[12 ROTTUM Voorne bruist deze zomer weer van het leven Alpinist Henk de Bokx op 'eenzame hoogte tl VW^s gcveh informatie Hellevoetsluis: Vestingdagen Brieile; gondelvaren Oostvoorne: Burchtfeesten Rockanje: mini-triathlon Beklimming piek Lenin in Rusland Rotterdams Nieuwsblad zaterdag IS juli 1983 Voorne Ooit wel eens een gondel vaart meegemaakt in Nederland? Nee? Dan is op 27 augustus een bezoekje aan Den Briel zeker de moeite waard. Op die zaterdag zal het Brielse Meer lijken op Venetië, wanneer daar schepen, groot en klein, met lampionnen versierd het ruime sop zuilen kiezen. De vier WV-voorzitters bij het kanon in Brieile. Van links naar rechts de heren Vos (Oost- voorne), Looy (Hellevoetsluis), De Vries (Rockanje) en Wingelaar (Brieile). Voorne Voor ck complete VW-pro- gramma's kan meti terecht bij de VVV. kantoren. Deze zijn gevestigd in Brieile, Venkelstraat 1, 3231 XT, telefoon 018 li 3333, Hellevoetsluis; Oostzanddijk 20, 3221 AL, telefoon 01883 12318, Roekan Dorpsplein 16a, 3235 AE, telefoon 01814- 1600 en Oostvoorne; Stationsweg 55, 3233 CS, telefoon 01815 2749. Het is dit jaar voor het eerst dat het zomerseizoen op een dergelijke spectaculaire ma- nier wordt afgesloten. Maar gelukkig is het nog lang niet zo ver. Voor velen is de zo mervakantie nog maar net begonnen of nog in aantocht. Deze en volgende maand heeft Voorne een scala aan activiteiten te bieden aan de toerist, die dicht bij huis op vakantie wil. De vier VVV's op Voorn hebben kosten noch moeite gespaard om een 20 aantrek- door Willem Pekelder kelijk mogelijk zomerpro- gramma op te stellen. Een programma boordevol feest, muziek, gezelligheid en ver tier. Kortom 'Happy days are here again'. Vooral als de zon blijft schijnen Maar al zou de zon onver hoopt achter de wolken ver dwijnen, dan nog heeft Voor ne voldoende ontspannings mogelijkheden. De Geuzen stad Den Briel en de voor malige Marinestad Helle voetsluis zijn een lust voor het oog, dankzij de vele ge restaureerde historische pandjes, de indrukwekkende kerkgebouwen en de prach tige wallen. En mochten de ouderwetse 'zomerse' plensbuien van voorheen dan toch terugke ren, cian kan de toerist kie zen uit verschillende musea, die deze stadjes rijk zijn. Vooral het pas geopende ma- ritiem-historische museum 'Gesigt van *t Dok' in Helle voetsluis moet men even bin nenwippen. Al was het al leen maar om de unieke, pas gerestaureerde maquette van deze stad aan het Haringvliet te bezichtigen. Nu we toch aan de Oostzand dijk zijn, kunnen we meteen even langs lopen bij de bijna 55-jarige VVV, die onlangs onderdak heeft gevonden m de hal van het museum, Daar zullen de informatriees vol enthousiasme vertellen over al het moois dat Helle voetsluis deze zomer te bie den heeft. De heer J. J. Looy, voorzitter van de plaatselijke VVV, vertelt dat mensen, die een maal in Hellevoetsluis zijn geweest, zo onder de indruk raken van de ehaime van deze plaats, dat ze terug blij ven komen. Dat geldt dan vooral voor de bezoekers van de Vestingdagen, een ieder jaar terugkerend, zeer suc cesvol evenement, dat dit keer wordt gehouden op vrij dag 19, zaterdag 20 en zondag 21 augustus. Nieuw zijn ditmaal de brand- blusdemonstraties van de 50- jarige blusboot 'Jan van der Heyde', een schip dat de ge meente onlangs voor een gulden op de kop wist te tik ken in Amsterdam. Ook iets nieuws is de stoomearrausel voor de kinderen. Verder komen dit jaar nóg meer his torische voertuigen uit Enge land naar dit nationaal en wellicht zelfs internationaal vermaarde feest in en rond de Vesting van Hellevoet sluis. De traditionele fok veedag op 23 juli en het touwklimmen over de Industriehaven op 13 augustus gaan er bij de lief hebbers ook al jaren in als koek. Een „must" in Helle voetsluis is een ritje met het unieke stoom trammetje dat al toeterend en blazend van winkelcentrum De Struytse Hoeck naar de Tramhaven rijdt. Varende muziek Brieile steelt dit jaar de show met de gondelvaart op het Brielse Meer. In principe mag alles, wat maar enigs zins vaart, meedoen aan dit evenement. Windsurfers met een lampion in de top van de mast zullen dan ook niet ont breken op die bewuste zater dagavond. De bonte verza meling van vrolijk verlichte vaartuigen zal worden bege leid door een muziekgroep die zich zal installeren op een motorboot. Na afloop van het spektakel kunnen deelnemers en be langstellenden zich langs de oevers van dit prachtige meer tegoed doen aan dran ken en hapjes. Behalve watersport raakt ook fietsen steeds meer in trek bij de recreant, blijkt uit de woorden van VVV-voor- zitter J. Wingelaar. „Cam ping De Meeuw aan het Brielse Meer heeft zelfs sinds vorig jaar een passanten- hoek, een speciale plek voor fietsrecreanten", vertelt hij. In de VV V-program ma's is Deze Breugheliaanse dansgroep komt naar de Burchtfeesten in Oostvoorne. de fiets dan ook zeer nadruk kelijk aanwezig. Rockanje, Brieile, Hellevoetsluis en Oostvoorne kennen allemaal hun wielerronden, waaraan zowel amateurs als vetera nen kunnen meedoen. Van daag wordt al de eerste gere den. De andere volgen op respectievelijk 19 juli, 23 juli en 9 augustus. Dat de wielerronden zo keu- De voormalige Marinestad Hellevoetsluis is zeer de moeite van een bezoekje waard. rig over het seizoen zijn ver spreid, is geen toeval. Want al in een vroeg stadium ma ken de VVV's waterdichte afspraken over het program ma, waarbij zeer goed in het oog wordt gehouden dat ge- durende het hele vakantie seizoen tenminste in één van de vier plaatsen iets te bele ven valt. Wie liever op een toeristi sche manier fietst, kan bij de VVV-kantoren terecht voor een tocht door de prachtigste gebieden van Voorne, met een 'ontsnappingsmogelijk heid' naar Stellendam op Goeree, waar de Delta-expo en de visafslag zeker bezocht moeten worden. Wie voor meer dan één dag naar Voorne komt, kan kie zen uit verschillende cam pings voor de overnachting. Houdt men van luxe en com fort dan zijn er, vooral in Rockanje en Oostvoorne uit stekende hotels. De voorzit ter van de WV-Oostvoorne, de heer A. Vos, signaleert steeds vaker de zogeheten hoteltoerist. Dat is de man of de vrouw die in een paar da gen de streek goed wil leren kennen en daarbij reist van hotel naar hotel. „Voor de hotelhouders zijn de toeristen nog steeds niet de grootste punt uit de taart, maar toch neemt het aantal overnachtingen van toeristen duidelijk weer toe", zegt Vos. Aan de andere kant is het aantal buitenlandse werkne mers dat in hotels bivakkeert minder geworden door de economische recessie die ook in het Europoort/Botlekge- bied haar tol eist. Door de industrievestiging vlakbij de prachtige natuur van Voorne-Putten is de toe- ristenstroom naar dit eiland de afgelopen twintig jaar duidelijk afgenomen, zo zijn de WV-voorzitters van me ning. Dit ondanks het feit dat, het mag raar klinken, natuur en industrie op een unieke manier zijn gecombi neerd. Dijk Zo zal de windsurfer op het Oostvoornse Meer straks niets meer zien van de in dustrie op de Maasvlakte, dankzij de dijk die langs de noordoever wordt aangelegd. Gelukkig voor de WV's en niet te vergeten, de midden standers, zitten de dag- en verblijfsrecreatie op Voorne nu weer duidelijk in de lift. Daarvoor zijn een heleboel oorzakfen te bedenken. Voor zitter R. de Vries van de VVV Rockanje denkt bij voorbeeld dat het niet meer 'arm' staat om in Nederland vakantie te vieren. „Je hoeft tegenwoordig voor je image niet meer op vakantie in het buitenland. Vakantie houden in eigen land is weer hele maal geaccepteerd". Modeshow op strand Ook 'zijn' VVV doet alles om de toerist in de watten te leg gen. Een zeer opvallende nieuwe activiteit is de uit Amerika overgewaaide mini- triathlon. Een combinatie van hardlopen, zwemmen en surfen. Dit alles gaat 30 juli gebeuren op het strand en in de zee bij Rockanje. Aanslui tend zal op het strand een mermode-show worden ge houden. Het strand is niet alleen een plaats om in de zon te liggen, zo blijkt bijvoorbeeld ook ujt het grootse vuurwerk dat ter gelegenheid van de zomer- feesten op 20 augustus aan het Tweede Slag wordt afge stoken. j Ook op 27 juli moet de toerist beslist even dit lieflijke bad plaatsje aandoen, want dan is er een grandioze braderie met 150 kramen en een kin-: derruilmarkt, waar jonge on dernemertjes hun waar aan de man proberen te brengen. Er staan die dag optredens op het programma van de country- en westernband Trial en niemand minder dan Bonny St. Clair. De andere Voornse badplaats tenslotte, Oostvoorne met zijn unieke autostrand, gaat de toerist voor de tiende keer verwennen met de Burclil- feesten op 27 augustus. Op en rond de gerestaureer de ruïne van de burcht van de Heren van Voorne zal bet feest dit keer geheel Vlaamse stijl worden ge vierd. Uit Wingene bij Brug ge komt een Breughel-dans- groep over met eigen mu ziek. Deze groep van 35 per sonen zal met haar Vlaamse volksdansen voor een boa end schouwspel zorgen op de Hofwei. Een uit 20 man be staande Breughel-blaaskapd uit Tiel, een vlaggenballet- groep met 30 deelnemers een twaalftal kantklossen uit de kantstad Brugge ko men eveneens naar de Noordzeebadplaats. Het ge heel wordt omlijst door een braderie, en 's avonds een barbecue. Die barbecue zal ook niet ontbreken tijdens het zomer avond feest dat 11 september op de noordoever van' het Oostvoornse Meer wordt ge vierd. Dan zullen er ook duik- en surfdemonstraties zijn, alsmede een muziek groep. Het feest dient ter af sluiting van de Rijnmond- strandwandeling door de prachtige duinen en het heerlijke strand van Voorne. 9ÊJ3 ?FÜ3 iïxo iiw -17.1 19.0 m 0.0 :foii .20.1 Alblasserdam Henk de Bokx uit Alblasserdam is deze week naar Frankfort gevlogen om zich daar bij een Westduit- se expeditie van alpinisten te voegen, die afreist naar de Sowjet-Ume om daar in het Pamir-gebergte een aanval te doen op de 7.134 meter hoge piek Lenïn. Het gebergte vormt een na tuurlijke grens tussen Rusland en China met aangrenzende provincies Toerkestan en Ka- zachstan. De wereldbekende ijspiste Alma-Ata ligt er zo'n 400 kilometer van verwijderd. De piek Lenin ligt er te mid den van allerlei andere top pen, die zijn vernoemd naar Russische top-partijfunetiona- rissen. De expeditie van 15 man is ge organiseerd door het Westduit- se sporthuis Ha user, in samen werking met het Russisch Sportcomité. Henk de Bokx is net als de andere 14 leden van de expeditie geaccepteerd (qua ervaring) door het Sportcomité en vliegt dan ook als gast van datzelfde comité naar Moskou. Daar krijgt men twee dagen om de stad te bekijken om vervolgens naar Osch te vlie gen. Vanuit deze industriestad gaat de expeditie per bus en later met vrachtwagen naar het basiskamp om zich onder leiding van Russische deskun digen voor te bereiden op de aanval. Henk de Bokx is de enige Nederlander in dit gezel schap. De kalme 50-jarige ambtenaar afdeling welzijn van de ge meente Hardinxveld-Giessen- dam is met de aanval op de piek Lenin bepaald niet aan zijn proefstuk toe. Vorige zo mer deed Henk als lid van een door Pieter A. Kerkwijk Oostenrijkse expeditie een aanval op de 7400 meter hoge Mustagh Ata, gelegen aan de andere zijde van het Pamir-ge bergte in China. Het is 'm niet gelukt de top te bereiken, maar vijf anderen slaagden er wel in. Henk, zonder naar een excuus te zoeken: „De mannen die de top hebben bereikt, zit ten bij wijze van spreken elk weekend in de bergen. Verder was er niets aan de hand. Al leen, het lukte niet". De reis naar deze klimpartij liep helemaal via Peking. He melsbreed zat hij toen zo'n 400 km. van het huidige basis kamp in het Pamir-gebergte af. Henk de Bokx is in feite kind aan huis in dit gedeelte Henk de Bokx op de top van de Kilimanjaro. van de wereld. In 1981 maakte hij namelijk een trektocht rondom de Ana Pourna in West-Nepal. Toen in gezel schap van leden van de West- duitse Alpenvereniging. Henk: „Dit wordt - als het lukt - m'n derde 7.000 meter hoge top. In 1980 heb ik ook ge tracht de piek Lenin te be klimmen, Op 6.000 meter moest ik terug naar kamp 2 m verband met bevriezingen aan de handen. Per helicopter ben in toen afgevoerd naar een hospitaal in Osch, waar ik twee wek^n heb vertoefd. Ei genlijk is dit een beetje revan che nemen". Alpinist Henk de Bokx heeft al veel eerder van zich doen spreken. In augustus 1976 be klom hij de 7.494 meter hoge Noshag in de Himalaya. Hij was daarmee de tweede Ne derlander, die deze top in het meer dan 1000 km lange Hi- malaya-gebergte in Afghanis tan had overwonnen. De hoofdtop van de berg Noshag is in 1964 voor 't eerst beklom men. Henk had al in 1974 de westtop bereikt, die op een hoogte ligt van 7.350 meter. Maar jaren daarvoor had Henk al bergen beklommen. In 1972 beklom hij in Kenya de 5.900 meter hoge Kiliman jaro en het jaar daarop volgde de 6.200 meter hoge Parchamo in Nepal. In 1974 vertrok de Alblasserdammer naar Peru om in het Andes-gebergte de 6.000 meter hoge berg Chan- chain te temmen. Het jaar daarop (1975) maakte hij voor de afwisseling een wandel trektocht door Groenland- Passie Henks' passie voor het bergbe klimmen ontbrandde in 1958 met een onschuldige bergwan- deltocht in de Dolomieten. „Dat was mijn eerste kennis making met de bergen. Vanuit een dorpje kon men een tocht naar een berghut maken. Dat was 'je van het', aldus de on verstoorbare Alblasserdammer aan de vooravond van zijn vertrek. Henk heeft daarna in Europa vele bergen beklom men waaronder de Jungfrau en de Bernina. De bergbeklim- mingen buiten Europa heeft hij veelal in samenwerking met de Duitse Alpenvereni ging gedaan. „De bergwandeltocht in de Dolomieten was een jeugdreis. Ik had alleen een paar schoe nen nodig met een profielzool. Het jaar daarop is het een lich te bergsportreis naar Oosten rijk geworden, een trektocht van berghut naar berghut. Daar zat al een 'topje' bij van 3.000 meter hoogte", vertelt Henk de Bokx. Toen is er een moment in Henk's leven geko men dat hij ïn aanraking kwam met mensen die in Ne pal hadden geklommen. Men heeft hem dia's laten zien en toen is hij niet meer te houden geweest. Hij zou en moest dat ook eens beleven. Adviezen Henk de Bokx houdt zich in conditie door hardlopen en fietsen, vooral in het weekend Henk: „Niet dagelijks, maai tweemaal in de week". Vooi de rest rookt hij niet en leidt een geregeld 'even. Aan be ginners, die de bergen in gaan geeft Henk het advies te zor gen voor goede schoenen en kleding: „Je moet er rekening: mee houden dat het weer~ffl de bergen snel kan omslaan Verder moet men als beginnet niet verder springen dan je polsstok lang is. Ik bedoel, be kijk de mogelijkheden. Vraag advies van de plaatselijke be volking. Schaam je niet 0® een gids te huren. Je moet 00* eenvoudig beginnen. Vooreen goede voorbereiding zorgen een goede algemene konditjt hebben. Ga nooit alleen bergen in. Verder moet je na tuurlijk altijd bijtijds op W gaan. 's Morgens is het koet# en mocht er wat gebeuren dan heb je de hele dag nog voor Raak niet in paniek en 2®* dat je voldoende eten bij.* hebt Over 2ijn eigen aanval op® piek Lenin zegt Henk zelf® voorkeur te geven aan minder moeilijke route. „Ihef aan een bergwand hoeft voor mij niet". Hij noe® zich dan ook een klimmer,;®' nooit teveel ineens waagt. HILVE Op di knokte Van c :''Va» 0 I-dersoi •'.O.I.V. liji ,Met tii -KILVE [.TROS .14J01 R' vuren, vAVRO :van to •naai - --OV: ts ^JUcmir -J>al 191 .semblt JWJI :"l£AC: jV-Econo iifjws.2 jjjun. 23 g&vei *"Op ói TdKC3 1 IfesoiU ^P-POf WtVEl .MOS: 1 >11. iirni twop Hws, A «Juk lies

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 12