4 Fiscaal nadeel voor 'alleenverdiener' blijft KUNST/RTV Ik heb de droom van de middenklasse' 1 Organisten aan banden gelegd S»SIJTHOFF PERS SSttf Studenten wildon opg< pakt muid< li 'Piraten serieus nemen' Nauwelijks meer buitenlanders Drentse sloten met giftig afval gedempt Onderzoek naar jbeperkt gebruik •isoleercellen Vredesactivisten terug uil Moskou Voorlichting helpt tegen rijden met borrel Jongetje gedood op overweg Ouwehand aan opknapbeurt van 20 miljoen toe Parket wachten niet bestraft NOS-nota: Mozart bij BRT en KRO S Jennifer Beals, top-ster uit Flashdance: I 9 Orkest 18-de Eeuw toert door Europa Peter Schat genius achter improvisatieconcours v Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 16 juli 1983 Den Haag Het aantal buitenlanders in Neder land groeit nauwelijks. Op 1 januari 1983 woon den er 543.000 buitenlan ders; slechts 5000 meer dan op 1 januari 1982. Dat komt neer op 3,8 procent van de totale bevolking. De Turken zijn het ruimst vertegenwoordigd. Daar^ na volgen de Marokka nen. de Westduitsers, de Britten, de Belgen, de Spanjaarden, de Italianen en de Surinamers. De naar schatting 133.000 Su rinamers met de Netler- landse nationaliteit zijn daarin niet meegeteld. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bmmen Enige tientallen sloten in zuïdoost-Drenthe zijn vermoedelijk met zwaar giftig afval gedempt. Provinciale Waterstaat van Drenthe stelt "een onderzoek in, naar aanlei ding van een tip van een vrachtwagenchauffeur. Deze zei dat de transporton derneming waar hij voor werkt afval van de NAM (Ne derlandse Aardolie Maatschap pij) en het in opspraak ge bracht bedrijf Scado uit Schoonebeek in Drenthe heeft gestort. Provinciale Waterstaat ver wacht in het afval zeer scha delijke zware metalen als kwik, zink, lood en barium aan te treffen. Ook de aanwe zigheid van tolueen en xyleen wordt niet uitgesloten. Die stoffen zijn elders in dit gebied ook al aangetroffen. "Haarlem De hoofdinspectie van de geestelijke volksge zondheid gaat onderzoeken ■•hoe het isoleren van psychia trische patiënten kan worden beperkt. Bij dat onderzoek ,rworden ook de cliëntenbonden ingeschakeld. Die toezegging deed de hoofd inspectie gisteren, na een ge- isprek met leden van de 'anti- .isoleergroep' die zich afgelo pen dinsdag vastketenden aan uhet hek van het kantoor van -de regionale inspectie voor de .volksgezondheid in Haarlem. •De groep protesteert tegen de i maandenlange opsluiting van twee patiënten in het Pro vin- ciaal Ziekenhuis Santpoort. T* O- vfs f J fv "i -M Schiphol De twee Nederlandse studenten die donderdag in Moskou wegens vredesactiviteiten werden opgepakt, waren bewust op die aanhou ding uit. „We wilden het allemaal heel openlijk doen, ook om te voorkomen dat de andere leden van ons reisgezelschap in moeilijkheden zouden komen", aldus het tweetal, gisteren bij hun te rugkomst in Nederland. i Eric Brassem {links) en inger Elzinga, terug in Amsterdam. Den Haag Voorlichting over alcohol en ver keer aan gedetineerden die vastzitten wegens het rijden onder invloed, blijkt te werken. De kans dat zij wederom met teveel drank op ach ter het stuur kruipen, is fiks afgenomen. Dit staat in- een rapport over een proef in ge vangenis De Raam in Grave, waar gevangenen voorlichting krijgen. In deze inrichting is onge veer 70 procent van de gedetineerden veroor deeld wegens het rijden onder invloed. Door de informatie zouden "ze de detentie zelts 'nuttig en zinvol' vinden. De opsteller van het rapport, mr. R. Bovens, pleit voor een .uitbreiding van de voorlichting. Hij is er van overtuigd dat een brede opzet van het programma zelfs gevangenisstraf kan ver vangen. De Tweede Kamer heeft in juni van dit jaar ook al uitgesproken dat gevangenisstraf voor autobestuurders die onder invloed hebben gere den, plaats moet maken voor het volgen van een cursus over alcohol en verkeer. Inger Elzinga (21) en Eric Brassem (24), die beiden in Amsterdam geschiede nis studeren, deelden in Moskou plastic draagtasjes uit, met daarop het por tret van de Russische vre desactivist Radzinsky en. de Engelse tekst: 'Oleg Radzinski...wie volgt?'. Radzinsky werd vorig jaar oktober gearresteerd. Het tweetal vertrok tien dagen geleden op een toe ristenvisum voor een ge organiseerde groepsreis naar Moskou. In hun ba gage namen zij duizend plastic tasjes mee. De dou ane merkte die niet op. „We kozen voor tasjes omdat die in Moskou moeilijk te krijgen zijn en daar als een leuk cadeaut je worden beschouwd", vertelden zij. Elzinga en Brassem zijn lid van de Groeppa Dove- rija Amsterdam, een afde ling van de onafhankelij ke Russische vredesbewe ging. Na hun aanhouding zijn ze op een Russisch politiebureau verhoord. „We kregen de indruk dat ze daar niet goed wis ten wat ze met ons aan moesten", zei het duo op Schiphol. De studenten kregen na de ondervraging te horen dat ze de Sovjet Unie di rect moesten verlaten. Of zij het land zijn uitgezet, is niet duidelijk. Ze had den al geboekt voor de vlucht van vrijdag naar Amsterdam. Utrecht De 6-jarige Roelof Kardol uit Den Bosch is gisteren verongelukt toen zijn vader een overweg kruiste en met zijn auto tegen een trein botste. Het on geluk gebeurde op een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in Bruchem bij Nijmegen. De vader negeerde de rode knipperlichten. Zelf raakte hij zwaar gewand. Den Haag Het kabinet ziet voorlopig geen kans om iets te doen aan het verschil in belastingdruk tussen een alleenverdiener met een hoog salaris en tweeverdie ners die samen precies dat zelfde inkomen hebben. In het huidige belastingsysteem moet de alleenverdiener veel meer aan de fiscus af staan. De staatssecretarissen van finan ciën en sociale zaken en werkge legenheid schrijven dat aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen over het wetsontwerp, dat de veranderde belastingheffing voor gehuwde tweeverdieners re gelt, De wet zou per 1 oktober moeten ingaan. De staatssecretarissen laten verder weten dat in de toekomst ook de fis cale positie van ongehuwden zal wor den herzien. Daarbij zal worden uit gegaan van een algemene belasting vrije som met verschillende toeslagen. Volgens het wetsontwerp krijgt de ge huwde vrouw met ingang van vol gend jaar een zelfstandiger positie voor de belastingdienst. De uitbrei ding van de fiscale verzelfstandiging betreft met name inkomsten uit vroe gere arbeid, zoals wachtgeld, VUT - uitkeringen en pensioenen. Vermogensinkomsten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften blijven echter lopen via de belastingaangifte van de partner. Per 1 januari 1984 wordt het wel mo gelijk- de zogenoemde 'integrale rol wisseling toe te passen. Dat betekent dat de niet voor verzelfstandiging in aanmerking komende onderdelen van het inkomen afgewikkeld worden via de aangifte van de partner met het hoogste inkomen, ongeacht of dit de man of de vrouw is. Rhenen Ouwehand's die renpark in Rhenen moet voor zeker twintig miljoen gulden worden opgeknapt. Dat is de enige manier om meer bezoe kers te trekken. Dit staat in een nota, die de di rectie van de dierentuin heeft opgesteld. Ouweband kampt ai jaren met een teruglopend be zoekersaantal. In het topjaar 1974 trok Ouwehand nog bijna 590.000 bezoekers. Nu zijn dat er nog maar rond de 450.000. De directie van Ouwehand wil de dierenaccomodaties ver nieuwen en een hotel bouwen naast het al bestaande congres centrum. Om de plannen te verwezenlijken hoopt het Rhe- nense dierenpark op steun van. het ministerie van economi sche zaken. Ook wil Ouwe hand beleggers in het renova tieproject interesseren. Den Haag Minister Kort hals Altes (justitie) ziet af van disciplinaire maatrege len tegen de Amsterdamse parketwachten, die op 7 juni een dag in staking gingen uit protest tegen hun arbeidsom standigheden. Hij doet dat vanwege de „openhartige verklaring van de bonden over de gang van zaken rond de werkonder breking", aldus een woord voerder van het ministerie. De bewindsman heeft giste ren met de betrokken bon den afgesproken dat er bin nenkort wordt overlegd over verbetering van de werksitu atie op het Amsterdamse parket Het gesprek werd gehouden nadat de Nederlandse Poli tiebond het kort geding ver loor, dat in verband met de aangekondigde maatregelen tegen de staat was aange spannen. Hilversum Onder de titel 'Omroep versus piraten, reac tie van de omroep op illegale zenders en legitieme publieks- wensen' heeft de Raad van Be heer van de NOS een concept nota uitgebracht over omroep- pïraterij. In de conclusies van deze eerste versie is te lezen 'dat de omroep het verschijn sel omroeppïraterij serieus dient te nemen'. De nota stelt echter nadrukkelijk dat de omroep niet de pretentie koes tert alle behoeften met betrek king tot omroeppiratertij te vervullen. Het impliceert wel de erkenning dat achter dit -verschijnsel een aantal legitie me behoeften schuilen waar aan de omroep tegemoet dient te komen. Volgens de nota moet er daarom vooral aan- ;dacht blijven voor de pro grammering van speelfilms en moet de radio meer Neder landstalige muziek draaien. 'Hilversum De KRO-televi- sie begint maandagavond 22 augustus met de zesdelige reeks 'Mozart': een gespeelde serie over het niet altijd van een leien dakje lopende leven van de componist. De BRT zendt de eerste afle vering van deze reeks,' met Christoph Banzer in de titel- al op maandagavond 25 juli uit. Amsterdam „Jennifer Beals kwam per vliegtuig uit Chicago aan en raakte haar bagage kwijt. Toen ze binnenkwam zag ze eruit of ze de hele nacht op was geweest. Toen ik met haar begon te werken moest ze een huilscène doen en ze speelde die zo natuurlijk, dat we onmiddellijk wis ten: zij is het". Een mooi verhaaltje uit Hollywood. Maar de werkelijkheid is eenvoudiger. Dat wil de 19- jarige Jennifer Beals, de door Piet Ruivenkamp hoofdrolspeelster uit boven genoemd verhaaltje, wel even recht zetten bij een kort bezoekje aan Amsterdam. Want sinds de film 'Flash- dance', waarin zij de hoofdrol speelt en die in Amerika een groot succes is geworden, vergelijkbaar met 'Saturday Night Fever* en 'Fame', is er veel veranderd. „Ik kwam uit Londen op aanraden van mijn agent. Ik dacht dat het om eenvoudige casting ging. Ze vertellen je niet dat er nog vierduizend andere meisjes zijn. Er was dus helemaal geen opwin ding. Ik wist nergens van". Jennifer komt over als een heel nuchter persoontje met een tikkeltje filosofische in slag. „Ik had geen ervaring. Wel had ik eerder anderhal ve maand een cursus gevolgd in theaterwetenschappen. In het bijzonder in toneelschrij ven. Maar zoiets doet ieder een. Vorig jaar stapte ik over Jennifer Beals: even ge nieten van de luxe van het succes in Amsterdam. van de middelbare school naar de Yale University. Je krijgt daar twee jaar de kans om een beetje rond te rom melen. Om uit te zoeken wat je wil. Daarom koos ik voor astronomie. Misschien leer ik daar wel iets van. Mijn voor keuren veranderen en veran deren nog steeds. Ik weet ook helemaal niet wat ik op mijn 35-ste zal doen. Ik heb nog weinig echt aangepakt en of ik film actrice zal blijven weet ik niet. Ik geniet nu van de luxe van de roem en voel jnïj daar enorm prettig bij. Maar ik weet dat ik mijn opleiding moet afmaken. Ik wil een carrière, ik wil kin deren en hoop nooit te schei den. Mijn geest is nog hele maal open, maar eigenlijk kan ik nooit beslissen." Bob In de Amsterdamse hotelka mer rommelt ook een kleine witblonde jongeman rond, die nog niet zichtbaar de wis- kundesommen te boven is. „Bob is niet jaloers" zegt Jen nifer over haar vriend. En hij mag even meevertellen over het telefoontje van ean onbekende Dominique, die best met Jennifer uit eten wilde. Dat is er niet van ge komen. Jennifer vertelt dat ze echt een thuiszitster is. „Hoe kan ik me nu een grote ster noe men? Ik ben zo klein. Pas prettig voel ik mij als ik met Bob thuis een etentje geef met een klein groepje vrien den". „Mijn ervaringen als fotomo del hebben alleen geholpen in het vertrouwd raken met de camera. Maar ik kan dat «nu niet meer doen. Als ik in Amerikaanse bladen zou ver schijnen herkent iedereen me. Je behoort niet herkend te worden. Eerder de kleren dan je gezicht." Flashdancing „In de film zijn alle, ook de persoonlijke dansen van te voren bedacht door een cho reograaf. Wel op basis van improvisatie, maar zélf im proviseren kan niet. Dat is niet praktisch". Jennifer Re als, één van de aardigste nieuwe vrouwelijke gezich ten in de Amerikaanse film, maakt er ook heel nuchter geen geheim van dat ze niet alles zelf heeft gedaan. „De laatste scène was te moeilijk. Ik kon het niet, de choreo graaf kon het niet zelf en mijn dansleraar was er niet kwiek genoeg voor. Een dan ser heeft dat overgenomen als stand-in. Ik heb wel spe ciaal leren lassen voor mijn rol." „Ik kijk nu alweer heel an ders tegen de ervaring met 'Flashdance' aan dan eind vorig jaar. Over de roem moet je maar niet te lang na denken. Het is net als den ken over leven en dood. Als je dat teveel doet wordt je er door bedolven. Het wordt steeds duisterder. Het is net als mensen, die net getrouwd zijn en daar opgetogen over zijn. Met de jaren wordt dat minder. Ik wil mij bij het da gelijkse leven houden". Romantiek Over de romantische aard van de film zegt Jennifer: „Sprookjesachtige films zul len er altijd zijn. Kijk maar naar 'E.T.'. Je hebt dat nodig. Het geeft je daarna een goed gevoel. Elke emotie is goed. Ze hebben allemaal hun ei gen energie. Soms verlang je naar iets dat groter is dan het leven. Voor mijn toelating tot school heb ik eens een sprookje geschreven. Over tien maanden ervaring als kind in New York. Ik maak te van New York een jungle, waarin de mensen dieren waren. Het ging over onaf hankelijk worden, net als de meeste verhaaltjes voor kin deren. De rest vergat ik. Ik was doodziek van het schrij ven daarna". „Eigenlijk heb ik de meest Amerikaanse droom van ie dereen. De droom van de middenklasse uit het westen: earrierè maken, trouwen, kinderen krijgen." Als het gevoelig ontvankelij ke provinciaaltje Alex komt men Jennifer in 'Flashdance' tegen. Een halfjaar later in Amsterdam is de eerste on schuld er bij haar af. Zij weet wat zij wil: twijfelen over haar mogelijkheden. aiiiiiiiiiiMiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiJiffiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuniiiiniiniiniiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR Amsterdam Het Orkest van de Achttiende Eeuw maakt onder leiding van Frans Brüg- gen van 27 augustus tot 14 sep tember een toernee door Euro pa. Het door IBM gesponsorde ensemble, dat op authentieke zeventiende- of aehttiende- eeuwse instrumenten of ko pieën daarvan speelt, zal op treden in onder andere Spanje, Italië, Schotland, Denemarken en België. Aansluitend worden enkele concerten in Nederland gege ven. Op het programma staan de suite uit 'Le Temple de la Gloire' van Rameau en van Mozart de Sinfonia Concertan te voor viool, altviool en or kest en de Symfonie in Es KV 543. ADVERTENTIE SL 8avokerk, Haarlem: Interna tionaal Improvisatieconcours. Deelnemers: Haralö Feller, Naji Hokim, Henk Luijmes en Vandertuin. Jury: Guy Hans Haselböck en Jan I Haarlem Het Interna tionaal Orgelfestival Haarlem heeft wat betreft 'het improvisatieconcours, (dat als vanouds de kern' van het festival vormt, het roer omgegooid. Konden 'de organisten er in de af- A gelopen jaren op los fanta seren, deze keer moesten de deelnemers een prelu- de en fuga zien te fabrice ren. Peter Schat had er de thema's voor ontworpen. Een enorm verschil met vorig jaar. Toen kregen de organis ten een stukje muziekgrafiek van Enrique Raxach voor hun neus. „Met deze noviteit, die de traditionele gang van zaken doorbreekt, wordt de spelers een maximale vrijheid tot creatieve Inbreng gegeven", zo luidde toen de toelichting. Het niveau van het concours is er door de duidelijke omlijning van de opgave bepaald niet op achteruit gegaan. Waren de improvisaties vorig jaar voor het grootste deel stuurloos en spanningsloos, deze keer kon men niet onder een structurele vormgeving uit. En dat werkte veel beter. De ene organist kwam er wat beter uit dan de andere, maar in elk geval zat er meer samenhang en span ning in de improvisaties dan door Aad van der Ven men jaren gewend was op dit internationaal befaamde con cours. Peter Schat had zijn thema's vergezeld doen. gaan van een structuurschets voor de prelu de en de fuga. Die was overi gens niet verplicht. Het me rendeel hield er zich ook niet aan. De in Frankrijk wonende Li banees Naji Hakim, die zich vorig jaar met flair door zijn vrije improvisatie heen sloeg, had, nu hij aan banden was gelegd, ineens veel minder te vertellen. Hij verloor zich hoofdzakelijk in details. De or ganist, die het best samenhang en inspiratie wist te combine ren, nam de wisselprijs van Hakim over: de Duitser Ha- rald Feller, geboren in 1951, verbonden aan de Hocbschule ftlr Musik in München en aan de Kirchenmusikschule in Re gensburg. Wat niet wegneemt, dat de manier waarop de Ca nadees John Vandertuin en de Nederlander Henk Luijmes het door Peter Schat aangege ven materiaal vaak heel be- wonderswaardig vorm gaven. Na een jarenlange malaise is er wat betreft de levensvat baarheid van het Haarlemse improvisatieconcours weer re den tot optimisme. 8 dagen met uw krant naar ZWITSERLAND Vertrekdata 8 t/m 15 aug. a.a. en 15 t/m 22 aug. a.s. Aan da zonzijde van de imposante RIGI, beschut tegen hei noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTE- DENMEER het rustieke plaatsje GERSAU. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere Jaren als vakantieoord verkozen door o.a de'cömpamst Brahms. Het is de standplaats van onze unieke 9-daagse vakantiereis per luxe tou ringcar van MAASKANT REIZEN, Hiervoor blijkt zoveel belangstelling te bestaan dat we voor onze reis op 9 julr velen hebben moeten teteurstellen. We hebben kans gezien een herhaling van deze reis op een tweetal nieuwe data te realiseren, n.l. van MAANDAG 8 t/m MAANDAG 15 AUGUSTUS en MAANDAG 1St/m MAANDAG 22 AUGUSTUS a.«. Als verblijf voor 6 volle dagen is gekozen voor het comfortabele hotel llge. Het programma omval behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dag tocht door het Imposante 8erneroberland en Grindelwald met eer» bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vier- woudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waar onder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten en gelegenheid tol winke len en een bezoek aan o.a. het grootste automuseum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wandelingen le maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. De prijs voor deze mooie vakantietrip bedraagt slechts ƒ595.- per persoon op basis van VOLPENSION 8n een 2-persoonskamer met douche en toilel. Toeslag l-persoortskamer75.-. Inbegrepen alle vervoer Incl. excursies per luxe touringcar alsmede het af scheidsdiner in Nederland. Uitgezonderd zijn alleen de lunches op de heen- en terugreis. Gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon 5.- polis- kosten. Annuleringskosten 3 1/2% van de reissoa 6.- polfskosten Tijdig boeken wordt dringend aangeraden. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-1908S2 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonltjk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 87, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS I6b50 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4