'Nul-nul roepen ze me nog na1 De burgemeester van de Gueuze Lambiek PAUL DE KEERSMAEKER: Kunst van vliegas Reisje Frits van Turenhout 70 Zuster Rainier trouwt Hollands middagje op Duitse tv Protest van Jan Klaasen op de Dam GijsvanderWiel adviseur gemeente Amsterdam Iliilll! Redactie: Joke Korving Bijdrage: Willem Uilenbroek Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 16 juli 1933 Frits van Turenhout „Nul-nul. Ja, het wordt me nog steeds nageroepen. Laatst nog een knaap die het schreeuwde. Te vroeg wegge gaan jongeman, heb ik terug geroepen. Het is 1-1 gewor den". De gedragen stem van Frits van Turenhout heeft niets aan klank verloren. Het sonore ge luid roept herinneringen op aan vervlogen zondagmidda gen: rond de klok van half vijf verplicht luisteren naar de voetbaluitslagen, op krachtige toon uitgesproken, door Fnts van Turenhout. Hij is deze week zeventig ge worden. Een statige, grijze man die zijn gasten in zijn wo ning in het Noordhollandse Huizen met vriendelijkheid en veel egards ontvangt. Hoewel zelf eens actief voet baller m de Amsterdamse club EKA VIC en OSO (omroep sport organisatie) bezoekt hij nu alleen op zaterdagmiddag af en toe een voetbalwedstrijd. „Ik heb zoveel andere interes ses De hengelsport bijvoor beeld en bridge". Maar toch wel elke week trouw de toto invullen? „Nee, hoor", lacht Van Turenhout. „Vroeger leverde het me ook nooit meer dan drie of vier punten op. Ik hield te veel re kening met welke spelers er geblesseerd waren of ge schorst. Aan die kennis heb je niets. Het is toch een kwestie van puur geluk". De vroegere studio-chef van de KRO ging vijf jaar geleden na een loopbaan van 46 jaar met pensioen, „Geen heim wee", zegt hij. „Ik geniet er van. Bovendien ben ik gere geld in Hilversum en ontmoet daar vaak bekenden". Voor echt stil leven heeft Van Turenhout nog niet gekozen. Zo is hij actief in de bedrijfs groep omroep van de Unie BHLP (beambten leidingge vend en hoger personeel). „Doorgaans vergaderen we twee maal in de maand. Nu vaker, omdat minister De Ko ning ons per 1 juni tot trend volgers heeft gebombardeerd. Iedereen bij de omroep dus ambtenaar. Voor zover ik weet hoeven ambtenaren geen AOW te betalen. Ik heb dat vanaf 1954 wel gedaan en vraag me af of ik dat geld nu terug krijg. Dat kan een leuk kapitaaltje zijn". Het zal niet de eerste keer zijn dat hij een complimentje krijgt voor zijn fraaie stemgeluid. Knikt: „Dat heb ik meer ge hoord. Toen de STER net was begonnen, is me gevraagd om spots in te spreken, maar mijn toenmalige directeur gaf geen toestemming. Ik heb ook wel aanbiedingen gekregen van andere omroepen. En niet ver geten: ik heb vroeger veel ge zongen". Onder de naam Fred Stare- wood was Van Turenhout zan ger bij onder meer het Metro- pole Orkest. „Ik heb voor di verse omroepen gezongen. Zo trad ik vlak na de bevrijding op in de eerste Bonte Dinsda- gavondtrein van de AVRO. Laat ik nu op de eerste rij KRO-direeteur Paul Speet treffen, die helemaal niet wist dat ik zong. De andere dag werd ik op zijn kantoor ontbo den. Zijn studio-chef bij de AVRO, dat kon niet, zei hij ontstemd. Later ben ik bij het Orkest Zonder Naam \*an de KRO gaan zingen, dat mocht wel". Van Turenhout heeft-er geen moeite mee dat hij door :ijn pensionering meer thuis is. „Dat komt door het samenspel met degene die je thuis treft", zegt hij. „Ik help mee in de huishouding, maar bemoei me niet met de indeling van mijn vrouw. Ze heeft het veertig jaar.lang voortreffelijk georga niseerd. Het zou onjuist zijn om me er nu mee te bemoei en". Komt even later met een plastic zakje uit de keuken en zegt „Ik heb vanmorgen wat sinaasappels gepeld. Een ver frissing voor de lange rit te rug". Prinses Antoinette van Mona co, zuster van prins Rainier, en de Britse ex-danser John Gilpin trouwen op donderdag 28 juli in het prinselijk paleis. De prinses, voor wie dit haar derde huwelijk is, brengt drie kinderen mee, de 53-jarige Gilpin één. De bruidegom is verbonden geweest aan de troupes van Roland Petit en Marquis de Cuevas en kreeg in 1957 de Nijinskiprijs van de Franse Academie voor Muziek en Dans. Een Hollands namiddagje morgen op de Duitse televisie. Duitsland I zendt eerst om vijf uur de tweede aflevering van Willy van Hemerts 'Dagboek van een Herdershond uit' met Jo de Meyere in de hoofdrol. Daarna is Herman van Veen aan de beurt. 'Der liebende "Hollander' is de titel van het programma dat Wolfgang Tumler maakte. Drie kwartier lang volgt de camera Herman van Veen. Het programma gaat niet al leen over de kunstenaar Van Veen, maar belicht ook zijn werk als ambassadeur voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Herman van Veen i Daan Kersbergen.„vertrokken naar Lelystad- Jan Klaasen en zijn onafschei delijke Katrijn komen vanaf maandag zes dagen achtereen naar de Amsterdamse Dam. Daarmee herleeft een oude traditie, want generaties lang heeft het Teatro Cabalzi op die plaats voorstellingen gegeven van de bekendste poppenkast- pop. Maar sinds vorig jaar zijn Daan en Cobie Kersbergen uit de hoofdstad verdwenen. Zij hebben nu een eigen poppen theater in Lelystad. De opvolging stond echter klaar. Vorig jaar al waren Wim Kerkhove en Klaas Bak ker met hun Poppentheater Pantijn op de Dam te zien. Dat hun Jan Klaasen nu zes dagen achter elkaar naar Amsterdam komt, is een soort bescheiden protest tegen het uitblijven van financiële steun. Al jaren loopt bij de gemeente een aanvraag voor subsidie, omdat de opbrengsten in het manserbakje onvoldoende 2ijn om het allemaal vol te kunnen houden. Jan Klaasen, die met zijn avonturen binnen- en bui tenlands publiek amuseert, is zo langzamerhand dé mini- mumlijder van Nederland ge worden, De verhalen van Pantijn zijn voor een belangrijk deel geba seerd op de originele Jan Klaasen-stukken. Jan en Ka trijn krijgen het aan de stok met de generaal, met de dood van pierlala, met de agent en met de huisbaas. Improvise rend zullen echter ook toespe lingen worden gemaakt naar de actualiteit. Om dat visueel duidelijker te maken komt Poppentheater Pantijn met twee nieuwe pop pen in de kast: Jantje Klaasen, de punkzoon van Jan senior en Katrijn en Karagoz, hun Turkse neef. Karagoz maakt ook al vele eeuwen deel uit van de poppenspelwereld, want hij is de hoofdfiguur uit het traditionele Turkse schim menspel. De Wageningse beeldhouwer Ubbo Scheffer heeft voor een primeur gezorgd: ter decoratie van het cultuur- en muziekge- bouw Musis Sacrum in Arn hem maakte hij terrastegels, waarin het gevaarlijke vliegas is verwerkt. Vliegas is een nevenprodukt van kolengestookte elektrici teitscentrales en bevat giftige zware metalen, zoals dioxine. Inademing is schadelijk voor de gezondheid. Voor de tegels gebruikte Scheffer vliegas die bij de Pro vinciale Gelderse Elektnciteits Maatschappij (PGEM) tot kunstgrind is gebakken. In die vorm is de vliegas goed ge schikt als grondstof voor de bou wind us trie. Scheffer verwerkte het grind in beton, dat vervolgens met speciale diamantzagen in te gels werd gesneden. De PGEM nam de kosten van het kunst project voor zijn rekening- twee ton in totaal. De aanleg van de terrassen begint vol gende maand. Gijs van der Wiel, oud-hoofd redacteur van de Rijksvoor lichtingsdienst, gaat in de ko mende maanden onderzoek doen naar het gemeentelijk voorlichtingsbeleid van de hoofstad- Hij doet dit in nauwe samen werking met Rob van Kamp, hoofd van het bureau voor lichting van de gemeente Am sterdam. Zowel b en w als het bureau voorlichting zelf heb ben zich begin van dit jaar uit gesproken voor de wenselijk heid van zo'n onderzoek. Het café 'La Mort Subite' (De plotselinge dood) in hartje Brussel is al eeuwenlang bekend» hoewel oorspronkelijk onder een wat deftigere naam. Het kost zeker twee uur om van dat café met een dik Belgisch brouwerspaard naar het dorpje Kobbegem te rijden. Dat is een door kerk en brouwerij be heerst landelijk vlekje in het Brabantse pajotten- land ten westen van Brussel, waar de langzaamaan ook in Nederland bekende namen van bieren als Gueuze Lambiek en Gueuze Kriek worden gebrou wen. Die namen zijn ooit spontaan afgeleid van de zure stugheid van de Hollandse Geuzen De scheppers van zulk bier zijn vaklui, die zelf het graan eerstdaags van hun gele vel den oogsten, waaruit zij dan in de late nazomer beginnen te brouwen. Het koppel An dre en Paul de Keersmaeker, de brouwers van Kobbegem, maakt bier dat twee jaar of langer nodig heeft om net als wijn te rijpen in de stilte van de landelijke brouwerij. Wellicht de ideale voedingsbo dem ook voor het leven van een posticus. Want Paul de Keersmaeker is behalve brou wer ook bewindsman op zelfs drie departementen 'n B/mssel tegelijk. Bovendiuit al '25 jaar burgemeester ter plaatse. Te gelijk boer. Al beploegt hij dan niet meer de ouderlijke hofste de in Kobbegem, maar trekt lange voren in de vergaderlo kalen van de Europese Ge meenschap te Straatsburg, Lu xemburg en Brussel. door onze correspondent Jan Werts in Brussel Zo dient lambiek gedronken te wor den. De gebroeders De Keersmaeker voor hun bedrijf van de plotselinge dood. Tarwe De brouwerij van André en Paul de Keersmaeker heet 'La Mort Subite', maar ze is sprin glevend. Hoewel je hier de drukte mist van af en aan rij dende vrachtwagens beladen met tonnen gerstenat. Het bier dat hier rijpt wordt dan ook al sedert de Middeleeuwen ge maakt van voornamelijk tar we. Gueuzebier is niet de goedkope, overigens aantrek kelijk blonde, bekend van de Hollandse tv-reclame 'gebrou wen in ons eigen Brabant'. Het is de meer donkere vrucht van de rijkere Zuidbrabantse lan douwen nabij Brussel. Nog net ver genoeg van de drukke Belgische hoofdstad vandaan om de befaamde symbiose van granen, hop en gezonde buitenlucht te laten overleven in een overigens door industrialisatie beheerste omgeving. Want de lambiek, het bier, is het produkt van een spontane gisting in de Vrije Natuur. Verspreid over bierdrinkend Belgie hebben van de vroegere 32QO brouwerijen er nog dik 100 de moordende stoomwals van smaakvervaging, schaal vergroting en automatisering overleefd. Dat is veel meer dan in Nederland, waar je nog maar 14 brouwers vindt met 22 vestigingen. De Belgische bevolking drinkt dan ook 130 liter per man/vrouw jaarlijks, waar de Hollanders het bij 85 laten. Kenmerk van de lam biek is, dat hij na filtering en gedurende een 700 dagen du rende worsteling van zwan- gervol micro-organismen han gende buitenlucht uit wort wordt geboren. De bacteriën die bij De Keers maeker het echte werk doen heten naar hun geboortegrond Brettanomyces Bruxeliensis en Lambicus. Ze leven alleen daar waar zulk bier wordt ge brouwen en geven het produkt van iedere streekbrouwerij daarom ook weer een typisch eigen smaakje. Gueuzebier is de vrucht van de spontane gis ting in enorme platte kuipen. Zodat de buitenlucht dag na dag over het brouwsel kan vlinderen, ongehinderd door enige chemische bijvoeging. De brouwers proeven tijdens de twee jaar durende berei ding regelmatig hun (op dat moment nog lang niet lekkere) produkt. Alles moet in de grootste rust en stilte verglij den. Verbouwingswerken en chemische invloeden bij voor beeld zijn gevreesd en kunnen zo'n wat kloosterachtig ogende rustgevende brouwerij totaal ontregelen. „Vader was vooral dierenlief hebber. Dus op de eerste plaats boer met altijd meer dan een dozijn dikke Belgische trek paarden op het erf. Daarnaast was hij dan. ook nog brouwer en burgemeester van Kobbe gem. Net als zijn vader en grootvader. Ze hebben zelfs notities over bier en brouwere benodigdheden gevonden uit 1721, waarin al over onze brouwerij/boerderij 'Den Hert' gesproken wordt", zo herin nert André de Keersmaeker zich. Buiten jaagt het verkeer van dit met huizen, kerk, kroegen en kalverweilanden aangekle de kruispunt, dat Kobbegem heet, voojfbij, alsof hier nog geen maximum snelheid geldt. Na een rondgang door .de baèuwerij leer ik in het belen dende café-restaurant 'In de Plezanten Hof* van de aldoor wat guitig kijkende André de Keelrsmaeker de verschillen tuss m Gueuze Lambiek en Kriek en hoe ze toch op die mooie naam 'La Mort Subite* gekomen zijn. De fles Tot 100 jaar geleden was er al leen vatenbier. Met de komst van de fles, zo tegen de eeuw wisseling, gingen ze in dit pa- joxtenland de lambiek (hier nog altijd 'de platte' genoemd) aan een tweede gisting tn fles sen onderwerpen. Later begon de biersteker dit Hessenpro- dukt, dat Gueuze heet en ook schuimt, wat lambiek nooit zal doen, te mengen. Zo ontstond de 'champagne' onder de bie ren: de Gueuze, die dan ook m grote fleSsen zit. De Gueuze Kriek is ooit uitge vonden door de boeren uit de omgeving van Brussel. Zij kochten een vat lambiek van 600 liter, dronken er in de ker sentijd honderd van op en sla ken in de aldus vrijgekomen ruimte van hei vat honderd kilo zure Sehaerbeekse kersen, waarna het rijpingsproces dan weer begon Alle Gueuze-bieren tegen woordig in de handel moet je eerst wel even selecteren op hun echtheid, want er zijn ook al industriële 'Gueuzen'. Ver volgens moet je zulk bier be handelen als wijn, dus in alle rust. Teneinde het bezinksel, dat onderaan in de fles zit, daar te laten. Doctor Adel verplicht. Zo ook met fa milietradities. André de Keersmaeker studeerde aan de beroemde universiteit van Leuven eerst drie jaar land bouwkunde (voor de grote boerderij), daarna nog eens twee jaar chemie en een jaar brouwerstechmek. Broer Paul werd daar doctor in de rech ten. Zo schiep hun moeder, de weduwe De Keersmaeker, die haar man al jong had verloren, een duo dat bekwaam was voor dit veelvoudige ouderlij ke bedrijf. Waar je moet kun nen melken en brouwen, on derhandelen met caféhouders en gerst!everanciers, ploege- narbeid regelen en zelf het land laten beploegen. Intussen zijn de oude gewoonten, die le ren dat de brouwer met vele knechten en burgemeester met klerken ook zelf werkt en dat ten bate van de gemeenschap, voortgezet. Paul de Keersmaeker werd ai op jeugdige leeftijd gekozen tot burgemeester van Kobbegem en later van de grotere streek- gemeente Assche, waarin het dorp is opgegaan. Vervolgens werd hij in 1968 lid van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers voor de Christelijke Volkspartij en in 1974 lid van het Europees par lement met als specialismen de landbouwpolitiek, het Euro pees recht, transport. Hij is de initiatiefnemer van het EEG-rapport over de mo gelijke aanleg van een tunnel onder het Kanaal naar Enge land. Sedert eind 1981 is hij bewindsman van tegelijk EEG-zaken, landbouw en vis serij. 'La Mort Subite' Van zijn brouwende broer An dré die naast tarwe en gerst voor de eigen brouwerij ook nog suikerbieten, witlof en an dere produkten kweekt, hoor ik tenslotte hoe ze op de vreemde naam 'La Mort Subi te' zijn gekomen, hun tegen woordige handelsmerk. Rond de eeuwwisseling speel den ambtenaren, politici, jour nalisten en bankbedienden in het café 'La Cour Royal' in de Brusselse binnenstad in de middagpauze op de pitjesbak een teerlingspel. Wie verloor was dood en heette dus in het Frans 'mort'. Zo tegen drie uur als de loketten weer open moesten bij de banken, werd dat achtemoense gokken plot seling afgebroken. De cafébe zoekers speelden dan ineens alles of niets in een allerlaatste rondje. Wie dat verloor was er gloeiend bij. Hij kreeg een 'mort subite'. En was dus hart stikke dood. Fred Rscke Het is allemaal anders en toch hetzelfde. Vroeger bracht je elke week en stui ver mee, of, naar gelang de tijd vorderde, een dubbeltje en ten slotte een kwartje. En dan kwam uiteindelijk de grote dagDe bus reed voor en eldeis in het land wachtte vertier. Het schoolreisje. Ze leken allemaal in dezelf de twee weken te vallen, toen. Iedereen ging. De één naar Nijmegen en de ander naar Rhenen en de derde naar Arnhem en., was er eigenlijk nog meer? Was er nog meer dan de to ren waarin Karei de Grote gewoond moest hebben en die onverwacht spuitende kraantjes en de AVRO-stu- dio van buiten. Had je ei genlijk die rondvaartboten al of waren ze er nét, en wasje eigenlijk nog te klein voor de waterfietsen, die pas mochten als je in de zesde zat? Was er, tenslotte, nog meer dan de vraag aan de chauf feur of 'ie vlak voor je te rug was bij schooi en na al die potjes-met-vet en we- zijn-er-bijna 's, nog effe ais- jeblieft de andere bus wou passeren, zodat 'wij' hadden gewonnen? Vandaag de dag komen de wippen en schommels en Wassenaars Dierenpark en het monumnet aan het be gin van de Afsluitdijk er, denk ik, niet meer aan te pas als spannende reisdoe len, want de kinderen kun je na de wildwaterbaan van de Efteling of het reuzen rad van Slagharen van de vorige zondag geen ranja meer aanbieden op het ter ras van Oud-Valkeveen. En wie in de zomervakan tie tweeduizend kilometer rijdt naar de één of andere costa, die verwacht de klei ne niet over-enthousiast te rug uit Oostvoorne. Hoewel... Van de week zag ik, wach- tend in de trein die mij naar Hilversum zou voeren, aan de andere kant van het perron de stoptrein uit het oosten aanschuiven. En daar kwamen ze uit, zo'n vijftig stuks in de leeftijds klasse van rond de tien. Onderwijzers erbij en, an ders dan vroeger, ruimere begeleiding. Van wat moe ders en andere ambulanten. Die er nauwlettend op toe zagen dat ze bij elkaar ble ven, maar voorlopig zou dat gemakkelijk zijn. want er ging een beetje bravoure verloren, in dat immense station. Ze gingen wat dich ter bij elkaar lopenzochten mekaar op zoals ze op het schoolplein zouden hebben gedaan en liepen verlan gend naar stationshal en uitgang. Het avontuur van de grote stad, de residentie en het Binnenhof tegemoet. Had de trein ze, adspirant 'blij dat ik rij'-ers als ze al zijn. een beetje getemd? Of kwamen ze echt van zó diep uit het land waar het leven nog goed is? Of was het nog net als vroeger en gaf het gewoon niet hoe of waar ze gingen, éls het maar de schoolreis was en is dat instituut dan toch nog zo spannend als vroeger ge bleven? Ik zag ze gaan, met die af wisselend stralende, ver wachtingsvolle en bedrem melde uitdrukking op die koppies, wat dichter aan schuivend bij de meesters en juffrouwen en wie toe vallig zrn eigen moeder bij zich had gaf 'r een hand. Het avontuur tegemoet Het kan nog, ook anno nu. Ik kreeg een beetje een brok in m'n keel, bij die kleine optocht. En ik dacht: laten we er toch in gods naam voor zorgen, dat we dat echte, grote avontuur dat ze ook nog te wachten staat, over tien. vijftien jaardat we dat een béétje aantrekkelijk voor ze ma ken. Nee, ze hoeven er niet bedremmeld in te stappen. En ook niet meteen stra lend. Maar wel verwach tingsvol. Needét hoeft geen school reisje te zijn. Maar laat het ook geen excursie langs puinhopen wezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7