is gewoon zalig om dit te doen", verontschuldigt hij zich na weer een korte on derbreking. „Als ik zie hoe enthousiast de kinderen hier zijn, en daarbij ook nog wat bijleren, dan zet me dat aan het denken. Dan zou ik het liefst veel meer willen doen. Soms is dat ook wel moge lijk, maar andere keren moet ik toch oppassen dat ik de leiding niet in de wielen rijd. Bovendien moet ik ook wel eens oppassen dat ik het voor mezelf niet te gek maak." Dat laatste valt wel mee. Want de driehoofdige leiding van de Piet Heinschool weet zich best te redden. De sport dag. op woensdag, levert geen enkel probleem op en Spek kan zich daardoor in tensief bezighouden met de toestanden rond het huis. Hij laat vol trots zien dat de dou ches eigenhandig betegeld 2ijn, dat bier en daar enig opknapwerk is verricht en dat het meubilair in feite nog jaren meekan. Dan komt hij toch weer te rug op de bezuinigingsplan nen van de gemeente: „Ei genlijk is het belachelijk dat men bet puur Rotterdams. Konden we doen en laten wat we wilden. Maar nu het slech ter gaat, nu kan ineens niets meer en ontnemen ze kansar me kinderen deze mogelijk heid om toch een beetje va kantie te hebben." „Kijk, er zijn natuurlijk nog best mensen die een dure va kantie naar het buitenland kunnen betalen. Maar dat aan tal is erg klein. De rest is aan gewezen op dit soort mogelijk heden. De kinderen van ie mand, die werkloos is gewor den en geen geld meer heeft om een vakantie te betalen, die komen hier naartoe. Moet je ze dat ook nog ontnemen? Ik weet het niet hoor, maar in mijn ogen is dat een schandali ge zaak." 'Bleekneusjes' „Bovendien", vervolgt hij, „hebben we ook nog de zoge naamde bleekneusjes, kinde ren die tegen een prijs van Excursies De leerlingen van de Piet Heinschool gebruiken de werkweek niet alleen om even uit te waaien. Verre van dat, want ze dienen ze een dagboek bij te houden, moeilijke en minder moeilijke vragen te be antwoorden en verslagen te maken van de excursies. Slechts één dag worden de leerboeken in de kast gelaten. Dan moeten de vijfde klasse rs zich op sportief gebied bewij zen. Hoogspringen, versprin gen, hardlopen, touwtje sprin gen, hoepelen, volleybal gooi en, boomstam werpen en kege len zijn de onderdelen die af- tewerkt moeten worden. !n al die tijd rent Spek als een soort tornado tussen de meute door. Dan weer om aanwijzin gen te geven, dan weer voor informatie. „Ik kan nietstilzii- ten", zegt hij ten overvloede. „Dat moet ook wel want ik wil slechts één ding: dat de kinde ren het goed hebben, terug kunnen kijken op een fijne week." Volgens de leerkrachten van de Piet Heinschool, Brigitte van Pernis, Peter van Drue- nen en Lex van der Sijde, is dat ook het geval. „Voor ons is het slopend, aan het einde vah de week zijn wij kapot. Maar voor de kinderen is het zo ver schrikkelijk goed, ze knappen helemaal op. Nu hebben wij geluk met het weer, dat is een extra voordeel. Maar een week als deze, die kun je ze nooit ep te nimmer onthouden." In hoeverre de plannen van de gemeente vaste vormen aannemen wat betreft de va kantiehuizen is nog niet echt duidelijk. Maar de op handen zijnde sluiting van het huisi n Ulvenhout is een teken aan de wand. Maar of het sowieso in Baarn ook zal gebeuren valt te betwijfelen. Duizendpoot Spek en zijn personeel zullen zich daartegen gewoon met hand en tand verzetten... Patat staat die dag op het menu. eten", zegt de beheerder. Sportdag in Baarn. Geconcen treerd touwtje springen om het record (102 keer in een minuut) te breken. Het is natuurlijk prachtig om en passant ook even de meester vast te binden. „Sommige kinderen leren hier pas met mes en vork te 76,50 gulden een week hier hun vakantie kunnen door brengen. Het speelse voert hierbij de boventoon en echt, ik heb hier kinderen enorm op zien knappen. Daarnaast komt nog dat het merendeel van de kinderen behoorlijk wat bij leert. Het klinkt misschien gek maar ik heb hier zelfs kinde ren gezien die voor het eerst te horen kregen hoe nou precies een mes en vork in elkaar zit ten en hoe je die dingen moet gebruiken. Of kinderen die nog nooit van hun leven hun bed hebben opgemaakt. Hier moet dat en het gebeurt ook." „De praktijk heeft bovendien geleerd dat er kinderen ko men, die werkelijk ook niets hebben. Die het hele jaar uit kijken naar die vijf daagjes hier. Waar anderen zeer nuch ter reageren op een vakantie reis naar Frankrijk of Spanje, daar praten deze kinderen nergens anders over dan over het uitstapje naar onze kamp huizen. Vooral omdat het in die periode totaal niet gericht is op het leeraspect." Het kamphuis in Baarn heeft 88 bedden, verdeeld over twee vleugels. In totaal kunnen maximaal 80 kinderen voor een week terecht in het huis, de rest van de bedden is voor de leiding. Veelal is de bezet ting optimaal, al was dat de af gelopen week niet het geval. De Piet Heinschool kwam met slechts 32 kinderen en drie leerkrachten, financieel gezien een slechte bezetting derhalve. Vandaar dat Spek andermaal benadrukt, dat er best meerde-, re scholen in een week onder gebracht kunnen worden. mogelijk weg te gooien. dat ook al heel wat, want als ze nu ergens heen willen moet een bus gehuurd worden. En bovendien is het weer een ex tra inkomsten voor de ge meente." De beheerder is er vast van overtuigd dat juist in deze tijd de kinderen een dergelijke ontspanning hard nodig heb ben. „Absoluut harder dan en kele jaren geleden. Want ei genlijk is dat het vreemde van het hele geval. In de tijd dat alles nog kon kon dit ook.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4