Onderzoek naar gif gaat miljoenen kosten Milieu betaalt mee aan Marathon weg Sint Joris Doele krijgt toezegging van Hafkamp IN VERBAND MET TROPISCH WEER: VIAARDINGS DAGBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ter meulen Vlaardingen verrast door conclusies OLR Aanzienlijke schade door ontploffing Herhuisvesting ONS brengt geld in laadje Kansen voor plan steeds groter ONS Vfcrwijtiorl deuren Ozobleu- jongeren bespuiten stadhuis Varkens sluis Kluis meegenomen WATERWEG DINSDAG 12 fUU 1983 Vlaardingen Het nader onderzoek naar zes stort plaatsen van verontrei nigd afval in Vlaardingen, zoals door het openbaar li chaam Rijnmond (OLR) aanbevolen in het pro gramma bodemsanering 1984-1987, kan de ge meente 1,2 miljoen gul den, of meer kosten. Vlaardingen is verrast over de conclusies van Rijnmond en breekt zich er nu het hoofd over hoe de rapporten beoordeeld moeten worden. De finan ciën vormen het voor naamste struikelblok. „Met een lege portemon nee is het moeilijk nader onderzoek plegen", aldus milieudeskundige Mole naar van gemeentewer ken. „Je moet de vervuiling be schouwen in samenhang met het gebruik dat van de grond wordt gemaakt", zegt Mole naar, die de rapporten van commentaar moet voorzien. „Anders sla je op hol en kun je heel Nederland wel nader on derzoeken." Molenaar vindt dat het verband tussen veront reiniging en grondgebruik in de rapporten te weinig uit de verf komt „Gezien de kosten van een nader onderzoek ben ik die samenhang nu zelf maar aan 't beoordelen." Vlaardingen heeft dus zijn twijfels over de rapporten, het resultaat van een oriënterend onderzoek naar stortplaatsen aan de Koningin Wilhelmina- haven, Broekweg, Amster damlaan en Olmendreef, Oli vier van Noortlaan, in de Lïc- kebaert en langs de Vlaarding- se Vaart. Van veel plaatsen zou de vervuiling al lang be kend zijn en had volgens de gemeente wel meteen een na der onderzoek kunnen worden gedaan. Urgent Een nader onderzoek naar het terrein van de oude gasfabriek aan de Hoflaan vindt Vlaar dingen veel urgenter, omdat daar in de toekomst huizen worden gebouwd. Rijnmond heeft die plek op veraoek van de gemeente ook aangewezen als nader onderzoeksgebied, maar een rapport daarover ligt nog niet op tafel. Molenaar; „Terwijl wij vinden, dat je juist rigoureus te werk moet gaan als je ergens huizen wilt gaan bouwen." Alleen voor de vroegere ge meentelijke stortplaats in de Broekpolder, waar de gemeen te nu kolkenslib loost, zijn vol gens Rijnmond snel maatrege len gewenst. De stort in de Broekpolder is volgens het rapport vervuild met fenol en zware metalen. SP'er Remi Poppe sprak een paar weken geleden zijn verontrusting uit, omdat er zwaar verontreinigd kolkenslib zou worden ge loosd. Ook ten zuiden van de stort plaats is die verontreiniging aangetroffen. Rijnmond trekt daaruit de conclusie, dat het gif zich in het grondwater ver spreidt. Er zouden maatrege len moeten worden genomen om contact van mensen en dieren met die stoffen te voor komen. ïn de weilanden rond de stortplaats lopen paarden en geiten, die met het water uit de sloten hun dorst lessen. Verspreiding Ook bij andere stortplaatsen 2tjn de onderzoekers van Rijn mond bang voor verspreiding van de verontreiniging via net grondwater. Bij onderzoek naar de vroegere gemeentelij ke stortplaats aan de Koningin WilheJminahaven, waar nu het metaalbedrijf Kreber een opslagplaats heeft, zijn hoge concentraties tolueen en te- trachloormethaan aangetrof fen. In en rond de landschaps heuvel in het wandelpark aan de Olmendreef zijn tolueen, fetiol en kwik gevonden. Die stoffen dreigen volgens de rapporten in open water te recht te komen. Volgens het OLR kost een na der onderzoek naar de ver spreiding van de verontreini ging per locatie zo'n honderd duizend gulden. De gemeente vreest echter dat dat bedrag minstens twee keer zo hoog zal uitvallen. Tot twee ton moet de gemeente de kosten van het onderzoek zelf betalen en van wat daar bovenop komt nog eens tien procent. De gemeente betwijfelt in sommige gevallen het nut van de nadere onderzoeken, waar op weer een saneringsonder zoek moet volgen. „Als er toch geen geld is voor maatregelen zijn al de kosten voor die on derzoeken weggegooid geld", aldus een gemeentelijke woordvoerder. Met verbazing in de ogen kij ken een agent en andere om standers naar de verwrongen resten van de gastles, die gis termiddag op de Vlaardingse Weslhavenkade met een dreun de lucht in ging. De ontploffing in het centrum trilden de ra men en het daarna aanwak kerde vuur op de binnenplaats bij het postkantoor ontstonden door asfalteringswerkzaamhe- den. De ontplofte gasfles richtte aanzienlijke schade aan. Om erger te voorkomen, werden twee andere gasflessen in de Oude Haven gegooid. Om die reden werd de kade ook voor enige tijd afgesloten. Niemand raakte gewond. Schiedam Bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) is sinds kort een grote interne verhuizing op gang ge komen. Enerzijds gebeurt dat in verband met noodzakelijke bezuinigingen; anderszijds zal de nieuwe indeling van de kantoren in de Van Heek straat resulteren in een effi ciëntere bedrijfsvoering en een betere dienstverlening. Het betekent voor de afdelin gen Technische Administratie en de buitendienst van de VROM (Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst) het einde van het laatste restje 'zelfstandigheid'. Deze vroeger aparte organisatie is in het ONS-gebouw ondergebracht. •Zodoende kan het huidige pand van de VROM worden verhuurd aan het Rotterdamse expeditiebedrijf Frans Maas NV, wat weer extra geld in laadje brengt. Veel scholen na de middag dicht Vlaardingen De kansen voor de ingrijpende recon structie van het kruispunt Ma rathon weg/ Westlandseweg Worden steeds groter. Nadat onlangs de provincie een bij drage van 400.000 gulden heeft toegezegd, ziet het er naar uit, dat er ook een subsidie ver kregen zal worden wegens de milieu-effecten, die de recon- structie heeft. Als het verkeer in hoofdzaak via de Marathon- weg wordt afgewikkeld ko men veel minder -woningen in het centrum met een te grote geluidsdruk le zitten. De reconstructie van het kruispunt vlakbij de belang rijkste aansluiting van Vlaar dingen op rijksweg 20 is van eroot belane voor de verkeers- circulatie door de stad. Het ge meentebestuur wil al jaren af van de doorgaande route via de Westlandseweg, en vooral via de Burgemeester Pruissin gel en de Van Beethovenlaan. Als het reconstructieplan is uitgevoerd wordt het verkeer vloeiend naar de Marathon- weg geleid. Vlaardingen heeft voor de in- Schiedam Wethouder Luub Hafkamp streeft er- in september van dit war drie ton beschikbaar te hebben voor de verdere ver bouwing van de Sint Joris Doele. Hij heeft dat vrijdag middag meegedeeld aan een delegatie van clubhuis de Doele. Voor deze verbouwing wordt een begroting opgesteld met hehuip van een aannemersbe drijf. Het is de bedoeling dat b'j de verbouwing vrijwilligers van de Doele de handen uit de mouwen steken. „We moeten iclf meehelpen om de kosten beperken", aldus jongeren- Werker Johan Janssen. Na die Jterbouwing kan ook het meu bilair van de Sint Joris Doele worden vernieuwd. „Het heeft met die slechte vloeren weinig zin", meent Janssen. Tijdens het onderhoud is ge steld dat noch het college van B en W, noch de afdeling cul tuur, sport en jeugdzaken (CSJ) plannen heeft om in de Doele een open jongerencen trum (OJC) onder te brengen. Wethouder Hafkamp gaf toe dat wordt 'aangehikt' tegen de kosten van 1,7 miljoen gulden, die de exploitatie van een OJC met zich brengt „Het is de vraag of Schiedam überhaupt wel op een OJC zit te wach ten", gaf Janssen na afloop van het onderhoud als com mentaar. Tijdens de bijeenkomst tussen gemeente en de Sint Joris Doele is door de vertegen woordigers van de gemeente erkend dat de Doele niet al leen een functie heeft voor Schiedam-Oost, maar voor de hele stad. Volgens Johan Jans sen is gebleken dat het ge bruik van de zolder van de Doele als popzolder niet van de baan is, ondanks het feit dat de gemeente enkele leeg staande schoolgebouwen voor dit doel wil gebruiken. „Daar over bestaan plannen, maar desnoods wordt de zolder voor andere activiteiten gebruikt", zegt de jongerenwerker. „Ik ben wel blij dat bij de gemeen te de Doele en de popzolder van elkaar zijn los gekoppeld. Tot voor kort werden deze twee nog wel eens met elkaar geïdentificeerd." Volgens hem heeft de wethouder tijdens het gesprek toegegeven dat de dure verbouwing van de zol der een 'miskleun' is geweest. greep twee plannen liggen, die elkaar in prijs niet veel ontlo pen. Het goedkoopste plan kost 2,1 miljoen gulden; het duurdere vergt enkele tonnen meer. De reconstructie, die nog dit jaar moet starten, bete kent ook de eerste fase voor de zuidelijke randweg. Aan de andere kant van de stad wordt immers de DeJtadijk al flink verbeterd, welke dijk in de toekomst beter zal aansluiten op de Marathonweg. Op de 'oren' van rijksweg 19, de op dit moment niet openge stelde afritten bij de Benelux- tunnel, wordt op het Vlaar dingse stadhuis hard gestu deerd na de subsidie van 8,5 ton die voor dit doel door de provincie ter beschikking is gesteld. De vraag is nog, of bij de openstelling de Vlaardingse variant of die van rijkswater staat wordt toegepast. Rijkswa terstaat wil de afritten open stellen zonder ze te verbreden, maar Vlaardingen zou graag zien dat de afritten wél breder zouden worden gemaakt. Op die manier kan de mogelijk heid worden geschapen in de toekomst ook een nieuwe oprit te maken naar de rijksweg, in dien de toekomstige verbre ding van de Beneluxtunnel of de aanleg van een tweede tun nel geen doorgang zou vinden. Over de reconstructie van de Marathonweg wordt morgen avond in de burgerzaal van het stadhuis een 1 informatie avond gehouden voor bewo ners van de Floreslaan en de Broekweg (tussen de Mara thonweg en de Burgemeester Pruissinge]), Waterweg De meeste scholen voor kleuter- en la ger onderwijs in Vlaardin gen zijn deze hele week 's middags gesloten in verband met de tropische weersom standigheden. In Schiedam en Maassluis wordt wat voorzichtiger met het geven van extra vrije tijd omge sprongen: daar zijn voorlo pig alleen voor vandaag maatregelen genomen. Hoe het in de rest van de week zal gaan, hangt af van de vraag hoe het weer zich ont wikkelt. In Vlaardingen zijn sinds van daag vrijwel alle lagere- en kleuterscholen 's middags dicht. Alle openbare scholen hebben van de gemeentelijke afdeling onderwijs toestem ming gekregen, hun poorten na de middag te sluiten en van die toestemming wordt vrijwel algemeen gebruik gemaakt. „We hadden nog wat uren over, zodat de rijksinspectie daar ook geen problemen over kan maken", aldus Piet Zou tendijk, chef-onderwijs in Vlaardingen. Ook het bijzon der onderwijs doet vrijwel al gemeen mee. Hoewel de afdeling onderwijs op de gemeentesecretarie en diverse benaderde schoolhoof den in Vlaardingen beweren, geen klachten te hebben gehad van ouders die door de plotse linge sluiting van de scholen in de problemen komen, heb ben zich op diverse scholen flinke discussies voorgedaan over de maatregel. Vooral werkende moeders hebben problemen met de maatregel. In Schiedam is dat de reden, dat men wat voorzichtiger met het sluiten van de scholen om springt. Onderwijsconsulent Lex Tigges: „Voorlopig hebben de scholen alleen vanmiddag de gelegenheid om de deur dicht te gooien; morgen bekij ken we hoe de weersverwach ting voor de rest van de week is, We hebben wel als eis ge steld, dat de scholen moeten blijven zorgen voor opvang van leerlingen. Kunnen kin deren niet thuis terecht, dan moeten onderwijzers op school blijven, die voor die kinderen een aangepast programma ver zorgen. Je kunt geen kinderen de straat opsturen." Om die zelfde reden is het katholiek basisonderwijs in Schiedam niet van plan scholen te slui ten. Een woordvoerster van de St. Willibrordusstichting: „We hebben roostervrije middagen ingesteld. De kinderen blijven wel op school, maar er wordt een recreatief programma af gewerkt. Als je ze naar huis stuurt, levert dat teveel pro blemen op." Overigens zijn de klachten over de plotselinge sluiting niet algemeen. Mevrouw Hoekstra van de Vlaardingse Paulusschool: „Iedereen had er begrip voor. Het was gister middag in de lokalen dertig graden. Dan kun je echt niet meer gezond lesgeven." Er zijn ook scholen, die zich van het weer niets aantrekken. Een woordvoerster van scholenge meenschap Spieringshoek in Schiedam; „We werken ge woon door, We zetten de ra men en deuren open en hopen dat er een zuchtje wind bin nenwaait." •A. V f A' a Er komt donderdag een einde aan het bestaan van de Var kenssluis. Maassluis Nadat de gemeen te gistermorgen plotseling gas, water en licht bij Ozobleu heeft afgesloten hebben enke le bezoekers van het jongeren centrum vannacht blauwe verf op het stadhuis gespoten. Bij de actie werd een negen tienjarige jongen gearresteerd. Eerder al was de politie in ac tie gekomen toen de jongeren de straat voor Ozobleu op het Hoofd openbraken om te pro beren de afgesloten waterlei ding weer te openen. De subsidie aan het omstreden jongerencentrum liep begin deze maand af, maar van het gemeentebestuur hadden de jongeren de toezegging gekre gen dat het centrum nog tot 1 september epen mocht blijven. De jongeren wilden buiten het eigen bestuur om, waarin zij geen vertrouwen meer had den, zelf met nieuwe activitei ten verder gaan. En tevens waren gesprekken met het jongerencentrum Ccco gaande om te komen tot een buneling van activiteiten in het pand van Coco aan de Lange Boone straat. Volgens sociaal-cultureel wer ker Bert Bakelaar zou aanvan kelijk zijn beloofd dat gas, wa ter en licht niet zouden wor den afgesloten. Het college van B en W heeft daartoe be sloten, omdat er officiéél geen huurder meer is. ADVERTENTIE Pedosan rasp Tegen likdoorns en eeltplek- ken Aan twee zijden te ge bruiken, ais eeltrasp en ale schuurspons voor 2 Tubes Aqua Fresh tandpasta Voor Ka memel k- schuimbad. inhoud 1 liter KAlNErtElJB ttMIUS Schiedam De Nieuwe Ha ven gaat donderdag voor één dag dicht voor de scheepvaart, omdat de oude sluisdeuren worden verwijderd van de Varkenssluis, Deze deuren hebben geen functie meer. De Varkenssluis heeft 369 jaar als 'portier' naar de Nieuwe Ha ven toe dienst gedaan, De sluisdeuren zijn 'kujs en kuis verrot', aldus de heer Van der Most van de Schiedamse gebouwendienst, een afdeling van gemeentewerken aan de Korte Haven. Het is volgens hem daarom beter de deuren weg te halen dan te laten ver pauperen. Omdat zij in zo'n slechte staat verkeren, is hel volgens Van der Most ook niet zinvol ze voorgoed een plaatsje elders in Schiedam te geven, zoals dat bijvoorbeeld wel ge beurde met de deuren van de oude Buitensluis; die staan nu als gedenkteken op de Maas boulevard. De vermolmde sluisdeuren worden niet vervangen. De Varkenssluis fungeerde al lang niet meer. Toen de Nieuwe Haven in 1614 gegraven werd, was dat behalve voor de aan- en afvoer van goederen ook voor de watercirculatie door de Schiedamse grachten. Door de deuren van de Varkenssluis bij vloed te openen, konden de havens worden doorgespoeld en op diepte worden gehou den. Het spuien was in die tijd belangrijk. Op die manier kwam Schiedam ook aan 'schoon' water, dat gebruikt werd als drinkwater en als spoelwater voor de tientallen branderijen. Dat bleef het ge val tot in 1886 de drinkwater leiding werd aangelegd, wat een belangrijke hygiënische verbetering was. Volgens gemeente-ambtenaar Van der Most is de Varkenss luis overbodig sinds de nieuwe Buitensluis aan de Voorhaven in gebruik werd genomen. Schiedam Bij een inbraak in een kantoor aan de Tiete man Oemstraat in Schiedam hebben inbrekers een kluis meegenomen, alsmede een geldbedrag van 280 gulden. Uit een woning aan de Rotter- damsedijk verdwenen 800 gul- f den in contanten, girobetaal- I kaarten en sieraden. Men kwam binnen door ruitjes te - forceren. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1