BUITENLAND Thatcher dingt af op salaris van Lagerhuisleden 'vy SIJTHOFF PERS Brussel niet langer hoofdstad Wallonië Voor Hong Kong is 1997het jaar van de waarheid Wegens mishandeling terrorist Agenten in Italië veroordeeld Eigen achterban uit kritiek op Strauss 1 1 0 mÊËÊB3ÊgÊÊ8«ÊÊËKgem Papandreou: bases VS in 5 jaar dicht Rotterdams Nieuwsblad zalendac? 16 )ub 1983 Brussel De deelregering van Wallonië verlaat Brus sel. Namen (35,000 inwo ners) wordt de nieuwe hoofdstad voor 3,2 miljoen Walen. De 5,6 miljoen Vla mingen die België telt blij ven Brussel als hun dubbe le hoofdstad beschouwen. Zowel de nationale als de Vlaamse regering zal daar zetelen, zo is de verwach ting. Het besluit van de Waalse regering is genomen na een conclaaf dat twee dagen en nachten duurde. De libera le en christen-democrati sche ministers waren te gen. De socialisten hebben in Wallonië echter de meerderheid. Volgens de Waalse premier Jean Ma rie Dehousse is lang geaar zeld alvorens Brussel te verlaten. Dit, 'vanwege de recente pogingen van de Vlamingen om van deze stad hun hoofdstad te ma ken', aldus Dehousse. Brussel was tot voor twee eeuwen een Vlaams-spre kende stad met een Fran stalige bovenlaag. Nadat door onze correspondent Jan Werts in Brussel die in 1830 de Hollandse heersers had verjaagd be gon de verfransing van de stad. Vandaag beschouwt meer dan driekwart van de één miljoen Brusselaars het Frans als moedertaal. Toch is sedert de zeventi ger jaren het Nederlands hier weer in opmars. Dat is de vertaling van de Vlaam se economische macht, die na de oorlog werd opge bouwd. Het Front der Franstaligen (FDF), dat jarenlang Brussel regeer de, is op z'n retour. Libanees leger hevig slaags Een Libanees meisje zoekt dekking, terwijl Li banese militairen het "vuur openen op sji'itische moslims, die zich een school verschanst heb ben. met moslims Britse en de Chinese regeringsdelegaties hebben besloten om de onderhandelingen over de status van Hong Kong op 25 juli ie hervatten. Dit maakten functionarissen aan het eind van twee dagen van voorbe reidende gesprekken bekend. Over de re sultaten van de gesprekken wilde men niets zeggen, alleen dat ze nuttig en con structief waren. Hong Kong is met zijn 5,2 miljoen inwo ners op dit moment een van de belang rijkste centra voor de wereld- en de geld handel. Voor de bewoners wordt 1997 het jaar van de waarheid. Dan gaat de stad staat over in Chinese handen, 99 jaar na dat de Britse regering in 1898 met een keizerin van de Mantsjoe-dynastie, de laatste keizerlijke familie van China, een pachtovereenkomst sloot. De leiders van de delegaties, de Chinese staatssecretaris van buitenlandse zaken Yao Guang en de Britse ambassadeur in Peking, sir Percy Cradoek, hebben ge sproken over het lot van de kolonie als China de touwtjes in handen gaat nemen. De eerste gesprekken in 1982, toen de Britse premier Thatcher een bezoek aan China bracht, leverden echter niets op. Volgens het weekblad Far Eastern Econo mie Review, dat in Hong Kong verschijnt, is de tweede onderhandelingsronde te danken aan een concessie van Thatcher. In een brief aan de Chinese leider Deng Xiao Ping zou zij indirect de Chinese soe vereiniteitsaanspraken hebben erkend. Nog in de overwinnigsroes van de Falk- lands, wilde zij hier in 1982 niet aan be ginnen. Hoewel de Britse regering niet wil toegeven dat er concesies gedaan 2ijn, zeggen'diplomaten dat 'een of andere aan passing' nodig was om de gesprekken weer tot leven te brengen. Gebaar De aanwezigheid van de Britse gouver neur van Hong Kong sir Edward Youde 5S{«iK,SS^X"- ^"*5 Hong Kong: ondernemersparadijs. bij de Britse delegatie, wordt gezien als een Chinees gebaar. China had altijd be nadrukt dat de gesprekken alleen bilate raal. tussen Groot-Brittannie en China, gevoerd zouden worden. Youde wist meteen zijn Chinese gastheren op de tenen te trappen met de mededeling dat dat hij de bevolking van de kolonie vertegenwoordigde. Prompt kwam China met het scherpe antwoord dat hij als dele gatielid alleen de Britse regering verte genwoordigt. Als terechtwijzing weigerde China een visum te verlenen aan Youde's perschef Peter Tsao. Over de inhoud van de gesprekken is niets bekend gemaakt. Daarover wordt zorgvuldig gezwegen. Alles draait echter om de status van Hong Kong na de Chine se overname. Zulllen de Chinezen toe staan dat het kapitalistische systeem van de stad blijft voortbestaan, of is het na 1997 uit met het 'ondernemersparadijs.' Tot nu toe heeft China altijd de verzeke ring gegeven dat Hong Kong kan blijven wat het is. Alle tekenen wijzen daar ook op. Er is een Chinees plan bekend waarbij Hong Kong moet worden veranderd in een 'speciale bestuurszone'. In de nieuwe grondwet van China, uit 1982, is hiervoor ook de mogelijkheid geschapen. Artikel 31 geeft aan dat 'speciale bestuurszones kun nen worden ingesteld, als dat nodig is', In zo'n zone kan het kapitalistische sy steem van Hong Kong gehandhaafd blij ven en de stad kan dan zelfbestuur krij gen. De vraag is bij het laatste punt of China in dat geval Hong Kong-Chinezen benoemd, of ae voorkeur geeft aan be stuurders van het vasteland. Of de Chinese regering behoefte heeft om het systeem van de stad op te heffen, zo dra het weer souverein Chinees gebied is. is ook nog de vraag. Hong Kong is voor China een grote bron van inkomsten: tus sen 35 en 40 procent van de buitenlandse deviezen komt via de stad binnen. Verder zijn de investeringen in en de handelsove reenkomsten met Hong Kong alleen maar gestegen. Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE imm-HBEBd TOURINGCARREIS NAAR WIHTCKBEnÜ Vertrek maandag 15 .augustus 1983 Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maandag 15 nugmtua 1883 t/m vrijdag 19 augustui 1983 hebben we het dit keer met zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND. het fascinerende tand van de duizend bergen. Een populaire vakantiebestemming en een bekend kuuroord dal zich door de mat uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep Ingesne den dalen uitstekend ieenl voor fijne wandelingen. Onïe standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantat sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terras jes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aartal inte ressante excursies. Ons verbliifshotel Steyman is zeer rustig, maar toch centraal gelegen direkt aan de bosrand en dus bijzonder geschikt voor fijne wandelingen over goed aangelegde paden. Het heeft een uitstekende keuken en is vriendelijk en efficient ingericht De gasten kunnen van veel tot het hotel behorende faciliteiten gebruik maken zoals een verwarmd en overdekt zwembad, sauna, volautomatische kegelbaan en bierstube Alle kamers hebben dou che en tollet. Maandag vertrekken we uit Den Haag en Rotterdam richting Langschede voor de iunch en vervolgens via een bijzonder fraaie route naar onze be stemming. Dinsdagmorgen is men vrij, waarna een middagtocht wordt gemaakt naar de Kahler Asten, een van de hoogste bergen van het Sauerland. Vanaf de uitkijktoren heeft men eer. prachtig uitzicht op de omgeving. Woensdag staat een volle dagtochl op het programma naar Dillenburg, het stadje waar de oorsprong van het Huis van Oranje ligt. Daarna richting Sie- gen. gebouwd op 7 heuvels tn het Slegeriand. Donderdag een middagtoent naar de parel van het Sauerland - het schilder achtige bergstadje Arnsberg De burcht, de oude markt en de huizen met de houtgesneden gevelversiermgen zorgen voor een romantische steer, u krijgt uiteraard ruim de tijd om door de sfeervolle straatjes te dwalen Vrij dag gaan we weer huiswaarts en rijden via de Monnesee richting Dort mund Met een feestelijk afscheidsdiner in Nederland 2al deze trip worden, besloten. De prijs van deze Sauerland-tocht bedraagt slechts 375.- per persoon op basis van volpension {vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en op basis van een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een 1-persoons kamer bedraagt ƒ25 -. Reisverzeke ring 10.- per persoon ƒ5.- kosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - kosten Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no 070-190802 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag jop de hoek van het Spui) of Coolsmgel 67, Rotterdam |t o Stadhuis) POSTBUS 16050 2500 AA "s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Rome Wegens mishandeling van een terrorist hebben vxer Italiaanse politieagenten voorwaardelijke gevangenisstraffen ge kregen van veertien maanden tot één jaar, 2e mogen een jaar lang geen dienst doen. De chef van de vier ontsprong de dans, doordat hij tijdens het proces tot (sociaal-democratisch) kamerlid werd gekozen, hij wordt nu gedekt door parlementaire on schendbaarheid. De agenten waren van marteling beschuldigd door de intussen door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome tot 26 jaar veroordeelde Cesare di Lenardo, die werd gepakt bij de bevrijding van de Amerikaanse generaal Dozïer, vorig jaar januari in Padua. Tijdens het slot van het proces dat in deze stad tegen de agenten is gevoerd kwamen politiemensen uit alle delen van Italië voor hun collega's demonstreren. Ze trokken met de nationale vlag door de straten, voor het gerechtsgebouw deelden ze strooibiljet ten uit, om aandacht te vragen voor 'het drama van hun be schuldigde collega's'. In de oplopende emotie om het vonnis van Padua heeft zich ook de president van de republiek gemengd. Pertini noemde het proces 'een voorbeeld voor de wereld en een sieraad voor Italïes democratische rechtsorde'. Beiroet In wat de ernstigste gevechten van dit jaar genoemd worden heeft het Liba nese leger gisteren hevi ge strijd gevoerd met milities van linkse mos limgroeperingen in Bei roet. Tanks van het Libanese leger openden gisteren in de loop van de dag het vuur op schuilplaatsen van sji'itische moslems, die zich verenigd hebben in de Amal. In de oude stadskern en langs de vroegere Groene Lijn, waar christelijk en mo hammedaans Beiroet ge scheiden waren, deden zich veel straatgevechten voor. Er zouden zeker drie doden zijn gevallen onder de burger bevolking en verscheidene ge wonden onder de Libanese soldaten. Eén van de soldaten overleed. De gevechten speel den zich af in de verwoeste buurten van het Holiday Inn- hotel. De gevechten zijn de eerste grote confrontatie van het re geringsleger sinds det vorig jaar oktober geleidelijk aan de moslimse wijken van west- Beiroet binnentrok. De gevechten begonnen gister ochtend toen militieleden van de Amal anti-tankgranaten af vuurden op een pantserwagen van het Libanese leger. Elders in de stad had het regeringsle ger al acties ondernomen te gen krakers die in een oude school zaten te verwijderen. De sji'ieten zien in de acties van het Libanese leger een te ken dat zij 'teruggedreven zul len worden naar de Beka'a- vallei teneinde de stad te zui veren van vluchtelingen en het evenwicht ten gunste van een bepaalde groep (de chris tenen) te veranderen', aldus hun verklaring. De moefti van de sji'ieten. sjeik Kabalan, heeft inmiddels het ontslag van van premier Sjaflk al-Wazzan geeist. Waz- zan is islamiet. Volgens Kaba lan is alleen bxj verantwoorde lijk voor het bloed van kinde ren dat er in de wijk waar de ontruimingen plaats vonden gevloeid heeft. Vijf Amerikaanse en Britse journalisten, die de gevechten wilden verslaan, zijn gisteren door het Libanese leger opge pakt en ernstig mishandeld. Onder hen bevond zich de cor respondent voor het Britse persbureau Reuter, dat het be richt over hun mishandeling later verspreidde, en Time-fo- tograaf Robin Moyer, die vorig jaar de World Press won met een foto van de slachtoffers in het Palestijnse kamp Sabra en Sjatila. Bonn Franz-Josef Strauss, de voorzitter en onbetwiste leider van de CSU, heeft het op het partijcongres van CSU niet al te makkelijk. Binnen de CSU-gelederen bestaat on rust over de eigengereide han delswijze van Fran2-Josef Strauss. Zonder dat iemand werd ingelicht onderhandelde Franz-Josef Strauss met de DDR over een miljarden kre diet. „Ik heb dat eigenhandig binnengesleept", aldus Strauss. Dit eigenmachtig optreden heeft ertoe geleid dat in ieder geval één CSU-parlementarier uit de partij is gestapt. De par lementariër Handlos, wilde deze éénmansdemocratie van Franz-Josef Strauss niet lan ger ondersteunen. Op het partijcongres, dat giste ren is begonnen en vandaag met toespraken van Strauss en kanselier Kohl wordt afgeslo ten, zal het niet tot een op stand tegen Franz-Josef Strauss komen, al is de afgelo pen dagen in München een soort poppenkast opgevoerd, die eigenlijk vrij uniek was in door onze correspondent Bert Tigchelaar in Bonn de geschiedenis van de altijd als één man achter de leiders staande CSU. Eén van de leden van het ka binet van Strauss in Munchen heeft uit de school geklapt en hij verklaarde dat de partij al lerminst tevreden is met de ei genzinnige manier van doen van Franz-Josef Strauss. Daar op liet Franz-Josef Strauss de Londen Na het geladen debat over de (ver worpen) wederinvoering van de doodstraf buigt het Lagerhuis zich volgende week dinsdag op nieuw over een omstreden onderwerp. Ditmaal gaat het over het stoffelijk levenslot van de parlementsleden zelf. Velen van hen verlangen een verhoging van het salaris (nu circa 63.000 gulden per jaar) met 31 procent Daarmee zouden de volksveriegemvoordigers ongeveer op een peil van betaling komen dat voor parlementariërs elders in West-Europa ge bruikelijk is. De loonsverbetering is aanbevolen door een speciale adviesraad voor de hogere salarissen. Maar premier Thatcher wil daarvan niets we ten. Zij vindt dat de geachte afgevaardigden dit jaar met een salarisverhoging van vier procent genoegen moeten nemen. Na aftrek van ver hoogde pensioenpremies en dergelijke zou daarvan ongeveer 1,7 procent overblijven. Een dergelijke zelfbeperking, zo meent de Brit se premier, is in overeenstemming met het stre ven der regering de uitgaven m de komende ja ren zoveel mogelijk te beperken. Uiteraard voelt de oppositie er mets vc or steun te geven aan een monetarisusch bele d Jat zij uit den boze acht. Een tweede reden van Thatc icrs voorstel mati ging te betrachten ts haar afkeer van 'beroep- sparlementariers'. Dat wordt wel met met zo veel woorden gezegd maar zij meent dat karige beloning de volksvertegenwoordigers dwingt tol andere betaalde activiteiten \vaardoor zij hun bindingen met de samenleving buiten het parlement handhaven Ongetwijfeld zijn er veel Lagerhuisleden die door andere bezigheden hun inkomen vergro ten. Maar veel afgevaardigden nemen hun door onze correspondent Ewout Janse in Londen werk in het parlement en tn de kieskring zo ernstig dat voor nevenwerkzaamheden geen ruimte blijft. Tot een al te traumatische krachtmeting van ontevreden conservatieven met Thatcher zal het echter wel niet komen. Gisteren kon een fi nancieel expert van de fractie, Edward du Can, met het compromisvoorstel de salarissen in vijf fasen tot ongeveer het verlangde peil te verho gen. Tegelijkertijd zouden de toelagen voor se- creianskosten moeten w roden verminderd. Daarmee zou aan de ets van de regering tot ma tiging zijn voldaan en het uitzicht op blijvende financiële verbetering worden geopend. 55 Warschau De opheffing van de staat van beleg in Polen, over het algemeen verwacht op de nationale feestdag 22 juli, zal uit monden in een nieuwe periode van beperking van de vrijheden. Dit stel len Westerse waarnemers vast bij het lezen van het programma met onder werpen die het Poolse parlement, de Sejm, vol gende week gaat behan delen. Buiten het in de grondwet verwerken van het begrip 'noodtoestand', die de rege ring de mogelijkheid geeft gebruik te maken van bij zondere machtsmiddelen, zonder dat deze terug hoeft te grijpen op het 'zware ge schut' van de staat van beleg, is er ook een speciale wet in de maak die de staat van be leg moet opvolgen. Bij de volgende zitting van de Sejm op 20 en 21 juli, zo werd eergisteren officieel aangekondigd, zullen de af gevaardigden opgeroepen worden om 'een wetsont werp aan te nemen met spe ciale wettelijke voorschrif ten, die gebruikt kunnen worden in tijden van een so ciaal-economische crisis en om bepaalde wetten aan te passen.' Deze wetgevende tekst wordt gepresenteerd door de commissie van het ministerie binnenlandse zaken en door de ambtenaren van het mi nisterie van justitie, wat enig idee geeft over de teneur van de tekst. De afgevaardigden zijn ermee akkoord gegaan dat de tekst hun pas aan de vooravond van de stemming wordt geopenbaard, zodat de buitenwereld de inhoud pas op het laatste moment kent. Duimschroeven Volgens parlementaire bron nen gaat het niet meer en niet minder dan een uitzon deringswetgeving. Deze streeft ernaar een overgang aan te brengen tussen de 'op geschorte' staat van beleg, die volgde op de eigenlijke staat van beleg van 31 de cember 1981 en een ver traagde terugkeer binnen een of twee jaar naar een ge normaliseerde situatie. De voornaamste maatregelen zijn van toepasing op de ar beidsomstandigheden. Het geeft de planners van de eco nomie de middelen om in de bedrijven het respect te kwe ken dat nodig is voor de nog steeds dramatische toestand van het land. De wet op de voorrechten van het ministerie van bin nenlandse zaken, die eergis teren behandeld en aangeno men werd, schijnt hetzelfde te vogen. Hoewel er nauwe lijks i.:euwe elementen in de bevoegd c «den van de politie komen, \vord°n toch bepaal de al bestaande praktijken bij wet vastgelegd, ^uals het gebruik van lichamelijk ge weld en vuurwapens. Dat ogenschijnlijke aanhalen van de duimschroeven is ook te merken aan de uitwerking van een wet op de media die volgende week aan de afge vaardigden wordt voorgelegd en die met name tot doel 'heeft om bepaalde betrekke lijk 'liberale' maatregelen van de wet op de censuur te rug te draaien, die op 31 juli 1981 werd aangenomen ten tijde van de vakbond Solida riteit. (AFP) ministers van de deelstaat Bei eren zweren dat zij niet dege nen waren geweest die uit de school hadden geklapt (tegen over een krant in Munchen) over een besloten zitting van het Beierse kabinet. Geen van de ministers wilde bekennen dat zij de bron wa ren geweest, maar iedereen weet dat het minister voor cul turele zaken, Hans Maier, was die geen. blad voor de mond heeft genomen. Er werden processen aangespannen tegen de Munchener Merkur, door gaans een CSU-trouwe krant, maar inmiddels, vlak voor het begin van het partijcongres, is de controverse bijgelegd en Franz-Josef Strauss kan weer grappen maken over zijn aan staande reizen naar Polen, de DDR en Tsjechoslowakije. Athene De Amerikaanse bases m Griekenland zullen over een periode van vijf jaar gesloten worden. Dat is één van de uitkomsten van het ak koord dat gisteren tussen de VS en Griekenland werd be reikt Over het nieuwe akkoord is negen maanden lang onder handeld. Het akkoordbetekent voor de Amerikanen dat zij voorlopig hun steunpunten in Griekenland behouden. Premier Papandreou bena drukte gisteren echter dat het akkoord voor de Grieken een overwinning is, omdat de - Amerikanen uiteindelijk toch ingestemd hebben met vertrek Af voor 1989. Papandreou zei ook 1 bedongen te hebben dat Grie kenland toezicht heeft op de activiteiten van de bases,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5