WATERWEG Turken en Marokkanen, kind van de rekening? SPORT Bas gaat Europa in 'WE WORDEN IN DE STEEK GELATEN" LOKAAL SPORTAGENDA SW tobt nu al met blessures Maassluis: meer voor minder of is alles voor niets 4Jf Geen subsidie bevordert de isolatie van buitenlan ders 'Ze zoeken de stok om de bond mee te kunnen slaan Vlaardingse kunstenaars exposeren in artoteek Henk van Vessem geeft kunstenaars de ruimte Vlaardingse raadslieden springen bij in Schiedam Ruud Muider trainer Asvion SW-doelman volgt Jan Formannoy op bij Sparta Vollebregt op dreef Maassluis Is alles voor niets geweest? Worden de Turkse en Marokkaanse inwo- ners "an Maassluis straks aan hun lot over gelaten? Een he leboel plaatselijke groeperingen en orga nisaties die zich voor buitenlanders inzet ten, vinden van wel. Het is hun stellige overtuiging, dat het gemeentebestuur be zig is het Categoriaal Opbouwwerk op de helling te zetten. „We worden", concludeert de uit Turkije geëmi greerde Solmarz, „ge woon in de steek ge laten." Meer voor minder of alles voor niets? Die vragg prijkt in grote sombere letters op het witboek van de spontaan in het leven geroepen actiegroep Be- houd Opbouwwerk voor Buitenlanders in Maas sluis. Kon Daniëls, één van de woordvoerders: „In de krant stond, dat het categoriaal opbouw werk volgens de gemeen te niet zou voldoen. We hoorden ook geruchten, dat Betty Gerritsen ont slagen zou moeten wor- den. Nou, toen bleken er eigenlijk van alle kanten dezelfde ontstelde reacties te komen en is er een sa menwerking ontstaan." Niet om de persoon Betty Ger ritsen als opbouwwerker van de Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis <SSM) te be houden, benadrukken Bronja Nijk, Solmarz, Daniëls en Joan Jergensen. Bronja: „Het is niet een actie Trek Betty over de streep'. Voortbestaan Waar ze voor vechten, is het - voortbestaan van het opbouw- werk voor de minderheden. „We hebben het gevoel gekre gen", merkt Daniëls op, „dat de gemeente momenteel be wust negatieve berichten de wereld instuurt, Rechtvaardi- - gen ze zich om straks te kun nen zeggen: het categoriaal op bouwwerk voldoet niet. Ze zijn op zoek naar een stok om de hond mee te slaan." Het draait allemaal om geld, V Eigen boezem Het gemeentebestuur zou de hand in eigen boezem moeten steken. „Ze lijken nu druk doende voorbereidingen te treffen om het categoriaal op bouwwerk voor buitenlanders de nek om te draaien." Als er geen geld komt, zeggen Sol marz, Daniëls, Jergensen en Nijk betekent dat het drie jaar terugzetten van de klok en het afkappen van vrijwel de enige hulpverleningsinstantie in Maassluis voor buitenlanders. Bronja: „Wat het rijk niet geeft, hebben ze niet. Daar is de gemeente erg makkelijk in." En uit het witboek: „Als men voor een minderhedenbe leid met één opbouwwerker meent te kunnen volstaan, moet men niet gek kijken dat zij door allerlei andere zaken in beslag wordt genomen en aan haar eigenlijke taak niet toekomt. Er zou eerder moeten,worden gedacht aan de Joan Jorgensen, Bronja Nijk en Ron Daniëls: „Het is niet een actie Trek Betty over de streep. subsidie. Of beter gezegd, het uitblijven ervan. Het opbouw werk voor minderheden wordt voor tachtig procent gefinan cierd door de rijksoverheid, maar daar komt volgend jaar mei een einde aan en zou Maassluis de financiën over moeten nemen. Iedereen roept in deze tijd echter kommer en kwel: geen geld, inleveren., be zuinigen. Een aantal zaken staat even door Cock Rijneveen wel zwart-wit op papier. Uit een brief, gedateerd 20 januari 1981, van het toenmalige mi nisterie van CRM: „Na afloop van het experiment zal de af deling Welzijn Buitenlanders van dit departement de subsi diëring beëindigen. Uw ge meente en de SSM dienen bij welslagen van dit experiment de financiering bij voorrang te laten plaatsvinden Instemmen Maassluis liet de minister vier maanden later schriftelijk we ten: „We stemmen in met de voorwaarden. De voortzet ting van het categoriaal op bouwwerk zullen we in over leg met de instanties inpassen in het Territoriaal Opbouw werk Maassluis. Dit hangt af van het budget, dat aanwezig is." Waarop CRM drie weken daarna (27 april 1981) weer op merkte dat deze zinsnede in houdt: „Ik begrijp, u bent er mee eens, dat u het categoriaal opbouwwerk zult voortzetten." Wat er nu in Maassluis aan de hand is, lijkt op een meninsg- versehïl over het 'welslagen' van het plaatselijke opbouw werk voor de buitenlandse stadsgenoten, waarvoor Betty Gerritsen de juiste (rieht)lijnen uit moet zetten. De Islamitische vereniging voor culturele en sociale bege leiding van Turken, Wijkvere- niging Taanschuur, Bewoners „Straks", zegt Solmarz, „krijg je niet meer de kans je aan te passen..." 5 passen Stationsstraat, de Marokkaans Islamitische Groep, Werk groep buitenlandse vrouwen en de vakorganisaties FNV en CNV staan duidelijk achter de opbouwwerkster. De gemeente vindt het populair gezegd echter allemaal maar niks en zijn niet bepaald gechar meerd van de 'andere' manier van werken van Gerritsen. Aangescherpt In een schrijven over het in houdelijk en financieel beleid voor het opbouwwerk voor minderheden steekt burge meester Hans van Es zijn zoals hij zelf zegt subjectie ve oordeel niet onder stoelen of banken. Het categoriaal op bouwwerk is teveel gericht om de positie van zwakke groepen thans te bevestigen. „Daarbij worden geschilpun ten voortdurend aangescherpt en geaccentueerd, waardoor moeizaam opgebouwde relaties knakken. Dit gaat zelfs verder dan de relatie overheid-min- derheid. Deze ontwikkeling", onthult de burgemeester ver ontrust, „geeft ons echt te den ken." Betty Gerritsen, om wier posi tie het gaat, reageert: „Wat-ie bedoelt? Ik weet het niet. Ik dacht niet dat ik geschilpunten aanwakker. Weet je, ik vind het heel erg, wat daar staat. Ze maken zich geen zorgen om de buitenlanders, maar om het opbouwwerk. Oke, onze op vattingen zijn niet altijd het zelfde. Wat wij doen is niet za ligmakend, maar de gemeente laat zich wel erg negatief uit. Ze praten trouwens voor hun beurt. De begeleidingscommis sie moet in september een oor deel uitspreken." uitbreiding van de hulpverle ning door bijvoorbeeld het in dienst nemen van een sociaal raadsman." Turkse en Marokkaanse min derheden vinden nu slechts bij opbouwwerkster Gerritsen een gewillig oor, zeggen de vier Maassluizenaren. Zij spreekt Turks en Turkse vrou wen zullen zeker niet naar een man toestappen. Het categori aal opbouwwerk moet blijven bestaan en ze zijn het volmon dig met elkaar eens. Isolatie De Turkse inwoner Solmarz: „Er wordt van ons als buiten landers verwacht, dat we ons aanpassen; integreren. Aan de andere kant worden we in de steek gelaten om ons tot een bepaald niveau op te werken. Maar straks krijg je niet meer de kans je aan te passen. Er is een stuk begeleiding nodig. Geen geld voor het opbouw werk bevordert de isolatie van de minderheden." En Ron Daniëls haalt het voorbeeld aan, wat hem als als 'tolk' na een Turkse en Ma rokkaanse inspreker bij de laatste raadsvergadering over kwam. Het drietal vond een lacherige burgemeester tegen over zich. „U kunt allemaal wel lachen", sprak Daniëls ge ërgerd, „omdat u ze niet kunt verstaan. Maar het is net leuk. Eerder triest. Want dat is de toekomst als er straks geen geld komt voor het categoriaal opbouwwerk." Van het begin af aan voert de gemeente Maassluis enkel en alleen een beleid uit eigen be vindingen, stelt Solmarz. „Hebben ze informatie nodig. Vragen ze 't hun ambtenaren. Ze zouden eens de mensen bij het opbouwwerk voor buiten landers moeten betrekken. Maar nu wordt alles vanachter een bureau geregeld." Vlaardingen Vanavond gaat in de galerie/artoteek (Oostha- venkade 8) een groepstentoon stelling van Vlaardingse kunstnaars van start. Het is dit jaar de tweede maal dat de ge meentelijke kunstzaal kunste- naars van eigen boÖem in de gelegenheid stelt hun werk te laten zien. Dit keer is er werk te zien van Theo Baars, Auke Bergsma, Jules Breeman, Jan van Dorp, Joop van Esch. Henk Horsten, Rob Janssens, René de Kok, Een Palli, Anne van der Ploeg, Ike Schols en Marijke Visser. De tentoonstelling wordt van avond om acht uur geopend met een vernissage, waarvoor de 'artistieke incrowd' een uit nodiging heeft ontvangen. De galerie/artoteek (toegang gratis) is maandag tot en met vrijdag geopend van twaalf tot rijf uur, vrijdagavond van ze ven tot negen uur en zaterdag van tien tot vijf uur. De tentoonstelling duurt tot 13 augustus. Schiedam Kunstenaars krijgen vanaf volgende maand elke zondagmiddag de gelegenheid tot expose ren in het Engelse café van Henk van Vessem, op de Rotterdamsedijk. De caféhouder heeft er een deel van The Pub, zoals zijn zaak heet, voor inge ruimd. Hij timmert trou wens toch al aardig aan de weg. Behalve een Green- peace-avond, die 20 augus tus wordt gehouden en waar de milieu-activisten hun zegje kunnen doen, staan ook andere activitei ten op de rol, die The Pub al spoedig de naam van theatercafé of sociaal-cul tureel café zulk*n bezor gen. Aan politiek gaa; Van Vessem niet voorbij, zo komt er binnenkort een spreekavond over Wilton- Fijenoord, maar de meeste activiteiten hebben een heel ander karakter. Zo komt er op 17 september een gekke-bekken wed strijd, op 15 oktober een leugenaarsavond, waar men de sterkste staaltjes zal horen vertellen, en op 5 november een moppen trommel. Twee avondjes voor Sinterklaas draait het om een evenement, waar vermaarde pijprokers zo als de wethouders Scheer- es en Posthoorn eigenlijk niet mogen ontbreken.' Henk van Vessem organi seert dan een pijprook wedstrijd. Tussendoor worden er an dere attracties geregeld, zoals een playbackavond, een wedstrijd spijkerslaan en een gemaskerd bal. Wat de exposities op zon dagen betreft, is het wel zo dat de kunstenaars zelf eventueel voor een verze kering moeten zorgen. Schiedam Het Instituut sociaal raadslieden Schiedam kampt al enige lijd met onderbezetting wegens het vertrek van de twee raadsvrouwen; zozeer zelfs, dat de spreekuren aan het Broers- veld niet meer werden gehouden. Zolang nog niet in de vacatures is voorzien, zullen drie collega- raadslieden van het Vlaardingse instituut met ingang van maan dag de spreekuren waarnemen en de noodzakelijke werkzaam heden vervullen. De spreekuren zullen worden gehouden op maandag van 14 tot 16 uur, op donderdag van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 12 uur. Inmiddels hebben zich 101 sollicitanten gemeld voor de twee va catures voor sociale raadslieden in Schiedam. Na een selectie bleven er vijf over en na een eerste gespreksronde bestond bij de sollicitatiecommissie een voorkeur voor twee kandidaten, beide jurist met werkervaring die nauw aansluit bij het werk van het instituut. Op korte termijn zal een tweede gesprek vol gen om te bezien of het tot een aanstelling van de twee beste kandidaten kan komen. In de zomeravondserie To renmuziek 1983 bespeelt de stadsbeiaardier van Almere en Enkhuizen, Frits Reynart, vanavond de beiaard van de Grote Kerk van Maassluis. Hij speelt onder meer wer ken van Johann S. Bach, J. van Eyck, J. 'd Hollander en W. Franken. Aanvang 19.30 Sarrie Doorduin (orgel), Corrie Verbiest (fluit) en Kees van Kralingen (gitaar) verzorgen zaterdagmiddag het wandelconcert in de Vlaardingse Grote Kerk. Tussen drie en vijf uur spe len zij onder meer werken van Johann Pachelbel, Silvï- us Leopold Weiss, Giovanni Battista Pergolesi, Paul Hin- demith, Francesco Geminia- ni en Heitor Villa Lobos. Rotterdams Nieuwsblad vnjdag Schiedam Ruud Mulder neemt dit seizoen de herense lectie van de Sehiedamse hoc- keyverenigïng Asvion onder zijn hoede. Als coach fungeert Jan Willen Tulling. De oefen programma's voor zowel de heren- als de damesselectie zijn zo goed als rond. Het programma ziet er als volgt uil: Heren: 7 augustus Asvion-Spirit, 20 augsutus toernooi bij Pollux. 25 au gustus Asvton-DSMC en 28 augustus Asvlon-Ambacht. Voor de data 13 en 14 augustus en 1 september worden nog tegenstanders gezocht. Dame»; 13 augustus Pollux-Asvion, 17 augus tus Asvion-Spirit. 20 augustus toer nooi bij Pollux, 24 augustus Asvion- Leonldas, 27 augustus Asvion-Craij- enhout en 28 augustus Asvion-Ye Werve. De selecties worden gevormd door de volgerde spelers en speelsters: Keren: Egge. Verbeet. EngeJkens. Van den Burg, P. Egge. Hatenboer, Hesselink. Ingetse. Lomans, Magnjn, Mansoer. Mentink, Mulder. Schudde- beurs en Van Woerkom. Dame»: Pij per, Lomans. Hatenboer. Putting. Mansoer, Geerdes. Westdorp. Bos. Jorissen, Var Dijk. Coppes, Van Woensel en Van Duiken. Schiedam De teleur stellingen hebben uitein delijk toch het -veld ge ruimd voor, zij het nog zeer voorzichtige, opti misme. Vrijwel op het moment, dat een handte kening onder een nieu we verbintenis met SW nog slechts een formali teit leek, veranderde Bas van Noortwijk als nog van club. Slechts een veto van de bewind voerder van Willem II, die bij de in financiële nood verkerende Til- burgse vereniging zijn fiat moet geven aan de koop van Sparta-doel- man Jan Formannoy, weerhoudt de 28-jarige Schiedammer nog van een overstap naar de dit seizoen op Europees ni veau acterende Kasteel club. Een ogenschijnljk ingewikkel- de transactie, aie als alles meezitin de loop van van daag wordt afgerond. Zodra in Tilburg het licht op groen wordt gezet voor Formannoy, verhuist Van Noortwijk daad werkelijk Sparta en gaat het bestuur van SVV rond de tafel zitten met Sparta's reserve doelman Henk Dirven. De laatste schijnt volgens SVV's secretaris Frans Eijkenbroek slechts tussen neus en lippen door te zijn geïnformeerd over de op handen zijnde ontwikke lingen en heeft in geen geval al contact gehad met de lei ding van de Sehiedamse eerste divisieclub. Wellicht uit angst later met door Donald Bax Vrijdag 22 juli: Tanni»: Open B2-, C- en D-toernooi bij tennisvereniging Spieringshoek; Zatsrdag: 23 juli: Tsnnis: Open B2-, C- en D-ioernooi bij tennisvereniging Spieringshoek; Voetbal: 19.30 uur SW-Quick Haag (op eén van da bij- velden): Atlotisk: Kadeloop in Schip luiden met starts om 14.00 uur (1 ki lometer). 14.20 uur (2 kilometer), 14.45 uur (5 kilometer) en 15.15 uur (12 kilometer); Zond»Q 24 Juli: TennU: Open B2-, C-, en D-toernooi bij tennisvereniging Spieringshoek: Honkbal: 14.30 uur Zwljndrecht—Vlaardingen Holy; Crie- kat: 11.00 uur Thurlede-toemool bij Excelsior '20; zijn woorden om de oren te worden geslagen, durft Eijken broek niet al te diep op deze onverwachte ontwikkeling in te gaan. „Het is", zegt hij di plomatiek, „niet uitgesloten, dat Henk Dirven morgen te gen Quick onder de lat staat. Wij zijn in ieder geval rond met Sparta, Bas is dat ook en Willem II, Sparta en Jan For mannoy hebben eveneens overeenstemming bereikt. Zo dra bij Willem II een definitie ve en positieve beslissing is ge nomen, gaan wij met Dirven praten". Die dan naar alle waarschijnlijkheid op leenbasis voor SVV zal uitkomen, het geen inhoudt, dat de geldbui del op Harga wat steviger ge luiden kan produceren. Financiën „Maar", meent Eijkenbroek, „over de financiële kant van de zaak laten we ons niet uit. Daar zijn met Sparta duidelij ke afspraken over gemaakt". Het is echter zeker, dat de ver koop van Van Noortwijk SVV een slordige 100.000 gulden rij ker maakt, terwijl de doelman op zijn beurt ook een aanzien lijke salarisverhoging opstrijkt. „Oh, hebben ze dat voor mij gevangen", is de vrij laconieke reactie van Van Noortwijk, die met SVV nog stevig in de slag was om in zijn nieuwe contract een clausule te verwerken over een gelimiteerde vergoe ding. „Dat is in ieder geval meer dan ik in mijn contract wilde bedingen". Van de regen (FC Groningen) in de drup (Willem II) en dan zowaar ineens in de hemel (Sparta). Bas van Noortwijk had na de vooral teleurstellen de ervaringen ('Ik geloof, dat ze m'n telefoonnummer kwijt waren geraakt. En ik had er geen in om er zelf nog achter aan te gaan') met de Brabantse club nergens^ meer op gere kend. Hij had zich eigenlijk al verzoend met een zoveelste anoniemverblijf op Harga. „Donderdagochtend werd ik ineens gebeld door bestuurslid Lam van Sparta, of ik wilde komen praten. We waren er Henk Dirven. snel uit", haalt Van Noortwijk, terwijl in zijn 'stamkroeg' bar- bistro D'Artagnan op de ach tergrond het clublied van Sparta wordt ingezet, opge lucht adem". Toch Europees voetbal dus voor een in de ioop der jaren zwaar ongewaardeerde doel man. „De eredivisie, dat was het doel, hè", zegt Van Noort wijk. „Dat het nu zelfs Europa Cup-voetbal wordt, maakt het alleen nog maar interessan ter". En dat hij het daar in Spangen zelfs zonder een se rieuze concurrentiestrijd moet doen, dat staat in schril con trast tot de professionele in stelling, die hem vorig seizoen tot de oogappel van trainer Nol de Ruiter maakte. „ïk zal het toch zelf moeten bewijzen. Ik kan wel zeggen, ik dit en ik dat, maar Ik zal het dan toch maar moeten laten zien, niet waar". Zelfkritiek De van een gezonde dosis zelf kritiek voorziene Van Noort wijk, die bovendien binnen een week of vier vader wordt, denkt hij Sparta niet al te veel moeilijkheden te zullen heb ben om zich aan te passen. ,Jk heb altijd al geprobeerd om me zo professioneel mogelijk op te stellen", blikt hij vooruit. »LEn dat zal ik ook bij Sparta doen. Het ging vorig seizoen Vrij goed mei mij, althans dat hoorde ik dan, maar ik wéét drommelsgoed wat er nog ver anderd moet worden. ïk bén nu eenmaal niet zo snel tevre den". I" SVV's fonkelnagelnieuwe trai ner Huib Ruygrok is uiteraard verre van content met het na derende vertrek van zijn grootste steunpilaar. Voor >15 juli, de termijn waarbinnen SVV nog een amateur had kunnen aantrekken, had Ruy grok zijn zinnen gezet op Wim Berends (ex-DS'79, ex-Sparla en thans ASWH), welk plan nu geheel in diggelen is geval len. Ruygrok laat tussen de re gels door weten, dat Henk Dir ven in zijn ogen slechts een al lerlaatste alternatief is. „Ik denk meer aan Jan Neder- burgh van Telstar, gewoon een goeie keeper. Maar ik weet pas meer wanneer Formannoy de finitief naar Willem II gaat. We zullen snel moeten hande len..." Schiedam Al meteen te genslagen voor SW-tralner Huib Ruygrok. Was eerder Rob Koevermans afwezig in verband met ziekte (griep), nu ligt ook Jan Könemann ziek op bed, is Bas van Noortwijk bijna aan Sparta verkocht en heeft Henk Sa- lari (knie) voorlopig vol strekte rust voorgeschreven gekregen van de dokter. SVV speelt op het trainings veld morgen (19.30 uur) de eerste oefenwedstrijd van het seizoen tegen Quick Haag. „Ik hoop dat ik over elf fitte spelers kan beschikken," denkt Ruygrok op korte ter mijn aan herstel. „Het zijn toch dingen, waarmee ik vooraf geen rekening kan houden. De blessure van Henk Salari is natuurlijk het ernstigst. Voorlopig zit ik zonder voorstopper. Ik was van plan om tegen Quick Haag met de basisfor matie het veld in te gaan. maar dat kan ik denk ik nu wel vergeten." Over de conditionele toe stand van de spelers is Ruy grok evenwel tevreden: „Je kunt merken dat de spelers in de voorbereiding alle maal al iets hebben gedaan. We hebben pittig getraind, maar niemand is door de mand gevallen." Ruygrok wil de competitie in met vijftien fitte spelers. „Dan kun je als trainer veel beter werken. Er is dan ook concurrentie in de groep en dat komt de prestaties al leen maar ten goede. Laten we hopen dat de spelers die nu uitgeschakeld zijn weer snel allemaal de oude zijn." Jan Kroos, de van Zwijn- drecht afkomstige aanvals leider, maakt morgen ver moedelijk zijn debuut zon der ook maar één training te hebben meegemaakt. Ruy grok: „Jan heeft de laatste weken stevig voor zichzelf getraind. Door al die blessu res kan ik niets anders doen dan hem opstellen." Den Haag Het gaat goed met de Sehiedamse cricketer Jan Bart Vollebregt, die met het Nederlands jeugd team meespeelt in het Colts-toernooi. Zowel tegen de teams van Engeland Noord en Zuid opende hij aan bat. Hij kwam tot tweemaal elf runs. Nederland won beide wed strijden overigens. Ook als bowler opende hij, maar toen was de Schiedammer minder succesvol. In de wedstrijd tegen Denemarken ging het iels minder. Nederland verloor die wedstrijd ook. Jan Bart Volle- brewt kwam toen slechts tot vijf runs, voordat hij op nieuw run-out ging. Het Nederlandse team heeft overi gens nog volop kansen om in de finale van het toernooi te komen. De drie resterende wedstrijden - moeten dan echter wel in winst worden omgezet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3