WATERWEB pu 1 ;«a P^ÜPpf» gPfrj PM ACHTERGROND Hernia houdt Joop niet van zijn Jeugdland af Cultuurcentrum Harmonie: tweede seizoen beter? Aansluiting De Hoek op CAI-Westland Ingebroken bij jongeren uit Nieuwland VEEL PLEZIER OP BOUWSPEELPLAATS f*r f LmSm M Baha'Is verontrust over vervolging van geloofsgenoten Iran Project wil op eigen benen staan mm W Hoek van Holland Het gemeentelijk ener giebedrijf Rotterdam stelt pogingen in het werk om de abonnees van de kabeltelevisie in Hoek van Holland de zelfde mogelijkheden te geven als de abonnees ïn Rotterdam. Eind maart is het C Al- net in Rotterdam uitge breid met Engelse en Franse zenders. Niet alle uitbreidingen konden ook worden doorgege ven aan de Hoek. De straalverbinding tussen Rotterdam en de kustge- meente heeft daarvoor onvoldoende capaciteit. Het ligt volgens direc teur A. Verbree van de CAI-Westland in de be doeling om de straalver binding tussen de Hoek en Rotterdam via Naald wijk te laten lopen. De 'lastige' Heesbeen (links) „Bestuur, kom eens wat vaker, dan wèèt je tenminste wat er WêM speelt." Trechter haalt nu ook werklozen in bestuur Schiedam Niet meer dan tien stemgerechtigden waren gistermiddag pre sent in de 4 Molens, waar de Trechter zijn eerste of ficiële stap wilde zetten op de lange weg naar ver zelfstandiging van dit Schiedamse werklozen- project. Het project zal een stichting worden. Tien mensen slechts, die stemgerechtigd waren omdat zij regelmatig de ontmoe tingsruimte aan de Over- schiesestraat of de informa tiewinkel op de Broersvest bezoeken. Volgens de oude, maar nog geldende regels, moet een stemgerechtigde 'gebruiker' van het project voldoen aan de voorwaarde dat hij elke week minstens eenmaal komt. Tien, dat was niet zoveel. Het was zelfs het vereiste mini mum om te kunnen stemmen, anders had de vergadering geen zin gehad. Toch waren alle gebruikers aangeschreven en opgeroepen om hun nieuwe bestuur te kiezen, ook die 'ge bruikers' die niet elke week op de koffie komen. „Het is denk ik ook een aanvechtbare defi- door Kor Kegel nitie, maar misschien kan het nieuwe bestuur er wat aan doen," zei Leo Herwig in zijn inleiding als voorzitter. Hij is, sinds gister, ex-bestuurslid. „Ik heb u nog nooit gezien." zei Trechter-gebruiker Jan Hees been tegen hem. „Wat doet u hier eigenlijk?" Herwig legde uit wat hij er deed. De Trechter bestond tot dusver uit lieden met gezag. Hijzelf, als coördinator van de Schiedamse Federatie voor club- en buurthuiswerk, die de Trechter al die jaren van zijn bestaan heeft overkoepeld. Maar ook iemand als wethou der Herman Posthoorn, die volgens één der nieuwe be stuursleden blij schijnt te zijn, dat hij ermee stopt. En Joop van Broekhoven, de jeugdcon- sulent van de gemeente, maakte er deel van uit. Dit bestuur der ge2aghebben- den gaat tot het verleden be horen: de Federatie vaardigt zelfs niemand meer af in het Trechter-bestuur. De werklo zen moeten meer zelf gaan doen. „Zo hoort het natuurlijk bij een dergelijke instelling," constateerde projectcoördina tor Hans Verlinde droog. Leo Herwig presteerde het om over de verhouding bestuur- /gebruikers bij het werklozen- project nogal cynisch op te merken: „Misschien was de af stand tussen de top en de werkvloer wel wat groot." Aldus sloeg gisteren voor de Trechter de gong naar volwas senheid een volwassenheid die hopelijk inderdaad komt, na een in ieder geval zeer tur bulente puberteit. En nog pas zeven jaar is de Trechter. „Vertellen over de Trechter zou zeven jaar in beslag ne men" op die manier typeer de Verlinde aardig het woelig reilen en zeilen van het werk- lozenproject. 'Kom kijken' Wat is er nu nieuw aan? De gebruikers zelf, de werklozen dus die er geregeld komen, krijgen meer in de melk te brokkelen. De statuten staan naast het bestuur ook de op richting van een gebruikers raad toe. Gistermiddag in de 4 Molens maakten de 'autoritei ten' Posthoorn, Herwig en Van Broekhoven plaats voor de 'gebruikers' J.A.M. Weij- ^ertze en Marga Wilschut, de eén met ervaring als vice- voorzitter van een onderne mingsraad, de ander als actief vrijwilligster in het peuter- en kinderwerk'. Eerder al was na mens de FNV/WAO-werk- groep Jo Schaap in het bestuur gekozen. Die werkgroep mocht zelf iemand afvaardi gen, De Trechter is er tenslotte ook voor arbeidsongeschikten. Er waren enkele 'lastige' ge bruikers, die zichzelf nog kan didaat wilden stellen, maar dat lieten de statuten niet roe. Dus namen die heren genoegen met het gekandideerde twee tal. „Maar kómt u dan ook werkelijk kijken?" vroeg een gebruiker nog voor alle zeker heid aan Marga Wilschut die uiteraard geen nee zei. Weijgertze legde heel omstan dig uit, hoe hij het als nieuw bestuurslid belangrijk vindt dat de bezoekers alle instru menten en gereedschap, die zij gebruiken, ook eens goed schoonmaken. Een andere grief van hem was: „Soms wordt er een partij hout bin nengebracht, dan denk ik: zit ten we hier op een bouwerij?" Ui tel Morg„.._ komen het oude Trech_u.-Destuur en het nieuwe in het stadskantoor bij een om de toekomst te bespre ken. Bij de gebruikers leven wel wat problemen. Kern vraag was: „Als je hier bij de Trechter nou een cursus ge volgd hebt en je bent ermee klaar, hè? Hoe breng je dan die kennis in praktijk? Waar kan ik nou terecht met wat ik geleerd heb?" Een leuke uitdaging aan het nieuwe bestuur om die vraag te beantwoorden, vond Hans Verlinde. Het is het belang rijkste vraagstuk voor werklo zen, die hun tijd zinvol willen besteden. „Gó, er staat ineens flink druk op de ketel," constateerde ex- hestuursiid Herwig tenslotte verbaasd. Schiedam Niemand had erop willen wedden. Ze had den gedacht dat Ben Hak- kenbroek, met zijn lange be nen, wel zou winnen. Toch kon de chef van de gemeen telijke afdeling CSJ niet te gen zijn wethouder op: Luub Hafkamp won de fietswed- strijd, die 'sur place' uitge vochten werd op een vreemd soort hometrainers. Toen de zege een feit was. kreeg het tweetal een orkaan van confetti over zich heen. Dat was het startsein. Daar mee was Jeugdland Schie dam officieel geopend. Voor alle zekerheid knalde jeugd- consulent Joop van Broekho ven er nog even met zijn pi-' stool achteraan. Vervolgens ^ing hij, strompelend van de ternia, alle activiteiten langs die 'zijn' bureau Jeugdland op deze openingsdag had ge organiseerd, Dal bureau be staat behalve hem uit Riet Immerzeel. Jeugdland kan rekenen op de hulp van on geveer vijfentwintig jonge vrijwilligers, van wie enkele meisjes nu al jarenlang de ac tiviteiten opluisteren. „Een fijne ploeg om mee te wer ken," zei Joop. In vroeger tij den zou hij zich uitgeput hebben in complimenten als 'grandioos1, 'geweldig', 'pri- rcia' en 'fantastisch', maar ook de jeugd consulent wordt ouder en bedaarder. „Die vervelende hernia ook," mopperde hij. Toch was Joop van Broekhoven vastbeslo ten om Jeugdland tot de slot dag op 5 augustus bij te wo nen. „Daarna zien we wel of het mes erin moet." Jeugdland zag er knus uit, de kraampjes met lekkers ston den zo aan de voet van het stadskantoor zelfs nog gezel liger dan in vorige jaren op een ander deel van het stad- serf, bij het Proveniershuis. De grootste attractie vormde het waterspektakel van een Zaltbommelse firma: boven een groot bassin met 25.000 liter water gingen om beur ten twee kinderen elkaar te lijf met kussens, gezeten op een spekgladde houten paal Wie het eerst viel, had verlo ren. Er waren heel veel moeders bij, deze keer. De activiteiten waren ook aardig om te zien, hoewel de zon het juist op zo'n dag met waterspektakel liet afweten. De komende drie weken komt Jeugdland naar verschillende wijken van de stad, elke dag op an dere plekken. Men kan pro gramma's opvragen in de wijkcentra. 'V- t Het waterspektakel vormde een van de grootste attracties. Wethouder Hafkamp en topambtenaar Hakkenbroek, be ginnend aan hun tweede jeugd: de man met de lange benen verloor. Schiedam Jongerenwer ker Frans Ekel uit Nieuw land heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn monitor, die hij in de voormalige Mastenbroek- school had laten staan, In dat gebouw zijn momenteel jon geren uit de wijk bezig mei allerlei karweitjes, die kun- 'v nen plaatsvinden vóór de grote renovatie in september. De monitor werd bij een in braak gestolen. Ook in clubhuis Oost aan de Galileïstraat werd ingebro ken en ook hier kwam men binnen door een ruit uit te halen. Er verdween wat klein geld uit de biljartzaal. Al was de 'voorman' zelf niet aanwezig („Job is ziek," zeiden ze); de open dag op de bouwspeelplaats aan de Amsterdamselaan in Vlaar- dingen-Holy werd dit week end toch flink bezocht. Kin deren timmerden er hun ei gen strandtentje in elkaar, koppelden die activiteit aan een bezoekje aan de aan grenzende kinderboerderij of frutselden zo maar een beet je met wat hout. Of ze zaten te rusten in het afgedankte treinstel van de NS, dat op de bouwspeelplaats als kan toor en speelruimte dienst doet. En wat ze tegenwoordig ook doen op timmerkampen: dat is poffertjes bakken, of soortgelijke hapjes. De bouwspeelplaats is in deze vakantieperiode weer regel matig geopend, en uit de be zoekersaantallen blijkt dat de enige speelplaats van dit soort die Vlaardingen rijk is, nog altijd in een behoefte voorziet. Toch blijft de speel plaats en dan met name de betaalde beheerder on derdeel uitmaken van de be- zulnigingsdiscussie van de gemeente. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag gy/ 19 juli 3983 Eén van de eerste zaken, die het Vlaardingse ge meentebestuur na de va kantieperiode zal moeten aanpakken, is de problema tiek rond het cultureel cen trum in wording, De Har monie. Het eerste seizoen is achter de rug en daarmee zijn ook de eerste rellen ge passeerd. Hoewel het cultu rele centrum in de begin- schoenen staat, is inmiddels gebleken, dat het onder brengen in het complex van de Stadsgehoorzaal een niet in alle opzichten ideale con structie is. om het wat zacht uit te drukken. Die problemen hebben rechtstreeks te maken met dat onderdak. Omdat het culturele centrum, min of meer een voortzetting van de vroegere sociëteit B'Bwana, en tot stand geko men na de 'culturele' kraakactie in de vroegere detailhandelsschool aan de Westhavenkade, uiteinde lijk in de oude Harmonie- zaal naast de Stadsgehoor zaal is ondergebracht, is er geen sprake meer van zelf standigheid. En die zelfstan digheid had de Vlaardingse Kunststichting (VKS) juist in het culturele centrum, dat zij in de gekraakte de tailhandelsschool had wil len vestigen, gedacht te vin den. Het schoolgebouw moest echter plaatsmaken voor bejaardenwoningen, en na lang praten werd be sloten de oude Harmonie zaal van het Stadsgehoor zaalcomplex tot cultureel centrum om te bouwen. Door dat gebrek aan zelf standigheid zijn botsingen tussen de VKS en de direc tie van het Stadsgehoorzaal complex echter niet uitge bleven. Botsingen, die voor al de programmering be troffen. Directeur Marten Putman van de Stadsge-* h oorzaal heeft niet alleen de eindverantwoordelijk heid voor De Harmonie, maar ook voor de Stadsge hoorzaal, en dat zijn in het afgelopen seizoen twee grootheden gebleken, die weliswaar veel gemeen hebben, maar minstens net zoveel tegenstellingen in zich dragen. Er zijn diverse oorzaken voor alle problemen aan te wijzen. Om te beginnen die 'moeilijke' huisvesting: het culturele centrum kan zich in De Harmonie nauwelijks bewegen en ontplooien zo als de Kunststichting dat graag zou zien. Er zijn veel beperkingen. Popmuziek bijvoorbeeld is moeilijk te brengen, om voorstellingen in de Stadsgehoorzaal niet te verstoren en omdat de accommodatie er nog niet helemaal op is ingericht. Beperkingen 2ijn er ook wat het aantal uitvoeringen be treft dat in De Harmonie kan worden gegeven: nog steeds moet de zaal regel matig door de Stadsgehoor zaal aan derden worden verhuurd. Het huisvestingsprobleem is echter niet het enige. De Kunststichting heeft een erg wankele, vrijblijvende basis binnen 'haar* Harmo nie. Er zou moeten worden gewerkt op basis van we derzijds vertrouwen, maar nooit is vastgelegd wie pre cies welke bevoegdheden heeft, welke concrete in breng de VKS kan hebben en op welke manier conflic ten moeten worden aange pakt Het gemeentebestuur is er te gemakkelijk vanuit .gegaan, dat zich dat alle maal in de praktijk vanzelf wel zou regelen. En nu is het dan, al weer anderhalve maand geleden, tot een uitbarsting geko men. De VKS schreef na enkele incidenten een lan ge, boze brief aan het ge meentebestuur, waarin ge steld werd dat het zo niet langer meer kon. Het ver trouwen in Putman werd opgezegd, vooral omdat hij enkele voorstellingen van de VKS had geschrapt. De raadscommissie voor cul tuur. emancipatie en vor ming keek er vorige maand erg zorgelijk door. Een en kel raadslid liet toen al doorschemeren, dat hij vond dat de Kunststichting inderdaad de gelegenheid zou moeten krijgen om haar B'Bwana-achtige opzet voort te zetten, Een ander merkte wat beschaamd op, dat het geen goed idee was geweest om De Harmonie voor een dergelijk doel aan te wijzen. Zelfs wethouder Arij Maarleveld (cultuur) liet merken te twijfelen of een gemeentelijk gebouw en doelstellingen als van de VKS wel met elkaar te ver enigen zijn. Hoe de conflicten moeten worden opgelost is nog niet duidelijk. Vast staat wel, dat het niet mogelijk is voor het culturele centrum een ande re ruimte te vinden. In De Harmonie is al het nodige geïnvesteerd, terwijl hele maal opnieuw beginnen op een andere locatie ook weer door Paul Houkes extra geld zou kosten. En dat geld is er natuurlijk niet. De VKS zal dus weer met de Stadsgehoorzaal-di recteur verzoend moeten worden. En er moeten bete re afspraken worden ge maakt. Daar is echter wel haast bij, want het nieuwe theaterseizoen staat voor de deur. En wat nog ernstiger is: er staat ook een nieuwe, grootscheepse bezuinigings ronde voor de deur; een be zuinigingsronde die ook voor de Stadsgehoorzaal en de Harmonie helaas nog wel eens consequenties zou kun nen hebben. Zeker de Vlaardingse ge meenteraadsleden 2itten erg met de kwestie VKS-Har- monie in hun maag. Zij zijn het immers geweest die, uit hun eigen zak nog wel, het culturele centrum mogelijk hebben gemaakt. Het geld dat nodig was om met het centrum te kunnen starten kwam immers boven tafel nadat de gemeenteraadsle den besloten hun eigen sala ris voor dit doel wat te kor ten. Tegen die achtergrond is het wel erg jammer, dat al korte tijd na dat nobele gebaar dergelijke proble men ontstaan. Ook voor Marten Putman is het erg sneu dat het allemaal zo ge lopen is. Hij had vanuit het verleden immers al behoor lijke ervaring met klein schalige culturele centra, waarin vernieuwende op tredens centraal zouden staan. Juist het opstarten van een soortgelijk theater in Vlaardingen was voor hem destijds een van de in teressantste aspecten aan zijn nieuwe baan in Vlaar dingen. Voorlopig is het culturele centrum, door 'normale' aanloopmoeilijkhedcn én door de al snel gebleken on werkbare toestand nog niet zo'n succes geworden. Wel licht dat het volgende sei zoen beter wordt. Vlaardingen De plaatselij ke geestelijke raad van de Baha'Is van Vlaardingen heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders aandacht ge vraagd voor de vervolging van hun geloofsgenoten in Iran. De raad is verontrust, nadat in juni een aantal Ba ha'Is in de plaats Shiréz om het leven werd gebracht. Het Baha'is-geloof heeft in Iran zo'n driehonderduizend aanhangers, die door het re gime worden vervolgd. In juni vonden er weer 17 exe cuties plaats. „Wij willen geen gelegenheid voorbij la ten gaan om aan deze, in steeds sneller opeenvolging plaatsvindende gruwelijkhe den bekendheid te geven", schrijft de Vlaardingse gees telijke raad in haar brief. De raad wil in Vlaardingen meer bekendheid geven aan wat er in Iran met Baha'Is gebeurt. Daarom houdt ze volgende week dinsdag een informatieve bijeenkomst aan de Valeriusstraat 68 (te lefoon: 343668), waar het se cretariaat van de raad geves tigd is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3