14 ROTTERDAM Hitte hindert de laatste uitverkoop nauwelijks GRAAG .GEDAAN» irïSï«'Ssu,; BEL VOOR 010-144144 P Stat envr agen over prmgssenap Fransen geven niet toe in sehippersconflict 'Dat is het leven van een fietscrosser' Agent schiet verdachte in been WD komt op voor WHC De eerste zweetdruppels..- ZU1V NE VO-concern in Portugees opslagbedri j f Onderzoek naar veiligheid bij sluiting van brandweerkazernes Protest tegen vervoer van kernwapens O w2Z f Pagi fre Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 19 jub 1983 RW Rotterdam De Rotter damse politie heeft gister middag een 21-jarige man pas definitief kunnen aan houden na hem in zijn been geschoten te hebben. De man. die werd ver dacht van het in bezit heb ben of handelen in he roïne, werd aanvankelijk in discotheek Las Palm as aan het Weena aangehou den. Volgens een politie woordvoerder verzette hij zich tegen zijn aanhouding en duwde hij een agent van een trap af, die daar door een kneuzing en een schaafwond opliep. De verdachte zag kans de discotheek te veriaten. Hij zou een klein portie he roïne onderweg hebben weggegooid. Bij de achter volging schoot een agent, na een aantal waarschu wingen, gericht en raakte de man in het bovenbeen. De verdachte liep echter gewoon door en kon uit eindelijk door andere poli tiemannen worden inge haald. Na behandeling aan de schotwond in het Dijk- zigtziekenhuis is de man naar het politiebureau overgebracht, waar hij is ingesloten. Opvallende leuzen moeten de klanten traditiegetrouw naar de winkels lokken. Rotterdam De WD-fractie in de Rot terdamse gemeenteraad vindt het onbe grijpelijk, dat juist op de activiteiten van het Wereldhandelscentrum bezui nigd gaat worden. Als men het program ma voor delegatiereizen in de komende jaren ziet (naar Amerika, China, Hong Kong, Cuba, Japan, Zuid-Korea, Austra lië, het Midden Oosten, Brazilië, Asean- landen, Roemenië, DDR, Bulgarije en Joegoslavië) en uitgaat van het bedrij vigheid wervende beleid, dan zou het Wereldhandelscentrum juist meer arm slag moeten krijgen, aldus fractievoor zitter W.Baggerman in schriftelijke vra gen. De 'cost gaat voor de baet' uit. XaffjfSafmStv: Na Feyenoord en Excelsior' 'js ook Sparta met de training begonnen. Gistermiddag mocht de selectie van nieuwe' oefenmeester Bert Jacobs dpi het bïjveid van Spangen de eerste rondjes afleggen. On der hen ook de 'testspeleri Kevin Kill more, afkomstig- van Grimsby Town. De 24*ja? rige spits mag deze week zijn* capaciteiten tonen. Vanaf gisteren verblijft Sparta voor' een trainingskamp in Waal.' wijk. De ploeg speelt dan on der meer tegen het Roosen- daalse RBC. Europese Commissie moet beslissen Rotterdam De Franse schippersorganisaties ge ven nog niet toe in het conflict, dat met buiten landse schippers is ont staan over de discrimine rende en concurrentiever valsende maatregel, die onlangs ten nadele van die buitenlandse schippers is ingevoerd. Dat is meegedeeld tijdens in formeel overleg met alle be trokkenen bij de directeur-ge neraal voor het vervoer van de Europese Gemeenschap, de Italiaan Ventrelia. Volgens Jan de Vries, van de Neder landse schippersorganisade ONS en de Europese organisa tie ESO, komt het nu cp een beslissing van de Europese Commissie aan. Ventrelia deed echter geen toezeggingen over een termijn. De Franse schippersorganisa ties voerden enige tijd geleden in het kader van de financie ring van de herstructurering van de eigen binnenvaart een heffing van tien procent op exportreizen in. Franse schip pers kunnen die heffing ech ter, in tegenstelling tot hun buitenlandse collega's, terug krijgen. Dat heeft al tot felle protesten geleid, onder meer ook van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Drs. C. Hofhuizen van de afde ling binnenvaart van het de partement hoopt dat de beslis sing van de Europese Commis sie op zeer korte termijn zal vallen. De uitwerking duurt dan toch" nog wel enkele maanden. Hofhuizen gaat er van uit dat de commissie vol doende aanknopingspunten- heeft op hei gebied van con currentievervalsing en discri minatie om de Franse maatre gel nietig te verklaren. Jeugdland weer van start Rotterdam Een knulletje van een jaar of tien, bijna volledig bestaand uit val helm, slaat met een geweldige smakker tegen de grond. Al op de eerste de beste hobbel van de fietscrossbaan van Jeugd land is het voorwiel van het ventje in contact gekomen met het achterwiel van een concurrent en daardoor kon hij zijn evenwicht niet bewaren. Net als Michel Laurent in een recente etappe van de Tour de France, nadat hij een zwieper kreeg van Henk Lubber- ding, smakt het knulletje van zijn fiets. Met dat verschil dat de Jeugdland-wiel renners niks kinderachtig zijn, onmiddel lijk weer op de fiets klimmen en een ui terste poging doen de voortsnellende te genstanders alsnog te achterhalen. De speaker roept: „dat is het leven van een fietscrosser: als je valt je fiets oppakken en doorrijden." Jeugdland is weer van start. Gisteren was het nog vrij rustig, maar ongetwij feld wordt het verderop in de week weer een drukte van belang, als duizenden Rotterdamse schoolkinderen zich gaan uitleven in de Ahoy'-hallen. Voor twee gulden en drie kwartjes kan de Rotterdamse jeugd zich dan een hele dag onbekommerd storten op honderden at tracties. En da's mooi meegenomen nu steeds minder mensen een dure vakantie kunnen betalen. Het drukst was het natuurlijk weer bij de verkeerslum, waar 's ochtends al vele tientallen kinderen hun geduld stonden te ver bijten. En als ze dan eenmaal aan de beurt waren, scheurden de jeugdige bestuurders met grote snelheid het parkoers over, tal van verkeersborden negerend en rijdend alsof er geen andere weggebruikers in de buurt waren. Alleen de siimsten reden een voorbeeldig parkoers, in. de weten schap dat zij na een kwartiertje schadevrij rijden in aanmerking kwam voor de mooiste voortuigen: de tram, de autobus, de vuil niswagen of de rijdende badkuip, om maar enkele voorbeelden te noemen. Stuk voor stuk schitterende karretjes, ontworpen en gebouwd in de werkplaats van gemeentelijke diensten. Karretjes waaraan ontelbare uren is gesleuteld. Want zij moeten niet al leen een lust voor het oog zijn, maar ook nog eens zo stevig dat zij de 'sloopwerkzaamheden van de Rotterdamse jeugd kunnen weerstaan. Bijzonder populair was ook het lunapark, met schots en scheef stijgende strappen en een lopende band waardoor je liggend op je rug weer uit het brok mechanica werd gestoten. Gierend van de pret wankelden de uitgestoten bezoekers voorbij een norse Jeugdland-medewerker, die zelf het hele gebeuren nog maar net ontgroeid, een ieder die te dicht bij lopende band blijft treuzelen* beslist wegduwde. Pal naast het Lunapark stond de boksring opgesteld, waar vech tersbazen minuten lang mochten knokken tegen leerlingen van een boksschool. Opdat de strijd niet al te ongelijk zou worden, beperkten de echte boksertjes zich tot verdedigen: wegdraaien en achteruit stappen. Maar zelfs dan bleek het voor de onge- schoolde bezoekers nog moeilijk een rake klap uit te delen. En het zet natuurlijk ook geen zoden aan de dijk als je op valle kracht op de stevige buikspieren van een twee koppen grotere bokser mag meppen en dan alleen je eigen handen pijn doet. Toch is Jeugdland niet alleen voor waaghalzen en wildebrassen. De plak, knip en kleihoeken zijn zoals"elk jaar weer aanwezig op het vakantiefestijn voor de jeugd. En hoewel de bezoekers aantallen daar iets bescheidener zijn dan bijvoorbeeld bij de ver keerslum, blijken deze oerdegelijke tijdspasseringen nog steeds populair. Jeugdland duurt tot 11 augustus. Rotterdam De start van de laatste wettelij ke uitverkoop, is letterlijk een bijzonder war me aangelegenheid geweest. Volgens midden standers en directeuren van grootwinkelbe drijven in Rotterdam en omgeving is de be langstelling over het algemeen echter toch nog meegevallen. Het tot nu toe niet zo ongunstige resultaat wordt ook toegeschreven aan het feit, dat de schoolvakanties in deze regio dit jaar wat zijn opgeschoven. Daardoor waren nog veel men sen in de stad, toen donderdag de uitverkoop officieel begon. Vooral bij de warenhuizen moet men het van de eer ste dagen hebben. Het is een bekend feit dat de aandacht van het publiek wegëbt, naarmate de uit verkoop voortduurt. Nu is die eerste klap inderdaad een daalder(tje) waard ge bleken. In onder meer de kiedingbranehe werd te gen alle verwachting van de recessie in niet onaar dig omgezet in de Maas stad. Het ligt voor de hand dat badkleding vrij door Ben Swaep gretig aftrek vond. Dit zou overigens ongetwij feld ook zonder uitver koop zo zijn geweest, want het stralende weer zette deze branche immers da nig in het zonnetje. Voorzichtiger In bijvoorbeeld de lederwa- renbranehe is men over het algemeen evenmin ontevre den. Wel wijst men er op, dat er duidelijk een verschuiving naar de meer voordelige aan biedingen is. Het is heel goed merkbaar dat het publiek voorzichtiger aan het wor den is ten aanzien van het doen van uitgaven, die niet tot de dagelijkse levensbe hoeften behoren. Vooral nu de regering zulke forse be zuinigingsmaatregelen heeft aangekondigd, verklaren de meeste winkeliers zuiniger te zullen inkopen. Reeds sinds enige tijd heeft men de erva ring, dat het gemiddelde be stede bedrag aan het teruglo pen is, welke tendens zich stellig in versneld tempo zal voortzetten. Een enkele winkelier meent dat vooral jongeren, die straks financieel een flinke veer zullen moeten laten, zich met koopjes in de uit verkoop enigszins indekken. Onverwacht Voor vele grootwinkelbedrij ven en middenstanders is het voorstel de wettelijk geregel de uitverkoop af te schaffen toch nog vrij onverwacht ge komen. Aan de ene kant zijn zij er wel gelukkig mee, maar sommigen zien weer het gevaar opdoemen van de zogenaamde 'vliegende za ken'. Dat waren vroeger zeer tijdelijke vestigingen, waar van de eigenaren trachtten onder het mom van 'totale uitverkoop' zo snel mogelijk voorraden te slijten. Daarna doken zij weer ergens anders met zo'n 'uitverkoopzaak' op. „Zulke bedrijven leveren een moeilijk grijpbare con currentie op", menen de winkeliers. „Wij kunnen er speciale acties tegenover stel len. Het feit blijft echter, dat indertijd de wet op de uitver koop juist ook ter bestrijding van de praktijken van de vliegende winkels was inge steld." Intussen kabbelt de laatste officiële uitverkoop verder, want het moet vooral van die eerste dagen komen. - j P& Dordrecht Het provin ciale statenlid J. P. R, M. Steegh vindt dat het zui veringsschap Hollandse Eilanden en Waarden op een 'psychologisch zeer slecht moment' heeft be sloten een deel van het rekeningoverschot van vorig jaar te benutten voor de bouw van een ei gen kantoor in Dordrecht. Steegh heeft gedeputeerde staten gevraagd goedkeu ring aan deze beslissing te onthouden. Het uit Leiden afkomstige sta tenlid van de PSP/CPN/PFR heeft vragen gesteld over deze gang van zaken naar aanlei ding van berichten in het Rot- terdamsch Nieuwsblad van 1 juli. Daarin werd al gemeld dat het zuiveringsschap twee miljoen gulden, van de bijna vijf miljoen gulden die het in 1982 heeft overgehouden, wil gebruiken voor de bouw van een eigen kantoor, dat in to taal elf miljoen gulden gaat kosten. Ook het dagelijks be stuur van het zuiveringsschap meldde toen al het ongelukkig te vinden dat er overschotten zijn op een moment dat de zui veringsheffing, die toch al tot de hoogste van Nederland moet worden gerekend, verder moet worden verhoogd, terwijl daarnaast nog eens miljoenen in de bouw van een eigen kan toor worden gestopt. Het statenlid Steegh vindt bo vendien een eigen kantoor 'niet stikt nodig', gezien de huidige behuizing van het schap, dat onderdak heeft ge vonden in het Stadskantoor in Dordrecht. Hij vindt eer» in vestering bij het zuiverings schap van elf miljoen voor een eigen kantoor onverantwoord. Ook concludeert hij dat het zuiveringsschap alle uitspra ken, dat de investeringen tot de voor de waterzuivering strikt nodige worden terugge bracht om de stijging van de heffing beperkt te houden, on geloofwaardig maakt. 19.0 120.0 2&2 212 22.1 22A 215 215 18 A 110 19.1 193 202 203 Rotterdam Het Van Omme ren-concern heeft een belang van 49 procent verworven in een tankopslaginstallatie langs de Taag in Portugal, schuin te genover Lissabon. Samen met de chemische in dustrie Quimigal heeft het Rotterdamse bedrijf de doch teronderneming Quimatex op gericht die de vrijwel nieuwe terminal met een opslagcapaci teit van zestigduizend kubieke meter gaat exploiteren. De installatie is ingericht voor de opslag van ammoniak en stookolie eh wordt uitgebreid met tanks voor chemische en plantaardige produkten (15.000 m3). Quimical is in 1977 ontstaan uit een fusie van drie chemie bedrijven. Het concern heeft vestigingen in heel Portugal en produceert kunstmest, kunstvezels, plastics en voe dingsmiddelen. Rotterdam Er wordt een onderzoek Ingesteld naar de gevolgen voor de veiligheid, als één of meer brandweer kazernes worden gesloten. Burgemeester en wethouders hebben dit gisteren besloten. De TH in Twente en de TNO in Delft zullen bij het onderzoek worden betrok ken, dat in augustus wordt afgerond. De brandweer in Rotterdam zal door de bezuinigingen één of meer kazernes moeten sluiten. De inspectie voor het brandweerwezen zal een onderzoek instellen naar het punt personeel- en materiaalsterkte in. relatie tot het brandrisico. De Technische Hogeschool in Twente zal kijken naar de lokatie 'van de kazernes en de rijtijden. Capelle aan den IJssel Het Military Traffic Management Command (MTMC) is een onderdeel van het Ameri kaanse leger dat zorgt voor de toevoer van militair mate rieel naar Europa. Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) en de actiegroep Stop de Neutronenbom gaan er vanuit dat er door dit onder deel vrijwel zeker kernwa pens worden vervoerd. Hier tegen richt zich een protest bijeenkomst, die op donder-, dagmiddag wordt gehouden naar aanleiding van de opei ning van het MTMC-gebouw, aan de Schinkelsebaan in Capelle aan den IJssel. Tijdens deze protestbijeen komst, die om half twee be gint, zullen vertegenwoordi gers van het IKV, Stop de N.Bom en verschillende plaatselijke politieke partijen het woord voeren. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven g verandering in. j Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst PQst en goed beloond! Want voor die kleinea yj moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. m.i.v. aandabonneo "ttlab o„ de raoej(e oïiniat """"KieL* <"ensketk j I TeleIoon: ^fu«rde£ »i h< tfümp g§est tfjds beter derzij er bij hame duwe haar midzc gaste leven ruime Groot citeit mera Er wc ven i wend. een-u 5975 Horiz« I. voc ning; gen sb II. g« 13..UI guit; 1 kundh iogsgt raam Eisenl hoeve bande 26. op maat; nat; 3 derwij orde; kentnc gebrui vlees 38. go 39. 'ah Vertics 1- geli 3. zon pers.v roep; I ter; g woord andert 9ezind som g voedsi maat; vissers klos: 2

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4